با ما همراه باشید

سیاسی

قاضی‌زاده هاشمی: بانک‌های ما استضعاف‌گر هستند/ برنامه اضطراری اشتغال دارم/۱۳۰ هزار میلیارد باید به بورس برگردد

منتشر شده

در

سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی کاندیدای سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری در برنامه انتخاباتی که امشب از شبکه خبر پخش شد، در پاسخ به این سؤال که چرا وارد عرصه کاندیداتوری شدید، اظهار کرد: ریاست جمهوری اختیارات زیادی دارد و بسیاری از شوراهای سیاست گذاری و اقدامات اجرایی در حیطه مسئولیت‌های رئیس جمهور است.

وی افزود: از ابتدای انقلاب زحمات زیادی کشیده شده اما دولت های ما نتواستند بعضی از مسائل اساسی را حل کنند دلیلش این است که دنبال اصلاح سیاست ها و مدل حکمرانی نرفتند.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه دو سال است در اندیشکده ای تلاش کردیم چیزی که در بیانه گام دوم آمده یک مدل در حکمرانی تهیه کنیم، تصریح کرد: رئیس جمهور در دولت سلام فقط رئیس دفتر خود و با مشورت وزرا معاون اول را انتخاب می کند. بقیه مدیران در این سیستم انتخاب می شوند.

قاضی زاده هاشمی در پاسخ به این سوال که مرکز آمار ایران نرخ تورم اردیبهشت را 41 دصد اعلام کرده است شما اگر رئیس جمهور شدید فکر می کنید این نرخ چقدر کاهش می یابد، گفت: برای کنترل تورم یک بسته 51 محوری داریم که هر سال نصف سال قبل می‌شود و در طول چهار سال به زیر 5 درصد برسد.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه کنترل قیمت ها و مبارزه با گرانفروشی از خواسته های مردم است. برنامه شما چیست؟ اظهار کردذ: باید علل گرانی ها را بررسی کنیم. تا وقتی که با معلول برخورد نکنید، علت زاینده که گرانی است اتفاق خواهد افتاد.

قاضی زاده هاشمی اضافه کرد: تعزیرات و نظارت میدانی لازم است در مدل نظام شفافیت تمامی مدل ورودی ها در یک اتاق شیشه ای قرار می گیرد.

وی افزود: در حوزه شفافیت 555 پست راهبردی دولت را شناسایی کردیم و برای رسیدن به آن روی سایتی آزمون از افراد گرفته می شود. این آزمون علمی نیست بلکه آی‌کیو و تست روانشناسی می شوند، دو ماه آموزش می بینند و در جایگاهی که هستند محبوبیت‌سنجی می شوند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه وقتی تورم را کنترل کنیم گرانی را هم کنترل کرده ایم، خاطرنشان کرد: برای کنترل نقدیگی و اصلاح نظام بانکی برنامه مفصل داریم.

وی دربارها اینکه فکر می کنید در یک سال اول چه میزان این نرخ تورم کاهش یابد؟ گفت: یک برنامه اضطراری اشتغال داریم. اکنون حجم بیکاری افزایش یافته است. 5.5 میلیون بیکار مطلق یا ناقص داریم. اینها عمدتا سرپرست خانوار هستند. در برنامه ضربتی تمام کسانی که جویای کار هستند فارغ از رشته و تخصص به آنها مهارت یاد می دهیم و ظرف دو سال با تامین مالی که داریم به اینها یک شغل موقت می دهیم.

قاضی زاده هاشمی درباره اینکه بعد از یک سال ریاست جمهوری شما مسکن چه وضعیتی خواهد داشت، گفت: در بحث مسکن سه مسئله داریم، بی‌مسکنی، گرانی مسکن و بد مسکنی که برآوردها نشان می‌دهد 4.5 میلیون مسکن کم داریم.

وی افزود: مردم را در این برنامه به سه گروه تقسیم کرده ایم. به سه دهک پایین بدون آورده اولیه و به صورت اجاره به شرط تملیک در 30 سال پول مسکن را از آنها پس می گیریم.در سه دهک دیگر مشارکت 70 – 30 است و در چهار دهک مشارکت 50_50 است. یعنی طبقه پایین طولانی مدت‌تر است. این بحث بی مسکنی است.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با تأکید بر اینکه در بحث گرانی مسکن دنبال نظام اجاره‌داری حرفه ای خواهیم رفت بیان کرد: این یک کار تجربه شده در دنیاست. در این مدل خانه‌ها مثل هتل رِنت می‌شوند و شرکت ها به اجاره‌دهی آنها کمک می کنند. ما حق مالکان را از بین نمی بریم ولی امتیازاتی به شرکت ها می د هیم که به صرفه‌شان باشد کسی که می خواهد خانه‌اش را اجاره بدهد باید به این شرکت ها بدهد. آنوقت ما یک مدیریت واحد بر بازار اجاره مسکن درست کرده ایم و می توانیم با نظام‌های مالیاتی، مالیات بر عواید سرمایه و مالیات بر خانه های خالی و سایر قوانینی که در مجلس هم تصویب شده اینها را کنترل کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که بسیاری از مخاطبات شبکه خبر پیشنهاد دادند که یک هیئت مستقل نخبگانی دانشگاهی و کارشناسی تشکیل شود تا بر وعده‌های کاندیداها نظارت کنند و بعد از یک سال رصد کنند کدام نامزد به وعده های خود عمل کرده است، آیا شما موافق این طرح هستید، گفت: حتما؛ من یک چیز بالاتر را عرض بکنم. از 6 ماه قبل برنامه هایمان را منتشر و برنامه های مالی پولی و کشاورزی را ارائه کردیم و از کارشناسان خواستیم که نقد کنند.

قاضی زاده افزود:وقتی من مدعی هستم که تورم را زیر 5 درصد می رسانم کارشناسان بررسی کنند و بگویند آیا این برنامه ما را به آن مقصد می رساند؟ در فاز دوم یعنی اجرا هم این نظرات کارشناسی باید ادامه یابد که آیا مجریان توانایی اجرا را داشته اند؟ اگر موفق به اجرای برنامه ها نشدند به چه دلایلی بوده است.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری درباره اینکه بسیاری از مردم با تشویق مسئولان سازمان بورس و دیگر مقامات دولتی وارد بورس شدند و بازار سرمایه وضع خوبی ندارد، آیا فکر می کنید در صورت انتخاب جنابعالی 6 ماه بعد بازار سرمایه چه تفاوت محسوسی داشته باشد؟ بیان کرد: تکثیر تالارهای بورس فضایی برای ایجاد رقابت و توسعه است. برنامه‌ای برای اصلاح قیمت در بورس کالا داریم که تمام کالاها در بورس کالا انجام می شود.

قاضی زاده هاشمی در پاسخ به این سوال که اینکه دولتمردان به دریافت گزارش بسنده کنند آنها را از واقعیت زندگی مردم دور کرده است، آیا حاضرید سه ماه سه ماه در جمع مردم حضور یابید؟، گفت: این انتظار بسیار کمی است. امیر المومنین وقتی حکومت اسلامی را تعریف می کنند مردم و حکومت را یکی می دانند. این لازمه اش کم شدن تشریفات زندگی مسئولان و ارتباط آنان با مردم است.در دولت سلام هیچ چیزی جدا از مردم نداریم.

وی ادامه داد: مردم و دولت همه تصمیمات را با هم می گیرند. نظارت ها را با هم انجام می دهند و این را مدل طراحی کرده‌ایم. در دولت سلام حاکمیت مردم را تبدیل به روش کردیم.

قاضی زاده هاشمی درباره اینکه چقدر مافیای واردات را می شناسید و چگونه با آن مبارزه می کنید، بیان کرد: وقتی شما پنهان کاری داشته باشید، دزد ایجاد می شود وقتی آشکارسازی باشد این مسائل از بین میرود. با از بین بردن رانت و برپایی نظام شفافیت مافیا بی معنا می شود. البته باید تمام دولتمردان دولت سلام جز پاکترین و حرفه ای ترین و تحت نظارت ترین آدم ها باشند.

وی درباره اینکه برنامه های خود برای مبارزه با فساد گفت: بانک‌های ما استضعاف گر هستند. این رانت و فساد ایجاد می کند. وقتی شما نهادهای استضعفاف‌گر را، از بین بردید اینها حل شدنی است و ما آمدیم رویکردها را اصلاح کنیم. اول برخورد اضطراری، به عنوان نایب رئیس اول مجلس از یک سال پیش درگیر بازار سرمایه هستم یک گزارشی از تخلفات حقوقی و برخی از اشخاص حقیقی در آوردم که کجا تخلف کردند و تخلفشان نیاز به رسیدگی دارد و آن را در اختیار بازپرس قرار دادم.

وی ادامه داد: پیشنهادمان عدد 130 هزار میلیارد است و که باید در بازار و خرید و فروش شود و به بازار بازگردد. این امکانش هست یعنی هم دارایی که این 200 کد دارند قابلیت نقدشوندگی دارد هم اینکه از مالکانشان نگرفته‌ایم. این بازار را سبز می‌کند و بعد ذره ذره وقتی روند رشد داشت می‌توان اجازه داد که مردم ذره ذره پولشان را از بازار خارج کنند. اما بازار سرمایه یک اصلاحات نیز نیاز دارد.

قاضی زاده هاشمی بیان کرد: دنبال تشکیل کانون سهامداران حقیقی هستم. یک جایی که سهامداران را متمرکز کند. شورای عالی بورس در اختیار خصولتی‌ها نباشد که اینها را باید در میان مدت و دراز مدت اصلاح کنیم.

قاضی زاده هاشمی با تأکید بر اینکه سازوکارهای دقیق، حقیقی، عادلانه و شفافیت مطلق و آگاهی همگان از همه چیز راه‌های مبارزه با فساد است، گفت: ایجاد نهادهای مدنی برای سوت زنی یکی دیگر از راه های برچیدن فساد است. دولت موظف است نهادهای مدنی درست کند که هر جا تخلفی و گریز از قانون است با انگشتشان نشان بدهند.

وی درباره اینکه امام و رهبر معظم انقلاب بر ساده‌زیستی مسئولان تأکید دارند، بفرمایید که زندگی شما در چه سطحی است؟ اگر رئیس جمهور شدید این سطح زندگی را در سطح طبقه متوسط قرار خواهید دارد؟ بیان کرد: من دانشیار دانشگاه هستم، معلم و جزو طبقه متوسط و کمی بهتر از طبقه متوسط هستم. خانه‌ام بالای شهر تهران نیست. حدود بخش متوسط تهران محسوب می شود. بعید می دانم که با این درآمدی که دارم بتوانم آن را ارتقا بدهم.

قاضی زاده ادامه داد: ساده زیستی جزو اصول زندگی حاکمان دولت اسلامی است. یکی از دلایلی که زندگی‌ها تغییر می‌کند طولانی شدن دوره مدیریت آدمهاست.الان دعوای انتخابات چیست؟ کدام چند تا اتوبوس با کدام چند تا اتوبوس عوض بشود. یک انتخابات می‌شود 13 هزار و 700 نفر مدیرکل از یک جریان بروند و دیگر جریان بیایند. دعوا سر این نیست.

وی گفت: کسانی آمدند و رفتند تا مسئله ای از مسائل زندگی مردم حل و فصل بشود، اما چون اینها طولانی شده رسوب کرده است و افرادی 30 -40 سال در تراز اول جایگاه های مختلف بوده است.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم با بیان اینکه گام دوم انقلاب وقت آن است نسلی از مدیران با تجربه بیایند و بر اساس دانش روز جهان کشور را اداره کنند، گفت: حرف ما این است که عزیزان به عنوان مشاوران باشند و اگر جایی مسئله ای را ندیدیم به ما اشاره کنند. معتقدم تکرار روش ها و آدم ها باعث تکرار مشکلات است.

قاضی زاده هاشمی درباره فرزندان و خانواده اش گفت: همسرم مانند خودم پزشک است و دو فرزند دارم که یکی دانشجو و دیگری دانش آموز است. زندگی عادی داریم. خودمان خرید خانه را انجام می دهیم. پدر و مادرم و خواهرانم در شهرستان هستند و برادرم هم مثل خودم نماینده مجلس است.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه اگر قرار بر تغییر بود در این سال ها تغییر می کردیم، تصریح کرد: من جراح هستم می توانستم به بخش خصوصی بروم. اما آرمان و باورم این نیست. از خدا می خواهم مراقبمان باشد.

وی ادامه داد: سیستم هایی خواهیم داشت که مراقبت کنند و به مردم گزارش دهند و همه ببینند که قاضی زاده هاشمی رئیس جمهور چطور زندگی می کند. چقدر هزینه می کند و کجا می رود آیا اموالش را توانسته اضافه بکند؟

این کاندیدای ریاست جمهوری سیزدهم با بیان اینکه حاکم طراز اول اسلامی مسئله خصوصی  ندارد، اظهار کرد: حاکم طراز اول وکیل مردم شده و به استخدام آنان در آمده است. مردم باید طرز تفکر او را بشناسند و هم مواضعش را بدانند.

قاضی زاده هاشمی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه فعالان حوزه تولید از مقررات دست و پا گیر گله‌مند هستند. اگر رئیس جمهور شوید چقدر برای رفع مشکلات و موانع قدم بر می دارید، خاطرنشان کرد: مسائل مختلفی در تولید داریم. مجور و مالکیت. ما اهلیت را جایگزین مجوز می کنیم.

وی گفت: برای نظام تولید کشور یک برنامه جامع ایجاد کردیم. تولید فناور به‌روز که ما را به تولید کننده علم و فناوری تبدیل کند. در بسیاری از حوزه ها باید جدی وارد شویم مثل تکنولوژی های مخابراتی که برنامه جامعی برای آن دیده شده است. اصلا شکل اشتغال و تولید در 10 سال آینده در کشور تغییر می کند و کاملا فناورانه خواهد شد.

قاضی زاده هاشمی درباه اینکه چه میزان از مشکلات جوانان اعم از بیکاری و ازدواج را ریشه یابی کرده اید و می شناسید، گفت: به عنوان جوان‌ترین کاندیدا برخاسته از موضوع گام دوم انقلاب و کسانی که می خواهند در چهل سال آینده و فصل دوم زندگی ایران را بسازند، همه این کارها را با کمک جوانان انجام می دهیم. به خاطر همین نام آن را فصل پروانگی گذاشتیم. پروانه نشانه دگردیسی است. تغییر از یک موجود به یک موجود دیگر است. این فصل دگردیسی الان رسیده و این توسط جوان ها اتفاق می افتد.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: برای جوانان برنامه خاصی داریم. از آن بسته اعتبار خانواده که معروف به 500 میلیون تومان شده است. تا موضوع مسکن و اشتغال که اینها همه یک بسته است.

وی بیان کرد: تشکیل وزارت خانواده و امور اجتماعی و مجموعه این ها را به عنوان یک بسته جوانانه توسط جوانان و برای جوانان با حضور جوانان ایجاد کرده ایم تا یک ایران جدید بسازیم.

قاضی زاده هاشمی درباره اینکه شما و کابینه‌تان دعواها و بگومگوهای سیاسی را را چطور کنترل خواهید کرد، گفت: فصل دعواهای سیاسی گذشته است. مردم خسته شدند. حتی خود سیاستمداران و فعالان سیاسی اصولگرا و اصلاح طلب هم خسته شدند. حضرت آقا فرمودند این دعواهای مرسوم چپ و راست را کنار بگذارید. چنین رفتارهایی برای آن است که چیزی برای عرضه ندارند و مجبورند با قطبی سازی جامعه و ایجاد هیجان، احساسات مردم را جلب کنند. الان مسئله ما کار برای مردم و حل مشکلات آنان است.

وی تأکید کرد: اگر فرد حاشیه سازی کنار من باشد بدون تعارف اخراجش می کنم. چرا اسم دولت را سلام گذاشتیم؟ چون سلام به همه است. سلام به ملت ایران است. سلام به همه جریان های سیاسی است. ما آدم حراف نیاز نداریم. کسانی را می‌خواهیم که خوب فکر کنند و متعهد باشند.

قاضی زاده هاشمی اظهار کرد: دولت سلام دولت 24 ساعته است. دولتی که نباید خواب داشته باشد باید کنار مردم باشد با مردم باشد برای مردم باشد برای اینکه بتواند جلو ببرد. دولت مجاهدان است. پس از هر قشر و گروه قبیله و زن و مرد و جنسیت و سن و سال همه، که البته موتور پیشران آن جوانان هستند چون انرژی دارند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری درباره اینکه شتاب کشور در دهه اخیر کم شده، برنامه مشخص شما برای افزایش شتاب پیشرفت علمی کشور چیست؟، بیان کرد: با توجه به ظرفیت علمی که داریم باید به یک کشور فناورانه تبدیل شویم. اولا باید در اقتصاد جهانی رقابت کنیم این رقابت ما در نیروی کار ممکن نیست به خاطر اینکه بعضی از نیروهای ارزان و استثمار شده دارند که با روزی یک دلار برایشان کار می کنند. ما باید به سمت فناوری برویم.

وی ادامه داد: باید به سمت تولید دانش و فناوری برویم یعنی ایران باید ایران فناور و مدیر علمی، فناوری و اقتصادی منطقه 600 میلیونی شود. این برنامه ماست.

قاضی زاده هاشمی اظهار کرد: برای رسیدن به بازار 600 میلیونی منطقه طراحی گسترده ای کرده ایم. دیپلماسی مان را دیپلماسی اقتصادی کردیم. برنامه مفصلی که هزاران شرکت مشترک ایرانی و خارجی تشکیل شود با یک پایه ایرانی که ما بتوانیم از ابتدا یعنی از آموزش ابتدایی عمومی تخصصی شرکت های دانش بنیان شتاب دهنده ها و و و بتوانیم زنجیره تامین منطقه را برعهده بگیریم. مدیر تامین زنجیره منطقه بشویم.

وی بیان کرد: دولت سلام یک دولت عمومی و مردمی است. نظریه ما ادغام دولت و مردم است. هیچ چیز پنهانی از مردم نداریم. نیامده ام که نسلی بیاید و نسلی برود که البته نسل جدید باید جایگزین نسل قبلی شود. دانش جدید باید جاگزین دانش گذشته  شود.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه افرادی که به برخی مناصب چسبیده و برای خودشان یک حوزه نفوذ درست کردند باید بروند، خاطرنشان کرد: اینها مانع اصلاح هستند. نه اینکه ما با آنها بد هستیم، اما نمی گذارند مسائل اصلاح شود. شما سراغ هر اصلاح نهادی جدی مانند کنکور، سربازی و … بروید می بینید یک عده پشت آن هستند بنابراین نمی گذارند اصلاح صورت بگیرد.

منبع:تسنیم

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بین الملل

تدوین سند همکاری‌ ۲۰ ساله ایران و ونزوئلا به زودی/ محکومیت ربایش دیپلمات ونزوئلایی توسط آمریکا

منتشر شده

در

توسط

تدوین سند همکاری‌ ۲۰ ساله ایران و ونزوئلا به زودی/ محکومیت ربایش دیپلمات ونزوئلایی توسط آمریکا

وزیر امور خارجه کشورمان اقدام آمریکا در ربایش دیپلمات ونزوئلایی در دماغه سبز را محکوم و آن را یک نوع راهزنی عنوان کرد.

 حسین امیر عبدالهیان وزیر امور خارجه کشورمان ظهر روز دوشنبه بعد از انجام دور اول گفت وگوهای مشترک با وزیر خارجه ونزوئلا در یک نشست مطبوعاتی با همتای ونزوئلایی خود اظهار کرد: در این دیدار تاکید کردیم که نقشه راه ۲۰ ساله بین دو کشور ایران و ونزوئلا تدوین شود.

وی افزود: قبل از پایان سال میلادی کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور برگزار می شود و در این کمیسیون در مورد نقشه راه همکاری های ۲۰ ساله دو کشور رایزنی و گفت وگو می کنیم.

وی همچنین افزود: در ماه های آینده سفر آقای مادورو رئیس جمهور ونزوئلا به تهران را خواهیم داشت و در جریان آن سفر سند همکاری های ۲۰ ساله تهران و کاراکاس به امضای وزرای خارجه دو کشور خواهد رسید.

این دیپلمات عالی رتبه کشورمان با بیان اینکه همه این‌ها تاییدی بر این موضوع است که روابط دو کشور مسیر رو به رشدی را طی می کند، گفت: دو کشور در زمینه های فنی، اقتصادی، تجاری، علمی، فناوری، معدن و انرژی می توانند این همکاری ها را گسترش دهند و پتانسیل خوبی بین دو کشور در این زمینه وجود دارد.

وزیر خارجه کشورمان با بیان اینکه در سال های اخیر توافقات خوبی بین دو کشور به امضا رسیده و بخش مهمی از آن در حال اجرایی شدن است، خاطرنشان کرد: ایران از مردم ونزوئلا رئیس جمهور مادورو و تمامی نهادهای قانونی در ونزوئلا حمایت می کند و سیاست های آمریکا علیه ونزوئلا را غیرسازنده می داند.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین گفت: ایران دستگیری یک دیپلمات ونزوئلایی در دماغه سبز توسط آمریکایی ها و استرداد آن به آمریکا را راهزنی می داند و آن را تعرض به حاکمیت ملی ونزوئلا قلمداد می کند.

وزیر امور خارجه کشورمان در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه در مسیر همکاری های دو جانبه بین ایران و ونزوئلا اکنون کالاهای ایرانی در شهرهای مختلف ونزوئلا در دسترس مردم این کشور قرار دارد، گفت: این فرصت خوبی برای تجار ایرانی برای گسترش همکاری ها و فعالیت هایشان در ونزوئلاست. متقابلا زمینه هاو فرصت هایی برای سرمایه گذاری در ایران وجود دارد که تجار ونزوئلایی می توانند از آن استفاده کنند. این زمینه ها فراهم شده است که جزئیات آن اطلاع رسانی می شود.

وزیر خارجه کشورمان ادامه داد: در همین جا از بخش خصوصی کشور دعوت می کنم که به فرصت های موجود در ونزوئلا برای سرمایه گذاری توجه کند. ونزوئلا فرصت خوبی برای گسترش همکاری های همه جانبه در زمینه های مختلف است و ما می توانیم در بخش های گوناگون از این فرصت استفاده کنیم.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

سیاسی

ابلاغ مصوبه انتصاب مدیرعامل شرکت راه آهن

منتشر شده

در

توسط

ابلاغ مصوبه انتصاب مدیرعامل شرکت راه آهن

معاون اول رئیس جمهور مصوبه مربوط به انتصاب مدیرعامل جدید شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران را ابلاغ کرد.

 به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت،‌ در جلسه هیئت وزیران مورخ ۲۱ مهر ۱۴۰۰، سید میعاد صالحی به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی و تصویب دولت، به عنوان مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران تعیین شد.

سید میعاد صالحی فارغ‌التحصیل دکتری مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف و عضو هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران و همچنین رتبه اول جشنواره خوارزمی و عضو بنیاد ملی نخبگان بوده و مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشوری، عضو هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی، مشاور وزیر و رییس طرح های صنایع نوین وزارت صمت، رئیس کمیته صنعت و معدن دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام و مشاور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور از جمله سوابق وی می‌باشد.

صالحی دارای سوابق علمی و تخصصی در حوزه حمل و نقل ریلی بوده که از آن جمله می توان به طرح برگزیده جشنواره خوارزمی و چاپ و ارائه چندین مقاله در مجلات آی اس آی و کنفرانس های معتبر بین المللی در حوزه ریلی و همچنین سابقه فعالیت در شرکت های ریلی مسافری و باری اشاره کرد.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

سیاسی

کمیسیون طرح صیانت از فضای مجازی به وعده قالیباف به مردم عمل می‌کند؟

منتشر شده

در

توسط

کمیسیون طرح صیانت از فضای مجازی به وعده قالیباف به مردم عمل می‌کند؟

اخیرا پس از برگزاری انتخابات هیات رییسه کمیسیون مشترک بررسی کننده طرح موسوم به صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و اظهارات برخی نمایندگان، این سوال در ذهن افکار عمومی قوت گرفت که وعده علنی بودن جلسات کمیسیون محقق می شود و یا خیر؟

 طرح “حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی” موسوم به طرح صیانت که چندین ماه است به کلی افکار عمومی را به خود معطوف ساخته و حواشی زیادی هم به همراه داشته چرا که طرح اولیه وقتی منتشر شد این تلقی در افکار عمومی شکل گرفت که با تصویب و اجرای آن دسترسی کاربران به اپلیکیشن‌ها و سایت‌های بین المللی مسدود و یا محدود می‌شود؛ از سویی هر بار رسانه ها و کارشناسان خواستند به بررسی آن بپردازند نمایندگان گفتند که محتوای طرح تغییر کرده است. در زمان موافقت نمایندگان با هشتاد و پنجی شدن طرح و ادامه نگرانی‌ها و انتقادات افکار عمومی، کارشناسان و رسانه‌ها، محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۸ مرداد ماه ۱۴۰۰ در حساب توئیتری خود نوشت که «طرح در کمیسیونی از منتخبین کمیسیون‌ها بصورت علنی و شفاف بررسی خواهد شد.»

پس از آن مدافعان و طراحان طرح مستمرا تاکید داشتند که جای هیچ نگرانی وجود ندارد و  بررسی طرح در کمیسیون ویژه به صورت علنی و شفاف انجام خواهد شد؛ برای مثال غلامرضا منتظری عضو هیات رییسه کمیسیون فرهنگی مجلس و عضو کمیسیون مشترک طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی پیشتر گفته بود که در حال رایزنی هستیم که موضوعات مطروحه در کمیسیون مشترک از طریق رسانه ملی منعکس شود.

اما اکنون با تشکیل اولین جلسه کمیسیون مشترک به صورت غیرعلنی این گمانه زنی ها مطرح شد که شاید وعده های علنی بودن جلسات کمیسیون مشترک در حد همان وعده باقی بماند و مذاکرات کمیسیون به صورت غیرعلنی دنبال شود، خبرگزاری ایسنا نیز در راستای تنویر افکار عمومی این مهم را با چندی از اعضای هیات رییسه کمیسیون مشترک طرح صیانت در میان گذاشت تا مشخص شود اخبار بررسی طرح صیانت از پشت درهای بسته منتشر خواهد شد یا در شرایطی کاملا شفاف و به صورت علنی.

مهرداد ویس کرمی دبیر کمیسیون مشترک طرح صیانت در همین خصوص به ایسنا گفت: با توجه به حساسیت هایی که در این حوزه در جامعه وجود دارد اعضای کمیسیون همچنان بر شفافیت مذاکرات کمیسیون تاکید دارند، بر همین اساس این احتمال وجود دارد که گزارش مستمری از مذاکرات جلسه از سوی سخنگوی کمیسیون و در غیاب وی توسط رییس یا نایب رییس اول کمیسیون به سمع و نظر مردم برسد؛ البته این مباحث هنوز به تصویب اعضای کمیسیون نرسیده  است.

وی همچنین بیان کرد: این پیشنهاد مطرح است که مذاکرات کمیسیون  از طریق درگاه اینترنتی مجلس شورای اسلامی پخش شود؛ اینها احتمالاتی است که باید به تصویب اعضای کمیسیون برسد و فعلا موضوعی به صورت قطعی مشخص نیست؛ اگرچه ثبت و ضبط مذاکرات و بررسی ها موضوعی است که همه اعضا بر آن تاکید دارند.

حسن نوروزی نایب رییس کمیسیون ویژه این طرح نیز بیان کرد:از نظر ما هم تاکید بر این است که مذاکرات جلسات به صورت علنی پخش شود،تصمیم بر این بود جلسات در محل کمیسیون تلفیق تشکیل شود تا احتمالا صوت مذاکرات ثبت،ضبط و منتشر شود،البته این مباحثی است که باید به صورت قطعی مشخص شود.

سید علی یزدی خواه نایب رییس کمیسیون مشترک عنوان کرد: مباحث هنوز در خصوص طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی قطعی نیست، قرار است روز یکشنبه هفته آینده در کمیسیون مشترک در خدمت آقای قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی باشیم و در این جلسه درباره مباحث مختلف کمیسیون رایزنی کنیم.

وی همچنین تاکید کرد: بحث های مختلفی مطرح بوده که فعلا قطعی نیست؛ هنوز موضوعی درباره زنده پخش شدن جلسات تصویب نشده است، ممکن است اظهار نظرهای غیرکارشناسی هم در این خصوص صورت گیرد که بیشتر باعث تشویش اذهان می شود، ولی به هر شکل قرار بر این است خبرگزاری خانه ملت مذاکرات جلسات را به صورتی اینترنتی و مستقیم پخش کند یا اینکه ثبت و ضبظ کند بعدا منتشر کند،همچنین از ظرفیت صدا و سیما هم استفاده کنیم.

یزدی خواه اضافه کرد: تمام این مباحث فعلا قطعی نیست، آقای قالیباف نیز  پیشنهاداتی دارند که روز یکشنبه آن ها را بررسی خواهیم کرد؛ قطعا به گونه ای عمل خواهد شد نه موجب تشویش افکار عمومی شود و نه قول های داده شده زیر سوال برود.

بر این اساس باید منتظر مشروح مذاکرات و تصمیم گیری های جلسه روز یکشنبه کمیسیون مشترک طرح طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی باشیم و ببینیم آیا وعده رییس مجلس و مدافعین طرح مذکور مبنی بر علنی بودن مذاکرات کمیسیون جزو مصوبات جلسه آن روز کمیسیون خواهد بود و یا مجلس یازدهم که همواره مدعی حمایت از شفافیت بوده افکار عمومی را در بی اطلاعی از تصمیماتشان قرار می‌دهند.

خبرگزاری دانشجویان ایران از هر یک از اعضای کمیسیون مشترک طرح صیانت برای حضور در ایسنا و ابهام زدایی از این طرح دعوت می‌کند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها