با ما همراه باشید

سیاسی

قاضی‌زاده هاشمی: بانک‌های ما استضعاف‌گر هستند/ برنامه اضطراری اشتغال دارم/۱۳۰ هزار میلیارد باید به بورس برگردد

منتشر شده

در

سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی کاندیدای سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری در برنامه انتخاباتی که امشب از شبکه خبر پخش شد، در پاسخ به این سؤال که چرا وارد عرصه کاندیداتوری شدید، اظهار کرد: ریاست جمهوری اختیارات زیادی دارد و بسیاری از شوراهای سیاست گذاری و اقدامات اجرایی در حیطه مسئولیت‌های رئیس جمهور است.

وی افزود: از ابتدای انقلاب زحمات زیادی کشیده شده اما دولت های ما نتواستند بعضی از مسائل اساسی را حل کنند دلیلش این است که دنبال اصلاح سیاست ها و مدل حکمرانی نرفتند.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه دو سال است در اندیشکده ای تلاش کردیم چیزی که در بیانه گام دوم آمده یک مدل در حکمرانی تهیه کنیم، تصریح کرد: رئیس جمهور در دولت سلام فقط رئیس دفتر خود و با مشورت وزرا معاون اول را انتخاب می کند. بقیه مدیران در این سیستم انتخاب می شوند.

قاضی زاده هاشمی در پاسخ به این سوال که مرکز آمار ایران نرخ تورم اردیبهشت را 41 دصد اعلام کرده است شما اگر رئیس جمهور شدید فکر می کنید این نرخ چقدر کاهش می یابد، گفت: برای کنترل تورم یک بسته 51 محوری داریم که هر سال نصف سال قبل می‌شود و در طول چهار سال به زیر 5 درصد برسد.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه کنترل قیمت ها و مبارزه با گرانفروشی از خواسته های مردم است. برنامه شما چیست؟ اظهار کردذ: باید علل گرانی ها را بررسی کنیم. تا وقتی که با معلول برخورد نکنید، علت زاینده که گرانی است اتفاق خواهد افتاد.

قاضی زاده هاشمی اضافه کرد: تعزیرات و نظارت میدانی لازم است در مدل نظام شفافیت تمامی مدل ورودی ها در یک اتاق شیشه ای قرار می گیرد.

وی افزود: در حوزه شفافیت 555 پست راهبردی دولت را شناسایی کردیم و برای رسیدن به آن روی سایتی آزمون از افراد گرفته می شود. این آزمون علمی نیست بلکه آی‌کیو و تست روانشناسی می شوند، دو ماه آموزش می بینند و در جایگاهی که هستند محبوبیت‌سنجی می شوند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه وقتی تورم را کنترل کنیم گرانی را هم کنترل کرده ایم، خاطرنشان کرد: برای کنترل نقدیگی و اصلاح نظام بانکی برنامه مفصل داریم.

وی دربارها اینکه فکر می کنید در یک سال اول چه میزان این نرخ تورم کاهش یابد؟ گفت: یک برنامه اضطراری اشتغال داریم. اکنون حجم بیکاری افزایش یافته است. 5.5 میلیون بیکار مطلق یا ناقص داریم. اینها عمدتا سرپرست خانوار هستند. در برنامه ضربتی تمام کسانی که جویای کار هستند فارغ از رشته و تخصص به آنها مهارت یاد می دهیم و ظرف دو سال با تامین مالی که داریم به اینها یک شغل موقت می دهیم.

قاضی زاده هاشمی درباره اینکه بعد از یک سال ریاست جمهوری شما مسکن چه وضعیتی خواهد داشت، گفت: در بحث مسکن سه مسئله داریم، بی‌مسکنی، گرانی مسکن و بد مسکنی که برآوردها نشان می‌دهد 4.5 میلیون مسکن کم داریم.

وی افزود: مردم را در این برنامه به سه گروه تقسیم کرده ایم. به سه دهک پایین بدون آورده اولیه و به صورت اجاره به شرط تملیک در 30 سال پول مسکن را از آنها پس می گیریم.در سه دهک دیگر مشارکت 70 – 30 است و در چهار دهک مشارکت 50_50 است. یعنی طبقه پایین طولانی مدت‌تر است. این بحث بی مسکنی است.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با تأکید بر اینکه در بحث گرانی مسکن دنبال نظام اجاره‌داری حرفه ای خواهیم رفت بیان کرد: این یک کار تجربه شده در دنیاست. در این مدل خانه‌ها مثل هتل رِنت می‌شوند و شرکت ها به اجاره‌دهی آنها کمک می کنند. ما حق مالکان را از بین نمی بریم ولی امتیازاتی به شرکت ها می د هیم که به صرفه‌شان باشد کسی که می خواهد خانه‌اش را اجاره بدهد باید به این شرکت ها بدهد. آنوقت ما یک مدیریت واحد بر بازار اجاره مسکن درست کرده ایم و می توانیم با نظام‌های مالیاتی، مالیات بر عواید سرمایه و مالیات بر خانه های خالی و سایر قوانینی که در مجلس هم تصویب شده اینها را کنترل کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که بسیاری از مخاطبات شبکه خبر پیشنهاد دادند که یک هیئت مستقل نخبگانی دانشگاهی و کارشناسی تشکیل شود تا بر وعده‌های کاندیداها نظارت کنند و بعد از یک سال رصد کنند کدام نامزد به وعده های خود عمل کرده است، آیا شما موافق این طرح هستید، گفت: حتما؛ من یک چیز بالاتر را عرض بکنم. از 6 ماه قبل برنامه هایمان را منتشر و برنامه های مالی پولی و کشاورزی را ارائه کردیم و از کارشناسان خواستیم که نقد کنند.

قاضی زاده افزود:وقتی من مدعی هستم که تورم را زیر 5 درصد می رسانم کارشناسان بررسی کنند و بگویند آیا این برنامه ما را به آن مقصد می رساند؟ در فاز دوم یعنی اجرا هم این نظرات کارشناسی باید ادامه یابد که آیا مجریان توانایی اجرا را داشته اند؟ اگر موفق به اجرای برنامه ها نشدند به چه دلایلی بوده است.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری درباره اینکه بسیاری از مردم با تشویق مسئولان سازمان بورس و دیگر مقامات دولتی وارد بورس شدند و بازار سرمایه وضع خوبی ندارد، آیا فکر می کنید در صورت انتخاب جنابعالی 6 ماه بعد بازار سرمایه چه تفاوت محسوسی داشته باشد؟ بیان کرد: تکثیر تالارهای بورس فضایی برای ایجاد رقابت و توسعه است. برنامه‌ای برای اصلاح قیمت در بورس کالا داریم که تمام کالاها در بورس کالا انجام می شود.

قاضی زاده هاشمی در پاسخ به این سوال که اینکه دولتمردان به دریافت گزارش بسنده کنند آنها را از واقعیت زندگی مردم دور کرده است، آیا حاضرید سه ماه سه ماه در جمع مردم حضور یابید؟، گفت: این انتظار بسیار کمی است. امیر المومنین وقتی حکومت اسلامی را تعریف می کنند مردم و حکومت را یکی می دانند. این لازمه اش کم شدن تشریفات زندگی مسئولان و ارتباط آنان با مردم است.در دولت سلام هیچ چیزی جدا از مردم نداریم.

وی ادامه داد: مردم و دولت همه تصمیمات را با هم می گیرند. نظارت ها را با هم انجام می دهند و این را مدل طراحی کرده‌ایم. در دولت سلام حاکمیت مردم را تبدیل به روش کردیم.

قاضی زاده هاشمی درباره اینکه چقدر مافیای واردات را می شناسید و چگونه با آن مبارزه می کنید، بیان کرد: وقتی شما پنهان کاری داشته باشید، دزد ایجاد می شود وقتی آشکارسازی باشد این مسائل از بین میرود. با از بین بردن رانت و برپایی نظام شفافیت مافیا بی معنا می شود. البته باید تمام دولتمردان دولت سلام جز پاکترین و حرفه ای ترین و تحت نظارت ترین آدم ها باشند.

وی درباره اینکه برنامه های خود برای مبارزه با فساد گفت: بانک‌های ما استضعاف گر هستند. این رانت و فساد ایجاد می کند. وقتی شما نهادهای استضعفاف‌گر را، از بین بردید اینها حل شدنی است و ما آمدیم رویکردها را اصلاح کنیم. اول برخورد اضطراری، به عنوان نایب رئیس اول مجلس از یک سال پیش درگیر بازار سرمایه هستم یک گزارشی از تخلفات حقوقی و برخی از اشخاص حقیقی در آوردم که کجا تخلف کردند و تخلفشان نیاز به رسیدگی دارد و آن را در اختیار بازپرس قرار دادم.

وی ادامه داد: پیشنهادمان عدد 130 هزار میلیارد است و که باید در بازار و خرید و فروش شود و به بازار بازگردد. این امکانش هست یعنی هم دارایی که این 200 کد دارند قابلیت نقدشوندگی دارد هم اینکه از مالکانشان نگرفته‌ایم. این بازار را سبز می‌کند و بعد ذره ذره وقتی روند رشد داشت می‌توان اجازه داد که مردم ذره ذره پولشان را از بازار خارج کنند. اما بازار سرمایه یک اصلاحات نیز نیاز دارد.

قاضی زاده هاشمی بیان کرد: دنبال تشکیل کانون سهامداران حقیقی هستم. یک جایی که سهامداران را متمرکز کند. شورای عالی بورس در اختیار خصولتی‌ها نباشد که اینها را باید در میان مدت و دراز مدت اصلاح کنیم.

قاضی زاده هاشمی با تأکید بر اینکه سازوکارهای دقیق، حقیقی، عادلانه و شفافیت مطلق و آگاهی همگان از همه چیز راه‌های مبارزه با فساد است، گفت: ایجاد نهادهای مدنی برای سوت زنی یکی دیگر از راه های برچیدن فساد است. دولت موظف است نهادهای مدنی درست کند که هر جا تخلفی و گریز از قانون است با انگشتشان نشان بدهند.

وی درباره اینکه امام و رهبر معظم انقلاب بر ساده‌زیستی مسئولان تأکید دارند، بفرمایید که زندگی شما در چه سطحی است؟ اگر رئیس جمهور شدید این سطح زندگی را در سطح طبقه متوسط قرار خواهید دارد؟ بیان کرد: من دانشیار دانشگاه هستم، معلم و جزو طبقه متوسط و کمی بهتر از طبقه متوسط هستم. خانه‌ام بالای شهر تهران نیست. حدود بخش متوسط تهران محسوب می شود. بعید می دانم که با این درآمدی که دارم بتوانم آن را ارتقا بدهم.

قاضی زاده ادامه داد: ساده زیستی جزو اصول زندگی حاکمان دولت اسلامی است. یکی از دلایلی که زندگی‌ها تغییر می‌کند طولانی شدن دوره مدیریت آدمهاست.الان دعوای انتخابات چیست؟ کدام چند تا اتوبوس با کدام چند تا اتوبوس عوض بشود. یک انتخابات می‌شود 13 هزار و 700 نفر مدیرکل از یک جریان بروند و دیگر جریان بیایند. دعوا سر این نیست.

وی گفت: کسانی آمدند و رفتند تا مسئله ای از مسائل زندگی مردم حل و فصل بشود، اما چون اینها طولانی شده رسوب کرده است و افرادی 30 -40 سال در تراز اول جایگاه های مختلف بوده است.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم با بیان اینکه گام دوم انقلاب وقت آن است نسلی از مدیران با تجربه بیایند و بر اساس دانش روز جهان کشور را اداره کنند، گفت: حرف ما این است که عزیزان به عنوان مشاوران باشند و اگر جایی مسئله ای را ندیدیم به ما اشاره کنند. معتقدم تکرار روش ها و آدم ها باعث تکرار مشکلات است.

قاضی زاده هاشمی درباره فرزندان و خانواده اش گفت: همسرم مانند خودم پزشک است و دو فرزند دارم که یکی دانشجو و دیگری دانش آموز است. زندگی عادی داریم. خودمان خرید خانه را انجام می دهیم. پدر و مادرم و خواهرانم در شهرستان هستند و برادرم هم مثل خودم نماینده مجلس است.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه اگر قرار بر تغییر بود در این سال ها تغییر می کردیم، تصریح کرد: من جراح هستم می توانستم به بخش خصوصی بروم. اما آرمان و باورم این نیست. از خدا می خواهم مراقبمان باشد.

وی ادامه داد: سیستم هایی خواهیم داشت که مراقبت کنند و به مردم گزارش دهند و همه ببینند که قاضی زاده هاشمی رئیس جمهور چطور زندگی می کند. چقدر هزینه می کند و کجا می رود آیا اموالش را توانسته اضافه بکند؟

این کاندیدای ریاست جمهوری سیزدهم با بیان اینکه حاکم طراز اول اسلامی مسئله خصوصی  ندارد، اظهار کرد: حاکم طراز اول وکیل مردم شده و به استخدام آنان در آمده است. مردم باید طرز تفکر او را بشناسند و هم مواضعش را بدانند.

قاضی زاده هاشمی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه فعالان حوزه تولید از مقررات دست و پا گیر گله‌مند هستند. اگر رئیس جمهور شوید چقدر برای رفع مشکلات و موانع قدم بر می دارید، خاطرنشان کرد: مسائل مختلفی در تولید داریم. مجور و مالکیت. ما اهلیت را جایگزین مجوز می کنیم.

وی گفت: برای نظام تولید کشور یک برنامه جامع ایجاد کردیم. تولید فناور به‌روز که ما را به تولید کننده علم و فناوری تبدیل کند. در بسیاری از حوزه ها باید جدی وارد شویم مثل تکنولوژی های مخابراتی که برنامه جامعی برای آن دیده شده است. اصلا شکل اشتغال و تولید در 10 سال آینده در کشور تغییر می کند و کاملا فناورانه خواهد شد.

قاضی زاده هاشمی درباه اینکه چه میزان از مشکلات جوانان اعم از بیکاری و ازدواج را ریشه یابی کرده اید و می شناسید، گفت: به عنوان جوان‌ترین کاندیدا برخاسته از موضوع گام دوم انقلاب و کسانی که می خواهند در چهل سال آینده و فصل دوم زندگی ایران را بسازند، همه این کارها را با کمک جوانان انجام می دهیم. به خاطر همین نام آن را فصل پروانگی گذاشتیم. پروانه نشانه دگردیسی است. تغییر از یک موجود به یک موجود دیگر است. این فصل دگردیسی الان رسیده و این توسط جوان ها اتفاق می افتد.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: برای جوانان برنامه خاصی داریم. از آن بسته اعتبار خانواده که معروف به 500 میلیون تومان شده است. تا موضوع مسکن و اشتغال که اینها همه یک بسته است.

وی بیان کرد: تشکیل وزارت خانواده و امور اجتماعی و مجموعه این ها را به عنوان یک بسته جوانانه توسط جوانان و برای جوانان با حضور جوانان ایجاد کرده ایم تا یک ایران جدید بسازیم.

قاضی زاده هاشمی درباره اینکه شما و کابینه‌تان دعواها و بگومگوهای سیاسی را را چطور کنترل خواهید کرد، گفت: فصل دعواهای سیاسی گذشته است. مردم خسته شدند. حتی خود سیاستمداران و فعالان سیاسی اصولگرا و اصلاح طلب هم خسته شدند. حضرت آقا فرمودند این دعواهای مرسوم چپ و راست را کنار بگذارید. چنین رفتارهایی برای آن است که چیزی برای عرضه ندارند و مجبورند با قطبی سازی جامعه و ایجاد هیجان، احساسات مردم را جلب کنند. الان مسئله ما کار برای مردم و حل مشکلات آنان است.

وی تأکید کرد: اگر فرد حاشیه سازی کنار من باشد بدون تعارف اخراجش می کنم. چرا اسم دولت را سلام گذاشتیم؟ چون سلام به همه است. سلام به ملت ایران است. سلام به همه جریان های سیاسی است. ما آدم حراف نیاز نداریم. کسانی را می‌خواهیم که خوب فکر کنند و متعهد باشند.

قاضی زاده هاشمی اظهار کرد: دولت سلام دولت 24 ساعته است. دولتی که نباید خواب داشته باشد باید کنار مردم باشد با مردم باشد برای مردم باشد برای اینکه بتواند جلو ببرد. دولت مجاهدان است. پس از هر قشر و گروه قبیله و زن و مرد و جنسیت و سن و سال همه، که البته موتور پیشران آن جوانان هستند چون انرژی دارند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری درباره اینکه شتاب کشور در دهه اخیر کم شده، برنامه مشخص شما برای افزایش شتاب پیشرفت علمی کشور چیست؟، بیان کرد: با توجه به ظرفیت علمی که داریم باید به یک کشور فناورانه تبدیل شویم. اولا باید در اقتصاد جهانی رقابت کنیم این رقابت ما در نیروی کار ممکن نیست به خاطر اینکه بعضی از نیروهای ارزان و استثمار شده دارند که با روزی یک دلار برایشان کار می کنند. ما باید به سمت فناوری برویم.

وی ادامه داد: باید به سمت تولید دانش و فناوری برویم یعنی ایران باید ایران فناور و مدیر علمی، فناوری و اقتصادی منطقه 600 میلیونی شود. این برنامه ماست.

قاضی زاده هاشمی اظهار کرد: برای رسیدن به بازار 600 میلیونی منطقه طراحی گسترده ای کرده ایم. دیپلماسی مان را دیپلماسی اقتصادی کردیم. برنامه مفصلی که هزاران شرکت مشترک ایرانی و خارجی تشکیل شود با یک پایه ایرانی که ما بتوانیم از ابتدا یعنی از آموزش ابتدایی عمومی تخصصی شرکت های دانش بنیان شتاب دهنده ها و و و بتوانیم زنجیره تامین منطقه را برعهده بگیریم. مدیر تامین زنجیره منطقه بشویم.

وی بیان کرد: دولت سلام یک دولت عمومی و مردمی است. نظریه ما ادغام دولت و مردم است. هیچ چیز پنهانی از مردم نداریم. نیامده ام که نسلی بیاید و نسلی برود که البته نسل جدید باید جایگزین نسل قبلی شود. دانش جدید باید جاگزین دانش گذشته  شود.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه افرادی که به برخی مناصب چسبیده و برای خودشان یک حوزه نفوذ درست کردند باید بروند، خاطرنشان کرد: اینها مانع اصلاح هستند. نه اینکه ما با آنها بد هستیم، اما نمی گذارند مسائل اصلاح شود. شما سراغ هر اصلاح نهادی جدی مانند کنکور، سربازی و … بروید می بینید یک عده پشت آن هستند بنابراین نمی گذارند اصلاح صورت بگیرد.

منبع:تسنیم

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیاسی

واکنش خطیب‌زاده به یک بیانیه مداخله‌جویانه درباره وقایع خوزستان

منتشر شده

در

توسط

واکنش خطیب‌زاده به یک بیانیه مداخله‌جویانه درباره وقایع خوزستان

سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان نسبت به بیانیه مداخله‌جویانه و سیاسی کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد پیرامون وقایع خوزستان واکنش نشان داد.

به نقل از وزارت امورخارجه، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به بیانیه مداخله‌جویانه و سیاسی کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد پیرامون وقایع خوزستان، اظهار داشت: بیانیه کمیسر درباره وقایع اخیر خوزستان از جهت میزان بی‌اعتباری و آلوده بودن به اتهامات واهی و اطلاعات نادرست تأسف‌بار است.

وی در ادامه افزود: اتهامات وارد شده بدون توجه به تلاش‌های وسیع مقامات دولتی، قضائی، امنیتی و رسانه‌ای کشور برای کاهش آلام مردم این استان و برطرف کردن معضلات موجود، مهم‌ترین گواه بر سیاسی بودن و بی‌اعتباری این بیانیه است و از این لحاظ، بیانیه کمیسر عالی بیش از آنکه سخنان یک مقام بین‌المللی حقوق بشری باشد، بیشتر شبیه یک اعلامیه سیاسی با ادبیات خصمانه است.

سخنگوی وزارت امور خارجه، اظهارنظر غیر کارشناسانه و مغرضانه در خصوص مدیریت منابع آب کشور را نه در حیطه مسئولیت کمیسر دانست و نه نهاد تحت مسئولیت وی را دارای وجاهت و شأنیتی برای اظهارنظر در این خصوص ارزیابی کرد و بیان داشت: بحران آب ایجاد شده در خوزستان نتیجه سلسله‌ای از پدیده‌های طبیعی، به‌ویژه خشکسالی سال جاری و همچنین یکی از پیامدهای اقدامات قهرآمیز یکجانبه‌ای است که بر کشورمان تحمیل شده و مانع از انتقال تکنولوژی و سرمایه‌گذاری در بخش آب در خوزستان شده است و سؤال اینجاست که چرا کمیسر اینچنین بی‌پروا تحریم‌های غیرقانونی تحمیل شده از سوی آمریکا علیه ملت ایران که منجر به نقض بسیاری از حقوق‌بنیادین بشر این ملت سرافراز شده است را تاکنون محکوم نکرده و تنها به بیان معدود جملاتی کوتاه و کمرنگ کفایت نموده است!؟

خطیب‌زاده تأکید کرد: به نظر می‌رسد تلاش دفتر کمیسر برای اقلیت‌سازی و ایجاد تفرقه میان ملت یکپارچه ایران در راستای برنامه سیاسی معدودی از دولت‌های خاص باشد که عداوتشان با ملت ایران بر کسی پوشیده نیست و این دولت‌ها، همان سوء‌استفاده‌کنندگان از مفهوم والای حقوق بشر و حامیان اصلی قطعنامه‌های سیاسی ضد حقوق بشری علیه جمهوری اسلامی ایران در شورای حقوق بشر و مجمع عمومی سازمان ملل متحد هستند.

وی با تصریح بر اینکه جمهوری اسلامی ایران برای حق تجمع مسالمت‌آمیز شهروندانش احترام قائل بوده و در بالاترین سطح، مقامات کشور وجود مشکل آب در منطقه و حق اعتراضات مسالمت‌آمیز را به رسمیت شناخته‌اند، افزود: حضور پلیس و نیروی انتظامی در چنین تجمعاتی به منظور پیشگیری از اغتشاشات و آسیب به مردم و اموال عمومی، براساس عرف و مقررات بین‌المللی امری قانونی و پذیرفته شده بوده و در عین حال شهادت یک مأمور پلیس و مجروح شدن تعداد دیگری، نشان از رخنه عوامل وابسته به بیگانه در صفوف معترضین به منظور فتنه‌افروزی و ایجاد درگیری‌های تصنعی دارد.

منبع:خبرگزاری مهر

ادامه مطلب

سیاسی

سرلشکر سلامی کسب مدال طلای جواد فروغی را تبریک گفت

منتشر شده

در

توسط

سرلشکر سلامی کسب مدال طلای جواد فروغی را تبریک گفت

فرمانده کل سپاه در پیامی کسب مدال طلای جواد فروغی در المپیک توکیو ۲۰۲۰ را تبریک گفت.

 به نقل از سپاه‌نیوز، سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پیامی کسب مدال طلای جواد فروغی در المپیک توکیو ۲۰۲۰ را تبریک گفت.

متن پیام تبریک سردار سلامی به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

موفقیت غرورانگیز ورزشکار برومند بسیجی، پاسدار رشید انقلاب اسلامی و مدافع فداکار عرصه سلامت ” جواد فروغی ” در کسب مدال طلای تیراندازی با تپانچه در المپیک ۲۰۲۰ توکیو را به محضر مبارک رهبر عظیم‌الشأن انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله‌العظمی امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی)، ملت شریف و قهرمان ایران، جامعه ورزش کشور و خانواده مکرم وی صمیمانه تبریک و تهنیت عرض می‌نمایم.

امیدوارم صعود افتخارآفرین این جوان مومن و متعهد به آرمان‌های دینی، انقلابی و ملی بر بلندای المپیک، سرآغاز پیروزی‌های درخشان و تاریخ‌سازی‌های جدید کاروان ورزشی کشورمان در این آوردگاه مهم و خطیر برای اعتلای بیش از پیش نام مقدس ایران و ایرانی در سپهر جهانی قرار گیرد.

سرلشکر پاسدار حسین سلامی

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

منبع:خبرگزاری مهر

ادامه مطلب

سیاسی

توسعه فناوری اطلاعات موجب شفافیت و عدالت اجتماعی شد

منتشر شده

در

توسط

توسعه فناوری اطلاعات موجب شفافیت و عدالت اجتماعی شد

رئیس‌جمهور گفت: با ایجاد شفافیت می‌توان در مسیر مبارزه با فساد گام برداشت و شفافیت بدون دسترسی به فناوری اطلاعات تقریباً ناممکن است.

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در آخرین جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات در دولت دوازدهم با اشاره به برگزاری بیست و دو جلسه این شورا، اظهار داشت: با مصوبات این جلسه یکی از پایه‌های حرکت در مسیر توسعه فناوری اطلاعات ایجاد شد.

وی خاطر نشان کرد: اگر پایه‌های اصلی فضای مجازی را زیرساخت، شبکه و سپس آشنایی و همکاری مردم بدانیم، قطعاً پایه چهارم، مقررات و شیوه‌نامه‌هایی است که حرکت در مسیر فناوری اطلاعات را در مسیر درست قرار می‌دهد.

رئیس‌جمهور افزود: در طول این مدت در جلسات شورای اجرایی فناوری اطلاعات در کنار شورای عالی فضای مجازی و همچنین جلسات دولت و مجلس و سایر جلسات مرتبط تلاش شد تا این مسیر برای مردم هموار شود.

روحانی با بیان اینکه در دولت‌های یازدهم و دوازدهم، بیش از آنچه در دولت‌های قبل در زمینه فناوری اطلاعات تلاش شده بود، اقدامات مستمری انجام شده است، گفت: اگر چه در این زمینه‌ها به طور کامل اتفاق اندیشه، فکر و نظر وجود نداشت، اما در عین حال حرکت بزرگی را در کنار یکدیگر شروع کردیم و این مسیری است که همه کشورها و ملت‌ها ناچارند در آن گام بردارند.

وی با ذکر این نکته که فضای مجازی، فضای سایبری، اقتصاد دیجیتال و انقلاب اطلاعات در دنیای امروز یک واقعیت است و نمی‌توان از آن فاصله گرفت، تصریح کرد: اگر می‌خواهیم در این مسیر با سرعت حرکت کنیم، بدون استفاده از فناوری اطلاعات امکان‌پذیر نیست و چنانچه این فناوری کنار گذاشته شود، دریافت و ارائه خدمات از طرف دولت به سرعت امکان نخواهد داشت.

رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: در دوران کرونا میلیون‌ها خدمت از طریق فضای مجازی در کوتاه‌ترین زمان به مردم ارائه شد و لازمه این کار فراهم بودن زیرساخت‌ها و امکانات لازم بود که در دولت‌های یازدهم و دوازدهم با جدیت مورد توجه قرار داشت.

روحانی گفت: با توسعه فناوری اطلاعات، عدالت اجتماعی و نزدیکی بین شهر و روستا در این زمینه برقرار شد، به نحوی که امروز بیش از ۹۸ درصد مردم روستا هم می‌توانند از خدمات ارائه شده در این فضا استفاده کنند.

وی با بیان اینکه اگر بخواهیم با فساد و رانت هم مبارزه کنیم، باز هم راه آن استفاده از فناوری اطلاعات و فضای مجازی است، گفت: با ایجاد شفافیت می‌توان در مسیر مبارزه با فساد گام برداشت و شفافیت بدون دسترسی به فناوری اطلاعات تقریباً ناممکن است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه سلامت الکترونیک از بخش‌های مهمی بود که در بستر فناوری اطلاعات ایجاد شد، اظهار داشت: امروز سلامت مردم به نوعی در بستر فضای مجازی انجام می‌شود و مردم با کارت سلامت و بهداشت می‌توانند به راحتی امور خود را انجام دهند و با استفاده از فضای مجازی می‌توانند خدمات سریع‌تر و دقیق‌تری دریافت کنند.

روحانی افزود: با استفاده از فناوری اطلاعات می‌توان مواد اولیه، دارو، تجهیزات و حتی تخت‌های بیمارستانی و نیز نیروی انسانی متخصص مورد نیاز را به موقع تأمین کرد.

وی با بیان اینکه امروز در حوزه اشتغال صدها هزار شغل و میلیون‌ها جوان مشغول به کار هستند، گفت: اینکه امروز تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان نسبت به آغاز دولت یازدهم بیش از صد برابر افزایش یافته است، همه در سایه بهره‌برداری از فناوری اطلاعات است و استفاده از این فضا می‌تواند بستری برای توسعه علم و دانش در سایر رشته‌ها هم باشد و در این زمینه اقدامات بسیار خوبی در ۸ سال گذشته شروع شده است.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: امروز ارائه خدمات مجازی از طریق دستگاه‌های دولتی به بیش از ۷۰ درصد رسیده است و می‌توان سرعت این خدمات را افزایش داد و براساس گزارشی که در جلسه ارائه شد، سازمان تأمین اجتماعی ۳۰ نوع خدمت را از طریق فضای مجازی ارائه می‌دهد و ۷۰ میلیون جمعیت بدون اینکه نیاز باشد از خانه خارج شوند، می‌توانند با موبایل خدمات مورد نیاز خود را دریافت کنند.

روحانی خاطر نشان کرد: در موضوع کرونا با وجود همه مشکلات و غم‌ها، گرفتاری‌ها و فشارهایی که به مردم، کسب و کار و مدافعان سلامت وارد شد با استفاده از فناوری اطلاعات، اقدامات بسیار مثبت و ارزشمندی نیز انجام گرفت، به‌گونه‌ای که بیش از ۲۰ میلیون خانوار توانستند بدون مراجعه حضوری وام بانکی دریافت کنند و برای سهام عدالت و پرداخت اقساط آن و بهره‌مندی مردم از بورس خدمات قابل توجهی از طریق فضای مجازی ارائه گردید.

وی اضافه کرد: بی‌تردید می‌توان در آینده کاری کرد که همه خدمات مهم از مالیات تا عوارض شهرداری و دریافت مجوزهای گوناگون از دستگاه‌های مختلف، از طریق فضای مجازی با کمترین زمان و پایین‌ترین قیمت انجام شود و اساساً یکی از قواعد فضای مجازی دریافت سریع‌تر خدمات با قیمت ارزان و البته با اطمینان بیشتر است.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: وزیران وزارت ارتباطات در دولت‌های یازدهم و دوازدهم همه توان خود را بکار گرفتند تا زیرساخت‌ها و شبکه ملی اطلاعات را مهیا سازند و با اقدامات انجام شده برای داده‌ها در کشور امنیت ایجاد کنند، چرا که سرورهای آن در داخل کشور مستقر شد.

روحانی با اشاره به اینکه اگر در دوره کرونا بستر مناسبی برای فضای مجازی وجود نداشت، دانش‌آموزان و دانشجویان به طور کامل از خدمات فرهنگی و آموزشی محروم می‌شدند، اظهار داشت: راه‌اندازی سامانه شاد توانست برای دانش‌آموزان و معلمین شادی‌آفرین باشد و از طرفی عدالت آموزشی فراهم شد به نحوی که دانش‌آموز روستایی نیز می‌توانست از تدریس معلم خوب بهره‌مند شود.

وی با قدردانی از تلاش‌ها و خدمات بخش خصوصی و دولتی در توسعه فضای مجازی، گفت: با تلاش کارشناسان و متخصصان بخش خصوصی، سامانه‌های با ارزشی در حوزه‌های مختلف در کشور بوجود آمد و به واسطه سامانه سلامت و سامانه تجارت خدمات بسیار بزرگی در ۸ سال گذشته به مردم ارائه گردید.

رئیس‌جمهور گفت: مردم در این مدت با فکر و عملشان با اقدامات دولت در توسعه فضای مجازی همراهی و همکاری داشتند و بی‌تردید اگر این همراهی‌ها نبود، نمی‌توانستیم این گشایش‌ها را در فضای مجازی ایجاد کنیم.

روحانی تصریح کرد: امروز این کار بزرگ در مسیر خود قرار گرفته است و تردید ندارم دولت‌های آینده همین مسیر را ادامه خواهند داد، چرا که این خواست و نیاز مردم بوده و راه جایگزینی برای آن وجود ندارد.

در این جلسه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در دولت تدبیر و امید برای توسعه و گسترش فناوری اطلاعات و استفاده از فضای مجازی برای ارائه خدمات گوناگون به مردم، گفت: در توسعه و تسریع جایگاه فناوری اطلاعات و توسعه و تکمیل زیرساخت‌های آن رئیس‌جمهور محترم نقش تأثیرگذاری داشتند.

در آخرین جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات در دولت دوازدهم همچنین در حضور رئیس‌جمهور، از سامانه‌های یکپارچه خدمات دستگاه‌های اجرایی و سامانه جامع مدیریت نظام اداری، ۳۰ خدمت الکترونیکی سازمان تأمین اجتماعی، سامانه سفته و برات الکترونیکی و کارت اعتباری، سامانه‌های الکترونیکی سازمان بازنشستگی کشوری، فاز اول پایانه‌های فروشگاهی و نسخه‌نویسی الکترونیکی و نسخه‌پیچی الکترونیکی در مراکز سطح یک دولتی رونمایی شد.

منبع:خبرگزاری مهر

ادامه مطلب

برترین ها