با ما همراه باشید

اخبار

لزوم کاهش فساد نهادینه‌شده در شهرداری اهواز

منتشر شده

در

لزوم کاهش فساد نهادینه‌شده در شهرداری اهواز

  فرماندار اهواز با بیان اینکه مبارزه با فساد نهادینه‌شده در شهرداری باید در دستور کار شورای شهر باشد، گفت: در هر دوره ای این مساله ادامه دارد که باید با انتخاب مدیران پاک و متعهد این مساله کمتر شود.

جمال عالمی‌نیسی در مراسم تحلیف اعضای دوره ششم شورای شهر اهواز که امروز (۱۴ مردادماه) در فرمانداری اهواز برگزار شد، اظهار کرد: پس از کلی فراز و نشیب و بازشماری، کار اعضای شورای دوره ششم آغاز شده است.

به گزارش ایسنا، وی افزود: ممکن است عمر کاری اجازه ندهد بیشتر در خدمت این دوره شورا باشیم اما تا جایی که هستم، در خدمت خواهم بود.

فرماندار اهواز با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم در خصوص اهمیت شور، گفت: اهمیت شورا، در شور و استفاده از خرد جمعی است. پیامبر(ص) نیز شور و مشورت با دیگران را سفارش کرده‌اند.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز فرمودند اهدافی که در قانون اساسی برای تشکیل شوراها موید شده است خدایی، انقلابی و جهت تحکیم پایه‌ها و استحکام انقلاب و حکومت انقلابی در کشور است. حل مشکلات مردم توسط نمایندگان مردم انجام می‌شود و شوراها مظاهر مشارکت مردم برای تسهیل امور مردم هستند. این فرمایشات رهبری، جایگاه و اهمیت شوراها را نشان می‌دهد.

عالمی‌نیسی تصریح کرد: استفاده از تجربه دیگران توصیه شده است و گذشته و عملکرد شوراها درس عبرتی برای شوراهای جدید و به منظور تشخیص راهبرد آن‌ها است.

وی عنوان کرد: تغییر و تحولات در شورای شهر نشان می‌دهد که مردم از عملکرد شورا رضایت دارند یا خیر. شورای شهر ششم باید عملکرد شوراهای سابق را مدنظر قرار دهد و امور را بر اصول صحیح انجام دهند.

فرماندار اهواز خطاب به اعضای شورای شهر، گفت: عدم دخالت در عزل و نصب‌ها توصیه می‌شود گرچه در هیچ دوره‌ای از شورا این اتفاق نیفتاده است؛ همه شوراها در عزل و نصب‌ها دخالت می‌کنند. اعضای شورا در این موارد نباید دخالت کنند یا حداقل دخالت و آن هم در راستای اصلاح امور را داشته باشند.

وی بیان کرد: انتخاب یک مدیر وابسته به یکی از اعضای شورا، ظلم به مردم و نظام است. برخی اوقات اعضای شورای شهر، شهردار را مجبور به انتصاب یک مدیر می‌کنند و در صورت انجام نشدن آن، طرح سوال و استیضاح را در دستور کار شورا قرار می‌دهند.

عالمی‌نیسی تصریح کرد: نیروی جدید نیز نباید در شهرداری اهواز جذب شود. شهرداری اهواز مانند بمبی است که می‌خواهد از شدت زیاد بودن نیروی انسانی، بترکد.

وی افزود: تراکم نیروی انسانی در شهرداری اهواز زیاد است. هر کسی فک و فامیلش را در شهرداری چپانده است. صددرصد بودجه شهرداری اهواز صرف منابع انسانی می‌شود در حالی که در اصفهان یک‌چهارم بودجه شهرداری برای این موضوع هزینه می‌شود.

فرماندار اهواز گفت: بیان این گفته‌ها که چند پیمانکار هزینه تبلیغاتی یک کاندیدا را پرداخت می‌کنند زشت است بنابراین اعضای شورای شهر، پیمانکار به شهرداری معرفی نکنند.

وی بیان کرد: برای شهرداری اهواز باید درآمد پایدار ایجاد شود. شهر اهواز منابع زیادی دارد که می‌توان از این طریق درآمد شهرداری را حاصل کرد. بستر مناسب و مشوق برای سرمایه‌گذاری نیز باید فراهم شود. قرار نیست اهواز با بودجه شهرداری آباد شود بنابراین باید سرمایه‌گذار جذب شود و از اتهام نترسید. تاکنون شوراها و شهرداری در این خصوص موفق نبوده‌اند.

عالمی‌نیسی افزود: سرمایه‌گذار می‌ترسد در اهواز سرمایه‌گذاری کند. کارشکنی زیادی رخ می‌دهد. از ابتدای ورود سرمایه‌گذار، مشکلات در سلسله مراتب شهرداری آغاز می‌شود.

وی تصریح کرد: زشت‌ترین ورودی‌ها را شهر اهواز دارد و فعالیت دست‌فروشان و وجود مانع‌ها چهره ناپسندی برای اهواز ایجاد کرده است.

فرماندار اهواز با اشاره به مشکلات آبگرفتگی شهر گفت: به تدریج در ماه‌های آینده طبل آب‌های سطحی زده می‌شود. یکی از معضلات اهواز، آب‌های سطحی است. در شورای شهر سابق چند کار خوب در این خصوص انجام شد اما باید این کارها ادامه پیدا کند.

وی با تاکید بر لزوم محرومیت‌زدایی در اهواز، تصریح کرد: بعد از مشهد، اهواز دومین شهر حاشیه‌نشین کشور است و این مساله در حال گسترش است بنابراین باید موانع فیزیکی از جمله کمربند سبز در شهر ایجاد شود تا از گسترش  حاشیه‌نشینی جلوگیری شود.

عالمی‌نیسی افزود: اعضای شورای شهر باید با رایزنی و ارتباط خوب با نمایندگان مجلس شورای اسلامی و سایر ارکان نظام، برای جذب اعتبار اقدام کنند. اعضای شورا به امید چندرغازی که در شهرداری کسب و برای نیروی انسانی هزینه می‌شود نباشند بلکه باید با ارتباطات، به دنبال جذب منابع باشند.

وی گفت: مساله پسماند نیز یکی از مشکلات شهر اهواز است که اخیرا کار در این خصوص آغاز شده است و باید ادامه یابد. جاده کمربندی اهواز نیز یکی مشکلات شهر است که باید دنبال و تکمیل شود تا دیگر مشکل ترافیک در ورودی‌ها را نداشته باشیم.

فرماندار اهواز تصریح کرد: حل مشکل مناطق پهنه خطر از جمله منبع آب و حصیرآباد باید انجام شود. برخی از خانواده‌های این منطقه جابه‌جا شدند و ۲ هزار واحد نیز در حال احداث است تا کل آن منطقه جابه‌جا شوند که باید این موضوع در دستور کار شورای شهر باشد.

وی بیان کرد: توسعه متوازن نیز باید در همه نقاط شهر انجام و همه شهر دیده شود؛ نبود توسعه متوازن در شهرها، مشکلات اجتماعی و چه بسا مشکلات امنیتی ایحاد می‌کند.

عالمی‌نیسی با بیان اینکه شعار دولت جدید مبارزه با فساد است، تصریح کرد: مبارزه با فساد نهادینه‌شده در شهرداری باید در دستور کار شورای شهر باشد. در هر دوره‌ای این مساله ادامه دارد که باید با انتخاب مدیران پاک و متعهد این مساله کمتر شود. نمی‌گویم این مساله ریشه‌کن شود زیرا امکان ندارد اما باید کم شود تا در آخر در حکومت امام زمان(عج) ریشه‌کن شود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز

منتشر شده

در

توسط

آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز(۲۴ آبان ماه) خبر داد.

صادق ضیاییان در گفت و گو با ایسنا افزود: براساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش یابی هواشناسی، امروز(۲۴ آبان ماه) در اکثر مناطق کشور جوی پایدار حاکم است و برای شهرهای صنعتی و پرجمعیت انباشت آلاینده های جوی و کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: سه شنبه (۲۵ آبان ماه) شمالی شدن جریانات روی دریای خزر برای استان‌های ساحلی دریای خزر و اردبیل بارش آغاز خواهد شد و با گذر امواج تراز مبانی، در بخش‌هایی از کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، همدان، مرکزی، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، ارتفاعات و دامنه‌های جنوبی البرز به تدریج اصفهان، شمال بوشهر، شمال فارس، غرب، یزد، خراسان شمالی و خراسان رضوی بارش باران، وزش باد شدید موقت و در مناطق سردسیر و مرتفع بارش برف پیش‌بینی می‌شود. بیشینه مقادیر بارش در این روز برای سواحل دریای خزر انتظار می رود و در نواحی جنوب غرب بارش همراه با رعد و برق خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ادامه داد: چهارشنبه (۲۶ آبان ماه) فعالیت سامانه بارشی با شدت کمتر در استان‌های ساحلی دریای خزر، لرستان، ارتفاعات خوزستان، مرکزی، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، یزد و خراسان رضوی ادامه خواهد داشت. از اواخر وقت چهارشنبه سامانه از شمال شرق کشور خارج می‌شود و طی روزهای پنجشنبه و جمعه (۲۷و ۲۸ آبان ماه) مجدد جوی پایدار بر کشور حاکم خواهد شد و در شهر های پرتردد و صنعتی افزایش غلظت آلاینده‌ها انتظار می‌رود.

وی افزود: طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه (۲۵ و ۲۶ آبان ماه) در نواحی غرب، سواحل دریای خزر، اردبیل، خراسان شمالی و چهارشنبه در نواحی شرق، شمال شرق، مرکز و دامنه‌های جنوبی البرز کاهش محسوس دما بین ۸ تا ۱۲ درجه سانتیگراد رخ خواهد داد. همچنین در این دو روز برای نواحی شمال شرق و شرق وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

به گفته ضیاییان اوایل وقت امروز (۲۴ آبان ماه) تنگه هرمز و شرق خلیج فارس مواج پیش بینی می‌شود همچنین سه شنبه و چهارشنبه (۲۵ و ۲۶ آبان ماه) دریای خزر مواج و توفانی خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده اظهارکرد: آسمان تهران فردا ( ۲۵ آبان ماه) نیمه‌ابری و به‌تدریج ابری با حداقل دمای ۷ و حداکثر دمای ۱۶ درجه سانتیگراد و طی ‌چهارشنبه ( ۲۶ آبان ماه) نیمه‌ابری تا ابری همراه با بارش باران و وزش باد و در اواخر وقت به‌تدریج کاهش ابر با حداقل دمای ۳  و حداکثر دمای ۸  درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

ضیاییان در پایان گفت: طی امروز و فردا (۲۴  و ۲۵ آبان ماه) بندرعباس با دمای ۳۱ و۳۰ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و اراک با  دمای ۱۰ درجه سانتیگراد سردترین مراکز استان‌ کشور هستند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار

اهدای ۱۰۰ هزار جلد کتاب بین جامعه‌ی هدف تا پایان امسال در ایلام

منتشر شده

در

توسط

اهدای ۱۰۰ هزار جلد کتاب بین جامعه‌ی هدف تا پایان امسال در ایلام

ایسنا/ایلام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام گفت: سال گذشته بیش از ۶۰‌ هزار جلد کتاب در میان جوامع هدف توزیع شده و هدف‌گذاری ما تا پایان سال جاری، اهدای ۱۰۰هزار جلد کتاب به علاقه‌مندان در مناطق محروم و کم‌برخوردار استان براساس ذائقه مخاطبان و به یاد و نام ۳۰۰۰ شهید ارزشمند استان است.

«عمران خودآموز» در گفت‌وگو با ایسنا، به اهمیت هفته کتاب و کتابخوانی در کشور اشاره و اظهار کرد: خوشبختانه توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در استان ایلام با بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در چند سال اخیر روندی رو به رشد داشته و اخیراً با افتتاح کتابخانه‌ی تخصصی فرهنگ، هنر و ارتباطات گامی مهم در این زمینه برداشته شده است.

وی گفت: استمرار فعالیت کتابسرا با رویکردی جدی، تخصصی و حرفه‌ای در حوزه‌ی توزیع هدفمند کتاب، خرید حداکثری کتاب از مؤلفان و ناشران بومی، برگزاری برنامه‌های مختلف در فضای مجازی با محوریت کتاب و کتابخوانی، برگزاری مستمر جایزه‌ی کتاب سال استان از سال ۱۳۹۵ تاکنون و… زیرساخت‌های توسعه‌ی کتابخوانی در استان‌ تقویت شده و تلاش داشته‌ایم با شناسایی نیازهای جوامع هدف یار مهربان به‌ صورت حداکثری و گسترده و با سهولت در دسترس مخاطبان قرار گیرد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام افزود: دبدار با نماینده ولی‌فقیه در استان با حضور نمایندگان ناشران و نویسندگان با نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه ایلام ،دیدار با ناشران استانی و اصحاب پیشکسوت قلم به‌صورت محدود و شرکت در مراسم غبارروبی مزار شهدای گمنام شهر ایلام با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برگزار می‌شود.

خودآموز بازدید از کتابفروشی‌های شهر ایلام و بررسی مسائل و مشکلات این قشر پرتلاش فرهنگی و  بازدید از کتابخانه‌های عمومی با همراهی مسئولان را از دیگر برنامه‌های هفته کتاب و کتاب‌خوانی عنوان کرد و گفت: ویژه‌ برنامه‌های کتاب و کتابخوانی در شهرهای مختلف استان و در مجتمع‌های فرهنگی، هنری ادارات تابعه نیز برگزار خواهد شد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام  با بیان اینکه با هدف تجهیز کتابخانه‌های مدارس و مساجد در مناطق محروم و البته رعایت تناسب گروه سنی جوامع هدف بر اساس محتوا و موضوع، کتاب‌های مناسب بین آنها توزیع خواهد شد، گفت: کتاب‌های کمک ‌آموزشی در مناطق محروم در پایه‌های تحصیلی (ابتدایی تا دبیرستان) نیز در هفته‌ی کتاب امسال اهدا خواهد شد.

خودآموز با بیان اینکه سال گذشته بیش از ۳۶۰۰ جلد کتاب کمک ‌آموزشی در میان دانش‌آموزان مستعد کم‌برخوردار در مناطق محروم استان توزیع و اهدا شده است، در خصوص اهدای هدفمند و برنامه‌ریزی ‌شده‌ی کتاب در میان جوامع هدف تصریح کرد: سال گذشته بیش از ۶۰‌ هزار جلد کتاب در میان جوامع هدف توزیع شده و هدف‌گذاری ما تا پایان سال جاری، اهدای ۱۰۰هزار جلد کتاب به علاقه‌مندان در مناطق محروم و کم‌برخوردار استان براساس ذائقه مخاطبان و به یاد و نام ۳۰۰۰ شهید ارزشمند استان است.

وی گفت: هر چند در طول سال کتاب‌هایی برای مخاطبان بزرگسال و کودک و نوجوان در مناطق محروم و کم‌برخوردار با موضوعات مختلف ادبی، مذهبی، دفاع مقدس، آیینی، هنری، ورزشی، تخصصی، علمی، سیاسی، اجتماعی، اعتقادی و… اهدا می‌شود.
وی فرهنگ اهدا کتاب را تقویت بنیادهای انگیزشی مخاطبان عنوان کرد و افزود: یکی از اهداف کلان و بلندمدت این اداره‌کل، توسعه و ترویج حداکثری فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در جامعه مخصوصاً در میان افراد محروم و نیازمند و به‌دور از امکانات فرهنگی بوده است.
خودآموز گفت: یکی از برنامه‌هایی که بسیار مورد استقبال جوامع هدف قرار گرفته، آیین تجلیل از فعالان، خادمان حوزه‌ی نشر، ناشران، نویسندگان، کتابفروشان، ویراستاران، طراحان و … است که هر سال از سوی این اداره کل برگزار شده و امیدواریم بتوانیم در هفته‌ی کتاب به‌ صورت حضوری و با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برنامه‌های شایسته و در خور و شان مخاطبان برگزار کنیم.
وی ادامه داد: بازدید از کتابفروشی‌های استان و خرید کتاب با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در راستای اجرای طرح کتابگردی، برگزاری برنامه نقد و بررسی کتاب با حضور استادان و اهالی قلم و منتقدان به‌صورت مجازی و رونمایی از تازه‌های نشر در سال ۱۴۰۰ از برنامه‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام در هفته‌ی کتاب است.
بیست ‌و نهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران همزمان با سراسر کشور و همراه با اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری از امروز ۲۴ تا ۳۰ آبان‌ماه با شعار «جای خالی را با کتاب خوب پر کنیم» برگزار می‌شود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار

تداوم آلودگی هوای تهران

منتشر شده

در

توسط

تداوم آلودگی هوای تهران

براساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، امروز(۲۴ آبان ماه) هوای تهران در محدوده ناسالم برای گروه های حساس قرار دارد که ناشی از پایداری جو، انباشت آلاینده‌ها و ترافیک صبحگاهی است.

به گزارش ایسنا پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران نشان می‌دهد که در صبح روز دوشنبه (۲۴ آبان ماه) همزمان با افزایش ترافیک صبحگاهی، کیفیت هوا در بیشتر مناطق در محدوده‌ ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس قرار خواهد گرفت که ناشی از حاکمیت پایداری و سکون جو و انباشت آلاینده‌ها طی ساعات گذشته است.

تداوم این شرایط جوی و عدم وزش باد مؤثر در طول روز از پراکندگی آلاینده‌ها جلوگیری خواهد کرد و کیفیت هوا در وضعیت نامطلوب باقی خواهد ماند. پایداری جو تا اواخر وقت دوشنبه (۲۴ آبان ماه) ادامه خواهد داشت و با افزایش ترافیک شامگاهی بر غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد که برقراری وضعیت ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس در بیشتر مناطق پایتخت پیش‌بینی می‌شود.

در صبح روز سه‌شنبه (۲۵ آبان ماه) با آغاز تردد خودروها بر غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد و آسمان غبارآلود ناشی از برقراری وضعیت ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس حاکم می‌شود.

رشد تدریجی ناپایداری جوی در طول روز همراه با افزایش تندی باد تاحدودی سبب پراکندگی آلاینده‌ها خواهد شد. به‌تدریج با افزایش تندی باد همراه با رشد ابرناکی و احتمال رگبار پراکنده تا اواخر وقت سه‌شنبه از میزان غلظت آلاینده‌ها کاسته خواهد شد و در نتیجه بهبود کیفیت هوا در بیشتر مناطق پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش ایسنا، آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۱۴۶ بود و کیفیت هوای پایتخت در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت. آلاینده شاخص هم‌اکنون «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۱۲۰ و کیفیت هوا در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها