با ما همراه باشید

استانها

لطمات اقتصادی خروج آمریکا از برجام بیشتر از لطمه سیاسی-امنیتی آن بر ایران بود

منتشر شده

در

لطمات اقتصادی خروج آمریکا از برجام بیشتر از لطمه سیاسی-امنیتی آن بر ایران بود

 یک تحلیلگر مسائل بین‌الملل با تاکید بر اینکه آمریکا با خروج از برجام به آن اندازه‌ای که در حوزه اقتصادی به ما ضربه زد، در حوزه امنیتی نتوانست به ما ضربه وارد کند، گفت: پیش از برجام‌ اجماع‌سازی‌های متعددی علیه ما شکل می‌گرفت، اما نه تنها با خروج آمریکا از برجام اجماع‌سازی علیه ما شکل نگرفت، بلکه ناکامی‌های بزرگی را برای آمریکا به دنبال آورد.

امیرعلی ابوالفتح در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه برجام مجموعه‌ای از دستاوردهای سیاسی-امنیتی و اقتصادی را برای کشور به دنبال داشته است، اظهار کرد: به عنوان مثال برجام با لغو قطعنامه‌های پیشین سازمان ملل، باعث شد ایران از ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل خارج شود.

وی افزود: همچنین برجام باعث شد تمامی قطعنامه‌های شورای امنیت علیه کشورمان، بدون اینکه ایران آنها را اجرا کرده باشد، لغو شود. در صورتی که در اکثر موارد کشورهایی که در ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل قرار می‌گرفتند، یا مجبور به تمکین می‌شدند یا در نهایت علیه آنان اقدامات نظامی رخ می‌داد تا مجبور به اجرای موارد خواسته‌شده شوند. اما برجام باعث شد تا در مورد ایران این اتفاقات نیفتد.

این تحلیلگر مسائل بین‌الملل اضافه کرد: همچنین در حوزه اقتصادی نیز برجام باعث برداشته شدن مجموعه‌ای از تحریم‌های اتحادیه اروپا، آمریکا و سازمان ملل علیه ایران شد. محدودیت خرید هواپیماهای نو از کمپانی‌های سازنده اروپایی و آمریکایی نیز لغو شد و همین مسئله یک گشایش اقتصادی را با خود به همراه آورد و باعث شد کشورهای خارجی اقدام به سرمایه‌گذاری در کشور ما کنند. فشارهایی که پیش از برجام اقتصاد ایران را تحت تاثیر قرار داده بود، به شکل قابل توجهی رفع شد و ما حتی شاهد تک‌رقمی شدن نرخ تورم در کشور نیز بودیم.

ابوالفتح با تاکید بر اینکه آمریکا با خروج از برجام به آن اندازه‌ای که در حوزه اقتصادی به ما ضربه زد، در حوزه امنیتی نتوانست به ما ضربه وارد کند، گفت: پیش از برجام‌ اجماع‌سازی‌های متعددی علیه ما شکل می‌گرفت، اما نه تنها با خروج آمریکا از برجام اجماع‌سازی علیه ما شکل نگرفت، بلکه ناکامی‌های بزرگی را برای آمریکا به دنبال آورد و جهان نپذیرفت که در بحث خروج آمریکا از برجام ایران مقصر است و همه تقصیرات را متوجه آمریکا کرد.

وی ادامه داد: در حوزه اقتصادی نیز مسلما اگر آمریکا از برجام خارج نمی‌شد و تحریم‌های این کشور علیه ما برنمی‌گشت و آمریکا کشورهای مختلف را برای همکاری اقتصادی با ایران مورد تهدید قرار نمی‌داد، حتما نرخ دلار به این اندازه افزایش پیدا نمی‌کرد و تورم نیز تا به این حد افزایش نمی‌یافت و قیمت‌ها و شاخص‌های اقتصادی با یک شیب منطقی افزایش می‌یافت. به طور کلی خروج آمریکا از برجام لطمه سیاسی-امنیتی چندانی به ایران وارد نکرد، اما در حوزه اقتصادی حتما لطمات شدیدی به ایران وارد کرد.

این تحلیلگر مسائل بین‌الملل با اشاره به وجود موافقین و مخالفین سفت و سخت برجام در داخل و خارج، بیان کرد: در شکست برجام هم مخالفین داخلی موثر بودند و هم مخالفین خارجی، اما من نقش مخالفین خارجی را پررنگ‌تر می‌بینم، زیرا در نهایت چیزی که باعث شد برجام ضربه بخورد، اقدامی بود که در خارج از کشور انجام شد که آمریکا به عنوان یکی از طرفین برجام از این توافقنامه خارج شد.

ابوالفتح افزود: شاید مخالفین داخلی برجام نیز بسیار سرسخت بودند، اما در نهایت این ایران نبود که از برجام خارج شد و مخالفین داخلی نتوانستند ایران را از برجام خارج کنند. لذا می‌توان گفت در ضربه خوردن برجام، عامل خارجی بسیار موثرتر از عامل داخلی بود، اما عامل داخلی هم بی‌نقش نبود.

وی با بیان اینکه مسلما تا روز تنفیذ ریاست جمهوری در ایران، اتفاق خاصی در مذاکرات وین رخ نخواهد داد، عنوان کرد: اما بعد از اینکه آقای رئیسی دولت را در دست گرفت و پس از شکل گرفتن کابینه و ترکیب شورای امنیت ملی و مشخص شدن اینکه مذاکرات توسط وزارت امور خارجه انجام شود یا شورای عالی امنیت ملی، مذاکرات وین از سر گرفته خواهد شد.

این تحلیلگر مسائل بین‌الملل تاکید کرد: اگر قرار باشد در وین توافقی رخ دهد، مذاکرات وین با وقفه‌ای ادامه خواهد یافت. اما مشکل توافق، تغییر دولت در ایران نیست. مشکل این است که اختلافات ایران و آمریکا به قدری زیاد است که راه رسیدن به توافق را دشوار می‌کند. این مسئله در دولت آقای روحانی بود و در دولت آقای رئیسی نیز وجود خواهد داشت، مگر اینکه ایران و آمریکا تصمیمات بزرگی برای حل اختلافات بین خود بگیرند که این دیگر خارج از بحث تغییر دولت است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استانها

نزدیک ۲ میلیارد ریال کالای قاچاق در مرزهای آذربایجان‌غربی کشف شد

منتشر شده

در

توسط

نزدیک ۲ میلیارد ریال کالای قاچاق در مرزهای آذربایجان‌غربی کشف شد

ارومیه- فرمانده مرزبانی آذربایجان‌غربی گفت: یک میلیارد و ۹۵۰ میلیون ریال کالای قاچاق در مرزهای شهرستان‌های خوی و سردشت در این استان شناسایی و کشف شد.

به نقل از مرزبانی آذربایجان غربی سردار یحیی حسین خانی در این زمینه اظهار کرد: مرزبانان هنگ‌های مرزی سردشت و خوی طی شب گذشته با انجام کار اطلاعاتی و طرح ریزی و اجرای عملیات مرزی در حوزه استحفاظی خود موفق شدند انواع کالای قاچاق را کشف و ضبط کنند.

وی ادامه داد: مرزبانان در این عملیات‌ها توانستند تعداد ۷۶ هزار نخ سیگار خارجی و ۲۷۵ متر انواع پارچه قاچاق و سه هزار لیتر سوخت قاچاق را کشف و ضبط کنند.

فرمانده مرزبانی آذربایجان‌غربی گفت: در این عملیات‌ها پنج نفر قاچاقچی دستگیر و سه دستگاه خودرو که در کار قاچاق کالا مورد بهره برداری قرار می‌گرفت توقیف شد.

سردار حسین خانی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص پدیده شوم قاچاق اظهار داشت: مرزبانان این استان با لبیک به فرامین مقام معظم رهبری با تمام وجود از مرزها دفاع کرده و اجازه کوچک‌ترین عمل مجرمانه را به هیچ اخلالگری نخواهند داد.

آذربایجان‌غربی بیش از ۹۶۰ کیلومتر مرز دارد و سالانه دهها میلیارد ریال کالای قاچاق توسط مرزبانان این استان کشف و ضبط می‌شود.

منبع:خبرگزاری مهر

ادامه مطلب

استانها

شناسایی و بستری ۲۵۰ بیمار جدید کرونایی در گیلان

منتشر شده

در

توسط

شناسایی و بستری ۲۵۰ بیمار جدید کرونایی در گیلان

رشت- معاون بهداشتی علوم پزشکی گیلان با اشاره به بستری ۲۵۰ بیمار جدید کرونایی در استان، گفت: هم اکنون ۸۹۴ بیمار کرونایی در گیلان بستری هستند.

 آبتین حیدرزاده امروز (یکشنبه) در گفتگویی با اشاره به روند صعودی بیماری کرونا در استان گیلان، اظهار کرد: در مقایسه با دو هفته گذشته تعداد بیماران کرونایی بستری چند برابر شده است.

وی با بیان اینکه تعداد بیماران کرونایی استان گیلان کم کم به مرز ۱۰۰۰ بیمار نزدیک می‌شود، گفت: در حال حاضر ۸۹۴ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های استان گیلان بستری هستند.

معاون بهداشتی علوم پزشکی گیلان با اشاره به اینکه تنها در شبانه روز گذشته ۲۵۰ بیمار کرونایی نیازمند بستری در مراکز درمانی استان شناسایی و بستری شدند، افزود: این نشان دهنده گردش کرونا در استان است که حضور تعداد زیاد مسافر و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی از مهم‌ترین دلایل آن است.

حیدرزاده در ادامه با تأکید بر اینکه ادامه عادی انگاری‌ها، حضور مسافران و عدم استفاده از ماسک و رعایت نکردن پروتکل‌ها می‌تواند شرایط را برای گیلان سخت‌تر کند، ادامه داد: هم اکنون ۱۶۶ بیمار کرونایی بد حال در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که از این تعداد ۱۵ نفر در شبانه روز گذشته بستری شده‌اند.

وی با بیان اینکه این تعداد نیز نشان دهنده روند صعودی بستری بیماران بد حال در بیمارستان‌های گیلان است، گفت: متأسفانه در همین مدت ما هفت نفر از شهروندان خود را نیز به دلیل کرونا از دست داده‌ایم.

معاون بهداشتی علوم پزشکی گیلان با تاکید بر لزوم رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی و استفاده از ماسک از شهروندان خواست برای حفظ سلامت خود و اطرافیانشان از هرگونه دور همی پرهیز کنند.

منبع:خبرگزاری مهر

ادامه مطلب

استانها

بادام و برنج آستانه اشرفیه قابلیت توسعه و تجاری سازی دارد

منتشر شده

در

توسط

 بادام و برنج آستانه اشرفیه قابلیت توسعه و تجاری سازی دارد

رشت- نماینده آستانه اشرفیه در مجلس با تأکید بر لزوم بهره مندی از پتانسیل بخش خصوصی، گفت: بادام و برنج آستانه اشرفیه قابلیت توسعه و تجاری سازی دارد.

 ابراهیم نجفی عصر یکشنبه در دیدار با رئیس سازمان صمت استان گیلان بر توجه بیشتر به فعال سازی بخش خصوصی و استفاده از ظرفیت‌های این بخش تاکید کرد و گفت: بادام و برنج آستانه قابلیت توسعه و تجاری سازی بسیاری دارد.

وی افزود: با ورود بخش خصوصی و همچنین برنامه ریزی و حمایت و نظارت دقیق، می‌توان در مسیر پیشرفت گام برداشت.

نماینده آستانه اشرفیه در مجلس با اشاره به اینکه بسیاری از مأموریت‌های بخش دولتی باید به بخش خصوصی دارای تعهد و تخصص تفویض شود، تأکید کرد: در این صورت می‌توانیم از پتانسیل‌های متخصصان بیشتر بهره مند شویم.

نجفی با اشاره به اینکه آستانه اشرفیه ظرفیت بسیار مطلوب در حوزه بادام زمینی، برنج و چای دارد، ادامه داد: توسعه تولیدات کشاورزی می‌تواند اقتصاد و اشتغال آستانه اشرفیه و شهرها و روستاهای این منطقه را متحول کند.

وی اضافه کرد: در این زمینه مسئولان جهاد کشاورزی باید بیشتر از وزارت صمت پیشگام باشند.

منبع:خبرگزاری مهر

ادامه مطلب

برترین ها