با ما همراه باشید

اجتماعی

“متادون” بالاترین آمار مسمومیتهای دارویی و مرگ ناشی از مخدرها در سال ۹۹/ مرگ روزانه ۱۳ ایرانی بر اثر مصرف مواد مخدر!

منتشر شده

در

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ رضا تویسرکان‌منش بعدازظهر امروز در مراسم افتتاح کارخانه جدید تولید داروهای درمان اعتیاد با فناوری نوین اظهار کرد: سوءمصرف مواد مخدر و اعتیاد به مواد مخدر و روانگردانها یکی از بلاها و آسیبهای اجتماعی مزمنی است که از دیرباز در تمام جوامع بشری وجود داشته و آمارها و ارقام در ده‌های گذشته نشان از افزایش مصرف مواد مخدر در دنیا دارد.

مدیرکل درمان و حمایتهای اجتماعی ستاد مبارزه با موادمخدر افزود: علیرغم تمام اقدامات و حمایتهایی که در مجامع بین‌الملل و کشورهای مختلف صورت می‌گیرد، پیچیدگی ماجرای اعتیاد که یک پدیده زیستی و اجتماعی است، باعث شده کار کنترل و مهار آن با دشواری روبه‌رو باشد.

وی تصریح کرد: طبق آخرین تخمینهای صورت گرفته طبق شیوع‌شناسی، حدود دو میلیون و 800 هزار نفر مصرف‌کننده مستمر مواد مخدر یا اصطلاحاً معتاد وجود دارد که معادل 5.4 درصد جمعیت فعال کشور را تشکیل می‌دهند همچنین یک میلیون و 600 نفر نیز در کشور به صورت غیرمستمر و تفننی مواد مخدر مصرف می‌کنند.

این مقام مسئول ادامه داد: در این بین سهم زنان کمتر از 6 درصد بوده و مواد مخدر مورد استفاده به طور عمده در ایران، مواد افیونی شامل تریاک، هروئین، انواع و اقسام موادی است که از تریاک گرفته می‌شود.

تویسرکان‌منش خاطرنشان کرد: مواد مخدر مورد استفاده در ایران در سهم کمتر نیز شامل مواد محرک و روان‌گردان از جمله حشیش، شیشه یا ترکیبی از مواد محرک جدید است.

مدیرکل درمان و حمایتهای اجتماعی ستاد مبارزه با موادمخدر عنوان کرد: سالانه حدود چهار تا پنج هزار نفر در کشور به دلیل مصرف مواد مخدر جان خود را از دست می‌دهند یعنی حدود 12 تا 13 نفر در هر شبانه‌روز بر اثر مصرف مواد مخدر به کام مرگ می‌روند.

وی بیان کرد: به طور کلی شیوع عمومی مصرف مواد مخدر در کشور 5.4 درصد، در جمعیت کارگری تا 22.3 درصد، در جمعیت دانش‌آموزی حدود دو درصد، جمعیت دانشجویی 4.7 درصد و در زنان 0.6 درصد جمعیت فعال زنان را تشکیل می‌دهد.

این مقام مسئول افزود: به موجب قانون مبارزه با مواد مخدر، برای درمان اعتیاد در کشور مسیر مشخص وجود دارد؛ درمان اختیاری با عنوان ماده 15 در مراکز سرپایی، بستری و اقامتی کشور شامل مطبها، کمپها و مراکز اقامتی بلندمدت انجام می‌شود.

تویسرکان‌منش یادآور شد: در مراکز کاهش آسیب نیز شامل مراکز گذری، سرپناه‌گاه‌ها و مراکز سیار خدمات کاهش آسیب ارائه می‌شود، در بُعد دوم و سوم نیز معتادان متجاهر و بی‌خانمان در کمپهای ماده 16 تحت درمان قرار می‌گیرند همچنین معتادانی که مصر به عدم درمان باشند و از فرصت درمان اختیاری استفاده نکنند، به موجب قانون در اردوگاه یا زندان نگهداری می‌شوند.

مدیرکل درمان و حمایتهای اجتماعی ستاد مبارزه با موادمخدر با بیان اینکه یکی از گسترده‌ترین مراکز درمانی در درمان اعتیاد در ایران وجود دارد، ادامه داد: در کشور 7 هزار و 462 مرکز سرپایی برای درمان اعتیاد وجود دارد که سال گذشته به حدود یک میلیون و 200 هزار نفر خدمت‌ ارائه کردند.

به گفته وی، در کشور هزار و 146 مرکز اقامتی میان‌مدت برای درمان معتادان در کشور وجود دارد که سال گذشته بیش از 214 هزار نفر در این مراکز پذیرش شدند.

این مقام مسئول با بیان اینکه در سال 99، بیش از یک میلیون و 500 هزار نفر داوطلب درمان اعتیاد در مراکز درمان، تحت درمانهای سم‌زدایی، نگهدارنده و کاهش آسیب قرار گرفتند، گفت: 33 مرکز فعال ماده 16 نیز برای نگهداری معتادان متجاهر در کشور وجود دارد که سال گذشته به حدود 60 هزار معتاد در این مراکز خدمت‌رسانی شد.

تویسرکان‌منش متذکر شد: اساس درمانهای اعتیاد بر درمانهای غیر دارویی و روانشناختی است، درباره مواد محرک و روان‌گردان، درمان اختصاصی سم‌زدایی و جایگزین وجود ندارد و درمان در این رابطه از مباحث تکنیکال، رواشناختی و با استفاده از حمایتهای اجتماعی انجام می‌شود اما درباره مواد افیونی تعداد معدودی دارو وجود دارد که کمک‌کننده مراحل سم‌زدایی یا درمانهای نگهدارنده است که در این رابطه عمدتاً از سه داروی متادون، شربت تریاک و بوپرنورفین استفاده می‌شود.

مدیرکل درمان و حمایتهای اجتماعی ستاد مبارزه با موادمخدر افزود: تمایل به استفاده از متادون در طی سالهای اخیر بسیار زیاد شده و سهم بالایی از درمان اعتیاد در کشور به متادون اختصاص پیدا کرده به طوریکه در سال گذشته بالاترین آمار مسمومیتهای دارویی و مرگ ناشی از مخدرها به متادون نسبت داده شد به همین دلیل ستاد مبارزه با مواد مخدر با تدابیر دبیر کل محترم ستاد، بر آن شد که شیوه‌های متنوع خدمات دارویی و غیردارویی را در کشور ترویج دهد البته خط قرمز ما این است که اینگونه داروها مبتنی بر شواهد علمی باشند، حتماً مجوزهای قانونی و اخلاقی را اخذ کرده و بعداً به عنوان یک روش استاندارد در کشور استفاده شود.

وی با بیان اینکه امروز به دنبال ترویج استفاده از “بوپرنورفین” در درمان اعتیاد هستیم، گفت: این دارو، سالها در دنیا مورد استفاده قرار گرفته، احتمال سوءمصرف آن کم است و وابستگی کمتری ایجاد می‌کند همچنین در بحث علائم محرومیت و وسوسه ناشی از اعتیاد مؤثر بوده و به فرد کمک می‌کند با توجه به مصرف طولانی‌ اثر این دارو، زندگی خود را ادامه دهد.

این مقام مسئول با بیان روند بوپرنورفین، امروز سهم بالایی در درمان اعتیاد در دنیا دارد، اظهار کرد: پیش‌بینی تا سال 2026 میلادی سهم این دارو در درمان اعتیاد بیشتر شود البته متأسفانه سهم این دارو در درمان اعتیاد در کشور ما پایین بود.

تویسرکان‌منش با بیان اینکه قیمت این دارو تاکنون نسبت به متادون و شربت تریاک بالاتر بود، عنوان کرد: درمان‌گران ما آشنایی کمتری با این دارو داشتند همچنین سود حاصل از تولید و فروش متادون و شربت تریاک بیشتر بوده همچنین این دارو اصلاً تحت پوشش بیمه قرار ندارد و مددجویان به دلیل شناخت کمتر، تمایل پایینی برای استفاده از آن نشان می‌دادند.

مدیرکل درمان و حمایتهای اجتماعی ستاد مبارزه با موادمخدر افزود: ما در جلسه 76 کمیته درمان و کاهش آسیبهای اجتماعی 12 راهکار برای ترویج استفاده از بوپرنورفین تعیین و تصویب کردیم، استفاده از شرکتهای دانش‌بنیان برای تولید ارزان‌قیمت و با کیفیت این دارو و ترکیبات آن و ایجاد تنوع در ترکیبات بوپرنورفین از جمله این 12 راهکار بود، به دنبال این مصوبه در جلسه هشتادم، شیوه‌نامه‌ای را تدوین و تأیید کردیم که بر مبنای آن در سال 1400، با کمک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت، سهم این دارو را در درمان و کاهش آسیب اعتیاد به میزان قابل توجهی به طور منطقی بالا خواهیم برد.

منبع : تسنیم

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

تمجید معاون سیاسی استاندار سمنان از جنگل‌بان مجروح کالپوشی

منتشر شده

در

توسط

تمجید معاون سیاسی استاندار سمنان از جنگل‌بان مجروح کالپوشی

  معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان به مناسبت روز جنگلبانی با جنگلبان مجروح کالپوشی دیدار و از وی تقدیر کرد.

حبیب‌الله خجسته پور ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ در دیدار ویدئو کنفرانسی با دوتن از جنگلبانان استان به مناسبت نُهم مرداد، روز ملی جنگلبان اظهار کرد: حراست از جنگلها،‌ مراتع، عرصه های طبیعی و همچنین جلوگیری از قاچاق چوب، علاوه بر اینکه یک وظیفه انسانی تعریف شده برای جنگلبانان است، به نوعی عبادت نیز محسوب می شود.

وی، ضمن تبریک نُهم مرداد ماه، روز ملی‌ جنگلبان به تمامی دست‌ اندرکاران ‌حفاظت از منابع طبیعی، گفت:کار شما علاوه بر اینکه یک وظیفه انسانی است، به نوعی یک عبادت به شمار می رود.

وی افزود: بر اساس حدیث ائمه معصومین، “شکسته شدن شاخه درختان به مانند شکسته شدن بال فرشتگان است” و شما به نوعی از فرشتگان این سرزمین حراست می کنید که جای تقدیر و تشکر دارد.

خجسته پور با تاکید بر اینکه امیدواریم فرهنگ سازی در جامعه به گونه ای صورت گیرد که هر فردی در جامعه خود را حافظ منابع طبیعی و یک جنگلبان بداند، تصریح کرد:بعضا اقداماتی که عمدی نیست و به صورت سهوی در جنگلها و مراتع صورت می گیرد، باعث آتش افتادن به دل جنگل ها می شود که بروز آن از عدم آموزش و آگاهی است.

وی خاطرنشان کرد: امروز شاهدیم مردم پس از حضور در جنگلها و مراتع برای تفریح و تفرج، نسبت به جمع‌آوری زباله‌ها اقدام می‌کنند، اما همچنان تا نقطه ایده‌آل فاصله داریم.

معاون استاندار سمنان در بخش دیگری از سخنان خود در ارتباط تصویری با نادری، جنگلبان حسین آباد کالپوش که در درگیری با متجاوزین عرصه‌های طبیعی مجروح شده بود، گفت: حس‌ مسئولیت شما که حاضر شدید در راستای حفاظت از منابع طبیعی که ‌متعلق به عموم مردم است، تا پای ایثار جان خود، از جان گذشتگی کنید، قابل تقدیر و سپاس بوده و بسیار ارزشمند است.

وی ادامه داد: از خداوند متعال آرزوی صحت و سلامت برای شما داریم و انشالله هرچه زودتر شفا پیدا کرده و به سلامتی دست یابید و همچون گذشته در حفاظت از عرصه های طبیعی فعال باشید.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان همچنین در ارتباط تصویری دیگر با منیری، جنگلبان شهرستان مهدیشهر، گفت: خدمت شما به نمایندگی از تمامی جنگلبانان عزیز و همکاران شما در اداره کل‌ منابع طبیعی و آبخیزداری استان خسته نباشید عرض میکنم و آرزوی صحت و سلامتی دارم و انشالله با تلاش شما عزیزان، به نقطه های ایده آل فرهنگ سازی در جامعه در خصوص حفظ و حراست از عرصه های طبیعی دست یابیم.

حفاظت از ششمین استان پهناور کشور با 55 جنگل‌بان
جعفر مرادی حقیقی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان ضمن گرامی‌داشت روز ملی جنگلبان اظهار کرد:

تاکنون ۲۱ جنگلبان در کشور به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.

وی ادامه داد: جنگلبانان و قُرُق بانان به نوعی در نوک پیکان حفاظت از منابع طبیعی، جنگل‌ها، مراتع و جلوگیری قاچاق چوب قرار دارند.

مدیرکل منابع طبیعی استان افزود: ۵۵ جنگلبان یا قُرُق بان مسئولیت خطیر حفاظت از عرصه های طبیعی استان را به صورت ۲۴ ساعته بر عهده دارند.

وی با تقدیر از جنگلبان مصدوم کالپوشی گفت: آقای نادری در منطقه حسین آباد کالپوش، در راستای حفاظت از این عرصه ها و درگیر شدن با متجاوزین عرصه های طبیعی، مجروح و بستری شدند که امروز و به مناسبت روز جنگلبان، طی تماس تصویری با معاون سیاسی استاندار سمنان دیدار کردند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

اجتماعی

احداث ۶ مجتمع خدماتی رفاهی بین راهی در خوزستان تا پایان سال

منتشر شده

در

توسط

احداث ۶ مجتمع خدماتی رفاهی بین راهی در خوزستان تا پایان سال

  مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خوزستان از احدث شش مجتمع خدماتی رفاهی بین راهی در محورهای استان تا پایان سال جاری خبر داد.

غلامعباس بهرامی‌نیا در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: در حال حاضر ۵۱ مجتمع خدماتی رفاهی بین راهی در محورهای استان فعال هستند.

وی افزود: تا پایان سال جاری احداث ۶ مجتمع دیگر توسط بخش خصوصی و با اعتباری بالغ بر ۷۲ میلیارد تومان در دستور اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خوزستان قرار دارد.

بهرامی نیا در خصوص نظارت بر عملکرد مجتمع های خدماتی رفاهی بین راهی، گفت: نظارت بر عملکرد مجتمع ها بر اساس مصوبات ستاد مرکزی خدمات سفر کشوری توسط کمیته ای متشکل از دستگاه های ذی ربط از جمله اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی، معاونت بهداشت، اماکن و… انجام می شود.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خوزستان تصریح کرد: مردم در صورت مشاهده عدم رعایت مسائل بهداشتی در مجتمع های خدماتی رفاهی بین راهی، نمازخانه ها و سرویس های بهداشتی می توانند شکایت خود را به شماره پیامکی ۳۰۰۰۱۴۱ و ۳۰۰۰۷۰۷۰ ارسال کنند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

اجتماعی

عکس منتخب هفته

منتشر شده

در

توسط

این گزارش شامل عکس‌های منتخب خبرگزاری ایسنا از رویدادهای خبری یک هفته گذشته ( ۲ مرداد تا ۸ مرداد ماه ۱۴۰۰) است.

 • صبح جمعه 8 مرداد، شاخص و کیفیت هوای شهر قم به علت وجود آلاینده ها و خیزش گرد و خاک به عدد 367 رسید که وضعیت خطرناک را از سوی سازمان حفاظت محیط زیست صادر کرد. در این شرایط افراد مبتلا به بیماری های قلبی و ریوی، سالمندان، کودکان، مبتلایان به آسم باید از حضور طولانی مدت در فضای شهری جدا خودداری کنند.
 • واکسیناسیون رانندگان ناوگان حمل و نقل عمومی (تاکسی و اتوبوس) بر علیه ویروس کرونا از امروز ۸ مرداد ۱۴۰۰ در محوطه بیرونی ورزشگاه پارس شیراز آغاز شد. در مرحله نخست بیش از ۵۰۰ راننده واکسینه شدند. رانندگان ناوگان حمل و نقل به واسطه ویژگی شغلی و شرایط کاری خود روزانه با تعداد زیادی از مسافرین در ارتباط هستند در این راستا واکسینه شدن آنان بسیار ضروری و حائز اهمیت است.
 • آغاز واکسیناسیون خبرنگارانتزریق واکسن کرونا برای خبرنگاران و فعلان رسانه‌ای از صبح پنجشنبه (۷ مرداد) در تهران آغاز شد. برخی گروه‌های شغلی از جمله خبرنگاران، معلمان، کارمندان بانک‌ها، قضات و کارمندان دادگاه‌های سراسر کشور، رانندگان تاکسی و همچنین زندانیان در اولویت سوم سند ملی واکسیناسیون کرونا قرار گرفته‌اند و امروز به صورت نمادین واکسیناسیون کرونا در مرکز اورژانس غرب کشور آغاز شده است. در این مرحله، نخستین خبرنگارانی که به این مرکز مراجعه کرده بودند، واکسن «پاستوکووک» را دریافت کردند.
 • تزریق واکسن کرونا برای خبرنگاران و فعلان رسانه‌ای از صبح پنجشنبه (۷ مرداد) در تهران آغاز شد. برخی گروه‌های شغلی از جمله خبرنگاران، معلمان، کارمندان بانک‌ها، قضات و کارمندان دادگاه‌های سراسر کشور، رانندگان تاکسی و همچنین زندانیان در اولویت سوم سند ملی واکسیناسیون کرونا قرار گرفته‌اند و امروز به صورت نمادین واکسیناسیون کرونا در مرکز اورژانس غرب کشور آغاز شده است. در این مرحله، نخستین خبرنگارانی که به این مرکز مراجعه کرده بودند، واکسن «پاستوکووک» را دریافت کردند.
 • سی و پنجمین اجلاس مدیران و روسای آموزش و پرورش کشور چهارشنبه ۶ مرداد با حضور حسن روحانی، رییس جمهوری در اردوگاه شهید باهنر برگزار شد.
 • کاروان خودرویی شادی عید غدیر با عنوان غدیر تا ظهور از بلوار پیامبر اعظم(ص) به سمت مسجد مقدس جمکران حرکت کرد و پس از آن با حضور گسترده مردم ولایی قم به سمت کوه خضر نبی(ع) رفت.
 • تونل البرز شرقی پنجشنبه ۷ مردادماه در آستانه عید غدیر توسط رئیس جمهور و با حضور رئیس بنیاد مستضعفان به صورت ویدئو کنفرانس و به صورت آزمایشی به بهره‌برداری می‌رسد. طول تونل ۶۳۵۸ متر است، زمان تردد از کرج به چالوس ۱۵ دقیقه کم میشود و ۵ کیلومتر از جاده کرج به چالوس شامل گردنه‌های کندوان را حذف می‌کند. هزینه احداث آن به ارزش امروز ۳۹۰۰ میلیارد تومان شده است.
 • جلسه علنی مجلس شورای اسلامی صبح چهارشنبه ۶ مرداد ماه به ریاست علی نیکزاد برگزار شد و بررسی طرح تقویت امنیت غذایی کشور و رفع موانع تولیدات کشاورزی در دستورکار نمایندگان قرار گرفت. بعد از تنفس مجلس شورای اسلامی به منظور رعایت پروتکل‌های بهداشتی، جلسه غیرعلنی در پارلمان برای بررسی طرح ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی برگزار شد.
 • طی چهار دهه اخیر در کشور فشار بسیار زیادی به منابع آب زیرزمینی وارد شده و این منابع تخلیه شده‌اند.فرونشست ۴۵ درصد از دشت قزوین به میزان میانگین حداقل ۱۸ سانتیمتر در سال و بحرانی شدن وضعیت هستیم.
 • واکسیناسیون تاکسی‌رانان از روز دوشنبه، ۴ مرداد آغاز شده است. تاکسی‌رانان تهران هم با حضور در بوستان ولایت می‌توانند واکسن کرونا را تزریق کنند. مدیرعامل سازمان تاکسی‌رانی گفته است در فاز اول ۲۰ هزار راننده تاکسی واکسینه می‌شوند.
 • نمایندگان مجلس در جلسه علنی سه‌شنبه ۵ مرداد، طرح سوال از وزیر کشور، در خصوص وضعیت خوزستان را در دستور کار قرار دادند. همچنین مراسم تحلیف ۶ منتخب مجلس یازدهم در انتخابات میان دوره‌ای نیز برگزار شد.
 • در حال حاضر تمام شهرستان‌های استان قزوین از نظر ابتلا به کرونا وضعیت قرمز دارند،امروز رعایت پروتکل‌ها در کل کشور به زیر ۴۰ درصد رسیده است. طی ۲۴ ساعت گذشته (دوشنبه چهارم مرداد ۱۴۰۰)، بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۱۲۶ نفر در بیمارستان بستری شدند و هم‌اکنون ۵۴۷ نفر در بیمارستان‌های قزوین بستری هستند؛ در ۲۴ ساعت گذشته ۶ فوتی با علائم قطعی کرونا گزارش شد.
 • نمایندگان مجلس در جلسه علنی سه‌شنبه ۵ مرداد، طرح سوال از وزیر کشور، در خصوص وضعیت خوزستان را در دستور کار قرار دادند. همچنین مراسم تحلیف ۶ منتخب مجلس یازدهم در انتخابات میان دوره‌ای نیز برگزار شد.
 • در مرحله جدید واکسیناسیون اقشار مختلف مردم در برابر بیماری کووید ۱۹، گروه‌های سنی ۵۵ سال به بالا در مشهد در حال واکسینه شدن هستند.
 • از هفته بیست و نهم لیگ برتر فوتبال، شب گذشته (سوم مرداد)، تیم‌های فولاد خوزستان و صنعت نفت آبادان در ورزشگاه شهدای فولاد به مصاف هم رفتند که در پایان تیم فولاد با نتیجه ۲ بر صفر به برتری دست یافت. این دیدار با درگیری‌های زیادی در طول بازی همراه بود و داور نفراتی را از روی نیمکت دو تیم اخراج کرد.
 • از هفته ببیست و نهم لیگ برتر فوتبال، تیم‌های پرسپولیس و تراکتور یکشنبه ۳ مردادماه ۱۴۰۰ در ورزشگاه آزادی به مصاف هم رفتند که در پایان تیم پرسپولیس با نتیجه سه بر یک به برتری دست یافت.
 • از هفته ببیست و نهم لیگ برتر فوتبال، تیم‌های سپاهان و ذوب‌آهن یکشنبه ۳ مردادماه ۱۴۰۰ در ورزشگاه نقش جهان به مصاف هم رفتند که در پایان تیم سپاهان با نتیجه دو بر صفر به برتری دست یافت.
 • مرز بستری ۲ هزار بیمار کووید در بیمارستان ها درحال شکسته شدن است و دورنمای بحرانی برای موج پنجم کرونا در اصفهان پیش بینی می شود.بیمارستان الزهرا(س) اصفهان یکی از بیمارستانهای بزرگ با خدمات درمانی گسترده و بزرگترین سانتر کرونای کشور در جنوب این استان است که از ابتدای شیوع ویروس کرونا با تاکید مسئولان دانشگاه علوم پزشکی، برای خدمات رسانی به سایر بیماران درنظر گرفته شده بود،
 • جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات شنبه دوم مرداد ماه، با حضور رییس جمهور و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و دیگر اعضای کابینه دولت در تالار حافظیه مجموعه سعد آباد برگزار شد.
 • اگرچه بعد از پایان رای گیری انتخابات شورای شهر، تبلیغات گسترده‌ای که از سوی برخی حامیان کاندیداها در شهر همدان انجام شده بود، جمع شد، اما با پشت سر گذاشتن روزهای پس از انتخابات همچنان شاهد خودنمایی پوسترهای بعضی از نامزدها بر در و دیوار شهر همدان هستیم. آلودگی محیطی که این تبلیغات انتخاباتی کاندیداها در شهر ایجاد کرد، هنوز برطرف نشده است و همچنان با منظر بد شهری آثار به جا مانده از این تبلیغات مواجه هستیم. گویا این پوسترها را با چسب آهن چسبانده‌اند و بعید به نظر می‌رسد با گذشت سال‌ها اثرش از بین برود!
 • خروجی سد زاینده رود اصفهان ۲۸ تیرماه کاهش یافت و طی چند روز گذشته بستر زاینده رود دوباره بی آب شده است. تنها باقی مانده‌ ی آب زاینده رود چند گودال آب در بستر رود است تا پرنده‌های سطح شهر به امید آن‌ها از گرمای تابستان به آن‌پناه ببرند و ما دوباره باید زاینده رود خشک را ببینیم.

ادامه مطلب

برترین ها