با ما همراه باشید

بین الملل

مشاور غنی: تردیدی در حمایت پاکستان ازطالبان نیست/ با سپردن حفاظت فرودگاه کابل به ترکیه موافقیم

منتشر شده

در

مشاور غنی: تردیدی در حمایت پاکستان ازطالبان نیست/ با سپردن حفاظت فرودگاه کابل به ترکیه موافقیم

مشاور ارشد رئیس جمهوری افغانستان گفت، قطعا هیچ تردیدی وجود ندارد که پاکستان به شبه نظامیان طالبان کمک میکند.

به گزارش ایسنا، قلم الدین شینواری، مشاور ارشد رئیس جمهوری افغانستان در مصاحبه با اسپوتنیک در پاسخ به اینکه آیا طالبان از سوی پاکستان حمایت می شود، گفت: فکر میکنم این حمایت به قدری غیر قابل انکار است که پاسخ دادن به آن منطقی نباشد. هیچکس در جهان نمیتواند به این موضوع شک کند.

این مشاور اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان همچنین گفت، صحبت درباره “پیشروی” طالبان در بخش های خاصی از این کشور نادرست است چرا که این “یک تصرف غیر قانونی” است.

براساس گزارش رسانه‌ها، تحرکات طالبان در مناطق خاصی از شهر هرات موجب شده تا تنها یک بخش در کنترل نیروهای دولتی باقی بماند. علاوه بر این، درگیری با طالبان در لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند همچنان ادامه دارد. ماه آوریل، شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان بر لزوم رفتار با طالبان به عنوان یک شریک برای حل بحران افغانستان اشاره کرده بود.

مشاور اشرف غنی همچنین گفت، دولت کابل برای واکسیناسیون مردم در مناطق تحت کنترل طالبان آماده است. قلم الدین شینواری گفت: در رابطه با مناطق تحت کنترل طالبان، وزارت بهداشت رسما تاکید کرده که در خصوص فراهم‌سازی کمک درمانی قطعا بی‌طرف است. اگر طالبان شرایط لازم را فراهم کند، تیم های ویژه‌ای برای واکسن زدن به مردم در این مناطق مستقر می‌شوند. از آنجا که طالبان یک گروه مسلح است، در مورد کمک پزشکی به آن بحثی وجود ندارد.

شینواری در پاسخ به اینکه آیا دولت کابل برای تسهیل ارسال کمک بشردوستانه شامل اقلامی برای کمک به مبارزه با کرونا به مناطق تحت کنترل طالبان آماده است، گفت: قطعا بله.

این مشاور اشرف غنی همچنین به اسپوتنیک گفت، اگر کشورهای منطقه‌ای و دیگر قدرتها به تفاهم نرسند، حل و فصل بحران افغانستان به شدت طولانی خواهد شد. شینواری گفت: روند صلح در افغانستان تاکنون بسیار طولانی شده است. فکر نمی‌کنم دیگر در آینده هم با این مشکلات روبرو نشویم. مشکلاتی پیش خواهد آمد. اگر کشورهای منطقه و کشورهای دور از ما به تفاهم مشترک نرسند، فکر میکنم این روند زمان زیادی طول خواهد کشید.

این مشاور رئیس جمهوری افغانستان گفت: این صرفا یک جنگ افغان نیست، چون دیگران را هم نابود کرده است. علاوه بر این، صلح در افغانستان در دستان افغان‌ها نیست.

این سیاستمدار افغان همچنین گفت، دولت کابل با برنامه‌های ترکیه برای تامین امنیت فرودگاه بین‌المللی کابل پس از خروج نظامیان آمریکایی مخالفتی ندارد. به گفته او، این پیشنهاد از طرف آنکارا به واشنگتن مطرح شد تا “امتیازات سیاسی از ایالات متحده بگیرد.”

شینواری گفت: با این حال، رضایت طرف افغان شرط این مساله است. دولت افغانستان هیچ مشکلی با ترکیه در این زمینه ندارد.

اوایل تابستان، آنکارا پیشنهاد داد بعد از خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان و تحت شرایط مشخصی، مسوول تامین امنیت فرودگاه بین‌المللی کابل را بر عهده بگیرد. همزمان سخنگوی ارتش افغانستان تاکید دارد که نیروهای مسلح این کشور مسوول تامین امنیت این فرودگاه خواهند بود و نیروهای خارجی صرفا در برخی از کارهای فنی مشارکت می‌کنند. طالبان قاطعانه با استقرار نیروهای ترکیه مخالفت کرده و آن را نقض حاکمیت افغانستان دانسته است.

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بین الملل

افقانستان جدید و سیاست خارجی جدید در منطقه

منتشر شده

در

توسط

افقانستان جدید و سیاست خارجی جدید در منطقه

به عقیده یک مقام ارشد حوزه خلیج فارس، تحولات اخیر نمایانگر کنار رفتن کامل دکترین منسوخ شده کارتر – تعهد یک آمریکای وابسته به نفت به استفاده از نیروی نظامی به منظور دفاع از منافعش در حوزه خلیج فارس – است.

 به نقل از روزنامه گاردین، این مقام که نامش را فاش نکرد، بیان داشت که ۲۰ سال جنگ، جنگی که قرار بوده”نبرد علیه آنهایی که اسلام را ربوده بودند باشد، در افغانستان هیچ میراثی به جا نگذاشته و تصاحب قدرت توسط طالبان باعث نگرانی رهبران حوزه غرب آفریقا و منطقه “ساحل” نسبت به ظهور یک افراطگری اسلامی جدید با اعتماد به نفس بالا می شود.

او می‌گوید: خروج پرآشوب و سریع آمریکا از افغانستان پرسشهایی جدی را برای کشورهای حوزه خلیج فارس از بابت ارزش داشتن قول آمریکا در خصوص تامین امنیت طی ۲۰ سال آینده مطرح می‌سازد. افغانستان یک زلزله است یک زلزله بسیار قدرتمند و آثارش قرار است برای مدت زمانی بسیار طولانی نزد ما باقی بماند. آیا ما واقعا می توانیم برای ۲۰ سال آینده متکی به چتر امنیتی آمریکا باشیم؟ من فکر می کنم هم اکنون این بسیار غامض است.

این مقام اضافه کرد، توقع ندارد طالبان نسبت به زمانی که قبلا در قدرت بود متفاوت رفتار کند  و گفت: آنها اساسی مثل قبل هستند اما درک بیشتری از جهان پیدا کرده‌اند.

به گفته این مقام بزرگترین شگفتی مربوط به ناشایستگی محض عملیات آمریکا و بروز نشانه های درگیری بروکراتیک داخلی است که تفکر آمریکا را خدشه دار ساخت، است.

او تاکید کرد، افغانستان احتمالا به نشانه پیروزی پاکستان و فرصتی برای چین در حالی که آمریکا نقشی جزئی ایفا می کند، نگریسته می شود. این مقام بیان داشت: اگر درگیری ژئوپلتیکی بر سر افغانستان وجود دارد ما شاهد پاکستان و چین در یک سمت و هند، ایران و روسیه در سمت دیگر خواهیم بود. و من فکر نمی کنم که آمریکایی ها قرار باشد بخشی از نزاع ژئوپلتیکی بر سر افغانستان باشند.

بسیاری از کشورهای حوزه خلیج فارس شروع به تنظیم مجدد سیاست خارجی خود و لحاظ کردن کاهش اتکای آمریکا به نفت و انزوای مردمی فزاینده آمریکا کرده اند اما مقام مذکور اظهار کرد، انتظار تسریع این فرآیند و در ادامه اعمال تغییر شکل و آرایش در ائتلافها و تمایل برخی رقبای تاریخی برای ایجاد روابطی عملگرایانه تر را دارد. به گفته او، هدف کلی کاستن از تنشها در منطقه خواهد بود.

این مقام گفت که انتظار مذاکرات بیشتر بین عربستان و ایران در آینده و همچنین بین امارات متحده عربی و ایران را دارد. او به امضای یک توافق دفاعی بین عربستان و روسیه به عنوان نشانه این که در عصر پساکربن کشورهای حوزه خلیج فارس خواستار تنوع بخشیدن به منابع امنیتی خود جدای از آمریکا هستند اشاره کرد.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

بین الملل

دیدار رایزن اقتصادی سفارت ارمنستان در تهران با سفیر کشورمان در ایروان

منتشر شده

در

توسط

دیدار رایزن اقتصادی سفارت ارمنستان در تهران با سفیر کشورمان در ایروان

گوستانیان، رایزن اقتصادی سفارت ارمنستان در تهران با  ظهوری سفیر ایران در ارمنستان در مورد راهکارهای تقویت ارتباطات بخش‌های اقتصادی و تجاری سفارت ایران در ایروان و سفارت ارمنستان در تهران گفت‌وگو کردند.

  در این دیدار که با حضور معاون سفارت، رایزن تجاری و کارشناسان اقتصادی سفارت کشورمان در ایروان برگزار گردید اولویتها و برنامه‌های توسعه روابط اقتصادی و تجاری دو کشور، تقویت و توسعه شناخت تجار و فعالین اقتصادی دو کشور از یکدیگر، تداوم و توسعه ارتباطات بخش های اقتصادی دو نمایندگی برای رفع موانع همکاریهای اقتصادی و تجاری، برگزاری نمایشگاهها، نشستهای خبری، ملاقاتها و دیدارها از صنایع و فعالیتهای اقتصادی و … مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
منبع: ايسنا

ادامه مطلب

بین الملل

سخنرانی مهم وزیر خارجه رژیم صهیونیستی درباره تغییر سیاست در قبال غزه

منتشر شده

در

توسط

سخنرانی مهم وزیر خارجه رژیم صهیونیستی درباره تغییر سیاست در قبال غزه

وزیر خارجه رژیم صهیونیستی تاکید کرد: دوره‌های درگیری در غزه منجر به کاهش توانمندی‌های ارتش رژیم صهیونیستی و خسارات بین‌المللی شده است.

  به نقل از خبرگزاری تاس، یائیر لاپید، وزیر خارجه رژیم صهیونیستی در سخنرانی امروز خود گفت: طرح تل‌آویو امروز مبتنی بر اقتصاد مقابل امنیت است.

لاپید تصریح کرد: این چارچوب بهتر از بازسازی مقابل خلع سلاح است.

این مقام اسرائیلی در کنفرانسی تاکید کرد: تل‌آویو باید گام‌های چندساله در غزه بردارد.

او افزود: هدف از این گام ایجاد ثبات در دو طرف مرزها خواهد شد.

وزیر خارجه رژیم صهیونیستی افزود: این پیشنهاد مذاکره با حماس نیست زیرا اسرائیل هرگز جوایزی به این سازمان نخواهد داد و آن را تروریست می‌داند و تشکیلات خودگردان فلسطین که با آن همکاری می‌کند، تضعیف می‌کند.

لاپید ادامه داد: مرحله اولیه طرح بازسازی انسانی غزه مقابل مبارزه با افزایش قدرت حماس است. تشکیلات خودگردان فلسطین مدیریت اقتصادی و مدنی غزه را برعهده خواهد گرفت.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها