با ما همراه باشید

سیاسی

مشاور هنیه: «قدس و مقاومت» محور واقعی اجماع ملت فلسطین است

منتشر شده

در

طاهر النونو، مشاور رسانه‌ای اسماعیل هنیه؛ رئیس دفتر سیاسی حماس گفت: «تأثیرات و پیام‌های نبرد سیف القدس، با همۀ درگیری‌های سابق با رژیم صهیونیستی، متفاوت است. ویژگی این نبرد، کارکرد سیاسی، تعاملی، میدانی و نظامی بود.»

وی در یک بیانیه مکتوب اعلام کرد: «نبرد قدس انعکاس واضحی در عرصۀ منطقه و در ارتباطات مقاومت با محیط پیرامونی در منطقه و در سطح بین‌المللی داشته است.»

النونو گفت: «رئیس دفتر سیاسی حماس، قبل، بعد و در خلال نبرد، تماس‌هایی گرفت که این تماس‌ها، ثمرات سیاسی مهمی داشت.»

وی افزود: «برادران ما در مصر و قطر و همچنین سازمان ملل متحد تلاش‌های فراوانی برای توافق آتش‌بس کردند و التماس رژیم صهیونیستی هم برای گفتگو و آتش‌بس مشهود بود.»

مشاور رسانه‌ای رئیس دفتر سیاسی حماس با بیان اینکه: «قدس جزئی از سرزمین فلسطین است و رژیم اشغالگر باید دست از این شهر مقدس بردارد» تاکید کرد که «قدس چاشنی انفجاری لحظه‌ای خواهد ماند.»

النونو افزود: «حماس ثابت کرد که زمانی که تهدید کند، آنچه که گفته انجام می دهد و اهل بازی با کلمات نیست و می تواند حرفش را در صحنه نبرد اثبات کند. رژیم صهیونیستی از مقاومت در رنج است. مقاومت عمق سرزمین‌های اشغالی را هدف قرار داد و مانع رفت و آمد ساکنین در سرزمین های اشغالی شد.»

وی با زیر‌سوال بردن جریان سازش، تاکید کرد: «بر همگان ثابت شد که طرح‌های سیاسی که طی 20 سال گذشته، پیگیری می‌شد، خود، عنصر تفرقه بود و محور واقعی اجماع، قدس و مقاومت فلسطینی است.»

طاهر النونو با بیان اینکه «پروژه ملی فلسطینی واقعی، پروژه مقاومت است و ما می‌خواهیم سرزمین ما – فلسطین اشغالی – آزاد شود» اظهار داشت: «زمانی که مقاومت به‌پا‌خاست و ضرباتش، رژیم صهیونیستی را به درد آورد، همه به سمت راهکارهایی برای مسألۀ فلسطین دویدند. زیرا مقاومت آنها را به این کار مجبور کرد.»

منبع:تسنیم

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیاسی

قدردانی سخنگوی دولت از مدیر عامل ایسنا

منتشر شده

در

توسط

قدردانی سخنگوی دولت از مدیر عامل ایسنا

سخنگوی دولت با ارسال پیامی به علی متقیان مدیرعامل خبرگزاری ایسنا از همکاری وی در زمینه انتشار اخبار اقدامات و فعالیت‌های دولت‌های یازدهم و دوازدهم قدردانی کرد.

به گزارش ایسنا، متن نامه علی ربیعی سخنگوی دولت دوازدهم به این شرح است :

همکار گرانقدر آقای علی متقیان
مدیر عامل محترم خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)

با سلام و تحیات؛
در روزهای منتهی به پایان دولت دوازدهم قرار داریم. هشت سال فعالیت در حساس ترین سالهای کشورمان ایران و به خصوص در سه سال اخیر آن، ما با هم شاهد روزهایی بودیم مملو از حوادث و اتفاقات متعدد که گویی حوادث دوره زمانی طولانی به طور فشرده در این سال ها رخ داده باشند، این امر باعث تشدید فشار کاری مضاعف بر همه ما شد.

ما در شرایطی در کنار هم به امر اطلاع رسانی مشغول بودیم که حوادث خارجی و داخلی زیادی دولت و نظام اطلاع‌رسانی را متاثر ساخت. با این وصف با اهتمام و تلاش شما توانستیم بخشی از فعالیت‌ها و اقدامات را در راستای شفافیت و آگاهی رسانی و آگاهی‌بخشی به اطلاع مردم عزیز ایران برسانیم.

برخود لازم دیدم از جنابعالی به خاطر تلاش ها  و زحماتی که در امر اطلاع رسانی؛ ایجاد شفافیت و آگاهی بخشی متقبل شده اید، تقدیر نمایم. برای شما  و خانواده محترمتان آرزوی سلامتی و موفقیت دارم و نیز سربلندی ملت عزیزمان را از خداوند متعال خواستارم.

علی ربیعی»

ادامه مطلب

سیاسی

اعضای کابینه دوازدهم در حاشیه جلسه دولت چه گفتند؟

منتشر شده

در

توسط

اعضای کابینه دوازدهم در حاشیه جلسه دولت چه گفتند؟

اعضای دولت امروز (چهارشنبه) دهم مرداد ماه ۱۴۰۰ در حاشیه آخرین جلسه هیات وزیران در دولت دوازدهم در حیاط دولت با حضور در جمع خبرنگاران به سوالات شان پاسخ دادند.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی در جلسه امروز هیات دولت با بیان اینکه مردم عزیز ما از لحاظ معیشت ناراحتند و حق آنها هم هست، باید ببینیم در شرایط جنگ چه کار می‌توانستیم انجام دهیم، ادامه داد: چندین بار تاکید کردم که سیاست اقتصادی من، وفور در بازار است و ما توانمان را در این زمینه بکار گرفتیم؛ اما معنای این کار این نیست که کار ما بی نقص بوده است، حتماً نقص داشتیم و ما معصوم نیستیم و تلاش ما بر این بوده که عیب و نقصی مان کمتر باشد، اما اگر عیب و نقصی داشتیم از مردم عذرخواهی و طلب عفو و رحمت می‌کنیم، برای اینکه در حد توانمان در آن شرایط اقدامات خود را انجام دادیم.

همچنین مشروح گفت‌وگوهای محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ،‌ حمید دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی،‌ محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور،‌ محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با خبرنگاران را هم می توانید در لینک های زیر بخوانید.

اعتماد نداشتن به معنی تعامل نداشتن نیست/ هر تصمیم آقای رئیسی روی چشم ما جا دارد

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در پاسخ به این پرسش‌ که برای کابینه جدید دعوت شده‌اید، تصریح کرد: ما دعوت شده‌ایم که برای کابینه جدید دعا کنیم و همین کار را هم خواهیم کرد.

وی درباره دیدگاهش نسبت به این احتمال که دولت رئیسی احیای برجام را ادامه ندهد چیست، تصریح کرد: بنده وظیفه‌ام همان است که خودم باید انجام دهم. صلاح مملکت خویش خسروان دانند. حضرت آقای رئیسی هرچه تصمیم بگیرند منتخب مردم هستند و روی چشم ما جا دارد.

مجلس برای این تشکیل نشده که حق مردم را محدود کند

محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور درباره طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی با تاکید بر اینکه مجلس برای این تشکیل نشده که حق را محدود کند، گفت: حتماً برای بخش محتوای نامناسب و غیراخلاقی در فضای مجازی دولت و مجلس باید مدیریت کند، اما به بهانه این نباید کل فضای مجازی را فیلتر و مسدود کرد. به نظرم مردم ما آنچه که مورد استفاده روزمره‌شان قرار می‌گیرد حق‌شان محسوب می‌شود.

امیدوارم وزیر اقتصاد دولت سیزدهم به روان‌سازی اقتصاد اهتمام بورزد

حمید دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره عملکرد خود در دولت دوازدهم اظهار کرد: برنامه‌های اقتصادی با توجه به مجموعه شرایط در یک بازه زمانی کوتاه قابل اجرا نیست؛ می‌دانید که من در میانه مسیر دولت دوازدهم وارد دولت شدم، با این حال یکی از موضوعاتی که در راس برنامه‌های من بود و پیگیری هم کردم موضوع اقتصاد هوشمند بود که در این زمینه گامهای خوبی برداشته و نقشه راه تبیین شد.

وی تاکید کرد: در این مسیر هنوز با شرایط مطلوب فاصله داریم و باید فاصله را با اقدامات جدی رفع کنیم، امیدوارم وزیر اقتصاد دولت سیزدهم در این خصوص اهتمام بورزد به این کار؛ چراکه روان‌سازی فضای کسب و کار و افزایش سرمایه گذاری از فواید آن است.

نمی توان چشم خود را بر تحولات مهم فناوری اطلاعات بست

محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به ایراداتی که به زیر ساخت‌های فناوری ارتباطات در کشور گرفته می شود، گفت: ما این ایرادات را روی چشم می گذاریم اما نمی توان نسبت به تحولات مهمی که در این زمینه رخ داده است چشم خود را ببندیم.

ادامه مطلب

بین الملل

افغانستان:تنگ شدن محاصره3 شهر توسط طالبان/شکنجه خبرنگار کشته شده رویترز/حمایت از دولت و نظامیان

منتشر شده

در

توسط

افغانستان:تنگ شدن محاصره3 شهر توسط طالبان/شکنجه خبرنگار کشته شده رویترز/حمایت از دولت و نظامیان

در شهر هرات درگیری‌ها میان نیروهای طالبان و سربازان دولتی شدت یافته است. به گزارش تلویزیون طلوع، طالبان وارد بخش‌های جنوبی شهر شده‌اند و گزارش‌ها از نبرد در پنج نقطه مختلف این شهر حکایت دارد.

به گزارش ایسنا ، از زمان اعلام خروج همه نیروهای خارجی تا ماه سپتامبر از افغانستان، نیروهای طالبان در مناطق روستایی به‌سرعت پیشروی کرده‌اند. اما بنابر این گزارش، سرنوشت سه شهر عمده‌ای که اکنون نبرد بر سر تصرف آن‌ها جریان دارد، حیاتی خواهد بود.

روشن نیست نیروهای دولت چه مدت بتوانند در برابر حملات طالبان تاب بیاورند. در عین حال، بیم از وقوع بحران انسانی در افغانستان بالا گرفته است.

گل احمد کمین، یک نماینده پارلمان افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که قندهار در خطر سقوط است و هزاران نفر آواره شده‌اند. اوضاع هر ساعت بدتر می‌شود، و شدت نبرد در داخل شهر، در ۲۰ سال گذشته سابقه نداشته است. قندهار از دید طالبان نقشی اساسی دارد، زیرا آن را به عنوان پایتخت موقت خود در نظر گرفته‌اند. در صورت سقوط قندهار، پنج یا شش ولایت آن منطقه نیز از دست خواهد رفت.

نیروهای آمریکا هنوز برای پشتیبانی از دولت افغانستان، از راه هوا به طالبان حمله می‌کنند.

اما امروز گزارشی منتشر شد مبنی بر اینکه خبرنگار هندی رویترز ، دانش صدیقی که در افغانستان کشته شد، توسط طالبان شکنجه شده بود.

این خبرنگار هندی ۳۸ ساله که برای خبرگزاری رویترز کار می‌کرد، ‌۱۶ ژوئیه سال جاری میلادی و حین پوشش خبری درگیری‌ها بین نیروهای ارتش افغانستان و طالبان در ناحیه “اسپین بولدک”، در ولایت قندهار کشته شد.

بر اساس گزارش روزنامه نیویورک تایمز، جسد این روزنامه نگار برنده جایزه معتبر پولیترز  ظاهرا سالم  به نیروهای صلیب سرخ تحویل داده شد. اما یکی از مقام‌های افغان گفته که بر روی جسد این مرد آثاری از چندین گلوله وجود داشت و حتی روی صورت و قفسه سینه‌اش آثار و رد لاستیک خودرو دیده می‌شود به طوریکه یکی از مقام‌های بهداشت در قندهار اعلام کرد صورت این خبرنگار غیر قابل تشخیص بود.

طالبان این اقدامات را رد کرد و گفت که آنها دستور دارند تا با اجساد به احترام رفتار کنند.

۱۳ ژوئیه، صدیقی در توئیتی نوشت که خودروی ارتش که با آن در حرکت بود هدف حمله سه نارنجک قرار گرفت.

در پی این گزارش‌ها در تاریخ ۱۶ ژوئیه، طالبان هویت صدیقی را پیش از کشتنش تایید کرد.

وقتی که نیروهای افغان از سوی طالبان هدف حمله قرار گرفته بودند، این خبرنگار در یک مسجد پناه گرفته بود. پس از آنکه خبری درباره حضور یک خبرنگار در مسجد اعلام شد، طالبان به مسجد حمله کرد و او را کشت.

صدیقی شب ۱۸ ژوئیه در یک قبرستان در دانشگاه “جماعت ملی اسلامی” که از آن فارغ‌التحصیل شده بود، دفن شد.

دانش صدیقی در طول ۱۵ سال فعالیت حرفه‌ای خود در چندین درگیری حضور داشت که شامل نبرد موصل در ۲۰۱۵، زمین‌لرزه خانمان برانداز ۲۰۱۵ نپال، اعتراضات هنگ کنگ و شورش‌های ۲۰۲۰ دهلی‌نو می‌شود.

در تحولی دیگر، روز شنبه،کاخ ریاست جمهوری افغانستان شاهد گردهمایی بزرگی از رهبران و سیاسیون افغان بود. آنان در آن نشست حمایت خود را از نظام موجود و دستاوردهای چندین دهه گذشته جامعه افغانستان و نظامیان آن اعلام کردند.

رهبران افغان صلح و آشتی ملی را خواست همگانی و اولویت مردم آن کشور خواندند و تاکید کردند که به روند صلح و تلاش برای دست‌یابی به راه‌حل سیاسی برای بحران موجود در  میهن‌شان متعهدند و در آن زمینه تلاش می‌کنند.

شرکت‌کنندگان در آن نشست تاکید کردند که از حاکمیت ملی، تمامیت ارضی، مبارزات نظامیان افغان، دستاوردهای چندین دهه گذشته و استقلال افغانستان حمایت و دفاع می‌کنند و اجازه نخواهند داد که افغانستان بار دیگر تجربه تلخ و دردناک گذشته را شاهد باشد و به گذشته تاریک و قهقرا برگردد.
در پایان محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان به‌ نمایندگی از دولت دفاع از جان و مال مردم، استقلال و تمامیت ارضی، نهادهای ملی، ارزش‌های مشترک، حقوق زنان، و سایر حقوق و آزادی‌هایی که در قانون اساسی کشور مسجل شده است را  وظیفه دولت خود دانست و تاکید کرد که در برابر هر گونه تعرض ایستادگی خواهد کرد.

 

 

ادامه مطلب

برترین ها