کد خبر : 197672
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۱۸

منوط شدن «رتبه‌بندی معلمان طرح مهرآفرین» به شرکت در آزمون

منوط شدن «رتبه‌بندی معلمان طرح مهرآفرین» به شرکت در آزمون

وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه باید در نظام تعلیم و تربیت نیز زمینه را برای حضور واقعی مردم آماده کنیم گفت: در آموزش و پرورش دوستانم به دنبال این هستند الگویی را ترسیم کنند؛ الگوی مردمی سازی آموزش و پرورش در تمام ابعاد در قالب سندی از سوی قرارگاه تحول بنیادین در

منوط شدن «رتبه‌بندی معلمان طرح مهرآفرین» به شرکت در آزمون

وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه باید در نظام تعلیم و تربیت نیز زمینه را برای حضور واقعی مردم آماده کنیم گفت: در آموزش و پرورش دوستانم به دنبال این هستند الگویی را ترسیم کنند؛ الگوی مردمی سازی آموزش و پرورش در تمام ابعاد در قالب سندی از سوی قرارگاه تحول بنیادین در حال آماده سازی است.

 یوسف نوری در سی و ششمین اجلاس مدیران و روسای آموزش و پرورش کشور که در سالن اجلاس سران از امروز آغاز شده و تا ۳۱ مردادماه ادامه دارد مباحثی پیرامون موضوع حکمرانی مطرح کرد و گفت: از دیدگاه غرب، به عنوان مثال در برنامه توسعه ملل متحد تعریفی از حکمرانی در بعد عام آن به معنای اعمال اقتدار اقتصادی، اجتماعی، سیاسی در اداره ملل در تمام سطوح ارائه شد.

وی افزود: در عمل ایرادهایی بر چنین تعاریفی وجود دارد از جمله اینکه مبتنی بر مادی گرایی هستند. در مادی گرایی اصل بر سودی است که به دست می آید، حال به هرطریقی که باشد. نقد دوم این است که شاخص های حکمرانی خوب در مقاطع مختلف تاریخ عامل بحران های مختلف سیاسی، اجتماعی و…  بوده است. گفته شد که کرونا یکی از همین بحران‌ها بوده است.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه اما در دیدگاه اسلامی، حکمرانی متعالی و شایسته مطرح می‌شود که عبارت است از فرایند تصمیم گیری توسط خداوند، یا انبیاء یا اولیاء و نایبان بر حق آنها و اجرای آن به منظور نیل افراد و جامعه به رفاه و آسایش دنیوی و سعادت و رستگاری اخروی، ادامه داد: در این دیدگاه انسان دارای دو بعد مادی و معنوی است و برای هر دو به یک اندازه اهمیت قائل است.

نوری شکوفایی علم و دانش و تربیت، عدالت اقتصادی، قضایی و فقرزدایی، شایسته سالاری و نظارت بر به کار گماردن مدیران صالح و عزل مدیران ناصالح و ایجاد زمینه حضور مردم در عرصه های مختلف را از جمله شاخص‌های حکمرانی شایسته دانست و اظهار کرد: در صدر اولویت های پیامبر و امام معصوم، تشکیل حکومت است. امروز نیز با تاسی از قیام سید الشهدا (ع)، انقلاب اسلامی به پیروزی رسید تا احکام الهی را اجرایی کند.

وی با تاکید بر اینکه مسیری جز مردمی سازی برای تحقق عدالت نداریم گفت: وقتی مردم در صحنه حضور داشته باشند، نظارت و شفافیت ایجاد می‌شود و در این صورت مدیران ناصالح نمی‌توانند برسرکار بمانند.

وزیر آموزش و پرورش افزود: در آستانه هفته دولت هستیم. افتخار ما معلمان این است که شهیدان رجایی و باهنر، آموزش و پرورشی بودند. شهید بهشتی نیز کارمند آموزش و پرورش و مامور به قوه قضائیه بودند. امام شبکه‌ای ایجاد کرده بود و چنین افرادی در آموزش و پرورش کار می‌کردند.

وی با اشاره به اینکه سه ضلع در آموزش و پرورش داشتیم؛ ضلع معلم، ضلع دانش آموزی و ضلع کتاب درسی گفت: شهید باهنر روی ضلع دانش آموزی کار می‌کرد.  روی ضلع معلم، شهید رجایی کار کرد و روی ضلع سوم که محتوا بود، شهید بهشتی کار می‌کرد. او بر آزادی در تربیت تاکید زیادی داشت و آن را در ایجاد زمینه آزادی اختیارات متربی می‌دانست. این افراد از بازوان شبکه اجتماعی امام بودند.

نوری با اشاره به نقش مردم در پیروزی انقلاب اسلامی اظهار کرد: امام، جمهوری اسلامی را در ۱۲ فروردین ۱۳۵۸ و قانون اساسی را در آذرماه ۱۳۵۸ به رای مردم گذاشت. انتخاب رئیس جمهور، نمایندگان مجلس و بعدها شوراهای شهر و روستاها و انتخاب خبرگان که به صورت غیرمستقیم رهبر را تعیین می‌کنند در همه اینها جای پای مردم گذاشته شد و آنها در این عرصه ها نقش آفرینی می‌کنند. وقتی می‌گوییم “مردمی سازی”، باید افکار امامین انقلاب را ببینیم و مانند آنها عمل کنیم.

وی افزود: باید در نظام تعلیم و تربیت نیز زمینه را برای حضور واقعی مردم آماده کنیم. تثبیت و کارآمدی نظام، ماحصل همین رویکرد است یعنی رویکرد مشروعیت نظام. در آموزش و پرورش دوستانم به دنبال این هستند الگویی را ترسیم کنند؛ الگوی مردمی سازی آموزش و پرورش در تمام ابعاد در قالب سندی از سوی قرارگاه تحول بنیادین در حال آماده سازی است. سندتحول دولت مردمی هم بخشی بر این اساس ترسیم شده است.

 

رشته تحصیلی بسیاری از معلمان با تدریس‌شان همخوانی ندارد 

 

وزیر آموزش و پرورش در ادامه به برخی مشکلات و نارسایی‌های موجود اشاره کرد و گفت: جذب معلمان سالهاست به طریق برف انباری در حال انجام است و بیش از ۶۰ درصد اینها رشته‌های تحصیلی شان با تدریس‌شان همخوانی ندارد. جنسیت اینها بیشتر “زن” است در حالی که مجبورم برای کلاس سوم، چهارم، پنجم از معلم مرد استفاده کنم. بحث همانندسازی کجا می‌رود؟ بودجه مصوب ما سالهاست بیش از ۱۰ درصد بودجه عمومی دولت نبوده است. سال گذشته ۹.۶ درصد بود. سهم ما از بودجه ناخالص داخلی کم بود.

 

مدارس سمپاد به دلیل دخالت‌های ناصواب دچار افت در مسابقات جهانی شده بودند

ضرر ۴۱۰۰۰ میلیارد تومانی بانک سرمایه

 

نوری ادامه داد: ترسیم کرده بودیم به سهم توزیع ۵۰ درصدی دانش آموزان در هنرستان ها برسیم اما امروز بیش از ۳۶ درصد نیستیم. مدارس سمپاد به دلیل دخالت‌های ناصواب دچار افت در مسابقات جهانی شده بودند که اکنون دارند برمی‌گردند. اصلا بیمه‌ای وجود نداشت. بانک سرمایه ۴۱ هزار میلیارد تومان ضرر داد یعنی نیمی از بودجه آموزش و پرورش.

 

 

وی ادامه داد: ما در چنین وضعیتی بودیم. یا درباره رتبه بندی، اگر من جای رئیس جمهور بودم، شما بودید با آن وضعیت دولت، لایحه را پس می‌گرفتیم، پولی هم نبود، اما رئیس جمهور لایحه را پس نگرفت و بودجه پایدار برای آن درنظر گرفت. یا معوقاتی در بخش معلمان اعزامی به خارج از کشور داریم.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه سامانه‌های ما هم که مشکل داشتند و علت تاخیر در برخی کارهای ما همین اختلال و مشکلات سامانه است گفت: یا مثلا مسابقات معلمی تعطیل شده بود. البته اینها نافی تلاش نیست، کار کرده‌اند اما با نهادهای بیرونی کمتر ارتباط داشتند.

وی ادامه داد: یا مثلا در دانشگاه فرهنگیان نسبت استاد به دانشجو یک به ۱۱۱ است، در حالی که باید بر اساس برنامه ششم توسعه یک به ۲۰ باشد. علت این است که به دانشگاه فرهنگیان به عنوان یک مدرسه کوچک نگاه شده بود و نه دانشگاه مهم. افزایش ظرفیت دانشجویان، تغییر الگوی راهبری دانشگاه، ارائه گواهینامه صلاحیت حرفه‌ای دقیق به خروجی ها، توجه به مهارت‌های معلمی در شش ساحت تربیتی از جمله برنامه هایی است که باید در دانشگاه فرهنگیان دنبال شود.

 

چرایی مشمول نشدن معلمان طرح «مهر آفرین» در رتبه‌بندی 

 

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به مشکلات معلمان استخدامی در قالب طرح «مهرآفرین» که گفته شد مشمول رتبه بندی نشده‌اند اظهار کرد: دوستان به دنبال آن هستند از مهرآفرینان آزمونی گرفته شود.  بر اساس مصوبه شماره ۸۳۳ شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۹۹ آمده هرکس می‌خواهد وارد آموزش و پرورش شود باید آزمون داده باشد. بحث اینها آزمون است، نه شناسه استخدامی. سایرین هم شناسه نداشتند، اما به آنها تعلق گرفت. ۴۶۰ هزار نفر داریم که کد ندارند. ۳۹۰ هزار نفر مشکلشان حل شده و امید است مابقی هم حل شود. ۱۵ سال است که از مهرآفرینان آزمونی گرفته نشده، مجوز برگزاری آزمون داخلی برای مهرآفرینان گرفته شده و به زودی برگزار می‌شود تا این گروه نیز مشمول رتبه بندی شوند.

 

آغاز رتبه بندی مدارس بر اساس سندتحول بنیادین

وی با بیان اینکه احصای شاخص‌ها و الگوی رتبه بندی مدارس بر اساس سندتحول بنیادین در حال انجام است گفت: از این هفته به صورت یک شبکه این کار آغاز می‌شود.

 

نوری در ادامه با بیان اینکه زمانی که آمدیم ضریب بهره برداری از فضاهای آموزشی ۱.۴ بود گفت: این یعنی مدرسه دوشیفته؛ تراکم ما در شهر در دوره ابتدایی ۳۷ دانش آموز است. چیزی حدود ۸۰۰۰ مدرسه کانکسی و سنگی خشکه چین داشتیم و ۱۳ هزار مدرسه ما سرویس آبخوری و چشمه‌های بهداشتی نداشتند.

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها