با ما همراه باشید

اقتصادی

مهمترین برنامه دولت برای پارس جنوبی در دولت آینده

منتشر شده

در

مهمترین برنامه دولت برای پارس جنوبی در دولت آینده

وزیر نفت پارس جنوبی را تجلی عشق و اراده جوانان ایران دانست و گفت: مهمترین کاری که باید در دولت آینده در پارس جنوبی انجام شود جلوگیری از افت تولید و حفظ و نگهداشت از این میدان است (ریل‌گذاری آن انجام شد) که به ۲۵ تا ۳۰ میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد.

به گزارش ایسنا، بیژن زنگنه امروز در مراسم بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت نفت با بیان اینکه پارس جنوبی به معنای واقعی مهمترین طرح توسعه ملی ایران است که در یکصد سال اخیر اجرا شده است، یادآوری کرد: نخستین قرارداد توسعه میدان گازی پارس جنوبی مهرماه سال ۱۳۷۶ امضا شد و تا میانه سال ۱۳۸۴ معادل ۱۰ فاز پارس جنوبی به بهره‌برداری رسید.

وی با بیان اینکه در دولت‌های نهم و دهم طرح‌های توسعه فازهای ۶ تا ۸ پارس جنوبی تکمیل شدند و در خردادماه ۱۳۸۹ قرارداد برای ۱۰ فاز بعدی امضا شد، تصریح کرد: این طرح‌ها بیشتر با پیشرفت ۵۰ درصدی به دولت یازدهم منتقل شد که در این دولت تکمیل شد.

دلار پارس جنوبی را نساخت

وزیر نفت با بیان اینکه برای اجرای طرح‌های پارس جنوبی آنها را اولویت‌بندی کردیم و سرانجام خوشحالیم که اکنون و پس از هشت سال برداشت گاز غنی از میدان مشترک پارس جنوبی ۲.۵ برابر شده و از روزانه ۲۸۰ میلیون مترمکعب به ۷۰۰ میلیون مترمکعب رسیده است، تصریح کرد: در این هشت سال نزدیک ۲۵ میلیارد دلار در پارس جنوبی سرمایه‌گذاری شده است.

زنگنه گفت: با افزایش برداشت گاز از میدان مشترک پارس جنوبی و دیگر میدان‌های گازی توانستیم به رکورد تولید روزانه هزار میلیون مترمکعب دست یابیم.

وی با اشاره به اینکه با اتکا به افزایش تولید گاز از پارس جنوبی افزون بر حجم عظیمی از اتان و مایعات گازی که در اختیار پتروشیمی و صنایع پایین‌دستی قرار گرفت صادرات گاز کشور ۹۰ درصد و تحویل گاز به نیروگاه‌ها ۸۰ درصد افزایش یافت، ادادمه داد: همچنین پوشش گازرسانی کشور به بی‌سابقه‌ترین رقم تاریخی یعنی ۹۵ درصد کل جمعیت شهری و روستایی و تعداد روستاهای گازدار از ۱۴ هزار روستا به بیش از ۳۳ هزار روستا رسیده است.

وزیر نفت با یادآوری اینکه در این سال‌ها بخش قابل توجه‌ای از وقت خود را به‌صورت مستقیم به پارس جنوبی اختصاص دادم خطاب به رئیس جمهوری گفت: پارس جنوبی یکی از اهدافی است که آرزو داشتم ده‌ها مورد از آن را در کشور داشتیم تا به اهداف چشم‌انداز برسیم. پارس جنوبی تجلی عشق و اراده جوانان و مدیران جوان عاشق ایران بود که تلاش کردند پرچم ایران را به اهتزار در آوردند. دلار پارس جنوبی را نساخت، بلکه عشق مدیران برای سربلندی ایران و افتخار برای ایران بود که پارس جنوبی را ایجاد کرد.

ریل‌گذاری برای آینده پارس جنوبی  

زنگنه با بیان اینکه تولید در سکوهای فاز ۱۴ پارس جنوبی از مدتی پیش آغاز شده و تاکنون حدود ۳۶ میلیارد مترمکعب از چهار سکوی فاز ۱۴ پارس جنوبی برداشت شده است، تصریح کرد: پالایشگاه این فاز هم که با مشکل مدیریتی همراه بود با وجود تلاش ما برای بهره‌برداری در این دولت آماده نشد و اواخر امسال عملیاتی می‌شود.

وی از طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی به‌عنوان آخرین فاز این میدان مشترک یاد کرد و گفت: امضای قرارداد این طرح با شرکت‌هایی از فرانسه و چین امضا شد اما آنها با اعلام تحریم‌ها کناره‌گیری کردند و قرارداد توسعه این فاز سرانجام به پتروپارس واگذار شد، نخستین برداشت از این فاز اواخر امسال محقق می‌شود.

وزیر نفت به ریل‌گذاری انجام شده برای آینده پارس جنوبی اشاره و با بیان اینکه امسال برداشت ۴۰ میلیون مترمکعب گاز جدید از پارس جنوبی عملیاتی می‌شود، تصریح کرد: مهمترین کاری که پس از این باید در پارس جنوبی انجام شود و ما طرح کلی آن را در قالب سندی تهیه و به دولت آینده تقدیم کردیم، جلوگیری از افت فشار پارس جنوبی و حفظ و نگهداشت تولید از این میدان است که به ۲۵ تا ۳۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد.

زنگنه گفت: ما برای حفظ و نگهداشت تولید در میدان مشترک پارس جنوبی کار را آغاز کردیم به‌عنوان نمونه قراردادی با شرکت اوتی‌سی برای تولید کمپرسورهای مناسب با هدف فشارافزایی در دریا و خشکی امضا شده است.

وی در پایان از مدیران عامل شرکت ملی نفت ایران و به‌ویژه رکن الدین جوادی، علی کاردر و مسعود کرباسیان، مدیران شرکت نفت و گاز پارس، وزیران پیشین نفت، سازمان برنامه و بودجه و از صدها پیمانکار اصلی و فرعی و ده‌ها هزار مهندس و کارگری که به‌صورت ناشناخته برای توسعه پارس جنوبی تلاش کردند، قدردانی کرد و گفت: این کار بزرگی است که متعلق به ملت ایران است و من از حمایت‌ها و اعتماد جنابعالی (رئیس جمهوری) تشکر می‌کنم.

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اقتصادی

احوالپرسی رییس دفتر مقام معظم رهبری از آیت‌الله امینی

منتشر شده

در

توسط

احوالپرسی رییس دفتر مقام معظم رهبری از آیت‌الله امینی

رییس دفتر مقام معظم رهبری از آیت الله امینی احوالپرسی کرد.

به گزارش ایسنا،‌ در پی کسالت آیت‌الله امینی، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی از طرف رهبر معظم انقلاب اسلامی ضمن احوالپرسی، برای ایشان دعا و آرزوی سلامتی و بهبود کرد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اقتصادی

نحوه فروش ارز در صرافی‌ها تغییر کرده است؟

منتشر شده

در

توسط

نحوه فروش ارز در صرافی‌ها تغییر کرده است؟

درحالیکه اخباری مبنی بر تغییر قوانین و مقررات مرتبط با نحوه فروش اسکناس توسط صرافی‌ها منتشر شده، بانک مرکزی و کانون صرافان اعلام کردند که هیچ‌گونه تغییری در ضوابط و مقررات مرتبط با فروش نقدی ارز در صرافی‌ها ایجاد نشده است.

 در روزهای اخیر صحبت‌هایی مبنی بر اعمال تغییرات در قوانین و مقررات مرتبط با نحوه فروش اسکناس توسط صرافی‌ها مطرح شد.

در این زمینه روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد که “هیچ‌گونه تغییری در ضوابط و مقررات مرتبط با فروش نقدی ارز در صرافی‌ها ایجاد نشده و اطلاعیه بانک مرکزی خطاب به صرافی‌ها صرفا تاکید مجدد بر لزوم رعایت مقررات مبارزه با پولشویی در این فرآیند بوده است”.

علاوه بر این، رئیس شورای عالی کانون صرافان ایرانیان با انتشار اطلاعیه ای، ضمن تکذیب اخبار منتشر شده در این خصوص تاکید کرد که هیچ گونه تغییری در نحوه فروش ارز به صورت اسکناس ذیل سرفصل‌های مصوب ایجاد نشده و صرافان می‌توانند مطابق با رویه و دستورالعمل‌های پیشین بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نسبت به فعالیت در بازار ارز اقدام کنند.

لواسانی خاطر نشان کرد: اطلاعیه صادر شده در تاریخ ۲۶ آبان ۱۴۰۰ صرفا تاکید مجدد بر مفاد لازم الاجرای قوانین و مقررات حوزه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم از جمله “دستورالعمل اجرایی مبارزه با پولشویی در صرافی‌ها” (مصوب شورای عالی مبارزه با پولشویی) بوده است.

پیش از این بانک مرکزی طی ابلاغیه‌ای به شرکت‌های صرافی اعلام کرد که انجام کلیه معاملات ارزی در سامانه سنا و نیما از طریق واسطه‌های دیگر تحت عناوین مختلف (واسطه‌گری، مشاوره، دلالی و …) سبب نقض احتمالی قوانین و مقررات شده و موجب ایجاد مسئولیت برای طرفین معامله می‌شود، لذا تاکید می‌شود که هرگونه معامله اعم از خرید و فروش به صورت اسکناس و حواله ارزی صرفا مابین طرفین و بدون دخالت شخص سوم انجام شود؛ بدیهی است که عواقب ناشی از عدم رعایت این موضوع برعهده مدیران و مسئولان شرکت صرافی متخلف خواهد بود.

 

نحوه فروش ارز در صرافی‌ها تغییر کرده است؟

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

اقتصادی

۲۰۰ واحد صنفی در زاهدان پلمب شد

منتشر شده

در

توسط

۲۰۰ واحد صنفی در زاهدان پلمب شد

ایسنا/سیستان و بلوچستان مدیر پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری زاهدان گفت: در پی شیوع بیماری کرونا و جلوگیری از انتشار آن از ابتدای اسفندماه تاکنون ۲۰۰ واحدصنفی پلمب و به تعداد بسیاری از این واحدها اخطاریه صادر شد.

همت محمدزهی بیان داشت: صدور اخطاریه تعطیلی و عدم فعالیت و پلمب برخی اصناف جهت پیشگیری از کرونا ویروس یک الویت ضروری می‌باشد.

وی افزود: طبق دستورالعمل‌های ستاد مبارزه با کرونا با همکاری مشترک فرمانداری، شهرداری، دادستانی، سازمان صنعت معدن و تجارت، اتاق اصناف و تعزیرات، مرکز بهداشت و اداره اماکن عمومی در راستای کاهش و قطع زنجیره انتقال کروناو رعایت اصل فاصله‌گذاری اجتماعی تمامی اصناف بجز مواد غذایی و نانوایی‌ها نسبت به تعطیلی محل کسب خود تا اطلاع ثانوی اقدام نمایند، در غیر این‌صورت می‌توان برحسب دستور ستاد مدیریت بحران با آن واحد متخلف توسط اداره اماکن، پلمب و تا پایان خردادماه اجازه فعالیت نخواهد داشت.

وی ادامه داد: فروشندگان موادغذایی همچون سوپرمارکت‌ها، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، میوه فروشان و نانوایی‌ها جهت ارائه خدمات‌رسانی به شهروندان با رعایت پروتکل بهداشت می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند.

محمدزهی جمع‌آوری و متفرق نمودن دستفروشان، شغل‌های کاذب، دوره‌گردها، جلوگیری از تجمع افراد در محل واحدهای صنفی در سطح شهر، جمع‌آوری دام‌های سرگردان، پلمب پرنده‌فروشان، اخطار بر عدم فعالیت برخی اصناف و پلمب آن‌ها از جمله مهم‌ترین فعالیت‌های که این حوزه در راستای جلوگیری از انتشار کرونا و تقویت طرح فاصله‌گذاری اجتماعی عنوان کرد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: حوزه مدیریت و رفع تخلفات شهری بصورت شبانه‌روزی در جهت مقابله و پیشگیری از  این اپیدمی همواره تلاش خواهد کرد امید است بتوان با فعالیت‌ها این حوزه گامی مثبت در راستای حفظ سلامت شهری و شهروندان برداشته شود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها