با ما همراه باشید

سیاسی

میراث ترامپ و درخواست کودتا در آمریکا؛ چگونه حزب جمهوری‌خواه در مسیر انحلال قرار دارد؟

منتشر شده

در

«مایکل فلین» نخستین مشاور امنیت ملی دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور اسبق آمریکا در همایشی خواستار کودتای ارتش آمریکا علیه دولت کنونی این کشور شده است.

فلین که در زمان ریاست جمهوری ترامپ به عنوان مشاور امنیت ملی خدمت می کرد، آخر هفته گذشته در همایش «کیو انان» (کیو اِنان QAnon‎ یک تئوری توطئه راست تندرو است که بر مبنای آن  توطئه‌ای از سوی «دولت پنهان در ایالات متحده آمریکا» علیه دونالد ترامپ و هواداران او در جریان است) در دالاس تگزاس به جمعیت حاضر گفت، ایالات متحده باید کودتایی مانند آنچه در میانمار رخ داد، داشته باشد.

در آمریکا این نوع اظهارات و اختلافات حزبی و حتی اختلافات درون‌حزبی به طرز بی‌سابقه‌ای بالا گرفته و معمولاً اگر سرنخ این اختلاف‌ها برای پیدا کردن عامل اصلی گرفته شود به یک نقطه ختم می‌شود: دونالد ترامپ.

این روزها اکثر صف‌بندی‌های سیاسی یا موضع‌گیری‌ها بر سر هر موضوعی که باشد به نحوی به دونالد ترامپ یا موضع‌گیری‌های او مربوط می‌شود و این در راستای تحلیل‌هایی است که از پیش هشدار می‌دادند ترامپ ممکن است از طریق صندوق رأی از قدرت کنار برود اما میراث وی یعنی ترامپیسم آمده است که بماند.

همین چند روز پیش نمایندگان جمهوری‌خواه در مجلس سنا با طرحی که خواستار ایجاد یک کمیسیون مستقل برای تحقیق در خصوص حمله به ساختمان کنگره در روز 6 ژانویه (17دی‌ماه) بود مخالفت کرده و از تصویب آن جلوگیری کردند.

این اقدام قانونگذاران جمهوری‌خواه، با توجه به اینکه تصور می‌شد حمله به ساختمان کنگره در روز 6 ژانویه یک مسئله کاملاً فراحزبی و مورد سرزنش هر دو جریان سیاسی باشد بسیار عجیب به نظر می‌رسید اما از سوی دیگر از ترامپیسم حاکم بر فضای سیاسی آمریکا خبر می‌دهند.

اثرات ماندگار ترامپ بر حزب جمهوری‌خواه

«چاک شومر»، رهبر دموکرات‌ها در مجلس سنا بعد از این رأی‌گیری گفت: «همه می‌دانیم چه خبر است. جمهوری‌خواهان سنا تصمیم گرفتند از “دروغ بزرگ” دفاع کند چون واهمه دارند هر چیزی که ممکن است دونالد ترامپ را سرخورده کند به آنها از لحاظ سیاسی ضربه می‌زند.»

تحلیلگران معتقدند اثری که ترامپ بر حزب جمهوری‌خواه گذاشته فراتر از آن چیزی است که سیاستمدار هر حزب طی این سال‌ها توانسته بر حزب متبوع خود اعمال کرده است. مطابق این تحلیل‌ها پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا چشم گروهی از سیاستمداران حزب جمهوری‌خواه را به گفتمانی در جامعه که کمتر برجسته‌سازی شده و مورد توجه قرار گرفته باز کرده است.

اما اثر ترامپ صرفاً به متحد کردن حزب جمهوری‌خواه حول یک گفتمان جدید ختم نمی‌شود و در رویدادی بسیار مهم‌تر، او اکنون یکی از مهم‌ترین عوامل انشقاق در این حزب به شمار می‌رود و شکاف‌های ایجادشده از سوی او تا جایی پیش رفته‌اند که پیش‌بینی می‌شود بحث بر سر وفاداری یا عدم وفاداری به او، حزب را به سوی فروپاشی و انحلال و سرانجام تأسیس حزبی جدید سوق دهد.

«استیو اشمیت»، یکی از کارشناسان مسائل راهبردی حزب جمهوری‌خواه هفته‌ها قبل از برگزاری جلسه 6 ژانویه برای شمارش آرای الکترال بایدن پیش‌بینی کرده بود اتفاقات آشتی‌ناپذیری که در آن روز ممکن است رخ دهد، می‌تواند همانند اتفاقاتی که سال‌ها دورتر رخ داد و به انحلال «حزب ویگ» منجر شد حزب جمهوری‌خواه را در مسیر اضمحلال و فروپاشی قرار دهد.

اشمیت در حساب کاربری‌اش در توییتر نوشته بود: «برای حزب جمهوری‌خواه اتفاقات رقم خورده است. این حزب ممکن است روز 6 ژانویه به همان شکلی در مسیر نابودی قرار گیرد که حزب ویگ سال 1854 با تصویب قانون کانزاس-نبراسکا نابود شد. این قانون، مصالحه میسوری را در هم پیچید و امکان توسعه برده‌داری به سمت ایالت‌های غربی را فراهم  کرد.»

او در ادامه نوشته است: «حزب ویگ نتوانست درباره فرقه‌گرایی‌اش دوام بیاورد. امکان هیچ نوع سازش، مصالحه و شراکت میان طرفداران و مخالفان برده‌داری در حزب ویگ وجود نداشت. حزب جدیدی به نام جمهوری‌خواه متولد شد. همین حزب روز 6 ژانویه به بخش‌های آشتی‌ناپذیری تقسیم خواهد شد.»

اشمیت در پیامی دیگر به نقش دونالد ترامپ در متفرق کردن حزب جمهوری‌خواه اشاره کرده و نوشته است: «میوه‌های چهار سال همکاری و همدستی با جنون و بی‌صلاحیتی ترامپ الان آماده برداشت هستند. این فرایند حزب جمهوری‌خواه را خواهد کشت زیرا بخش‌های هوادار دموکراسی و بخش‌های مستبد دیگر امکان همزیستی با یکدیگر را نخواهد داشت همان‌طور که حزب ویگ هم امکان همزیستی با هم نداشتند.»

سرنوشت حزب جمهوریخواه

این تحلیل اشمیث شاید در آن زمان بیش از حد بدبینانه به نظر می‌رسید اما اکنون در پرتو حمله هواداران ترامپ به ساختمان کنگره در آن روز و اتفاقات پس از آن هر روز بیش از پیش به واقعیت نزدیک می‌شود.

بعد از حوادث حمله مرگبار به کنگره رسانه‌های بین‌المللی گزارش‌ها متعددی از جدا شدن شماری از سران حزب جمهوری‌خواه از این حزب و یا زمزمه‌هایی از تشکیل حزبی جدید منتشر کرده‌اند. مثلاً خبرگزاری رویترز در گزارشی در ماه فوریه سال جاری نوشته ده‌ها نفر از مقام‌های سابق دولت «جورج دبلیو بوش» به دلیل آنکه شمار زیادی از اعضای منتخب حزب جمهوری‌خواه از ترامپ فاصله نگرفته‌اند در حال جدایی از این حزب هستند.

این خبرگزاری نوشت: «این مقام‌ها که برخی از آنها جزو بلندپایه‌ترین مقام‌های دولت بوش بوده‌اند می‌گویند امیدوار بوده‌اند شکست ترامپ از انتخابات موجب شود سران حزب، ضمن فاصله گرفتن از او ادعاهای بی‌اساسش درباره وقوع تقلب در انتخابات را محکوم کنند.»

«هنری کیسینجر»، وزیر خارجه اسبق آمریکا زمانی از ترامپ به عنوان یکی از افرادی یاد کرده بود که گاه به گاه در تاریخ سر برمی‌آورند تا پایان یک عصر و آغاز عصری دیگری را اعلام کنند. «تایلور گرین» و تفرقه‌های این روزها در حزب جمهوری‌خواه را می‌توان یکی از نشانه‌های حضور ترامپ در آمریکا علی‌رغم کنار رفتنش از قدرت دانست.

بسیاری از نشانه‌ها حاکی از آن است عصری که ترامپ ظهور آن را اعلام کرده افول آمریکا و ورود به جهان  چند قطبی است.

منبع: تسنیم

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بین الملل

پس از ماه‌ها مذاکرات نافرجام، آ.سه.آن برای میانمار نماینده انتخاب می کند

منتشر شده

در

توسط

پس از ماه‌ها مذاکرات نافرجام، آ.سه.آن برای میانمار نماینده انتخاب می کند

وزیران خارجه کشورهای عضو مجمع جنوب شرق آسیا موسوم به آ.سه.آن سرانجام نماینده ویژه‌ای را برای میانمار تعیین می‌کنند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، شش ماه پس از کودتای نظامی در میانمار و روی کار آمدن دولت خونتا در این کشور با براندازی دولت مدنی آنگ سان سوچی، رهبر دوفاکتوی میانمار، وزرای خارجی کشورهای عضو مجمع جنوب شرق آسیا سرانجام با فشارهایی که از جانب جامعه جهانی به آنها وارد آمد، تصمیم گرفته‌اند تا یک نماینده ویژه را برای رسیدگی به امور میانمار انتخاب کنند.

سازمان ملل، چین و آمریکا در میان دیگر کشورهای این بلوک آسیایی را بهترین گزینه برای پیگیری اقدامات دیپلماتیک به منظور احیای ثبات در میانمار تشخیص داده‌اند.

میانمار پس از کودتای نظامی با ناآرامی و آشوب دست به گریبان است و اعتراضات گسترده خیابانی به سرکوب مردم و مخالفان خونتا و دستگیری‌های گسترده منجر شده است.

اقدامات برای تعیین یک نماینده ویژه از سوی آ.سه.آن در آوریل آغاز شد وقتی که رهبران این مجمع یک طرح پنج بندی را برای پایان دادن به ناآرامی‌ها در میانمار ارائه کردند.

آمریکا و سازمان ملل در روزهای اخیر آ.سه.آن را ملزم کردند تا یک نماینده ویژه برای امور میانمار انتخاب کند.

یکی از سخنگوهای دولت متحد ملی میانمار که مخالف کودتاست گفت، این نماینده ویژه باید مردم میانمار را در مرکز و راس توجه قرار دهد. هر چیزی که باعث تسکین و رهایی از درد مردم میانمار شود، مورد استقبال خواهد بود.

“اریوان یوسف”، وزیر دوم امور خارجی برونئی گفته که یکی از کاندیداهای نمایندگی آ.سه.آن در امور میانمار است. سه کاندیدای دیگر “ویراساک فوتراکول”، معاون وزیر خارجه تایلند، “حسن ویراجودا”، وزیر خارجه سابق اندونزی و “غزالی اسماعیل”، دیپلمات کارکشته مالزیایی هستند.

ادامه مطلب

سیاسی

عذرخواهی روحانی از مردم/بایدونبایدهای کابینه سیزدهم/آخرین خبر از نتایج انتخابات شورای شهر

منتشر شده

در

توسط

عذرخواهی روحانی از مردم/بایدونبایدهای کابینه سیزدهم/آخرین خبر از نتایج انتخابات شورای شهر

دولت سیزدهم/ اظهارات رییس جمهور در آخرین جلسه هیات دولت دوازدهم/ طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی از موضوعات و اخبار پربازدید سرویس سیاسی ایسنا بود که جزییات آن در ادامه می آید.

به گزارش ایسنا، با نزدیک شدن به مراسم تنفیذ و تحلیف رییس‌جمهور منتخب و زمان ارائه لیست کابینه دولت سیزدهم از سوی سید ابراهیم رئیسی جهت اخذ رای اعتماد، این روزها بحث در رسانه ها و فضای مجازی در مورد ترکیب کابینه آینده بیشتر از قبل افزایش یافته است؛چنان‌چه در این راستا برخی از رسانه‌ها اقدام به انتشار لیست‌هایی به عنوان لیست‌های احتمالی کابینه دولت آینده کرده‌اند.

احتمال دعوت از محمدجواد ظریف برای حضور در کابینه آتی از سوالاتی بود که خبرنگاران در حاشیه جلسه امروز هیات دولت از ظریف پرسیدند و او در  پاسخ گفت که ما دعوت شده‌ایم که برای کابینه جدید دعا کنیم و همین کار را هم خواهیم کرد.

اسدالله بادامچیان دبیرکل حزب موتلفه اسلامی وظیفه همه فعالان سیاسی را کمک به رییسی در دولت آینده دانست و از اصلاح طلبان هم خواست که به دولت رییسی کمک کنند و افزود:  گفت: رییسی تا الان با تدبیر عمل کرده و خود را به یک مجموعه وابسته نکرده و از بقیه هم جدا نکرده است و می گوید من رئیس جمهور همه هستم. وظیفه ما همراهی و کمک به اوست. همه مردم باید کمک کند حتی اصلاح طلبان هم باید کمک کنند. دولت موجود هم باید به او کمک کند و مثل دورههای گذشته، دوگانه دولت موجود و منتخب شکل نگیرد. اینکه روحانی بعد از اعلام نتایج به دیدار رئیسی رفت کار خیلی خوبی بود.اگر مشکلات کشور حل شود همه در رفاه خواهند بود و نه فقط یک گروه خاص و اگر  وضعیت خراب شود، همه ضرر می کنند.

همچنین هادی بیگی نژاد نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مجلس یازدهم ناظر و مطالبه گر است،‌ در صفحه شخصی خود در توئیتر، نوشت:‏به آقای ‎رئیسی پیشنهاد می‌کنم زیر بار ‎سهم خواهی‌ها با سوء استفاده از نام مجلس و هر نهاد دیگر نروند، پس از طی این مرحله ضعف‌های آن وزیر یا مدیر به نام شما تمام خواهد شد.

مراسم تنفیذ سیزدهمین دوره‌ی ریاست جمهوری اسلامی ایران سه‌شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ با حضور رهبر انقلاب اسلامی و جمعی از مسئولان و کارگزاران نظام در حسینیه‌ی امام خمینی (ره) برگزار و منتخب ملت ایران توسط ولی فقیه به سِمت «ریاست جمهوری» منصوب می‌شود.

بنا بر اعلام سعید خطیب‌زاده،  سخنگوی وزارت امور خارجه نیز نزدیک به چند ده هیات از کشورهای مختلف برای شرکت در مراسم تحلیف به تهران سفر می‌کنند. این هیات ها در سطح روسای جمهور ، روسای دولت ها ، روسای مجلس ، وزیران امورخارجه و فرستادگان ویژه هستند.

عذرخواهی روحانی از مردم در آخرین جلسه هیات دولت دوازدهم نیز از خبرهای پربازدید امروز بود.

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی در بخشی از این جلسه  با بیان اینکه مردم عزیز ما از لحاظ معیشت ناراحتند و حق آنها هم هست، باید ببینیم در شرایط جنگ چه کار می‌توانستیم انجام دهیم، ادامه داد: چندین بار تاکید کردم که سیاست اقتصادی من، وفور در بازار است و ما توانمان را در این زمینه بکار گرفتیم؛ اما معنای این کار این نیست که کار ما بی نقص بوده است، حتماً نقص داشتیم و ما معصوم نیستیم و تلاش ما بر این بوده که عیب و نقصی مان کمتر باشد، اما اگر عیب و نقصی داشتیم از مردم عذرخواهی و طلب عفو و رحمت می‌کنیم، برای اینکه در حد توانمان در آن شرایط اقدامات خود را انجام دادیم.

در حاشیه همین جلسه رییس دفتر رییس‌جمهوری با بیان اینکه طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی ابهامات زیادی دارد، تاکید کرد: مجلس برای این تشکیل نشده که حق را محدود کند، حتماً برای بخش محتوای نامناسب و غیراخلاقی در فضای مجازی دولت و مجلس باید مدیریت کند، اما به بهانه این نباید کل فضای مجازی را فیلتر و مسدود کرد. به نظرم مردم ما آنچه که مورد استفاده روزمره‌شان قرار می‌گیرد حق‌شان محسوب می‌شود.

دیگر اخبار مرتبط با طرح صیانت از فضای مجازی را می توانید در لینک های زیر بخوانید.

طرحی نهایی نشده/ با فیلترینگ پلتفرم‌های خارجی و محدودکردن کسب‌وکارها مخالفیم

بدون توجه به توسعه کسب و کارهای اینترنتی طرحی در مجلس تصویب نمی‌شود

بسیاری از موافقان طرح صیانت در توییتر و تلگرام حساب کاربری دارند

فضای مجازی شبیه مرزهای یک کشور است / اینترنت آمریکا، دست نظامیان است

***

ابطال نتایج انتخابات شوراها در ۱۰ شهر بنا بر اعلام هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشور هم از خبرهای مورد توجه مخاطبان بود.

پس از بررسی شکایت واصله از هیئت‌های عالی استان ها و با توجه به اسناد و مدارک تخلفات انتخاباتی، انتخابات رودهن، بومهن، پردیس، قرچک، باقرشهر، کهریزک، گرمدره، ماهدشت، بهارستان اصفهان و کامیاران باطل اعلام شده است.

پیامی خداحافظی راب مک ایر  به مناسبت اتمام ماموریتش در ایران که در صفحه رسمی اینستاگرام سفارت انگلیس در ایران منتشر شده، از اخبار پرمخاطب بامداد امروز بود.

در پیام سفیر انگلیس آمده است: از رفتن ناراحتم و احساس می‌کنم که کار من در اینجا تمام نشده، اما می‌دانم که جانشین من این مسوولیت را همراه با احساسی مشابه ادامه خواهد داد. من شاهد رنج مردم ایران از تحریم‌ها بوده‌ام، ما در تلاش هستیم تا راهی دیپلماتیک برای بازگشت به توافقی پیدا کنیم که امیدواری به اقتصاد ایران و اعتماد بین ایران و جامعه بین‌المللی را بازگرداند.

ادامه مطلب

استانها

مزایا و معایب «صیانت از کاربران فضای مجازی» از زبان نماینده مخالف طرح

منتشر شده

در

توسط

مزایا و معایب «صیانت از کاربران فضای مجازی» از زبان نماینده مخالف طرح

  نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی به بررسی و اصلاح نواقص طرح «صیانت از کاربران فضای مجازی» تاکید کرد.

مصطفی طاهری ظهر امروز (۱۰ مردادماه) در نشست خبری که در سالن شهید شهریاری جهاددانشگاهی زنجان برگزار شد، به طرح صیانت از کاربران فضای مجازی اشاره و اظهار کرد: این طرح از جنبه‌های مختلف از جمله محتوایی، زیرساختی، اجرایی و ساختاری قابل بررسی است؛ چراکه ۸۰ میلیون ایرانی که زندگی آن‌ها با فضای مجازی عجین شده است را، تحت تاثیر قرار می‌دهد. در واقع جامعه در خصوص این تصمیم اغنا نشده و برای کارهایی به این عظمت، باید روشنگری لازم انجام شود. بنده از مخالفان این طرح بودم و معتقدم باید نقاط قوت و ضعف آن بیشتر مورد بررسی قرار گیرد.

عضو کمیسیون صنایع مجلس به واقع‌نگری و آینده‌نگری در خصوص صیانت از فضای مجازی تأکید کرد و گفت: سرعت پیشرفت دنیای اطلاعات، ارتباطات و الکترونیک بسیار زیاد است و باید نیازهای جامعه و جهان آینده را در این‌گونه تصمیمات در نظر بگیریم. فضای مجازی نامش مجازی است؛ در حالی که با فضای حقیقی و زندگی مردم گره خورده است.

وی با اشاره به اینکه طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی برای اجرا مصوب نشده است، بلکه برای بررسی و رفع نواقص تصویب شده و محتوای آن کامل نیست، یادآور شد: موافقان طرح به دنبال حکمرانی دیجیتال و فضای مجازی هستند؛ چراکه در حال حاضر با استفاده از اینترنت بین‌المللی بسیاری از پلتفرم‌ها و به تبع آن اطلاعات و برنامه‌ها در اختیار سرورهای خارج از کشور است و برای ساماندهی این موضوع، این طرح جا برای کار کردن دارد.

طاهری با اشاره به اینکه مطرح شدن این طرح در صحن مجلس می‌توانست مفیدتر باشد، تصریح کرد: در کشور، شورای عالی فضای مجازی داریم که افراد حقیقی و حقوقی و سه قوه نیز عضو آن هستند. در عین حال کمیسیونی زیرمجموعه آن درست کردیم که از خود شورا بزرگ‌تر است و وظایفی برای این کمیسیون تعیین شده و در اینجا بروز تناقض بین شورای عالی فضای مجازی و کمیسیون صیانت از فضای مجازی، یکی از چالش‌های این طرح به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه ما جزو معدود کشورهایی هستیم که در حوزه فضای مجازی قانون نداریم و بسیاری از اصناف در فضای دیجیتال شکل گرفته که مجوزهای آن‌ها به دلیل نبود قانون با مشکل مواجه است، اظهار کرد: این طرح نکات مثبتی هم دارد؛ پلتفرم‌ها نباید اطلاعات اضافی از کاربران بگیرند و برای حمایت از بخش‌های داخلی امکان فیلتر نرم‌افزارهای داخلی وجود نداشته باشد. البته در این خصوص که برخی نرم‌افزارها، پیام‌رسان‌ها یا سایت‌ها فیلتر شوند و برخی بتوانند با اخذ مجوز از فیلترشکن استفاده کنند، شفافیت وجود ندارد و ممکن است در اجرا موفق نباشد.

نایب‌رئیس فراکسیون دانش‌بنیان مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بر اساس این طرح، اگر کسی محتوایی تولید کرده و باعث درآمد پلتفرمی شده است، این پلتفرم باید سودی به تولیدکننده محتوا ارائه دهد و این موضوع هم به تولید محتوا و هم درآمد افراد کمک می‌کند. امکان جرم‌انگاری برای لو رفتن اطلاعات کاربران در این طرح وجود دارد و باید پلتفرم‌ها امنیت شغلی را ایجاد کنند. همچنین نرم‌افزارهایی که می‌خواهند رفع فیلتر شوند، در چارچوب‌های قانونی که تعیین می‌شود، این امکان را پیدا می‌کنند.

وی در ادامه به انتقادات در رابطه با حمایت از کاندیداهای انتخابات شورای شهر اشاره کرد و یادآور شد: در انتخابات شورای شهر از یک تیم حمایت کردیم و این اقدام مورد هجمه افکار عمومی قرار گرفت که نماینده مجلس باید نماینده همه مردم باشد و جبهه‌گیری در این خصوص نداشته باشد. در انتخابات شورای شهر عقیده داشتیم بهترین حالت این است که یک تیم برگزیده شود که هم برنامه ارائه دهد، هم پاسخ‌گو باشد و نیازهای شهر را بشناسند. قانون اشاره صریح به دستگاه‌ها و نهادها کرده که اجازه حمایت از کاندیدایی ندارند و این موضوع اشاره به افراد ندارد و افراد به جز کارکنان نیروهای مسلح، فارغ از سمت خود می‌توانند فعالیت انتخاباتی داشته باشند و ورود ما به این حوزه منع قانونی نداشت.

طاهری با اشاره به اینکه ۲۳۰ نفر در شهر زنجان کاندیدای شورای اسلامی شهر شدند، عنوان کرد: جریان‌های انقلابی، ائتلاف و شورای وحدت به دنبال این بودند که یک لیست ارائه دهند و در نهایت تصمیم بر این شد که از بین افراد معرفی شده، اعضای شورای ائتلاف و شورای وحدت برای انتخاب ۹ کاندیدا رای‌گیری کنند؛ اما صد درصد نامزدها را از اعضای خودشان انتخاب کردند و از اعضای جریان انقلاب فردی نبود و ما هم تصمیم گرفتیم از اعضایی که فکر می‌کنیم برای شهر مفیدتر و اصلح‌تر هستند، حمایت کنیم.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی، همچنین مسئله آب را یکی از دغدغه‌های مهم استان و کشور برشمرد و گفت: در استان زنجان ۸۰ درصد آب شرب مردم و ۹۵ درصد آب مورد نیاز صنعت از دشت‌های ممنوعه تامین می‌شود؛ در حالی که منابع آب‌های زیرزمینی رو به اتمام است و عقب‌ماندگی استان زنجان در خصوص تخصیص آب‌های سطحی نسبت به میانگین کشوری قابل مقایسه نیست.

وی با بیان اینکه ۱۵ هزار هکتار درخت زیتون در طارم داریم که ارزش آن‌ها از یک پراید بیشتر است و باید برای اشتغال، معیشت و خوراک مردم حفظ شود، تصریح کرد: تنها منبع آب شرب شهر زنجان سد تهم است که نسبت به نیاز استان کافی نیست. حجم مخزن سد مشمپا قرار بود ۷۰۰ میلیون مترمکعب باشد که در سایه غفلت مسئولان استان، این میزان به ۳۵۰ میلیون مترمکعب رسیده است و با توجه به این میزان حجم مخزن، اعتبار ساخت اختصاص می‌دهند که در حال حاضر به دلیل مسائل زیست‌محیطی و مطالبات قرارگاه خاتم، احداث سد متوقف شده است و تکمیل آن بزرگ‌ترین سرمایه آبی استان به‌شمار می‌رود و می‌توانیم آب صنعت را از آن تامین کنیم.

این مسئول با اشاره به اینکه سدهای مراش و بلوبین نیز ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، ابراز کرد: اعتبارات احداث سدهای استان قطره‌چکانی است. هم‌اکنون سدهای قابل استفاده استان چندان حجم چشم‌گیری ندارد و تکمیل سدهای در دست احداث ضروری است. در طارم ۱۸ رودخانه داریم که به قزل‌اوزن می‌ریزد و با هزینه کم می‌توان سدهای کوچک برای تامین معیشت اهالی منطقه ایجاد کرد و هزینه ساخت این سدهای کوچک بسیار کمتر و زودبازده‌تر است.

طاهری، طرح‌های آبخیزداری در مدیریت منابع آب را مهم خواند و افزود: میانگین تبخیر آب سدها ۷۰ درصد بوده و فقط ۳۰ درصد آب در تابستان قابل استفاده است که آب مفید نیز تبخیر شده و نمک و املاح باقی مانده است که کیفیت مناسبی هم ندارد. در عین حال طرح‌های آبخیزداری کم‌هزینه و پرراندمان است، این در حالی است که اعتبارات دست وزارت نیرو است تا سدهای بزرگ و پرهزینه احداث کند، در حالی که آبخیزداری منابع جزئی در اختیار دارد.

وی در مورد وضعیت اقتصادی تصریح کرد: در حال حاضر کشور با تورم ۵۰ درصدی مواجه است و این یک اقدام ناجوانمردانه در اواخر کار دولت دوازدهم است. افزایش درآمدها متناسب با متوسط هزینه‌ها نیست و در واقع شاهد تراز عملیاتی منفی و اختلاف زیاد بین درآمد و هزینه هستیم و دولت عملاً با افزایش قیمت‌ها هم ارزش پول ۸۰ میلیون ایرانی را پایین آورده هم برای تامین منابع و افزایش حقوق‌ها دست در جیب مردم کرده و این خیانت قابل پیگیری است.

طاهری تاکید کرد: اولویت نخست دولت آینده باید این باشد که ابتدا باید درآمد دولت اصلاح شود و معتقدیم با توجه به منابعی که در کشور وجود دارد، می‌توان جمهوری اسلامی را اداره کنیم و باید درآمد و هزینه مدیریت شود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها