با ما همراه باشید

سیاسی

نشست خبری زاکانی در تسنیم| کاغذ برخی‌ کاندیداها را بگیرند، باید بنشینند و ما را نگاه کنند/ دولت روحانی ۳۰۰هزار میلیارد تومان از بورس برای خودش بیرون کشید

منتشر شده

در

علیرضا زاکانی کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری صبح امروز در نشست خبری خود با خبرنگاران و اصحاب رسانه که در محل خبرگزاری تسنیم برگزار شد، طی سخنانی با بیان اینکه حضور مردم در صحنه، مسائل را حل کرده و ناامیدی را از بین می‌برد، اظهار داشت: امروز بخش زیادی از فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها نخبه هستند و اگر خود آنان محور تحول و کار قرار بگیرند، سرخوردگی دیگر معنا ندارد؛ توجه ما به این است که در عرض چهار سال، یک تحول همه‌جانبه را در ایران حاصل کنیم چون معتقدیم دولت نوکر مردم است و ادبیات‌ سخن گفتن با مردم باید تغییر کند.

** نمی‌شود کشور را به‌صورت کاریکاتوری رشد داد

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری با بیان اینکه نمی‌شود کشور را به صورت کاریکاتوری رشد داد، گفت: باید یک حرکت موز‌ون و هماهنگ برای پیشرفت کشور داشت. برنامه ما ناظر به حقایق کشور است تا اتاق‌های مسئولان تبدیل به اتاق‌های شیشه‌ای و میزهای آن‌ها تبدیل به میز خدمت شود؛ از این رو آمایش سرزمین برای ما مهم است.

زاکانی خاطرنشان کرد: آقای روحانی یک کار خوب کردند و آن هم آمایش سرزمینی بود. ما امروز در کشور استراتژی صنعتی نداریم، باید متناسب با همین آمایش سرزمین، یک برنامه اقتصادی فرهنگی اجتماعی داشته باشیم و بعد برای 450 شهرستان و با کمک نخبگان و مردم تحول را آغاز کنیم.

زاکانی با بیان اینکه برنامه ما مبتنی بر ارتباط با کارشناسان و نخبگان شهرستانی است و در زمان حاضر هم می‌خواهیم یک مدلی را رونمایی کنیم که از این پس شهرستان‌ها برای ما موضوعیت داشته باشد، گفت: اگر توانمندی کشور متناسب با مشکلات موجود به‌کار گرفته شود، موجب می‌شود ما بتوانیم در هر شهرستان متناسب با همان مشکلات کار کنیم.

** رونمایی از سامانه دولت‌یار؛ مشکلات 451 شهرستان را احصاء کردیم

وی افزود: بر همین اساس سامانه دولت‌یار را رونمایی می‌کنیم که مشکلات 451 شهرستان را احصا کرده است، در این برنامه 1841 مسئله شهرستان‌ها را استخراج کردیم و  در معرض دید مردم گذاشتیم و مردم عزیز می‌توانند ببینند و بعد مسایلی را به آن اضافه کنند اما باید 100 نفر از مردم شهرستان نیز این مشکل جدید را تأیید کنند تا در ردیف مشکلات آن شهرستان قرار بگیرد؛ سپس مشکلات استخراج‌شده را بین وزارتخانه‌ها تقسیم می‌کنیم و در بودجه سال 1401 برای آن اعتبار می بینیم.

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری با ابراز اینکه “اکنون 78 هزار پروژه نیمه‌تمام در کشور داریم که بر اساس کار غیرکارشناسی انجام شده و برای کشور مشکل ایجاد کرده است”، اظهار داشت: سامانه دولت‌یار از امروز رونمایی شده است و به مردم امکان نظارت بر مسئولان را می‌دهد با این برنامه اصول 27 و 8 قانون اساسی را احیا می‌کنیم این بازسازی نوین امکان اجرای بند بندِ قانون اساسی را نیز فراهم می‌کند؛ دولت اقدام و اصلاح دولت پاسخگو است.

** اشتباه روحانی این بود که کرونا را منحصر به حوزه بهداشت و درمان کرد

وی با تصریح به اینکه موضوع کرونا یک امر فرابخشی است و این یکی از اشتباهات دولت روحانی است که این امر را فقط به وزارت بهداشت سپرده است، گفت: این بیماری یک پاندمی است و در کشور ما در حال گرفتن جان انسانها است. رئیس‌جمهور باید با همه امکانات به جنگ کرونا برود ‌و یکی از اشتباهات روحانی این بود که این موضوع را به حوزه بهداشت و درمان منحصر کرد.

زاکانی با اظهار اینکه “واکسن را بنده یک امر ضروری می‌دانم و کاری خواهم کرد که کرونا ابعاد مختلف زندگی مردم را تحت‌الشعاع قرار ندهد”، اضافه کرد: بنده خودم متولی مقابله با کرونا خواهم بود ضمن اینکه بنده خودم پزشک هستم و می‌دانم چگونه می‌شود کرونا را ریشه‌کن کرد و در این مسیر از توانمندی‌های داخلی و خارجی استفاده می‌کنیم.

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری تصریح کرد: بنده جهش تولید در حوزه اقتصاد را برای خودم یک رکن در نظر گرفتم؛ در این  حوزه 9 پیشران درنظر گرفتیم که یکی از آنها گردشگری است؛ گردشگری یک ظرفیت فوق‌العاده‌ برای ما به‌ارمغان خواهد آورد و دولت آمده است دست ملت را بگیرد.

وی افزود: تحریم‌ها 15 تا 20 درصد اثر دارد و اساس کار، بی‌اثر کردن تحریم‌ها در داخل کشور است ما بنا داریم با  پیگیری در موضوع برجام این سد را بشکنیم و حق خود را بگیریم.

زاکانی با ابراز اینکه “اسم آوردن بنده از مفسدین در مناظره اول اشتباه بود”، گفت: البته این مناظره نبود؛ مناظره باید حول محور برنامه‌ها باشد؛ دوستان دیگر هم سکوت کردند و من می‌بایست به‌جای دفاع از برنامه‌هایم، پاسخ حرفهای نادرست افراد را می‌دادم؛ ولی این را برای خودم خط قرمز گرفتم که از کسی اسم ببرم.

وی درباره مواردی از مبارزه‌اش با فساد که در مناظره از آن نام برد، خاطرنشان کرد: یکی از نمونه‌های مبارزه با فساد قضیه دانشگاه آزاد مربوط به سال 84 است؛ در این سال بعد از یک تحقیق و تفحص از نظام آموزش عالی در مجلس هفتم از آزمون دستیاری پزشکی هم تحقیق و تفحص کردیم؛ آقای پزشکیان آن زمان وزیر بهداشت بود؛ در آن دوران از سال 72 تا 84 سؤالات آزمون دستیاری فروش می‌رفت اما وزیر وقت زیر بار نمی‌رفت.

این کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری افزود: بعد از اتفاقات فوق با حمایت رهبر معظم انقلاب از قوه قضاییه تحقیق و تفحصی را کلید زدیم؛ بعد هم نظام آموزش عالی مورد تحقیق و تفحص قرار گرفت؛  با سازماندهی 1500 نفر کار را انجام دادیم در این تحقیق به موضوع دانشگاه آزاد برخوردیم؛ در جریان این پرونده متوجه شدیم رییس وقت دانشگاه آزاد با دادستان تهران تبانی داشته است و این تبانی نمی‌گذاشت که رییس دانشگاه آزاد محکوم شود؛ من چند بار هم به مرحوم آقای هاشمی شاهرودی نامه نوشتم؛ تا اینکه یک بار به ملاقات ایشان رفتم و گفتم “آقای رییسی را در این پرونده به‌عنوان حَکَم برای ما قرار دهید”؛ دو نفر هم از مجلس آمدند پنج قاضی در جلسه اول نشستند و من پنج ساعت گزارش دادم؛ جلسه بعد این اطلاعات را تبدیل به 18 کیس و پرونده کردیم؛ آن زمان بود که در جلسه بررسی پرونده دادستان وقت بغض کرد و گفت “چرا دست از سر من برنمی‌داری؟!”، در واقع باید بگویم این‌که این تحقیق و تفحص به نتیجه نرسید به‌دلیل همین تبانی بود.

زاکانی با اشاره به اولین مناظره انتخاباتی گفت: مناظره به‌اعتقاد بنده به‌صورت عادلانه برگزار شد؛ البته بهتر از این هم می‌شود آن را برگزار کرد؛ آن‌وقت عیار افراد بهتر و روشن‌تر عیان می‌شود.

** برخی از آقایان اگر کاغذهایشان را بگیرید باید بنشینند و ما را نگاه کنند

وی در ادامه به بی‌برنامگی برخی کاندیداها در جریان مناظره اشاره کرد و افزود: برخی از آقایان اگر کاغذهایشان را بگیرید باید بنشینند و ما را نگاه کنند! من پیشنهاد دادم یک سؤال را از هر هفت نفر بپرسند و ما پنج دقیقه توضیح دهیم؛ بعد هم بگویند هرکس پنج دقیقه نظر دیگری را نقد کند؛ آن‌وقت مردم می‌فهمند چه‌کسی برنامه دارد.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری با اشاره به مدرک تحصیلی‌اش و مسائل مطرح‌شده در رابطه با آن تصریح کرد: مدرک تحصیلی بنده مشخص است؛ من از معتبرترین دانشگاه کشور مدرک گرفته‌ام؛ اشکال آقای مهرعلیزاده این بود که ناظر به یک امر کلی صحبت کرد؛ من هم همان‌جا جواب ایشان را دادم، در رابطه با مسئله مطرح‌شده در مورد آقای رییسی هم مشخص بود که امر باطلی را مطرح می‌کنند؛  دلیل این نوع صحبت افراد خالی بودن دستشان در مناظرات است که واقعاً زیبنده هیچ مسئولی در کشور نیست.

** سامانه مردم‌یار برای همه معضلات هدف‌گذاری کرده است

زاکانی درباره سامانه دولت‌یار نیز گفت: این سامانه برای همه معضلات هدف‌گذاری کرده است اما مشکلات ملموس مردم بیشتر ناظر به مشکلات زیرساختی و عمرانی است اما برای همه حوزه‌ها برنامه داریم مثلاً در یک بخشی مشکل آموزشی یا بهداشتی دارند،  افراد بیایند و بگویند که این مشکلات را داریم دولت اقدام و اصلاح می‌خواهد در دل مردم برود و مشکلات اولویت‌دار مردم را حل کنیم.

وی اضافه کرد: ضمانت اجرای طرح سامانه خود دولت است؛ در بودجه سالانه هم برای مشکلات احصاشده در این سامانه؛ اعتبار اختصاص می‌دهیم، ما در کشور پول کم نداریم و کشور بن‌بست ندارد؛ کشور در تنگناست اما مثل بچه‌پول‌دارها رفتار می‌کنیم و پول آتش می‌زنیم(!) تا خودمان را گرم کنیم آژانس بین‌المللی انرژی گزارش داد که ایران 18 درصد درآمد ناخالص ملی را برای انرژی یارانه می‌دهد و شدت مصرف انرژی در کشور ما بی‌نظیر است.

** 11 بدهکار بانکی 90هزار میلیارد تومان بدهی دارند

زاکانی در پاسخ به سوالی درباره نحوه مواجهه با ابربدهکاران بانکی و اعلام اسامی این افراد گفت: متاسفانه سال گذشته 1600 هزار میلیارد تومان بانکها تسهیلات دادند که به جای آنکه این تسهیلات منجر به تولید یا خدمت شود، دو سوم از این تسهیلات به بدهکاران بانکی و استمهال بدهی آنها اختصاص پیدا کرد؛ نکته بعد این است که الان 11 بدهکار بانکی داریم که این افراد 90 هزار میلیارد تومان بدهی دارند؛ بنده اولین کاری که می‌کنم این است که سیستم بانک‌ها را یک پارچه می‌‌کنم.

کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری گفت:‌ ما در دولت الکترونیک و حکمرانی داده‌ها مدعی این هستیم که می‌خواهیم در نصفه روز و در یک مرحله مجوز صادر کنیم؛ به طوری که با ایجاد یک سامانه و جی‌آی‌اس امکانی را ایجاد کنیم که هرکس درخواستی داشته باشد در کسری از ثانیه پاسخ معتبر خود را بگیرد.

وی افزود: در مورد بانک‌ها نیز همین اتفاق می‌افتد و اطلاعات آنها با هم به تبادل گذاشته می‌‌شود و کسی که ابربدهکار بانکی است و ممکن است در بانک دیگر سرمایه داشته باشد، او را رصد می‌کنیم و به سرعت به لطف شفافیت و فهم واقعیت و داده‌ها ما نسبت به بازپس‌گیری حق مردم اقدام اساسی و جدی خواهیم کرد.

وی افزود: در حوزه کاهش نقدینگی  4 خط تلاش جدی وجود دارد که  یکی از این خط تلاش ها مبارزه خلق پول پرقدرت توسط بانک‌ها است کشور را می‌توان در کسری از سال شفاف کرد همین که کشور شفاف شود کلی از مشکلات کشور حل می‌شود نکته دوم این است که با اراده می‌توان کشور را اصلاح کرد به نحوی که در سال اول مردم کاملا حس می‌کنند که کشور تغییر کرده و در 4 سال مردم می‌توانند ببالند که کشور متوحل شده است؛ چه کسی این کار را می‌کنند؟ خود مردم، دولت مردمی و هماهنگی بین قوای سه گانه.

** دولت روحانی 300هزار میلیارد تومان از بورس برای خودش بیرون کشید

زاکانی همچنین درباره نحوره مدیریت بازار سرمایه گفت: بنده اواخر سال 98 به مردم التماس کردم که وارد بازار سرمایه نشوند؛ می‌گویند رانت داشتی؟ بله من رانت داشتم چون جزو مسئولان این کشور هستم و اگر مسئولیت هم نداشتم به هر حال آدم دقیق است و می‌تواند تحلیل کند. احساس من این شد که آقای روحانی برای حل مشکل خودش مردم را دعوت به پرتگاه می‌کند؛ چون در گذشته دولتها از طریق نفت خودشان را مدیریت می‌کردند و وقتی کشور با تحریم مواجه شد آقای روحانی کشور را با تورم مدیریت کرد، همین مسئله موجب شد تا دولت به بازار سرمایه چنگ اندازی کند.

وی افزود: بازار سرمایه یکی از بازارهای اصلی است که ما خود را پشتیان آن می‌‌دانیم اما در آن دخالت و سیاست‌گذاری‌های غلط نمی‌کنیم و به شکل دستوری قیمت‌گذاری نمی‌کنیم؛ ما کمک می‌کنیم که بازار سرمایه در حال عادی خودش رشد کند و تبدیل به محور اصلی کار و تلاش کشور شود.

کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: در دولت اقدام و اصلاح، ما مسکن را از سوداگری خارج می‌کنیم و مردم را از این وضعیت نجات می‌دهیم.

زاکانی تصریح کرد: بازار سرمایه نیازمند برخورد با کسانی است که جیب مردم را خالی کردند؛ بخشی از اینها حقوقی‌ها هستند و بخشی دیگر افراد حقیقی؛  در سال 98 هیچکس دارای سرمایه بالای هزار میلیارد تومان نبود در حالی که در سال 99، 11 نفر بالای هزار میلیارد از بازار سرمایه کسب کردند.

کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: اینکه یک بنگاه حقوقی یا فرد حقیقی به دروغ صف خریدی در یک سهم ایجاد کند و به شکل کاذب آن سهم را بالا ببرد و زمانی که قیمت سهم به بالاترین حد رسید آن را بفروشد و پولش را از بازار سرمایه خارج کند، این نامردی است ما این رویه را تغییر می‌دهیم. دولت آقای روحانی بر اساس گزارش وزارت اقتصاد،‌ 300 هزار میلیارد تومان از بازار سرمایه برای خودش بیرون کشید و بنده این را یک جنایت در حق مردم می‌دانم.

زاکانی در پاسخ به سوالی درباره اینکه در صورت تصدی ریاست‌جمهوری اولین دستور مهمی که صادر می‌کند چیست؟ تصریح کرد: ما به فضل الهی دستورات متعددی را خواهیم داد، چراکه اینطور نیست که یک معضل در کشور داشته باشیم، برای حل این معضلات نیازمند اقدامات عاجل و دقیقی دارد از این جهت ما 9 خط تلاش مستقیم را دنبال می‌کنیم.

** دعوت به مناظره رودررو

وی همچنین در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه برخی نامزدها همچنان شما را کاندیدای پوششی قلمداد می‌کنند و پاسخ شما نسبت به این اظهارنظرات چیست تصریح کرد: یکی از بزرگترین مشکلات کشور ما این است که حوزه اقتصاد ما را سیاسی می‌کنند و بعد آن را تبدیل به مسئله امنیتی می‌کنند. حوزه فرهنگ و حجاب  و فضای مجازی نیز به ابزاری سیاسی و بعد امنیتی تبدیل می‌کنند و حوزه سیاست نیز ابتدا به سیاست‌بازی تقلیل می‌دهند و پس از آن آنرا تبدیل به مسئله‌ای امنیتی می‌کنند. این جرم است. اگر ممکلت ما آزادی، عدالت، استقلال و معنویت نداشته باشد، یعنی ما به اهدافمان نرسیده‌ایم. همه اینها را باید به شکل جامع دید. بنابراین اینکه می‌گویند بنده کاندیدای پوششی هستم به این دلیل است که  دست این افراد خالی است و برنامه‌ای برای اداره کشور ندارند.

کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: یکی از گله‌مندی‌های بنده از مناظره اول این بود که به دلیل مباحث غیرمرتبط با موضوع مناظره از سوی برخی کاندیداها مجبور شدم این صحبت‌ها را پاسخ بدهم، بنابراین امیدوارم که عزیزان در مناظره دوم خود را اصلاح کنند و درباره برنامه‌های خود برای اداره کشور صحبت کنند تا مردم حرف‌ها و برنامه‌هایی که از سوی ما ارائه می‌شود را با کارنامه 42 سال گذشته ما تطبیق بدهند.

وی تاکید کرد: بنده وقتی راجع به بنزین صحبت می‌کنم، می‌گویم که از اول مهر این طرح را اجرا می‌کنم و وقتی درباره مسکن صحبت می‌کنیم، اعلام می‌کنم که در سال اول چه‌تعداد مسکن حمایتی می‌سازم و با عدد و رقم صحبت می‌کنم.

زاکانی در پایان ضمن دعوت از همتی برای برگزاری یک مناظره رودررو گفت: آماده‌ام در مناظرات دونفره در خدمت دوستان باشم تا {اگر راست می‌گویند} لااقل مشت بنده را در برابر ملت باز کنند! مگر نمی‌گویند “ما در ترم دو یا سه چنین چیزهایی را درس می‌دهیم.”، همان‌هایی را که درس می‌دهند بیایند در مناظره بگویند.

منبع :تسنیم

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بین الملل

پس از ماه‌ها مذاکرات نافرجام، آ.سه.آن برای میانمار نماینده انتخاب می کند

منتشر شده

در

توسط

پس از ماه‌ها مذاکرات نافرجام، آ.سه.آن برای میانمار نماینده انتخاب می کند

وزیران خارجه کشورهای عضو مجمع جنوب شرق آسیا موسوم به آ.سه.آن سرانجام نماینده ویژه‌ای را برای میانمار تعیین می‌کنند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، شش ماه پس از کودتای نظامی در میانمار و روی کار آمدن دولت خونتا در این کشور با براندازی دولت مدنی آنگ سان سوچی، رهبر دوفاکتوی میانمار، وزرای خارجی کشورهای عضو مجمع جنوب شرق آسیا سرانجام با فشارهایی که از جانب جامعه جهانی به آنها وارد آمد، تصمیم گرفته‌اند تا یک نماینده ویژه را برای رسیدگی به امور میانمار انتخاب کنند.

سازمان ملل، چین و آمریکا در میان دیگر کشورهای این بلوک آسیایی را بهترین گزینه برای پیگیری اقدامات دیپلماتیک به منظور احیای ثبات در میانمار تشخیص داده‌اند.

میانمار پس از کودتای نظامی با ناآرامی و آشوب دست به گریبان است و اعتراضات گسترده خیابانی به سرکوب مردم و مخالفان خونتا و دستگیری‌های گسترده منجر شده است.

اقدامات برای تعیین یک نماینده ویژه از سوی آ.سه.آن در آوریل آغاز شد وقتی که رهبران این مجمع یک طرح پنج بندی را برای پایان دادن به ناآرامی‌ها در میانمار ارائه کردند.

آمریکا و سازمان ملل در روزهای اخیر آ.سه.آن را ملزم کردند تا یک نماینده ویژه برای امور میانمار انتخاب کند.

یکی از سخنگوهای دولت متحد ملی میانمار که مخالف کودتاست گفت، این نماینده ویژه باید مردم میانمار را در مرکز و راس توجه قرار دهد. هر چیزی که باعث تسکین و رهایی از درد مردم میانمار شود، مورد استقبال خواهد بود.

“اریوان یوسف”، وزیر دوم امور خارجی برونئی گفته که یکی از کاندیداهای نمایندگی آ.سه.آن در امور میانمار است. سه کاندیدای دیگر “ویراساک فوتراکول”، معاون وزیر خارجه تایلند، “حسن ویراجودا”، وزیر خارجه سابق اندونزی و “غزالی اسماعیل”، دیپلمات کارکشته مالزیایی هستند.

ادامه مطلب

سیاسی

عذرخواهی روحانی از مردم/بایدونبایدهای کابینه سیزدهم/آخرین خبر از نتایج انتخابات شورای شهر

منتشر شده

در

توسط

عذرخواهی روحانی از مردم/بایدونبایدهای کابینه سیزدهم/آخرین خبر از نتایج انتخابات شورای شهر

دولت سیزدهم/ اظهارات رییس جمهور در آخرین جلسه هیات دولت دوازدهم/ طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی از موضوعات و اخبار پربازدید سرویس سیاسی ایسنا بود که جزییات آن در ادامه می آید.

به گزارش ایسنا، با نزدیک شدن به مراسم تنفیذ و تحلیف رییس‌جمهور منتخب و زمان ارائه لیست کابینه دولت سیزدهم از سوی سید ابراهیم رئیسی جهت اخذ رای اعتماد، این روزها بحث در رسانه ها و فضای مجازی در مورد ترکیب کابینه آینده بیشتر از قبل افزایش یافته است؛چنان‌چه در این راستا برخی از رسانه‌ها اقدام به انتشار لیست‌هایی به عنوان لیست‌های احتمالی کابینه دولت آینده کرده‌اند.

احتمال دعوت از محمدجواد ظریف برای حضور در کابینه آتی از سوالاتی بود که خبرنگاران در حاشیه جلسه امروز هیات دولت از ظریف پرسیدند و او در  پاسخ گفت که ما دعوت شده‌ایم که برای کابینه جدید دعا کنیم و همین کار را هم خواهیم کرد.

اسدالله بادامچیان دبیرکل حزب موتلفه اسلامی وظیفه همه فعالان سیاسی را کمک به رییسی در دولت آینده دانست و از اصلاح طلبان هم خواست که به دولت رییسی کمک کنند و افزود:  گفت: رییسی تا الان با تدبیر عمل کرده و خود را به یک مجموعه وابسته نکرده و از بقیه هم جدا نکرده است و می گوید من رئیس جمهور همه هستم. وظیفه ما همراهی و کمک به اوست. همه مردم باید کمک کند حتی اصلاح طلبان هم باید کمک کنند. دولت موجود هم باید به او کمک کند و مثل دورههای گذشته، دوگانه دولت موجود و منتخب شکل نگیرد. اینکه روحانی بعد از اعلام نتایج به دیدار رئیسی رفت کار خیلی خوبی بود.اگر مشکلات کشور حل شود همه در رفاه خواهند بود و نه فقط یک گروه خاص و اگر  وضعیت خراب شود، همه ضرر می کنند.

همچنین هادی بیگی نژاد نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مجلس یازدهم ناظر و مطالبه گر است،‌ در صفحه شخصی خود در توئیتر، نوشت:‏به آقای ‎رئیسی پیشنهاد می‌کنم زیر بار ‎سهم خواهی‌ها با سوء استفاده از نام مجلس و هر نهاد دیگر نروند، پس از طی این مرحله ضعف‌های آن وزیر یا مدیر به نام شما تمام خواهد شد.

مراسم تنفیذ سیزدهمین دوره‌ی ریاست جمهوری اسلامی ایران سه‌شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ با حضور رهبر انقلاب اسلامی و جمعی از مسئولان و کارگزاران نظام در حسینیه‌ی امام خمینی (ره) برگزار و منتخب ملت ایران توسط ولی فقیه به سِمت «ریاست جمهوری» منصوب می‌شود.

بنا بر اعلام سعید خطیب‌زاده،  سخنگوی وزارت امور خارجه نیز نزدیک به چند ده هیات از کشورهای مختلف برای شرکت در مراسم تحلیف به تهران سفر می‌کنند. این هیات ها در سطح روسای جمهور ، روسای دولت ها ، روسای مجلس ، وزیران امورخارجه و فرستادگان ویژه هستند.

عذرخواهی روحانی از مردم در آخرین جلسه هیات دولت دوازدهم نیز از خبرهای پربازدید امروز بود.

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی در بخشی از این جلسه  با بیان اینکه مردم عزیز ما از لحاظ معیشت ناراحتند و حق آنها هم هست، باید ببینیم در شرایط جنگ چه کار می‌توانستیم انجام دهیم، ادامه داد: چندین بار تاکید کردم که سیاست اقتصادی من، وفور در بازار است و ما توانمان را در این زمینه بکار گرفتیم؛ اما معنای این کار این نیست که کار ما بی نقص بوده است، حتماً نقص داشتیم و ما معصوم نیستیم و تلاش ما بر این بوده که عیب و نقصی مان کمتر باشد، اما اگر عیب و نقصی داشتیم از مردم عذرخواهی و طلب عفو و رحمت می‌کنیم، برای اینکه در حد توانمان در آن شرایط اقدامات خود را انجام دادیم.

در حاشیه همین جلسه رییس دفتر رییس‌جمهوری با بیان اینکه طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی ابهامات زیادی دارد، تاکید کرد: مجلس برای این تشکیل نشده که حق را محدود کند، حتماً برای بخش محتوای نامناسب و غیراخلاقی در فضای مجازی دولت و مجلس باید مدیریت کند، اما به بهانه این نباید کل فضای مجازی را فیلتر و مسدود کرد. به نظرم مردم ما آنچه که مورد استفاده روزمره‌شان قرار می‌گیرد حق‌شان محسوب می‌شود.

دیگر اخبار مرتبط با طرح صیانت از فضای مجازی را می توانید در لینک های زیر بخوانید.

طرحی نهایی نشده/ با فیلترینگ پلتفرم‌های خارجی و محدودکردن کسب‌وکارها مخالفیم

بدون توجه به توسعه کسب و کارهای اینترنتی طرحی در مجلس تصویب نمی‌شود

بسیاری از موافقان طرح صیانت در توییتر و تلگرام حساب کاربری دارند

فضای مجازی شبیه مرزهای یک کشور است / اینترنت آمریکا، دست نظامیان است

***

ابطال نتایج انتخابات شوراها در ۱۰ شهر بنا بر اعلام هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشور هم از خبرهای مورد توجه مخاطبان بود.

پس از بررسی شکایت واصله از هیئت‌های عالی استان ها و با توجه به اسناد و مدارک تخلفات انتخاباتی، انتخابات رودهن، بومهن، پردیس، قرچک، باقرشهر، کهریزک، گرمدره، ماهدشت، بهارستان اصفهان و کامیاران باطل اعلام شده است.

پیامی خداحافظی راب مک ایر  به مناسبت اتمام ماموریتش در ایران که در صفحه رسمی اینستاگرام سفارت انگلیس در ایران منتشر شده، از اخبار پرمخاطب بامداد امروز بود.

در پیام سفیر انگلیس آمده است: از رفتن ناراحتم و احساس می‌کنم که کار من در اینجا تمام نشده، اما می‌دانم که جانشین من این مسوولیت را همراه با احساسی مشابه ادامه خواهد داد. من شاهد رنج مردم ایران از تحریم‌ها بوده‌ام، ما در تلاش هستیم تا راهی دیپلماتیک برای بازگشت به توافقی پیدا کنیم که امیدواری به اقتصاد ایران و اعتماد بین ایران و جامعه بین‌المللی را بازگرداند.

ادامه مطلب

استانها

مزایا و معایب «صیانت از کاربران فضای مجازی» از زبان نماینده مخالف طرح

منتشر شده

در

توسط

مزایا و معایب «صیانت از کاربران فضای مجازی» از زبان نماینده مخالف طرح

  نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی به بررسی و اصلاح نواقص طرح «صیانت از کاربران فضای مجازی» تاکید کرد.

مصطفی طاهری ظهر امروز (۱۰ مردادماه) در نشست خبری که در سالن شهید شهریاری جهاددانشگاهی زنجان برگزار شد، به طرح صیانت از کاربران فضای مجازی اشاره و اظهار کرد: این طرح از جنبه‌های مختلف از جمله محتوایی، زیرساختی، اجرایی و ساختاری قابل بررسی است؛ چراکه ۸۰ میلیون ایرانی که زندگی آن‌ها با فضای مجازی عجین شده است را، تحت تاثیر قرار می‌دهد. در واقع جامعه در خصوص این تصمیم اغنا نشده و برای کارهایی به این عظمت، باید روشنگری لازم انجام شود. بنده از مخالفان این طرح بودم و معتقدم باید نقاط قوت و ضعف آن بیشتر مورد بررسی قرار گیرد.

عضو کمیسیون صنایع مجلس به واقع‌نگری و آینده‌نگری در خصوص صیانت از فضای مجازی تأکید کرد و گفت: سرعت پیشرفت دنیای اطلاعات، ارتباطات و الکترونیک بسیار زیاد است و باید نیازهای جامعه و جهان آینده را در این‌گونه تصمیمات در نظر بگیریم. فضای مجازی نامش مجازی است؛ در حالی که با فضای حقیقی و زندگی مردم گره خورده است.

وی با اشاره به اینکه طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی برای اجرا مصوب نشده است، بلکه برای بررسی و رفع نواقص تصویب شده و محتوای آن کامل نیست، یادآور شد: موافقان طرح به دنبال حکمرانی دیجیتال و فضای مجازی هستند؛ چراکه در حال حاضر با استفاده از اینترنت بین‌المللی بسیاری از پلتفرم‌ها و به تبع آن اطلاعات و برنامه‌ها در اختیار سرورهای خارج از کشور است و برای ساماندهی این موضوع، این طرح جا برای کار کردن دارد.

طاهری با اشاره به اینکه مطرح شدن این طرح در صحن مجلس می‌توانست مفیدتر باشد، تصریح کرد: در کشور، شورای عالی فضای مجازی داریم که افراد حقیقی و حقوقی و سه قوه نیز عضو آن هستند. در عین حال کمیسیونی زیرمجموعه آن درست کردیم که از خود شورا بزرگ‌تر است و وظایفی برای این کمیسیون تعیین شده و در اینجا بروز تناقض بین شورای عالی فضای مجازی و کمیسیون صیانت از فضای مجازی، یکی از چالش‌های این طرح به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه ما جزو معدود کشورهایی هستیم که در حوزه فضای مجازی قانون نداریم و بسیاری از اصناف در فضای دیجیتال شکل گرفته که مجوزهای آن‌ها به دلیل نبود قانون با مشکل مواجه است، اظهار کرد: این طرح نکات مثبتی هم دارد؛ پلتفرم‌ها نباید اطلاعات اضافی از کاربران بگیرند و برای حمایت از بخش‌های داخلی امکان فیلتر نرم‌افزارهای داخلی وجود نداشته باشد. البته در این خصوص که برخی نرم‌افزارها، پیام‌رسان‌ها یا سایت‌ها فیلتر شوند و برخی بتوانند با اخذ مجوز از فیلترشکن استفاده کنند، شفافیت وجود ندارد و ممکن است در اجرا موفق نباشد.

نایب‌رئیس فراکسیون دانش‌بنیان مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بر اساس این طرح، اگر کسی محتوایی تولید کرده و باعث درآمد پلتفرمی شده است، این پلتفرم باید سودی به تولیدکننده محتوا ارائه دهد و این موضوع هم به تولید محتوا و هم درآمد افراد کمک می‌کند. امکان جرم‌انگاری برای لو رفتن اطلاعات کاربران در این طرح وجود دارد و باید پلتفرم‌ها امنیت شغلی را ایجاد کنند. همچنین نرم‌افزارهایی که می‌خواهند رفع فیلتر شوند، در چارچوب‌های قانونی که تعیین می‌شود، این امکان را پیدا می‌کنند.

وی در ادامه به انتقادات در رابطه با حمایت از کاندیداهای انتخابات شورای شهر اشاره کرد و یادآور شد: در انتخابات شورای شهر از یک تیم حمایت کردیم و این اقدام مورد هجمه افکار عمومی قرار گرفت که نماینده مجلس باید نماینده همه مردم باشد و جبهه‌گیری در این خصوص نداشته باشد. در انتخابات شورای شهر عقیده داشتیم بهترین حالت این است که یک تیم برگزیده شود که هم برنامه ارائه دهد، هم پاسخ‌گو باشد و نیازهای شهر را بشناسند. قانون اشاره صریح به دستگاه‌ها و نهادها کرده که اجازه حمایت از کاندیدایی ندارند و این موضوع اشاره به افراد ندارد و افراد به جز کارکنان نیروهای مسلح، فارغ از سمت خود می‌توانند فعالیت انتخاباتی داشته باشند و ورود ما به این حوزه منع قانونی نداشت.

طاهری با اشاره به اینکه ۲۳۰ نفر در شهر زنجان کاندیدای شورای اسلامی شهر شدند، عنوان کرد: جریان‌های انقلابی، ائتلاف و شورای وحدت به دنبال این بودند که یک لیست ارائه دهند و در نهایت تصمیم بر این شد که از بین افراد معرفی شده، اعضای شورای ائتلاف و شورای وحدت برای انتخاب ۹ کاندیدا رای‌گیری کنند؛ اما صد درصد نامزدها را از اعضای خودشان انتخاب کردند و از اعضای جریان انقلاب فردی نبود و ما هم تصمیم گرفتیم از اعضایی که فکر می‌کنیم برای شهر مفیدتر و اصلح‌تر هستند، حمایت کنیم.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی، همچنین مسئله آب را یکی از دغدغه‌های مهم استان و کشور برشمرد و گفت: در استان زنجان ۸۰ درصد آب شرب مردم و ۹۵ درصد آب مورد نیاز صنعت از دشت‌های ممنوعه تامین می‌شود؛ در حالی که منابع آب‌های زیرزمینی رو به اتمام است و عقب‌ماندگی استان زنجان در خصوص تخصیص آب‌های سطحی نسبت به میانگین کشوری قابل مقایسه نیست.

وی با بیان اینکه ۱۵ هزار هکتار درخت زیتون در طارم داریم که ارزش آن‌ها از یک پراید بیشتر است و باید برای اشتغال، معیشت و خوراک مردم حفظ شود، تصریح کرد: تنها منبع آب شرب شهر زنجان سد تهم است که نسبت به نیاز استان کافی نیست. حجم مخزن سد مشمپا قرار بود ۷۰۰ میلیون مترمکعب باشد که در سایه غفلت مسئولان استان، این میزان به ۳۵۰ میلیون مترمکعب رسیده است و با توجه به این میزان حجم مخزن، اعتبار ساخت اختصاص می‌دهند که در حال حاضر به دلیل مسائل زیست‌محیطی و مطالبات قرارگاه خاتم، احداث سد متوقف شده است و تکمیل آن بزرگ‌ترین سرمایه آبی استان به‌شمار می‌رود و می‌توانیم آب صنعت را از آن تامین کنیم.

این مسئول با اشاره به اینکه سدهای مراش و بلوبین نیز ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، ابراز کرد: اعتبارات احداث سدهای استان قطره‌چکانی است. هم‌اکنون سدهای قابل استفاده استان چندان حجم چشم‌گیری ندارد و تکمیل سدهای در دست احداث ضروری است. در طارم ۱۸ رودخانه داریم که به قزل‌اوزن می‌ریزد و با هزینه کم می‌توان سدهای کوچک برای تامین معیشت اهالی منطقه ایجاد کرد و هزینه ساخت این سدهای کوچک بسیار کمتر و زودبازده‌تر است.

طاهری، طرح‌های آبخیزداری در مدیریت منابع آب را مهم خواند و افزود: میانگین تبخیر آب سدها ۷۰ درصد بوده و فقط ۳۰ درصد آب در تابستان قابل استفاده است که آب مفید نیز تبخیر شده و نمک و املاح باقی مانده است که کیفیت مناسبی هم ندارد. در عین حال طرح‌های آبخیزداری کم‌هزینه و پرراندمان است، این در حالی است که اعتبارات دست وزارت نیرو است تا سدهای بزرگ و پرهزینه احداث کند، در حالی که آبخیزداری منابع جزئی در اختیار دارد.

وی در مورد وضعیت اقتصادی تصریح کرد: در حال حاضر کشور با تورم ۵۰ درصدی مواجه است و این یک اقدام ناجوانمردانه در اواخر کار دولت دوازدهم است. افزایش درآمدها متناسب با متوسط هزینه‌ها نیست و در واقع شاهد تراز عملیاتی منفی و اختلاف زیاد بین درآمد و هزینه هستیم و دولت عملاً با افزایش قیمت‌ها هم ارزش پول ۸۰ میلیون ایرانی را پایین آورده هم برای تامین منابع و افزایش حقوق‌ها دست در جیب مردم کرده و این خیانت قابل پیگیری است.

طاهری تاکید کرد: اولویت نخست دولت آینده باید این باشد که ابتدا باید درآمد دولت اصلاح شود و معتقدیم با توجه به منابعی که در کشور وجود دارد، می‌توان جمهوری اسلامی را اداره کنیم و باید درآمد و هزینه مدیریت شود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها