با ما همراه باشید

اخبار 15

هشتمین جشنواره ایده‌های برتر در البرز برگزار می‌شود

منتشر شده

در

هشتمین جشنواره ایده‌های برتر در البرز برگزار می‌شود

ایسنا/البرز رئیس بنیاد نخبگان البرز از برگزاری جشنواره ایده‌های برتر در البرز خبر داد وگفت:  در این جشنواره که هر ساله در هفته پژوهش برگزار می‌شود، افراد ایده‌ها و موضوعاتی که با خلاقیت افراد سر و کار دارد را به دبیرخانه ایده‌های برتر می‌فرستند و از بین آنها نفرات برتر معرفی می‌شوند.

محمد نبیونی در گفت و گو با ایسنا افزود: هر سال دهم آذر ماه در قالب بزرگداشت هفته پژوهش پژوهشگران، فناوران، افراد خلاق، کارآفرینان و مخترعین که در حوزه‌های مختلف دانشگاهی و دستگاه‌های اجرایی صاحب آثار مناسبی باشند در قالب شاخص‌های موجود توسط دانشگاه‌ها و دستگاه‌ها شناسایی و معرفی می‌شوند. قبل از انجام این همایش ملی جشنواره ایده‌های برتر در استان‌ها در قالب بزرگداشت هفته پژوهش اتفاق می‌افتد.

وی افزود: دانشگاه معین استان معمولا متولی برگزاری هفته پژوهش است و با تقسیم کار بین همه دستگاه‌های پژوهشی، علمی و فناوری و  دانشگاه‌ها و دستگاه‌های مرتبط با پژوهش و فناوری به انتخاب ایده‌های برتر می‌پردازند. از بین افرادی که در طی سال قبل تا پایان شهریور ماه دستاوردهای علمی، پژوهشی و فناورانه داشته باشند افراد برتر انتخاب می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه امسال ایده‌ها در دو بخش دانش آموزی و حقیقی بررسی می‌شوند، تصریح کرد: با فراخوانی که در دبیرخانه واقع در بنیاد نخبگان البرز اعلام شد، دانش آموزان و افرادی که تحصیلات یا تجارب خاص داشته باشند ایده خود را در چارچوب تعیین شده به دبیرخانه می فرستند.

وی ادامه داد: ایده ها در هفت گروه اصلی شامل فنی مهندسی، علوم پایه، علوم پزشکی، علوم انسانی، کشاورزی محیط زیست و منابع طبیعی و گروه هنر و دامپزشکی است. پس از بررسی ایده ها در هیات داوران کمیته تصمیم گیری نفرات برتر در گروه های هفت گانه را انتخاب می کنند و در هفته پژوهش از آنها تقدیر و تشکر می شود.

به گفته نبیونی تقدیر شامل دو قسمت است. بخشی مربوط به تقدیر و اهدا جوایز نقدی به صاحبان ایده و بخشی نیز مربوط به افرادی است که شایسته تقدیر هستند و تسهیلاتی برایشان در نظر گرفته می شود که دوره هایی را مرتبط با حوزه خود بگذرانند و جایگاه بهتری مخصوصا برای شرکت در جشنواره های دیگر پیدا کنند.

وی با اشاره به مزایای برگزاری جشنواره ایده های برتر در البرز گفت: با توجه به وجود دستگاه های مرتبط با فناوری از جمله پارک علم و فناوری، کارخانه نوآوری و صنایع خلاق و شتاب دهنده های سطح استان ایده ها به این بخش ها معرفی و زمینه ای برای صاحبان ایده فراهم می شود. بنابراین در صورت تمایل ایده هایشان در فضای مناسب پیاده سازی قرار بگیرند.

وی ادامه داد: همچنین اگر نیاز به سرمایه گذاری داشته باشند، با معرفی به صندوق های موجود در استان چون صندوق نوآوری و شکوفایی می توانند تسهیلات مورد نیاز را دریافت کنند.

رئیس بنیاد نخبگان البرز با اشاره به اینکه  زمان ارسال ایده ها از ۱۵ آبان آغاز شده و تا ۳۰ آبان ادامه دارد، گفت: تا این لحظه بیش از ۷۰ ایده به دبیرخانه ارسال شده است. در مجموع در سال های گذشته بیش از ۳۰۰ ایده به دبیرخانه واصل شده و ایده های برتر انتخاب و تقدیر شدند و شاید بیشترین استقبال و رقابت در حوزه فنی و مهندسی بوده است.

وی با تاکید بر اهمیت عملی کردن ایده ها افزود: ایده با یک طرح و موضوع پژوهشی متفاوت است. وقتی ایده ای به ذهن فردی می رسد ممکن است فرصت داشته باشد که آن ایده را به شکل های مختلف عملیاتی یا میزان عملیاتی شدن آن را بررسی کند. بنابراین صرف ایده و نو و کاربردی بودن امتیاز دارد ولی اینکه تلاشی برای عملیاتی کردن آن وجود نداشته باشد، می تواند منجر به کسر امتیاز شود.

نبیونی هفته پژوهش را یکی از اصلی ترین فرصت ها در استان عنوان کرد و گفت: با دایر شدن نمایشگاه در صورت بهبود شرایط کرونا و همچنین برقراری غرفه بخش ایده های برتر در نمایشگاه، فرصتی برای نشست ها و تبادل اطلاعات صورت می‌گیرد و افراد بازدید هایی از ایده هایی که به نتیجه رسیده یا در مرحله به نتیجه رسیدن است انجام می دهند و ایده شان را پخته تر می کنند.

وی گفت: برگزاری این جشنواره صرفا انتخاب برترین ها نیست بلکه این یکی از کارکردهای جشنواره است که درصورت برگزاری نمایشگاه صاحبان ایده می توانند حضور پیدا کنند و با  برنامه های مختلف می توانند از ایده خود دفاع کنند یا با استارت آپ های مرتبط آشنا شوند و مذاکره کنند.

وی افزود: بنابراین در اکوسیستم نوآوری و کارآفرینی بر مبنای خلاقیت قسمت های مختلفی چون نمایشگاه، استارتاپ ها، ایده ها، کارآفرینان برتر و دستگاه های مختلف می‌توانند در کنار هم به احصا مشکلات و پتانسیل ها بپردازند. به این صورت تنها فروش ایده در بسیاری موارد پاسخگو نیست و باید صاحب ایده همچنان ایده را پیگیری کند و در رشد و شکوفایی آن موثر باشد.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 15

مرگ ۳کارگر در چاه

منتشر شده

در

توسط

مرگ ۳کارگر در چاه

سخنگوی سازمان اورژانس کشور از سقوط ۴ کارگر در چاه خبر داد.

 مجتبی خالدی در گفت و گو با ایسنا، در این باره اظهار کرد: حوالی ساعت ۱۱ امروز یک مورد حادثه سقوط در چاه به سازمان اورژانس اعلام شد که در پی آن عوامل امدادی به محل حادثه واقع در شهرستان پیربخش استان زاهدان اعزام شدند.

وی با اشاره به حضور عوامل امدادی اورژانس در محل حادثه گفت: در این حادثه ۴کارگر به داخل چاه سقوط کرده بودند، امدادگران با نجات این افراد از داخل چاه آن را به عومل اورژانس تحویل دادند.

خالدی در پایان افزود: بعد از بررسی علائم حیاتی این ۴نفر، مشخص شد که سه نفر از این افراد جان خود را در این حادثه از دست داده اند، نفر چهارم نیز بعد از انجام عملیات پیش بیمارستانی، برای ادامه روند درمان به بیمارستان منتقل شدند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

اخبار 15

دیار تاکستان‌های سرسبز چشم به راه مسافران نوروزی

منتشر شده

در

توسط

دیار تاکستان‌های سرسبز چشم به راه مسافران نوروزی
مسیر آبگرم خلیل‌آباد

ایسنا/خراسان رضوی ‌شهرستان خلیل‌آباد که از آن به عنوان دیار تاکستان‌های سرسبز نام برده می‌شود، حدود ۲۵۰ سال قبل توسط خلیل‌خان فرزند جلیل‌بیگ از خاندان عرب میش مست بنا نهاده شد.

‌به گزارش ایسنا- ‌در آن زمان خلیل‌خان قلعه‌ای بزرگ و زیبا به نام خودش بنا نهاد که بعدها خلیل‌آباد نام گرفت اما در حقیقت نام این سرزمین، خارزنج است که در کتب تاریخی و معتبر از آن بسیار نام برده شده‌است. شهر خارزنج در ناحیه شمالی شهر خلیل‌آباد فعلی واقع شده بود که در اثر زمین لرزه تخریب و ساکنانش در دشت‌های جنوبی پراکنده و اقدام به ساخت آبادی‌های متعدد نمودند، سرانجام به دلیل وجود نا امنی‌های حاصل از حمله افاغنه و ترکمن‌ها اقدام به ساخت قلعه معروف خلیل‌آباد نمودند و خلیل‌آباد مرکزیت یافت.

در همین خصوص مدیر میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان خلیل‌آباد گفت: براساس کتب تاریخی، پیشینه شهرستان به دوران زرتشت بر می‌گردد، به طوری که آثار و ابنیه زرتشتیان در اطراف شهرستان به چشم می‌خورد.

محمد جواد بلبلی در همین خصوص به جاذبه‌های تفریحی شهرستان که محور گردشگری پارک جنگلی خلیل آباد است، اشاره کرد و گفت: این پارک همه روزه پذیرای مسافران و بسیاری از شهروندان است. پارک جنگلی شمال شهرستان با وسعت 200 هزار متر مربع و گونه‌های درختی کاج، افرا، اقاقیا و سروناز و سرو نقره‌ای، سپیدار و … از دیگر تفرجگاه‌های دیدنی این شهرستان است .

وی بیان کرد: در ارتفاعات شمال شهر خلیل‌آباد و در دل سیاه کوه و در آغاز راه رودخانه دائمی خارزنج چشمه‌های جوشان آبگرم معدنی که مردم محلی آن را «گِرمو» می‌نامند یکی دیگر از مکان‌های گردشگری است. این چشمه‌های جوشان از سالیان قبل با خواص بالای درمانی التیام بخش درد و میزبان خیل عظیم ورزشکاران و گردشگران و طبیعت دوستان است.

مدیر میراث فرهنگی و گردشگری خلیل‌آباد، طبیعت بکر، درختان سرسبز، آبشارها و رودخانه جاری خارزنج منطقه آبگرم را  جزء دیدنی‌ترین مناظر طبیعی شهرستان خلیل‌آباد ذکر کرد و گفت: چشم انداز فرهنگی، طبیعی و تاریخی این منطقه با دارا بودن 12 اثر تاریخی موسوم به آسیاب و دره‌های زیبا و شفگت انگیز با پوشش نیزار و حوضچه‌های بزرگ آب موسوم به«زو» و حوضچه‌های آبگرم معدنی گردشگران بسیاری را به سمت خود کشانده است.

بلبلی همچنین به کویر بسیار دیدنی نمک جعفرآباد اشاره کرد و گفت: صرف صبحانه محلی از جمله تخم مرغ شیره که یکی از اصیل‌ترین غذاهای خراسان است در کنار سیاه چادر عشایری، نوشیدن چای آتشی و دمنوش‌های کویر به همراه سیب زمینی زغالی، تجربه لذت بخش و تداعی گوشه‌ای از زندگی کویری را برای گردشگران در کویر نمک جعفرآباد به همراه خواهد داشت.

وی بازدید از روستای کاهه و بافت قدیمی روستا و صرف اشکنه قورمه که از لذیذترین غذاهای منطقه کویری خراسان است و مزه به یاد ماندنی را برای گرشگران رقم می‌زند، به گردشگران نورزی پیشنهاد داد.

مدیر میراث فرهنگی و گردشگری خلیل‌آباد، اظهار کرد: دراین منطقه بسیار زیبا که در فاصله 4 کیلومتری شمال شهر خلیل‌آباد قرار دارد دارای 3 چشمه آب گرم معدنی است که به ارتفاعات شمال شهر منتهی می‌شود. همچنین وجود آبشارها و رودخانه دائمی خارزنج این منطقه را جزء دیدنی ترین مناظر طبیعی شهرستان نموده است.

وی ادامه داد: در ضلع جنوبی شهر کندر بقایای خشت وگلی عظیمی به ارتفاع 15 متر وبه طول 68 و عرض 44 متر دیده می‌شود که در واقع کهندژ شهرک حاصلخیز و پر رونق کندر در گذشته‌های دور بوده است.

بلبلی گفت: سفال‌های پراکنده بر روی آن قدمت این اثر را به پیش از اسلام می‌رساند و موید سکونت در آن تا سده هفتم و هشتم هجری است. در چهار سوی این کهندژ آثار و بقایایی از برج‌های نگهبانی و تدافعی به چشم می‌خورد.

او همچنین به بنای حمام آقا که جزء مجموعه ابنیه تاریخی و با ارزش که در بافت مرکزی شهر قرار گرفته اشاره کرد؛ وی افزود: این بنا که مشتمل بر مسجد جامع، کاروانسرا و دکاکین مجاور  مسجد است در اوایل دوران پهلوی احداث شده و دارای دو بخش مردانه و زنانه است.

بلبلی عنوان کرد: حمام مردانه 15 پله و حمام زنانه 10 پله پایین‌تر از سطح زمین بوده و دارای رختکن، زینه، دوش‌ها و گرمابه، آب انبار، جاکفشی و نمازخانه است.

وی ادامه داد: حوض چهل پایه که نام این سازه آبی برگرفته از پایه‌های ده گانه‌ای است که پوشش آن را تشکیل داده و از هر پایه چهار عنصر فرعی دیگر روی هم رفته چهل پایه منفک گردیده و ایجاد قوس را ممکن کرده است.

مدیر میراث فرهنگی و گردشگری خلیل‌آباد گفت: به استناد شواهد موجود مسجد جامع خلیل آباد پیش از این در محل مسجد جامع فعلی، بنای مسجدی کهن و یک ایوانی موسوم به میان خیابان وجود داشته که بنای فعلی با الگوبرداری از مسجد جامع کاشمر در سال 1308 قمری با طرح یک ایوانی وشبستان‌های طرفین ساخته شده و شبستان شرقی آن در سال 1313 قمری تکمیل شده است.

وی همچنین در خصوص آب انبارهای کندر بیان کرد: این آب انبارها که از دو بنای همجوار تشکیل شده‌اند در شهر کندر، از توابع شهرستان خلیل‌آباد قرار گرفته‌اند.

بلبلی گفت: این ابنیه از جمله آثار عام‌المنفعه هستند که آب انبار اولی به دستور حاجی حاتمی و به دست توانای حاج علی اصغر بنایی در حدود 70 سال پیش ساخته شده و آب انبار دیگر ده سال بعد از آن به سفارش حاج اصغر رحمانی و به دست استاد شعبان بنا شده است.

وی بیان کرد: یخدان گلی یکی از بناهای عام‌المنفعه بوده و نمایانگر فرهنگ گذشته این دیار در بهره‌برداری واستفاده از یخ است. از نکات جالب توجه این یخدان گلی استفاده از قطعات درشت چوب در میان جرزهای قطور است که نقش سازه‌ای داشته و به منظور استقامت بیشتر دیواره یخدان کاربرد داشته و قسمتی از چوب‌ها که بیرون آمده در سطح نمای داخلی و خارجی یخدان قابل مشاهده است.

 

وی در ادامه با اشاره به این که سالیانه ۵۰ هزار مسافر از مکان‌های گردشگری و تاریخی و مذهبی شهرستان بازدید می‌کنند، گفت: تنها در نوروز سال 97 بالغ بر 15 هزار مسافر و گردشگر وارد شهرستان خلیل‌آباد شدند.

بلبلی افزود: هرچند به دلیل نبود واحدهای اقامتی مناسب تاکنون تنها یک شب میزان ماندگاری مسافران در شهرستان بوده اما امیدواریم با راه‌اندازی چهار اقامتگاه بوم‌گردی در روستاهای نصرآباد، دهنو، شهر کندر و روستای جعفرآباد که سال جاری صورت گرفت، میزان ماندگاری مسافران افزایش یابد.

وی بیان کرد: با توجه به این که درخواست هتل سنتی تاریخی شده و اکنون تلاش برای دریافت موافقت اصولی می‌شود، امیدواریم برای سال 99 این هتل به واحدهای اقامتی شهرستان اضافه می‌شود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

اخبار 15

واکنش پلیس به ریختن گازوئیل در جاده هراز

منتشر شده

در

توسط

واکنش پلیس به ریختن گازوئیل در جاده هراز

رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی مازندران هرگونه اخباری را در رابطه با ریختن گازوئیل در جاده هراز تکذیب کرد.

به گزارش ایسنا، سرهنگ قدمی درباره ویدیو منتشر شده از لیز خوردن خودرو ها در جاده هراز اظهار کرد: چندی پیش یک دستگاه خودرو در این محل واژگون شده و در پی آن روغن و آب رادیاتور این خودرو به سطح جاده ریخته شد، پس از آن نیز به علت بارش باران بر سطح جاده، محور لغزنده شد.

وی ادامه داد: بدلیل لغزنده شدن مسیر و رعایت نکردن سرعت مطمئنه از سوی رانندگان دیگر وسایل نقلیه، حادثه رانندگی در این محل اتفاق افتاد که مراتب این موضوع نیز به سرعت به سازمان راهداری اعلام شد.

فرمانده پلیس راه مازندران در ادامه با اشاره به انتشار کلیپ در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی در خصوص ریختن عمدی گازوئیل در این نقطه، ضمن تکذیب این خبر از کاربران فضای مجازی خواست از بازنشر چنین اخباری جدا خودداری کرده و به جای آن با هشدار به رانندگان وسایل نقلیه خواست تا با رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی، پلیس را در راستای پیشگیری از حوادث رانندگی و کاهش تصادفات یاری کنند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها