با ما همراه باشید

سیاسی

همتی: ادعای افزایش یارانه نقدی بدون اعلام منابع پوپولیستی است/بورس را شفاف می کنم

منتشر شده

در

عبدالناصر همتی، نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، در برنامه گفت وگوی ویژه خبری شبکه دوم برخی از برنامه‌های اقتصادی خود را تشریح کرد.

همتی در ابتدای این برنامه اظهار داشت:  جمهوریت نظام برای ما و مردم مهم و مورد تاکید امام بوده است، فکر می‌کنم و متاسفم، خودم را نماینده و داوطلبان ذی صلاحی که نتوانستند به عرصه رقابت پا گذارند می دانم و تلاش می کنم نماینده شایسته‌ای برای آنها باشم و من نیز از حمایت آنها بهره مند شوم. در یک مبارزه ناعادلانه 1+5 دولتی تشکیل می دهم که جمهوریت را محقق کند.

وی در پاسخ به اولین سوال این برنامه درباره یارانه گفت: یارانه مهم است. معیشت مردم دچار مشکل شده و تحریم‌های ظالمانه و فشار دشمن، حکمرانی اقتصادی لازم را می طلبد. باید نحوه ریل گذاری اقتصاد و مدیریت اقتصاد را که با مشکلات مهمی رو به رو شده است را به مسیر اصلی بازگرداند.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: امیدوارم این بار اقتصاددانان رئیس جمهور شوند. نحوه مدیریت اقتصاد ما اشکال دارد. تا به امروز سیاستمداران کشور را کنترل کردند و وضعیت ما امروز به این شکل است. امیدوارم این بار سیاستمداران به حرف ما گوش دهند.

وی با اشاره به اینکه مثل همه دنیا می توانیم اقتصاد مطلوبی داشته باشیم، گفت: مردم ما به خاطر مشکلات فراوان زیر خط فقر هستند و عدالت در پرداخت یارانه نداریم. در حاشیه شهرها مردم با فلاکت زندگی می‌کنند. من حتماً برنامه‌ خاصی برای پرداخت یارانه‌ها دارم، اما عدد آن را اعلام نمی‌کنم و شعار پوپولیستی نمی‌دهم. معتقدم یارانه حتماً باید نقدی باشد اما اینکه بگویم 450 یا 150 هزار تومان یارانه می دهم، درست نیست.

همتی افزود: من می خواهم 4 سال رئیس جمهور شوم و تمام اقدامات را در همین چهار سال انجام می دهیم.  علت آن نیز این است که کسانی که رئیس جمهور شدند در دور اول نتوانستند اصلاح اقتصادی انجام دهند چون می خواستند در دوره بعد نیز در انتخابات پیروز شوند.

این نامزد انتخابات گفت: یارانه یکی از این مسائل است که باید برای آن برنامه داشته باشیم باید اعتبار دهیم تا مردم کالا بخرند و تقاضا در جامعه ایجاد شود تا تولید کننده ها نیز بتوانند کالای خود را بفروشند و رشد اقتصادی ایجاد شود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا رقم یارانه را افزایش می دهید؟ گفت این کار را می‌کنم اما بر اساس مطالعه و منابع. اگر می‌خواهیم مثلا 450 تومان به مردم ماهانه یارانه دهیم باید مبنای آن را مشخص کنیم. بنده تا امروز که توسط رئیس جمهور محترم برکنار شدم رئیس بانک مرکزی بودند و از منابع اطلاع دادم باید بگوییم از کدام منابع می خواهیم هزینه آن را جبران کنیم،

همتی تصریح کرد: با کارهای پوپولیستی و ساده‌انگارانه در اقتصاد مخالفم. برخی فکر می‌کنند اداره یک کشور اداره خانه است. تامین منابع مالی از مشکلات جدی دولت است و این مشکل افزایش یافته است لذا با کارهای پوپولیستی مردم را فقیرتر نکنیم.

وی درباره مسئله بودجه نویسی گفت: همین امسال شصت تا هفتاد درصد به بودجه اضافه شد که من خیلی مخالف بودم و در جلسات دولت نیز گفتم که این کار را نکنید. از آن طرف مجلس نیز 30 درصد به آن اضافه کرد و اکنون نیز بودجه نسبت به سال گذشته دو برابر شده است منابع آن را از کجا می خواهند بیاورند؟

همتی درباره برنامه هایش برای اشتغال گفت: در کنار جوانان تحصیل کرده زنان را نیز باید به نرخ اشتغال اضافه کنیم زیرا 50 درصد فارغ التحصیلان جامعه ما زنان هستند. متاسفانه برخی برای نیمی از جامعه حق اشتغال هم قائل نیستند و از آن بدتر معتقدند که اسم کوچک زنان را هم در خانه نباید صدا کنیم. چه معنا دارد به دختر خانمی که لیسانس گرفته و زحمت کشیده پیامک بدهیم که حجابت را در خودرو رعایت نکردی و به او استرس دهیم. حرمت همه را حفظ و رعایت کنیم و یکی از مهمترین حق زنان، اشتغال است.

همتی با اشاره به اینکه  در چند سال گذشته ظرفیت‌هایی برای اشتغال داشتیم که بخشی به دلیل کرونا از بین رفت، افزود: ما در بخش خدمات می‌توانیم اشتغال‌زایی کنیم. کرونا سبک زندگی ما را تغییر داد. بسیاری از شغل‌ها وارد اینستاگرام شده است. اینجا بحث فیلترینگ هم مطرح است فیلتر اینستاگرام بازی با زندگی مردم است. من بخاطر کاندیداتوری عضو توئیتر شدم و باید با فیلتر شکن وارد توئیتر شوم.

این کاندیدای ریاست‌جمهوری درباره بازار سرمایه و  بورس گفت: اتفاقاتی در بازار سرمایه ما رخ داد که نباید انجام می‌شد. من در دولت هم گفتم که حمایت‌های بی‌منطق از رشد بازار سرمایه نتیجه خوبی ندارد. بورس بخش خصوصی است و ذات این بازار ریسک است. وقتی دخالت می‌کنیم و مسائل بورس را به شورای امنیت می‌بریم، معلوم است که سرمایه‌گذار سرمایه خود را خارج می‌کند.

وی گفت: نباید در بورس دخالت سیاسی و دستوری عمل کنیم. با این کارها مردم را به بورس بی‌اعتماد می‌کنید. من به بازار سرمایه اعتقاد جدی دارم؛ سقوط بازار سرمایه دلایل متعددی دارد که به موقع توضیح می‌دهم. بازار سرمایه تجلی بخش حقیقی اقتصاد است. دولت من حتما بازار سرمایه را در دستور کار قرار خواهد داد اما به هیچ عنوان حمایت نمی‌کنیم بازار بالا برود. من تلاش می‌کنم بورس شفاف شود. امیدوارم روندی که این چند روز شروع شده ادامه پیدا کند.

همتی در خصوص مبارزه با فساد اقتصادی نیز گفت: نباید بگذاریم فساد شکل بگیرد. برنامه من ریشه‌کن کردن شکل‌گیری فساد است. بابک زنجانی پولی را برد و الان زندان است الان تنها یک زمین مصادره شده است؛ کسی که به وی گفته این کار را انجام دهد باید پاسخگو باشد. من جلوی رانت را می‌گیرم؛ سه روز است که وارد عرصه انتخابات شدم ستاد 5 کاندیدا مسیر تخریب من را در پیش گرفته‌اند. این به خاطر کارهایی است که کرده ام. برنامه‌ای که در بانک مرکزی انجام دادم را در ریاست جمهوری محکم‌تر پیگیری می کنم.

وی با اشاره به موضوع صندو‌ق‌های بازنشستگی تصریح کرد: صندوق های بازنشستگی دچار آفت شده اند. این حقوق مردم است که دست یک عده مدیر داده‌ایم که سرمایه‌گذاری‌های شان نتیجه نداده است و به بحران خورده است که همه این‌ها باید اصلاح شود. حقوق بازنشسته‌ها را از در آمد جاری پرداخت می کنیم که درست نیست باید از حقوق بازنشسته‌ها دفاع کنیم.

این کاندیدای انتخابات ادامه داد: برای اینکه صندوق ها راه بیفتد من شعار نمی‌دهم که یکساله درست می‌شود باید  زمان مناسبی برای آن صرف کنیم اما بازنشستگان عزیز مطمئن باشند دولت از طریق درآمدهای جاری که دارد حقوق آنان را پرداخت خواهد کرد. سال گذشته اقدام خوبی برای پرداخت حقوق بازنشستگان انجام دادیم و آن را ادامه خواهیم داد.

وی با بیان اینکه حکمرانی اقتصادی غلطی داریم، افزود: دیگر فرصت نداریم و باید روند را  اصلاح کنیم. ما نمی‌توانیم این روند اقتصادی را ادامه دهیم و انزوای اقتصادی که دشمن به ما تحمیل کرده است را ادامه دهیم. ما باید وفاق در داخل کشور ایجاد کنیم و با تعامل مشکلات را حل کنیم اگر مشکلات همینطور بماند در سال‌های آینده بیشتر می‌شود.

همتی درباره کسری بودجه گفت: تحریم یکی از دلایل کسری بودجه است. ما نمی‌توانیم در رابطه با بودجه صحبت کنیم اما از تسهیل منابع صندوق و کسری آن صحبت ‌نکنیم.  سهم تحریم در کسری بودجه بالای 50 درصد است کوچک‌نمایی تحریم اصلاً خوب نیست .

این نامزد انتخابات با اشاره به اینکه مدیریت اجرایی ما مشکلات بسیاری دارد اما اینکه می‌گویند تحریم تاثیر ندارد، درست نیست، تصریح کرد: همه جای دنیا بودجه را با مالیات اداره می‌کنند اما در کشور ما بخش کوچکی از بودجه مالیات است که باید درست شود.

همتی درباره برنامه اش برای بخش کشاورزی نیز گفت: کشاورزی نقش مهمی در اقتصاد کشور دارد اما متاسفانه عقب‌ماندگی آن نیز زیاد است. میزان تولید در کشاورزی میزان قابل توجهی است اما ما می‌توانیم امکانات بیشتری داشته باشیم.

وی گفت: برخی از مشکلات این حوزه ناشی از ضعف مدیریت است و به تحریم و ارز مربوط نیست. توزیع ما کلاً دچار مشکل است و باید بازنگری جدی در آن صورت گیرد؛ نحوه اداره کشور‌ به این صورت امکانپذیر نیست. صندوق بیمه کشاورزی باید به طور جدی تقویت شود و نوسانات ناشی از خشکسالی و برف و سرما در دستور کار قرار گیرد. طبق نظر کارشناسان، ظرف یک سال آینده می‌توانیم اقداماتی کنیم که قریب به دو میلیارد دلار از واردات نهاده‌های کشاورزی بی‌نیاز شویم.

همتی در پایان این گفت وگو خطاب به مردم گفت: ما باید با دنیا شانه به شانه رشد کنیم. مردم ما استحقاق این پیشرفت را دارند. نظام ما قدرت منطقه‌ای است؛ حیف است که این قدرت منطقه‌ای را با بی‌تدبیری و نداشتن تعامل کافی از دست دهیم.

وی افزود: تعامل از خانه تا جهان، شعار من است. کشور هم منابع کافی دارد و تنها تدبیر و بینش اقتصادی می‌خواهد. رئیس دولت باید بینش اقتصادی داشته باشد.

منبع : تسنیم

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بین الملل

تدوین سند همکاری‌ ۲۰ ساله ایران و ونزوئلا به زودی/ محکومیت ربایش دیپلمات ونزوئلایی توسط آمریکا

منتشر شده

در

توسط

تدوین سند همکاری‌ ۲۰ ساله ایران و ونزوئلا به زودی/ محکومیت ربایش دیپلمات ونزوئلایی توسط آمریکا

وزیر امور خارجه کشورمان اقدام آمریکا در ربایش دیپلمات ونزوئلایی در دماغه سبز را محکوم و آن را یک نوع راهزنی عنوان کرد.

 حسین امیر عبدالهیان وزیر امور خارجه کشورمان ظهر روز دوشنبه بعد از انجام دور اول گفت وگوهای مشترک با وزیر خارجه ونزوئلا در یک نشست مطبوعاتی با همتای ونزوئلایی خود اظهار کرد: در این دیدار تاکید کردیم که نقشه راه ۲۰ ساله بین دو کشور ایران و ونزوئلا تدوین شود.

وی افزود: قبل از پایان سال میلادی کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور برگزار می شود و در این کمیسیون در مورد نقشه راه همکاری های ۲۰ ساله دو کشور رایزنی و گفت وگو می کنیم.

وی همچنین افزود: در ماه های آینده سفر آقای مادورو رئیس جمهور ونزوئلا به تهران را خواهیم داشت و در جریان آن سفر سند همکاری های ۲۰ ساله تهران و کاراکاس به امضای وزرای خارجه دو کشور خواهد رسید.

این دیپلمات عالی رتبه کشورمان با بیان اینکه همه این‌ها تاییدی بر این موضوع است که روابط دو کشور مسیر رو به رشدی را طی می کند، گفت: دو کشور در زمینه های فنی، اقتصادی، تجاری، علمی، فناوری، معدن و انرژی می توانند این همکاری ها را گسترش دهند و پتانسیل خوبی بین دو کشور در این زمینه وجود دارد.

وزیر خارجه کشورمان با بیان اینکه در سال های اخیر توافقات خوبی بین دو کشور به امضا رسیده و بخش مهمی از آن در حال اجرایی شدن است، خاطرنشان کرد: ایران از مردم ونزوئلا رئیس جمهور مادورو و تمامی نهادهای قانونی در ونزوئلا حمایت می کند و سیاست های آمریکا علیه ونزوئلا را غیرسازنده می داند.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین گفت: ایران دستگیری یک دیپلمات ونزوئلایی در دماغه سبز توسط آمریکایی ها و استرداد آن به آمریکا را راهزنی می داند و آن را تعرض به حاکمیت ملی ونزوئلا قلمداد می کند.

وزیر امور خارجه کشورمان در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه در مسیر همکاری های دو جانبه بین ایران و ونزوئلا اکنون کالاهای ایرانی در شهرهای مختلف ونزوئلا در دسترس مردم این کشور قرار دارد، گفت: این فرصت خوبی برای تجار ایرانی برای گسترش همکاری ها و فعالیت هایشان در ونزوئلاست. متقابلا زمینه هاو فرصت هایی برای سرمایه گذاری در ایران وجود دارد که تجار ونزوئلایی می توانند از آن استفاده کنند. این زمینه ها فراهم شده است که جزئیات آن اطلاع رسانی می شود.

وزیر خارجه کشورمان ادامه داد: در همین جا از بخش خصوصی کشور دعوت می کنم که به فرصت های موجود در ونزوئلا برای سرمایه گذاری توجه کند. ونزوئلا فرصت خوبی برای گسترش همکاری های همه جانبه در زمینه های مختلف است و ما می توانیم در بخش های گوناگون از این فرصت استفاده کنیم.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

سیاسی

ابلاغ مصوبه انتصاب مدیرعامل شرکت راه آهن

منتشر شده

در

توسط

ابلاغ مصوبه انتصاب مدیرعامل شرکت راه آهن

معاون اول رئیس جمهور مصوبه مربوط به انتصاب مدیرعامل جدید شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران را ابلاغ کرد.

 به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت،‌ در جلسه هیئت وزیران مورخ ۲۱ مهر ۱۴۰۰، سید میعاد صالحی به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی و تصویب دولت، به عنوان مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران تعیین شد.

سید میعاد صالحی فارغ‌التحصیل دکتری مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف و عضو هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران و همچنین رتبه اول جشنواره خوارزمی و عضو بنیاد ملی نخبگان بوده و مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشوری، عضو هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی، مشاور وزیر و رییس طرح های صنایع نوین وزارت صمت، رئیس کمیته صنعت و معدن دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام و مشاور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور از جمله سوابق وی می‌باشد.

صالحی دارای سوابق علمی و تخصصی در حوزه حمل و نقل ریلی بوده که از آن جمله می توان به طرح برگزیده جشنواره خوارزمی و چاپ و ارائه چندین مقاله در مجلات آی اس آی و کنفرانس های معتبر بین المللی در حوزه ریلی و همچنین سابقه فعالیت در شرکت های ریلی مسافری و باری اشاره کرد.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

سیاسی

کمیسیون طرح صیانت از فضای مجازی به وعده قالیباف به مردم عمل می‌کند؟

منتشر شده

در

توسط

کمیسیون طرح صیانت از فضای مجازی به وعده قالیباف به مردم عمل می‌کند؟

اخیرا پس از برگزاری انتخابات هیات رییسه کمیسیون مشترک بررسی کننده طرح موسوم به صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و اظهارات برخی نمایندگان، این سوال در ذهن افکار عمومی قوت گرفت که وعده علنی بودن جلسات کمیسیون محقق می شود و یا خیر؟

 طرح “حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی” موسوم به طرح صیانت که چندین ماه است به کلی افکار عمومی را به خود معطوف ساخته و حواشی زیادی هم به همراه داشته چرا که طرح اولیه وقتی منتشر شد این تلقی در افکار عمومی شکل گرفت که با تصویب و اجرای آن دسترسی کاربران به اپلیکیشن‌ها و سایت‌های بین المللی مسدود و یا محدود می‌شود؛ از سویی هر بار رسانه ها و کارشناسان خواستند به بررسی آن بپردازند نمایندگان گفتند که محتوای طرح تغییر کرده است. در زمان موافقت نمایندگان با هشتاد و پنجی شدن طرح و ادامه نگرانی‌ها و انتقادات افکار عمومی، کارشناسان و رسانه‌ها، محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۸ مرداد ماه ۱۴۰۰ در حساب توئیتری خود نوشت که «طرح در کمیسیونی از منتخبین کمیسیون‌ها بصورت علنی و شفاف بررسی خواهد شد.»

پس از آن مدافعان و طراحان طرح مستمرا تاکید داشتند که جای هیچ نگرانی وجود ندارد و  بررسی طرح در کمیسیون ویژه به صورت علنی و شفاف انجام خواهد شد؛ برای مثال غلامرضا منتظری عضو هیات رییسه کمیسیون فرهنگی مجلس و عضو کمیسیون مشترک طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی پیشتر گفته بود که در حال رایزنی هستیم که موضوعات مطروحه در کمیسیون مشترک از طریق رسانه ملی منعکس شود.

اما اکنون با تشکیل اولین جلسه کمیسیون مشترک به صورت غیرعلنی این گمانه زنی ها مطرح شد که شاید وعده های علنی بودن جلسات کمیسیون مشترک در حد همان وعده باقی بماند و مذاکرات کمیسیون به صورت غیرعلنی دنبال شود، خبرگزاری ایسنا نیز در راستای تنویر افکار عمومی این مهم را با چندی از اعضای هیات رییسه کمیسیون مشترک طرح صیانت در میان گذاشت تا مشخص شود اخبار بررسی طرح صیانت از پشت درهای بسته منتشر خواهد شد یا در شرایطی کاملا شفاف و به صورت علنی.

مهرداد ویس کرمی دبیر کمیسیون مشترک طرح صیانت در همین خصوص به ایسنا گفت: با توجه به حساسیت هایی که در این حوزه در جامعه وجود دارد اعضای کمیسیون همچنان بر شفافیت مذاکرات کمیسیون تاکید دارند، بر همین اساس این احتمال وجود دارد که گزارش مستمری از مذاکرات جلسه از سوی سخنگوی کمیسیون و در غیاب وی توسط رییس یا نایب رییس اول کمیسیون به سمع و نظر مردم برسد؛ البته این مباحث هنوز به تصویب اعضای کمیسیون نرسیده  است.

وی همچنین بیان کرد: این پیشنهاد مطرح است که مذاکرات کمیسیون  از طریق درگاه اینترنتی مجلس شورای اسلامی پخش شود؛ اینها احتمالاتی است که باید به تصویب اعضای کمیسیون برسد و فعلا موضوعی به صورت قطعی مشخص نیست؛ اگرچه ثبت و ضبط مذاکرات و بررسی ها موضوعی است که همه اعضا بر آن تاکید دارند.

حسن نوروزی نایب رییس کمیسیون ویژه این طرح نیز بیان کرد:از نظر ما هم تاکید بر این است که مذاکرات جلسات به صورت علنی پخش شود،تصمیم بر این بود جلسات در محل کمیسیون تلفیق تشکیل شود تا احتمالا صوت مذاکرات ثبت،ضبط و منتشر شود،البته این مباحثی است که باید به صورت قطعی مشخص شود.

سید علی یزدی خواه نایب رییس کمیسیون مشترک عنوان کرد: مباحث هنوز در خصوص طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی قطعی نیست، قرار است روز یکشنبه هفته آینده در کمیسیون مشترک در خدمت آقای قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی باشیم و در این جلسه درباره مباحث مختلف کمیسیون رایزنی کنیم.

وی همچنین تاکید کرد: بحث های مختلفی مطرح بوده که فعلا قطعی نیست؛ هنوز موضوعی درباره زنده پخش شدن جلسات تصویب نشده است، ممکن است اظهار نظرهای غیرکارشناسی هم در این خصوص صورت گیرد که بیشتر باعث تشویش اذهان می شود، ولی به هر شکل قرار بر این است خبرگزاری خانه ملت مذاکرات جلسات را به صورتی اینترنتی و مستقیم پخش کند یا اینکه ثبت و ضبظ کند بعدا منتشر کند،همچنین از ظرفیت صدا و سیما هم استفاده کنیم.

یزدی خواه اضافه کرد: تمام این مباحث فعلا قطعی نیست، آقای قالیباف نیز  پیشنهاداتی دارند که روز یکشنبه آن ها را بررسی خواهیم کرد؛ قطعا به گونه ای عمل خواهد شد نه موجب تشویش افکار عمومی شود و نه قول های داده شده زیر سوال برود.

بر این اساس باید منتظر مشروح مذاکرات و تصمیم گیری های جلسه روز یکشنبه کمیسیون مشترک طرح طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی باشیم و ببینیم آیا وعده رییس مجلس و مدافعین طرح مذکور مبنی بر علنی بودن مذاکرات کمیسیون جزو مصوبات جلسه آن روز کمیسیون خواهد بود و یا مجلس یازدهم که همواره مدعی حمایت از شفافیت بوده افکار عمومی را در بی اطلاعی از تصمیماتشان قرار می‌دهند.

خبرگزاری دانشجویان ایران از هر یک از اعضای کمیسیون مشترک طرح صیانت برای حضور در ایسنا و ابهام زدایی از این طرح دعوت می‌کند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها