کد خبر : 203909
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۰ آبان ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۷

همه چیز در مورد پچ کورد شبکه و کابل شبکه

همه چیز در مورد پچ کورد شبکه و کابل شبکه

  در این مقاله قصد داریم که  به بررسی پچ کورد شبکه بپردازیم و تفاوت آن را با کابل شبکه ذکر کنیم. در ابتدا پچ کورد شبکه و انواع مختلف آن را تعریف می‌کنیم و ویژگی‌ها، کاربردها، مزایا و معایب هر کدام را به صورت مجزا برمی‌شماریم. به دلیل اینکه کابل شبکه و پچ کورد

 

در این مقاله قصد داریم که  به بررسی پچ کورد شبکه بپردازیم و تفاوت آن را با کابل شبکه ذکر کنیم. در ابتدا پچ کورد شبکه و انواع مختلف آن را تعریف می‌کنیم و ویژگی‌ها، کاربردها، مزایا و معایب هر کدام را به صورت مجزا برمی‌شماریم. به دلیل اینکه کابل شبکه و پچ کورد شباهت زیادی به هم دارند، می‌بایست که در مورد کابل شبکه نیز اطلاعاتی داشته باشیم. بنابراین در قسمتی از مقاله راجب کابل شبکه، تاریخچه آن، انواع مختلف کابل شبکه، کاربردها، معایب و مزیت هر کدام را به صورت جداگانه توضیح دادیم.

پچ کورد شبکه چیست؟ 

به کابل شبکه‌ای که کوتاه شده( از 0.5 تا 20 متر) و در هر دو سر آن یک سوکت RJ45 قرار دارد، پچ کورد شبکه گفته می‌شود. پچ کورد شبکه (Patch Cord) یکی از تجهیزات اساسی غیرفعال( passive) شبکه است. تجهیزات غیرفعال در شبکه به برق متصل نمی‌شوند و سیگنال‌ها را تقویت نمی‌کنند. بنابراین تجهیزات فعال در شبکه همانند سوییچ، روتر، سرور و … با کمک پچ کورد به یکدیگر وصل می‌شوند. کابل‌های پچ کورد شبکه برای انتقال صدا و تصویر هم به کار می‌روند ولی وظیفه اصلی این نوع از کابل‌ها در شبکه انتقال اطلاعات است.

 

اصطلاح یا عبارت اتصال موقت (Patch) از کاربردهای ابتدایی آن در استودیوهای تلفن و رادیو اقتباس شد، در زمانیکه در آن تجهیزات یدکی را که در حال آماده به کار نگهداری می‌شد، می‌توانستند به صورت موقت به‌عنوان جایگزین دستگاه‌های خراب مورد استفاده قرار دهند. این اتصال مجدد توسط پچ کوردها و پچ پنل‌ها، همانند جک فیلدهای سوئیچ بردهای تلفن Cord-Type انجام می‌شد. علاوه بر این پچینگ می‌تواند اتصالات موقت غیرمعمول مابین دستگاه‌هایی را ایجاد کند که به ندرت مورد نیاز است. سینتی‌ سایزرهای آنالوگ موزیک معمولاً از کابل‌های پچ برای اتصالات داخلی بخش‌های مختلف مانند اسیلاتورها، فیلتر‌ها و موارد دیگری از این قبیل استفاده می‌کنند.

 

تفاوت پچ کورد شبکه با کابل شبکه

هر فردی می‌تواند با زدن سوکت به دو سر یک کابل شبکه، آن را به پچ کورد شبکه تبدیل کند. اما این کار مشکلاتی خاصی دارد. به طور مثال اینکه تبدیل کابل شبکه به پچ کورد شبکه، وقت‌گیر است و به صرف انرژی و زمان زیادی نیاز دارد. ممکن است در زمان زدن سوکت، کابل‌ها به اشتباه جابجا شوند و این عمل باعث شود که انتقال اطلاعات با مشکل مواجه شود. پچ کورد شبکه به دلیل اینکه در کارخانه تولید شده‌اند از نظر کیفیت اتصالات در سطح بالایی قرار دارند و به این دلیل که تنوع رنگی بالایی دارند در زمان کابل‌کشی به راحتی می‌توان اتصالات زیادی را به راحتی، ایجاد نمود. پچ کورد شبکه معمولا در طول کوتاه‌تری تولید می‌شوند در نتیجه اتلاف انرژی کمتری دارند و نویز در تاثیر کمتری دارد.

 

انواع پچ کورد شبکه  از لحاظ نوع سوکت، نوع کابل و Category کابل شبکه

پچ کورد شبکه  بر اساس نوع سوکت، نوع کابل و Category کابل شبکه دسته‌بندی می‌شوند. اکثر تجهیزات غیرفعال در شبکه مثل کابل شبکه، براساس یک دسته‌بندی یا Category ساخته می‌شوند که از لحاظ سرعت و پهنای باند با هم تفاوت دارند. این دسته‌بندی از cat1 تا cat8 وجود دارد که از cat1 تا cat4 در ساخت کابل شبکه استفاده نمی‌شود و دسته‌بندی‌های مهم در این زمینه cat5e، cat6 و cat6a هستند. جدول زیر اختلاف سرعت و پهنای باند بین دسته‌بندی‌های مختلف را نمایش می‌دهد.

انواع پچ کورد  شبکه از لحاظ شیلد و فویل     

به صورت کلی پوشش‌های کابل‌های شبکه به دو دسته بدون شیلد(Unshielded) U و شیلدار(Shielded) S تقسیم می‌شوند. هر پچ کورد شبکه یا کابل شبکه یک نوع پوشش شیلد برای سیم‌های داخلی دارد که این پوشش برای جلوگیری از بروز نویزهای احتمالی و از دست رفتن اطلاعات می‌باشد.

  • پچ کورد شبکه U/UTP یا UTP : این از پچ کورد شبکه هیچ‌گونه محافظ و شیلدی برای جفت سیم‌ها ندارد.
  • پچ کورد شبکه FTP یاF/UPT : این نوع از پچ کورد شبکه دارای جفت سیم‌های بهم تابیده شده هستند که همه 4 جفت توسط یک فویل محافظت می‌شوند.
  • پچ کورد شبکه S/UTP: این نوع از پچ کورد شبکه یک شیلد بافته شده کلی به اسم Braid Screen دور همه سیم‌ها دارند ولی برای هر هر جفت از سیم‌ها پوششی ندارند.
  • پچ کورد شبکه SFTPیاSF/UTP: این نوع از پچ کوردها ترکیبی از F/UTP و S/UTP هستند که دور همه سیم‌ها هم توسط Braid Screen و هم توسط فویل پوشیده شده است.
  • پچ کورد شبکه S/FTP: در این نوع از پچ کورد شبکه، فویل هم برای تمامی جفت سیم‌ها و هم برای هر جفت سیم به صورت جداگانه به کار رفته است.
  • پچ کورد شبکه U/FTP: پچ کورد شبکه U/FTP فقط برای جفت سیم‌ها فویل دارند و شیلدی برای محافظت از سیم‌ها وجود ندارد.

 

 

پچ کوردها به شکل‌های مختلفی  به بازار عرضه می‌شوند:

-کانکتورهای تک‌سیم به عنوان مثال کانکتورهای موزی (ping plug  یا banana connrctor)

-کابل‌های کواکسیال به عنوان مثال کانکتورهای BNC که به آنها کانکتورهای چفتی نیز گفته می‌شود.

– به شکل کابل‌های روکش‌دار یا بدون روکشcat5،cat5e ، cat6 یا cat6e در شکل قالب‌های ماجولار RJ-45)8P8C) که از یک سمت با استاندارد T568A  و در سمت دیگر با استاندارد T568B  سیم‌پیجی شده‌اند و معمولا به عنوان کابل‌های کراس (crossover) شناخته می‌شوند.

 

تاریخچه کابل شبکه 

درسال 1844 ایده اختراع تلگراف توسط فردی به نام ساموئل مورس مطرح گردید و ارتباطات دیجیتال را پایه‌گذاری نمود. در اواسط قرن 19 در هر ثانیه حداکثر 2 یا 3 خط و نقطه در تلگراف ارسال می‌شد اما امروزه سرعت انتقال داده به بیش از یک گیگابیت رسیده است. در واقع می‌توان گفت که تفاوت عمده و مهم ایده اولیه ساموئل مورس با شکل امروزی ارتباطات دیجیتال در سرعت انتقال داده است. با افزایش سرعت ارتباطات در 40 سال اخیر و نیاز به برقراری ارتباط بین سیستم‌های کامپیوتری، تجهیزات مختلف نرم‌افزای و سخت‌افزاری به همراه استانداردهای متفاوت در این جهت به بازار عرضه می‌شوند.

 

کابل شبکه یا کابل لن چیست؟ 

کابل شبکه شامل مجموعه‌ای از سیم‌های مسی یا شیشه‌ای می‌باشد که به منظور انتقال داده به کار می‌روند. کابل‌‌های شبکه هر کدام به صورت جداگانه کاربرد خاص خود را دارند اما در نهایت هدف نهایی و اصلی همه آنها انتقال داده و داده در شبکه است. در واقع کابل‌ها رسانه‌ای محسوب می‌شوند که  داده‌ها در آن در حال جریان هستند و اطلاعات را از یک دستگاه به دستگاه دیگر در شبکه منتقل می‌کنند.

 

کابل شبکه یا کابل لن(Local Area Network: LAN) از اجزای مهم شبکه به شمار می‌آید و رابط بین دستگاه‌های درون شبکه است. برای اینکه داده در شبکه ارسال شود باید کدگذاری و دسته‌بندی شود و در نهایت به داده‌ای تبدیل شود که قابل انتقال از درون شبکه باشد. کابل‌های شبکه این توانایی را دارند که داده‌های تبدیل شده را درون شبکه جابجا کنند. در زبان انگلیسی به کابل شبکه Ethernet Cable یا LAN Cable گفته می شود. شکل ظاهری کابل شبکه همانند کابل تلفن است با این تفاوت که کابل تلفن 2 یا 4 سیم دارد اما کابل شبکه شامل 8 رشته سیم است. شکل ظاهری سوکت کابل شبکه هم مثل سوکت کابل تلفن هست با این تفاوت که پهن تر است چون باید 8  سیم رو داخل خودش جا دهد. 

 

کاربردهای سینی کابل

سینی کابل از جمله مهم‌ترین تجهیزات سیم کشی‌های ساختمان به شمار می‌رود. در واقع سینی کابل باعث نظم بخشی به صنایع می‌شود و از این رو شما می‌توانید برای پوشش دهی حجم بالایی از کابل‌ها استفاده کنید. این هدایتگر حامل بر اساس استانداردهای خاصی تولید می‌گردد و مجموعه‌‌ای کابل‌ها را پوشش می‌دهد. در واقع به زبان خیلی مختصر می‌توان گفت که سینی کابل ظرفی است که می‌توانید شما انواع سیم کشی‌های ساختمان را در داخلش قرار دهید و از آویزان شدن بی‌نظمی محیط جلوگیری می‌کند. همچنین در صورت خرابی سیم و کابل‌ها به راحتی می‌توانید سیم آسیب دیده را پیدا کرده و آن را تعمیر کنید.

 

جنس بدنه سینی‌های کابل اغلب از جنس پی وی سی و یا فلزی می‌باشد. برای این که مقاومت سینی کابل افزایش یابد و بتواند به خوبی سیم و کابل‌ها را در داخل خود نگه دارد، اغلب آن را از جنس آهن تهیه می‌کنند. این سینی به صورت مشبک طراحی شده است تا هوا بتواند در آن جریان پیدا کند. مقاومت بالای این سینی کابل در مقابل مواد شیمیایی و رطوبت از زنگ زدگی و خوردگی آن جلوگیری می‌کند. در واقع این سینی نقش مدیریتی در سیم و کابل‌ها دارد و شما با استفاده از آن می‌توانید طیف گسترده‌‌ای از سیم و کابل‌ها را در داخل آن قرار دهید. سینی‌های کابل گرما و حرارت را از خود عبور می‌دهند و از این رو هیچ آسیبی به سیم‌های شما نمی‌رساند.

 

خرید سینی کابل

سینی‌های کابل می‌تواند حجم بالایی از سیم و کابل‌ها را در داخل خود نگهداری کند. وجود سینی کابل در هر ساختمانی الزامی است و نظم بالایی به سیم کشی می‌دهد. لازم است بدانید که سینی‌های کابل به دو نوع سینی پی وی سی و گالوانیزه تقسیم بندی می‌شود و شما باید بر اساس حجم سیم و کابل‌های ساختمان مناسب‌ترین سینی کابل را سفارش دهید. همچنین این سینی‌ها در ابعاد ضخامت‌های مختلفی موجود است. در صورتی که قصد خرید انواع سینی‌های کابل با جنس و کیفیت‌های مختلفی دارید، تنها کافیست از طریق راه‌های ارتباطی درج شده با فروشگاه اینترنتی سینی کابل جزیره تماس بگیرید.

 

قیمت سینی کابل

قیمت گذاری سینی کابل بر اساس جنس و کیفیت آن تعیین می‌شود. همان طور که می‌دانید این سینی‌ها از جنس‌های مختلف آلومینیومی، فلزی، گالوانیزه و تولید می‌شود. بنابراین شما می‌توانید این سینی‌ها را در قیمت‌های متنوعی پیدا کنید. سینی‌های گالوانیز از مقاومت بسیاری برخوردار می‌باشند و شما می‌توانید با ایمنی بالایی سیم و کابل‌ها را از داخل آن عبور دهید. ولی برای این سینی‌ها نیاز به پرداخت هزینه بیشتری نیز می‌باشد.

 

ولی در مقابل سینی‌های پی وی سی مقاومت کمتر و وزن سبک‌تری دارند و حجم کمتری از سینی‌ها را می‌توان در آن قرار داد. بنابراین در صورتی که سیم و کابل‌های ساختمان شما در محیط ایمنی قرار دارد و دارای حجم پایینی می‌باشد، نیازی به پرداخت هزینه بالا برای خرید سینی‌های گالوانیزه نیست و شما می‌توانید سینی‌های پی وی سی را خریداری کنید. ولی در صورتی که ساختمان شما دارای حجم سیم و کابل بالایی است، باید از سینی کابل گالوانیزه استفاده نمایید تا مقاومت و ایمنی سیم و کابل‌ها را افزایش دهند.

سینی کابل گالوانیزه

همچنین سینی‌های کابل در برندهای مختلفی موجود است که هر یک از این برندها کیفیت خاصی دارد. بنابراین شما باید بر اساس بودجه خود مدل مختلفی از سینی کابل را خریداری کنید. شما تنها از طریق تماس با شماره‌های درج شده در سایت لیست قیمت سینی کابل را دریافت نمایید. همچنین خرید عمده این سینی‌ها برای شما صرفه اقتصادی دارد و از این رو در صورتی که در زمینه ساخت و ساز فعالیت دارید، با خرید عمده این سینی می‌توانید هزینه‌های خود را کاهش دهید.

 

مجموعه دلتا انواع پچ کورد شبکه را در متراژهای مختلف با قیمت‌های مناسب عرضه می‌کند. ضمانت اصالت کالا، ارسال سریع سفارشات، امکان پرداخت درب منزل، امکان مرجوعی کالا و … از خدمات متنوع مجموعه دلتا می‌باشد. با انتخاب هر کدام از پچ کوردهای شبکه می‌توانید کاربرد، مزایا و توضیحات را به صورت جداگانه مطالعه نمایید و در نهایت محصولات مشابه با کالای انتخابی را نیز در انتهای صفحع مشاهده می‌نمایید.

 

مهندسین شبکه و سایر اشخاصی که در زمینه شبکه مشغول به کار هستند، جهت تهیه پچ کورد شبکه مورد نیاز خود می‌توانند به سایت ما مراجعه نمایند. به دلیل اینکه تمامی تجهیزات از جمله پچ کورد شبکه دارای گارانتی ضمانت و امکان مرجوعی می‌باشد، در صورت مشاهده و بروز هر گونه مشکل می‌توانید کالای خریداری شده را مرجوع نمایید.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها