با ما همراه باشید

فرهنگی و هنری

هنرمندان محترم لطفا ماسک تان را بزنید !

منتشر شده

در

نخستین نمایش فیلم های چهلمین جشنواره فیلم فجر و نشست مطبوعاتی آن در حالی برگزار شد که رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در کمترین حد خود انجام شد و هنرمندان حاضر در نشست بدون ماسک روبروی اهالی رسانه _ در شرایطی که نگرانی از پیک جدید کرونا وجود دارد _ نشستند.

 ساعت ۱۳ یازدهم بهمن ماه اولین فیلم جشنواره فجر به نام “بیرو”  به کارگردانی مرتضی علی عباس میرزایی به نمایش در آمد که برای سانس اول مختص اهالی رسانه و منتقد بود ولی مهمان‌های دیگری را هم می شد، پیدا کرد.

اگر چه تعدادی از صندلی‌های های مرکز همایش‌های برج میلاد کم شده بود، اما نشانه‌گذاری صندلی ها برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی کافی نبود و به دلیل حضور جمعیت زیاد، تعدادی از صندلی‌های نشانه گذاری شده هم اشغال شدند. این در حالی است که افراد قابل توجهی هنگام تماشای فیلم ماسک نداشتند.

اما نکته مهم و نگران کننده‌تر در روزهای جولان امیکرون سالن کوچک نشست مطبوعاتی فیلم‌هاست که برای اولین فیلم با ازدحام عکاسان و خبرنگاران آن هم بدون رعایت فاصله گذاری برپا شد. سالن سعدی به عنوان محل برگزاری نشست‌های مطبوعاتی بدون تهویه مناسب پذیرای تمام کسانی است که فقط یک کارت نشان می دهند و برخلاف سال‌های قبل هیچ کدام از کارتهای حاضران برای ورود به سالن نشست کنترل نمی شود تا صرفا افراد مجاز (خبرنگاران) بتوانند به سالن بروند.

 

هنرمندان حاضر در نشست بدون ماسک کنار هم نشستند و  به سوالات پاسخ دادند، در حالیکه به نظر می رسد با زدن ماسک کمی خیال مخاطبان و افراد حاضر در نشست راحت تر می شد.

تمام اینها در حالی است که خبرهایی درمیان اهالی رسانه شنیده می شود که بعضی از حاضران در مرکز همایش های برج میلاد در روزهای گذشته تست مثبت کرونا داشتند و همین موضوع حتی در حد شایعه به دلیل تحت کنترل نبودن اوضاع، نگرانی‌هایی هایی را ایجاد کرده است. نکته مهم دیگر این است که در همین شرایط کرونایی با توجه به فاصله کم زمان نمایش فیلم‌ها همانند گذشته صف ورود به سالن تشکیل می‌شود.
اما نشست پرسش و پاسخ فیلم “بیرو” با اجرای پدرام اکبری با حضور مرتضی علی عباس میرزایی (کارگردان)، مجید برزگر (تهیه‌کننده‌)، صحرا اسدالهی (بازیگر)، حسین بیرانوند (بازیگر)، سعید داخ (بازیگر)، پیام آزادی (آهنگساز)، مجید یزدانی (مدیر فیلمبرداری)، روزبه پیروز (طراح پروژه) و فرید ناظر فصیحی (مدیر جلوه‌های ویژه) برگزار شد.

مجید برزگر، تهیه‌کننده فیلم سینمایی “بیرو” تاکید دارد که فیلمش، فیلم مستقلی است و از فیلم دیگرش به نام “علت مرگ نامعلوم” که به جشنواره راه نیافت، نام برد.

عباس میرزایی، کارگردان فیلم سینمایی «بیرو»، گفت: در این فیلم من آزادی عمل زیادی داشتم و فکر می‌کنم که شما با فیلمی مستقل طرف هستیم. در ابتدا من می خواستم درباره یک قهرمان دیگر فیلم بسازم. اما بعد از تحقیقات زیاد متوجه شدیم که زندگی علیرضا بیرانوند گزینه خوبی برای دراماتیزه شدن است و تصمیم گرفتیم درباره این موضوع فیلم بسازیم.

حسین بیرانوند، بازیگر نقش علیرضا بیرانوند درباره حضور در این فیلم، توضیح داد: ما با آقای علیرضا بیرانوند از یک ایل هستیم اما نسبت فامیلی نداریم. من در تیم محلی‌مان بازی می‌کردم و اضافه شدنم به این پروژه به این شکل بود که یکی از عوامل عکس مرا دیده بودند و از من خواستند که نقش آقای بیرواند را بازی کنم. الگوی من علیرضا بیرانوند بود و خیلی دلم می‌خواست او را ببینم. خداروشکر توانستم با کمک عوامل این نقش را بازی کنم.

روزبه پیروز، طراح پروژه فیلم سینمایی «بیرو»، گفت: هدف ما به ترسیم کشیدن داستان امیدبخش علیرضا بیرانوند است که با عبور از تمامی سدها وموانع بر فرار قله موفقیت در حیطه فعالیت خود بایستد و در بزرگ‌ترین تورنمت‌های ورزشی شرکت کند. درواقع ما می‌خواستیم به جوانان بگوییم که با تلاش همه چیز امکان‌پذیر هستند.

میرزایی درخصوص حضور کوتاه علیرضا بیرواند در فیلم گفت: ظرفیت حضور او در این فیلم همین قدر بود. من این سکانس از حضور او را طراحی کردم که برایش یک خاطره باشد. حضور او می‌توانست به عوامل روحیه دهد.

کارگردان فیلم “بیرو” در پاسخ به این نقطه نظر که فیلمش مخاطب را به یاد کارتون فوتبالیست ها می انداخت، گفت: نسل من با کارتون فوتبالیست‌ها خاطره دارد. باید بگویم دوربین در مسابقات فوتبال همیشه بیرون زمین است اما هدف من این بود که دوربین را داخل زمین ببرم و با جزئیات بیشتری کار کنم.

صحرا اسداللهی، بازیگر فیلم “بیرو” که نقش مادر بیرانوند را بازی می کرد، گفت: من عاشق ایفای نقش مادر هستم و تلاش کردم پر تک تک‌پلان‌ها مادر بودن خود را باور کنم. باید بگویم سن من فاصله چندانی با مادر آقای بیرانوند ندارد چون ایشان در جوانی ازدواج کرده‌اند.

عباس میرزایی، کارگردان فیلم سینمایی «بیرو»، گفت: ما قهرمانان ورزشی بسیاری به‌خصوص در نسل خود در حوزه‌های مختلف ورزشی داریم و اتفاقا می‌توان از ظرفیت چهره‌های کمتر شناخته شده نیز استفاده کرد چون ساختن فیلم ورزشی به معمای پروراندن قهرمان است.

وی در بخشی از این نقش در پاسخ به برخی نقدها ادامه داد: من در ابتدای تیتراژ گفته‌ام که فیلم به روایت مرتضی علی عباس میرزایی است. خود بیراوند هم فیلم را دوست داشت و راضی بود که فیلم را به جشنواره بدهیم.

کارگردان فیلم “بیرو” در بخش پایانی گفت: باید بگویم که این سالن (برج میلاد) استانداردهای سالن سینما را ندارد و صدایی که شما در این سالن می‌شنوید تمام چیزی نیست که رخ می‌دهد و صدا در گوشه‌های مختلف سالن متفاوت است و شما در یک دره فیلم را می بینید.

مجید یزدانی، فرید ناصر فصیحی،  لیلا نقدی‌پری، پیام آزادی، سعید داخ نیز از همکاری شان در این پروژه سخن گفتند.

 

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرهنگی و هنری

افزایش تعداد بانوان تذهیب‌کار در عصر معاصر/ وضعیت معیشت هنرمندان سخت است

منتشر شده

در

توسط

رئیس پژوهشکده هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری مطرح کرد: وضعیت معیشت هنرمندان در عصر معاصر بسیار سخت و آنها که فعال هستند از روی عشق و علاقه فعالیت دارند. اینکه بتوانند از این راه امرار معاش کنند امکان ندارد و بیشتر آنها شغل دیگری دارند و در کنار آن شغل، تذهیب نیز کار می‌‌کنند.

 این روزها نمایشگاه زرین نگاره‌های قرآنی در محل وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برگزار شده و تا ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ از ساعت ۹ تا ۱۴ به جز پنجشنبه و جمعه میزبان بازدیدکنندگان است.

سید عبدالمجید شریف زاده (رئیس پژوهشکده هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری) با اشاره به آنکه در این نمایشگاه ۴۵ اثر تذهیب از ۲۵ هنرمند شاخص در این رشته به نمایش درآمده‌است، گفت: این آثار متعلق به هنرمندان معاصر هستند که همه آنها از جمله هنرمندان خاص و شاخص کشور هستند. این کارها انتخاب شده و بسیار برجسته هستند و می‌توان آنها را کارهای منحصر به فردی در حوزه تذهیب نامید. از این هنرمندان برای شرکت در این نمایشگاه دعوت به عمل آمده است و از میان آثاری که خلق کرده بودند چند اثر را برای نمایش در نمایشگاه انتخاب و ارسال کردند. کار خاصی از سوی ما سفارش داده نشده بود و هنرمندان متناسب با آثاری که در حوزه تذهیب قرآن داشتند از جمله سرلوح، عطف قرآن، اسماء‌الله، فاتح‌الکتاب و… ارسال کردند.

او درخصوص این مهم که آیا انتخاب این آثار با هدف خاصی انجام گرفته یا فلسفه خاصی در پس برگزاری این نمایشگاه وجود دارد، گفت: یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های  تذهیب آن است که از ابتدای امر برای تزیین قرآن مورد استفاده بود و از این رو ارتباط تذهیب با قرآن و کتابت قرآن بسیار نزدیک است. برخی از تذهیب‌ها برای تاکیداتی که در کتابت وجوددارد و حتا برای سر لوحه‌ها مورد استفاده بود و البته در طول تاریخ دچار تحولاتی شده که بنابر شرایط و ویژگی‌های اجتماعی و روحیات هنرمند رقم خورده است. اما در کل می‌توان گفت هیچگاه این ارتباط تنگاتنگ بین قرآن و تذهیب کم رنگ نشده است. این مهم‌ترین ویژگی است که معمولا در حوزه کتابت قرآن کریم مورد توجه قرار می‌گیرد. از این رو همواره مذهب‌کاران در رابطه با قرآن فعالیت‌های خاص خود را دارند و آثاری در این حوزه خلق می‌‌کنند. از دیگر سو این روزها با قرار گرفتن در ماه مبارک رمضان و البته شب‌های احیا توجه بیشتر به قرآن و کتابت آن مد نظر قرار گرفته است.

شریف‌زاده در پاسخ به این سوال که کتابت و تذهیب قرآن کریم طی قرن‌ها با فراز و فرودهای خاصی که ناشی از شرایط اجتماعی و اقتصادی بوده همراه شده است، اکنون و در عصر معاصر این تغییرات چگونه است، گفت:‌ نمونه کارهایی که در دوره معاصر انجام می‌گیرد، پرکارتر و زیباتر است. هرچه جلوتر می‌رویم شاهد آن هستیم که هنرمندان سعی می‌‌کنند کارها را زیباتر خلق کنند از این رو شاهد آن هستیم که در عصر معاصر، آثار تذهیب خلق شده نسبت به عصرهای گذشته از تکنیک قوی‌تر و بهتر و البته رنگ‌های متنوع‌تر و طرح‌های جدیدتر برخوردار هستند. درواقع می‌توان گفت علاوه بر پیشرفت در تکنیک به کار گرفته شده در تذهیب شاهد تنوع در طرح ‌ها و نقش‌های تذهیب‌کاران نیز هستیم. ظرافت و زیبایی آن نیز قابل توجه است.

او با اشاره به آنکه استفاده از رنگ‌هایی مانند طلا و لاجورد در تذهیب‌های عصر حاضر بیشتر شده‌است، گفت: از آنجا که امکان دسترسی به طلا بیشتر شده از این رو طلا اندازی در کارها بیشتر دیده می‌شود.

به گفته رئیس پژوهشکده هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، بیشتر آثاری که در این نمایشگاه به نمایش  گذاشته شده است از آن بانوان است و این روزها شاهد روی آوردن هنرمندان خانم به این حوزه هستیم و حتا تعداد بانوان مذهب‌کار از آقایان بیشتر شده است. شاید بتوان دقت عمل و ظریف کاری و حوصله بیشتر خانم‌ها یکی از دلایل روی آوردن آنها به کار تذهیب دانست.

شریف‌زاده در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا در عصر حاضر همانند قرون میانی،‌ سفارش کار تذهیب و کتابت قرآن کریم به هنرمندان قابل توجه است و آیا می‌توانند از این راه  امرار معاش کنند، گفت: خیر. متاسفانه اینگونه نیست. وضعیت معیشت هنرمندان در عصر معاصر بسیار سخت و دشوار شده و آنهایی که فعال هستند از روی عشق و علاقه فعال هستند و اینکه بتوانند از این راه امرار معاش کنند امکان ندارد و بیشتر آنها شغل دیگری دارند و در کنار آن شغل، تذهیب نیز کار می‌‌کنند.

رئیس پژوهشکده هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری درخصوص فعالیت‌هایی که این مجموعه می‌تواند در حوزه هنرهای سنتی داشته باشد، نیز گفت: بیشترین فعالیت ما در حوزه معرفی و شناخت این هنرمندان و آثارشان است و همچنین می‌توانیم فضایی برای نمایش آثار آنها و معرفی‌شان ایجاد کنیم.

منبع: ايلنا

ادامه مطلب

فرهنگی و هنری

«برادران لیلا»ی سعید روستایی در مسابقه اصلی کن

منتشر شده

در

توسط

جدیدین ساخته سعید روستایی به عنوان یکی از فیلم‌های بخش مسابقه هفتاد و پنجمین جشنواره فیلم کن انتخاب شد.

 فهرست فیلم‌های هفتاد و پنجمین جشنواره فیلم کن اعلام شد و فیلم «برادران لیلا» جدیدترین ساخته سعید روستایی به عنوان یکی از فیلم‌های بخش مسابقه اصلی برای کسب نخل طلای بهترین فیلم رقابت می‌کند.

این فیلمساز جوان پس از دو فیلم «ابد و یک روز» و «متری شیش و نیم» که در گیشه و جشنواره‌ها با استقبال خوبی مواجه شدند، «برادران لیلا» را در قالب یک درام اجتماعی در تهران ساخته است.

هفتاد و پنجمین جشنواره فیلم کن از ۱۷ تا ۲۸ می (۲۷ اردیبهشت تا ۷ خردادماه) به صورت حضوری برپا خواهد شد.

 

 

ادامه مطلب

فرهنگی و هنری

مهرنوش شریعتی فردا به خاک سپرده می‌شود

منتشر شده

در

توسط

پیکر مهرنوش شریعتی، هنرمند جوان نمایش عروسکی فردا، 3 فروردین ماه به خاک سپرده می‌شود.

میترا کریمخانی، دیگر هنرمند نمایش عروسکی به ایسنا گفت: پیکر زنده‌یاد مهرنوش شریعتی فردا در بهشهر، زادگاهش که هم اکنون نیز محل سکونت پدر و مادر اوست، به خاک سپرده می‌شود.

به گفته او، پیکر این هنرمند عصر امروز از بیمارستانی در تهران به بهشهر منتقل می‌شود.

مهرنوش شریعتی، کارگردان، بازی‌دهنده و صداپیشه نمایش عروسکی متولد اول فروردین سال 1358 بود که روز یکم فروردین سال 1401 همزمان با روز تولدش و نیز مقارن با روز نمایش عروسکی درگذشت.

این هنرمند  که درگیر بیماری کرونا شده بود، بر اثر عوارض ناشی از این بیماری از دنیا رفت . او از اواخر هفته گذشته به کما رفت و سرانجام دیروز اول فروردین ماه درگذشت.

بازی‌دهندگی در نمایش‌هایی همچون «ترنج» کار افسانه زمانی، «خواب خورشید» به کارگردانی اکرم صانعی ، «هیچ نبود» و «آخرین گل» به کارگردانی زهره بهروزی نیا، «کچل کفترباز» کار آزاده انصاری، «پری کوچولوی دریایی» کار مریم تیموری، «فیل در تاریکی » و «راز قصه‌ها » کار میترا کریمخانی، «ماهیخوار » به کارگردانی نیلوفر رفیعی، «ننه بینوا » به کارگردانی نازیلا نوریشاد ، «امیر ارسلان نامدار» کار حسین چراغی بخشی از کارنامه هنری اوست. همچنین کارگردانی نمایش «سترون» و عروسک‌گردانی در فیلم سینمایی «گورداله و عمه غولی» به کارگردانی نادره ترکمانی، از دیگر فعالیت‌های هنری او به شمار می‌آید.

او در تلویزیون نیز به عنوان عروسک گردان با مجموعه‌های «لی لی لی حوضک» به کارگردانی رضا فیاضی، «شبکه عروسکی آفتاب» کار هادی حسنعلی، «شاپرک‌ها »کار امین بیاتی و همچنین دو مجموعه عروسکی نوروزی ویژه گروه سنی خردسال به کارگردانی حمید علیزاده همکاری داشته است.

مهرنوش شریعتی سابقه اجرای نمایش عروسکی در کشورهایی همچون فرانسه، یونان، تونس، ترکیه، صربستان، لهستان و … را داشت.

همسر او بهرام بهبهانی، دیگر هنرمند نمایش عروسکی است.

در پی درگذشت این هنرمند، کاظم نظری، مدیر کل هنرهای نمایشی پیامی را منتشر کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی در این پیام آمده است :

«به مرگ چاره نجستم که در جهان مانم

‌به عشق زنده شدم تا که جاودان مانم

با کمال اندوه و تاسف  با خبر شدیم ،مسافر نام‌آشنای عرصه هنر و هنرمند متعهّد و تاثیر گذار نمایش های عروسکی  «مهرنوش شریعتی » ، به صحن آرامش ابدی پیوست .

بی‌شک از این پس، می‌توان، تداوم خاطرات  را  در آثاری  متنوّع  و یاد و حافظه‌ی همراهان و دوستان و مخاطبان آثارش، به روشنی گواه گرفت.

فقدانش را به همسر گرامی و خانواده محترمش و نیز خانواده شریف هنرهای نمایشی کشور ،به ویژه  هنرمندان نمایش‌های عروسکی تسلیت عرض کرده و آرامش روح بلندش  را از درگاه خداوند متعال ،مسالت دارم.»

 

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها