با ما همراه باشید

علمی پزشکی

وبینار ژنتیک در مطالعات باستانی برگزار می‌شود

منتشر شده

در

وبینار ژنتیک در مطالعات باستانی برگزار می‌شود

سومین وبینار آموزشی تخصصی ژنتیک در مطالعات باستانی به صورت بین‌المللی برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط‌ عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، این وبینار در چهار محورِ مطالعات کاربردی علوم زیستی در حفاظت از میراث فرهنگی، بررسی ساختار مولکولی DNA، روش استخراج و تحلیل داده‌های ژنتیکی و بیان انواع نقص‌های ژنتیکی به گفت‌وگو و بحث می‌پردازد.

این وبینار در روزهای ۱۶ و ۱۷ مردادماه از ساعت ۱۰ تا ۱۲ از سوی پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی ـ فرهنگی در ادامه فعالیت‌های علمی گسترده در کارگروه زیست فناوری شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی برگزار می‌شود.

شرکت در این وبینار تخصصی که با حضور استادان متخصص در حوزه‌های مرمت آثار تاریخی – فرهنگی، پالئوپاتولوژی، سلولی – تکوینی و ژنتیک مولکولی همراه است، برای دانشجویان، متخصصان و پژوهشگران باستان‌شناسی، مرمت آثار تاریخی ـ فرهنگی، زیست‌شناسی و ژنتیک آزاد است.

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علمی پزشکی

ونتیلاتور کم تهاجم ایرانی وارد بازار شد/انتظار ۱۰ ماهه برای دریافت تاییدیه‌

منتشر شده

در

توسط

ونتیلاتور کم تهاجم ایرانی وارد بازار شد/انتظار ۱۰ ماهه برای دریافت تاییدیه‌

گروهی از محققان یکی از شرکت‌های فناور مستقر در پارک علم و فناوری پردیس بعد از چندین سال واردات تجهیزات پزشکی، اقدام به توسعه فناوری‌های این حوزه کردند و قبل از شیوع پاندمی کرونا موفق به طراحی، بومی سازی و تولید دستگاه‌های کمک تنفسی کم تهاجمی شدند.

مشکات نعمتی مدیر عامل این شرکت فناور با بیان اینکه این شرکت از سال ۹۲ فعالیت خود را در زمینه واردات تجهیزات پزشکی آغاز کرده است، اظهار کرد: از اواخر سال ۹۶ نسبت به طراحی و توسعه بر روی محصولات مختلف در این حوزه اقدام کردیم.

وی تولید محصول کمک تنفسی را از جمله محصولات این شرکت نام برد و اظهار کرد: این دستگاه در اواخر سال ۱۳۹۸ آماده عرضه شد و اطلاعات مربوط به این دستگاه را برای دریافت تاییدیه‌ها، به اداره کل تجهیزات پزشکی ارائه کردیم که این مساله همزمان با شروع پاندمی کرونا شد.

نعمتی با بیان اینکه این دستگاه که با نام “بای پپ” تولید شده بود به مدت ۱۰ ماه در پروسه ارزیابی قرار داشت، ادامه داد: مجوز تولید این محصول را در اواخر بهمن ماه سال ۱۳۹۹ دریافت کردیم و بعد از راه اندازی خط تولید، این محصول از خردادماه سال جاری به بازار عرضه شد.

مدیر عامل این شرکت فناور، کارایی این دستگاه را برای کمک به بهبود تنفس دانست و خاطر نشان کرد: این دستگاه به نوعی “ونتیلاتور” غیر تهاجمی است که عموما برای بیماران مبتلا به بیماری‌های تنفسی در منازل کار برد دارد ولی با شروع پاندمی کرونا و کمبود در زمینه دسترسی به دستگاه ونتیلاتور، این دستگاه در بیمارستان‌ها نیز کاربردی شد.

وی یکی از دلایل کاربردی شدن این دستگاه در بیمارستان‌ها را قیمت پایین آن دانست و یادآور شد: قیمت این دستگاه یک دهم دستگاه ونتیلاتور است ضمن آنکه این دستگاه برای بیمارانی که در شرایط بحرانی نیستند نیز، قابل استفاده است.

نعمتی با بیان اینکه این دستگاه در بخش‌های اورژانس و سایر بخش‌های بیمارستانی کاربرد دارد، ادامه داد: این دستگاه دارای دو مُود کاری دستگاه ونتیلاتور است و به علت کمبود دستگاه‌های ونتیلاتور در دنیا،‌ کاربرد دستگاه‌های کمک تنفسی در بیمارستان‌ها توسعه یافت.

به گفته بیمارانی که به تازگی از بخش‌ICU مرخص شدند و یا افرادی که دچار مشکلات خواب و قطع تنفس (خُرخُر) هستند می‌توانند از این دستگاه کمک تنفسی بهره‌مند شوند.

نعمتی با بیان اینکه این دستگاه با دانش بومی طراحی و ساخته شده است، تاکید کرد: این دستگاه به لحاظ قیمتی، نسبت به نمونه‌های اروپایی و امریکایی در برخی از مدل‌ها تا ۶۰ درصد پایین‌تر است؛ ضمن اینکه تا ۵۰ درصد  مانع از خروج ارز خواهد شد.

وی یادآور شد: علاوه بر آن، این دستگاه، یک دستگاه کمک تنفسی غیر تهاجمی است به این معنا که دستگاه‌های ونتیلاتور برای کمک به بیماران مبتلا به بیماری‌های تنفسی، لوله‌ای به داخل مجاری تنفسی بیمار خواهد شد و از این طریق بیمار قادر به تنفس خواهد بود ولی این دستگاه، دارای ماسکی است که بر روی صورت قرار می‌گیرد و هوا را با فشار مشخصی وارد ریه بیمار می‌کند.

نعمتی اضافه کرد: این روش باعث می‌شود که ریه قادر به انجام عمل دم و بازدم شود. این دستگاه دارای آپشن‌هایی است که با توجه به تجویز پزشک و تنظیمات فشار، برای بیماران مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا این دستگاه کمک تنفسی می‌تواند جایگزین ونتیلاتور شود، گفت: این امر بستگی به وضعیت بیمار دارد. ولی به طور کلی دنیا به این سمت در حرکت است که تا آنجا که امکان دارد بیماران در زیر دستگاه ونتیلاتورهای تهاجمی قرار نگیرند و سعی می‌شود که از دستگاه‌های غیر تهاجمی استفاده شود.

این محقق اضافه کرد: برای بیماران مبتلا به بیماری‌های تنفسی در ابتدا از دستگاه‌های غیر تهاجمی استفاده می‌شود و در صورتی که شرایط بیمار بحرانی شد، از  ونتیلاتورهای تهاجمی استفاده خواهد شد.

نعمتی با بیان اینکه در حال حاضر این دستگاه به بیماران مبتلا به بیماری‌های تنفسی فروخته می شود، اظهار کرد: در شروع پاندمی کرونا، حجم بالایی از این دستگاه به کشور وارد شد و بیمارستان‌ها در آن زمان نیازهای خود را از برندهای خارجی تامین کردند، ولی از آنجایی که حدود ۱۰ تا ۱۱ ماه در اداره کل تجهیزات پزشکی برای دریافت تاییدیه‌ها معطل شدیم، محصولات ما دیر به بازار عرضه شد از این رو ما فروش این دستگاه به بیمار را در دستور کار قرار دادیم .

به گفته وی استقبال بازار داخل از این محصول به دلیل قیمت پایین و کارایی آن، خوب بوده است.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

بین الملل

روش جدیدی برای آزمایش فوری کووید-۱۹

منتشر شده

در

توسط

روش جدیدی برای آزمایش فوری کووید-۱۹

پژوهشگران “کالج ترینیتی”، روش جدیدی را برای آزمایش کووید-۱۹ ابداع کرده‌اند که می‌تواند بررسی را به صورت فوری و قطعی انجام دهد.

 به نقل از نانومگزین، گروهی از پژوهشگران “مرکز پژوهش نانوساختارهای تطبیقی و نانوابزارها”(CRANN) و دانشکده فیزیک “کالج ترینیتی دوبلین”(Trinity College Dublin)، یک روش نانومکانیکی را برای آزمایش‌ فوری و یک مرحله‌ای ابداع کرده‌اند که می‌تواند میزان واکنش ایمنی ناشی از انواع گوناگون کووید-۱۹ را در سرم خون تعیین کند. روش آنها، یک راهبرد تازه را برای ردیابی ایمنی عفونت و تجزیه و تحلیل گزینه‌های جدید واکسن ارائه می‌دهد.

روشی که این گروه پژوهشی به سرپرستی پروفسور “مارتین هگنر”(Martin Hegner)، پژوهشگر کالج ترینیتی ابداع کرده‌اند، امکان طبقه‌بندی ویژگی‌ها را برای بررسی انواع در حال ظهور کووید-۱۹ فراهم می‌کند.

مزیت بزرگ این روش جدید در مقایسه با روش‌های کنونی و مورد استفاده این است که همان میزان حساسیت را دارد و می‌تواند انواع گوناگون کووید-۱۹ را با تجزیه و تحلیل در لحظه و در کسری از زمان تشخیص دهد.

پروفسور هگنر و همکارانش، بر انواع نگران‌کننده کووید-۱۹ و واکنش “ایمنی هومورال”(Humoral immunity) ایجاد شده تمرکز کردند. ایمنی هومورال، واکنشی است که به واسطه پادتن صورت می‌گیرد و هنگامی رخ می‌دهد که مواد خارجی در بدن تشخیص داده شوند.

این موضوع که کووید-۱۹، جهش‌های قابل توجهی در پروتئین خوشه‌ای داشته است، می‌تواند اثر واکسن‌های کنونی و درمان‌های صورت گرفته با “پادتن‌های مونوکلونال”(Monoclonal antibodies) را تضعیف کند. فناوری ارائه شده توسط پروفسور هگنر و گروهش می‌تواند با تمرکز بر مقایسه الگوهای محافظتی و بررسی گزینه‌های جدید واکسن، به پژوهش‌های مربوط به توسعه واکسن در فاز یک تا سه کمک کند.

هگنر گفت: بررسی‌های ما با تجزیه و تحلیل‌های آماری مطابقت دارند. ما باور داریم که این فناوری جدید می‌تواند روند سلامت عمومی را بهبود ببخشد و سرعت آن را افزایش دهد.

وی افزود: این روش مستقیم، پروتکل آماده سازی را که معمولا با شست و شوی زیاد و مراحل بسیاری همراه است، ساده‌تر می‌کند. بدین ترتیب، میزان مواد مصرفی مورد نیاز و هزینه را کاهش می‌دهد. بنابراین، این روش برای استفاده در شرایط اضطراری، مناسب خواهد بود.

این پژوهش، در مجله “Nanoscale Advances” به چاپ رسید.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

بین الملل

دانشمندان در حال آزمایش رقیب “رمدسیویر”

منتشر شده

در

توسط

دانشمندان در حال آزمایش رقیب "رمدسیویر"

دانشمندان “دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس” یک ترکیب شیمیایی ایجاد کرده‌اند که با ویژگی اصلی بسیاری از ویروس‌ها که به آنها اجازه حمله به سلول‌های انسانی را می‌دهد، مقابله می‌کند.

 به نقل از تی ان، این ترکیب که” MM۳۱۲۲ ” نامیده می‌شود در سلول‌ها و موش‌ها مورد مطالعه قرار گرفته است و به گفته محققان نویدبخش درمان جدیدی برای جلوگیری از عفونت یا کاهش شدت کووید-۱۹ است.

این ترکیب، پروتئین انسانی مهمی به نام پروتئاز تراغشایی سِـرین ۲ (TMPRSS۲) را که کروناویروس‌ها از آن برای ورود و عفونت سلول‌های انسانی استفاده می‌کنند را مورد هدف قرار می‌دهد.

دکتر “جیمز دابلیو جانتکا” (James W. Janetka) نویسنده ارشد مطالعه گفت: در حال حاضر واکسن‌های بسیاری برای کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ در دسترس هستند اما ما هنوز به داروهای ضد ویروسی موثرتری برای کمک به مهار شدت این بیماری همه گیر نیاز داریم.ترکیبی که ما در حال ایجاد آن هستیم از ورود ویروس به سلول‌ها جلوگیری می‌کند. ما اکنون در حال آزمایش این راه درمانی هستیم تا بتوانیم طی آن، یک مولکول را به بدن موش‌ها وارد کرده و از بیمار شدن آنها جلوگیری کنیم.هدف نهایی ما این است که مولکول‌ها را به یک مهار کننده که از طریق دهان قابل مصرف باشد، تبدیل کنیم چراکه این امر می‌تواند به بخش موثری از مهارکننده‌های کووید-۱۹ تبدیل شود.

ترکیب دارویی جدید به طور جدی پروتئاز تراغشایی سِـرین ۲و پروتئین مرتبط دیگر به نام ماتریپتاز که در سطح ریه و سایر سلول‌ها یافت می‌شود را مسدود می‌کند. بسیاری از ویروس ها از جمله کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ برای آلوده کردن سلول و پخش شدن در ریه به این پروتئین‌ها نیاز دارند. پس از چسبیدن ویروس به یک سلول در بافت پوششی مجرای هوایی، پروتئین انسانی پروتئاز تراغشایی سِـرین ۲، پروتئین میخ مانند ویروس را بریده و آن را فعال می‌کند تا یک راه واسطه اتصال به غشای ویروسی و سلولی ایجاد و  فرآیند عفونت را آغاز کند.

ترکیب MM۳۱۲۲ فعالیت آنزیمی پروتئین پروتئاز تراغشایی سِـرین ۲انسان را مسدود می‌کند. هنگامی که این آنزیم مسدود می‌شود، فعال شدن پروتئین میخ مانند را نیز مختل کرده و  و فرایند اتصال به غشا را سرکوب می‌کند.

محققان با بررسی و مطالعه سلول‌های رشد یافته در آزمایشگاه آلوده به کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ ، اظهار کردند ترکیب MM۳۱۲۲ بسیار بهتر از رمدسیویر، سلول‌ها را از آسیب ویروسی محافظت می‌کند.محققان همچنین نشان دادند که این ترکیب در برابر کروناویروس سندرم حاد تنفسی۱ و کروناویروس مرس (MERS-CoV) نیز موثر است.

جانتکا و همکارانش در حال حاضر با محققان موسسه ملی سلامت (NIH) همکاری می‌کنند تا اثربخشی MM۳۱۲۲ را در درمان و پیشگیری از کووید-۱۹ در مدل‌های حیوانی آزمایش کنند. در مطالعات حیوانی، این دارو به صورت تزریقی تجویز می‌شود ، اما جانتکا می‌گوید آنها در حال توسعه یک ترکیب بهبود یافته هستند که می‌تواند از طریق دهان مصرف شود. او همچنین علاقمند به ایجاد راهی برای ورود دارو از طریق بینی است تا بتواند مستقیما دارو را به مجاری بینی و ریه‌ها برساند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها