با ما همراه باشید

اخبار 25

وزیر اطلاعات: ۱۲ فروردین روز تجلی اراده مردم است

منتشر شده

در

وزیر اطلاعات: ۱۲ فروردین روز تجلی اراده مردم است

وزیر اطلاعات با تاکید بر این‌که «۱۲ فروردین روز تجلی اراده مردم در بر قراری نظامی اسلامی است» گفت: امام همواره بر روی مردم حساب می‌کردند و بر این باور بود که اگر مردم به صحنه بیایند هیچ قدرتی نمی تواند جلوی آن ها را بگیرد. در ۱۲ فروردین ریشه داشتن این نظام بین مردم به طور قانونی خود را نشان داد.

به گزارش ایسنا حجت الاسلام و المسلمین سید محمود علوی در مراسم چهلمین سالگرد تثبیت نظام اسلامی درحرم مطهر امام خمینی (ره) ضمن تسلیت شهادت امام موسی بن جعفر (ع) بیان کرد: ۱۲ فروردین را به محضر امام عصر (عج) و رهبر معظم انقلاب و مردم شهید پرور تبریک می‌گویم و امیدوارم خداوند توفیق تداوم راه شهیدان در جهت تداوم و استقرار نظام جمهوری اسلامی توفیق اعطا کند.

وی اظهار کرد: امسال تقارن معناداری بین ۱۲ فروردین و روز شهادت امام کاظم (ع) پدید آمده است؛ یکی ریشه و دیگری ثمره ریشه است .۱۲ فروردین به تنهایی ارزش دارد که همچون ۲۵ ماه رجب گرامی داشته شود؛ چراکه با رای و نظر مردم در این روز نظام سیاسی جمهوری اسلامی شکل گرفت و امام راحل این روز را عید دائمی اعلام کردند.

وی تصریح کرد: باید ۱۲ فروردین همواره گرامی داشته شود تا ارزش کار امام در این روز برای مردم تبیین شود؛ چراکه ۱۲ فروردین روز تجلی اراده مردم است. زیباست که بعد از چهل سال امروز در آغاز گام دوم انقلاب و دهه پنجم انقلاب این همت گماشته و ۱۲ فروردین این چنین گرامی داشته شود. امیدوارم هر سال با شکوه تر از سال‌های قبل این روز را گرامی بداریم.

وزیر اطلاعات افزود: ۱۲ فروروین و نظام جمهوری اسلامی ریشه در مبارزات امام راحل و امام کاظم (ع) و دیگر ائمه ما دارد. هر یک از ائمه ما در جهت احیای نظام امامت که نظام الهی است مجاهده و تلاش کردند. امام کاظم نیز در این زمینه کارنامه درخشانی دارد. امامان ما مغزها متفکر جهان سیاست بودند.

وی ادامه داد: امام کاظم (ع) در دوران منصور عباسی به امامت رسید که با شهادت امام صادق (ع) به دنبال از بین بردن ریشه امامت اهل بیت (ع) بود. و به دنبال از بین بردن جانشین امام صادق (ع) قبل شناخته شدن وی در بین مردم بود.امام کاظم (ع) در چنین شرایطی که نمی‌شد امام معرفی شود کار امامت را شروع کردند. امام به آرامی کار را در زمینه فرهنگی و علمی و سیاسی جلو برد.

علوی تاکید کرد: امام کاظم (ع) از دوران خفقان شروع کرد و در زمان هارون الرشید شیعه از یک قدرت و جمعیت عظیمی برخوردار شد. امام کاظم با برنامه حرکت کرد و خیلی از افراد را به شیعه جذب کرد و افراد زیادی از دربار هارون الرشید امامت امام کاظم (ع) را قبول داشتند. ایشان در دل‌های مردم جا پیدا کرده بود. روز به روز قدرت امام کاظم (ع) افزایش پیدا می‌کرد. امامان ما برای برقراری حکومت واقعی اسلام در جامعه تلاش کردند و به دنبال آن بودند.

وی بیان کرد: امام راحل مسیر جد بزرگوار خود را طی کرد وقتی که دید قدرت حکومت در مسیر غیر اسلامی و ارزشی حرکت می‌کند و سر بر استکبار جهانی دارد امام راحل سکوت را جایز نشمرد. فریاد زدند ای قوم ساکت امروز اسلام در خطر است و فریاد خود را بلند کردند در شرایطی که افراد زیادی در اطراف امام نبود.

وی با تاکید بر این‌که «امام بر روی مردم حساب می‌کرد و همیشه می‌خواست مردم به صحنه بیایند» گفت: امام همواره برای آگاهی مردم و حضور در صحنه تلاش می‌کرد.زندان و تبعید بر روی امام تاثیری نداشت و امام را از راه خود برنگرداند. در سال ۵۶ و ۵۷ با اشاره امام میلیون‌ها انسان در کف خیابان‌ها به حرکت در آمدند و خواستار حکومت اسلامی و نفی عبر قدرت غرب و شرق شدند و خواستار حکومتی با ماهیت اسلامی شدند. امام با تکیه بر مردم انقلاب را به پیروزی رساند. امام بر این باور بود که اگر مردم به صحنه بیایند نیاز به هیچ چیز دیگری نیست.

وزیر اطلاعات افزود: امام سراغ اسلحه و آموزش نظامی نرفت و حتی زمانی که آقای عسگراولادی با امام در فرانسه دیدار کرد و گفت دست نیروهای انقلاب خالی نیست و اسلحه در دست جوانان است و اجازه خواست جواب گلوله را با گلوله دهیم، امام فرمود جواب کی را با گلوله دهید؟ جواب بچه‌های ارتش که به زور آمده‌اند؟ ارتش برای مردم است. ارتش باید به دامن مردم خود بازگردد. بروید این کار را زودتر کنید. امام نیروهای مسلح را بخشی از مردم می‌دانستند نه بخشی از رژیم شاهنشاهی. امام می‌خواست فرزندان ارتش به آغوش مردم بازگردند.

وی با اشاره به این‌که «امام راحل همواره بر روی نیروهای مردم و نیروهای مسلح حساب می کرد» تصریح کرد: امام راحل با همان لحنی که با علما صحبت می‌کرد با ارتش صحبت می‌کرد و ارتش و علما را از خود می‌دانست. امام اغلب اطلاعات را از ارتش می‌گرفت و بر روی ارتش و مردم برای پیروزی انقلاب حساب می‌کرد.

وی اظهار کرد: با اشاره امام مردم درخیابان حرف امام را تایید می‌کردند. برای این‌که نظام جمهوری اسلامی باشد کافی بود امام بگوید مردم به خیابان بیایند و بگویند نظام جمهوری اسلامی باشد اما امام می‌خواست جنبه مردمی جمهوری اسلامی شکل رسمی خود را پیدا کند؛ بنابراین صندوق‌ها رای در جای جای کشور فرستاده شد. امام می‌خواست ریشه داشتن این نظام بین مردم به طور قانونی خود را نشان دهد.

علوی در پایان گفت: امروز چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد و بحمدالله انقلاب ما قدرتمندتر از همیشه پیشروی کرده و به برکت اسلام و رهبری امام راحل و مقام معظم رهبری راه پیشرفت را پیموده است. مقام معظم رهبری هم از اقتدار نظام و هم سبقه اسلامیت نظام را با تمام وجود پاسداری کردند. هر جا افرادی می‌خواستند به رنگ زیبای اسلامیت جمهوری اسلامی آسیب بزند مقام معظم رهبری هوشمندانه ایستادند. همه این موفقیت‌ها به برکت برکت مجاهدت امامان و فرزندان خلف و صالح آنان داریم و باید هوشمندانه گوش به حرف مقام معظم رهبری بسپاریم و تا انقلاب را به دست امام زمان (عج) بسپاریم.

انتهای پیام

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 25

شناسایی ۱۰ مبتلا به کرونای انگلیسی در یکی از روستاهای کرمانشاه

منتشر شده

در

توسط

شناسایی ۱۰ مبتلا به کرونای انگلیسی در یکی از روستاهای کرمانشاه

ایسنا/کرمانشاه معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از شناسایی ۱۰ فرد مبتلا به کرونای انگلیسی در یکی از روستاهای استان خبر داد.

دکتر ابراهیم شکیبا با اشاره به شناسایی ۱۴ فرد دیگر که مبتلا به کرونای انگلیسی شده‌اند، اظهار کرد: در آزمایش‌های تخصصی انجام شده ۱۴ بیمار مبتلای دیگر به ویروس کرونای جهش یافته انگلیسی در استان شناسایی و شمار مبتلایان در استان به ۲۶ نفر افزایش یافت.

وی افزود: متاسفانه ۱۰ نفر از ساکنان یک روستا که از نظر تقسیمات جغرافیایی جزو شهرستان صحنه بوده، اما مراودات ساکنان آن بیشتر با شهرستان سنقر و کلیایی است به ویروس جهش یافته کرونا مبتلا شده اند.

شکیبا اظهار کرد: این افراد در یک مراسم عروسی در یکی از شهرستانهای استان لرستان شرکت کرده بودند و هم اکنون تعدادی از آنان در بیمارستان بستری هستند.

وی ادامه داد: همچنین به دنبال پایش و بیماریابی از افرادی که با بیمار ساکن ماهشهر که به گیلانغرب سفر کرده بود در ارتباط بودند، ابتدا سه نفر و امروز نیز دو نفر دیگر بیمار مبتلا به این گونه ویروس در شهرستان گیلانغرب شناسایی شدند.

شکیبا گفت: تمامی این پنج نفر به واسطه فردی که اقدام به سفر به این شهرستان کرده بود به این ویروس خطرناک مبتلا شده‌اند.

وی اظهار کرد: دو بیمار دیگر استان در شهرستان سرپل ذهاب شناسایی شده اند. این دو بیمار در یک کارخانه در استان ایلام کار می کنند که متاسفانه اکثرا به این واریانت ویروس مبتلا شده اند.

به گفته شکیبا از مجموع ۲۶ بیمار مبتلا به ویروس انگلیسی در استان، ۲۵ نفر به دنبال سفر یا پذیرش مهمان گرفتار شده اند که این امر اهمیت خودداری از سفر و دورهمی را بیشتر از گذشته نشان می دهد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 25

رئیس جمهور سابق بولیوی بازداشت شد/ واکنش مورالس

منتشر شده

در

توسط

رئیس جمهور سابق بولیوی بازداشت شد/ واکنش مورالس

رئیس جمهور موقت سابق بولیوی امروز، شنبه به همراه دو وزیر سابق به اتهام خیانت، توطئه چینی و فساد بازداشت شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، اداوردو دِل کاستیلو، وزیر کشور بولیوی اظهار کرد: “جنین آنی‌یز “، رئیس جمهور موقت سابق این کشور توسط پلیس بازداشت شد. آنی‌یز به همراه آلوارو کویمبرا و رودریگو گوسمن، وزیر دادگستری و انرژی بازداشت شد.

کاروس ادواردو دل کاستیلو با انتشار پیامی در شبکه‌های اجتماعی توییتر و فیس‌بوک تصریح کرد: «به اطلاح مردم بولیوی می‌رسانم که جینین آنز دستگیر شده و هم‌اکنون تحت بازداشت پلیس قرار دارد.»

وزیر کشور بولیوی گفت که حکم قرار بازداشت به دلیل دست داشتن در پرونده کودتای سال ۲۰۱۹ از سوی دادستانی عمومی این کشور علیه جنین آنی‌یز صادر شده بود.

اوو مورالس در واکنش به این مساله گفت، باید تمام مسؤولان کودتای نوامبر ۲۰۱۹ مجازات شوند.

اوو مورالس سال ۲۰۱۹ در پی تشدید اعتراض‌ها به عملکرد دولت و نیز ادعای مطرح شده مبنی بر تقلب در انتخابات از سمت خود استعفا داد و از بولیوی گریخت.

وی که به آرژانتین پناه برده بود چندی بعد پس از پیروزی سوسیالیست‌ها در انتخابات ریاست جمهوری ماه اکتبر گذشته که به قدرت گرفتن لوئیس آرسه، متحد و وزیر سابق وی منجر شد وعده داد به زودی به کشور باز می‌گردد.

خانم آنی‌یز، سیاستمدار محافظه‌کاری که پس از سرنگونی مورالس به مدت ۱۱ ماه از نوامبر ۲۰۱۹ تا نوامبر ۲۰۲۰ به صورت موقت ریاست جمهوری بولیوی را بر عهده داشت روز جمعه با انتشار عکسی از قرار بازداشت صادرشده علیه وی در توییتر نوشته بود که «آزار و اذیت سیاسی آغاز شده است.»

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 25

سیاست نهاد رهبری در سیستان وبلوچستان صداقت در کار و قانون‌مداری است

منتشر شده

در

توسط

سیاست نهاد رهبری در سیستان وبلوچستان صداقت در کار و قانون‌مداری است

ایسنا/سیستان و بلوچستان نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت سیستان وبلوچستان گفت: سیاست نهاد رهبری در امور اهل سنت استان، صداقت در کار و شفافیت و قانون‌مداری است.

حجت الاسلام والمسلمین مصطفی محامی در نشست علمای شاخص اهل سنت استان گفت: از ابتدای ماموریت در سیستان‌و بلوچستان مبنای فعالیت ما بر تعامل و مشارکت حداکثری اهل سنت در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری ها بوده و سیاست ما صداقت در کار و شفافیت و قانون‌مداری بوده و هست.

امام جمعه زاهدان افزود: در جلسات مختلف و گفتگو های متعدد با علمای اهل سنت به برخی از بی اعتمادی ها اشاره کردیم و خواستار تلاش برای رفع بی اعتمادی ها در استان شدیم و در خصوص برخی مطالبات صورت گرفته باید بدانیم که مطالبات دو طرفه خواهد بود وهمت وتلاش دوطرفه را نیز می طلبند.

محامی بیان داشت: تلاش های زیادی در سطح استانی وکشوری، برای ایجاد نگاه واحد بین مسئولان در تعامل با اهل سنت صورت گرفته و خوشبختانه در شرایط کنونی وفاق خوبی بین مسئولان برای پیگیری و حل مشکلات استان ایجاد شده است، ولازمه نتیجه بخش بودن آن هم، هماهنگی و یک صدایی ماست.

وی ادامه داد: با دسته بندی و فهرست بندی مشکلات استان و با حضور جمعی‌ مسئولان استان در مرکز و جلسه با مسئولان ارشد کشور پیگیر مطالبات و مشکلات مردم استان بوده ایم که این مشکلات به تدریج قابل حل خواهد بود.

نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان اظهار کرد: یک صدایی استان در بیان مشکلات به مرکز کشور و حفظ آرامش و همدلی در بین مردم منجر به آغاز پروژه‌های مختلف و شتاب قطار پیشرفت در استان شده و باید توجه داشته باشیم که ناهماهنگی، آشوب و التهاب ترمز دستی پیشرفت استان را خواهد کشید.

وی عنوان کرد: تشکیل شوراهای مختلف از جمله راه اندازی شورای افتاء از دیگر برنامه های مدنظر بوده که سعی داریم تا با برنامه ریزی های لازم شورای افتاء را بر اساس فقه حنفی تشکیل دهیم تا مبنای بسیاری از کارها قرار گیرد.

وی به لزوم ایجاد تحول در حوزه های علمیه اهل سنت تاکید کرد و افزود: نیاز است تا حوزه های علمیه اهل سنت پاسخگوی نیاز های روز جامعه باشد که در این جهت تلاش های زیادی صورت گرفته و همچنان باید ادامه دار باشد.

وی گفت: نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان مجموعه مستقلی است که با شورای برنامه‌ریزی مدارس علمیه اهل سنت همکاری می‌کند و ارائه طرح های شورای برنامه ریزی  در صورتی در سیستان ‌وبلوچستان به اجرا درخواهد آمد که متناسب با اقتضائات استان باشد.

حجت الاسلام والمسلمین محامی گفت: طبق گفتمان های صورت گرفته در جلسات شورای آموزش در نهایت مقرر شد مشکلات و چالش ها در استان مشخص و همه یکصدا شویم و سپس به دنبال پیگیری مسائل از مرکز کشور باشیم.

وی با بیان این که پیشنهاد به شورای آموزش این بود که خدمات را برشمرده و هرکدام با استقلال مدارس منافات دارد را حذف خواهیم نمود، ادامه داد: مدیران مدارس اهل سنت در خصوص ارائه خدمات به مدارس اولا از مجموع خدمات فقط یک مورد را منافی استقلال دانستند که گفتیم حذف گردد.

نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان ادامه داد: خدمات به دو شکل خدمات عمومی و خدمات خصوصی در نظر گرفته شد و در نهایت پیشنهاد بر این شد که شورای هماهنگی مدارس علمیه اهل سنت آیین نامه ای را برای ارائه اطلاعات با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان تنظیم کند که اینکار صورت نگرفت و با نامه های دیگری مواجه شدیم.

امام جمعه زاهدان تصریح کرد: آزادی مذهبی که در قانون اساسی آمده است به معنای این است که وقتی اکثریت کشور مذهب جعفری هستند اینگونه نباشد که مذاهب دیگر را اجازه فعالیت ندهند بلکه سایر مذاهب باید در امور مذهبی خود آزادانه عمل کنند البته به معنای این نیست که اینها از شیعیان بالاتر هستند و از قوانین کشور نیز مستثنی هستند زیرا برخی مسائل حیث مذهبی ندارد و همه ملزم به رعایت آن هستند از جمله ساخت مدارس یا مساجد که از حیث قانون و مدیریت هیچ فرقی بین شیعه و سنی نیست، وچهارچوب وضوابط خاص خودش را دارد.

وی گفت: حوزه‌های علمیه شیعه زیر نظر شورای مدیریت و برنامه ریزی حوزه علمیه فعالیت می‌کنند و نظارت  به حوزه های علمیه اهل سنت توسط مرکزی زیر نظر سازمان اوقاف تعریف شده است که از میان اهل سنت استان سیستان و بلوچستان نیز چند نماینده در این مرکز حضور دارند و تصمیم گیری در این خصوص توسط خود آن ها صورت می گیرد و باید توجه داشت که نظارت بر حوزه های علمیه شیعه به مراتب بیشتر از مدارس علمیه اهل سنت است.

محامی بیان کرد: در گذشته نیز اعلام کردیم که بنای دخالت در مدارس علوم دینی اهل سنت را نداریم و پیشنهاد دادیم تا آیین نامه همکاری به گونه ای دقیق و منصفانه تهیه ، تدوین و تصویب شود که ماندگار باشد و به شخص خاصی ارتباط پیدا نکند.

وی در ادامه به ارائه چند پیشنهاد پرداخت و گفت: بر اساس  آنچه که در نامه ۶ بندی نوشته و تصویب شده مبنای ارائه خدمات بر اساس آمارها و امتحانات و نمرات کسب شده باشد.

وی ادامه داد: ارائه اطلاعات افراد چه از طریق مدیران مدارس و چه از طریق شورای هماهنگی باید ارائه شود و در ادامه مدارس برای همکاری بیشتر شورای هماهنگی و نهاد آیین نامه ای را تنظیم و گفتمان هایی را صورت دهند و نسبت به شورای برنامه ریزی نیز بهتر است ابتدا صحبت ها در استان یکی شود و سیستم به گونه ای طراحی شود که شائبه دخالت در آن وجود نداشته باشد.

در ابتدای این جلسه مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی امام جمعه مسجد مکی زاهدان نیز تاکید کرد: علمای اهل سنت هیچ گونه خصومتی با نظام جمهوری اسلامی ایران ندارند و همواره دوستدار نظام و همراه رهبر معظم انقلاب ومسئولین بوده اند.

وی ادامه داد: وحدت موجود در منطقه با تلاش های نظام جمهوری اسلامی و علما ایجاد شده است و همه علمای ما در مسیر اعتدال و وحدت حرکت و در برابر ناامنی ها ایستادگی می کنند.

مولوی اسماعیل زهی بیان داشت: ما با حاکمیت جمهوری اسلامی مشکلی نداریم و نظارت را حق نظام می دانیم اما معتقدیم که استقلال مدارس باید حفظ شود.

وی گفت: به همه مسئولان اطمینان می‌دهیم که هیچگونه نگرانی از بابت مدارس علمیه اهل سنت نداشته باشند زیرا کار ما کار فرهنگی است و علمای ما با هیچ گروهک تندرو و افراط گری همراه نیست و به دنبال انجام کار سیاسی نیستیم.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها