با ما همراه باشید

اخبار 25

وقوع ۵۴ سیل در گیلان طی دهه اخیر/ لزوم تقویت فرهنگ حفاظت از مراتع و جنگل ها

منتشر شده

در

وقوع ۵۴ سیل در گیلان طی دهه اخیر/ لزوم تقویت فرهنگ حفاظت از مراتع و جنگل ها

ایسنا/گیلان مدیرکل منابع طبیعی گیلان، تغییرات شدید و ناگهانی جوی و تجاوز به حریم رودخانه ها را از مهمترین علل وقوع سیل در استان دانست و متذکر شد: طی سال های ۹۹-۹۱، ۵۴ مورد سیل در استان داشتیم.

آبخیزداری علم و هنر برنامه‌ریزی مستمر و اجرای اقدامات لازم برای مدیریت منابع حوضه های آبخیز اعم از طبیعی، کشاورزی، اقتصادی و انسانی بدون ایجاد اثرات منفی در منابع آب و خاک است.

در آبخیزداری اهدافی همچون کنترل فرسایش و رسوب، تثبیت و پایدارسازی رانش زمین، تقویت سفره های آب زیرزمینی و تقویت پوشش گیاهی دنبال می شود.

آبخیزداری و آبخوانداری همچنین یکی از اقدامات موثر در کنترل سیلاب است که این مسئله در سال‌های اخیر مورد تاکید مقام معظم رهبری واقع شده و در سال ۹۷ مبلغ ۲۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی به دستور ایشان به این مسئله اختصاص یافت. پیش‌بینی رهبر معظم انقلاب اسلامی برای انجام اقدامات آبخیزداری در کشور در مواقع خشکسالی و ترسالی نشان‌دهنده اهمیت مسئله آبخیزداری در کشور برای جلوگیری از وقوع سیلاب‌های ویرانگر در زمان ترسالی و ذخیره آب در زمان خشکسالی است.

میرحامد اختری در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به مساحت یک میلیون و ۴۷۱ هزار و ۱۰۰ هکتاری استان گیلان، اظهر کرد: گیلان در بخش ساحلی جنوب غربی دریای خزر واقع شده و کوهپایه های تالش و البرز را در بر می گیرد.

وی میزان بارندگی استان گیلان را بین ۲۱۰ میلیمتر تا ۱۶۰۰ میلیمتر متغیر دانست و افزود: میانگین درجه حرارت سالیانه گیلان ۱۸ درجه سانتی گراد است لذا گیلان در مجموع، استانی دارای آب و هوایی مرطوب و خیلی مرطوب قلمداد می شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان، با بیان اینکه ۵۶۵ هزار هکتار از مساحت استان را جنگل، ۲۴۵ هزار هکتار را مرتع و ۴۳۸ هزار هکتار را اراضی باغی و زراعی تشکیل می دهد، تصریح کرد: ۲۲۳ هزار و ۱۰۰ هکتار نیز مربوط به تالاب ها، آب بندان ها، رودخانه ها و… است.

چرایی تخریب اراضی و آب شویی قشر ارزشمند خاک

اختری، توپوگرافی بسیار متراکم، تراکم جمعیت بسیار بالا، عمق کم خاک در مناطق مرتفع کوهستانی، درصد شیب زیاد، بالا بودن ضریب هرزآب، شرایط سخت اقلیمی، توسعه مناطق مسکونی در جلگه و جنگل و سیل خیزی را از جمله محدودیت های استان گیلان دانست و گفت: استان گیلان دارای چهار حوضه آبخیز غرب(آستارا، تالش و رضوانشهر)، مرکزی(رضوانشهر، ماسال، صومعه سرا، بندرانزلی، فومن، شفت و رشت)، سفیدرود(لاهیجان، رودبار، رشت، آستانه اشرفیه و سیاهکل) و شرق(رودسر، املش، لنگرود، لاهیجان، آستانه اشرفیه و سیاهکل) است.

وی با بیان اینکه گیلان با توجه به اقلیم مرطوب و خیلی مرطوب و دارا بودن پوشش جنگلی و مرتعی جزو استان های مستعد فرسایش با ظرفیت بالای تولید رسوب است، ادامه داد: گیلان پتانسیل سیل خیزی دارد و وقوع سیل در طی سنوات اخیر، منجر به ایجاد خسارت های قابل ملاحظه ای به ویژه از نظر هدررفت منابع آب و خاک و زیرساخت های ارتباطی، خدماتی و اقتصادی شده است.

مدیرکل منابع طبیعی گیلان، تغییرات شدید و ناگهانی جوی، شدت و تداوم بارندگی، درصد بالای شیب، تخریب و تغییر کاربری جنگل ها و مراتع و کاهش ظرفیت نگهداشت آب، افزایش تولید روان آب، افزایش سرعت تولید و انتقال جریان سیل، تجاوز به حریم رودخانه ها، وجود درصد رس بالا در خاک های جنگلی و تسریع در تولید روان آب در بارندگی های شدید را از مهمترین علل وقوع سیل در استان دانست و متذکر شد: متاسفانه طی سال های ۹۹-۹۱، ۵۴ مورد سیل در استان گیلان داشتیم که خسارت هایی را به دنبال داشت.

وی پهنه های مناطق مرتفع، کوهستانی و پرشیب استان را دارای پتانسیل سیل خیزی دانست و اضافه کرد: مناطق پایین دست و کم شیب جلگه ای نیز مناطق سیل گیر استان و محل بالا آمدن و طغیان سیل است.

اختری، مهمترین پیامد سیل را تحمیل خسارت های جانی و مالی دانست و تصریح کرد: تخریب اراضی و آب شویی قشر ارزشمند خاک و هویدا شدن سنگ بستر، وقوع رانش و لغزش و حرکت های توده ای خاک، از دسترس خارج شدن حجم زیادی از آب شیرین و تغییرات نامتوازن چهره ظاهری اراضی در مناطق سیل خیز و سیل گیر از دیگر پیامدهای وقوع سیل است.

آبخیزداری؛ مهمترین راهکار کنترل سیلاب

مدیرکل منابع طبیعی گیلان خاطرنشان کرد: استان گیلان با توجه به ساختارهای زمین شناسی، خاک شناسی، آب و هوایی و توپوگرافی با درصد شیب بالا از جهت ایجاد انواع حرکت های توده ای در بخش های مختلف زمین لغزش دارای پتانسیل بسیار بالایی است.

وی با تاکید بر لزوم اجرای طرح های مشترک در حوضه های آبخیز، تقویت پوشش گیاهی با اولویت کار در مراتع به منظور کاهش روان آب و تثبیت دیواره های ریزشی رودخانه ها و آبراهه ها، گفت: برای کنترل سیل علاوه بر جلوگیری از شدت بهره برداری و تخریب اراضی در مناطق کوهستانی، نیازمند توانمندسازی جوامع روستایی جهت انجام عملیات نهالکاری، بذرپاشی و قرق و تقویت فرهنگ حفاظت از مراتع و جنگل ها هستیم.

اختری، با اشاره به ضرورت مدیریت جامع حوضه های آبخیز استان، یادآور شد: با توجه به تخصیص اعتبارات صندوق توسعه ملی به پروژه های آبخیزداری، طی سنوات گذشته خسارات ناشی از سیل با منشا عدم اجرای آبخیزداری کمتر شده است.

وی آبخیزداری را مهمترین راهکار جهت کنترل سیلاب و رسوبات و مقابله با سیل دانست و تصریح کرد: پروژه های آبخیزداری به سه دسته بیولوژیکی، مکانیکی و بیومکانیکی تقسیم می شود که عملیات بیولوژیکی در مراتع با کاشت نهال جهت حفظ خاک و جلوگیری از حرکت خاک هنگام بارندگی انجام می شود. در پایین دست نیز با انجام عملیات مکانیکی اقدام به کنترل سیل و جمع آوری آب می کنیم.

مدیرکل منابع طبیعی گیلان، فرسایش سالانه خاک در گیلان را بین هشت تا ۱۲ تن در هکتار دانست که بیشتر در مناطق کوهستانی رخ می دهد و اظهار کرد: اعتبارات استانی جوابگوی اجرای پروژه های آبخیزداری نیست لذا با عنایت رهبر معظم انقلاب، سال ۹۸ معادل ۲۹ میلیارد تومان و سال ۹۹ معادل ۱۶ میلیارد تومان به این پروژه ها اختصاص یافت که امیدواریم این مهم تداوم یابد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 25

شناسایی ۱۰ مبتلا به کرونای انگلیسی در یکی از روستاهای کرمانشاه

منتشر شده

در

توسط

شناسایی ۱۰ مبتلا به کرونای انگلیسی در یکی از روستاهای کرمانشاه

ایسنا/کرمانشاه معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از شناسایی ۱۰ فرد مبتلا به کرونای انگلیسی در یکی از روستاهای استان خبر داد.

دکتر ابراهیم شکیبا با اشاره به شناسایی ۱۴ فرد دیگر که مبتلا به کرونای انگلیسی شده‌اند، اظهار کرد: در آزمایش‌های تخصصی انجام شده ۱۴ بیمار مبتلای دیگر به ویروس کرونای جهش یافته انگلیسی در استان شناسایی و شمار مبتلایان در استان به ۲۶ نفر افزایش یافت.

وی افزود: متاسفانه ۱۰ نفر از ساکنان یک روستا که از نظر تقسیمات جغرافیایی جزو شهرستان صحنه بوده، اما مراودات ساکنان آن بیشتر با شهرستان سنقر و کلیایی است به ویروس جهش یافته کرونا مبتلا شده اند.

شکیبا اظهار کرد: این افراد در یک مراسم عروسی در یکی از شهرستانهای استان لرستان شرکت کرده بودند و هم اکنون تعدادی از آنان در بیمارستان بستری هستند.

وی ادامه داد: همچنین به دنبال پایش و بیماریابی از افرادی که با بیمار ساکن ماهشهر که به گیلانغرب سفر کرده بود در ارتباط بودند، ابتدا سه نفر و امروز نیز دو نفر دیگر بیمار مبتلا به این گونه ویروس در شهرستان گیلانغرب شناسایی شدند.

شکیبا گفت: تمامی این پنج نفر به واسطه فردی که اقدام به سفر به این شهرستان کرده بود به این ویروس خطرناک مبتلا شده‌اند.

وی اظهار کرد: دو بیمار دیگر استان در شهرستان سرپل ذهاب شناسایی شده اند. این دو بیمار در یک کارخانه در استان ایلام کار می کنند که متاسفانه اکثرا به این واریانت ویروس مبتلا شده اند.

به گفته شکیبا از مجموع ۲۶ بیمار مبتلا به ویروس انگلیسی در استان، ۲۵ نفر به دنبال سفر یا پذیرش مهمان گرفتار شده اند که این امر اهمیت خودداری از سفر و دورهمی را بیشتر از گذشته نشان می دهد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 25

رئیس جمهور سابق بولیوی بازداشت شد/ واکنش مورالس

منتشر شده

در

توسط

رئیس جمهور سابق بولیوی بازداشت شد/ واکنش مورالس

رئیس جمهور موقت سابق بولیوی امروز، شنبه به همراه دو وزیر سابق به اتهام خیانت، توطئه چینی و فساد بازداشت شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، اداوردو دِل کاستیلو، وزیر کشور بولیوی اظهار کرد: “جنین آنی‌یز “، رئیس جمهور موقت سابق این کشور توسط پلیس بازداشت شد. آنی‌یز به همراه آلوارو کویمبرا و رودریگو گوسمن، وزیر دادگستری و انرژی بازداشت شد.

کاروس ادواردو دل کاستیلو با انتشار پیامی در شبکه‌های اجتماعی توییتر و فیس‌بوک تصریح کرد: «به اطلاح مردم بولیوی می‌رسانم که جینین آنز دستگیر شده و هم‌اکنون تحت بازداشت پلیس قرار دارد.»

وزیر کشور بولیوی گفت که حکم قرار بازداشت به دلیل دست داشتن در پرونده کودتای سال ۲۰۱۹ از سوی دادستانی عمومی این کشور علیه جنین آنی‌یز صادر شده بود.

اوو مورالس در واکنش به این مساله گفت، باید تمام مسؤولان کودتای نوامبر ۲۰۱۹ مجازات شوند.

اوو مورالس سال ۲۰۱۹ در پی تشدید اعتراض‌ها به عملکرد دولت و نیز ادعای مطرح شده مبنی بر تقلب در انتخابات از سمت خود استعفا داد و از بولیوی گریخت.

وی که به آرژانتین پناه برده بود چندی بعد پس از پیروزی سوسیالیست‌ها در انتخابات ریاست جمهوری ماه اکتبر گذشته که به قدرت گرفتن لوئیس آرسه، متحد و وزیر سابق وی منجر شد وعده داد به زودی به کشور باز می‌گردد.

خانم آنی‌یز، سیاستمدار محافظه‌کاری که پس از سرنگونی مورالس به مدت ۱۱ ماه از نوامبر ۲۰۱۹ تا نوامبر ۲۰۲۰ به صورت موقت ریاست جمهوری بولیوی را بر عهده داشت روز جمعه با انتشار عکسی از قرار بازداشت صادرشده علیه وی در توییتر نوشته بود که «آزار و اذیت سیاسی آغاز شده است.»

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 25

سیاست نهاد رهبری در سیستان وبلوچستان صداقت در کار و قانون‌مداری است

منتشر شده

در

توسط

سیاست نهاد رهبری در سیستان وبلوچستان صداقت در کار و قانون‌مداری است

ایسنا/سیستان و بلوچستان نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت سیستان وبلوچستان گفت: سیاست نهاد رهبری در امور اهل سنت استان، صداقت در کار و شفافیت و قانون‌مداری است.

حجت الاسلام والمسلمین مصطفی محامی در نشست علمای شاخص اهل سنت استان گفت: از ابتدای ماموریت در سیستان‌و بلوچستان مبنای فعالیت ما بر تعامل و مشارکت حداکثری اهل سنت در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری ها بوده و سیاست ما صداقت در کار و شفافیت و قانون‌مداری بوده و هست.

امام جمعه زاهدان افزود: در جلسات مختلف و گفتگو های متعدد با علمای اهل سنت به برخی از بی اعتمادی ها اشاره کردیم و خواستار تلاش برای رفع بی اعتمادی ها در استان شدیم و در خصوص برخی مطالبات صورت گرفته باید بدانیم که مطالبات دو طرفه خواهد بود وهمت وتلاش دوطرفه را نیز می طلبند.

محامی بیان داشت: تلاش های زیادی در سطح استانی وکشوری، برای ایجاد نگاه واحد بین مسئولان در تعامل با اهل سنت صورت گرفته و خوشبختانه در شرایط کنونی وفاق خوبی بین مسئولان برای پیگیری و حل مشکلات استان ایجاد شده است، ولازمه نتیجه بخش بودن آن هم، هماهنگی و یک صدایی ماست.

وی ادامه داد: با دسته بندی و فهرست بندی مشکلات استان و با حضور جمعی‌ مسئولان استان در مرکز و جلسه با مسئولان ارشد کشور پیگیر مطالبات و مشکلات مردم استان بوده ایم که این مشکلات به تدریج قابل حل خواهد بود.

نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان اظهار کرد: یک صدایی استان در بیان مشکلات به مرکز کشور و حفظ آرامش و همدلی در بین مردم منجر به آغاز پروژه‌های مختلف و شتاب قطار پیشرفت در استان شده و باید توجه داشته باشیم که ناهماهنگی، آشوب و التهاب ترمز دستی پیشرفت استان را خواهد کشید.

وی عنوان کرد: تشکیل شوراهای مختلف از جمله راه اندازی شورای افتاء از دیگر برنامه های مدنظر بوده که سعی داریم تا با برنامه ریزی های لازم شورای افتاء را بر اساس فقه حنفی تشکیل دهیم تا مبنای بسیاری از کارها قرار گیرد.

وی به لزوم ایجاد تحول در حوزه های علمیه اهل سنت تاکید کرد و افزود: نیاز است تا حوزه های علمیه اهل سنت پاسخگوی نیاز های روز جامعه باشد که در این جهت تلاش های زیادی صورت گرفته و همچنان باید ادامه دار باشد.

وی گفت: نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان مجموعه مستقلی است که با شورای برنامه‌ریزی مدارس علمیه اهل سنت همکاری می‌کند و ارائه طرح های شورای برنامه ریزی  در صورتی در سیستان ‌وبلوچستان به اجرا درخواهد آمد که متناسب با اقتضائات استان باشد.

حجت الاسلام والمسلمین محامی گفت: طبق گفتمان های صورت گرفته در جلسات شورای آموزش در نهایت مقرر شد مشکلات و چالش ها در استان مشخص و همه یکصدا شویم و سپس به دنبال پیگیری مسائل از مرکز کشور باشیم.

وی با بیان این که پیشنهاد به شورای آموزش این بود که خدمات را برشمرده و هرکدام با استقلال مدارس منافات دارد را حذف خواهیم نمود، ادامه داد: مدیران مدارس اهل سنت در خصوص ارائه خدمات به مدارس اولا از مجموع خدمات فقط یک مورد را منافی استقلال دانستند که گفتیم حذف گردد.

نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان ادامه داد: خدمات به دو شکل خدمات عمومی و خدمات خصوصی در نظر گرفته شد و در نهایت پیشنهاد بر این شد که شورای هماهنگی مدارس علمیه اهل سنت آیین نامه ای را برای ارائه اطلاعات با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان تنظیم کند که اینکار صورت نگرفت و با نامه های دیگری مواجه شدیم.

امام جمعه زاهدان تصریح کرد: آزادی مذهبی که در قانون اساسی آمده است به معنای این است که وقتی اکثریت کشور مذهب جعفری هستند اینگونه نباشد که مذاهب دیگر را اجازه فعالیت ندهند بلکه سایر مذاهب باید در امور مذهبی خود آزادانه عمل کنند البته به معنای این نیست که اینها از شیعیان بالاتر هستند و از قوانین کشور نیز مستثنی هستند زیرا برخی مسائل حیث مذهبی ندارد و همه ملزم به رعایت آن هستند از جمله ساخت مدارس یا مساجد که از حیث قانون و مدیریت هیچ فرقی بین شیعه و سنی نیست، وچهارچوب وضوابط خاص خودش را دارد.

وی گفت: حوزه‌های علمیه شیعه زیر نظر شورای مدیریت و برنامه ریزی حوزه علمیه فعالیت می‌کنند و نظارت  به حوزه های علمیه اهل سنت توسط مرکزی زیر نظر سازمان اوقاف تعریف شده است که از میان اهل سنت استان سیستان و بلوچستان نیز چند نماینده در این مرکز حضور دارند و تصمیم گیری در این خصوص توسط خود آن ها صورت می گیرد و باید توجه داشت که نظارت بر حوزه های علمیه شیعه به مراتب بیشتر از مدارس علمیه اهل سنت است.

محامی بیان کرد: در گذشته نیز اعلام کردیم که بنای دخالت در مدارس علوم دینی اهل سنت را نداریم و پیشنهاد دادیم تا آیین نامه همکاری به گونه ای دقیق و منصفانه تهیه ، تدوین و تصویب شود که ماندگار باشد و به شخص خاصی ارتباط پیدا نکند.

وی در ادامه به ارائه چند پیشنهاد پرداخت و گفت: بر اساس  آنچه که در نامه ۶ بندی نوشته و تصویب شده مبنای ارائه خدمات بر اساس آمارها و امتحانات و نمرات کسب شده باشد.

وی ادامه داد: ارائه اطلاعات افراد چه از طریق مدیران مدارس و چه از طریق شورای هماهنگی باید ارائه شود و در ادامه مدارس برای همکاری بیشتر شورای هماهنگی و نهاد آیین نامه ای را تنظیم و گفتمان هایی را صورت دهند و نسبت به شورای برنامه ریزی نیز بهتر است ابتدا صحبت ها در استان یکی شود و سیستم به گونه ای طراحی شود که شائبه دخالت در آن وجود نداشته باشد.

در ابتدای این جلسه مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی امام جمعه مسجد مکی زاهدان نیز تاکید کرد: علمای اهل سنت هیچ گونه خصومتی با نظام جمهوری اسلامی ایران ندارند و همواره دوستدار نظام و همراه رهبر معظم انقلاب ومسئولین بوده اند.

وی ادامه داد: وحدت موجود در منطقه با تلاش های نظام جمهوری اسلامی و علما ایجاد شده است و همه علمای ما در مسیر اعتدال و وحدت حرکت و در برابر ناامنی ها ایستادگی می کنند.

مولوی اسماعیل زهی بیان داشت: ما با حاکمیت جمهوری اسلامی مشکلی نداریم و نظارت را حق نظام می دانیم اما معتقدیم که استقلال مدارس باید حفظ شود.

وی گفت: به همه مسئولان اطمینان می‌دهیم که هیچگونه نگرانی از بابت مدارس علمیه اهل سنت نداشته باشند زیرا کار ما کار فرهنگی است و علمای ما با هیچ گروهک تندرو و افراط گری همراه نیست و به دنبال انجام کار سیاسی نیستیم.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها