با ما همراه باشید

علمی پزشکی

ونتیلاتور کم تهاجم ایرانی وارد بازار شد/انتظار ۱۰ ماهه برای دریافت تاییدیه‌

منتشر شده

در

ونتیلاتور کم تهاجم ایرانی وارد بازار شد/انتظار ۱۰ ماهه برای دریافت تاییدیه‌

گروهی از محققان یکی از شرکت‌های فناور مستقر در پارک علم و فناوری پردیس بعد از چندین سال واردات تجهیزات پزشکی، اقدام به توسعه فناوری‌های این حوزه کردند و قبل از شیوع پاندمی کرونا موفق به طراحی، بومی سازی و تولید دستگاه‌های کمک تنفسی کم تهاجمی شدند.

مشکات نعمتی مدیر عامل این شرکت فناور با بیان اینکه این شرکت از سال ۹۲ فعالیت خود را در زمینه واردات تجهیزات پزشکی آغاز کرده است، اظهار کرد: از اواخر سال ۹۶ نسبت به طراحی و توسعه بر روی محصولات مختلف در این حوزه اقدام کردیم.

وی تولید محصول کمک تنفسی را از جمله محصولات این شرکت نام برد و اظهار کرد: این دستگاه در اواخر سال ۱۳۹۸ آماده عرضه شد و اطلاعات مربوط به این دستگاه را برای دریافت تاییدیه‌ها، به اداره کل تجهیزات پزشکی ارائه کردیم که این مساله همزمان با شروع پاندمی کرونا شد.

نعمتی با بیان اینکه این دستگاه که با نام “بای پپ” تولید شده بود به مدت ۱۰ ماه در پروسه ارزیابی قرار داشت، ادامه داد: مجوز تولید این محصول را در اواخر بهمن ماه سال ۱۳۹۹ دریافت کردیم و بعد از راه اندازی خط تولید، این محصول از خردادماه سال جاری به بازار عرضه شد.

مدیر عامل این شرکت فناور، کارایی این دستگاه را برای کمک به بهبود تنفس دانست و خاطر نشان کرد: این دستگاه به نوعی “ونتیلاتور” غیر تهاجمی است که عموما برای بیماران مبتلا به بیماری‌های تنفسی در منازل کار برد دارد ولی با شروع پاندمی کرونا و کمبود در زمینه دسترسی به دستگاه ونتیلاتور، این دستگاه در بیمارستان‌ها نیز کاربردی شد.

وی یکی از دلایل کاربردی شدن این دستگاه در بیمارستان‌ها را قیمت پایین آن دانست و یادآور شد: قیمت این دستگاه یک دهم دستگاه ونتیلاتور است ضمن آنکه این دستگاه برای بیمارانی که در شرایط بحرانی نیستند نیز، قابل استفاده است.

نعمتی با بیان اینکه این دستگاه در بخش‌های اورژانس و سایر بخش‌های بیمارستانی کاربرد دارد، ادامه داد: این دستگاه دارای دو مُود کاری دستگاه ونتیلاتور است و به علت کمبود دستگاه‌های ونتیلاتور در دنیا،‌ کاربرد دستگاه‌های کمک تنفسی در بیمارستان‌ها توسعه یافت.

به گفته بیمارانی که به تازگی از بخش‌ICU مرخص شدند و یا افرادی که دچار مشکلات خواب و قطع تنفس (خُرخُر) هستند می‌توانند از این دستگاه کمک تنفسی بهره‌مند شوند.

نعمتی با بیان اینکه این دستگاه با دانش بومی طراحی و ساخته شده است، تاکید کرد: این دستگاه به لحاظ قیمتی، نسبت به نمونه‌های اروپایی و امریکایی در برخی از مدل‌ها تا ۶۰ درصد پایین‌تر است؛ ضمن اینکه تا ۵۰ درصد  مانع از خروج ارز خواهد شد.

وی یادآور شد: علاوه بر آن، این دستگاه، یک دستگاه کمک تنفسی غیر تهاجمی است به این معنا که دستگاه‌های ونتیلاتور برای کمک به بیماران مبتلا به بیماری‌های تنفسی، لوله‌ای به داخل مجاری تنفسی بیمار خواهد شد و از این طریق بیمار قادر به تنفس خواهد بود ولی این دستگاه، دارای ماسکی است که بر روی صورت قرار می‌گیرد و هوا را با فشار مشخصی وارد ریه بیمار می‌کند.

نعمتی اضافه کرد: این روش باعث می‌شود که ریه قادر به انجام عمل دم و بازدم شود. این دستگاه دارای آپشن‌هایی است که با توجه به تجویز پزشک و تنظیمات فشار، برای بیماران مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا این دستگاه کمک تنفسی می‌تواند جایگزین ونتیلاتور شود، گفت: این امر بستگی به وضعیت بیمار دارد. ولی به طور کلی دنیا به این سمت در حرکت است که تا آنجا که امکان دارد بیماران در زیر دستگاه ونتیلاتورهای تهاجمی قرار نگیرند و سعی می‌شود که از دستگاه‌های غیر تهاجمی استفاده شود.

این محقق اضافه کرد: برای بیماران مبتلا به بیماری‌های تنفسی در ابتدا از دستگاه‌های غیر تهاجمی استفاده می‌شود و در صورتی که شرایط بیمار بحرانی شد، از  ونتیلاتورهای تهاجمی استفاده خواهد شد.

نعمتی با بیان اینکه در حال حاضر این دستگاه به بیماران مبتلا به بیماری‌های تنفسی فروخته می شود، اظهار کرد: در شروع پاندمی کرونا، حجم بالایی از این دستگاه به کشور وارد شد و بیمارستان‌ها در آن زمان نیازهای خود را از برندهای خارجی تامین کردند، ولی از آنجایی که حدود ۱۰ تا ۱۱ ماه در اداره کل تجهیزات پزشکی برای دریافت تاییدیه‌ها معطل شدیم، محصولات ما دیر به بازار عرضه شد از این رو ما فروش این دستگاه به بیمار را در دستور کار قرار دادیم .

به گفته وی استقبال بازار داخل از این محصول به دلیل قیمت پایین و کارایی آن، خوب بوده است.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علمی پزشکی

«اُمیکرون» بسیار نزدیک است، مراقب باشیم

منتشر شده

در

توسط

«اُمیکرون» بسیار نزدیک است، مراقب باشیم

سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت با اشاره به تایید اولین مورد کرونای “اُمیکرون” در امارات، گفت: رعایت شیوه‌نامه های بهداشتی و انجام واکسیناسیون کماکان بهترین سپر مقابله با این گونه نوپدید است.

 محمد هاشمی در پیامی توییتری نوشت:« ‏اولین مورد ابتلا به گونه جهش یافته کرونا معروف به «اومیکرون» در امارات نیز گزارش شد!

رعایت شیوه‌نامه های بهداشتی و انجام واکسیناسیون کماکان بهترین سپر مقابله با این گونه نوپدید است.

اومیکرون بسیار نزدیک است! بسیار مراقب باشیم…»

 

ادامه مطلب

علمی پزشکی

واکسن جدید آسترازنکا چیست؟

منتشر شده

در

توسط

واکسن جدید آسترازنکا چیست؟

 دانشگاه آکسفورد اعلام کرد که هیچ مدرکی مبنی بر اینکه واکسن‌ها نمی‌توانند از بیماری شدید در برابر اُمیکرون جلوگیری کنند وجود ندارد اما این شرکت آمادگی خود برای ساخت واکسن توسعه یافته آسترازنکا (AZN.L) را اعلام کرد.

به نقل از نیوز، اوایل روز گذشته (سه‌شنبه)، رئیس داروسازی مدرنا گفت: بعید است واکسن‌های کووید-۱۹ در برابر سویه جدید موثر باشند و سخنان وی بازارهای جهانی را تکان داد.

دانشگاه آکسفورد نیز اعلام کرد: تاکنون اطلاعات محدودی در مورد اُمیکرون وجود دارد و خاطرنشان کرد که تاثیر اُمیکرون بر واکسن خود را ارزیابی می‌کند.

در بیانیه این شرکت آمده است: «باوجود ظهور انواع جدید در سال گذشته، واکسن‌ها همچنان سطوح بسیار بالایی از محافظت در برابر بیماری‌های شدید ارائه می‌دهند و تاکنون هیچ مدرکی مبنی بر تفاوت اُمیکرون با دیگر سویه‌ها ارائه نشده است. با این حال، ما ابزارها و فرآیندهای لازم برای توسعه سریع یک واکسن به روز شده کووید-۱۹ را در صورت لزوم در اختیار داریم.»

پروفسور سر اندرو پولارد تاکید کرد: واکسن‌ موجود همچنان می‌تواند در پیشگیری از بیماری‌های جدی موثر باشد.

این دانشمند ابراز خوش‌بینی کرده است که واکسن‌های موجود علیه اُمیکرون نیز موثر خواهند بود و گفت که بسیار بعید است این سویه باعث همه‌گیری مجدد در بریتانیا شود.

پروفسور سر اندرو پولارد از دانشمندان تولید واکسن آکسفورد/آسترازنکا گفت: کارشناسان باید چند هفته برای تایید این موارد صبر کنند اما واکسن‌های موجود همچنان می‌توانند از بیماری جدی پیشگیری کنند.

پروفسور سر اندرو ریاست کمیته مشترک دولت در مورد واکسیناسیون و ایمن‌سازی را نیز بر عهده دارد و در مورد ساخت واکسن جدید اظهار کرد: واکسن جدید در صورت لزوم می‌تواند بسیار سریع ساخته شود اما امیدوارم که واکسن‌های فعلی کارایی لازم را داشته باشند.

اظهارات وی در حالی بیان شد که کشورها عجله کردند و مرزهای خود را به روی کشورهای جنوب آفریقا بستند تا از شیوع ویروسی که سازمان بهداشت جهانی به‌عنوان «نوع نگران کننده» نامیده است، به دلیل ترس از افزایش خطر ابتلا به عفونت مجدد جلوگیری کنند.

دولت بریتانیا پروازهای ورودی از آفریقای جنوبی و پنج کشور همسایه را ممنوع کرده است اما وزیران در حال بررسی افزودن کشورهای بیشتری به فهرست قرمز هستند زیرا بلژیک اولین کشور اتحادیه اروپاست که  ابتلا به اُمیکرون را گزارش کرد.

مقامات هلندی نیز اعلام کردند که آزمایش کووید-۱۹ تعداد ۶۱ نفر مثبت بود که روز جمعه با دو پرواز از آفریقای جنوبی وارد شدند. آزمایش‌های بیشتری در حال انجام است تا مشخص شود که کدامیک از آنان به سویه اُمیکرون مبتلا هستند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

علمی پزشکی

سکانس ژنی تست‌های PCR برای شناسایی کرونای «اُمیکرون»/ تاکید بر رصد دقیق پایانه‌های مرزی

منتشر شده

در

توسط

سکانس ژنی تست‌های PCR برای شناسایی کرونای «اُمیکرون»/ تاکید بر رصد دقیق پایانه‌های مرزی
عکس خبر تزیینی است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت اقدامات ایران برای جلوگیری از ورود سویه جدید کرونا به کشور را تشریح کرد.

دکتر کمال حیدری درباره آمادگی سیستم بهداشتی و درمانی ایران برای مقابله با جهش جدید کرونا تحت عنوان «اُمیکرون»، گفت: معمولا این سویه‌ها از بیرون از کشور شناسایی شده و وارد می‌شوند و اکنون هم این ویروس جدید از آفریقای جنوبی آغاز شده و در هنگ کنگ،‌ اروپا و … رد آن پیدا شده است.

وی تاکید کرد: اولین اقدام آنی ما که به وزارت امور خارجه  ابلاغ شده است، منع صدور ویزا برای کسانی است که می‌خواهند از این کشورهای آفریقایی به کشور ما سفر کنند. از طرفی پروازها هم لغو شده است و کسانی هم که به شکل غیرمستقیم می‌آیند توسط همکاران ما در پایانه‌های مرزی رصد می‌شوند که باید تست PCR داده و در صورت ابتلا، قرنطینه شوند.

او درباره سکانس ژنی جهش جدید ویروس کرونا، ادامه داد: مانند موارد دیگر جهش‌های کرونا تست‌های لازم در اختیار آزمایشگاه‌های مرجع قرار گرفته است و با دستورالعمل و به صورت رندوم، مواردی را رصد می‌ کنند که ببینیم این جهش در کشور ما شناسایی می‌شود یا خیر. اقدامات به شکل ویژه در حال انجام است و شخص وزیر بهداشت هم از پایانه مرزی فرودگاه امام خمینی (ره) شخصا بازدید داشتند تا موارد نظارتی به درستی انجام شود.

وی افزود: آخرین جهش کرونا که در آفریقای جنوبی مشاهده شده است، عجیب و غریب است از این بابت که ۳۲ جهش در این سویه جدید مشاهده شده است که سرعت بیماری زایی آن و درمانش را اندکی سخت‌تر می‌کند. آنچه که همکاران ما فعلا موظف بودند همکاری با وزارت خارجه بود که مراوده با کشورهای آلوده به این سویه جدید را متوقف کنند.

 

 

ادامه مطلب

برترین ها