با ما همراه باشید

اخبار

پایان سومین دورۀ جشنوارۀ «آب»

منتشر شده

در

پایان سومین دورۀ جشنوارۀ «آب»

  با برپایی آیین اختتامیۀ سومین جشنواره داستانی آب، برگزیدگان بخش‌های مختلف این جشنواره معرفی شدند.

حسن ساسانی، رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان در آیین اختتامیه سومین جشنواره داستانی آب که شامگاه گذشته (پنجشنبه_ ۱۴ مردادماه) از صفحۀ رسمی این جشنواره در فضای مجازی پخش شد گفت: کمبود منابع آبی، در زندگی تک‌تک ما اثر منفی داشته و موجب افسردگی جان‌ها شده است. آب، در دنیای امروز به دردی مشترک تبدیل‌شده و همدردی مشترک را نیز می‌طلبد.

وی ادامه داد: برای اینکه بتوانیم سواد آبی را بالا ببریم و کاری کنیم  که همگان، مفهوم کمبود آب را عمیقاً درک کنند برنامه‌های زیادی می‌توان اجرا کرد و برپایی جشنواره داستانی آب، از سوی شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان نیز، تلاشی است برای ترغیب هنرمندان به نوشتن دربارۀ آب که حسن ترویج کتاب‌خوانی را نیز در خود دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان، خاطرنشان کرد که این جشنواره موجب شده در خلال داستان‌های مختلف، وضعیت آب و کم‌آبی در سراسر نقاط ایران ثبت و ضبط و تصویری از شرایط امروز کشور به آیندگان ارائه شود.

ساسان یادآور شد: یکی از ضعف‌های بزرگ در حوزه آب شفاف نبودن داده‌هاست و تلاش ما این بوده که بتوانیم در مورد حق‌وحقوق ذی‌نفعان شفافیت ایجاد کنیم.

سلمان باهنر، دبیر سومین جشنواره داستانی آب نیز در ادامه اظهار کرد: سه سال است که شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان جشنواره‌ای ملی را برگزار و از نویسندگان دعوت می‌کند که به آب بیندیشند و برای آب بنویسند.

وی افزود: پاییز ۱۳۹۹ فراخوان سومین دورۀ این جشنواره منتشر و برای گروه‌های نویسندگان سراسر کشور ارسال شد. ضمن اینکه از فارسی نویسان خارج از کشور نیز دعوت کردیم برای آب بنویسند و به‌این‌ترتیب تا پایان مهلت ارسال آثار، ۴۶۶ اثر به دبیرخانه جشنواره رسید.

دبیر سومین جشنواره داستانی آب با ارائۀ آماری از تعداد آثار ارسالی در بخش‌های مختلف ادامه داد: در بخش داستان ۲۸۴ اثر، در بخش روایت ۶۲ اثر، در بخش نویسندگان بزرگسال برای کودک و نوجوان ۹۲ اثر، در بخش نویسندگان کودک و نوجوان ۲۸ اثر و در بخش نویسندگان فارسی‌زبان خارج از کشور نیز شش اثر ارسال‌شده بود که توسط هیأت بازخوانی و داوران، مورد ارزیابی قرار گرفت.

باهنر تصریح کرد: به این دلیل که در ادوار گذشته جشنواره، آثاری علمی از پژوهشگران برای دبیرخانه ارسال می‌شد اما ماهیت داستانی رویداد اجازه نمی‌داد که این آثار را داوری کنیم، در سومین دوره بخش جستار و روایت را نیز اضافه کردیم.

وی خبر داد که به‌زودی، آثار برگزیده دور دوم جشنواره داستانی آب در قالب صوت و آثار برگزیده دور سوم در قالب کتاب منتشر خواهد شد.

پس‌ازاینکه تعدادی از نویسندگان کودک و نوجوان این جشنواره بخش‌هایی از داستان‌های ارسالی خود را خواندند، علی خدایی و ناهید طباطبایی، داوران نهایی سومین جشنواره داستانی آب چند کلامی سخن گفتند.

طباطبایی، کیفیت داستان‌های ارسالی را ستود و گفت: برخی از داستان‌ها با اسطوره‌ها و باورهای مردمی دربارۀ آب در هم می‌آمیختند و روایتی ناب ارائه می‌کردند.

خدایی نیز اذعان کرد که با خوانش برخی داستان‌ها دیو خشک‌سالی را در چند قدمی خود احساس کرده است.

بخش پایانی اختتامیه سومین جشنواره داستانی آب به معرفی برگزیدگان بخش‌های مختلف جشنواره اختصاص داشت و نتیجه به این شرح اعلام شد:

بخش حوضه آبریز

آثار برگزیده:

سمیرا آرامی از تهران برای داستان «آکاستیو»

محمد معین شرفایی از کرمانشاه برای داستان «هشدار دربارۀ غرق شدن قایق‌های کوچک»

مهسا امین از بندرعباس برای داستان « غراب جندون»

لیلا راهدار از کرمان برای داستان «ماهیگیر»

 

بخش داستان بزرگسال برای کودک و نوجوان

رتبه اول: بهاره قربعلی از تهران برای داستان «از مزار تا نیمه‌های باران‌خورده»

رتبه دوم: مریم مدرس مطلق از اصفهان برای داستان «پری‌های زاینده‌رود»

رتبه سوم: سارا شجاعی از یاسوج برای داستان «سفر پر ماجرای قطره باران»

 

بخش نویسندگان خارج از ایران

معین مهر علیان از رم برای داستان «فونتانا»

 

بخش نویسندگان کودک و نوجوان

آثار برگزیده:

سیده فاطمه انجوی نژاد از شیراز برای اثر «این داستان را بافتم برای زیر پایتان»

دنیا اسکندر زاده از تهران برای داستان «جزیره اشک»

ماهور هژبری از اسفراین برای داستان «پل»

 

بخش روایت و جستار

رتبه اول: شهلا خدیوی از تهران  برای اثر «قایق سرگردان پدر» و حجت جبار دخت از ارومیه برای اثر «جزیره»

رتبه دوم: محمود مرادی از گلستان برای اثر «پشت دریا شهری ست» و محمد معین شرفایی از کرمانشاه برای اثر «تبعید در مجاورت دریا»

رتبه سوم: زهرا خوش‌نظر از تهران برای اثر «سقاخانه‌های تهران» و سروش عبداللهی از قزوین برای اثر «جستاری در آب»

 

بخش داستان

رتبه اول: معصومه قدردان از خراسان شمالی برای داستان «ب غیر آخر»

رتبه دوم: منیژه دادکریمی از سیستان برای داستان «آب می خواید نفت بدید»

رتبه سوم: عباس عظیمی از مرکزی برای داستان «زکریا»

رتبه چهارم: اسما دلبری از خراسان رضوی برای داستان «عروس گاندو».

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز

منتشر شده

در

توسط

آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز(۲۴ آبان ماه) خبر داد.

صادق ضیاییان در گفت و گو با ایسنا افزود: براساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش یابی هواشناسی، امروز(۲۴ آبان ماه) در اکثر مناطق کشور جوی پایدار حاکم است و برای شهرهای صنعتی و پرجمعیت انباشت آلاینده های جوی و کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: سه شنبه (۲۵ آبان ماه) شمالی شدن جریانات روی دریای خزر برای استان‌های ساحلی دریای خزر و اردبیل بارش آغاز خواهد شد و با گذر امواج تراز مبانی، در بخش‌هایی از کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، همدان، مرکزی، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، ارتفاعات و دامنه‌های جنوبی البرز به تدریج اصفهان، شمال بوشهر، شمال فارس، غرب، یزد، خراسان شمالی و خراسان رضوی بارش باران، وزش باد شدید موقت و در مناطق سردسیر و مرتفع بارش برف پیش‌بینی می‌شود. بیشینه مقادیر بارش در این روز برای سواحل دریای خزر انتظار می رود و در نواحی جنوب غرب بارش همراه با رعد و برق خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ادامه داد: چهارشنبه (۲۶ آبان ماه) فعالیت سامانه بارشی با شدت کمتر در استان‌های ساحلی دریای خزر، لرستان، ارتفاعات خوزستان، مرکزی، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، یزد و خراسان رضوی ادامه خواهد داشت. از اواخر وقت چهارشنبه سامانه از شمال شرق کشور خارج می‌شود و طی روزهای پنجشنبه و جمعه (۲۷و ۲۸ آبان ماه) مجدد جوی پایدار بر کشور حاکم خواهد شد و در شهر های پرتردد و صنعتی افزایش غلظت آلاینده‌ها انتظار می‌رود.

وی افزود: طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه (۲۵ و ۲۶ آبان ماه) در نواحی غرب، سواحل دریای خزر، اردبیل، خراسان شمالی و چهارشنبه در نواحی شرق، شمال شرق، مرکز و دامنه‌های جنوبی البرز کاهش محسوس دما بین ۸ تا ۱۲ درجه سانتیگراد رخ خواهد داد. همچنین در این دو روز برای نواحی شمال شرق و شرق وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

به گفته ضیاییان اوایل وقت امروز (۲۴ آبان ماه) تنگه هرمز و شرق خلیج فارس مواج پیش بینی می‌شود همچنین سه شنبه و چهارشنبه (۲۵ و ۲۶ آبان ماه) دریای خزر مواج و توفانی خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده اظهارکرد: آسمان تهران فردا ( ۲۵ آبان ماه) نیمه‌ابری و به‌تدریج ابری با حداقل دمای ۷ و حداکثر دمای ۱۶ درجه سانتیگراد و طی ‌چهارشنبه ( ۲۶ آبان ماه) نیمه‌ابری تا ابری همراه با بارش باران و وزش باد و در اواخر وقت به‌تدریج کاهش ابر با حداقل دمای ۳  و حداکثر دمای ۸  درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

ضیاییان در پایان گفت: طی امروز و فردا (۲۴  و ۲۵ آبان ماه) بندرعباس با دمای ۳۱ و۳۰ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و اراک با  دمای ۱۰ درجه سانتیگراد سردترین مراکز استان‌ کشور هستند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار

اهدای ۱۰۰ هزار جلد کتاب بین جامعه‌ی هدف تا پایان امسال در ایلام

منتشر شده

در

توسط

اهدای ۱۰۰ هزار جلد کتاب بین جامعه‌ی هدف تا پایان امسال در ایلام

ایسنا/ایلام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام گفت: سال گذشته بیش از ۶۰‌ هزار جلد کتاب در میان جوامع هدف توزیع شده و هدف‌گذاری ما تا پایان سال جاری، اهدای ۱۰۰هزار جلد کتاب به علاقه‌مندان در مناطق محروم و کم‌برخوردار استان براساس ذائقه مخاطبان و به یاد و نام ۳۰۰۰ شهید ارزشمند استان است.

«عمران خودآموز» در گفت‌وگو با ایسنا، به اهمیت هفته کتاب و کتابخوانی در کشور اشاره و اظهار کرد: خوشبختانه توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در استان ایلام با بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در چند سال اخیر روندی رو به رشد داشته و اخیراً با افتتاح کتابخانه‌ی تخصصی فرهنگ، هنر و ارتباطات گامی مهم در این زمینه برداشته شده است.

وی گفت: استمرار فعالیت کتابسرا با رویکردی جدی، تخصصی و حرفه‌ای در حوزه‌ی توزیع هدفمند کتاب، خرید حداکثری کتاب از مؤلفان و ناشران بومی، برگزاری برنامه‌های مختلف در فضای مجازی با محوریت کتاب و کتابخوانی، برگزاری مستمر جایزه‌ی کتاب سال استان از سال ۱۳۹۵ تاکنون و… زیرساخت‌های توسعه‌ی کتابخوانی در استان‌ تقویت شده و تلاش داشته‌ایم با شناسایی نیازهای جوامع هدف یار مهربان به‌ صورت حداکثری و گسترده و با سهولت در دسترس مخاطبان قرار گیرد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام افزود: دبدار با نماینده ولی‌فقیه در استان با حضور نمایندگان ناشران و نویسندگان با نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه ایلام ،دیدار با ناشران استانی و اصحاب پیشکسوت قلم به‌صورت محدود و شرکت در مراسم غبارروبی مزار شهدای گمنام شهر ایلام با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برگزار می‌شود.

خودآموز بازدید از کتابفروشی‌های شهر ایلام و بررسی مسائل و مشکلات این قشر پرتلاش فرهنگی و  بازدید از کتابخانه‌های عمومی با همراهی مسئولان را از دیگر برنامه‌های هفته کتاب و کتاب‌خوانی عنوان کرد و گفت: ویژه‌ برنامه‌های کتاب و کتابخوانی در شهرهای مختلف استان و در مجتمع‌های فرهنگی، هنری ادارات تابعه نیز برگزار خواهد شد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام  با بیان اینکه با هدف تجهیز کتابخانه‌های مدارس و مساجد در مناطق محروم و البته رعایت تناسب گروه سنی جوامع هدف بر اساس محتوا و موضوع، کتاب‌های مناسب بین آنها توزیع خواهد شد، گفت: کتاب‌های کمک ‌آموزشی در مناطق محروم در پایه‌های تحصیلی (ابتدایی تا دبیرستان) نیز در هفته‌ی کتاب امسال اهدا خواهد شد.

خودآموز با بیان اینکه سال گذشته بیش از ۳۶۰۰ جلد کتاب کمک ‌آموزشی در میان دانش‌آموزان مستعد کم‌برخوردار در مناطق محروم استان توزیع و اهدا شده است، در خصوص اهدای هدفمند و برنامه‌ریزی ‌شده‌ی کتاب در میان جوامع هدف تصریح کرد: سال گذشته بیش از ۶۰‌ هزار جلد کتاب در میان جوامع هدف توزیع شده و هدف‌گذاری ما تا پایان سال جاری، اهدای ۱۰۰هزار جلد کتاب به علاقه‌مندان در مناطق محروم و کم‌برخوردار استان براساس ذائقه مخاطبان و به یاد و نام ۳۰۰۰ شهید ارزشمند استان است.

وی گفت: هر چند در طول سال کتاب‌هایی برای مخاطبان بزرگسال و کودک و نوجوان در مناطق محروم و کم‌برخوردار با موضوعات مختلف ادبی، مذهبی، دفاع مقدس، آیینی، هنری، ورزشی، تخصصی، علمی، سیاسی، اجتماعی، اعتقادی و… اهدا می‌شود.
وی فرهنگ اهدا کتاب را تقویت بنیادهای انگیزشی مخاطبان عنوان کرد و افزود: یکی از اهداف کلان و بلندمدت این اداره‌کل، توسعه و ترویج حداکثری فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در جامعه مخصوصاً در میان افراد محروم و نیازمند و به‌دور از امکانات فرهنگی بوده است.
خودآموز گفت: یکی از برنامه‌هایی که بسیار مورد استقبال جوامع هدف قرار گرفته، آیین تجلیل از فعالان، خادمان حوزه‌ی نشر، ناشران، نویسندگان، کتابفروشان، ویراستاران، طراحان و … است که هر سال از سوی این اداره کل برگزار شده و امیدواریم بتوانیم در هفته‌ی کتاب به‌ صورت حضوری و با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برنامه‌های شایسته و در خور و شان مخاطبان برگزار کنیم.
وی ادامه داد: بازدید از کتابفروشی‌های استان و خرید کتاب با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در راستای اجرای طرح کتابگردی، برگزاری برنامه نقد و بررسی کتاب با حضور استادان و اهالی قلم و منتقدان به‌صورت مجازی و رونمایی از تازه‌های نشر در سال ۱۴۰۰ از برنامه‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام در هفته‌ی کتاب است.
بیست ‌و نهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران همزمان با سراسر کشور و همراه با اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری از امروز ۲۴ تا ۳۰ آبان‌ماه با شعار «جای خالی را با کتاب خوب پر کنیم» برگزار می‌شود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار

تداوم آلودگی هوای تهران

منتشر شده

در

توسط

تداوم آلودگی هوای تهران

براساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، امروز(۲۴ آبان ماه) هوای تهران در محدوده ناسالم برای گروه های حساس قرار دارد که ناشی از پایداری جو، انباشت آلاینده‌ها و ترافیک صبحگاهی است.

به گزارش ایسنا پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران نشان می‌دهد که در صبح روز دوشنبه (۲۴ آبان ماه) همزمان با افزایش ترافیک صبحگاهی، کیفیت هوا در بیشتر مناطق در محدوده‌ ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس قرار خواهد گرفت که ناشی از حاکمیت پایداری و سکون جو و انباشت آلاینده‌ها طی ساعات گذشته است.

تداوم این شرایط جوی و عدم وزش باد مؤثر در طول روز از پراکندگی آلاینده‌ها جلوگیری خواهد کرد و کیفیت هوا در وضعیت نامطلوب باقی خواهد ماند. پایداری جو تا اواخر وقت دوشنبه (۲۴ آبان ماه) ادامه خواهد داشت و با افزایش ترافیک شامگاهی بر غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد که برقراری وضعیت ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس در بیشتر مناطق پایتخت پیش‌بینی می‌شود.

در صبح روز سه‌شنبه (۲۵ آبان ماه) با آغاز تردد خودروها بر غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد و آسمان غبارآلود ناشی از برقراری وضعیت ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس حاکم می‌شود.

رشد تدریجی ناپایداری جوی در طول روز همراه با افزایش تندی باد تاحدودی سبب پراکندگی آلاینده‌ها خواهد شد. به‌تدریج با افزایش تندی باد همراه با رشد ابرناکی و احتمال رگبار پراکنده تا اواخر وقت سه‌شنبه از میزان غلظت آلاینده‌ها کاسته خواهد شد و در نتیجه بهبود کیفیت هوا در بیشتر مناطق پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش ایسنا، آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۱۴۶ بود و کیفیت هوای پایتخت در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت. آلاینده شاخص هم‌اکنون «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۱۲۰ و کیفیت هوا در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها