با ما همراه باشید

علم و فناوری

پرفروغ کردن چشم مسلح علم کشور با تزریق اعتبارات

منتشر شده

در

با افتتاح ساختمان مجموعه آزمایشگاهی تحقیق و توسعه چشمه نور ایران محققان امیدوارند با تزریق اعتبارات آن و امکان سیطره آنها بر مواد، جهش علمی جدیدی در کشور در راستای توسعه فناوری صورت گیرد.

  “طرح شتابگر ملی” به عنوان یکی از بزرگترین طرح‌های علمی کشور در مجموعه‌ای به نام “چشمه نور” در شمال شهر قزوین اجرا می‌شود. این شتابگر به عنوان یک آزمایشگاه بزرگ علمی با تمرکز بر روی پرتوهای سیکلوترون (پرتوهای نوری بسیار درخشنده) راه را برای اجرای تحقیقات رشته‌های مختلف هموار می‌سازد؛ از این رو است که متخصصان پروژه چشمه نور ایران این شتابگر را یک شتابگر سنکروترون می‌دانند و انتظار می‌رفت که ساخت این ماشین تا سال ۲۰۲۰ در شهر قزوین به پایان برسد، ولی به دلیل عدم تزریق اعتبارات پیشرفت قابل توجهی نیافته است.

طرح چشمه نور ایران (شتابگر ملی) به عنوان یکی از طرح‌های کلان کشور در راستای سند چشم انداز ۱۴۰۴ در سال ۱۳۸۸ در معاونت علمی‌وفناوری ریاست جمهوری به تصویب رسید و ماموریت اجرای این طرح بزرگ ملی در ۱۵ فروردین ۱۳۸۸ طی توافق‌نامه‌ای به پژوهشگاه دانش‌های بنیادی سپرده شد.

این طرح، مجتمع بزرگی از شتابگرهای پیچیده، ابزارهای تجربی و آزمایشگاه‌های متنوعی است که در دهه‌های آینده، نیروی محرکه اصلی برای رسیدن به اهداف علمی و مهندسی مهم کشور خواهد بود. این طرح ملی اولین تسهیلات آزمایشگاهی در مقیاس بزرگ برای پژوهش‌های بین رشته‌ای در ایران است و انتظار می‌رود پس از تاسیس آن، سالانه هزاران دانشمند و محقق از این آزمایشگاه ملی، برای انجام تحقیقات خود استفاده کنند.

این طرح پس از طراحی مفهومی و پایه، طی یکی دو سال اخیر با تزریق اعتباراتی عملیات ساختمانی آن آغاز شد و در تیرماه سال جاری نیز با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری ساختمان مجموعه آزمایشگاهی تحقیق و توسعه طرح چشمه نور ایران به بهره برداری رسید. این اقدام با تزریق اعتباراتی بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان از سوی این معاونت صورت گرفته است.

پیشرفت ۲۰ درصدی طرح چشمه نور ایران/پرفروغ کردن چشم مسلح علم کشور با تزریق اعتبارات

هدف اصلی این طرح ملی، ایجاد اولین آزمایشگاه مقیاس بزرگ برای انجام تحقیقات نانو فناوری و مطالعات بین رشته‌ای و رفع نیازهای فنی و تخصصی دانشمندان و محققان کشور است و “طراحی و توسعه مواد و ترکیبات جدید با ساختارهای استراتژیک”، “طراحی و ساخت داروهای جدید و انجام تحقیقات و آزمایش‌های پزشکی”، “ساخت بافت‌های مصنوعی و پیوند اندام”، “نوآوری در صنایع تولید انواع مواد”، “آزمایش و تحقیق در خوردگی فلزات، آلیاژها و انواع مواد غذایی و بهداشتی” از جمله اهداف کاربردی آن به شمار می‌رود.

دکتر جواد رحیقی، مدیر سابق طرح چشمه نور ایران و از محققان پژوهشگاه دانش‌های بنیادی در گفت‌وگو با ایسنا، طرح شتابگر ملی را یکی از بزرگترین طرح‌های علمی کشور در مجموعه‌ای به نام “چشمه نور” در شمال شهر قزوین دانست و گفت: این طرح ملی به عنوان یک آزمایشگاه بزرگ تحقیقاتی با تمرکز بر روی پرتوهای سیکلوترون (پرتوهای نوری بسیار درخشنده) راه را برای اجرای تحقیقات رشته‌های مختلف هموار می‌کند و حوزه‌های مختلف پزشکی، فیزیک، شیمی، الکترونیک، کشاورزی، داروسازی، صنعت و غیره در طرح شتابگر ملی توسعه می‌یابند.

وی با اشاره به جزئیات اجرای طرح “چشمه نور ایران” اظهار کرد: مرحله پایه و جزئیات طراحی آن به پایان رسیده است، ولی مساله اصلی ادامه این طرح، مسائل مالی است.

رحیقی، مهمترین بخش اجرای این طرح را ایجاد زیرساخت‌هایی چون آموزش پرسنل و انتخاب زمین مناسب، ردیف بودجه و تامین نیروی انسانی متخصص دانست و یادآور شد: اینها مسائل زیربنایی است که برای این طرح کلان ملی تدارک دیده شده و آماده سازی این زیرساخت‌ها موجب پیشرفت این پروژه شده است.

این محقق پژوهشگاه دانش‌های بنیادی با تاکید بر اینکه این طرح دارای پیشرفت ۲۰ درصدی است، یادآور شد: برای پیشرفت این طرح نیاز به صرف هزینه‌ها و اعتبارات لازم، است تا با توجه به زیر ساخت‌هایی که ایجاد شده است، به سرعت این طرح پیشرفت کند.

به گفته وی زمینه نیروی انسانی متخصص یکی از نیازمندی‌های این طرح است که در ابتدای اجرای این طرح در کشور نیروی انسانی متخصص نداشتیم، ولی اکنون نیروی انسانی آن در کشور وجود دارد.

وی تاکید کرد: زیر ساخت‌های این طرح آماده است و کشور در این چند سال دانش‌های این طرح را کسب کرده است، ضمن آنکه مشاوران خارجی در کنار ما قرار دارند و قادر خواهیم بود طرح چشمه نور ایران را به جلو ببریم، به شرط آنکه دولت تصمیم بگیرد که در زیر ساخت‌های مهم علمی کمک کند. این کمک‌ها تاکنون نبوده و یا کم بوده است.

رحیقی، چشمه نور را چشم محققان در اجرای تحقیقات توصیف کرد و گفت: برای تولید مواد جدید، تولید سیمان با بیشترین استحکام، تولید رنگ، شناسایی سلول‌های سرطانی و در بسیاری از موارد محققان به چشمی مجهز به اشعه ایکس نیاز دارند و این طرح درخشان به میزان  ۱۰ به قوه ۱۲ مرتبه قوی‌تر از یک دستگاه اشعه ایکس است.

رحیقی در پایان اضافه کرد: بر این اساس است که این تجهیزات فناورانه کاربردهای بسیاری از شیمی تا پزشکی، زمین شناسی و مواد دارد.

 

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علم و فناوری

کندانسور خنک کننده

منتشر شده

در

توسط

 

نوعی کندانسور که وظیفه پایین آوردن دمای سیالات را عهده دار است و از طریق مهندسی مکانیکی خنک کننده بخارات داغ می‌باشد کندانسور خنک کننده نام دارد. جهت تکمیل فرآیند عرق گیری و گلاب گیری به منظور سرد سازی بخار ایجاد شده یعنی همان فرآیند تقطیر این مدل کندانسور استفاده می‌گردد. دستگاه خنک کننده بخارات گیاهی یا بخار آب بوجود آمده را به مایع و عصاره تبدیل می‌نماید. فلذا بخش دوم مکانیزم تبخیر که آنرا میعان می‌گویند داخل لوله‌های کندانسور انجام می‌شود. بنابراین بعلت کاربردی بودن، اینگونه تجهیزات خنک کننده در صنایع یا کارخانجات عظیم صنعتی برای عرضه عرقیات بکار برده میگردد. شرکت کویل سازی تهویه دی ایکس مهر سازنده دستگاه‌های مختلف گرمایشی سرمایشی میباشد که تولید کندانسور خنک کننده را بنحو احسنت همراه ضمانت انجام می‌دهد. 

معرفی انواع کندانسور خنک کننده 

این شکل از چگالنده‌ها در دو دسته ایستاده هوایی (برقی فن دار) و اسپیرال آبی طراحی می‌شوند. برای کارخانجات وسیع که دارای افزایش سطح تولید هستند کندانسور ایستاده هوایی خنک کننده کارایی دارد. زیرا دارای مزایای خوبی نظیر سرعت عمل استاندارد، مکانیزم سرد سازی مناسب، تحمل فشار بالا و بهترین مدل تقطیر می باشد. ولیکن چگالنده آب خنک توسط یک کویل مسی مارپیچی یا اسپیرال داخل منبع یا ظرف آب جای داده شده سپس عمل تقطیر صورت میگیرد. این فرآیند کاملا آرام انجام میگردد همچنین سرعت نوع هوا خنک را ندارد. بنابراین مناسب استفاده جهت عرقیات خانگی یا واحدهای تولیدی کوچک است. شرکت dx انواع کندانسور خنک کننده را برای مصارف صنعتی عظیم یا کوچک جهت تولید عرقیات سالم بهداشتی طبق سفارش با بازدهی زیاد طراحی و عرضه می‌کند. 

اجزای سازنده انواع کندانسور خنک کننده 

تمام چگالنده‌ها دارای کویل یا مبدل به عنوان اجزای سازنده اصلی هستند. کویل بر اساس نوع کاربری کندانسور خنک کننده از آلیاژهای متفاوتی همچون مس، استیل، آلومینیوم تولید می‌شود. ولیکن معمولا برای مصارف خوراکی و بهداشتی ساخت کویل با لوله‌های استیل 316 صورت می‌گیرد. اگر مایع تقطیر شده جهت استفاده‌هایی بجز آشامیدن بکار برده گردد نیازی نبوده از آلیاژ استیل بهره گرفته شود. کندانسور ایستاده هوایی خنک کننده (برقی) بنابر مقدار ظرفیت حرارتی دارای یک الی چند فن سبدی صنعتی می‌باشد تا بتواند با مکش اجباری هوا از روی فین و پوسته لوله مبدل سبب انجام عمل تقطیر گردد. پس مهمترین اجزای کندانسور خنک کننده کویل و پروانه است که ایفا کننده مهمترین نقش به شمار می‌آیند. 

کندانسور خنک کننده تقطیر اسپیرال آبی 

همانطوریکه اشاره شد چگالنده تقطیر آب خنک دارای یک لوله مسی یا استیل میباشد که درون یک مخزن آبسرد قرار گرفته است. وقتی بخار در طول لوله حرکت می‌کند، گرمای خودش را به آب داخل منبع آبسرد داده و عمل میعان انجام میگردد. سه مدل کندانسور خنک کننده تقطیر آبی وجود دارد : 

  1. دستگاه خنک کننده تقطیر آبی کوچک با لوله داخلی مسی : جهت سرد سازی بخار به وجود آمده توسط تجهیزات گلاب گیری تا حداکثر مخزن 300 لیتر طراحی شده و مناسب مصارف خانگی می باشد. 

  2. چگالنده خنک کننده تقطیر آبی بزرگ دارای لوله‌های مسی : متریال سازنده لوله‌های آن فلز مس بوده که قادر است بخارات خارج شده از سیستم‌های عرق گیری را تا حدود 100 لیتر خنک نماید فلذا عصاره خالصی تحویل میدهد. 

  3. سیستم خنک کن تقطیر آبی بزرگ با لوله‌های داخلی استیل : برای عرق گیری از بخار تولید شده با حداکثر ظرفیت 100 لیتر استفاده میگردد. 

کندانسور خنک کننده تقطیر هوایی برقی فن دار

چگالنده‌های خنک کن برقی فن دار بسیار به صرفه و مناسب هستند فلذا امروزه طرفداران زیادی دارند. عملکرد آنها اینگونه میباشد که یک پنکه یا پروانه قسمت پشتی لوله‌های حاوی بخار نصب میشود. سپس وقتی فن روشن می‌گردد، گرمای بخار موجود در لوله‌ها گرفته شده تا بخار خنک گردد و به مایع یا عصاره مد نظر تبدیل شود. کندانسور خنک کننده تقطیر فن دار دارای سایزهای متفاوتی است. 

جهت سفارش، استعلام قیمت خرید، درخواست طراحی یا صدور پیش فاکتور کندانسور خنک کن برقی و آبی میتوانید با کارشناسان فروش شرکت تهویه دی ایکس مهر تماس بر قرار نمایید. تمام چگالنده‌های ساخت گروه کارخانجات DX از 24 ماه گارانتی طلایی همراه خدمات ده ساله بعد فروش برخورد دار هستند. همچنین دارای مزایایی مانند کیفیت بالا، حمل راحت، ساخت طبق استانداردهای روز دنیا و… می‌باشند. توصیه میگردد قبل خرید و سفارش تجهیزات گرمایشی سرمایشی حتما با متخصصان کمپانی مهر مشورت نمایید تا بتوانید بهترین دستگاه را خریداری کنید.

 

 

ادامه مطلب

اخبار

5 نکته کلیدی برای طراحی ساختمان های مقاوم در برابر زلزله

منتشر شده

در

توسط

هنگامی که متخصصان ساختمان‌ها را طراحی می‌کنند و سپس می‌سازند، نحوه کاهش خطرات را ارزیابی می‌کنند. پیروی از نکات مهم قابل اجرا یکی از راه‌های انجام این کار است. علاوه بر قوانین بین‌المللی ساختمان که طراحی، ساخت، تغییر و نگهداری ساختمان‌های تجاری و مسکونی جدید را تنظیم می‌کند، نکات کلیدی مقاومت‌سازی نیز وجود دارد. این موارد مقرراتی هستند که تضمین می‌کنند سازه‌ها می‌توانند در برابر زلزله مقاومت کنند.

ساختمان‌هایی که برای مقاومت در برابر زلزله ساخته شده‌اند ممکن است از بیرون قابل توجه به نظر نرسند. با این حال، جنبه‌های متعدد آن‌ها را در طول وقوع این بلایا انعطاف پذیرتر می‌کند. در این مطلب پنج نکته طلایی درباره مقاوم‌سازی ساختمان بیان کردیم.

 

1.ایجاد یک بنیاد مناسب

ایجاد یک پایه انعطاف‌پذیر برای یک ساختمان می‌تواند به مقاومت آن در هنگام زلزله کمک کند. یکی از گزینه‌ها این است که سازه را روی لنت‌هایی بسازید که ساختمان را از زمین جدا می‌کند. سپس، لنت‌ها حرکت می‌کنند اما ساختمان ثابت می‌ماند. یکی از راه‌های دیگر، خرید گروت سیمانی مرغوب است تا در هنگام ساختمان‌سازی از مصالح با کیفیت استفاده کرده باشید.

امکان مشابه دیگری که در یک مقاله تحقیقاتی در سال ۲۰۱۹ توضیح داده شده است، قرار دادن یک دال پایه جامد ساخته شده از بتن مسلح و نوارهای متقاطع در بالای یک بالشتک میانی از ماسه تاثیرگذار است. همچنین این رویکرد شامل یک ترانشه در اطراف فونداسیون برای حفاظت بیشتر بود. از آنجایی که این طرح فونداسیون، پایه ساختمان را از خاک دور نگه می‌داشت، در برابر نیروهای لرزه‌ای مقاومت بیشتری داشت.

 

2.میراگرهای لرزه ای

ساختمان‌های مقاوم در برابر زلزله نیز به ویژگی‌هایی برای کمک به جذب ضربه‌ها نیاز دارند. مردم بیشتر از آن‌ها به عنوان میراگرهای لرزه‌ای یاد می‌کنند. مهندسان با ناسا برای توسعه سیستم‌های دمپر برای چرخاندن بازوها بر روی موشک‌هایش در دهه ۱۹۶۰ همکاری کردند. ابتدا یک سیستم جداسازی شوک مبتنی بر گاز را انتخاب کردند، سپس در نهایت به یک سیستم مبتنی بر سیالات تبدیل شد که هنوز هم امروزه در پرتاب‌های ایستگاه فضایی و ساختمان‌های مقاوم در برابر زلزله استفاده می‌شود.

میراگرهای لرزه‌ای انرژی مخرب را جذب می‌کنند و از ساختمان در برابر حفظ آن محافظت می‌کنند. به طور کلی، هرچه قطر دمپر بزرگتر باشد، نیروی بیشتری را می‌تواند تحمل کند. یکی از دیگر از راه‌های مقاوم‌سازی استفاده از مصالح با کیفیت است و خرید گروت اپوکسی از پارتاک گزینه مناسبی برای شماست.

روش دیگر شامل قرار دادن یک لایه نازک از گرافن در بالای یک پد لاستیکی طبیعی است. محققان بر این باورند که این یک گزینه دمپر کم هزینه برای ساختمان‌های تجاری و مسکونی خواهد بود.

 

3.مکانیزم زهکشی

آب جمع آوری شده می‌تواند عوارض ساختاری ایجاد کند. به همین دلیل است که گاراژهای پارکینگ اغلب دارای سازه‌های باربر دو سه راهی با پیچش هستند که یک گوشه را پایین می‌آورند، ویژگی که تاب برداشتن نام دارد. مهندسان زهکشی مثبت با حداقل ۱.۵ درصد شیب در عرض مورب به سمت زهکشی کف اجرا می‌کنند. زهکشی نیز برای کمک به سازه‌ها در تحمل زلزله بسیار مهم است.

هنگامی که بلایا در مکان‌هایی با خاک‌های سست و شنی رخ می‌دهد، لرزش می‌تواند منجر به پدیده‌ای به نام روانگرایی شود. باعث فرورفتن یا حرکت ساختمان‌ها به یک طرف می‌شود و لوله‌های فاضلاب ممکن است به سطح برسند. هنگامی که خاک پس از زلزله دوباره جامد می‌شود، ساختمان‌ها در موقعیت فرورفته و کج خود باقی می‌مانند.

با این حال، زهکش‌های زلزله به خروج آب جمع آوری شده کمک می‌کند و از مایع شدن جلوگیری می‌کند. آن‌ها قطعات پیش ساخته‌ای هستند که در یک پارچه فیلتر پیچیده شده اند. قطر هر زهکشی بین ۳ تا ۸ اینچ است و نصب موفقیت‌آمیز مستلزم قرارگیری به سبک شبکه‌ای است. بسته به اندازه منطقه مستعد روان شدن، یک ساختمان ممکن است به صدها یا هزاران زهکش نیاز داشته باشد.

 

4.تقویت سازه

مهندسان و طراحان روش‌های مختلفی برای مقاوم‌سازی سازه ساختمان در برابر زلزله‌های احتمالی دارند. بسیاری از آن نیروهای لرزه‌ای تغییر جهت می‌دهند. به عنوان مثال دیوارهای برشی و قاب‌های مهاربندی شده نیروهای جانبی را از کف و سقف به پی منتقل می‌کنند.

سپس، دیافراگم‌ها صفحات افقی صلب هستند که نیروهای جانبی را به قسمت‌های مقاوم در برابر عمودی ساختمان، مانند دیوارها یا چارچوب ساختمان منتقل می‌کنند. قاب‌های مقاوم در برابر حرکت نیز وجود دارد و این احتمالات باعث می‌شود که اتصالات قاب ساختمان سفت شود و در عین حال به سایر قسمت‌ها اجازه حرکت دهد.

ساختمان‌های کوتاه‌تر نسبت به ساختمان‌های بلندتر انعطاف کمتری دارند. بنابراین، مهندسان معمولا متوجه می‌شوند که باید برای سازه‌هایی که فقط چند طبقه ارتفاع دارند در مقابل آسمان‌خراش‌ها، تقویت ساختاری بیشتری ارائه کنند.

 

5.مواد با شکل پذیری کافی

شکل‌پذیری توضیح می‌دهد که چگونه یک ماده می‌تواند تغییر شکل پلاستیک را قبل از شکست تحمل کند. بنابراین، مواد با شکل‌پذیری بالا می‌توانند مقادیر زیادی انرژی را بدون شکستگی جذب کنند. فولاد سازه‌ای یکی از انعطاف پذیرترین مواد است، در حالی که آجر و بتن موادی با شکل‌پذیری پایین هستند.

همچنین محققان راه‌حل‌های خلاقانه‌ای ابداع کرده‌اند که نشان می‌دهد چگونه فولاد سازه‌ای تنها ماده مقاوم در برابر زلزله نیست که ارزش بررسی دارد. به عنوان مثال، دانشمندان یک بتن تقویت شده با الیاف با خواصی مشابه فولاد را مهندسی کردند. آن‌ها این ماده را کامپوزیت سیمانی شکل‌پذیر دوستدار محیط زیست نامیدند. آزمایش‌ها نشان داد که استفاده از لایه‌ای به ضخامت ۱۰ میلی‌متر بر روی دیوارهای داخلی، از آن‌ها در برابر آسیب در طول یک زلزله شبیه‌سازی شده با بزرگی ۹.۰ محافظت می‌کند.

همچنین پروژه‌هایی برای ساخت خانه‌های مقاوم در برابر زلزله در کشورهایی در حال انجام است که منابع لازم برای ساخت خانه‌های ایمن ساخته شده از موادی را ندارند که مردم ممکن است نیاز به واردات داشته باشند یا مهارت‌های لازم برای استفاده صحیح را ندارند (مانند بتن و آجر). تحقیقات نشان داد که چگونه مردم اندونزی می‌توانند خانه‌های مقاوم در برابر زلزله را تقریبا به طور کامل از بامبو بسازند. سقف‌ها دارای ورق‌های راه راه ساخته شده از بازیافت تترا پاک هستند، ماده‌ای سبک وزن که گرما را منعکس می‌کند.

 

تصمیمات متفکرانه می تواند جان انسان ها را نجات دهد

سالانه ده‌ها هزار زلزله در سطح جهان رخ می‌دهد. اگرچه برخی از آن‌ها آسیب جزئی یا بدون خسارت وارد می‌کنند، برخی دیگر منجر به فروریختن ساختمان‌ها، تلفات جانی و اختلالات شدید در اقتصاد محلی می‌شود.

نکات طلایی ذکر شده در این مطلب همه چیز را شامل نمی‌شود اما شامل پنج مورد است که باید در هر مکالمه در مورد کمک به یک ساختمان در برابر زلزله مطرح شود. هنگامی که معماران، کارگران ساختمانی و سایر متخصصان از یک سازه در برابر فعالیت‌های لرزه‌ای محافظت می‌کنند، به جوامع ایمن‌تر، پایدارتر و مولدتر کمک خواهند کرد. لازم به ذکر است که پارتاک تولیدکننده برتر محصولات شیمیایی ساختمان امکان خرید روان کننده بتن باکیفیت و مرغوب را مهیا کرده است.

 

ادامه مطلب

علم و فناوری

درخشش عطارد در آسمان از امشب

منتشر شده

در

توسط

سیاره عطارد که نزدیک‌ترین سیاره به خورشید است، پس از غروب خورشید در آسمان عصر انتهای ماه آوریل ۲۰۲۲ خواهد درخشید. اگرچه تشخیص عطارد ممکن است سخت باشد، اما اواخر آوریل زمان بسیار خوبی است، چرا که تنها سیاره قابل مشاهده در آسمان عصرگاهی است.

 به نقل از اسپیس، هنگامی که ماه آوریل آغاز شد، آسمان عصرگاهی فاقد هرگونه سیاره درخشان بود و این داستان تقریباً در نیمه اول این ماه که دو روز پیش آن را پشت سر گذاشتیم، برقرار بود. اما این موضوع در نیمه دوم این ماه تغییر خواهد کرد.

اواخر ماه آوریل این سیاره که اغلب به عنوان دشوارترین سیاره در بین پنج سیاره درخشان منظومه شمسی و قابل مشاهده با چشم غیرمسلح شناخته می‌شود، اندکی پس از غروب خورشید به راحتی در آسمان قابل مشاهده خواهد بود.

به این سیاره “سیاره پست” نیز می‌گویند، زیرا مدار آن از مدار زمین به خورشید نزدیک‌تر است. بنابراین عطارد از نقطه نظر ما همیشه در جهت کلی خورشید به نظر می‌رسد. از آنجایی که عطارد نزدیک‌ترین سیاره به خورشید نیز هست، هرگز در آسمان شب از دید ما چندان از مجاورت خورشید دور نمی‌شود.

به همین دلیل است که افراد نسبتا کمی در طول تاریخ به آن توجه کرده‌اند. حتی شایعه‌ای وجود دارد که یکی از بزرگ‌ترین ستاره شناسان تاریخ به نام “کوپرنیک” هرگز آن را از سرزمین خود در لهستان ندیده است. در حالی که این سیاره در اغلب مواقع سال از دیدها پنهان است، چند بازه زمانی وجود دارد که در آنها دیدن عطارد تقریباً به هیچ تلاشی نیاز ندارد و ما اکنون در شرف ورود به یکی از آنها هستیم. تنها کاری که لازم است بکنیم این است که بدانیم چه زمانی به کجا باید نگاه کنیم و برای دیدن عطارد باید یک افق باز و بدون مانع به سمت غرب-شمال غرب بیابیم.

رخ‌نمایی عطارد در آوریل ۲۰۲۲

در تاریخ دوم آوریل، عطارد در سمت دور خورشید از دید ما قرار داشت، بنابراین از دید ما پنهان بود. اما دو رویداد وجود دارد که باعث می‌شوند این سیاره کوچک سنگی اواخر این ماه در معرض دید قرار گیرد.

ابتدا در تاریخ نهم آوریل، عطارد به نقطه صعودی خود رسید، نقطه‌ای که به نظر می‌رسد از صفحه مداری زمین در آسمان(به نام دایره البروج) عبور می‌کند و به سمت شمال حرکت می‌کند. این مزیت رصدی را برای رصدگران نیم‌کره شمالی فراهم می‌کند.

سپس در تاریخ ۱۳ آوریل، عطارد به حضیض خود یعنی نزدیک‌ترین نقطه به خورشید رسید. در این قسمت از مدار آن است که عطارد سریع‌ترین حرکت را دارد و هم‌اکنون در حال دور شدن سریع از مجاورت خورشید است و تا اواخر آوریل از خورشید فاصله خواهد گرفت.

عطارد از دیشب حدود ۴۰ دقیقه پس از غروب خورشید، بسیار نزدیک به افق غربی-شمال غربی قابل مشاهده است و اگر آسمان در محل سکونت شما صاف باشد و هیچ مانع بلندی جلوی دید شما را نگرفته باشد، قادر به دیدن آن به عنوان یک ستاره بسیار درخشان که با رنگ نارنجی مایل به زرد می‌درخشد، خواهید بود.

عطارد هم اکنون با قدر ظاهری منفی ۱.۱ می‌درخشد، به این معنی که به عنوان دومین جرم درخشان در آسمان عصرگاهی دیده می‌شود و فقط ستاره شباهنگ(Sirius) که درخشنده‌ترین ستاره است، از آن درخشان‌تر است.

شباهنگ نام یک سامانه ستاره‌ای و درخشان‌ترین ستاره آسمان شب است. شباهنگ کمابیش از همه نقاط مسکونی زمین دیده می‌شود و در نیم‌کره شمالی به عنوان یک رأس از مثلث زمستانی شناخته می‌شود. شباهنگ با فاصله ۸.۶ سال نوری یکی از نزدیکترین ستاره‌ها به زمین است. جرم شباهنگ ۲.۴ برابر جرم خورشید و قدر ظاهری آن منفی ۱.۴۷ است.

پیوند خوشه پروین و ماه

طی دو هفته آینده، عطارد به آرامی درخشندگی خود را از دست می‌دهد، اما با دور شدن تدریجی از مجاورت خورشید به آرامی ارتفاع می‌گیرد.

این سیاره در تاریخ ۲۹ آوریل به بیشترین کشیدگی شرقی می‌رسد که بزرگترین فاصله زاویه‌ای خود از شرق خورشید(۲۱ درجه) است. پس از آن با قدر ظاهری ۰.۴ و حدود یک ساعت و ۵۰ دقیقه پس از غروب خورشید می‌درخشد که بهترین رخ‌نمایی عطارد در سال ۲۰۲۲ است.

بهترین منظره احتمالاً ۵۰ دقیقه پس از غروب خورشید خواهد بود که عطارد در زاویه ۱۰ درجه بالاتر از افق غربی-شمال غربی خواهد نشست.

“کشیدگی” در اخترشناسی، فاصله ظاهری سیارات درونی نسبت به خورشید از نگاه ناظر زمینی یا به عبارتی برابر با زاویه جدایی یک سیاره درونی که مدارش درون مدار زمین است با خورشید از ناظر زمینی به عنوان مرجع است.

اما در تاریخ ۲ مه، یک جرم آسمانی دیگر به صحنه خواهد آمد که ماه خواهد بود. در این تاریخ، ماه به شکل یک برش باریک از نور ظاهر می‌شود که تنها چهار درصد توسط خورشید روشن می‌شود. ماه در آن زمان در زاویه چهار درجه سمت چپ و بالای عطارد قرار خواهد گرفت. در همین حال، خوشه پروین فقط ۲.۵ درجه در سمت راست و پایین عطارد قرار خواهد گرفت و شما باید بتوانید هر سه را در میدان دید دوربین‌های دوچشمی استاندارد ببینید.

در کل، در گرگ و میش غروب روز ۲ مه، این رویاد می‌تواند یک تابلوی آسمانی دوست داشتنی ایجاد کند.

عطارد در ۱۶ آوریل در تلسکوپ‌ها، یک کره غول پیکر است که بیش از سه چهارم(۷۹ درصد) روشن شده است، به همین دلیل است که بسیار درخشان به نظر می‌رسد. اما تا ۲۵ آوریل، کمی کمتر از نیمه‌روشن به نظر می‌رسد و میزان روشنایی سطح آن توسط خورشید در روزهای بعد کاهش می‌یابد و در دوم مه به ۲۸ درصد، در چهارم مه به ۲۳ درصد و تا شش مه تنها به ۱۸ درصد می‌رسد.

در نتیجه، هنگامی که عطارد پس از ۲۹ آوریل شروع به برگشت به نزدیکی خورشید می‌کند، با سرعت نسبتاً سریعی از دید ما محو می‌شود.

در واقع تا تاریخ دوم مه، درخشندگی عطارد به قدر ظاهری ۰.۸ کاهش می‌یابد که تنها یک ششم روشنایی روز ۱۶ آوریل است. قدر ظاهری عطارد تا تاریخ ششم مه تا ۱.۶ کاهش می‌یابد و تلسکوپ‌ها آن را به صورت یک هلال باریک نشان می‌دهند. به احتمال زیاد این آخرین تصویر ما از آن خواهد بود، زیرا در طول غروب‌های بعدی تقریبا از دید ما پنهان می‌شود.

عطارد؛ سیاره‌ای گرم و سرد

در افسانه‌های روم باستان، عطارد پیام‌آور خدایان تیزپا بوده است، چرا که این سیاره نزدیک‌ترین سیاره به خورشید و سریع‌ترین سیاره منظومه شمسی است و به طور متوسط با سرعت ۴۷.۴ کیلومتر در ثانیه حرکت می‌کند و سفر سالانه خود به دور خورشید را تنها در ۸۷.۹۶ روز زمینی انجام می‌دهد.

جالب اینجاست که مدت زمانی که عطارد یک بار به دور خود می‌چرخد، ​​معادل با ۵۸.۶ روز زمینی است، به طوری که تمام قسمت‌های سطح آن دوره‌هایی از گرمای شدید و سرمای شدید را تجربه می‌کند. اگرچه میانگین فاصله آن از خورشید تنها ۵۷.۹ میلیون کیلومتر است، اما تا حد زیادی بیشترین دامنه تغییر دما را تجربه می‌کند که شامل ۴۲۷ درجه سانتیگراد در سمت روز و منفی ۱۹۳ درجه سانتیگراد در سمت شب آن است.

هویت دوگانه عطارد

در دوران پیش از مسیحیت، این سیاره در واقع دو نام داشت، زیرا مردم در آن متوجه نشده بودند که این سیاره می‌تواند به طور متناوب در یک طرف خورشید و سپس در طرف دیگر آن ظاهر شود.

عطارد در هنگام عصر، “هرمس”(Hermes) نامیده می‌شد، اما هنگامی که در صبح دوباره ظاهر می‌شد به نام “آپولو”(Apollo) شناخته می‌شد.

گفته می‌شود که “فیثاغورث” در حدود قرن پنجم قبل از میلاد با اشاره به اینکه هر دوی این اجرام، یکی هستند، این راز را حل کرده است.

 

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها