با ما همراه باشید

اخبار 42

پیشرفت ۶۰ درصدی برنامه‌های کنگره/برگزاری اجلاسیه نهایی در فروردین ۱۴۰۰

منتشر شده

در

پیشرفت ۶۰ درصدی برنامه‌های کنگره/برگزاری اجلاسیه نهایی در فروردین ۱۴۰۰

ایسنا/یزد دبیر کل دومین کنگره ملی چهار هزار شهید استان یزد با تایید خبر به تعویق افتادن برگزاری اجلاسیه نهایی این کنگره از اسفندماه امسال به فرودین ماه ۱۴۰۰، گفت: خوشبختانه برنامه‌های کمیته‌های مختلف حدود ۶۰ درصد پیشرفت داشته و در برخی حوزه‌ها فراتر از پیش‌بینی‌ها بوده است.

سردار «مهدی فرهنگ‌دوست» در نشست خبری کمیته اجرایی دومین کنگره ملی ۴۰۰۰ شهید استان یزد که امروز پنچشنبه ۳۰ بهمن ماه در محل حسینیه سید محمد آقا  برگزار شد، با اشاره به برگزاری کنگره‌های شهدای استانها هر ۱۰ سال یک بار، اظهار کرد: اولین کنگره سرداران شهید استان یزد در سال ۸۴ برگزار شد ولی دومین کنگره شهدای استان به دلیل برگزار نشدن اولین کنگره در برخی استانها که هنوز هم بعضاً برگزار نشده است، تا امسال به تعویق افتاد.

وی با بیان این که برگزاری کنگره شهدای استانهای یزد، قم، زنجان و گیلان برای امسال در نظر گرفته شده بود ولی به دلیل شیوع کرونا سه استان دیگر از برگزاری کنگره در سال جاری انصراف دادند، افزود: خوشبختانه در استان یزد همدلی و وفاق خوبی در بحث برگزاری کنگره شهدا شکل گرفت و با توجه به شیوع کرونا مقرر شد که با بسیج همه نیروها در استان، محور اصلی برنامه‌ها خدمت‌رسانی و محرومیت‌زدایی لحاظ شود.

سردار فرهنگ‌دوست با بیان این که در همین رابطه ۲۲ کمیته به ریاست روسای برخی دستگاه‌های استان و دبیری همکاران سپاه شکل گرفت، گفت: خوشبختانه پیگیری خوبی تاکنون در زمینه ۴۰ خدمت طراحی شده برای کنگره انجام شده به نحوی که براساس ارزیابی‌ها به طور میانگین حدود ۶۰ درصد برنامه‌ها اجرایی شده و با توجه به مردمی بودن بسیاری از آنها با کمترین مشکل مواجه شده‌ایم.

وی با بیان این که خوشبختانه ۴۰ روز مانده تا کنگره در برخی از کمیته‌ها حتی بیش از برنامه طراحی شده اقدام کرده است، در رابطه با تغییر زمان برگزاری اجلاسیه نهایی کنگره از اسفندماه به فروردین ماه ۱۴۰۰ خاطرنشان کرد: اجلاسیه نهایی کنگره قرار بود در اسفندماه انجام شود ولی با هماهنگی دفتر مقام معظم رهبری به دهم فروردین‌ماه سالروز شهدای قیام انقلابی مردم یزد در سال ۱۳۵۷ به تعویق افتاد.

دبیر کل دومین کنگره ملی شهدای استان یکی از برنامه‌های کمیته اجرایی کنگره را در رابطه با بحث سرداران شهید ذکز کرد و افزود: در همین رابطه تهیه پوستر ۱۵۴ سردار شهید استان که به لحاظ رتبه‌ی نظامی، فرمانده گروهان و رده‌های مشابه به بالا داشتند، را دنبال می‌کنیم.

وی با بیان این که خوشبختانه تمام یادواره‌های شهدای شهرستان‌ها مگر ابرکوه که امشب برگزار می‌شود و همچنین اغلب یادواره‌های شهدای اقشار مختلف برگزار شده است، یادآور شد: تهیه و نصب یادمان ۱۰ سردار شهید استان به همراه سرداران شهید سلیمانی و ابو مهدی المهندس در تمام گلزارهای اصلی شهدای استان در دستور کار است.

«محمد علی شاه حسینی» نماینده استاندار در ستاد اجرایی کنگره نیز با بیان این که در ابتدا بسیاری از برگزارکنندگان کنگره نگاه تردید به برگزاری کنگره‌ای در شان شهدا با توجه به شیوع کرونا داشتند ولی به لطف خدا و دعای خانواده شهدا و تلاش مجموعه‌ی استان شاهد برگزاری پرافتخار کنگره یزد هستیم به نحوی که برنامه‌های کنگره یزد به عنوان پایلوت و الگوی بی‌نظیر و برتر خیلی از استانها توسط دستگاه های ارزیابی کننده کشور شناخته شده است.

وی از برگزاری برخی برنامه‌های ماندگار به نام شهدا در جریان برگزاری این کنگره یاد کرد و گفت: خوشبختانه علی‌رغم برگزاری یادوارهای شهدا با حضور والدین سالخورده شهدا که با اشتیاق خاصی در برنامه‌ها با وجود شرایط کرونایی شرکت کردند، کمترین مشکل را به لحاظ ابتلای شرکت‌کنندگان به این بیماری شاهد بودیم.

شاه حسینی با تاکید بر این که هر چیز که به دریای بیکران الهی وصل شود جاودان خواهد شد، تصریح کرد: بحث شهدا به لطف خداوند باعث وحدت، همدلی و صمیمیت خوبی بین دستگاه‌های و مسئولان اجرایی و برگزارکنندگان کنگره شهدا در استان شده است.

سرهنگ «سید کاظم پارسائیان» مسئول دبیرخانه ستاد اجرایی کنگره نیز در این نشست دو ویژگی شاخص را برای کنگره شهدای استان برشمرد و عنوان کرد: یزد اولین و تنها استانی بود که برگزاری کنگره شهدا در سال ۹۹ را با وجود مشکلاتی مانند شیوع کرونا تقبل کرد و ویژگی دیگر این کنگره ابتکار عمل مجموعه ستاد برگزاری در قالب ۴۰ خدمت در راستای محرومیت زدایی و خدمت رسانی به مردم بود.

وی افزود: خوشبختانه هر روز شاهد برکات برگزاری کنگره شهدای استان هستیم و ضمن این که امیدواریم شاهد تداوم برگزاری این خدمات در سال های آینده نیز باشیم، معتقدیم هر کسی که در این فرصت مشارکت کرده، دعوت شده از سوی شهدا بوده است.

این مسئول در پایان نیز خاطرنشان کرد: یکسری اقدامات موثر و انقلابی در استان در جریان کنگره رقم خورد که از مهمترین آنها همدلی و همکاری بین تمام دستگاه‌ها، شور و اشتیاق مردم به ویژه جوانان، تمرکز خدمات و اقدامات تمام دستگاه ها، استفاده از ظرفیت بالای کمک‌های خیری در بحث شهدا و تعطیل نشدن فعالیت‌های مربوط به شهدا علی رغم شیوع کرونا را می توان نام برد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 42

اسلامی سازی علوم انسانی و اقتصاد نیاز جامعه دینی است

منتشر شده

در

توسط

اسلامی سازی علوم انسانی و اقتصاد نیاز جامعه دینی است

ایسنا/فارس مدیر حوزه علمیه فارس تاکید کرد که اسلامی سازی علوم انسانی و اقتصاد که نیاز جامعه دینی است، با تعریف کار ویژه‌های مشترک قابل تحقق است.

حجت‌الاسلام محمد استوار میمندی شنبه ۲۷ آذر در نخستین جلسه هم‌اندیشی وحدت حوزه و دانشگاه که با حضور روسای دانشگاه‌های مستقر در شیراز و مسئولان نهاد رهبری در دانشگاه‌های فارس، برگزار شد، ضمن تسلیت ایام فاطمیه بیان کرد: نگاه ما به این جلسه یک نگاه عملیاتی و کاربردی است، چرا که نقطه نظرات می‌تواند به تعاملات حوزه و دانشگاه برای فعال کردن ظرفیت‌ها، منجر شود.

او با بیان اینکه بیش از سه هزار طلبه در حوزه علمیه استان فارس مشغول به تحصیل هستند و بیش از همین میزان یعنی حدود ۴ هزار نفر روحانی هم وارد عرصه‌های اجرایی، تبلیغی و فرهنگی اجرایی شده‌اند، افزود: این تعداد طلاب برادر هستند و حدود ۴ هزار نفر نیز طلبه خواهر وجود دارد. ۵۰ مدرسه علمیه و ۴ مرکز آموزش تخصصی نیز در استان فعال است.

به گفته مدیر حوزه علمیه فارس، ۳ هزار طلبه‌ای که در استان تحصیل می‌کنند در شمار طلابی هستند که دروس پایه یک تا درس خارج را فرا می‌گیرند.

استوار میمندی به وجود حدود ۶۰۰ مبلغ  طرح هجرت، مبلغان آزاد، روحانیون مستقر و ۲۰۰ مبلغ طرح امین در مدارس اشاره وعنوان کرد: ۳۲۰ استاد در حوزه علمیه در استان نیز مشغول تحصیل علوم دینی هستند.

او با اشاره به سابقه درخشان حوزه علمیه فارس و تربیت بزرگانی از عرصه علم و دانش سخن گفت که برخی تبدیل به چهره بین‌المللی شده‌اند و افزود: افتخار می‌کنیم که حوزه کهن و پرستاره‌ای داشته‌ایم که همچنان می‌درخشد.

استوار میمندی تصریح کرد: شیراز در میان اندیشمندان به دلیل حوزه علمیه فارس معروف به دارالعلم شده است و اگر امروز دانشگاه‌های شیراز جایگاه ویژه‌ای در سطح کشور دارند، حوزه علمیه فارس نیز ۴۰۰ سال اعتبار شیراز محسوب می‌شود که از بزرگانی می‌آمدند تا علوم خود را تکمیل کنند.

او خاطرنشان کرد: اگرچه ما امروز با گذشته فاصله داریم، اگر چه شاهد افول هستیم اما ظرفیت‌های مطلوبی داریم،ث. به عنوان مثال؛ امروز ۲ هزار و ۵۰۰ طلبه استان فارس در شهر قم مشغول به فعالیت‌های علمی و دینی هستند.

مدیر حوزه علمیه فارس با بیان اینکه امروز استان فارس پس از خراستان و قم، در میان همه استان‌ها دومین استان پرتعداد است، در خصوص وحدت حوزه و دانشگاه نیز گفت: حداقل چهار و پنج تفسیر برای حوزه و دانشگاه وجود دارد، البته همه این‌ها مطلوب است اما آیا کافی است یا نه؟ تفسیر نخست که از فرمایشات ابتدایی امام راحل محسوب می‌شود این است که باید در کنار هم زیست مسالمت آمیز داشته باشند.

استوار میمندی با بیان اینکه وحدت بر محور دغدغه‌ها و اهداف مشترک یکی دیگر از تفاسیری است که در خصوص حوزه و دانشگاه وجود دارد، اظهار کرد: برگزاری همایش‌ها و سمینار ها می‌تواند تحقق بخش این معنا باشد.همچنین تفسیر سوم نیز وحدت با محوریت کارویژه‌های مشترک است که نه تنها یک همایش گرفته شود و دغدغه‌ها را فریاد بزنند بلمه کار عملیاتی نیز انجام شود.

او ادامه داد: تفسیر چهارم وحدت میان حوزه و دانشگاه، وحدت با محوریت فلسفه واحد است.همه علوم یک فلسفه‌ای دارند، علومی که دارای فلسفه غربی هستند باید با فلسفه توحید اسلامی محقق شوند همانگونه که قرآن و عترت را فلسفه واحد تعریف می‌کند.

مدیر حوزه علمیه فارس عنوان کرد: امروز در ۱۶ حوزه دانشی بیش از ۴۰۰ رشته و گرایش تخصصی تعریف شده که طلاب بتوانند در این رشته‌ها تخصص لازم را کسب کنند.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 42

تولیدکنندگان نفت محتاط بمانند

منتشر شده

در

توسط

تولیدکنندگان نفت محتاط بمانند

عربستان سعودی از اعضای گروه اوپک پلاس که آماده می‌شوند افزایش بیشتر تولید نفت را در نشست ماه آینده بررسی کنند، دعوت کرد احتیاطشان را حفظ کنند.

 به گزارش ایسنا، قیمتهای نفت تحت تاثیر بهبود تقاضا و محدودیت عرضه گروه اوپک پلاس، در معاملات نیویورک به بالای مرز ۶۰ دلار در هر بشکه صعود کرده که بالاترین قیمت در بیش از یک سال اخیر است. با این حال ادامه روند همه گیری ویروس کرونا، باعث شده ابهامات به قوت خود باقی بمانند و کاهش تولید نفت به دلیل طوفانهای قطبی در آمریکا بعید است ادامه پیدا کند.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی، روز چهارشنبه در کنفرانس آنلاینی که از سوی مجمع انرژی بین المللی در ریاض برگزار شد، اظهار کرد: ما در مقایسه با یک سال پیش در موقعیت بسیار بهتری قرار داریم اما باید بار دیگر نسبت به رضایت از وضعیتمان هشدار دهم. ابهامات بسیار بالایی وجود دارد و بایستی فوق‌العاده محتاط باشیم. وی همچنین گفت: باید به آن دسته از افراد که تلاش می‌کنند حرکت بعدی اوپک پلاس را پیش‌بینی کند بگویم سعی نکنید غیرقابل پیش بینی را پیش بینی کنید.

وزیران گروه اوپک پلاس به ریاست مشترک عربستان سعودی و روسیه روز چهارم مارس برای تصمیم گیری درباره تسهیل بیشتر محدودیت عرضه دیدار خواهند کرد. این گروه در حال حاضر تولیدش را بیش از ۷ میلیون بشکه در روز معادل حدود ۷ درصد از عرضه جهانی محدود کرده و قرار است امسال حدود یک و نیم میلیون بشکه در روز از محدودیت مذکور را احیا کند که این اقدام با توجه به شرایط بازار انجام خواهد گرفت.

ریاض و مسکو درباره روند احیای محدودیت عرضه اختلاف نظر دارند و روسیه به طور کلی اشتیاق بیشتری برای ازسرگیری سریع تولید دارد. هنگامی که اعضای اوپک پلاس ماه گذشته دیدار کردند سعودی‌ها به طور یک جانبه کاهش تولید داوطلبانه به میزان یک میلیون بشکه در روز در ماه های فوریه و مارس را اعلام کردند.

افزایش قیمتهای نفت باعث نگرانی واردکنندگان بزرگ شده است. دارمندرا پرادهان، وزیر نفت هند که یکی از بزرگ‌ترین خریداران نفت اوپک است، در همین کنفرانس اعلام کرد قیمتهای بالاتر نفت به روند احیای اقتصاد جهانی آسیب خواهد زد.

هشدارهای شاهزاده عبدالعزیز نشان می دهد که در جلسه آینده اوپک و متحدانش بحث دیگری به وجود خواهد آمد.

عراق که یکی از اعضای موافق با افزایش تولید در اوپک پلاس است، هفته گذشته اعلام کرده بود این گروه احتمالاً در نشست ماه آینده حفظ سطح فعلی تولید را انتخاب خواهد کرد.

روسیه و امارات متحده عربی که در دیدارهای گذشته اوپک پلاس خواستار افزایش تولید شده بودند، هنوز نظرات خود را ابراز نکرده اند. با این حال اظهارنظر روز چهارشنبه وزیر انرژی عربستان سعودی نشان می‌دهد که این کشور تمایل دارد محدودیت عرضه فعلی حفظ شود.

در این بین، روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از مشاوران سعودی گزارش کرد عربستان سعودی قصد دارد تولید نفت را در ماههای آینده افزایش دهد. انتظار می‌رود عربستان در نشست هماهنگی سیاست تولید در ماه  آینده برنامه‌هایش را به تولیدکنندگان اوپک اعلام کند.

آمار رسمی منتشره در وب سایت سازمان JODI نشان داد صادرات نفت عربستان سعودی در دسامبر سال ۲۰۲۰ برای ششمین ماه متوالی رشد کرده و به بالاترین میزان در ۸ ماهه اخیر رسیده است. صادرات این کشور در دسامبر به ۶.۴۹۵ میلیون بشکه در روز رشد کرد که بالاترین میزان از آوریل سال ۲۰۲۰ و بالاتر از ۶.۳۵ میلیون بشکه در روز در نوامبر بود. مجموع صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی عربستان سعودی در دسامبر به ۷.۷۱ میلیون بشکه در روز رشد کرد.

طبق آمار رسمی، تولید پالایشگاهی عربستانی سعودی در دسامبر ۰.۴ درصد کاهش یافته و به ۲.۳۳ میلیون بشکه در روز رسید و مصرف مستقیم نفت ۵۳ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرد و به ۲۶۷ هزار مشکل در روز رسید. تولید نفت این کشور تغییر چندانی نداشت و در ۸.۹۸ میلیون بشکه در روز ایستاد.

بر اساس گزارش رویترز، محمد بارکیندو دبیر کل اوپک در همین نشست اظهار کرد: دلایلی برای خوشبینی وجود دارد که سال ۲۰۲۱ سال احیا خواهد بود اما ابهامات متعدد دیگری پیش رو قرار دارند. وی همچنین گفت چشم انداز پیک مصرف نفت در افق نزدیک دیده نمی شود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 42

صادرات اقلام شوینده و صابون آزاد شد

منتشر شده

در

توسط

صادرات اقلام شوینده و صابون آزاد شد

صادرات انواع صابون و شوینده‌ها تا اطلاع ثانوی بلامانع است.

به گزارش ایسنا، بر اساس نامه سعید عباسپور، مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) به گمرک ایران صادرات انواع صابون ذیل تعرفه ۳۴۰۱ و انواع شوینده‌ها تحت ردیف تعرفه های ۳۴۰۲۲۰۱۰، ۳۴۰۲۲۰۲۹ و ۳۴۰۲۲۰۹۰ تا اطلاع ثانوی با رعایت سایر ضوابط و مقررات مربوطه بلامانع است.

پیش‌تر هم ستاد تنظیم بازار با صادرات صابون رختشویی تا اطلاع ثانوی موافقت کرده بود.

حدود ۱۰ روز پیش هم سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان از رفع ممنوعیت صادرات آب ژاول و تسریع در ثبت سفارش ملت بلون خبر داد و برای درخواست سازمان غذا و دارو مبنی بر قیمت گذاری اقلام ضدعفونی کننده با پایه الکلی دارای پروانه دائم با کاربرد در مراکز درمانی و بیمارستانی نیز شرایط جدیدی اعلام کرد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها