با ما همراه باشید

اخبار 54

پیک سهمگین کرونا در راه خوزستان / افزایش ۱۲ درصدی فوتی‌ها

منتشر شده

در

پیک سهمگین کرونا در راه خوزستان / افزایش ۱۲ درصدی فوتی‌ها

ایسنا/خوزستان رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به افزایش موارد ابتلا و بستری کرونا در خوزستان، گفت: اگر این اوضاع در این هفته و هفته آینده کنترل نشود، پیک سخت‌ و سهمگین‌تری نسبت به پیک اول خواهیم داشت.

دکتر فرهاد ابول‌نژادیان اظهار کرد: در هفته منتهی به دوم بهمن‌ماه، تنها یک شهر استان زرد و در هفته منتهی به ۱۱ بهمن‌ماه، چهار شهر خوزستان زرد بودند اما با توجه به سیر صعودی روند بیماری در هفته گذشته، تا ۱۸ بهمن‌ماه ۹ شهر زرد شده‌اند.

به گزارش ایسنا، وی با بیان اینکه شیب تندی در بروز بیماری شروع شده است، افزود: سیر صعودی بیماری از ۱۰ بهمن‌ماه روند تندی را آغاز کرده است و از بار مراجعه به بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی بسیار نگران هستیم.

پیک سوم بیماری در خوزستان بسیار تند است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: خوزستان دو پیک تجربه کرده است که پیک اول در تابستان و بسیار سخت و نفس‌گیر بود اما پس از آن شیب پیک پاییز کمتر بود و اوضاع در خوزستان از بسیاری از مناطق دیگر کشور بهتر بود.

وی افزود: پیک سوم از ۱۰ بهمن‌ماه شروع شده که پیک تندی است و بسیار از این وضعیت نگران هستیم.

بازگشت بیمارستان‌ها به چرخه کرونا

ابول‌نژادایان بیان کرد: میزان مراجعه به بیمارستان‌ها در مدت یک هفته، تقریبا دو و نیم برابر شده است. اکنون ظرفیت بیمارستان رازی اهواز تکمیل و از چند روز پیش سه بیمارستان دیگر وارد چرخه کرونا شده‌اند.

وی ادامه داد: به بیمارستان‌های بسیاری از شهرها گفته بودیم بیمار مبتلا به کرونا پذیرش نکنند و بیماران را به قطب اعزام کنند تا بیمارستان‌های کمتری درگیر کرونا شوند اما با توجه به روند افزایشی بیماران، اکنون مجبور شده‌ایم در بیمارستان‌های شهرهای مختلف بیماران را پذیرش کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز تصریح کرد: تا یک هفته پیش، بیماران شهرهای هندیجان، رامشیر و امیدیه به ماهشهر انتقال داده می‌شدند اما با روند تند مراجعه مجبور شده‌ایم در بیمارستان‌های شهرهای کوچک نیز مبتلایان کرونا را پذیرش کنیم.

پیکی سهمگین‌تر از پیک تابستان در راه خوزستان

وی افزود: اگر این اوضاع در این هفته و هفته آینده کنترل نشود، پیک سخت‌ و سهمگین‌تری نسبت به پیک اول خواهیم داشت. از مردم خواهش می‌کنیم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند و از تردد مکرر درون‌شهری پرهیز شود.

ابول‌نژادیان گفت: در یک هفته اخیر موارد بروز بیماری ۴۸ درصد، موارد بستری ۵۰ درصد و موارد فوت ۱۲ درصد افزایش پیدا کرده است. اگرچه افزایش موارد فوت دو تا سه هفته دیگر خود را نشان می‌دهد.

وی با اشاره به افزایش موارد بیماری در برخی شهرهای استان، گفت: مراجعه به بیمارستان‌ها و موارد بستری در یک هفته اخیر در دشت آزادگان ۱۱۸۰ درصد افزایش پیدا کرده است، یعنی تعداد بیماران در این شهرستان ۱۱ برابر شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز تصریح کرد: مراجعه به بیمارستان‌ها و بستری در هویزه ۵۸۳ درصد، آغاجاری ۱۰۰۰ درصد، اندیمشک ۱۴۰ درصد، لالی ۵۰۰ درصد، حمیدیه ۲۰۰ درصد، کارون ۴۶۷ درصد و هفتکل ۲۲۹ درصد افزایش یافته است.

وی افزود: طبق بررسی‌های انجام شده هویزه تالار یا رستوران‌های متعدد ندارد بنابراین عمده بیماران هویزه، بیماران دشت‌آزادگان بودند که در مراسم آنجا آلوده شدند. همچنین عمده بیماران شهرستان کارون بر اثر شرکت در مراسم در شادگان مبتلا شده‌اند.

ابول‌نژادیان با اشاره به قرنطینه مناطقی از شادگان و رامهرمز تصریح کرد: به دلیل اینکه برخی از روستاهای این مناطق منبع آلودگی بودند، مجبور شدیم این روستاها را قرنطینه و محدودیت‌های دیگری در این شهرستان‌ها اعمال کنیم تا وارد پیک سخت و سهمگین نشویم.

هر سرماخوردگی، کرونا است

وی گفت: عمده مبتلایان در پی تماس با موارد مثبت، درگیر شده‌اند. ۲۷ درصد از موارد ابتلا در اثر تماس در خانواده‌ها بوده که این مسأله نشان می‌دهد بیماری کاملاً سهل ‌انگاشته شده است در حالی که در این بازه زمانی هر گونه علائمی دال بر سرماخوردگی، کرونا است مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز بیان کرد: کوچک‌ترین علامت تب، خستگی، احساس ضعف و سرفه باید جدی گرفته شود و کرونا محسوب شود مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

وی افزود: عمده موارد ابتلا در پی تماس با موارد مثبت در خانواده‌ها و تماس با سایر بستگان، شرکت در دید و بازدیدها، تماس با موارد مشکوک در محل کار و تردد مکرر درون‌شهری رخ می دهند.

ابول‌نژادیان گفت: هفته گذشته در کمیته مرگ دانشگاه علوم پزشکی اهواز مرگ یک زن ۳۷ ساله را داشتیم. با وجود اینکه فرد بیمار می‌دانست مبتلا است به دیدار خواهرش رفت و وی را آلوده کرد و متاسفانه جان باخت.

اکنون زمان خرید نیست

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز بیان کرد: از مردم می‌خواهم تنها به ضرورت از خانه خارج شوند و در مراکز خرید حضور پیدا نکنند زیرا اکنون زمان خرید نیست.

افزایش سه برابری موارد ابتلا در روستاها

وی گفت: پیش از این، میزان ابتلا در شهرها ۸۸ درصد و در روستاها ۱۲ درصد بود اما اکنون میزان ابتلا در شهرها ۶۸ درصد و در روستاها ۳۲ درصد است یعنی ابتلا در روستاها تقریباً سه برابر رشد داشته است.

ابول‌نژادایان افزود: تا قبل از بهمن‌ماه، ابتلا عمدتاً در مردان بود به گونه‌ای که ۶۰ درصد مردان و ۴۰ درصد زنان مبتلا می‌شدند اما در بهمن‌ماه سیر ابتلای زنان به ویژه زنان خانه‌دار صعودی و زیاد شده است؛ اکنون میزان ابتلا در مردان ۵۴ و در زنان ۴۶ درصد است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز تصریح کرد: ابتلای نوجوانان و کودکان ۶ تا ۱۴ سال نیز در خوزستان صعودی است و ۵ درصد افزایش داشته‌ایم.

وی بیان کرد: در کودکان نیز موارد فوت داشتیم اما عمده موارد فوت در بزرگسالان است. میانگین فوتی در خوزستان ۶۸ سال است اما با افزایش ابتلا، دو تا چهار هفته بعد موارد فوت افزایش می‌یابد.

ابول‌نژادیان گفت: یک مورد بیمار مبتلا به کرونای انگلیسی در اهواز داشتیم که پیگیری‌های لازم انجام و همه مسافران این هواپیما چه در تهران چه در خوزستان بررسی شدند.

افزایش مراجعه جوانان به بیمارستان‌ها

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز تصریح کرد: روند مراجعه افراد زیر ۴۰ سال در همه بیمارستان‌ها افزایش یافته است یعنی میانگین سنی مبتلایان پایین آمده است.

وی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می‌کرد، گفت: اگر مردم می‌خواهند عزیزان‌شان را از دست ندهند یا روی تخت بیمارستان نبینند، تلاش کنند دید و بازدید نداشته باشند و در مراسم حضور پیدا نکنند تا واکسن به دست برسد و از این طریق، ایمنی ایجاد شود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 54

سیاست‌های شکست‌خورده خود را تکرار نکنید

منتشر شده

در

توسط

سیاست‌های شکست‌خورده خود را تکرار نکنید

فرمانده کل سپاه گفت: آمریکا دیگر چهره یک قدرت فائقه جهانی را ندارد و قوای پیشران قدرت او توسط انقلاب اسلامی چه در ایران عزیز و چه در سایر بلاد اسلامی، فرسوده شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از سپاه نیوز، سردار سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صبح امروز (دوشنبه) در آیین الحاق شناورهای رزمی به نیروی دریایی سپاه در بندرعباس، اظهار داشت: ما از وادی ظلمت به سرزمین نور هدایت شدیم؛ ایرانی که جلال و شوکت و شکوهت در شوکت شیطانی امپراتوری غرب ادغام شده بود، بر اثر انقلاب اسلامی مجد و عظمت فراموش شده خود را بازیافت و اسلام به حاکمیت رسید و تشکیل قدرت داد.

وی گفت: ما از تحریم و پیامدهای آن عبور کرده ایم و معماران آن را شکست داده ایم.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: پیشرفت‌های ما در زمان تحریم بسیار قوی تر، درخشان‌تر و مدرن‌تر از فضای غیر تحریم بوده است.

فرمانده کل سپاه  افزود: قدرت‌های بزرگ در برابر روح آسمانی این انقلاب شکوهند ایستاده اند.واکنش‌های سرسخت استکبار در دفاع مقدس، برای بازگشت دوباره و به دست گرفتن سرنوشت ملت ایران صورت گرفت.ملت ما تجربه‌های سختی در تاریخ گذشته از سلاطین و حاکمان دیده بود و تجربه‌های دردناک از صدر اسلام در حافظه خود داشت.

سردار سلامی گفت: این بار ایران عزیز سرافراز در مقابل همه توطئه‌های جهانی ایستاد.حجم تهاجمات در این ۴۲ سال کاملا جهانی بود و همه قدرت‌های جهان با هم متحد بودند.دشمن تمام زوایای ملت بزرگ ایران از جمله عرصه‌های روانی، اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی را به جغرافیای جنگ تبدیل کرد.

فرمانده کل سپاه  تصریح کرد: در تمام فرازهای سخت ملت عزیز ایران و سایر ملت‌های همراه ایران اسلامی درخشیدند و در هیچ صحنه‌ای عقب ننشستند و تسلیم نشدند.تا امروز که ۴۲ سال از این انقلاب ناب میگذرد، جلال و جبروت شیطانی دشمنان در هم شکسته شده است.آمریکا دیگر چهره یک قدرت فاتح جهانی را ندارد و قادر نیست در هر نقطه دلخواه، سیاست‌های خود را پیش ببرد.قوای پیشران او توسط انقلاب اسلامی چه در ایران و یا سایر بلاد اسلامی فرسوده شده است.

سردار سلامی با بیان اینکه ملت ایران استقلالش را با تحریم عوض نمی‌کند گفت: در عرصه جنگ اقتصادی دشمن، امروز ما بسیار قوی‌تر از آغاز این جنگ هستیم. مقاومت جواب داده است و قوی شدن مسیر قطعی ماست. در دنیای امروز باید قوی بود و یا تسلیم شد.ما با تجربه‌های زیاد از این ۴۲ سال، دریافته ایم در هر نقطه‌ای که دشمنان متمرکز شده اند، ما ایستاده ایم و آنجا قوی‌تر شده ایم. رهبر بزرگ انقلاب اسلامی و ملت عزیز با هم در یک جبهه واحد برای ایستادگی اراده کرده اند و این ایستادن واقعیت پیدا کرده است.

وی افزود: تصور دشمنان این بود که می‌توانند با فشار اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، ارعاب نظامی، تهاجم رسانه‌ای و جنگ نیابتی ملت شریف ایران را از نظام و رهبری عزیز جدا کنند.دشمن تصور می‌کرد می‌تواند ملت را به ستوه بیاورد و آن‌ها را در مسیر تسلیم قرار دهند.ما فهمیده ایم باید در اقتصاد به ظرفیت‌های خود تکیه کنیم. فشار حداکثری و معمار آن، با هم از ملت ایران شکست خورده اند و امروز با یک دشمن شکست خورده روبرو هستیم.

وی گفت: ما باید قوی باشیم، این راهی است که رهبر عزیزمان فرا روی ما گشوده اند و ملت عزیز ما پشتیبان آن بوده اند و باید در اینجا از ملت سرافراز، نجیب، آگاه و هوشمند تشکر کنیم. دشمنان را اگر رها کنیم، آن‌ها رها نمی‌کنند و این سفارش قرآن است.باید دشمن را تعقیب کنیم و اجازه ساماندهی نظامی و سیاسی به آن‌ها ندهیم. امروز برخی رژیم‌های مرتجع، سرزمین‌های اسلام را میزبان سیاست‌های صهیونیست‌ها کرده اند.صهیونیست‌ها شجره ملعونه هستند که در هر سرزمینی رشد می‌کنند ارمغانی جز آتش ندارند.

سردار حسین سلامی افزود: اجازه به صهیونیست‌ها در سرزمین اسلامی چیزی جز دشمنی با مسلمانان نیست.در دوستی با صهیونیست‌ها افراط نکنید و این ازدواج نامبارک هر دوی شما را در آتش قرار می‌دهد.مسلمانان چنین رفتارهایی را از حاکمانشان نمی‌پذیرند.

سردار سلامی خطاب به آمریکایی‌ها افزود: شما در میدان فشار علیه ملت ایران شکست خورده اید و سیاست‌های شکست خورده را تکرار نکنید.دریا یکی از جبهه‌های دفاعی ما است که به وسعت تمام آب‌های جهان گسترش یافته است.این برای دفاع از منافع این ملت عزیز، جمال و شوکت الهی ایران بزرگ است.نیروی مسلح، ارتش و سپاه قهرمان در حال متراکم سازی قدرت خود هستند.

وی گفت: این چهارمین مرحله گسترش کمی و کیفی قدرت در نیروی دریایی سپاه است.از ابتدای سال تاکنون حدود صد فروند شناور دریایی، ۲۰۰ فروند پهپاد تهاجمی، اعزام شناور اقیانوس پیما و امروز صدها فروند شناور رزمی، نشان دهنده بخشی از تلاش گسترده همه خادمان، طراحان و مجریان سیاست‌های دفاعی و قدرتمند ایران عزیز است.

سردار سلامی افزود: نیروی دریایی ما در ارتفاع قدرتمند است و سیستم‌های پرتابگر از هوا برای مقابله با شناورهای دشمن مجهیز می‌شود. ملت ایران استقلالش را با تحریم عوض نمی‌کند ؛روی سطح، افق‌های بلندی برای نیروها طراحی شده است و باز هم گسترش می‌یابد.در زیرسطح در موضوع کشف و مقابله با دشمن، پدیده جدیدی در سپاه شکل گرفته و توسعه می‌یابد.سرافرازی از آن ملت ماست و در همه ارکان دفاعی، رویش قدرت بر مبنای فن آوری‌های مدرن که از ذهن جوانان خلاق ما سرچشمه می‌گیرد وجود دارد.

وی از همه مهندسان، تکنسین‌ها و کارگران شریف، وزارت دفاع و بخصوص نیروی دریایی و فرماندهان که با این حرکت، ناکارآمدی دشمن را رقم زدند و آرامش را به قلب‌های مردم این سرزمین آوردند، قدردانی کرد.
منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 54

محورهای مواصلاتی فارس باز است

منتشر شده

در

توسط

محورهای مواصلاتی فارس باز است

ایسنا/فارس مدیر مرکز مدیریت راه‌های فارس گفت: براساس تصاویر دریافتی از دوربین‌های نظارتی، سامانه‌های ترددشمار و گشت‌های شعب راهداری سراسر استان، در حال حاضر تمام محورهای استان باز و تردد در آنها به روال عادی در جریان است.

حمید احمدی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به آخرین شرایط جوی در محورهای فارس بیان کرد: براساس اطلاعات دریافتی از سامانه‌های هوشمند جاده‌ای و گزارش اعلامی راهداران مستقر در محورها هم‌اینک‌ بارش پراکنده باران در محورهای منتهی به ارسنجان و خرامه در جریان است.

او با بیان اینکه سایر محورهای استان نیمه ابری تا تمام ابری گزارش شده است، ادامه داد: براساس تصاویر دریافتی از دوربین‌های نظارتی، سامانه‌های ترددشمار و گشت‌های شعب راهداری سراسر استان، در حال حاضر تمام محورهای استان باز و تردد در آنها به روال عادی در جریان است.

به گفته احمدی، طی شبانه روز گذشته، کل تردد ثبت شده بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی از ۱۲۸ تردد شمار فعال در محورهای برون شهری، نسبت به روز قبل ۳۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد همچنین سهم وسایل نقلیه سنگین ۱۳ درصد است.

او خاطرنشان کرد: اوج تردد بین ساعات ۷ تا ۸ در محور مرودشت-شیراز و کمترین تردد در محور احشام-لامرد بین ساعات ۹ تا ۱۰ انجام شده است.

مدیر مرکز مدیریت راههای فارس به هموطنان توصیه کرد بدلیل شیوع ویروس کرونا از سفرهای جاده‌ای پرهیز کنند.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 54

فروش فراتر از انتظار کتاب یک شاعر

منتشر شده

در

توسط

فروش فراتر از انتظار کتاب یک شاعر

نسخه‌ای از مجموعه شعرهای «پل الوار» شاعر فرانسوی در یک حراجی به قیمتی فراتر از انتظار فروخته شد.

به گزارش ایسنا و به نقل از فیگارو، یک نسخه از مجموعه شعر «پل الوار» شاعر فرانسوی در حراجی کریستیز به قیمت حدود ۱۷۰ هزار یورو فروخته شد.

مجموعه شعر «محفوظ از شکست» که «خوان میرو» نقاش اسپانیایی تصویرگری آن را برعهده داشته است به عنوان یکی از موفقیت‌آمیزترین کتاب‌های این هنرمند شناخته می‌شود.

کارشناسان ارزش تقریبی این کتاب را حدود ۵۰هزار تا ۷۰هزار یورو برآورد کرده بودند.

این کتاب در سومین بخش از حراجی «کتابخانه آوانگارد» کریستیز به فروش گذاشته شد. کتاب دیگری از شعرهای «تریستان تزارا» شاعر رومانیایی- فرانسوی با تصویرگری «میرو» نیز در همین حراجی درحالی به قیمت ۹۰هزار یورو فروخته شد که ارزش تقریبی آن ۲۰هزار یورو برآورد شده بود.

در جولای ۲۰۱۹ نیز کتاب دیگری از شعرهای «پل الوار» با تصویرگری «پیکاسو» به قیمت ۵۳۲هزار یورو فروخته شد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها