با ما همراه باشید

اخبار 20

چهارمین همایش دادخواهی برای کودکان برگزار شد

منتشر شده

در

چهارمین همایش دادخواهی برای کودکان برگزار شد

انجمن دفاع از قربانیان تروریسم با همکاری جنبش کودکان برای کودکان، اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران، بنیاد شهید و ایثارگران، انجمن سفیران صلح و دوستی، مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک و انجمن انسان از آلمان، چهارمین همایش دادخواهی برای کودکان را به مناسبت روز جهانی کودک و با حضور فعالان حقوق‌بشر و حقوق کودکان و خانواده‌های قربانیان تروریسم در دبستان شهید فهمیده برگزار نمود.

به گزارش ایسنا، در ابتدای مراسم منصوره کرمی، رئیس هیئت مدیره انجمن دفاع از قربانیان تروریسم، بیان داشت: ما در جهت حمایت واقعی از کودکان آسیب دیده از تروریسم جنبشی را با عنوان کودکان برای کودکان راه اندازی کردیم، چرا که هر روز در منطقه ما در افغانستان، یمن، عراق، سوریه، فلسطین و دیگر نقاط عالم کودکان زیادی کشته و یا بی خانمان می شوند.

او ادامه داد: این سوال را باید پاسخ دهیم که جرم این کودکان چیست؟ آیا واقعا ترس و وحشت بایستی همراه کودکان باشد؟ ما این جنبش را راه اندازی کردیم تا بچه‌ها به عنوان سفیران صلح زمینه های خشونت و افراط گری علیه کودکان را بخشکانند.

رئیس هیئت مدیره انجمن دفاع از قربانیان تروریسم در انتهای سخنانش بیان داشت، حمایت از کودکان، حفاظت از آینده بشریت است.

در ادامه همایش، معصومه محمدی نصر آبادی در روایت شهادت پدرش علی محمدی نصرآبادی بیان داشت: پدرم در دهم شهریور 1361 در مغازه اش در نزدیکی همین مدرسه (مدرسه شهید فهمیده) با حمله ناجوانمردانه یاران شیطان به شهادت رسید. نصرآبادی ادامه داد، ما اصلا انتظار چنین حادثه ای برایمان متصور نبود، خیلی به ما سخت گذشت. هر روز این سوال در ذهن ما تداعی می شد که پدرمان چرا کشته شد، اما علیرغم گذشت سالیان سال پاسخی برای آن پیدا نکردیم.

نصرابادی در ادامه گفت: تروریست‌ها فقط یک نفر را نکشتند بلکه یک خانواده را مورد حمله قرار دادند، ما سالهاست با چشمی اشکبار و قلبی شکسته در حسرت دیدن پدرمان هستیم. کودکان در خط مقدم فجایع و مناقشات مسلحانه قرار دارند، آن هم با جنایاتی نابخشودنی که از شقی‌ترین انسان‌ها با شقاوت های بی نظیری آینده بشریت را با مخاطراتی مستمر همراه می نماید.

فرزند شهید علی محمدی نصرآبادی در انتهای سخنانش بیان داشت: ما پس از گذشت 39 سال از این جنایت از رسانه ها، مراجع قضایی، نهادهای بین المللی، سازمان ملل، شورای امنیت و مقامات کشور آلبانی و فرانسه می خواهیم، آمران، تجهیزکنندگان و پشتیبانان این جنایت منافقین کوردل را به عنوان یک نمونه از هزاران جنایت این گروه خبیث علیه کودکان معرفی و مورد بازخواست قرار دهند.

در ادامه همایش بیانیه نماینده یونیسف در افغانستان به مناسبت روز جهانی کودک 2021، قرائت شد. در بخشی از این بیانیه آمده است: برای همبستگی با کودکان افغان که امسال دچار بحران‌های بشردوستانه شده‌اند، ما در نظر داریم که روز جهانی کودک را در این کشور جشن نگیریم. یونیسف افغانستان با توجه به وضعیت اسفبار کودکان افغانستان صفحات رسمی آنلاین‌اش را به رنگ سیاه درآورده است.

در بخش دیگری از بیانیه آمده است: بحران بشری در افغانستان، کودکان را به شدت متاثر کرده است و هم‌اکنون هزاران کودک در این کشور با تهدیدهای گوناگون رو به رو هستند.

دکتر شمس، روانشناس کودک، سخنران بعدی همایش بود. او در سخنانی عنوان داشت: تروریست‌ها می‌گویند آنچه من می‌گویم درست است و با توجه به نظر من این فرد حق حیات ندارد. به این دلیل اهل گفتگو نیستند که می‌دانند دلیلی برای پیروزی خودش وجود ندارد.

او در ادامه گفت: ما به دنبال دادخواهی هستیم و نیازی به صدور بیانیه های مفصل نداریم چرا که همگی کودکان خود بیانیه هایی واضح و روشن هستند. ما مخالف تروریسم هستیم چرا که افرادی شجاع هستیم و می توانیم علنا از عقاید خود دفاع کنیم.

در بخش دیگری از همایش، رنجنوش، عضو انجمن سفیران صلح و دوستی، بیان داشت: روزجهانی کودک، دادخواهی برای کودکان و حمایت از کودکان آسیبدیده برای دسترسی به عدالت را ضروری می سازد.

او ادامه داد: ما شاهد هستیم که مردم بیگناه و بویژه کودکان در کشورهای مختلف قربانی جنگ و ترور می شوند و سالها در کشورمان نیز این گونه جنایت های تروریستی را شاهد بودیم  و بسیاری از کودکان مورد حمله قرار گرفته اند.

خانم رنج نوش در بخش دیگری از سخنانش بیان داشت، ما در زمانه‌ای قرار داریم که آگاهی لازمه زندگی است. یادگیری و آموزش یکی از بهترین روش هایی است که ما می توانیم با استفاده از آن به آرامش و تعادل در زندگی برسیم.

در بخش دیگری از نشست عبدالسلام الذاهبی، عضو انجمن انسان از آلمان، بیان داشت، هدف اصلی قوانین بشردوستانه و مناسبت های بین المللی این است که برای حفاظت از شهروندان اقدام کنند، بویژه کودکان، که در مخاصمات آسیب پذیر هستند. تجاوز بر ضد یمن با هدایت سعودی و حمایت آمریکا، بیشتر کشورهای اروپایی و رژیم اسرائیل باعث کشتار و معلولیت هزاران کودک از طریق هدف قرار دادن به طور مستقیم و اقدامات غیرمستقیم می شود.

الذاهبی در بخش دیگری از سخنانش بیان داشت: بر اساس اسناد سازمان ملل و سازمان های بین المللی در سال های 2015 تا 2020، بیش از ده هزار کودک در مناقشه مسلحانه در یمن کشته یا معلول شده اند. ده برابر این عدد به طور غیرمستقیم کشته شده اند که به دلیل محاصره و بسته شدن همه دریاها و بندرهای یمن بوده و این محاصره غیرقانونی تمایل کشورها را برای تهاجم جهت جلوگیری ازدسترسی کودکان به کمک های بشردوستانه را نشان می دهد در حالی که کمک ها برای نجات کودکان مهم است.

او در انتها بیان داشت: چه میزان جنایت و چه تعداد کودکان دیگر را ائتلاف سعودی به قتل خواهد رساند قبل از اینکه کشورهای تامین کننده سلاح و حامیان سیاسی ائتلاف این ترس و وحشت را درک کنند؟ چه تعداد دیگر مرد و زن و کودک باید بمیرند قبل از اینکه جامعه بین المللی این موارد نقض جدی حقوق بشر کودکان و قوانین بین المللی در یمن را به رسمیت بشناسد؟

در بخش دیگری از همایش بیانیه انجمن دفاع از قربانیان تروریسم به مناسبت روز جهانی کودک با عنوان “تجدید عهد با کودکان” قرائت شد.

در انتهای مراسم زینب محمد قاسم از عراق روایت آسیب دیدن خود از تروریسم را بیان داشته و همچنین سرودی با نام “ایران زیبا” توسط دانش آموزان مدرسه فهمیده اجرا شده و دانش آموزان از نمایشگاه “نوای کودکان”، که روایتگر کودکان آسیب دیده از تروریسم می باشد، بازدید کردند.

انتهای پیام

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 20

ارتقای رتبه کشور در تجارت فرامرزی/ نقش گمرک در مقابله با کرونا

منتشر شده

در

توسط

ارتقای رتبه کشور در تجارت فرامرزی/ نقش گمرک در مقابله با کرونا

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه ترخیص کالاها ظرف مدت ۴۸ ساعت، رتبه کشور را در شاخص‌های جهانی از جمله در تجارت فرامرزی ارتقا داده است، جزئیات نقش گمرک در مقابله با کرونا و تحقق جهش تولید در سال جاری را اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، فرهاد دژپسند در نشست “هم اندیشی پیرامون اقدامات گمرک ایران در مقابله با کرونا” و برنامه‌های گمرک در سال جهش تولید اظهار کرد: گمرک در جایگاه مرزبان اقتصادی کشور، در صادرات غیرنفتی به عنوان موتور رشد اقتصادی و همچنین در تسهیل واردات کالاهای سرمایه‌ای، واسطه‌ای و مواد اولیه که حدود ۸۵ درصد واردات کشور را شامل شده و سهم مهمی در فرآیند تولید کشور دارد، نقش ویژه‌ای در اقتصاد کشور ایفا می‌کند.

وزیر اقتصاد در این نشست که معاون اول رئیس جمهور در محل گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) برگزار شد، با بیان اینکه حداقل کردن کنترل‌های مزاحم و بکارگیری کنترل‌های غیر مزاحم و هوشمند، سیاستی است که در گمرک دنبال می‌شود، گفت: نمونه آن استفاده از RFID  به صورت الکترونیکی است.

وی افزود: پیگیری این سیاست سبب تسریع و تسهیل ترخیص کالاها از گمرکات کشور شده است و نمونه آن ترخیص کالاها ظرف مدت ۴۸ ساعت است که رتبه کشور را در شاخص‌های جهانی از جمله در تجارت فرامرزی ارتقا داده است.

طبق اعلام وزارت اقتصاد، این مقام مسئول خاطرنشان کرد: علاوه بر این، گمرک با پیگیری این سیاست، نقش برجسته‌ای در کشفیات و مبارزه با قاچاق کالا و همچنین بهبود محیط کسب و کار ایفا کرده است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 20

تماس تلفنی آیت الله رییسی با مراجع عظام قم و اصفهان

منتشر شده

در

توسط

تماس تلفنی آیت الله رییسی با مراجع عظام قم و اصفهان

رییس قوه قضاییه با مراجع عظام قم و اصفهان در تماس های تلفنی سال جدید و فرارسیدن اعیاد شعبانیه را تبریک گفت.

به گزارش ایسنا به نقل از  مرکز رسانه قوه قضاییه؛ آیت‌الله رییسی صبح امروز در تماس‌های تلفنی جداگانه با حضرات آیات عظام مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، علوی گرگانی، وحید خراسانی، صافی گلپایگانی، جوادی آملی، جعفر سبحانی و مظاهری سال جدید و اعیاد شعبانیه بویژه فرا رسیدن سالروز ولادت بقیه‌الله‌الاعظم (عج) را به ایشان تبریک گفت.

رییس قوه قضاییه در تماس‌های مورد اشاره گزارشی کوتاه از اهم اقدامات و عملکرد دستگاه قضایی در سال ۱۳۹۸ و اقدامات این قوه از مقطع شیوع بیماری منحوس کرونا را به استحضار مراجع عظام رساند.

بنابر این گزارش، در این تماس‌ها، مراجع بزرگوار تقلید ضمن تبریک متقابل، از اقدامات انجام شده دستگاه قضایی در سال گذشته و در ارتباط با بیماری کرونا تقدیر و تشکر نموده و آن را مایه امید و دلگرمی مردم دانستند.

همچنین، حضرات آیات برای موفقیت بیش از پیش رییس قوه قضاییه و سایر مسئولان نظام قضایی کشور دعا کردند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 20

آبگیری ۹۹۴ آبخوان در فارس/ کنترل تردد عشایر کوچ‌رو

منتشر شده

در

توسط

آبگیری ۹۹۴ آبخوان در فارس/ کنترل تردد عشایر کوچ‌رو
عکس آرشیوی است.

ایسنا/فارس مدیر کل منابع طبیعی استان فارس گفت: بارندگی‌های اخیر موجب آبگیری ۹۹۴ آبخوان و آبخیز در ۲۱ شهرستان فارس شده است.

منصور منتصری با بیان اینکه بخش زیادی از پروژه‌های آبخیزداری و آبخوانداری فارس با اعتبارات صندوق توسعه ملی احداث شده است، میانگین بارشهای سال آبی جاری را خوب توصیف و خاطرنشان کرد: این بارش‌ها موجب آبگیری کامل پروژه‌های آبخیز و آبخوانداری ۲۱ شهرستان استان فارس شده است.

منتصری ادامه داد: با توجه به میزان ورودی و نفوذ آب انجام شده توسط این بندها و سازه های آبخیزداری، تخمین زده می شود که چیزی نزدیک به ۴۲ میلیون  مترمکعب آب حاصل از سیلاب ها ذخیره شود که این میزان آبگیری نقش بسزایی در بهبود و تغذیه سفره های آب زیر زمینی استان ایفا خواهد کرد.

این مقام مسئول بشترین حجم آبگیری را به ترتیب مربوط به شهرستان‌های مهر، فسا، جهرم و لارستان دانست و گفت: خوشبختانه بر اساس بازدیدها و نظارت های انجام شده در زمان بارش‌ها، هیچ گونه خسارتی به این طرحها وارد نشده است.

منتصری کنترل سیل و کاهش خسارات سیلاب، تغذیه آبخوان‌ها و قنوات ، افزایش سطح سفره های آب زیر زمینی ، کاهش حجم رسوب ، جلوگیری از فرسایش خاک و تخریب اراضی کشاورزی را از مزایای این پروژه ها عنوان و اضافه کرد: اجرای این پروژه ها در راستای اهداف عالی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور انجام شده که علاوه بر اهداف فوق الذکر موجب بهبود وضعیت معیشت بهره برداران و ساکنان حوزه های آبخیز نیز خواهد شد.

طرح مدیریت کوچ و کنترل تردد عشایر در فارس

مدیرکل منابع طبیعی فارس همچنین گفت: همزمان با اجرای طرح مدیریت چرا و کنترل ورود و خروج دام به مراتع ییلاقی، تمامی مبادی ورودی و خروجی مراتع استان با استقرار کمپ کنترل کوچ بهاره تحت رصد کامل است.

منتصری با اشاره به تشکیل جلسه ستاد کوچ استان فارس که با حضور مسئولان و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی، گفت: در این جلسه مقرر شد دامداران و عشایر کوچ رو استان با رعایت تقویم کوچ بهاره، برنامه زمانبندی حرکت کوچ را تنظیم و به هشدارهای لازم توجه کنند.

وی افزود: دامداران و بهره ‌برداران باید از ورود زود هنگام و خارج از تقویم زمان بندی کوچ به مراتع ییلاقی خودداری نمایند در غیر اینصورت برابر مقررات با متخلفان برخورد خواهد شد.

منتصری با بیان اینکه کوچ زود هنگام موجب تخریب پوشش گیاهی در مراتع ییلاقی خواهد شد، افزود: در حال حاضر اکیپ های کنترل کوچ در ۲۰ نقطه و ایستگاه‌های ثابت و سیار در مبادی و گلوگاه‌های ورودی در ۱۵ شهرستان استان مستقر هستند و از کوچ غیر مجاز دامداران و عشایر در ایل راه ها جلوگیری خواهند کرد.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس افزود: در این راستا تعدادی از دامداران متخلف نیز که اقدام به کوچ زودهنگام کرده و از مراتع قشلاقی به مقصد مراتع ییلاقی استان در حرکت بودند، توسط ماموران منابع طبیعی شناسایی و ضمن توقیف خودروهای حامل دام آنان و پس از اعمال قانون به مبدأ خود بازگردانده شدند.

وی با بیان اینکه ماموران منابع طبیعی به صورت شبانه روزی درکمپ های کنترل کوچ مستقر هستند، گفت: این اقدامات برای کنترل محورهای مواصلاتی و خروجی شهرستان ها و نیز به منظور جلوگیری از کوچ زودهنگام و خارج از فصل دامداران و انتقال دام به مناطق ییلاقی انجام و طی آن از تردد کامیون های حمل دام غیر مجاز ممانعت و دامداران متخلف نیز مورد اعمال قانون قرارخواهند گرفت.

منتصری با تاکید بر توجه دامداران و عشایرکوچ رو به هشدارهای لازم از سوی مسئولان ادارات منابع طبیعی در زمینه رعایت تقویم کوچ بهاره ، از آنان خواست تا در زمان مشخص شده کوچ خودرا آغاز نمایند تا با مشکلات قانونی مواجه نشوند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها