با ما همراه باشید

بین الملل

کارزار بین‌المللی مقامات صهیونیست‌ برای مقابله با جنبش تحریم شهرک‌سازی

منتشر شده

در

کارزار بین‌المللی مقامات صهیونیست‌ برای مقابله با جنبش تحریم شهرک‌سازی

اسحاق هرتزوگ، رئیس جدید اسرائیل برخلاف مواضع رهبران سابق و کنونی حزب «کارگر» در برخورد با تمام آنچه مربوط به شهرک‌های یهودی نشین می‌شود، تصمیم گرفت وضعیت سیاسی را به وضعیت امنیتی تبدیل کند و تحریم شهرک‌سازی در کرانه باختری توسط شرکت «بن‌ و جری» را اقدامی برای “حمایت از تروریسم” بداند.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه ایندیپندنت، هرتزوگ در اظهاراتش اشاره به راه اندازی یک کمپین بین‌المللی به رهبری نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل به منظور مقابله با تصمیم شرکت «بن و جری» کرد. نخست وزیر اسرائیل در نخستین اقدامات این کمپین، نشستی را با سفرای شماری از کشورها در ایالات متحده و سازمان ملل متحد برگزار کرد و طی آن تصمیم شرکت «بن و جری» را ایستان در کنار جنبش حماس و حمایت از آن جنبش دانست.

در همین حال، نخست وزیر اسرائیل با آلن جوب، مدیر عامل شرکت یونیلیور و همچنان با صاحب شرکت بین‌المللی «بن و جری» صحبت کرده است.

طبق گزارش دفتر نخست وزیر اسرائیل، نفتالی بنت موضع تل‌آویو را در قبال این تصمیم به آلن جوب منتقل کرده و افزوده است که وی این اقدام را خطر جدی دانسته و خاطرنشان می‌کند که اسرائیل در تمام عرصه‌های ممکن به مقابله با این تصمیم خواهد پرداخت.

البته اغلب احزاب سیاسی اسرائیل از راه اندازی کارزار اخیر استقبال و حمایت خود را از آن اعلام کرده‌اند. یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل، تصمیم تحریم را “تسلیم شرم آوری در برابر یهودی‌ستیزی و جنبش تحریم» خواند.

از سوی دیگر، نفتالی بنت تهدید کرد که موضوع تحریم شهرک‌های اسرائیلی در کرانه باختری و بیت‌المقدس را به موضوع بین‌المللی تبدیل کرده و آن را به مجامع قانونی خارج از کشور خواهد کشاند.

وی گفت که «مصرف کنندگان در اسرائیل و ایالات متحده و حتی در سایر کشورها، ایستادن در کنار حماس را قابل پذیرش نمی‌دانند.»

نخست وزیر اسرائیل، تصمیم تحریم شهرک‌ها را اقدامی خصمانه علیه اسرائیل دانست و افزود «هر کسی که درصدد بهره‌برداری تبلیغاتی برای محصولات خود از طریق تحریم اسرائیل شود، به زودی متوجه خواهد شد که بدترین تصمیم را از نظر تجاری اتخاذ کرده است».

نفتالی بنت، طرف‌های تحریم کننده اسرائیل را به پرداخت هزینه‌های سنگینی تهدید کرد و گفت این تحریم به دلیل “تلاش‌های اسرائیل برای مبارزه با تروریسم” گرفته شده است.

در همین حال، هیئتی از سفرای کشورهای مختلف در سازمان ملل متحد به دعوت اسرائیل وارد اراضی اشغالی شدند. گلعاد آردان، سفیر اسرائیل در ایالات متحده و سازمان ملل متحد، دیدار سفرای مزبور از اسرائیل را در مقطع حساس کنونی حائز اهمیت بسیاری دانست.

همچنان، نفتالی بنت، دیدار سفیران یادشده از اسرائیل را به عنوان «تعهد آنان برای تأثیرگذاری بر مواضع کشورهایشان و ایستادن در کنار اسرائیل دانست و افزود که این کشورها در “مقابله تل‌آویو علیه نفاق و اقدامات تبعیض آمیزی” که در سازمان ملل و مجامع بین‌المللی علیه اسرائیل جریان دارد، در کنار اسرائیل قرار گرفته‌اند».

البته در چارچوب کارزار برای مقابله با تحریم اسرائیل، که گلعاد آردان در اجرای آن نقش مهمی دارد، علاوه بر پیگیری روند قانونی بین‌المللی که قبلاً آغاز شده است، اسرائیل سعی دارد حمایت شخصیت‌های بسیاری را در آمریکا به خود جلب کند. به همین منظور گلعاد آردان، ۳۵ نامه را به فرمانداران ایالت‌هایی که از نظر قانون می‌توانند با تصمیم تحریم اسرائیل مقابله کنند، فرستاده و از آن‌ها خواسته است که اقدامات قانونی را علیه شرکت «بن و جری» اتخاذ کنند. گلعاد آردان در نامه‌های یادشده از فرمانداران آمریکا خواسته است موضع روشنی را در برابر این شرکت اتخاد کنند و افزوده است که «من از شما می‌خواهم که با این تصمیم ابراز مخالفت کنید و دست به اتخاذ اقدامات قانونی و تجاری لازم بزنید».

البته شرکت بین‌المللی بستنی‌سازی «بن و جری» چندی پیش تصمیم گرفت فروش محصولات خود را در سرزمین‌های اشغالی فلسطین متوقف کند، این تصمیم باعث شد اسرائیل کارزار گسترده‌ای را علیه این شرکت آغاز کند و با بهره‌جویی از این فرصت در تلاش برای قانونی ساختن شهرک‌ها و پاسگاه‌های ساخته شده در کرانه باختری و بیت‌المقدس شود.

با این حال، مقامات اسرائیلی پس از آگاهی از تصمیم دولت آمریکا مبنی بر مخالفت با جنبش تحریم اسرائیل، اندکی احساس آرامش کردند، به ویژه اینکه واشنگتن اعلام کرد که “جنبش ناعادلانه تحریم اسرائیل” را رد می‌کند. همچنان، واشنگتن به تل‌آویو اطمینان داد که دولت بایدن – هریس، متحد قوی در مبارزه با تمام تلاش‌هایی در سراسر جهان خواهد بود که هدف از آن‌ها مشروعیت زدایی از اسرائیل

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بین الملل

ند پرایس: مذاکرات وین باید از همان نقطه پایان دور ششم آغاز شود/ تحریم‌ها فعلا باقی می‌ماند

منتشر شده

در

توسط

ند پرایس: مذاکرات وین باید از همان نقطه پایان دور ششم آغاز شود/ تحریم‌ها فعلا باقی می‌ماند

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری به سوالاتی درباره محورهای سفر اخیر نماینده ویژه آمریکا در امور ایران به کشورهای منطقه و کشورهای اروپایی پاسخ داد.

 به نقل از پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه آمریکا، ند پرایس سخنگوی وزرات امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری در پاسخ به سوالی درباره سفر رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا به منطقه خاورمیانه و اروپا و رایزنی‌های او پیرامون احیای توافق هسته‌ای ایران گفت: رابرت مالی در حال حاضر در فرانسه است. این پایان سفری است که او در آن به امارات متحده عربی، قطر و عربستان سعودی هم سفر کرد. او ظرف چند روز به آمریکا باز خواهد گشت. مالی در منطقه با شرکایمان دیدار و درباره طیفی از نگرانی‌هایی که درباره ایران وجود دارد، از جمله فعالیت‌های آن در منطقه و تلاشمان برای مذاکره درباره بازگشتی دوجانبه به پایبندی به برجام[توافق هسته‌ای] گفت‌وگو کرد.

پرایس ادامه داد: پس از این رایزنی‌ها، نماینده ویژه ایران به پاریس سفر کرد. او در آن‌جا با همکارانمان در گروه E۳ [سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و انگلیس] دیدار کرد. مالی همچنین با همکارانمان در گروه شورای همکاری خلیج فارس دیدار داشته است. به جزئیات مباحثات دیپلماتیک ورود نمی‌کنم و به همین بسنده می‌کنم که آمریکا، این سه کشور اروپایی و گروه ۵+۱ همگی بر این باور هستند که دیپلماسی موثرترین مسیر را برای بازداشتن دائمی و قابل راستی‌آزمایی ایران از دستیابی به یک سلاح اتمی میسر می‌سازد و همگی بر این باور هستیم که مذاکرات وین باید در اسرع وقت و دقیقاً از همان نقطه پایان دور ششم شروع شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در ادامه با توجه به دیدار رابرت مالی با معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی، در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا به یافتن راهکاری برای عمل به درخواست ایران در زمینه آزادسازی پول‌های بلوکه شده‌اش در بانک‌های کره جنوبی یافته است یا نه، توضیح داد: همان طور که می‌دانید با توجه به این که ما به دنبال طرحی هستیم تا بتوانیم بازگشت دوجانبه به پایبندی به برجام را عملی کنیم، نماینده ویژه ما با متحدان و شرکایمان در سراسر جهان[در این زمینه] دیدارهایی دارد. به عنوان بخشی از این روند، او دیدارهایی با همکار کره‌ای‌ خود داشته است. متحدان ما در کره جنوبی در طیفی از موضوعات مهم از جمله موضوعات مرتبط با ایران دخیل هستند. این شامل اجرای مقررات تحریمی می‌شود که هنوز پابرجاست و پابرجا خواهد بود،‌ مگر بازگشت توافق شده‌ای درباره پایبندی به برجام در کار باشد. بنابراین، رایزنی مالی با همکار کره‌ای‌اش صرفا آخرین مورد از همکاری‌هایی بوده است که او در زمینه ایران با متحدان کره‌ای‌مان دارد.

ایران و قدرت های جهانی طرف برجام در ماه‌های گذشته شش دور مذاکرات پیرامون احیای توافق هسته ای در وین را برگزار کردند. این مذاکرات میان ایران و دیگر اعضای کمیسیون مشترک برجام و با حضور آمریکا درمحل مذاکرات برگزار شد. البته ایران و آمریکا مذاکرات مستقیمی نداشتند و تنها از طریق نمایندگان دیگر کشورهای حاضر در مذاکرات در جریان مواضع یکدیگر قرار می گرفتند.

برگزاری دور هفتم این مذاکرات پس از تشکیل دولت سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور کشورمان برای بررسی های بیشتر به تاخیر افتاد. زمان دقیق از سرگیری مذاکرات مشخص نیست، اما ایران اخیرا هم‌زمان با برگزاری نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل گفته که این مذاکرات می تواند در آینده نزدیک از سر گرفته شود. مذاکرات وین در این راستا پیش می رود که بتواند از طریق اقداماتی هماهنگ شده، موجب بازگشت دوجانبه آمریکا و ایران به پایبندی کامل به توافق هسته ای شود.

ایران ابراز آمادگی کرده است که با تمام شدن بررسی‌ نتایج مذاکرات قبلی،  زمان مقرر آغاز دور هفتم این مذاکرات با هماهنگی طرف‌های مقابل تعیین خواهد شد.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

بین الملل

ایستگاه پایانی سوء تفاهم در روابط تهران و باکو

منتشر شده

در

توسط

ایستگاه پایانی سوء تفاهم در روابط تهران و باکو

دومین ابلاغیه سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای طی ماه جاری ضمن آنکه روشن کننده موضع رسمی و همیشگی ایران در احترام به تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان است، راه هرگونه بهانه‌جویی را از مخالفان روابط دو کشور و برخی طرف‌های ثالث سد می‌کند.

 به نقل از نورنیوز، سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای برای دومین بار طی ماه اخیر با صدور ابلاغیه‌ای شرکت‌های حمل‌ونقل را به توجه دقیق نسبت به تغییر مرزهای جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان بعد از جنگ ۴۴ روزه و رعایت دقیق قوانین و حساسیت کشورها در شرایط جدید ملزم کرد.

پس از جنگ ۴۴ روزه میان آذربایجان و ارمنستان و آزادسازی بخشی از مناطق اشغال شده از خاک آذربایجان شرایط جدیدی در مرزهای میان دو کشور ایجاد شده که در پاره‌ای موارد شرکت‌های حمل‌ونقل خارجی را دچار مشکل و سردرگمی کرده است.

از سویی؛ کم‌دقتی برخی شرکت‌های خصوصی حمل‌ونقل ایرانی که از مسیر ارمنستان اقدام به حمل کالا می‌کنند از چند ماه قبل موجب «بهانه‌گیری» برخی جناح‌های مخالف ایران در جمهوری آذربایجان شد و حاکمیت این کشور را به سمت چالش‌های کلامی با ایران سوق داد که طبیعتا به نفع دو کشور نیست.

در این میان دستگیری دو راننده کامیون ایرانی توسط نیروهای نظامی آذربایجان به چالشی جدید در روابط دو کشور منجر شد.

جمهوری اسلامی ایران با توجه به ارزشی که برای روابط با دولت و ملت آذربایجان قائل است با خویشتن‌داری در مسیر رفع مسالمت‌آمیز سوء تفاهم ایجاد شده گام برداشت که انتظار می‌رفت طرف آذربایجانی نیز همین روش را در پیش بگیرد.

ابلاغیه جدید سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای که دومین دستورالعمل صادره از سوی این سازمان طی ماه جاری است ضمن آنکه روشن کننده موضع رسمی و همیشگی ایران در احترام به تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان است، راه هرگونه بهانه‌جویی را از مخالفان روابط دو کشور و برخی طرف‌های ثالث سد می‌کند.

آزادی فوری دو راننده ایرانی بی‌گناه و بی‌اطلاع از شرایط منطقه می‌تواند گامی مهم در جهت بهبود شرایط و رفع سوء تفاهمات ناخواسته باشد و دشمنان مشترک دو ملت را از تداوم فتنه‌آفرینی در روابط گرم و دیرینه ایران و آذربایجان مایوس نماید.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

بین الملل

تدوین سند همکاری‌ ۲۰ ساله ایران و ونزوئلا به زودی/ محکومیت ربایش دیپلمات ونزوئلایی توسط آمریکا

منتشر شده

در

توسط

تدوین سند همکاری‌ ۲۰ ساله ایران و ونزوئلا به زودی/ محکومیت ربایش دیپلمات ونزوئلایی توسط آمریکا

وزیر امور خارجه کشورمان اقدام آمریکا در ربایش دیپلمات ونزوئلایی در دماغه سبز را محکوم و آن را یک نوع راهزنی عنوان کرد.

 حسین امیر عبدالهیان وزیر امور خارجه کشورمان ظهر روز دوشنبه بعد از انجام دور اول گفت وگوهای مشترک با وزیر خارجه ونزوئلا در یک نشست مطبوعاتی با همتای ونزوئلایی خود اظهار کرد: در این دیدار تاکید کردیم که نقشه راه ۲۰ ساله بین دو کشور ایران و ونزوئلا تدوین شود.

وی افزود: قبل از پایان سال میلادی کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور برگزار می شود و در این کمیسیون در مورد نقشه راه همکاری های ۲۰ ساله دو کشور رایزنی و گفت وگو می کنیم.

وی همچنین افزود: در ماه های آینده سفر آقای مادورو رئیس جمهور ونزوئلا به تهران را خواهیم داشت و در جریان آن سفر سند همکاری های ۲۰ ساله تهران و کاراکاس به امضای وزرای خارجه دو کشور خواهد رسید.

این دیپلمات عالی رتبه کشورمان با بیان اینکه همه این‌ها تاییدی بر این موضوع است که روابط دو کشور مسیر رو به رشدی را طی می کند، گفت: دو کشور در زمینه های فنی، اقتصادی، تجاری، علمی، فناوری، معدن و انرژی می توانند این همکاری ها را گسترش دهند و پتانسیل خوبی بین دو کشور در این زمینه وجود دارد.

وزیر خارجه کشورمان با بیان اینکه در سال های اخیر توافقات خوبی بین دو کشور به امضا رسیده و بخش مهمی از آن در حال اجرایی شدن است، خاطرنشان کرد: ایران از مردم ونزوئلا رئیس جمهور مادورو و تمامی نهادهای قانونی در ونزوئلا حمایت می کند و سیاست های آمریکا علیه ونزوئلا را غیرسازنده می داند.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین گفت: ایران دستگیری یک دیپلمات ونزوئلایی در دماغه سبز توسط آمریکایی ها و استرداد آن به آمریکا را راهزنی می داند و آن را تعرض به حاکمیت ملی ونزوئلا قلمداد می کند.

وزیر امور خارجه کشورمان در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه در مسیر همکاری های دو جانبه بین ایران و ونزوئلا اکنون کالاهای ایرانی در شهرهای مختلف ونزوئلا در دسترس مردم این کشور قرار دارد، گفت: این فرصت خوبی برای تجار ایرانی برای گسترش همکاری ها و فعالیت هایشان در ونزوئلاست. متقابلا زمینه هاو فرصت هایی برای سرمایه گذاری در ایران وجود دارد که تجار ونزوئلایی می توانند از آن استفاده کنند. این زمینه ها فراهم شده است که جزئیات آن اطلاع رسانی می شود.

وزیر خارجه کشورمان ادامه داد: در همین جا از بخش خصوصی کشور دعوت می کنم که به فرصت های موجود در ونزوئلا برای سرمایه گذاری توجه کند. ونزوئلا فرصت خوبی برای گسترش همکاری های همه جانبه در زمینه های مختلف است و ما می توانیم در بخش های گوناگون از این فرصت استفاده کنیم.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها