با ما همراه باشید

اخبار 16

کرونا به روایت آمار در کرمان

منتشر شده

در

کرونا به روایت آمار در کرمان

ایسنا/کرمان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان آخرین وضعیت مبتلایان به ویروس کرونا در استان کرمان را تشریح کرد.

دکتر “مهدی شفیعی” امروز جمعه هشتم فروردین ماه در جمع خبرنگاران درباره آخرین وضعیت مبتلایان به ویروس کرونا در استان کرمان اظهار کرد: طی ۲۴ ساعت گذشته از نمونه های ارسال شده از سراسر استان کرمان به آزمایشگاه تشخیصی کرونا در کرمان، جواب آزمایش ۱۰ مورد مثبت اعلام شده که با احتساب این تعداد، مجموع آمار مبتلایان به کووید ۱۹ در استان کرمان از آغاز اپیدمی تا امروز (جمعه هشتم فروردین ماه) به ۲۱۲ نفر رسید.

وی با بیان اینکه از ۱۰ مورد مبتلا به ویروس کرونا در استان طی ۲۴ ساعت گذشته، ۸ مورد مربوط به حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان، یک مورد مربوط به حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت و یک مورد نیز مربوط به حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان بوده است افزود: از ۸ مورد ابتلا به ویروس کرونا در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان، ۲ مورد در بیمارستان های شهرستان زرند و بقیه موارد در بیمارستان های سطح شهر کرمان بستری شده بودند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با بیان اینکه در مواجهه با اپیدمی‌ها در ابتدا و در یک برهه زمانی خاصی، شاهد یک سیر بالارونده مبتلایان به آن اپیدمی خواهیم بود تصریح کرد: هم اکنون آمار بستری ها و مراجعین سرپایی به دلیل بیماری های حاد تنفسی و همچنیین مبتلایان به کووید ۱۹ در استان تقریبا ثابت شده و معتقدیم اگر مراودات اجتماعی را کاهش داده و توصیه های بهداشتی را رعایت کنیم، روند مبتلایان به ویروس کرونا در مدت قابل توجهی، نزولی خواهد شد.

مدیرگروه مبارزه با بیماری های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی کرمان با تاکید بر اینکه عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی سبب خواهد شد تا شاهد موج بعدی کرونا در سطح کشور و استان کرمان شویم افزود: خوشبختانه طی ۲۴ ساعت گذشته مورد فوتی به دلیل ابتلا به ویروس کرونا در سطح استان کرمان را نداشته ایم ضمن آنکه باید عنوان کرد میانگین سنی افراد جدید مبتلا به کووید ۱۹ در گروه میانسالان بوده است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه از دیروز تا امروز، ۸ مورد ترخیصی از سطح بیمارستان های استان کرمان گزارش شده است افزود: طی ۲۴ ساعت گذشته، ۷ مورد بیمار بهبود یافته جهت گذراندن دوران نقاهت خود وارد نقاهتگاه کرمان شده و هم اکنون ۱۶ نفر در نقاهتگاه بستری هستند.

شفیعی با اشاره به اینکه از ابتدای فصل اپیدمی کرونا در استان کرمان تا کنون ۱۰۶ نفر بیمار بهبود یافته از بیمارستان های سطح استان ترخیص شده اند اظهار کرد: بیماران کرونایی بستری شده در بیمارستان های استان تا کنون به ۱۷۲ مورد رسیده اند ضمن آنکه باید عنوان کرد که در ۲۴ ساعت گذشته، ۴۸ نفر با علائم حاد تنفسی به بیمارستان های استان مراجعه کرده که ۴۵ نفر آنها مشکوک ابتلا به کرونا بوده‌ که جواب آزمایش ۱۰ نفر از آنها مثبت اعلام شده است.

مدیرگروه مبارزه با بیماری های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی کرمان به میزان بیماران حاد تنفسی بستری شده در سطح بیمارستان های استان کرمان از آغاز اپیدمی تاکنون اشاره کرد و گفت: از ابتدای اپیدی (اول اسفندماه سال ۹۸) تا امروز (هشتم فروردین ماه) ۱۵۸۴ نفر بیمار حاد تنفسی در سطح بیمارستان های استان بستری شده بودند که ۱۰۳۲ نفر مشکوک ابتلا به ویروس کرونا بوده ضمن آنکه در این بازه زمانی نیز ۱۲۷۷ مورد آزمایش تشخیص کرونا در آزمایشگاه کرمان انجام شده است

وی با بیان اینکه هم اکنون ۴۸ بیمار مبتلای قطعی به ویروس کرونا در سطح بیمارستان های استان کرمان بستری هستند افزود: از این تعداد، ۲ نفر امروز به بخش ICU انتقال پیدا کردند که با احتساب این ۲ نفر، هم اکنون ۶ نفر در ICU بیمارستان ها بستری و بقیه در بخش های ایزوله عفونی می باشند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان درباره پراکندگی آمار مبتلایان قطعی به کووید ۱۹ در سطح استان کرمان نیز گفت: از ۲۱۲ نفر مبتلای قطعی به ویروس کرونا، ۱۷۱ مورد مربوط به حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان، ۲۰ مورد مربوط به حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، ۶ مورد مربوط به حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، ۹ مورد مربوط به حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و ۶ مورد نیز مربوط به حوزه دانشگاه علوم پزشکی سیرجان بوده است.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به مصوبات ستاد مقابله با کروناویروس در استان کرمان در زمینه تعطیلی اصناف غیرضروری بیان کرد:یکسری صنوف مشمول تعطیلی اجباری شده‌اند که در این راستا و در بحث صنف شیرینی فروشی ها و رستوران‌داران مقرر شده است که رستوران‌ها می ‌توانند خدمات خود را به صورت غذای بیرون بر به مشتریان ارائه دهند ضمن آنکه مقرر شده است قنادی ها نیز فروش خود را به صورت پیک تلفنی و اینترنتی داشته باشند.

شفیعی در خصوص وضعیت اپیدمی ویروس کرونا در شهرستان زرند از حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز عنوان کرد: افزایش موارد ابتلا به کووید ۱۹ در شهرستان زرند داری یک ریتم افزایشی طبیعی است زیرا جمعیت این شهرستان زیاد است و در نتیجه احتمال افزایش مبتلایان به این اپیدمی نیز بالا خواهد بود.

وی درباره برخی بداخلاقی های رسانه ای و انتشار برخی اخبار کذب و ناامیدکننده در فضای مجازی درباره افزایش ناگهانی مبتلایان به کرونا در شهرستان زرند گفت: متاسفانه دیروز یک جنجال رسانه‌ای مبنی براینکه بیماران شهرستان زرند به صورت ناگهانی افزایش پیدا کرده به راه افتاد که بلافاصله در این شهرستان حضور پیدا کردیم و وضعیت را مورد بررسی قرار دادیم. خوشبختانه امکانات پزشکی و درمانی این شهرستان برای درمان بیماران کرونایی به اندازه کافی بود و پرسنل بیمارستانی نیز از آمادگی لازم برخوردار بودند که پس از مراجعه شاهد بودیم ۱۱ نفر در بیمارستان این شهرستان به دلیل شک ابتلا به ویروس کرونا بستری بودند که این آمار با توجه به نسبت جمعیتی این شهرستان، اصلا بالا نبود.

مدیرگروه مبارزه با بیماری های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه کارخانجات زیادی در شهرستان زرند فعال و کارگران و کارکنان غیربوی زیادی در این منطقه حضور دارند اظهار داد: برای امنیت بالای این شهرستان، مقرر شد، اگر شخصی که از یکی از استان های با شیوع بالای ویروس در کشور، وارد شهرستان زرند شود، مشمول قانون قرنطینه شده و ۱۴ روز را باید در قرنطینه بگذراند ضمن آنکه هزینه‌های قرنطینه نیز باید توسط خود شخص یا کارفرما پرداخت شود و سپس اگر سلامت وی ثابت شود، می تواند وارد محیط کار خود در این شهرستان شود و اگر کارفرمایی از این قانون تخطی کرد، از آن کارفرما به عنوان تهدیدکننده سلامت عمومی جامعه شکایت کرده و دادستانی از این شکایت نیز حمایت کامل را خواهد کرد.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان درباره بیمارستان های مراجعه کننده بیماران کرونایی اظهار کرد: در شهر کرمان بیمارستان‌های افضلی پور و پیامبر اعظم را برای بیماران کرونایی معرفی کردیم ولی همه بیمارستان‌های استان می توانند بیماران مشکوک به کرونا را پذیرش کرده و مردم نیز می‌توانند به نزدیکترین اورژانس‌ محل سکونت خود مراجعه کنند.

وی درباره برخی نگرانی ها از شیوع بالای ویروس کرونا در بیمارستان ها و در نتیجه عدم مراجعه مردم به بیمارستان ها برای پیگیری روند درمان بیماری های دیگر خود اظهار کرد: به جزء بیمارستان افضلی پور بقیه بیمارستان های استان مشکلی در ارائه سایر خدمات درمانی به بیماران ندارند ضمن آنکه توصیه می شود مردم در شرایط کنونی اگر نیاز به پزشک خاصی به هر دلیلی (قلبی، مغزی و …) دارند حتما به بیمارستان مراجعه کنند زیرا محیط بیمارستان‌ها به دلیل انجام اقدامات بهداشتی، آلوده نیست و مردم نگرانی در این زمینه نداشته باشند.

این مقام مسئول با بیان این مطلب که فقط سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی مرجع اعلام نتایج مبتلایان به ویروس کرونا در سطح استان های کشور است، تصریح کرد: اگر فردی (فرماندار، معاونین فرماندار و …) آمار اشتباهی را اعلام کنند، باید خودشان پاسخگو به مراجع قضایی و بالاتر باشند و رسانه‌ها بدانند که آمار سایر ارگانها و نهادها به جزء سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان مورد تایید نیست.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 16

آغاز فعالیت مرکز نوآوری لجستیک هوشمند پست اصفهان

منتشر شده

در

توسط

آغاز فعالیت مرکز نوآوری لجستیک هوشمند پست اصفهان

ایسنا/اصفهان مرکز نوآوری لجستیک هوشمند و تجارت الکترونیک پست استان اصفهان به عنوان نخستین رویداد کارآفرینی و نوآوری پست استان فعالیت خود را آغاز کرد.

مرکز نوآوری پست استان اصفهان در حال حاضر دارای بخش‌های کلینیک کسب و کار با هدف ارائه مشاوره کسب و کار و ارائه آموزش های تخصصی در حوزه پست و تجارت الکترونیک و همچنین مرکز جذب و پرورش ایده‌ها با همکاری دانشگاه آزاد اصفهان و شتاب‌ دهندهای فعال استان شروع به فعالیت کرده است.

مدیرکل پست استان اصفهان با اشاره به سهم ۸ درصدی استان اصفهان در واحدهای پستی کشور و انتخاب استان به عنوان پایلوت، در راه اندازی مرکز نوآوری افزود: سیاست گذاری این مرکز زیر نظر وزارت ارتباطات و پارک علم و فناوری کشور انجام شده و در راستای تسریع در ارائه خدمات نوین پستی فعالیت خواهد کرد.

به نقل از روابط عمومی پست استان اصفهان، حمید باقری با اشاره به اهمیت توسعه اقتصاد دیجیتال در دنیا، اضافه کرد: برای اینکه از دنیا و کسب و کارها در این زمینه عقب نباشیم ناگزیر به ایجاد فعالیت های نوآوری هستیم.

وی با بیان اینکه رفع مشکلات بسته بندی در حوزه پست، طراحی اپلیکیشن‌های پیگیری مرسولات پستی، طراحی تمبر دیجیتال از جمله اقدامات اولیه در دستور کار این مرکز است گفت: ارائه پست هوشمند، لجستیک یکپارچه، سیستم‌های پرداخت، حمل و نقل پاک و برقی، سکوی تجارت الکترونیک و استفاده از فناوری‌های حمل و نقل پیشرفته هوشمند از جمله ویژگی‌ها و کارکردهای این مرکز در استان است.

به گفته مدیرکل پست استان اصفهان، بخش‌های خصوصی در طرح ستاپ(سکوی تجارت الکترونیک پست) و این طرح، به عنوان بازوی توانمند پست قرار می‌گیرند و به تحقق تجارت الکترونیک کمک می‌کنند و امیدواریم همه فعالان نفش آفرین حضور پیدا کنند.

وی افزود: پست استان با ۹۹۷ واحد پستی سهم هشت درصدی از واحدهای پستی کشور را به خود اختصاص داده است و در زمان حاضر یکی از استان های شاخص در امر ارتباطات و شبکه پستی کشور محسوب می‌شود.

باقری گفت: لجستیک هوشمند و توسعه تجارت الکترونیک موجب افزایش سرانه مرسولات و توسعه محصول(ترافیک پستی) را به دنبال خواهد داشت که در این زمینه هم از ورود و همکاری شتاب دهنده‌ها و کسب و کارها استقبال می‌کنیم.

به گفته این مسئول، در حال حاضر جهت استقرار شتابده‌ها و دفاتر مشاوره و آموزشگاه‌های تخصصی در این مرکز فراخوان عمومی اعلام شده است که تاکنون استقرار یک شتاب دهنده تصویب شده است و یک مرکز آموزشی و یک مرکز مشاوره نیز تقاضای خود را جهت استقرار به مرکز نوآوری اعلام کرده اند که روند استقرار آنها نیز در حال پیگیری است.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

اخبار 16

کلیه مبادی ورودی و خروجی فرعی هرمزگان بسته خواهد شد

منتشر شده

در

توسط

کلیه مبادی ورودی و خروجی فرعی هرمزگان بسته خواهد شد

ایسنا/هرمزگان فرمانده انتظامی استان با اشاره به قاطعیت پلیس در اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی از کلیه مسافران نوروزی خواست با پایان دادن به سفر خود، هرچه سریعتر برنامه بازگشت به شهر محل سکونت خود را تنظیم کنند.

سردار غلامرضا جعفری ظهر امروز(هشتم فروردین ماه) در جمع خبرنگاران، گفت: با توجه به آغاز طرح فاصله گذاری اجتماعی و اجرای تشدید محدودیت های تردد، از شهروندانی که به مسافرت رفته اند، خواست ضمن لغو کردن سفر خود به خانه بازگردند.

وی افزود: باتوجه به شیوع روزافزون ویروس کرونا در کشور، پلیس هرمزگان همراه با دستگاه‌های مرتبط، طرح کاهش زنجیره انتقال بیماری را با قاطعیت اجرا می کند و از هم استانی های عزیز و مسافرانی که به هرمزگان مسافرت کرده اند می خواهیم در این خصوص با پلیس خدمتگزار خود، همکاری کنند.

این مقام ارشد انتظامی تأکید کرد: شهروندان برای حفظ سلامتی خود و سایر هموطنان و قطع زنجیره انتقال بیماری کرونا، در خانه بمانند و مسافران نوروزی که در استان حضور دارند هرچه سریعتر به استان محل سکونت خود بازگردند.

وی با تاکید بر همکاری شهروندان با پلیس در ریشه کنی ویروس کرونا، افزود: توجه به شعار “ما در خانه می مانیم” و “به خانه برگردیم” در این ایام برای پیشگیری از شیوع این بیماری بسیار مهم و ضروری است و این امر با تلاش شبانه روزی کارکنان پلیس و تلاش و همراهی شهروندان محقق خواهد شد.

سردار جعفری با بیان اینکه کلیه مبادی ورودی و خروجی فرعی بسته خواهد شد و خودروهای غیر بومی نیز از کنار گذرشهرها استفاده و از استان خارج و از ورود به داخل شهرها خودداری کنند تصریح کرد: پلیس بدون اغماض با خودروهای متخلف برخورد و برابر قانون مشمول ۵ میلیون ریال جریمه نقدی و خودرو متخلف به مدت یک ماه توقیف خواهد شد.

فرمانده انتظامی هرمزگان در پایان اجرای این طرح را مطالبه عمومی دانست و عنوان کرد: نیروی انتظامی با قاطعیت کامل این طرح را اجرا می کند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 16

معرفی ۱۰۰ نویسنده در شهر تهران

منتشر شده

در

توسط

معرفی ۱۰۰ نویسنده در شهر تهران

مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات با اشاره به نمایش بیش از دوهزار کتاب از ۱۰۰ نفر از نویسندگان ایران در بیش از ۶۰۰ تابلو شهری و عرشه پل در سطح شهر تهران گفت: این شروع اقداماتی است تا شهر به فضایی زیبا، فرهنگی و مفتخر به نویسندگان حوزه‌های مختلف تبدیل شود.

به گزارش ایسنا و به نقل از ستاد خبری بیست‌ونهمین دوره «هفته کتاب» جمهوری اسلامی ایران، علی‌ رمضانی (مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران و دبیر بیست‌ونهمین دوره «هفته کتاب» جمهوری اسلامی ایران) در نشست معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با خبرنگاران حوزه کتاب که در روز ۲۷ آبان ۱۴۰۰ برگزار شد، با اعلام خبر آغاز طرح «پاییزه کتاب ۱۴۰۰» از ۲۹ آبان، گفت: هم‌اکنون بیش از ۹۷۰ کتابفروشی در سراسر کشور عضو این طرح شده‌اند. به کتابفروشی‌هایی که در خارج از مراکز استان‌ها قرار دارند، اعتبار بیشتری اختصاص داده‌ایم و علاوه بر این تلاش کردیم در ۱۰۰ شهر از مناطق کمتر برخوردار کتاب‌فروشی‌هایی را فعال کنیم و اعتبار بیشتری برای آن‌ها درنظر بگیریم.

او افزود: مجموع اعتبار طرح «پاییزه» کمتر از طرح تابستانه کتاب ۱۴۰۰ نیست اما نحوه توزیع آن متفاوت است. نحوه توزیع یارانه‌ها تغییر کرده است و تلاش کردیم یارانه‌ها به سمت مناطقی برود که تاکنون کمتر از این یارانه‌ها استفاده کرده‌اند.

مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران درباره برپایی نمایشگاه کتاب در استان‌ها نیز اظهار کرد: بنا داریم بخش فروش و عرضه این نمایشگاه‌ها را به صورت مجازی برگزار کنیم. یکی از مهم‌ترین دلایل این اقدام، ایجاد عدالت در دسترسی به همه ناشران و توزیع یارانه‌های کتاب به همه اقشار  مردم است. زمانی که نمایشگاه‌های استانی را در مرکز استان (به ویژه در استان‎های بزرگ) برگزار می‌کنیم، در شهرستان‌ها امکان مراجعه افراد به این نمایشگاه‌ها بسیار کم است. بنابراین بخش فروشگاهی نمایشگاه‌های مجازی را به منظور استفاده همه مردم آن استان در تمام مناطق فعال می‌کنیم.

او افزود: با همت ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها و خانه کتاب و ادبیات ایران، موضوع نشست‌ها و شور و شعف فرهنگی در استان‌ها و دیگر مواردی که تا به الان بخش جنبی بوده است‌، تبدیل به بخش اصلی ‌می‌شود. به این صورت به جای درگیرشدن در یک فعالیت اجرایی طاقت‌فرسا، بخش‌های جنبی را به بخش‌های اصلی تبدیل می‌کنیم. مانند نشست رونمایی، بحث و بررسی در مورد کتاب،  تبلیغات محیطی و …. نمایشگاه مجازی کتاب استان اصفهان در نیمه دوم آذرماه برگزار می‌شود و تا پیش از برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران، نمایشگاه‌های استانی دیگری نیز در یکی از استان‎ها برگزار خواهد شد و به تدریج در این زمینه اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

دبیر بیست‌ونهمین دوره «هفته کتاب» جمهوری اسلامی ایران در ادامه با تقدیر از فعالیت‌های تمام رسانه‌ها و سازمان صداوسیما در هفته کتاب گفت: در این هفته اقدام بی‌نظیری در سطح شهر تهران انجام شد و بیش از دوهزار کتاب از ۱۰۰ نفر از نویسندگان کشورمان در بیش از ۶۰۰  تابلو شهری و عرشه پل  به نمایش عمومی گذاشته شد. تاکنون چنین اقدامی برای معرفی مفاخر اهل قلم و نویسندگان کشور انجام نگرفته بود. این اقدام نتیجه همگرایی چند دستگاه از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، خانه کتاب و ادبیات ایران، حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و سازمان زیباسازی شهرداری تهران است. این آغاز اقداماتی است تا شهر به فضایی زیبا و فرهنگی تبدیل شود. امیدواریم با توجه به الگودهی تهران، در سایر شهرها نیز شاهد چنین اتفاق عظیمی باشیم و نویسندگان و مفاخر ادبی معرفی شوند.

او افزود: این اقدام برای به نمایش گذاشتن کتاب است تا در مقابل چشمان مخاطبان قرار بگیرد. همان‌طور که معاون محترم امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کردند ما باید در زمینه در دسترس بودن و در  برابر چشم بودن کتاب تلاش کنیم. کتاب مانند کالاهای دیگر نیست که فقط لازم باشد، بگوییم: کتاب بخوان؛ بلکه نیاز است کتاب خوب به مردم معارفه و ترویج شود تا به سمت آن بروند.

رمضانی سپس مهم‌ترین حلقه مفقوده کتاب در کشور را مساله ترویج دانست و گفت: حوزه‌های دیگر در این سال‌ها حمایت‌هایی داشته‌اند اما به ترویج، توجه کمتری شده است. بال پرواز کتاب رسانه‌ها هستند و رسانه‌ها باید کمک کنند کتاب از ذهن نویسنده، دفتر و انبار ناشر، قفسه کتابخانه‌ها و کتابفروشی‌ها به خانه‌های مردم  برود و خوانده شود.

مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران، این اقدامات را موجب اهمیت پیداکردن کتاب دانست و افزود: پیش از این در تبلیغات شهری و صداوسیما محصولات تجاری تبلیغ می‌شد و تبلیغات حوزه فرهنگی بیشتر به  فیلم‌های سینمایی یا در حوزه کتاب به پوستر «هفته کتاب» محدود می‌شد. اما الان چهره نویسندگان، کتاب‌ها و آثارشان به نمایش گذاشته شده است و امکان خرید این کتاب‌ها در طرح پاییزه کتاب ۱۴۰۰ از کتابفروشی‎ها فراهم شده است. این اقدام بزرگ مقدمه کارهای بزرگ دیگری از همین گونه خواهد بود.

بیست‌ونهمین دوره «هفته کتاب» جمهوری اسلامی ایران از بیست‌وچهارم آبان‌ماه آغاز شده و تا یکم آذرماه ١٤٠٠ با شعار «جای خالی را با کتاب خوب پُر کنیم» در سراسر کشور ادامه دارد.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها