با ما همراه باشید

اقتصاد

کسری بیش از ۸۵۰۰ مگاواتی برق در شهرک‌ها/ استان‌های محروم، میزبان کمترین واحدهای صنعتی

منتشر شده

در

کسری بیش از ۸۵۰۰ مگاواتی برق در شهرک‌ها/ استان‌های محروم، میزبان کمترین واحدهای صنعتی

بر اساس آمارها تا پایان سال فصل اول امسال نزدیک به نیمی از کل واحدها در صنایع فلزی و شیمیایی فعال هستند، استان‌های محروم، میزبان کمترین واحدهای صنعتی هستند و ۶۱ شرکت و ناحیه دارای غیردولتی در استان‌های مختلف راه‌اندازی شدند و برای تامین برق در شهرک‌های صنعتی سراسر کشور بیش از ۸۵۰۰ مگاواتی کسری وجود دارد.

 بررسی گزارش عملکرد شهرک‌های صنعتی نشان می‌دهد که تعداد شهرک‌ها و نواحی صنعتی مصوب تا پایان سال خرداد سال ۱۴۰۰ به ۱۰۱۱ شهرک و ناحیه رسید که نسبت به پایان سال ۱۳۹۹ تغییری نداشته، اما نسبت به تعداد ۹۹۵ شهرک و ناحیه صنعتی مصوب تا پایان سال ۱۳۹۸، افزایش ۱.۶ درصدی داشته است. همچنین تعداد شهرک‌ها و نواحی صنعتی در حال بهره‌برداری در مدت یاد شده به ۸۲۹ شهرک و ناحیه رسیده است. تعداد شهرک‌ها و نواحی صنعتی در حال بهره‌برداری تا پایان سال ۱۳۹۹ و ۱۳۹۸ معادل ۸۲۸ و ۸۲۱ مورد بوده است.

تعداد واحدهای صنعتی به بهره‌برداری رسیده در شهرک‌ها و نواحی صنعتی در سه ماهه اول امسال ۷۳۶ واحد بوده که در مقایسه با ۲۷۶ واحد به بهره‌برداری رسیده در مدت مشابه سال قبل، ۱۶۶.۶ درصد رشد داشته است.

در اطلاعات منتشر شده از سوی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی، پیش بینی شده که تا پایان امسال ۴۸ هزار و ۱۲ واحد در شهرک‌ها و نواحی صنعتی به بهره‌برداری برسد که نسبت به تعداد ۴۷ هزار و ۵۰۹ واحد که تا پایان سال ۱۳۹۹ به بهره‌برداری رسیده بودند، حدود یک درصد افزایش خواهد داشت.

رشد بیش از ۲.۵ برابری واحدهای جدید در شهرک‌های صنعتی

همچنین آمارها نشان می‌دهد میزان اشتغال ایجاد شده در واحدهای صنعتی به بهره‌برداری رسیده در سه ماهه اول امسال حدود ۲.۵ برابر شده، به طوری که در سه ماهه اول سال ۱۳۹۹ معادل ۴۷۷۵ شغل در واحدهای صنعتی به بهره‌برداری رسیده ایجاد شده، اما در مدت مشابه سال امسال ۱۲ هزار و ۴۷ نفر در واحدهای صنعتی تازه به بهره‌برداری رسیده شاغل شدند.

همچنین در این گزارش پیش بینی شده که تا پایان امسال ۹۶۲ هزار و ۲۴۳ نفر در واحدهایی که در شهرک‌ها و نواحی صنعتی به بهره‌برداری رسیدند مشغول به کار شوند که نسبت به اشتغال ۹۵۵ هزار و ۱۲ نفر تا پایان سال ۱۳۹۹ در این واحدها، حدود ۰.۷۵ درصد افزایش خواهد داشت.

فعالیت نصف واحدهای شهرک‌های صنعتی در صنایع فلزی و شیمیایی

همچنین بر اساس این گزارش از کل ۴۸ هزار و ۱۲ واحد مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی، ۱۲ هزار و ۴۰۲، معادل ۲۵.۸ درصد در صنایع فلزی، ۱۰ هزار و ۵۶۱، معادل ۲۲ درصد در صنایع شیمیایی، ۸۱۳۸، معادل ۱۷ درصد غذایی و آشامیدنی، ۵۵۹۹ واحد، معادل ۱۱.۶ درصد در کانی غیرفلزی، ۳۵۹۰ واحد، معادل ۷.۴ درصد در حوزه خدمات، ۳۴۸۶ واحد، معادل ۷.۲ درصد در صنایع سلولزی، ۲۶۰۸ واحد معادل ۵.۴ درصد در صنایع نساجی و ۱۶۲۸ واحد معادل ۳.۴ درصد در صنعت برق و الکترونیک فعال هستند.

استان‌های محروم، میزبان کمترین واحدهای صنعتی

بر اساس این گزارش از کل ۴۸ هزار و ۱۲ واحد مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی تا پایان فصل اول امسال، اصفهان با ۶۷۸۲، تهران با ۵۹۵۱ و فارس با ۳۳۵۲ واحد میزبان بیشترین واحدهای صنعتی هستند و ایلام، خراسان شمالی و کهگیلویه و بویراحمد به ترتیب با ۲۷۶، ۳۰۷ و ۳۴۴ واحد کمترین واحد صنعتی را در خود دارند.

از شهرک‌های خصوصی چه خبر؟

در مورد وضعیت شهرک‌های صنعتی خصوصی که این روزها بحث آن‌ها داغ است نیز آمارها حاکی از استقرار ۴۶ شرکت و ناحیه دارای پروانه تاسیس و ۶۱ مورد دارای پروانه بهره برداری (راه‌اندازی شده) تا پایان خرداد سال ۱۴۰۰ است.

در مجموع تا پایان فصل اول امسال در شهرک‌ها و نواحی خصوصی، ۷۱۴۶ واحد به بهره‌برداری رسیده و ۱۶۴ هزار و ۱۹۶ نفر در آن‌ها مشغول به کار هستند.

گفتنی است که اخیرا  در راستای حضور مؤثر و بیشتر بخش خصوصی و رفع موانع موجود در شهرک‌ها و نواحی صنعتی، هیئت وزیران با اصلاح اساسنامه این سازمان به‌عنوان سازمان توسعه‌ای متولی صنایع کوچک و متوسط کشور موافقت کرد.

کسری بیش از ۸۵۰۰ مگاواتی برق در شهرک‌ها

موضوع دیگری که با توجه به قطعی‌های گسترده برق در کشور در سال جاری و همچنین قطعی برق تولیدکنندگان که بارها نسبت به آن گلایه کردند، باید مورد بررسی قرار گیرد، وضعیت تامین برق در شهرک‌های صنعتی است.

بر اساس این گزارش واحدهای مستقر در شهرک‌ها همچنان با مشکل تامین برق مواجه هستند، چرا که از ۱۸ هزار و ۴۷۱ مگاوات برق مورد نیاز آن‌ها، فقط ۹۹۴۶ مگاوات تامین شده و همچنان ۸۵۲۵ مگاوات کسری وجود دارد.

البته در زمینه تامین آب نیز وضعیت مشابهی وجود دارد، یعنی از نیاز ۳۰ هزار و ۱۷لیتر بر ثانیه، ۱۶ هزار و ۳۵۸ لیتر بر ثانیه تامین شده و ۱۴ هزار و ۴۶۰ لیتر بر ثانیه کسری وجود دارد.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

نسبت تسهیلات به سپرده‌های بانکی چقدر است؟

منتشر شده

در

توسط

نسبت تسهیلات به سپرده‌های بانکی چقدر است؟

وزارت اقتصاد ارقام مربوط به نسبت تسهیلات به سپرده بانک‌های تجاری دولتی، بانک های تخصصی دولتی، بانک های خصوصی شده و بانک های خصوصی و مؤسسات اعتباری کشور را به تفکیک هر استان تا پایان تیر ماه سال جاری منتشر کرد.

 گزارش تازه وزارت اقتصاد درباره نسبت تسهیلات به سپرده های بانکی نشان می دهد، متوسط نسبت تسهیلات به سپرده پس از کسر سپرده قانونی در بانک های خصوصی و مؤسسات اعتباری غیر بانکی معادل ۶۳ درصد و پایین تر از بانک های دیگر است. متوسط نسبت تسهیلات به سپرده پس از کسر سپرده قانونی بانکهای تخصصی دولتی معادل ۱۲۶ درصد است. این شاخص در بانک های تجاری دولتی معادل ۷۹ درصد و در بانک های خصوصی شده معادل ۸۶ درصد بوده است.
در این گزارش که به منظور سیاست گذاری بهتر و ارتقای شفافیت و عدالت منتشر شده تصریح شده است: از سال ۱۳۸۵ بانک مرکزی به صورت ماهانه میزان مانده تسهیلات و مانده سپرده های «کل شبکه بانکی» را به تفکیک استان منتشر می کند اما وجه تمایز این گزارش نسبت به داده های منتشر شده از سوی انک مرکزی، انتشار نسبت تسهیلات به سپرده به تفکیک بانک های تجاری دولتی، تخصصی دولتی،‌ خصوصی شده، خصوصی و موسسات اعتباری غیربانکی است که  این امکان را به آحاد مردم و کارشناسان اقتصادی می دهد که بتوانند یکی از جنبه های الگوی پرداخت تسهیلات بانک های مختلف را بررسی و ارزیابی کنند.
این گزارش می افزاید: البته این شاخص به تنهایی نمی تواند ملاک ارزیابی توازن و عدالت در پرداخت تسهیلات باشد چرا که این امکان وجود دارد به هر دلیلی از جمله اینکه دفتر شرکت در شهری غیر از شهری که شرکت تولیدی فعالیت دارد، افتتاح حساب کرده باشد ولی تسهیلات در شهر محل فعالیت شرکت مصرف شود؛ در چنین شرایطی نسبت تسهیلات به سپرده استان محل فعالیت شرکت پایین خواهد بود، در حالیکه در واقعیت استان محل مصرف تسهیلات از مزایای آن بهره مند شده است.
در این گزارش آمده است: اشکال دیگر این نسبت این است که در صورتی که تسهیلات بانک به مرحله تملیک وثائق برسد، منابع تخصیص داده شده به آن تسهیلات از سرفصل تسهیلات خارج شده و در نسبت فوق الذکر گزارش نمی شود در حالی که قبلاً بانک معادل آن تسهیلات را پرداخت کرده است.
همچنین اشکال دیگر نسبت تسهیلات به سپرده که لازم است محققان در استفاده از این نسبت، به آن توجه داشته باشند، دخیل بودن کیفیت تسهیلات و ذخیره مطالبات مشکوک الوصول در صورت نسبت تسهیلات به سپرده است؛ یعنی اگر بانکی تسهیلات مشکوک الوصول داشته باشد که در برخی موارد باید معادل ۱۰۰ درصد ارزش آن را ذخیره گیری نماید، تسهیلات پرداخت شده در نسبت تسهیلات به سپرده گزارش نمی شود در حالی که چنین تسهیلاتی پرداخت شده است.
با این همه، با توجه به اینکه این اشکالات در نسبت گزارش شده برای همه بانکها احتمالاً یکسان است، تفاوت نسبت فوق الذکر، در بانکهای مختلف می تواند حاوی نکاتی برای پژوهشگران اقتصادی و آحاد مردم به عنوان ناظر عمومی باشد.
این گزارش در ادامه، متوسط نسبت تسهیلات به سپرده پس از کسر سپرده قانونی در بانکهای خصوصی و مؤسسات اعتباری غیر بانکی را معادل ۶۳ درصد و پایینتر از نسبت تسهیلات به سپرده ی بانکهای دیگر اعلام می دارد.
این گزارش با اعلام اینکه متوسط نسبت تسهیلات به سپرده پس از کسر سپرده قانونی بانکهای تخصصی دولتی معادل ۱۲۶ درصد بوده است، می افزاید: این یعنی مقدار مانده تسهیلات بیش از معادل مانده ارزش سپرده هاست که به این دلیل است که بانکهای تخصصی دولتی از خطوط اعتباری، منابع صندوق توسعه ملی و سرمایه بیشتری در مقایسه با سایر بانکها برخوردار بوده اند و به اتکای منابعی غیر از سپرده ها اقدام به پرداخت تسهیلات کرده اند.
جدول مربوط به شاخص “نسبت تسهیلات به مانده سپرده پس از کسر سپرده قانونی- تیرماه ۱۴۰۰” بانک های کشور را اینجا مشاهده نمایید.
نسبت تسهیلات به سپرده‌های بانکی چقدر است؟
گفتنی است، در جدول مذکور بانک‌های دولتی تجاری عبارت از بانک ملی، سپه و پست بانک هستند.
بانک‌های تخصصی دولتی نیز شامل بانک مسکن، کشاورزی، صنعت و معدن، توسعه صادرات و توسعه تعاون می‌شوند.
بانک‌های صادرات، تجارت، ملت و رفاه کارگران ذیل “بانک‌های خصوصی شده” قرار گرفته‌اند.
همچنین، بانک‌های خصوصی و مؤسسات اعتباری شامل کارآفرین، سامان، اقتصاد نوین، پارسیان، پاسارگاد، سرمایه، سینا، آینده، دی، انصار، شهر، گردشگری، ایران زمین، قرض الحسنه مهر، قرض الحسنه رسالت، خاورمیانه، ایران و ونزوئلا، قوامین، مؤسسه اعتباری توسعه، مؤسسه اعتباری کوثر و مؤسسه اعتباری ملل هستند.
لازم به ذکر است، در جدول یاد شده رنگ سبز نشانگر نسبت تسهیلات به سپرده بالاتر و رنگ قرمز نشانگر نسبت تسهیلات به سپرده پایین تر است.
منبع: ايسنا

ادامه مطلب

اخبار

قیمت‌گذاری‌ها در بورس حذف می‌شود

منتشر شده

در

توسط

قیمت‌گذاری‌ها در بورس حذف می‌شود

وزیر امور اقتصادی و دارایی اعلام کرد: برنامه ما پیش بینی پذیر کردن اقتصاد و حذف قیمت‌گذاری‌های مضر به بازار در صنایع بورسی است و به زودی خبر تغییر نظام قیمت‌گذاری خودرو توسط وزارت صمت منتشر خواهد شد.

 وزیر امور اقتصادی و دارایی، مدیران بورسی و مدیران حدود ۳۰ هلدینگ و حقوقی بزرگ بازار سرمایه در ساختمان باب همایون وزرات اقتصاد و دارایی گردهم آمدند تا وضعیت بورس و راهکارهای حمایت از بازار سرمایه را بررسی کنند. در این نشست بر لزوم فراهم کردن بسترها برای فعالیت شفاف بازار سرمایه تاکید شد.
احسان خاندوزی در این نشست گفت: شواهد قطعی نشان می‌دهد بازار سرمایه در بلندمدت بیشترین بازدهی را در مقایسه با بازارهای رقیب داشته است و نگاه ماه به بازار حرفه‌ای و بلندمدت است. با نگاه به اطلاعات سودآوری شرکت‌ها نشان می‌دهد چشم انداز، روشن است و جای نگرانی برای تصمیم هیجانی نیست.
وی افزود: «وظیفه وزارت اقتصاد و سازمان بورس، توسعه ابزارها و نهادها و ایجاد بازاری شفاف و کارا و پیش بینی پذیر است و بازار بدهی مکمل بازار سهام است نه رقیب آن.». خالص تامین مالی دولت از اوراق در دو ماه اخیر بسیار اندک و ناچیز و در  ۴۰ روز اخیر صفر ریال بوده است هرچند فضای مجازی پر از اطلاعات غیردقیق است. از این به بعد هم دولت بیشتر به دنبال جبران کسری بودجه از طریق مولدسازی دارایی و فروش اموال مازاد است.
خاندوزی ادامه داد: برنامه ما پیش بینی پذیر کردن اقتصاد و حذف قیمت‌گذاری‌های مضر به بازار در صنایع بورسی است و به زودی خبر تغییر نظام قیمت‌گذاری خودرو توسط وزارت صمت منتشر خواهد شد. به دنبال پیش‌بینی پذیرکردن نرخ‌های کلیدی اقتصاد و بالتبع بورس هستم تا نااطمینانی از بازار زدوده شود.
وزیر امور اقتصادی و دارایی خاطرنشان کرد: در گذشته برای تغییرات مکرر قیمت خوراک و نرخ تسعیر ارز بانک‌ها و قواعد پالایشی‌ها و فراخوان عموم به سهامداری مستقیم اشتباهات بزرگی صورت گرفته که باید با همکاری وزارت‌های نفت و صمت و بانک مرکزی و سازمان بورس شاهد کاهش این اشتباهات و ایجاد اطمینان در بازار باشیم.
وی گفت: برای اعتمادآفرینی در حال اجماع‌سازی با وزارت‌های نفت و صمت و بانک مرکزی هستیم تا آنجا هم خبرهای امیدبخشی به اقتصاد منتقل کنیم.
منبع: ايسنا

ادامه مطلب

اخبار

برگزاری جلسه فوق العاده ستاد تنظیم بازار با دستور مخبر در یکی از میادین میوه و تره بار

منتشر شده

در

توسط

برگزاری جلسه فوق العاده ستاد تنظیم بازار با دستور مخبر در یکی از میادین میوه و تره بار

معاون اول رییس جمهور و اعضای کارگروه تنظیم بازار امروز (دوشنبه) و پیش از جلسه کارگروه تنظیم بازار با حضور در یکی از میادین میوه و تره بار سطح شهر تهران از نزدیک در جریان روند توزیع و قیمت های مواد لبنی، گوشتی و تخم مرغ و همچنین میوه و صیفی جات برای مصرف کنندگان قرار گرفتند.

 مخبر در این بازدید که مدت دو ساعت و به صورت سرزده انجام شد، پس از شنیدن مشکلات در نحوه توزیع و همچنین برخی تغییر قیمت ها دستورات لازم را به وزرای جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت و دادگستری برای حل مشکلات در نحوه عرضه به مصرف کنندگان و تفاوت قیمت ها در میادین میوه و تره بار و فروشگاه های زنجیره ای صادر کرد.
همچنین معاون اول رییس جمهور در این بازدید و در گفت و گوی صمیمی با مردم و پس از شنیدن درد و دل ها و مشکلات آنها تاکید کرد که دولت با تمام توان و همکاری و همراهی مردم به دنبال رفع مشکلات و بهبود وضعیت معیشتی آحاد جامعه است.
پس از این بازدید و در جلسه فوق العاده ستاد تنظیم بازار پس از بررسی گزارش ها و تبادل نظر اعضا، تصمیمات و دستورات لازم توسط معاون اول رییس جمهور اتخاذ و جهت اجرا به دستگاه های مربوطه ابلاغ شد.
منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها