با ما همراه باشید

اخبار 46

کووید-۱۹ احتمالا شبیه آنفلوآنزای فصلی می‌شود

منتشر شده

در

کووید-۱۹ احتمالا شبیه آنفلوآنزای فصلی می‌شود

همزمان با ادامه تاخت‌وتاز جهانی کووید-۱۹ و اوج‌گیری آمار کشته‌شدگان و افراد بستری در بیمارستان‌ها در چند کشور جهان، شناخت پزشکان و محققان از این ویروس در حال افزایش است.

به گزارش ایسنا، هنگامی که همه‌گیری شروع شد، مردم در ابتدا امید داشتند واکسن بتواند ویروس را از بین ببرد و به تحقق “مصونیت جمعی” در جهان کمک کند اما مقامات بهداشتی هشدار داده‌اند که این ویروس ممکن است مثل آنفلوآنزا هر سال بازگردد.

بر اساس تحقیقات بیشتری که اکنون در مورد کووید-۱۹ انجام شده، این ویروس ممکن است تا ابد در جوامع بشری ماندگار باشد ولی میزان ابتلا و تلفات ناشی از آن به اندازه همه‌گیری کنونی نخواهد بود.

دکتر جان براونستاین، کارشناس ارشد نوآوری در بیمارستان کودکان بوستون در مصاحبه ای با شبکه خبری “ای‌بی‌سی” مدعی شد: این ویروس کرونا باقی می‌ماند و از بین بردن آن اساسا غیرممکن است.

پیش‌بینی دکتر براونستاین با تحقیقی که به تازگی انجام شده است نیز همخوانی دارد.

طبق یافته‌های این تحقیق، ویروس سارس- کوو-۲ ،عامل کووید-۱۹ در نهایت همراه با سایر عوامل بیماری‌زای ویروس کرونا به صورت فصلی و با علایم خفیف، دوباره بازمی‌گردد.

اما این موضوع به همه‌گیری محلی کووید-۱۹ بستگی دارد. یعنی به گفته محققان دانشگاه اموری در دانشگاه ایالتی جورجیا و پن، ممکن است ویروس دیگر در مقیاس وسیع شایع نباشد یا دایما بیماری جدی در کشورهای مختلف ایجاد نکند.

جنی لواین، نویسنده اصلی این مطالعه نیز در مصاحبه با نیویورک‌تایمز گفت: این که چقدر طول بکشد تا به مرحله همه‌گیری محلی برسیم، بستگی به سرعت شیوع بیماری و میزان تاثیر واکسیناسیون دارد.

کووید-۱۹ بر دستگاه ایمنی بزرگسالان در سطحی وسیع اثر مخربی گذاشت چون یک عامل بیماری‌زای ناشناخته‌ بود و بدن به مبارزه با این ویروس جدید عادت نداشت. اما احتمال می رود هرچه بزرگسالان بیشتری واکسن کووید-۱۹ را بزنند یا خودبه‌خود به این ویروس مبتلا و درمان شوند، واکنش بدن انسان به این ویروس تغییر می‌کند و می‌تواند علیه این عامل بیماری‌زا، خود را ایمن کند. طبق برآورد این متخصصان، این باعث می‌شود واکنش بدن در برابر عفونت‌های بعدی، شبیه واکنش آن در برابر یک سرماخوردگی عادی باشد.

از طرفی، کودکان در مقایسه با بزرگسالان هنوز تحت تاثیر این ویروس جدید قرار نگرفته‌اند چون بدن آنان به مقابله با عوامل بیماری‌زای جدید عادت دارد. متخصصان پیش‌بینی می‌کنند شاید سرانجام طوری پیش رود که این ویروس فقط برای کودکان زیر پنج سال خطرناک باشد.

در این مطالعه، شش نوع ویروس کرونای انسانی بررسی شدند که چهار مورد آن‌ها بین انسان‌ها شایع شده و علایم خفیفی در پی داشته است. دو مورد دیگر، نشانگان شدید تنفسی (سارس) و نشانگان تنفسی خاورمیانه‌ای (مرس) بودند که به ترتیب در سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۱۲ شایع و موجب عفونت شدید و مرگ شدند اما در مقیاس وسیع سرایت نکردند.

دکتر لواین و گروه همکاران وی حدس زده‌اند که کووید-۱۹ بیشترین شباهت را به ویروس‌های کرونای محلی عامل سرماخوردگی دارد یعنی ممکن است در آینده به جای آن که کاملا از بین برود به بیماری فصلی تبدیل شود.

استفاده از واکسن، بسته به میزان اثرگذاری‌ و تزریق آن، ممکن است روند پیشروی ویروس جدید را تغییر دهد.

اگر واکسن از سرایت ویروس در میان افراد جلوگیری کند، نتیجه می‌گیریم که باید مانند واکسن سرخک یک بار به همه تزریق شود اما اگر مانع سرایت نشود، ممکن است برای پیشگیری از شیوع عفونت، لازم باشد هر سال تجدید شود.

به نوشته روزنامه ایندیپندنت، دکتر لواین و گروهش پیش‌بینی می‌کنند واکسن‌ها نخواهند توانست کووید-۱۹ را ریشه‌کن کنند و ویروس روی زمین باقی خواهد ماند اما باعث مرگ‌ومیر کمتری خواهد شد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 46

تعلل در همسان سازی حقوق بازنشستگان پذیرفتنی نیست

منتشر شده

در

توسط

تعلل در همسان سازی حقوق بازنشستگان پذیرفتنی نیست

ایسنا/ایلام دبیر حزب رفاه ملت استان ایلام بر ضرورت اجرای هرچه زودتر همسان‌سازی و تناسب‌سازی حقوق مستمری بگیران بازنشسته تامین اجتماعی تاکید کرد.

«سعید انوری‌پور» در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: با توجه به شرایط معیشتی امروز نیاز است تا همسان سازی و یکسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی شود.
وی با بیان اینکه لازم است مسئولان و متولیان خود را به جای یک کارمند بازنشسته عائله مند و بعضا مستاجر بگذارند، تصریح کرد: هر روز بازنشستگان زیادی به ما مراجعه می‌کنند و خواستار رسیدگی به وضعیت معیشتی و دستمزدشان هستند اما این مهم نیازمند توجه و اهتمام جدی دولت و نظام است.
دبیر حزب رفاه ملت استان ایلام ابراز امیداوری کرد تا پایان سال تکلیف افزایش حقوق بازنشستگان و کارگران مشخص شده و به سال آینده موکول نشود.
انوری پور از  چند شغله بودن برخی مدیران انتقاد کرد و گفت: در حالی که خانواده‌های متعددی دارای یک یا چند فرزند فارغ‌الحصیل بیکار دارند این رویه اصلا قابل قبول نیست و باید برای این مهم چاره‌اندیشی شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 46

مسولیت‌های اجتماعی دانش‌بنیان‌ها بررسی می‌شود

منتشر شده

در

توسط

مسولیت‌های اجتماعی دانش‌بنیان‌ها بررسی می‌شود

سومین رویداد “گراف دی” روز 10 اسفند ماه سال جاری با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری برگزار خواهد شد.

به گزارش ایسنا ، به نقل از روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، “گراف‌دی” رویدادی در حوزه روابط‌عمومی است که در نظر دارد گروهی از کارشناسان و فعالان این حوزه را گرد هم جمع آورده و زمینه‌ای را برای ایجاد ارتباط پایدار و عمیق میان آنها فراهم کند.

سومین گردهمایی روابط‌عمومی‌های اکوسیستم فناوری و نوآوری (گراف‌دی) که با حضور جمعی از مدیران شرکت‌های بانکی، فناوری، ارتباطی و استارتاپی با هدف انتقال تجربه و تعامل برگزار می‌شود به موضوع “مسوولیت اجتماعی در ایران و جهان”  اختصاص داده شده است.

سومین رویداد “گراف دی” روز 10 اسفند ماه سال جاری در محل صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری ، به بررسی تجربیات “مسوولیت اجتماعی در ایران و جهان” می پردازد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 46

حمله چین به آمریکا بابت متهم کردنش به عدم شفافیت درباره منشاء کروناویروس

منتشر شده

در

توسط

حمله چین به آمریکا بابت متهم کردنش به عدم شفافیت درباره منشاء کروناویروس

چین به آمریکا از بابت اتهام زنی‌های کاخ سفید مبنی بر این که پکن جلوی رسیدن بخشی از اطلاعات درباره منشاء کروناویروس را به بازرسان سازمان بهداشت جهانی گرفته، حمله کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس،  جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در بیانیه‌ای گفت، واشنگتن “نگرانی‌های عمیقی درباره نحوه اعلام یافته‌های اولیه تحقیقات مربوط به کووید-۱۹ و همچنین پرسشهایی درباره فرآیند مورد استفاده برای رسیدن به آنها دارد”.

او با اشاره به تحقیقات هیات سازمان بهداشت جهانی درباره منشا همه گیری بیماری در شهر ووهان چین که نخستین بار در آن کروناویروس در اواخر ۲۰۱۹ شناسایی شد، اظهار کرد: “ضروری است که این گزارش مستقل باشد و یافته‌های کارشناسی به دور از مداخله یا تغییر از سوی دولت چین باشد.”

چین در پاسخ به این اظهارات در بیانیه‌ای که از سوی سفارتخانه‌اش در واشنگتن طی امروز یکشنبه انتشار یافت، گفت، آمریکا تاکنون ” آسیب شدیدی به همکاری بین‌المللی برای مقابله با کووید ۱۹ وارده کرده” و حالا “انگشت اتهام را به سمت کشورهای دیگری که به طور متعهد از سازمان بهداشت جهانی حمایت کرده‌اند و حتی به سمت خود سازمان بهداشت جهانی، نشانه گرفته است”.

بر اساس این بیانیه، چین همچنین در ضمن استقبال از تصمیم جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا برای لغو اقدام دولت دونالد ترامپ برای ترک سازمان بهداشت جهانی اظهار امیدواری کرد که آمریکا “به عالی‌ترین استانداردها پایبند باشد، یک نگرش جدی، مصمم، شفاف و مسئولانه اتخاذ کند، مسئولیت حقیقی خود را به عهده بگیرد، از فعالیت سازمان بهداشت جهانی با اقدامات واقعی حمایت کند و مشارکت مناسب را در همکاری بین‌المللی در مقابله با کووید-۱۹ به عمل بیاورد.”

در پی مطرح شدن اتهامات در نیویورک تایمز و دیگر رسانه‌ها درخصوص اینکه چین از دادن بخشی از داده‌ها خودداری کرده، پیتر داشاک، یک عضو تیم تحقیقات در واکنش به این گزارش در توئیتی نوشت: “من چنین تجربه‌ای در هیات سازمان بهداشت جهانی نداشتم.”

داشاک توئیت کرد: من به عنوان رهبر کارگروه جانوری/محیط زیستی اعتماد و باز بودن را نزد همتایان چینی خودم یافتم. ما قطعا به داده‌های جدید حساس در کل ماموریت دسترسی پیدا کردیم. ما قطعا درکمان را از راه‌های احتمالی سرایت افزایش دادیم.

تیا کولسن فیشر، یک عضو دیگر تیم از دانمارک هم گفت، چنین تجربه‌ای نداشته و به این اشاره کرد که برخی اظهار نظرها در رسانه به غلط منعکس شده‌اند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها