با ما همراه باشید

اخبار 41

گام بلند مرکز پژوهش‌ها برای تبدیل شدن به کارفرمای پیش رو به جای کارگزار پیرو

منتشر شده

در

گام بلند مرکز پژوهش‌ها برای تبدیل شدن به کارفرمای پیش رو به جای کارگزار پیرو

رئیس مرکز پژوهش های مجلس گفت: برای رسیدن به الگوی کارفرمای پیش رو به جای کارگزار پیرو در سه ماهه اخیر برنامه های تحولی عملیاتی مبتنی بر توان داخلی مرکز پژوهش ها و همینطور استفاده از ظرفیت های دیگر بخش های پژوهشی کشور تدوین شده است.

به گزارش ایسنا، بابک نگاهداریی امروز(شنبه ۲۷ آذرماه) در مراسم گرامیداشت هفته پژوهش و تقدیر از پژوهشگران برتر مرکز پژوهش های مجلس، گفت: ما با تک تک وزارتخانه ها مکاتباتی داشتیم و ماموریت ها و برنامه هایی که هر یک از دفاتر متناسب با این وزارتخانه داشته اند به آن ها اعلام کردیم و در قالب یک توافقنامه مسیر راهی را برای تدوین لوایح و طرح ها مشخص و جلساتی را با وزارتخانه ها برگزار کردیم.

وی افزود: در کنار این بحث موضوع کنسرسیوم مرکز تحقیقات استراتژیک نیز در مرکز راه اندازی شده و اساسنامه آن تدوین شده، از رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز دعوت شد تا در جلسه ای در این باره حضور پیدا کرده و نظرات خود را مطرح کند، همچنین از رؤسای پژوهشکده های قوه قضائیه و مرکز تحقیقات بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری و موسسه آموزش ، پژوهش و مدیریت و برنامه ریزی ریاست جمهوری نیز دعوت شد تا در موضوعات اولویت دار و استراتژیک کشور با آن ها همفکری شود تا با هم فکری و هم افزایی ظرفیت های این مراکز بتوانیم تصمیم سازی درست و مشترکی برای رؤسای قوای سه گانه در این کنسرسیوم فراهم کنیم.

نگاهداری خاطرنشان کرد: نشست های متعددی نیز با اندیشکده های مطرح کشور برای توسعه تعامل های علمی و راهبردی برگزار شد، همچنین در مرکز تلاش کردیم ابزارهای پژوهش در مسیر نوین سازی حرکت کند، ظرفیت ها و ابزارهای نوین پژوهشی به کمک مراکز تحقیقاتی در اقصی نقاط دنیا آمده است و شبیه سازی، آزمایشگاه قانون، داده پردازی و نظرسنجی از این جنس فعالیت ها است که ما در حال تقویت آن ها هستیم و برای توسعه آن از ظرفیت سایر بخش های کشور نیز استفاده خواهیم کرد.

وی در خصوص موضوع شبیه سازی قانون، گفت: در حال تلاش هستیم تا یک پلتفرم شبیه سازی قانون در حوزه های اصلی اداره کشور ایجاد کنیم تا برای همه طرح ها و لوایحی که در مجلس مطرح می شود یک سیستم شبیه سازی راه اندازی کنیم تا قبل از تصویب نهایی طرح ها این سیستم فعال شود. همچنین ارتقاء اثربخشی پژوهش های مرکز نیز مورد توجه جدی ما در دوره مرکز پژوهش ها قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: شاید در گذشته تمرکز همکاران بیشتر متوجه تهیه محتوای تخصصی و گزارش های تحلیلی بوده اما ما یک حلقه پس از آن را نیز مورد توجه قرار دادیم تا فعالیت های گذشته ارتقاء کیفی پیدا کنند. ضمن آنکه در مساله یابی ابر چالش های کشور، باید دقت بیشتری به کار گیریم و با یک تحلیل فرابخشی و با رویکرد استراتژیک به مسائل ورود کنیم، باید در تنظیم شبکه روابط علت و معلول و راه حل های برون رفت نیز مشاوره تخصصی بهتری در قبال این ابر چالش ها به مجلس و قوای سه گانه بدهیم و پس از این گزارش ها موضوع راهبری را داشته باشیم.

رئیس مرکز پژوهش ها خاطرنشان کرد: ما محدود به انتشار گزارش نیستیم و هر گزارشی در مرکز چاپ می شود در شورای راهبری دنبال می شود و نسبت به اقداماتی که در دولت در مجلس و در رسانه ها باید دنبال شود سناریوهایی تدوین و بررسی می شود تا با تکمیل این زنجیره اثربخشی اقدامات مرکز پژوهش ها افزایش یابد.

وی با بیان اینکه کمیسیون مداری و نماینده محوری بخش دیگری از اولویت های مرکز پژوهش های مجلس است، گفت: ما سعی می کنیم اولویت هایمان با اولویت کاری کمیسیون ها انطباق حداکثری داشته باشد و در کنار این به نمایندگان نیز اهمیت ویژه ای می دهیم و در این مسیر ۲۲۵ تقاضای موردی برای کار کارشناسی از سوی نمایندگان دریافت کردیم و در این سه ماه، نمایندگان از ما درخواست هایی برای این موضوعات داشته اند و با سرعت مناسبی پاسخگوی نیازهای نمایندگان هستیم و همچنان که رئیس مجلس بر همکاری مرکز پژوهش ها با نمایندگان در حوزه های انتخابیه تاکید داشتند ما نیز این کار را دنبال کردیم.

نگاهداری افزود: در یک ماه گذشته ۲ گزارش یک نظرسنجی یکی در مورد مشکلات حوزه های انتخابیه نمایندگان و دیگری کارهایی در حوزه مطالعات میدانی در قالب مشکلات و مسائل حوزه های انتخابیه به تفکیک در هر استان انجام دادیم و در اختیار نمایندگان قرار دادیم و حتی برای افزایش سطح خدمت رسانی به نمایندگان، جلساتی با نمایندگان داشتیم و در ۳ ماه اخیر ۴۰ جلسه با نمایندگان برگزار شد و نظرات آن ها در خصوص مرکز جمع آوری شد، همچنین گزارش های مرکز به شکل پادکست و در قابل فایل صوتی برای تبلت های نمایندگان تهیه شد.

وی تصریح کرد: نظام مندی نهادینه فرآیندهای پژوهشی و فرایندهای اجرایی مرکز پژوهش ها یکی دیگر از اقدامات انجام شده در ۳ ماهه اخیر و در دوره جدید مرکز است، البته روال های خوب و مرسومی در مرکز پژوهش ها وجود دارد که نیاز دارد در قالب دستورالعمل های مدون، نظام مند شود و این موضوع مورد مطالبه مدیران مجموعه نیز بود و این دستورالعمل ها اعم از دستورالعمل های جذب نیرو، تهیه گزارش ها، انتشار گزارش ها و نظایر آن ها در حال تدوین است.

نگاهداری با تاکید بر اینکه مرکز پژوهش های مجلس ظرفیت بالای نیروی انسانی و کارشناسی مجلس است، گفت: اولویت ما بهره مندی بیشتر از بدنه اصیل مرکز پژوهش ها است این مرکز در سال های گذشته نیروهای خوبی جذب کرده و اعتقاد دارم بزرگ ترین سرمایه مرکز، سرمایه انسانی خوبی است که در آن وجود دارد و در این زمینه ۳ رویکرد درون گرایی، برون زایی و و برون نگری را دنبال می کنیم و سعی می کنیم اگر در داخل نیروهای متخصصی وجود دارند حداکثر استفاده را از آن ها بکنیم.

وی ادامه داد: برون زایی به این مفهوم که در چند ماه گذشته شاهد این بودیم که وزرا، مدیرکل ها، معاونان و بدنه دولت از نیروهای توانمند مرکز انتخاب شدند البته ما از این رویه استقبال نمی کنیم ولی مانع هم نمی شویم و نیروهای مرکز ظرفیت های کشور هستند و در کنار این موضوع برون نگری را نیز به این معنی که از فارغ التحصیلان نخبه که در راستای نیاز مرکز هستند و سوابقی دارند و ما در مرکز نظایر آن ها را نداریم نیز استفاده کنیم و جذب کرده و از آن ها استفاده کنیم.

رئیس مرکز پژوهش ها خاطرنشان کرد: ما نیروهای ارزشی که دل در گرو انقلاب و ولایت دارند و دلسوز مردم و کشور هستند، مورد توجه قرار می دهیم و خاک کفش آن ها را سرمه چشم می کنیم و حتما از تمام ظرفیت های آن ها استفاده می کنیم.

وی در بخش پایانی صحبت های خود خاطرنشان کرد: در این بازه زمانی ۱۶۶ طرح و لایحه به مرکز پژوهش ها ارسال شده و ۸۴۳ نشست تخصصی درون مرکزی و ۶۰۴ جلسه در کمیسیون ها با حضور همکاران و کارشناسان مرکز پژوهش ها تشکیل شده است و تمرکز ما روی کارنامه و اجرا بوده است تا برنامه های کمتر اجرا شده البته با وجود محدودیت های مالی و عدم تخصیص کامل اعتبارات پیش بینی شده به مرکز از سوی سازمان برنامه و بودجه، با مشکلات اعتباری مختلفی مواجه هستیم به نحوی که تنها ۳۰ درصد اعتبارات پیش بینی شده به مرکز پژوهش ها تخصیص یافته و در حالی که قول مساعدی برای اختصاص کامل دریافت کرده ایم هنوز در اجرا شاهد حل این مسئله نبوده ایم.

انتهای پیام

اخبار 41

مهلت دفاع ازپایان‌نامه دانشجویان دانشگاه تهران تمدید شد

منتشر شده

در

توسط

مهلت دفاع ازپایان‌نامه دانشجویان دانشگاه تهران تمدید شد

معاونت آموزشی دانشگاه تهران طی اطلاعیه‌ای تاریخ دفاع از رساله یا پایان‌نامه مربوط به نیمسال اول سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ را اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، معاونت آموزشی دانشگاه تهران اعلام کرد؛ بر اساس مصوبه شورای آموزشی این دانشگاه، با تمدید زمان برگزاری جلسه دفاع از رساله یا پایان‌نامه بدون ایجاد نیمسال و اخذ شهریه تا تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۹ موافقت شد.

همچنین دانشجویان مذکور مشمول خدمت وظیفه عمومی که در سنوات ارفاقی هستند و مدت معافیت تحصیلی آنان به پایان رسیده، موظف هستند تا پایان نیم سال اول سال تحصیلی جاری (۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۹) از رساله یا پایان‌نامه خود دفاع کنند.

بر این اساس در صورت دفاع پس از این تاریخ (تا تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۹) عواقب ناشی از عدم تأیید سازمان وظیفه عمومی ناجا به عهده آنان بوده و قصوری متوجه دانشگاه تهران نخواهد بود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 41

آیت الله علوی گرگانی درگذشت پدر وزیر اطلاعات را تسلیت گفت

منتشر شده

در

توسط

آیت الله علوی گرگانی درگذشت پدر وزیر اطلاعات را تسلیت گفت

ایسنا/قم آیت الله سید محمد علی علوی گرگانی از مراجع تقلید در پیامی درگذشت آیت الله سید رضی علوی پدر حجت الاسلام و المسلمین سید محمود علوی وزیر اطلاعات را تسلیت گفت.

در این پیام آمده است: جناب مستطاب حضرت حجة الاسلام و المسلمین آقای حاج سید محمود علوی وزیر محترم اطلاعات سلام علیکم درگذشت والد معظم، عالم پارسا و جلیل القدر حضرت آیت الله آقای حاج سید رضی علوی رحمه الله موجب تاثر و تالم گردید. اینجانب این ضایعه را به جنابعالی و ارادتمندان و بیت آن عالم محترم تسلیت گفته و مغفرت و رحمت الهی را برای آن عالم بزرگوار از خداوند مسالت مینمایم.

آیت الله سید رضی علوی از پیشگامان انقلاب اسلامی ظهر ۳۰ بهمن‌ماه جاری در سن ۹۷ سالگی  درگذشت.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 41

افزایش دو برابری وام دستیاری در سال آینده/دانشجویان دارای مشکل مالی به ما مراجعه کنند

منتشر شده

در

توسط

افزایش دو برابری وام دستیاری در سال آینده/دانشجویان دارای مشکل مالی به ما مراجعه کنند

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت از رشد ۵۰ درصدی وام هایی دانشجویی خبر داد و گفت: آن دسته از دانشجویانی را که به دلیل مشکلات مالی، دچار پریشانی‌های روحی هستند به حوزه رفاهی دانشگاه خود مراجعه نمایند تا در حد بضاعت از این دانشجویان حمایت مالی شود.

به گزارش ایسنا، مهندس بهروز رحیمی در جمع فعالان نهادهای دانشجویی با بیان این‌که طی دو سال گذشته معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت تلاش داشته است تا در حوزه بهبود زیرساخت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی حرکت کند، خاطرنشان کرد: بیش از ۶۷ پروژه خوابگاهی نیمه کاره در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور وجود دارد که به همت این معاونت طی اقداماتی حمایتی در حال تکمیل است.

وی با تاکید براینکه۲۰ هزار تخت دانشجویی به ظرفیت خوابگاهی دانشگاه‌های علوم پزشکی افزوده خواهد شد،اضافه کرد: با تکمیل ۶۷ خوابگاه نیمه‌کاره عنوان شده، ظرفیتی بالغ بر ۲۰ هزار تخت دانشجویی به ظرفیت تخت‌های خوابگاهی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اضافه خواهد شد.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت به انجام سفرهای استانی معاون فرهنگی وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: حضور در همه دانشگاه‌ها و حضور در جمع دانشجویان از سوی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، نشان دهنده توجه ویژه این معاونت به حوزه‌های مختلف فرهنگی و دانشجویی از جمله وضعیت تغذیه، خوابگاه‌ها، وضعیت رفاهی و فرهنگی دانشجویان است. در این میان بودجه‌های حوزه‌های فرهنگی دانشجویی طی این دو سال تغییرات بسیار خوبی پیدا کرده است که امیدواریم اثر آن در سال‌های آتی در حوزه‌های مختلف فرهنگی و دانشجویی قابل مشاهده خواهد بود.

رحیمی با بیان این‌که عمده وظایف ما وظایف مالی و اداری است، بیان داشت: موفقیت‌هایی که در حوزه‌های فرهنگی و دانشجویی طی این دو سال احساس شده است، می‌تواند در سنوات آتی، انقلابی در حوزه‌های فرهنگی و دانشجویی ایجاد کند.

این مقام مسؤول از برگزاری جشنواره‌های دانشجویی به عنوان فضایی برای دیده شدن دانشجو یاد کرد و بیان کرد: برگزاری جشنواره‌های دانشجویی با این وجود که ممکن است از لحاظ اجرایی دارای مشکلاتی باشد اما نماد حضور دانشجویان است که اگر این فرصت را نیز از دانشجویان بگیریم دیگر عرصه‌ای برای دیده شدن ندارند.

رحیمی ‌گفت به رشد ۵۰ درصدی کلیه وام‌های دانشجویی اشاره کرد و بیان داشت: امروز می‌توانیم ادعا کنیم که در کلیه وام‌های دانشجویی و کلیه بودجه‌هایی که بر اساس سرانه در طول سال به دانشجویان از محل این منابع، وام پرداخت می‌شد، نسبت به ابتدای سال ۹۸ رشد ۳ برابری داشته‌ایم. در این بین دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تا به امروز ۱۰ میلیارد تومان بودجه برای ارایه وام به دانشجویان خود دریافت کرده است.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت به موفقیت‌های حاصله در حوزه وام دستیاری و ارایه این وام به مبلغ ۱۵ میلیون تومان اشاره کرد و گفت: این خبر خوش را به دستیاران عزیز خواهیم داد که مبلغ این وام در سال آینده دو برابر خواهد شد.

به گزارش مفدا، وی در حوزه بیمه تکمیلی دانشجویان دستیاری از رسیدن خبرهای خوش در آینده نزدیک خبر داد و متذکر شد: نگاه مجموعه فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، همراهی و همیاری با دانشجویان است و به واقع تلاش می‌کند تا به هر اندازه که در توان خود می‌بیند در مسیر رفع مشکلات این عزیزان حرکت کند.

این مقام مسؤول در پایان در خصوص مشکلات روحی و روانی دانشجویان در حوزه سلامت روان گفت: آن دسته از دانشجویانی را که به دلیل مشکلات مالی، دچار پریشانی‌های روحی هستند به حوزه رفاهی دانشگاه خود مراجعه نمایند و دانشگاه‌ها نیز این افراد را به ما معرفی کنند تا صندوق رفاه دانشجویان در حد بضاعت از این دانشجویان حمایت مالی شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها