با ما همراه باشید

ورزشی

گزارش ویژه: سیمون کیائر در نقش مهدی رحمتی !

منتشر شده

در

شب دوم یورو 2020 تحت الشعاع اتفاق تلخی که برای کریستین اریکسن، مهاجم تیم ملی دانمارک رخ داد به پایان رسید. مهاجم سرشناس وایکینگ ها در دقیقه 42 بازی با فنلاند پس از کنترل پرتاب اوتی که هم تیمی اش برای او انداخت، ناگهان از هوش رفته و نقش بر زمین شد. اریکسن پس از اقدامات اولیه ای که پزشکان روی او انجام دادند با احتیاط کامل و تحت پوشش یک کاور بزرگ از زمین خارج و به بیمارستان منتقل شد و در حال حاضر هم تحت مراقبت جدی است.

 

در فوتبال ایران موضوع ایست قلبی در زمین فوتبال کمتر مشاهده شده اما زمین خوردن‌های خطرناک از فوتبال هرگز جدا نیست . نکته ای که در این گزارش مورد توجه قرار می‌گیرد مداخله مهدی رحمتی سرمربی تیم پدیده در چند مورد از این مصدومیتهای خطرناک است؛شبیه به کاری که سیمون کیائر کاپیتان دانمارک پیش ار ورود تیم پزشکی انجام داد .

وقتی پورغلامی و غلامین باهم سر به سر شدند

 

اولین بار زمانی که سید مهدی رحمتی هنوز به دروازه بان شناخته شده ای در فوتبال ایران تبدیل نشده بود، در جریان بازی فجرسپاسی شیراز و ملوان بندر انزلی طی یک اقدام سریع و قابل تحسین، پیش از رسیدن کادر پزشکی، مانع از وخیم شدن اوضاع بازیکنی شد که راه تنفس اش بسته شده بود؛ در این صحنه بابک پورغلامی و محمد غلامین باهم سر به سر شدند و پورغلامی به دلیل شدت ضربه ای که به سرش وارد شده بود از هوش رفته و نقش بر زمین شد. در این حین بود که رحمتی سریعا بالای سر او حضور یافته و با انداختن دست خود در دهان پورغلامی مانع از قفل شدن فک این بازیکن و بسته شدن راه تنفس اش شد. البته در آن مقطع هنوز شبکه های اجتماعی و فضای مجازی به قدرت این روزها نرسیده بود و حرکت دروازه بان فجری ها زیاد در بین مردم دیده نشد.رحمتی بعدها گفته بود دندان پورغلامی دستکش و دستش را  بریده بود .

 

 

 

 

پای صحبت های بازیکنی که تجربه اریکسن را دارد؛
حبیب زاده: آن لحظه فقط فکر خانواده اریکسن بودم

 

دومین مرتبه ای که مهدی رحمتی در نقش ناجیِ خارج از دروازه ظاهر شده و جان یک بازیکن را در داخل زمین نجات داد به بازی سال 1397 ذوب آهن و استقلال بر می گردد؛ جایی که دو تیم در چارچوب هفته دوم لیگ برتر 98-97 در ورزشگاه فولاد شهر به مصاف هم رفتند و حبیب‌زاده در دقیقه ۲۴ برای زدن گل با ضربه سر، شیرجه بلندی انجام داد که در همین حین، وریا غفوری که با پا می‌خواست توپ را دفع کند ضربه سنگین را به صورت حبیب‌زاده وارد کرد؛ بازیکن جوان ذوبی ها از شدت ضربه بلافاصله روی زمین افتاد و از حال رفت که مهدی رحمتی به موقع دست به کار شده و در حالی که  راه تنفس بازیکن حریف بسته شده بود، با شکستن فک او اقدام به احیای وی کرد.

 

جالب اینجاست که ضربه حبیب زاده با وجود این برخورد شدید به گل تبدیل شد و شادی بعد از گل ذوبی ‌ها ثانیه‌ هایی بیشتر طول نکشید. چرا که متوجه وخامت اوضاع حبیب‌ زاده شده و اطراف او جمع شدند. در این لحظه مهدی رحمتی از بازیکنان خواست تا اطراف او را خلوت کنند و سپس خیلی سریع زبان بازیکن ذوب‌آهن را از فکش بیرون کشید. بعد از این اتفاق گفته شد که اگر رحمتی این کار را نمی‌ کرد احتمال داشت حبیب ‌زاده به خاطر گیر کردن زبان در مسیر تنفسی، جانش را از دست بدهد. به بهانه اتفاق شب گذشته، سراغ رضا حبیب زاده رفتیم که اینک در تیم پیکان حضور دارد. او در گفت و گو با خبرنگار ما از شرایط سختی صحبت کرد که دیگر نمی خواهد آن را تجربه کند:

 

 

 

حبیب زاده در مورد حسی که پس از دیدن صحنه مصدومیت اریکسن به او دست داد گفت: زمانی که صحنه مصدومیت اریکسن را دیدم اولین چیزی که به ذهنم رسید، حس و حال خانواده او بود چون می دانستم که الان در چه حالی هستند؛ این حس را خانواده من تجربه کرده بودند و برای همین نگران خانواده این بازیکن بودم و به خوبی حس شان را در آن لحظه درک می کردم. در آن لحظه و حتی پس از احیا شدن هم آدم هیچ چیزی را متوجه نمی شود و حواسش اصلا سر جای خودش نیست. شوک بزرگی در آن لحظه به آدم وارد می شود. البته نوع اتفاقی که برای من افتاد با اریکسن فرق داشت. من بعد از ضربه شدیدی که به سرم وارد شد، از هوش رفته بودم.

 

 

پخش شدن ناراحتی و نگرانی خانواده بازیکن بلافاصله بعد از اتفاق اصلا کار درستی نیست. زمانی هم که آن اتفاق برای من رخ داد، برادرم در ورزشگاه حضور داشت و کاملا درک می کنم که خانواده اریکسن در آن لحظه چه حالی داشتند. شوک بدی به آنها وارد شد آن هم وسط یک بازی که او داشت فوتبالش را بدون هیچ مشکلی انجام می داد. بعد از اینکه در بیمارستان حضور پیدا کردم، برادرم اولین کسی بود که بالای سرم حاضر شد. بعد از آن پدر و مادرم خودشان را به بیمارستان رساندند و سپس دیگر اعضای خانواده از راه رسیدند.

 

 

 

 

او با اشاره به اقدام سریع کاپیتان دانمارک و تشابه آن با حرکتی که رحمتی و حدادی فر پس از مصدومیت خودش انجام دادند افزود: من بازی دانمارک و فنلاند را به صورت زنده ندیدم ولی با توجه به اینکه اتفاق بسیار مهمی رخ داده بود خیلی زود صحنه مصدومیت اریکسن را در گوشی ام تماشا کردم و متوجه حرکت کاپیتان تیم دانمارک شدم که بلافاصله بالای سر او حاضر شد و دستش را وارد حلق هم تیمی اش کرد تا از بسته شدن راه تنفس او جلوگیری کند. همین صحنه برای من اتفاق افتاده بود. مهدی رحمتی و قاسم حدادی فر همین کار را با من هم کردند چون زبان به حلقم برگشته بود و احتمال داشت اتفاق وخیمی برایم رخ بدهد. بعدها برایم تعریف می کردند که فکم قفل شده بود و اصلا باز نمی شد و به زور دندان هایم را باز کردند تا راه برای نفس کشیدنم باز شود.

 

مدافع سابق ذوب آهن که اینک در پیکان توپ می زند در خصوص تفاوت هایی که در نحوه برخورد با مصدومیت او و مصدومیت اریکسن وجود داشت گفت: زمانی که من مصدوم شدم کلا همه اتفاقات را زنده از تلویزیون نشان دادند که اصلا خوب نبود. برای اریکسن اما دیدید که یک کاور بزرگ کشیده بودند تا کسی صحنه را نگاه نکند؛ که کار بسیار خوبی بود چون صحنه، صحنه خوبی نبود. ضمن اینکه در آن لحظه بی شک خانواده و دوستان بازیکن در حال تماشای بازی هستند و دیدن آن تصاویر می تواند اتفاقات بدی هم برای آنها به همراه داشته باشد و دچار شوک ناگهانی شان کند.

 

 

 

حبیب زاده نحوه بازگشتش به مستطیل سبز پس از آن اتفاق وحشتناک را دشوار دانسته و تاکید کرد: من حدود 3 ماه بعد به میدان برگشتم. خیلی سخت بود. یک ماه اول که کلا می ترسیدم با سر به توپ ضربه بزنم. خیلی شرایط سختی را پشت سر گذاشتم ولی همه هم تیمی هایم هوایم را داشتند که سریع به حالت عادی برگردم.

 

 

 

آخرین نجات رحمتی، وقتی سید خودش مصدوم شد!

 

یک اتفاق مشابه دیگر را هم در آخرین روزهای سال 1399 در لیگ برتر ایران شاهد بودیم؛ اتفاقی که ناجی آن بازهم مهدی رحمتی بود. در جریان دیدار پدیده خراسان و پیکان تهران که منجر به ضربه شدید به سر علی نعمتی مدافع مشهدی‌ها و برخورد شدید او به حالت بیهوش و با صورت به روی زمین شد، سید مهدی رحمتی از کنار زمین با استارتی سریع خودش را روی سر مدافع مصدوم تیمش رساند و با مشاهده فک قفل شده او با انگشتان دستش تلاش کرد تا رسیدن اورژانس دهان وی را باز کند.

 

 

 

رحمتی که سه سال پیش هم در بازی استقلال تهران و ذوب‌آهن به همین شیوه حبیب‌زاده بازیکن ذوب‌آهن را نجات داده بود، به همین شیوه و با ستون کردن آرنجش و تلاش زیاد بالاخره راه تنفسی نعمتی را باز کرد تا با رسیدن تیم پزشکی اورژانس بالای سر مصدوم که قدری هم طول کشید، اقدامات لازم برای امدادرسانی به مدافع شهرخودرویی‌ها انجام شود.

سرمربی پدیده دچار جراحت در ناحیه انگشتان دست راست خود به دلیل برخورد با دندان‌های نعمتی شده بود در گفتگویی کوتاه با ورزش سه اقدام خود را بی‌اختیار خوانده و گفته بود که نوع برخورد دو بازیکن و زمین خوردن نعمتی به قدری وحشتناک بوده که باعث این اقدام غیر ارادی و البته به موقع او شد.

 

 

منبع:ورزش سه

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورزشی

قهرمان جهان مغلوب ایران شد / شاهکار تیم ملی والیبال در گام نخست

منتشر شده

در

توسط

قهرمان جهان مغلوب ایران شد / شاهکار تیم ملی والیبال در گام نخست

تیم ملی والیبال ایران در بازی نخست خود در المپیک توکیو مقابل تیم لهستان شگفتی ساز شد و توانست قهرمان جهان را مغلوب خود کند.

 سی دومین دوره بازی‌های المپیک به میزبانی توکیو در حال برگزاری است. تیم ملی والیبال ایران امروز (شنبه) در نخستین بازی مرحله گروهی این مسابقات از ساعت ۱۵:۱۰ امروز شنبه مقابل تیم قدرتمند لهستان، قهرمان جهان در سال ۲۰۱۸ صف آرایی کرد. ملی پوشان ایران در دیداری تماشایی انتقام المپیک ریو را از لهستان گرفتند و با پیروزی ۳ بر ۲ مقابل قهرمان جهان گام محکمی در شروع بازی‌ها برداشتند.

دو تیم ایران و لهستان در المپیک ریو نیز مقابل هم قرار گرفته بودند که تیم ملی در آن بازی با نتیجه ۳ بر ۲ مغلوب شده بود.

سعید معروف، میلاد عبادی پور، علی اصغر مجرد، محمد موسوی، میثم صالحی و مهدی مرندی بازیکنان شروع کننده بودند که «ولادیمیر الکنو» سرمربی تیم ملی روانه زمین کرد.

ست نخست؛ ۲۵ بر ۱۸ به سود لهستان

شاگردان ولادیمیر الکنو در ابتدای بازی شروع خوب و برابری مقابل لهستان داشتند و بازی تا امتیاز ۶ برابر پیش رفت اما در ادامه اسپک های تماشایی و برق آسای کورک و لئون و اشتباه بازیکنان جوان تیم در کار سرعتی باعث شد تا حریف پیشی بگیرد. عملکرد خوب لهستان در سرویس در ادامه باعث شد تا ست نخست با برتری ۲۵ بر ۱۸ حریف همراه شود.

ست دوم؛ ۲۵ بر ۲۲ به سود ایران

در ست دوم ایران از ابتدا برتری را از آن خود کرد تا ۲ بر صفر پیش بیافتد. درخشش میثم صالحی در اسپک و دفاع، برتری ایران را تثبیت کرد تا ملی پوشان ۱۰ بر ۷ پیش باشند و همین باعث شد تا «ویتال هینن» سرمربی لهستان تقاضای تایم استراحت دهد. اما این وقفه تأثیری در درخشش و امتیاز آوری صالحی نداشت تا ایران ۱۳ بر ۸ پیش باشد و هینن مجدد تقاضای تایم استراحت دهد.

ملی پوشان برتری خود را تا امتیاز ۲۲ بر ۱۹ حفظ کردند و زمانی که لهستان امتیاز ۲۰ را کسب کرد، الکنو تقاضای تایم استراحت داد تا مانع امتیاز آوری لهستان شود و اختلاف امتیاز را حفظ کند. در نهایت ایران با درخشش صالحی و عملکرد بد لهستان در سرویس موفق شد با نتیجه ۲۵ بر ۲۲ پیروز ست دوم شود تا دو تیم در ست شماری برابر یک شوند.

ست سوم؛ ۲۵ بر ۲۲ به سود ایران

دو تیم در شروع ست سوم تا امتیاز ۴ برابر پیش رفتند اما در ادامه دو سرویس طوفانی لئون، لهستان را ۶ بر ۴ پیش انداخت تا الکنو تقاضای تایم استراحت دهد. لهستان تا امتیاز ۱۴ بر ۱۲ پیش بود و دو دفاع بی نقص و تماشایی مجرد و صالحی کار را در امتیاز ۱۴ برابر کرد. در ادامه دفاع محمد موسوی نیز باعث برتری ۱۶ بر ۱۵ ایران شد. عملکرد فوق العاده ایران در دفاع باعث برتری ۱۸ بر ۱۶ شاگردان الکنو شد.

ملی پوشان ایران برتری را از دست ندادند و سد دفاعی ایران اختلاف امتیاز برتری را حفظ کرد تا ایران ۲۱ ۱۹ پیش باشد و هینن مجبور به گرفتن تایم استراحت شود. وقفه ایجاد شده جواب داد و سرویس‌های لئون به کمک لهستان آمد تا کار در امتیاز ۲۱ برابر شود. تک دفاع مجرد یک بار دیگر ایران را در امتیاز ۲۲ پیش انداخت. اشتباهات لهستانی‌ها در ادامه اختلاف امتیاز را به سود ایران بیش‌تر کرد تا ایران ست سوم را با نتیجه ۲۵ بر ۲۲ پیروز شود.

ست چهارم؛ ۲۵ بر ۲۲ به سود لهستان

بازی در شروع ست چهارم نیز برابر آغاز شد و دو تیم تا امتیاز ۴ برابر بودند. سرویس‌های لئون بار دیگر به کمک لهستان آمد تا حریف ۷ بر ۵ پیش بیافتد. امتیاز سرویس‌های عبادی پور ایران را در امتیاز ۷ برابر و سپس ۸ بر ۷ پیش انداخت. بازی برابر دو تیم تا امتیاز ۱۵ پیش رفت و در ادامه سرویس‌های لهستان باعث شد تا حریف ۱۸ بر ۱۵ پیش بیافتد و الکنو تقاضای تایم استراحت دهد. لهستان برتری امتیاز خود را تا امتیاز ۲۲ بر ۱۸ حفظ کرد و در نهایت شاگردان هینن با اتکا به سرویس‌های لئون با نتیجه ۲۵ بر ۲۲ پیروز شدند.

ست پنجم؛ ۲۳ بر ۲۱ به سود ایران
در این ست نیز دو تیم بازی برابری داشتند و بازی در امتیاز ۴ برابر شد. پس از آن لهستان امتیاز برتری ۵ را به دست آورد تا الکنو تقاضای تایم استراحت دهد. در ادامه بازی دو تیم در امتیاز ۱۰ مساوی شد. شاگردان الکنو امتیاز ۱۴ بر ۱۳ را از آن خود کردند و بازی جذاب‌تر از قبل دنبال شد تا در نهایت با امتیاز ۲۳ بر ۲۱ به سود ایران به پایان برسد.

به گزارش خبرنگار مهر، تیم ملی والیبال ایران در گروه A المپیک با تیم‌های لهستان، کانادا، ونزوئلا، ایتالیا و ژاپن همگروه است. پس از پایان مرحله گروهی چهار تیم به مرحله حذفی صعود خواهند کرد.

ملی پوشان در بازی دوم روز دوشنبه از ساعت ۴:۳۰ مقابل تیم ونزوئلا صف آرایی خواهد کرد. ونزوئلا در بازی نخست مقابل ژاپن، میزبان مسابقات شکست خورد.

منبع:خبرگزاری مهر

ادامه مطلب

ورزشی

پاسخ قاطع تیم ملی والیبال به کُری‌خوانی ستاره لهستان

منتشر شده

در

توسط

پاسخ قاطع تیم ملی والیبال به کُری‌خوانی ستاره لهستان

تیم ملی والیبال ایران در گام نخست مسابقات المپیک قهرمان جهان را شکست داد تا پاسخ محکمی به کُری‌خوانی ستاره لهستان بدهد.

تیم ملی والیبال ایران امروز (شنبه) در نخستین بازی مرحله گروهی المپیک توکیو امروز شنبه مقابل تیم قدرتمند لهستان، قهرمان جهان در سال ۲۰۱۸ صف آرایی کرد. ملی پوشان ایران در دیداری تماشایی انتقام المپیک ریو را از لهستان گرفتند و با پیروزی ۳ بر ۲ مقابل قهرمان جهان گام محکمی در شروع بازی‌ها برداشتند.

«کوبیاک» ستاره جنجالی لهستان پیش از آغاز بازی در مصاحبه‌ای گفته بود: « من روی تیم ملی ایران به‌عنوان یک تیم، حساب چندانی نمی‌کنم و آنها مرا تحت تأثیر قرار نمی‌دهند. ایران، تیمی است مثل تیم‌های دیگر که باید آنها را شکست دهیم تا رؤیاهای‌مان محقق شود.»

ملی پوشان ایران اما با برد ۳ بر ۲ در دیداری که بسیار جذاب دنبال شد، پاسخ کُری خوانی ستاره لهستان را دادند. نکته جالب اینجاست که کوبیاک در این بازی ذخیره بود و در زمین حضور نداشت.

منبع:خبرگزاری مهر

ادامه مطلب

ورزشی

الکنو پس از غلبه بر لهستان: چهار بازی دیگر در پیش است

منتشر شده

در

توسط

الکنو پس از غلبه بر لهستان: چهار بازی دیگر در پیش است

سرمربی تیم ملی والیبال ایران پس از پیروزی مقابل لهستان گفت: چهار بازی دیگر در پیش داریم.

 تیم ملی والیبال ایران امروز (شنبه) در نخستین بازی مرحله گروهی مسابقات والیبال المپیک موفق شد تیم لهستان را با نتیجه 3 بر 2 از پیش رو بردارد و شگفتی ساز شود.

 

ولادیمیر الکنو سرمربی روس تیم ملی والیبال ایران در پایان این مسابقه قصد داشت مصاحبه ای زنده با شبکه سه سیما داشته باشد. الکنو مقابل گزارشگر این برنامه حاضر شد و هنگام گفتگو، ارتباط تصویری و صوتی با توکیو به مشکل خورد.

الکنو در بخشی از صحبت هایش با بیان اینکه تیمش فقط یک بازی انجام داده است، به مسابقات پیش رو اشاره کرد و گفت: چهار بازی دیگر در این مسابقات خواهیم داشت.

منبع:خبرگزاری مهر

ادامه مطلب

برترین ها