با ما همراه باشید

ورزشی

گل‌محمدی با تیکی تاکا در تیررس سوپرلیگ چین

منتشر شده

در

به گزارش “ورزش سه”، یکی از نشریات چینی به سراغ یحیی گل‌محمدی سرمربی پرسپولیس رفته و گفتگویی را با او انجام داده و در مقدمه آن نوشته: درخشش یحیی گل محمدی مربی موفق تیم پرسپولیس بعد از حضور موفق در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا در سال ۲۰۲۰ و رسیدن به فینال این بازی ها و همینطور  ادامه نمایش های زیبا و کسب نتیجه در مسابقات لیگ برتر  ایران و لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۱ باعث شده تا این رسانه احتمال حضور یحیی در سوپرلیگ را مطرح کند.

 

مصاحبه اختصاصی یحیی گل محمدی با این نشریه بازتاب زیادی در رسانه ها و شبکه های اجتماعی چین داشته و بسیاری از کاربران درباره اظهارات سرمربی پرسپولیس صحبت می‌کنند.

* آقای گل محمدی خیلی خوشحالیم که این فرصت را در اختیار ما گذاشتید تا با شما صحبت کنیم. به عنوان اولین سوال چه چیزی باعث شد تا پیش از شروع فصل جدید فوتبال در ایران قرارداد خود با پرسپولیس را تمدید کنید؟

من یک قرارداد مشروط  را درست پیش از فینال لیگ قهرمانان آسیا در سال گذشته باپرسپولیس امضا کردم و همانطور که همیشه در کنفرانس های خبری به آن اشاره کردم هواداران میلیونی و بازیکنان پرسپولیس دلیل این تصمیم بودند. ما به معنای واقعی یک تیم هستیم یک تیم جنگجو،  مصمم و برنده  با بازیکنانی متعهد به انجام وظایف تاکتیکی. ما قهرمان ایران و نائب قهرمان آسیا هستیم و برای هدف های بزرگتر میجنگیم.

 

 

* نظر شما در مورد بازی های لیگ قهرمانان آسیا و حضور درخشان پرسپولیس در این مسابقات چیست؟

 

به اعتقاد من پرسپولیس نمایش فوق العاده ای در دو فصل اخیر لیگ قهرمانان داشت.  اگر واقع بینانه به این قضیه نگاه کنیم پرسپولیس با در اختیار داشتن تنها یک بازیکن خارجی ( دروازه بان دوم ) و بودجه ای معادل  ۶۰-۷۰ میلیارد تومان ( ۳ میلیون یورو ) به مصاف باشگاه های متمول فوتبال آسیا رفت  که شاید بودجه ای ده ها برابر بیشتر از باشگاه ما داشتند ولی در نهایت این پرسپولیس بود که به فینال رسید و در فصل ۲۰۲۱ هم با افتدار و کسب بیشترین امتیاز در بین تمام تیم های غرب آسیا به مرحله بعدی صعود کرد.

 

 

* به اعتقاد شما نداشتن بازیکن خارجی در بازی های لیگ قهرمانان برای شما یک مزیت بود یا یک کمبود؟

 

در ابتدا باید بگویم که من به بازیکنان خودم افتخار میکنم که با تمام کمبود ها بهترین عملکرد را داشتند ، همینطور که قبلا اشاره کردم باشگاه ما بودجه محدودی دارد و با این بودجه نمی توان بازیکنان خارجی با کیفیت در اختیار داشت، بازی در لیگ قهرمانان آسیا و رویارویی با تیم هایی که از بازیکنان خارجی بزرگ، گرانقیمت و با تجربه استفاده میکنند همانند یک جنگ نابرابر است.

 

 

* کارشناسان در فوتبال چین از شما به عنوان یک مربی آسیایی با هوش با روش بازی تیکی تاکا یاد می‌کنند، روشی که محبوبیت بسیار زیادی در چین دارد، علاوه بر این شما با کمترین گل خورده در بین تمام تیم های حاضر در لیگ قهرمانان آسیا به فینال ۲۰۲۰ رسیدید. چطور توانستید هم زمان تاکتیک بازی هجومی و دفاعی را در تیم خود پیاده کنید؟

بله این یک روش مربیگری است که من از اولین سال های حضورم به عنوان سرمربی و در تیم های مختلف سعی بر انجام آن داشتم و فکر میکنم کار زیاد و دقیق باعث جا افتادن این روش بازی در پرسپولیس شده  ، من و کادرم هر روز ساعت ها برای بهبود شرایط فنی تیم تلاش میکنیم، به اعتقاد من داشتن مالکیت توپ علاوه بر کمک به ایجاد موقعیت گلزنی خود نیز نوعی دفاع کردن است، زمانی که توپ در اختیار شماست تیم حریف فرصتی برای ایجاد موقعیت ندارد.

 

 

* شما در سال ۲۰۱۲ هم مربی پرسپولیس بودید چه تفاوتی بین پرسپولیس فعلی و پرسپولیس در آن سال می بینید؟

در آن سال بازیکنان صاحب نام زیادی از جمله علی کریمی بازیکن سابق بایرن مونیخ و مهدی مهدوی کیا با تجربه ۱۶ سال حضور در بوندسلیگا و تعداد زیادی ملی پوش و چند بازیکن خارجی با کیفیت در تیم حضور داشتند،  تیم قدرتمندی داشتم و نتایج مطلوبی به دست آوردیم به فینال جام حذفی صعود کردیم، در تیم فعلی پرسپولیس تلفیقی از بازیکنان با تجربه و جوان حضور دارند سعی داریم  هر روز  بهتراز دیروز عمل کنیم، فوتبالی هجومی  مبتنی بر مالکیت و ایجاد موقعیت های گلزنی زیاد را ارائه بدهیم و فکر میکنم تا به اینجا در انجام این کار موفق بودیم.

 

 

* نظر شما در مورد فوتبال چین در رده های باشگاهی و ملی چیست؟

 

اینکه چین سرمایه گذاری های زیادی در فوتبال داشته فوق العاده است ، استخدام بازیکنان و مربی های بزرگ در نهایت به فوتبال چین و آسیا کمک‌ می کند به اعتقاد من مربیانی که در گذشته موفق بوده اند و روش و اعتقادات فنی  آنها با فلسفه و فرهنگ فوتبالی چین همسو است در کنار  بازیکنان با کیفیت خارجی تاثیر زیادی درفوتبال چین خواهند داشت. کشوری همچون چین با جمعیت بالا و علاقه مندان زیاد و همینطور سرمایه گذاری های کلان باید جایگاه بهتری در فوتبال آسیا داشته باشد. به اعتقاد من فوتبال ملی چین در زمانی که من یک بازیکن بودم قدرتمند تر از سال های اخیر بود.

 

 

* خیلی از بازیکنان ایرانی در فوتبال اروپا و در واقع سطح دوم فوتبال اروپا مثل لیگ های روسیه، بلژیک، پرتغال و ترکیه حضور دارند به نظر شما این حضور تا چه حد می تواند به این بازیکنان و فوتبال ایران کمک‌کند ؟  

 

همه ما میدانیم که فوتبال اروپا چند گام از فوتبال آسیا جلوتر است، بنابراین حضور در تمرینات و بازی های تیم های اروپایی حتی لیگ های سطح دوم می تواند به پیشرفت بازیکن و فوتبال ایران کمک کند.

 

 

* اگر موافق باشید کمی در رابطه با گذشته شما صحبت کنیم ، شما فوتبال ملی خود را در سال ۱۹۹۷ و در بازی مقابل کنیا شروع کردید و ۹ سال درخشان در فوتبال ملی حضور داشتید،  در بعضی از بازی ها کاپیتان تیم ملی بودید،  در مقابل تیم ملی چین هم در سال ۲۰۰۴ و جام ملت های آسیا بازی کردید و یک  پنالتی از دست دادید، بعد از گذشت تمام این سال ها هنوز  آن صحنه را به یاد دارید؟

 

بله سال های زیادی در تیم ملی حضور داشتم در آن سال ها تیم ملی تلاش میکرد تا برای سومین بار به جام جهانی صعود کند، و همینطور حضور درخشان در جام ملت های آسیا هدف دیگر تیم ملی در آن زمان بود،  صحنه ای که پنالتی را در مرحله نیمه نهایی از دست دادم را به خوبی به یاد دارم و هنوز باور نمیکنم چطور آن ضربه را از دست دادم.

 

* شما یک گل فوق  العاده در برابر مکزیک در جام جهانی ۲۰۰۶ به ثمر رساندید آیا آن لحظه لذت بخش ترین لحظه شما در زندگی ورزشی تان است؟

گل زدن در جام جهانی یک افتخار خاص است و من خیلی خوشحالم که این شانس را داشتم تا یکی از آن هشت بازیکن ایرانی باشم که در جام جهانی گل زدند. گلی که در برابر مکزیک زدم از روی یک‌ضربه کرنر به ثمر رسید، استادیوم پر از تماشاگر بود و جو خاصی بر بازی حاکم بود. البته گل های فراموش نشدنی دیگری هم به ثمر رساندم مثل گل در برابر ایرلند در بازی های مقدماتی جام‌جهانی ۲۰۰۲ در حضور ۱۳۰ هزار تماشاگر در استادیومی که تنها ۱۰۰ هزار نفر گنجایش داشت البته متاسفانه آن گل باعث نشد تا به جام جهانی صعود کنیم.

 

* در تمام دوران فوتبالی خود در نقش بازیکن و مربی مسئله یا مسائلی هست که در مورد آن هنوز تاسف بخورید؟

 

بله، در تمام این دوران گاهی در مورد دو بازی حسرت میخورم ، بازی در مقابل ایرلند در مقدماتی جام جهانی که تیم ملی با گل من پیروز شد ولی به دلیل تنها یک گل زده کمتر از صعود به جام جهانی باز ماندیم ، دومین بازی تاسف بار زندگی ورزشی من شکست در فینال لیگ قهرمانان آسیا در سال گذشته بود جایی که با دو پنالتی که از تصمیم کمک داور ویدیویی برآمد بازی را واگذار کردیم، ما حتی بدون داشتن چهار بازیکن اصلی در آن بازی عملکرد مطلوبی داشتیم و واقعا شایسته قهرمانی بودیم.

 

 

* بعد از تمام موفقیت هایی که در سال های اخیر به دست آوردید تا به حال پیشنهادی از فدراسیون فوتبال ایران داشتید؟

 

بله من در سه سال اخیر پیشنهاداتی برای هدایت تیم های ملی بزرگسالان و زیر ۲۳ سال داشتم که در نهایت مذاکراتم با فدراسیون فوتبال به نتیجه  و توافق نهایی نرسید.

 

 

* به عنوان آخرین سوال نظر شما در رابطه با حضور افشین قطبی به عنوان یک مربی ایرانی در فوتبال چین چیست؟ اگر شما پیشنهادی از فوتبال چین داشته باشید پاسخ شما چیست؟

 

خوشحالم که بگویم افشین سرمربیگری خود را از تیم پرسپولیس شروع کرد و سپس کار در  تیم ملی و فوتبال شرق آسیا را تجربه کرد ، متاسفانه آشنایی نزدیکی با ایشان ندارم ولی از طریق دوستان مشترک میدانم که افشین یک مربی سختکوش، منظم و با کیفیت است.  در مورد خودم هم باید بگویم که من به عنوان یک مربی حرفه ای  دوست دارم تمامی چالش ها را تجربه کنم.

منبع : ورزش 3

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورزشی

پرسپولیس چرا باید الهلال را شکست می‌داد؟

منتشر شده

در

توسط

پرسپولیس چرا باید الهلال را شکست می‌داد؟

بررسی وضعیت تیم فوتبال پرسپولیس از ماه‌ها قبل از دیدار برابر الهلال عربستان نشان می‌دهد دلایل بسیاری وجود دارد که باعث شدند نماینده ایران در یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا، شکست سختی برابر نماینده عربستان متحمل شود.

 تیم فوتبال پرسپولیس با وجود عملکرد بسیار خوب در مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۱ و نمایش قابل قبول در دیدار برابر استقلال تاجیکستان، در نهایت با نمایش ضعیف و دور از انتظار  برابر الهلال عربستان، از صعود به نیمه‌نهایی بازماند اما به راستی چه دلایلی باعث شد که فینالیست سال قبل لیگ قهرمانان آسیا نتواند بازی همیشگی خود را برابر الهلال به نمایش بگذارد؟

جدایی ستاره‌های ملی‌پوش!

شاید بتوان گفت مهم‌ترین عاملی که باعث شد پرسپولیس همان تیم سال‌های اخیر در آسیا نباشد، جدایی سه مهره کلیدی تیم در نقل‌وانتقالات تابستان باشد. احمد نوراللهی و محمدحسین‌ کنعانی‌زادگان که از بازیکنان ملی‌پوش پرسپولیس محسوب می‌شوند، در پایان فصل قبل از جمع سرخ‌ها جدا شدند تا مشخص شود مدیران قبلی باشگاه، هنر خاصی در حفظ ستاره‌ها ندارند. در کنار آنها، شهریار مغانلو هم به سپاهان پیوست تا به نوعی ستون فقرات پرسپولیس و بهترین گلزن آسیایی این تیم، جمع سرخ‌ها را ترک کند. جدایی این بازیکنان در حالی رقم خورد که یحیی گل‌محمدی از اواسط فصل قبل اصرار زیادی بر تمدید قرارداد و حفظ همه بازیکنان تیمش داشت.

خواسته‌های نقل‌وانتقالاتی کادر فنی انجام شد؟

یکی دیگر از مسائلی که پرسپولیس را تحت تاثیر خود قرار داد، عملکرد باشگاه در جذب بازیکان مورد درخواست کادر فنی بود. درباره این موضوع، یحیی گل‌محمدی در مصاحبه‌ای پیش از دیدار برابر استقلال تاجیکستان گفته بود: “ما در بحث تهاجمی نتوانستیم به آن چیزی که در لیست وجود داشت برسیم اما در هر صورت یکسری مشکلات مالی که باشگاه دارد، به ما اجازه نمی‌دهد در مقابل تیم‌های دیگر کار کنیم. بحث خالی بودن حساب باشگاه است چون حتی نتوانستیم با ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون بیش‌تر بازیکنمان که ملی‌پوش بود را نگه داریم. اگر پول در باشگاه بود، بازیکنان را می‌توانستیم حفظ کنیم. دو بازیکن فیکس تیم ملی و مغانلو را به خاطر مشکلات مالی از دست دادیم و این مشکلات متاسفانه وجود دارد.”

نبود بازی رسمی قبل از یک مصاف حساس

پرسپولیس در شرایطی مرحله یک‌هشتم و یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا را پشت سر گذاشت که به خاطر برنامه ریزی بازی‌ها و از طرفی شروع نشدن لیگ برتر ایران، عملا بدون انجام بازی رسمی، به مصاف رقبا رفت. پیش از دیدار برابر استقلال تاجیکستان و در ادامه برابر الهلال، یحیی گل‌محمدی بارها به این موضوع اشاره کرده بود و سعی داشت با انجام بازی‌های دوستانه  تیمش را به شرایط مسابقه برساند اما در دیدار برابر الهلال مشخص بود، خیلی در این امر موفق نبوده است.

ضعف در برخی پست‌ها

عملکرد پرسپولیس در دیدار برابر الهلال آنقدر ضعیف بود که به راحتی مشهود بود در برخی پست‌ها، بازیکنان آن عملکرد همیشگی خود را ندارند. درباره این موضوع مجید جلالی به عنوان یک کارشناس گفته است که انتخاب بازیکنان برای بعضی از پست‌ها اشتباه بود. البته بنا بر اظهارات جلالی، کادر فنی پرسپولیس هم در طول بازی متوجه انتخاب‌های اشتباه خود شده بود اما دیگر کار از کار گذشته بود و تغییر در نفرات ممکن نبود.

میزبانی الهلال و جو سنگین ورزشگاه

یکی دیگر از عواملی که می‌توان به آن اشاره کرد، میزبانی عربستان در این بازی بود. عربستانی‌ها که سال‌هاست به خاطر مشکلات سیاسی به ایران سفر نکرده‌اند، با لابی‌های گسترده، میزبانی‌های اینچنینی را از AFC می‌گیرند و عملا از شرایط ۱۰۰ درصدی میزبانی هم استفاده می‌کنند. کنفدراسیون فوتبال آسیا در حالی عربستان را به عنوان میزبان متمرکز مرحله یک‌چهارم نهایی، نیمه‌نهایی و فینال لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۱ انتخاب کرد که قرار بر این نبود الهلال با استفاده از این شرایط، برای بازی برابر پرسپولیس ۱۰۰ درصد ظرفیت ورزشگاه را در اختیار بگیرد اما این اتفاق رخ داد و با حضور حضور حداکثری هوادارانش جو سنگینی برای نماینده ایران ایجاد کرده بود.

مشکل پرواز برای سفری ساده!

ساده ترین امکاناتی که پرسپولیس می‌توانست از آن برای سفری با آرامش به  عربستان استفاده کند، پروازی بی دردسر و به موقع بود. در حالی که کادر فنی پرسپولیس تصمیم گرفته بود این تیم فردای بازی تیم‌ملی برابر کره، به عربستان سفر کند، مشکلات عجیبی باعث شد عملا سرخ‌ها ساعت‌ها در فرودگاه معطل شوند و در نهایت با از دست دادن یک جلسه تمرین مهم که قرار بود در عربستان برگزار شود، به خانه برگشتند. درباره چرایی این موضوع و اینکه چرا عربستان برای صبح روز چهارشنبه به هواپیمای پرسپولیس اجازه فرود در فرودگاه پرسپولیس نداد، مباحث زیادی مطرح است که باید بررسی شود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

ورزشی

شروع قطعی لیگ‌ برتر فوتبال بدون حضور تماشاگران

منتشر شده

در

توسط

شروع قطعی لیگ‌ برتر فوتبال بدون حضور تماشاگران

رییس کمیته برگزاری مسابقات لیگ برتر فوتبال ایران اعلام کرد که رقابت‌های بیست و یکمین دوره لیگ برتر فوتبال ایران قطعا بدون حضور تماشاگران آغاز می‌شود.

 از اواخر سال ۹۸ بود که به دلیل شیوع ویروس کرونا، ممنوعیت حضور تماشاگران ایرانی روی سکوی ورزشگاه ها و سالن های ورزشی رقم خورد و این ممنوعیت تاکنون در مورد ورزشگاه های سالنی و غیرمسقف در ایران ادامه دارد و هرچند به نظر می‌رسید ۲۰ مهر با حضور تماشاگران در دیدار تیم‌های ملی فوتبال ایران و کره‌جنوبی از سری رقابت‌های مرحله نهایی انتخابی جام جهانی در ورزشگاه آزادی شاهد پایان این مساله باشد و پس از آن حضور تماشاگران در ورزشگاه‌های فوتبال را همزمان با شروع بیست و یکمین دوره لیگ برتر فوتبال ایران رقم بخورد اما در نهایت چنین اتفاقی رخ نداد.

سهیل مهدی، رییس کمیته برگزاری مسابقات لیگ برتر فوتبال ایران در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه بیست و یکمین دوره لیگ برتر فوتبال ایران قطعا بدون حضور تماشاگران شروع می‌شود، گفت: در تلاش هستیم تا در صورت بهبود اوضاع و صدور مجوز از سوی مراجع ذی‌ربط شاهد حضور مجدد تماشاگران در ورزشگاه‌های کشور باشیم، هرچند در این رابطه زمان دقیقی برای بازگشت تماشاگران مشخص نیست.

طبق اعلام سازمان لیگ فوتبال ایران، مسابقات لیگ برتر فوتبال فصل ۱۴۰۱-۱۴۰۰  ۲۷ مهر ۱۴۰۰ شروع می‌شود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

ورزشی

«خوبان عالم» علیه تیم‌ملی فوتبال ایران!

منتشر شده

در

توسط

«خوبان عالم» علیه تیم‌ملی فوتبال ایران!

توقف تیم‌ملی فوتبال مقابل کره‌جنوبی در حالی رقم خورد که در صورت تحقق وعده‌های مدیران فدراسیون فوتبال احتمالا نتیجه به برد ایران تغییر پیدا می‌کرد.

 تیم‌ملی فوتبال ایران سه‌شنبه شب در روزی که موقعیت‌های گل‌زنی فراوانی داشت و دو بار هم تیرک دروازه کره‌جنوبی را به لرزه درآورد، با نتیجه یک، یک مقابل ببرهای آسیا متوقف شد. کسب یک امتیاز مقابل کره‌جنوبی در شرایطی که یک گل هم از این تیم عقب افتاده بودیم، نتیجه بدی محسوب نمی‌شود اما مرور اتفاقات قبل تا زمان مسابقه نشان می‌دهد که عملکرد مدیران فدراسیون فوتبال یک سه امتیاز مهم خانگی را از تیم‌ملی دریغ کرد. به نظر، خوبان عالم آقای عزیزی خادم این بار علیه تیم‌ملی بودند.

رقص باله کره‌ای‌ها در آزادی!

کره‌جنوبی در نیمه نخست تیم برتر میدان بود. شاگردان بنتو همچنین در دقایق پایانی بازی دو موقعیت خوب به دست آوردند که واکنش‌ و جایگیری خوب بیرانوند مانع از گل‌زنی آن‌ها شد. شاید تیم‌ملی در نیمه نخست با اشکالات تاکتیکی دست و پنجه نرم کرد – موضوعی که اسکوچیچ به آن اذعان کرد – اما آیا تمام اعتبار بازی برتر کره‌ای‌ها در نیمه نخست را باید به گپ بین مهاجمان و هافبک‌های تیم‌ملی داد؟

بحث تاکتیکی یک طرف ماجراست و طرف دیگر، تماشاگران هستند. قطعا حضور تماشاگران در آزادی و فشاری که می‌توانستند روی بازیکنان کره‌جنوبی ایجاد کنند، کمک زیادی به شاگردان اسکوچیچ در زمان مالکیت کره‌ای می‌کرد. هنوز بازی دور رفت انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ در ورزشگاه آزادی را یادمان نرفته که کره‌جنوبی حتی نتوانست یک شوت در چارچوب به دروازه ایران بزند. یا آن دیدار دراماتیک در انتخابی جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل.

حضور تماشاگران موضوعی بود که فدراسیون فوتبال از مدت‌ها قبل روی آن مانور تبلیغاتی می‌داد اما دو روز مانده به بازی، حضور یار دوازدهم تیم‌ملی رسما منتفی شد. حسن کامرانی فر، سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال در رابطه با عدم صدور مجوز حضور تماشاگران ایرانی در ورزشگاه آزادی به منظور نظاره دیدار تیم های ملی فوتبال ایران و کره جنوبی، گفته بود: این بازی و نبود تماشاگر هیچ ارتباطی با بحث خارجی ندارد و ما در داخل با توجه به پروتکل‌های بهداشتی و بحث واکسیناسیون و مسائل زیرساختی تصمیم گرفتیم بازی بدون تماشاگر باشد. همین الان که یک تماشاگر بخواهد وارد ورزشگاه شود اگر بحث تست پی‌سی‌آر او مطرح بشود، هزینه زیادی برای تماشاگران در پی دارد. بحث سلامت تماشاگران باید راستی‌آزمایی شود. در نهایت ما به این نتیجه رسیدیم که این بازی بدون تماشاگر باشد.

باید اشاره کنیم که مسئولان در شرایطی به یک باره نگران سلامتی ۷ هزار هواداران در ورزشگاه سر باز و ۱۰۰ هزار شدند که دیدار ایران و کره‌جنوبی در سالن‌های کوچک و سرپوشیده سینماها برای فوتبال دوستان پخش شد.

VAR، تیر خلاص خوبان عالم!

داوری دیدار ایران و کره‌جنوبی به جز یک صحنه خوب بود اما آن یک صحنه به قدری در نتیجه بازی تاثیرگذار بود که عملکرد داور بازی را زیر سوال ببرد. دقیقا در دقایقی از نیمه اول که کره‌جنوبی توپ و میدان را در اختیار گرفته بود، مهدی طارمی در داخل محوطه جریمه کره‌جنوبی به دنبال توپی مرده رفت که با تنه سنگین مدافع حریف سرنگون شد. در این صحنه به ادعای کارشناسان داوری یک پنالتی برای ایران سوخت.

نوید مظفری، کارشناس داوری در گفت‌وگو با ایسنا، درباره این صحنه توضیح داد: عملکرد کلی داور خوب نبود زیرا او در این دیدار یک اشتباه تاثیرگذار داشت که می‌توانست باعث تغییر یافتن نتیجه شود. در صحنه‌ای، مدافع کره‌جنوبی بدون این که توجهی به توپ داشته باشد، به طارمی ضربه زد و داور باید پنالتی اعلام می‌کرد. مشابه این صحنه دقیقا چند دقیقه پیش از آن توسط آزمون صورت گرفته بود که داور آن را خطا اعلام کرد؛ در نتیجه پنالتی ایران سوخت.

داور عمانی اما سهم کوچکی از پنالتی سوخته ایران داشت و سهم بزرگ‌تر آن گردن عزیزی خادم و مدیرانش است. داور عمانی اشتباه کرد اما اگر VAR در این بازی بود، پنالتی ایران باز هم می‌سوخت؟ تمام تقصیر نبودن VAR گردن فدراسیون فوتبال است. این اتفاق در شرایطی رخ داد که عزیزی خادم، رئیس فدراسیون فوتبال در جلسه دانش‌افزایی داوران فوتبال به صورت رسمی خبر استفاده از VAR در دیدار با کره‌جنوبی را داده بود.

عزیزی خادم در مورد استفاده از VAR در دیدار با کره‌جنوبی گفته بود: باید بگویم که مقدمات VAR انجام شده و امشب وارد ایران می‌شود. این اتفاق میمونی برای فوتبال ملی کشور است. امیدوارم به نتیجه منتج شود. باید از هیات رئیسه محترم تشکر کنم که کنار ما بودند. جا دارد از همراه اول هم تشکر کنم که در حوزه فیبر نوری به ما کمک کنند. مدیران شرکت مربوطه ۱۲ روز در ایران خواهند بود. ما برای چهار بازی توافق کردیم.

اما در آستانه بازی ایران و کره اعلام شد که از VAR در این دیدار استفاده نمی‌شود. حسن کامرانی‌فر درباره این موضوع اظهار کرده بود: فدراسیون فوتبال برای کسب میزبانی خیلی تلاش کرد. برای بازی ایران و کره هم متوجه شدیم موارد و فاکتورهایی هست که فدراسیون فوتبال باید خیلی زود به آنها دسترسی پیدا کند. یکی از آنها بحث VAR بود که این اتفاق رخ داد. با یک شرکت طرف حساب فیفا، VAR را به ایران آوردیم و به AFC اعلام کردیم که ما این سیستم را داریم اما به هر حال برای اینکه AFC با شرکت دیگری قرارداد دارد، برای سیستم VAR ما داور نفرستادند ولی ما شرایط VAR را آماده کردیم و ورزشگاه آزادی مجهز به این سیستم مورد تایید فیفا شده است. این قدمی بسیار خوب برای فدراسیون است تا بتواند در دیدارهای باشگاهی هم از آن استفاده کند.

طبق صحبت‌های کامرانی‌فر، عدم هماهنگی با AFC منجر به عدم استفاده از VAR در بازی با کره‌جنوبی شد. سوالی که در این مورد پیش می‌آید این است که چرا این استعلام ساده پیش از توافق با شرکت مورد نظر از AFC گرفته نشد؟ این در حالی است که عزیزی خادم طی ماه‌های گذشته بارها تاکید کرده بود که فدراسیون قبلی مسیر اشتباهی برای استفاده از VAR در ایران طی کرده بود. حالا چرا فدراسیون فوتبال عزیزی خادم که به گفته خودش مسیر درست را طی کرده، با یک عدم هماهنگی و به راحتی فرصت استفاده از VAR را از تیم‌ملی گرفت و یک پنالتی ایران را سوزاند؟

طبق صحبت‌های عزیزی خادم براساس توافق فدراسیون فوتبال با شرکت مورد نظر، قرار بود این شرکت مقدمات استفاده از VAR در چهار بازی خانگی تیم‌ملی را فراهم کند که با توجه به اتفاقی که در دیدار با کره رخ داد، تیم‌ملی احتمالا از VAR در سه بازی دیگر هم محروم است.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها