با ما همراه باشید

اخبار 54

یک خوشنویس: وضعیت اقتصادی خوشنویسان نگران‌کننده است

منتشر شده

در

یک خوشنویس: وضعیت اقتصادی خوشنویسان نگران‌کننده است

ایسنا/خراسان رضوی یک استاد خوشنویس گفت: وضعیت اقتصادی جامعه هنری به خصوص خوشنویسان بسیار ضعیف و نگران کننده است.

احمد قائم‌مقامی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه خوشنویسان از رفتار یکنواخت جامعه خوشنویسی به تنگ آمده‌اند و خستگی ناشناخته‌ای در ذهنشان شکل گرفته، اظهار کرد: اکثر خوشنویسانی که در حال عبور از مرز استادی هستند یا آن را گذرانده‌اند و نوظهور هستند، می‌دانند نباید به دنبال چارچوب‌های تکرار شده بروند و برای خروج از یکنواختی رویکرد باید به سمت گونه‌های متفاوتی از جمله خط گرافیک و یا خط نقاشی‌ها رفت.

وی ادامه داد: هر چند در دوران صفویه و قاجار خوشنویسی به کمال می‌رسد اما پس از میرزا محمدرضا کلهر اتفاق عجیبی نیفتاد و فقط شاکله خط زیباتر شد.

این استاد خوشنویس تصریح کرد: هرچند نستعلیق عروس خطوط معرفی می‌شود اما به نظر من می‌تواند جنس مذکر داشته باشد و اصلا مونث نیست. در واقع در آن صولت مردانه‌ای نستعلیق دارد، دست‌کاری‌های زیادی شده است.

وی با بیان اینکه ۵۰ سال بود که آثار خط بزرگان معرفی نمی‌شد و اجازه نمی‌دادند کسی به میرزا غلامرضا اصفهانی و میرعماد فکر کند، افزود: خوشبختانه پهنه خوشنویسی در ایران بسیار سرعت گرفته و خوشنویسان در شهرستان‌ها به خوبی کار می‌کنند.

قائم‌مقامی عنوان کرد: اگر می‌خواهیم خوشنویسان بهتر کار کنند، باید با شرایط بهتری دغدغه‌های‌شان کاهش یابد و مسئولان بیشتر به فکرشان باشند. هنرمندان در همه جای دنیا تغییردهنده همه چیز هستند. بدون شک هنرمندان می‌توانند نظام جمهوری اسلامی را متحول کنند.

وی با تأکید بر اینکه دغدغه هنرمندان به لحاظ مسائل اقتصادی باید کمتر شود، اقتصاد جامعه هنری به خصوص خوشنویسان را بسیار ضعیف و نگران‌کننده دانست و گفت: این وضعیت موجب می‌شود هنرمندان نتوانند توانمندی‌های‌شان را به خوبی معرفی کنند.

این مدرس انجمن خوشنویسان ایران با ابراز تأسف از اینکه بسیاری از خوشنویسان به خاطر مشکلات اقتصادی حتی نمی‌توانند نمایشگاه برگزار کنند، بیان کرد: اگر مشکلات اقتصادی کاهش یابد، هنرمند می‌تواند در عرصه‌های بین‌المللی خودنمایی کند.

وی عنوان کرد: هنوز از هنر خوشنویسی تعریف درستی نشده و نتوانستند آن را به خوبی معرفی کنند. این موضوع موجب شده بسیاری بگویند خوشنویسی یک صنعت است. البته من مخالفم و معتقدم بسیاری هنر را در حوزه خوشنویسی درک نکرده‌اند. اگر هنوز خوشنویسی در سبد خانوار قرار نگرفته، به خاطر حمایت‌های نشدن از سوی مسئولان است. در شرایط فعلی هنرمندان با رنج فراوان اصطلاحا صورت خود را سرخ نگه می‌دارند.

قائم‌مقامی گفت: یک هنرمند برای برپایی یک نمایشگاه باید هزینه‌های بسیاری بکند و این در توان‌شان نیست چون اوضاع اقتصادی جامعه هنرمندان خوب نیست. به همین خاطر گاهی به بیراهه و وارد بخش‌های دیگر می‌روند و به کارهای حاشیه‌ای می‌پردازند.

این پیشکسوت خوشنویسی با بیان اینکه هنرمندان پشتوانه، حامی و امیدی به فردا ندارند و سرخورده شده‌اند، ادامه داد: متأسفانه برخی از نام و نشان میرعماد استفاده می‌کنند و گاهی با جعل کردن آثار صورت خود را سرخ نگه می‌دارند.

وی افزود: هنر خوشنویسی هنر تریبونی و جنجالی نبوده و از سویی چون جامعه و مسئولان شناخت درستی از این هنر ندارند، هیچ راهبرد سیاسی، حمایتی و پشتیبانی پشت سر این هنر ارزشمند نیست. اگر امروز برخی آثار به جای اینکه در موزه‌های ایران به نمایش گذاشته شود، از موزه‌های دیگر کشورها سر در می‌آورد، به خاطر بی‌تفاوتی و توجه نکردن متولیان است. متأسفانه متولیان این عرصه نتوانستند هنر را مدیریت کنند و به فکر نجات آن هم نیستند.

قائم‌مقامی با اشاره به اینکه کپی‌برداری آثار بزرگان هنوز خوشنویسی به یک معضل تبدیل شده گفت: آن‌هایی که از هنر تهی هستند چون نتوانسته‌اند در این عرصه موفق باشند، دست به سرقت، جعل و کپی آثار می‌زنند. بیشترین کارهای که کپی می‌شود، مربوط به بزرگانی چون میرعماد، میرزا غلامرضا اصفهانی و میرحسین خوشنویس می‌شود.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه تشکیلاتی وجود ندارد که با این افراد برخورد کند و جلوی آن‌ها را بگیرد، اینان هم از آشفتگی موجود به نفع خود سوءاستفاده می‌کنند. این کپی‌برداری در آثار عربی هم مشاهده می‌شود.

انتهای پیام

اخبار 54

سیاست‌های شکست‌خورده خود را تکرار نکنید

منتشر شده

در

توسط

سیاست‌های شکست‌خورده خود را تکرار نکنید

فرمانده کل سپاه گفت: آمریکا دیگر چهره یک قدرت فائقه جهانی را ندارد و قوای پیشران قدرت او توسط انقلاب اسلامی چه در ایران عزیز و چه در سایر بلاد اسلامی، فرسوده شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از سپاه نیوز، سردار سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صبح امروز (دوشنبه) در آیین الحاق شناورهای رزمی به نیروی دریایی سپاه در بندرعباس، اظهار داشت: ما از وادی ظلمت به سرزمین نور هدایت شدیم؛ ایرانی که جلال و شوکت و شکوهت در شوکت شیطانی امپراتوری غرب ادغام شده بود، بر اثر انقلاب اسلامی مجد و عظمت فراموش شده خود را بازیافت و اسلام به حاکمیت رسید و تشکیل قدرت داد.

وی گفت: ما از تحریم و پیامدهای آن عبور کرده ایم و معماران آن را شکست داده ایم.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: پیشرفت‌های ما در زمان تحریم بسیار قوی تر، درخشان‌تر و مدرن‌تر از فضای غیر تحریم بوده است.

فرمانده کل سپاه  افزود: قدرت‌های بزرگ در برابر روح آسمانی این انقلاب شکوهند ایستاده اند.واکنش‌های سرسخت استکبار در دفاع مقدس، برای بازگشت دوباره و به دست گرفتن سرنوشت ملت ایران صورت گرفت.ملت ما تجربه‌های سختی در تاریخ گذشته از سلاطین و حاکمان دیده بود و تجربه‌های دردناک از صدر اسلام در حافظه خود داشت.

سردار سلامی گفت: این بار ایران عزیز سرافراز در مقابل همه توطئه‌های جهانی ایستاد.حجم تهاجمات در این ۴۲ سال کاملا جهانی بود و همه قدرت‌های جهان با هم متحد بودند.دشمن تمام زوایای ملت بزرگ ایران از جمله عرصه‌های روانی، اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی را به جغرافیای جنگ تبدیل کرد.

فرمانده کل سپاه  تصریح کرد: در تمام فرازهای سخت ملت عزیز ایران و سایر ملت‌های همراه ایران اسلامی درخشیدند و در هیچ صحنه‌ای عقب ننشستند و تسلیم نشدند.تا امروز که ۴۲ سال از این انقلاب ناب میگذرد، جلال و جبروت شیطانی دشمنان در هم شکسته شده است.آمریکا دیگر چهره یک قدرت فاتح جهانی را ندارد و قادر نیست در هر نقطه دلخواه، سیاست‌های خود را پیش ببرد.قوای پیشران او توسط انقلاب اسلامی چه در ایران و یا سایر بلاد اسلامی فرسوده شده است.

سردار سلامی با بیان اینکه ملت ایران استقلالش را با تحریم عوض نمی‌کند گفت: در عرصه جنگ اقتصادی دشمن، امروز ما بسیار قوی‌تر از آغاز این جنگ هستیم. مقاومت جواب داده است و قوی شدن مسیر قطعی ماست. در دنیای امروز باید قوی بود و یا تسلیم شد.ما با تجربه‌های زیاد از این ۴۲ سال، دریافته ایم در هر نقطه‌ای که دشمنان متمرکز شده اند، ما ایستاده ایم و آنجا قوی‌تر شده ایم. رهبر بزرگ انقلاب اسلامی و ملت عزیز با هم در یک جبهه واحد برای ایستادگی اراده کرده اند و این ایستادن واقعیت پیدا کرده است.

وی افزود: تصور دشمنان این بود که می‌توانند با فشار اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، ارعاب نظامی، تهاجم رسانه‌ای و جنگ نیابتی ملت شریف ایران را از نظام و رهبری عزیز جدا کنند.دشمن تصور می‌کرد می‌تواند ملت را به ستوه بیاورد و آن‌ها را در مسیر تسلیم قرار دهند.ما فهمیده ایم باید در اقتصاد به ظرفیت‌های خود تکیه کنیم. فشار حداکثری و معمار آن، با هم از ملت ایران شکست خورده اند و امروز با یک دشمن شکست خورده روبرو هستیم.

وی گفت: ما باید قوی باشیم، این راهی است که رهبر عزیزمان فرا روی ما گشوده اند و ملت عزیز ما پشتیبان آن بوده اند و باید در اینجا از ملت سرافراز، نجیب، آگاه و هوشمند تشکر کنیم. دشمنان را اگر رها کنیم، آن‌ها رها نمی‌کنند و این سفارش قرآن است.باید دشمن را تعقیب کنیم و اجازه ساماندهی نظامی و سیاسی به آن‌ها ندهیم. امروز برخی رژیم‌های مرتجع، سرزمین‌های اسلام را میزبان سیاست‌های صهیونیست‌ها کرده اند.صهیونیست‌ها شجره ملعونه هستند که در هر سرزمینی رشد می‌کنند ارمغانی جز آتش ندارند.

سردار حسین سلامی افزود: اجازه به صهیونیست‌ها در سرزمین اسلامی چیزی جز دشمنی با مسلمانان نیست.در دوستی با صهیونیست‌ها افراط نکنید و این ازدواج نامبارک هر دوی شما را در آتش قرار می‌دهد.مسلمانان چنین رفتارهایی را از حاکمانشان نمی‌پذیرند.

سردار سلامی خطاب به آمریکایی‌ها افزود: شما در میدان فشار علیه ملت ایران شکست خورده اید و سیاست‌های شکست خورده را تکرار نکنید.دریا یکی از جبهه‌های دفاعی ما است که به وسعت تمام آب‌های جهان گسترش یافته است.این برای دفاع از منافع این ملت عزیز، جمال و شوکت الهی ایران بزرگ است.نیروی مسلح، ارتش و سپاه قهرمان در حال متراکم سازی قدرت خود هستند.

وی گفت: این چهارمین مرحله گسترش کمی و کیفی قدرت در نیروی دریایی سپاه است.از ابتدای سال تاکنون حدود صد فروند شناور دریایی، ۲۰۰ فروند پهپاد تهاجمی، اعزام شناور اقیانوس پیما و امروز صدها فروند شناور رزمی، نشان دهنده بخشی از تلاش گسترده همه خادمان، طراحان و مجریان سیاست‌های دفاعی و قدرتمند ایران عزیز است.

سردار سلامی افزود: نیروی دریایی ما در ارتفاع قدرتمند است و سیستم‌های پرتابگر از هوا برای مقابله با شناورهای دشمن مجهیز می‌شود. ملت ایران استقلالش را با تحریم عوض نمی‌کند ؛روی سطح، افق‌های بلندی برای نیروها طراحی شده است و باز هم گسترش می‌یابد.در زیرسطح در موضوع کشف و مقابله با دشمن، پدیده جدیدی در سپاه شکل گرفته و توسعه می‌یابد.سرافرازی از آن ملت ماست و در همه ارکان دفاعی، رویش قدرت بر مبنای فن آوری‌های مدرن که از ذهن جوانان خلاق ما سرچشمه می‌گیرد وجود دارد.

وی از همه مهندسان، تکنسین‌ها و کارگران شریف، وزارت دفاع و بخصوص نیروی دریایی و فرماندهان که با این حرکت، ناکارآمدی دشمن را رقم زدند و آرامش را به قلب‌های مردم این سرزمین آوردند، قدردانی کرد.
منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 54

محورهای مواصلاتی فارس باز است

منتشر شده

در

توسط

محورهای مواصلاتی فارس باز است

ایسنا/فارس مدیر مرکز مدیریت راه‌های فارس گفت: براساس تصاویر دریافتی از دوربین‌های نظارتی، سامانه‌های ترددشمار و گشت‌های شعب راهداری سراسر استان، در حال حاضر تمام محورهای استان باز و تردد در آنها به روال عادی در جریان است.

حمید احمدی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به آخرین شرایط جوی در محورهای فارس بیان کرد: براساس اطلاعات دریافتی از سامانه‌های هوشمند جاده‌ای و گزارش اعلامی راهداران مستقر در محورها هم‌اینک‌ بارش پراکنده باران در محورهای منتهی به ارسنجان و خرامه در جریان است.

او با بیان اینکه سایر محورهای استان نیمه ابری تا تمام ابری گزارش شده است، ادامه داد: براساس تصاویر دریافتی از دوربین‌های نظارتی، سامانه‌های ترددشمار و گشت‌های شعب راهداری سراسر استان، در حال حاضر تمام محورهای استان باز و تردد در آنها به روال عادی در جریان است.

به گفته احمدی، طی شبانه روز گذشته، کل تردد ثبت شده بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی از ۱۲۸ تردد شمار فعال در محورهای برون شهری، نسبت به روز قبل ۳۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد همچنین سهم وسایل نقلیه سنگین ۱۳ درصد است.

او خاطرنشان کرد: اوج تردد بین ساعات ۷ تا ۸ در محور مرودشت-شیراز و کمترین تردد در محور احشام-لامرد بین ساعات ۹ تا ۱۰ انجام شده است.

مدیر مرکز مدیریت راههای فارس به هموطنان توصیه کرد بدلیل شیوع ویروس کرونا از سفرهای جاده‌ای پرهیز کنند.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 54

فروش فراتر از انتظار کتاب یک شاعر

منتشر شده

در

توسط

فروش فراتر از انتظار کتاب یک شاعر

نسخه‌ای از مجموعه شعرهای «پل الوار» شاعر فرانسوی در یک حراجی به قیمتی فراتر از انتظار فروخته شد.

به گزارش ایسنا و به نقل از فیگارو، یک نسخه از مجموعه شعر «پل الوار» شاعر فرانسوی در حراجی کریستیز به قیمت حدود ۱۷۰ هزار یورو فروخته شد.

مجموعه شعر «محفوظ از شکست» که «خوان میرو» نقاش اسپانیایی تصویرگری آن را برعهده داشته است به عنوان یکی از موفقیت‌آمیزترین کتاب‌های این هنرمند شناخته می‌شود.

کارشناسان ارزش تقریبی این کتاب را حدود ۵۰هزار تا ۷۰هزار یورو برآورد کرده بودند.

این کتاب در سومین بخش از حراجی «کتابخانه آوانگارد» کریستیز به فروش گذاشته شد. کتاب دیگری از شعرهای «تریستان تزارا» شاعر رومانیایی- فرانسوی با تصویرگری «میرو» نیز در همین حراجی درحالی به قیمت ۹۰هزار یورو فروخته شد که ارزش تقریبی آن ۲۰هزار یورو برآورد شده بود.

در جولای ۲۰۱۹ نیز کتاب دیگری از شعرهای «پل الوار» با تصویرگری «پیکاسو» به قیمت ۵۳۲هزار یورو فروخته شد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها