با ما همراه باشید

اخبار 42

یک سفره یلدایی ساده چقدر آب می‌خورد؟

منتشر شده

در

یک سفره یلدایی ساده چقدر آب می‌خورد؟

ایسنا/بوشهر هر ساله با نزدیک شدن به شب یلدا،  قیمت‌های بساط شب چله با افزایش مواجه می‌شود امسال نیز با توجه به نرخ تورم قیمت‌ها قبل از رسیدن به شب یلدا رشد داشته‌اند.

یلدا از شب‌های باستانی و ارزشمند در تاریخ ایرانیان و بسیاری از کشورهای جهان است. در این شب که از غروب آفتاب در آخرین روز پاییز یعنی ۳۰ آذر شروع می‌شود و با طلوع آفتاب در اولین روز زمستان یعنی اول دی پایان می‌یابد، افراد در این شب بهترین لحظات را برای خود و خانواده‌هایشان می‌سازند اما در رسم و رسوم ایرانی ها سفره شب یلدا در کنار این شب جایگاه محکمی دارد.

انار و هندوانه در سفره شب یلدا جایگاه ویژه‌ای دارند،  از قدیم رسم بوده است که هندوانه را به نشانه خیر و نیکی برای شروع زمستان در سفره شب یلدا می‌گذاشتند همچنین انار نیز جز جدانشدنی سفره یلدا است.

آجیل  از مغزهایی مثل پسته، گردو، بادام و فندق گرفته تا انجیر و توت خشک شده، از نخودچی و کشمش تا گندم و نخود برشته و از شاهدانه تا تخمه هندوانه و کدو نیز از دیگر خوردنی‌های خوشمزه شب یلداست که هر کس با توجه به علاقه و بضاعتش آن را تهیه می‌کند.

نقل و شیرینی هم از دیگر اجزای سفره شب چله است که به مروز زمان شکل‌های مختلفی به خود دیده؛ روزگاری باسلوق و مسقطی بود و امروز به انواع و اقسام شیرینی و کیک‌ها تغییر کرده است.

گل نرگس از آنجا که پیام آور پایان فصل پاییز و آغاز فصل زمستان برفی است خاطره‌ای معطر از شب‌های طولانی یلدا در ذهن ثبت می‌کنید. از این رو یک پای ثابت سفره شب یلدا عطر ناب نرگس شیراز است.

در این گزارش سعی داریم هزینه یک سفره ساده و صمیمی یلدا را برآورد کنیم.

نظارت‌ها تا شب یلدا ادامه دارد

مدیر بازرسی نظارت اتاق اصناف مرکز بوشهر در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: نظارت بر بازار یلدا از دوشنبه هفته گذشته آغاز شده است و تا شب چله ادامه دارد. این نظارت حول آجیل فروشی‌ها، شیرینی فروشی‌ها و میوه و تره‌باری‌ها انجام می‌شود.

سیدعلیرضا رضازاده اضافه کرد: گشت‌های مشترک نظارتی به همت اداره کل تعزیرات، سازمان صنعت، معدن و تجارت، مرکز بهداشت و اداره اماکن در دو شیفت انجام می‌گیرد.

افزایش ۶۰ درصدی قیمت میوه

وی در خصوص بازرسی از میوه و تره‌بارها تصریح کرد: ملاک بررسی‌ها، فاکتور است. وقتی بازرس به مغازه دار بوشهری مراجعه می‌کند و از او درخواست فاکتور می‌کند،  فروشنده موظف است بر اساس نرخ خرید خود از میدان میوه‌وتره‌بار شیراز و یا کازرون قیمت را تعیین کرده باشد.

مدیر بازرسی نظارت اتاق اصناف مرکز بوشهر با بیان اینکه قیمت میوه به‌طور میانگین نسبت به پارسال ۶۰درصد افزایش داشته است،  افزود: نرخ گذاری میوه‌ها بر اساس کیفیت است؛ برای مثال قیمت میوه در شهر بوشهر از شهر برازجان بیشتر است اما این تفاوت قیمت به‌خاطر کیفیت متفاوت است.

رضازاده با اشاره به اینکه قیمت هر کیلو انار پارسال ۸۰۰۰ تومان بوده است، گفت: بهای امسال این میوه به‌طور میانگین کیلویی ۲۲ هزار تومان است.

وی ادامه داد: هندوانه نیز به‌طور میانگین پارسال کیلویی ۴۰۰۰تومان بود که امسال به کیلویی ۸۰۰۰ تومان رسیده است.

افزایش ۵۵ تا ۷۰ درصدی قیمت انواع آجیل

مدیر بازرسی نظارت اتاق اصناف مرکز بوشهر با اشاره به افزایش ۵۵ تا ۷۰ درصدی قیمت انواع آجیل نسبت به پارسال،  بیان کرد: بیشترین افزایش قیمت در بین اقلام یلدایی مربوط به گردو، بادام، پسته به دلیل خارجی بودن آنها است. البته این افزایش قیمت ارتباطی با نزدیکی به شب یلدا ندارد.

رضازاده بیان کرد: قیمت هر کیلو آجیل به‌طور متوسط ۲۵۰ هزارتومان است.

شیرینی افزایش قیمت چندانی نداشته است

مدیر بازرسی نظارت اتاق اصناف مرکز بوشهر خاطرنشان کرد: کمترین افزایش قیمت برای شیرینی فروشی‌هاست.  اگرچه به‌دلیل افزایش بهای شکر شیرینی با افزایش قیمت روبه‌رو بوده اما به نسبت سایر اقلام رشد کمتری را شاهد هستیم.

رضازاده اظهار کرد: قیمت هر کیلو باسلوق ۷۰ هزارتومان و هر کیلو کیک خامه‌ای ۶۵ هزار تومان است.

کاهش ۳۵ درصدری فروش گل در شب‌ یلدا

یک گلفروش شهر بوشهر در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: بنا به تجربه شخصی فروش گل در شب یلدا با توجه به افزایش قیمت تا ۳۵ درصد کاهش یافته است، دسته گل نرگس با ۶ شاخه که پارسال ۹ هزارتومان قیمت داشت اکنون ۳۰ هزار تومان فروخته می‌شود.

وی ادامه داد: با افزایش قیمت گل و کاهش قدرت خرید مردم میل و رغبت مردم برای خرید گل کاهش یافته است.

این گل فروش خاطرنشان کرد: بهای گل با سرعت در حال افزایش است و قیمت آن در مناسب‌های مختلف با افزایش روبه‌رو می‌شود.

یک سفره ساده یلدایی آب می‌خورد

در یک حساب سرانگشتی اگر یک سفره شب چله را برای خانواده ۴ نفره اینطور در نظر بگیریم؛ یک کیلو انار، یک هندوانه سه  کیلویی، نیم کیلو آجیل، یک کیلو شیرینی و یک دسته گل نرگس با فرض اینکه آن خانواده هیچ خرید دیگری برای سفره نداشته باشد چیزی حدود ۲۶۶ هزارتومان باید هزینه کند.

 

قیمت سفره ۴ نفره شب یلدا در سال ۱۴۰۰

انار یک کیلو ۲۲۰۰۰ تومان
هندوانه سه کیلو ۳×۸۰۰۰=۲۴۰۰۰تومان
آجیل نیم کیلو ۱۲۵۰۰۰تومان
شیرینی خامه ای یک کیلو ۶۵۰۰۰تومان
گل نرگس یک دسته ۳۰۰۰۰تومان
مجموع ۲۶۶/۰۰۰ تومان
 

قیمت سفره ۴ نفره شب یلدا در سال ۱۳۹۹

انار یک کیلو ۸۰۰۰تومان
هندوانه سه کیلو ۱۲۰۰۰تومان
آجیل نیم کیلو ۹۰۰۰۰تومان
شیرینی خامه ای یک کیلو ۵۵۰۰۰تومان
گل نرگس یک دسته ۹۰۰۰تومان
مجموع ۱۷۴/۰۰۰ تومان

انتهای پیام

منبع: ايسنا

اخبار 42

اسلامی سازی علوم انسانی و اقتصاد نیاز جامعه دینی است

منتشر شده

در

توسط

اسلامی سازی علوم انسانی و اقتصاد نیاز جامعه دینی است

ایسنا/فارس مدیر حوزه علمیه فارس تاکید کرد که اسلامی سازی علوم انسانی و اقتصاد که نیاز جامعه دینی است، با تعریف کار ویژه‌های مشترک قابل تحقق است.

حجت‌الاسلام محمد استوار میمندی شنبه ۲۷ آذر در نخستین جلسه هم‌اندیشی وحدت حوزه و دانشگاه که با حضور روسای دانشگاه‌های مستقر در شیراز و مسئولان نهاد رهبری در دانشگاه‌های فارس، برگزار شد، ضمن تسلیت ایام فاطمیه بیان کرد: نگاه ما به این جلسه یک نگاه عملیاتی و کاربردی است، چرا که نقطه نظرات می‌تواند به تعاملات حوزه و دانشگاه برای فعال کردن ظرفیت‌ها، منجر شود.

او با بیان اینکه بیش از سه هزار طلبه در حوزه علمیه استان فارس مشغول به تحصیل هستند و بیش از همین میزان یعنی حدود ۴ هزار نفر روحانی هم وارد عرصه‌های اجرایی، تبلیغی و فرهنگی اجرایی شده‌اند، افزود: این تعداد طلاب برادر هستند و حدود ۴ هزار نفر نیز طلبه خواهر وجود دارد. ۵۰ مدرسه علمیه و ۴ مرکز آموزش تخصصی نیز در استان فعال است.

به گفته مدیر حوزه علمیه فارس، ۳ هزار طلبه‌ای که در استان تحصیل می‌کنند در شمار طلابی هستند که دروس پایه یک تا درس خارج را فرا می‌گیرند.

استوار میمندی به وجود حدود ۶۰۰ مبلغ  طرح هجرت، مبلغان آزاد، روحانیون مستقر و ۲۰۰ مبلغ طرح امین در مدارس اشاره وعنوان کرد: ۳۲۰ استاد در حوزه علمیه در استان نیز مشغول تحصیل علوم دینی هستند.

او با اشاره به سابقه درخشان حوزه علمیه فارس و تربیت بزرگانی از عرصه علم و دانش سخن گفت که برخی تبدیل به چهره بین‌المللی شده‌اند و افزود: افتخار می‌کنیم که حوزه کهن و پرستاره‌ای داشته‌ایم که همچنان می‌درخشد.

استوار میمندی تصریح کرد: شیراز در میان اندیشمندان به دلیل حوزه علمیه فارس معروف به دارالعلم شده است و اگر امروز دانشگاه‌های شیراز جایگاه ویژه‌ای در سطح کشور دارند، حوزه علمیه فارس نیز ۴۰۰ سال اعتبار شیراز محسوب می‌شود که از بزرگانی می‌آمدند تا علوم خود را تکمیل کنند.

او خاطرنشان کرد: اگرچه ما امروز با گذشته فاصله داریم، اگر چه شاهد افول هستیم اما ظرفیت‌های مطلوبی داریم،ث. به عنوان مثال؛ امروز ۲ هزار و ۵۰۰ طلبه استان فارس در شهر قم مشغول به فعالیت‌های علمی و دینی هستند.

مدیر حوزه علمیه فارس با بیان اینکه امروز استان فارس پس از خراستان و قم، در میان همه استان‌ها دومین استان پرتعداد است، در خصوص وحدت حوزه و دانشگاه نیز گفت: حداقل چهار و پنج تفسیر برای حوزه و دانشگاه وجود دارد، البته همه این‌ها مطلوب است اما آیا کافی است یا نه؟ تفسیر نخست که از فرمایشات ابتدایی امام راحل محسوب می‌شود این است که باید در کنار هم زیست مسالمت آمیز داشته باشند.

استوار میمندی با بیان اینکه وحدت بر محور دغدغه‌ها و اهداف مشترک یکی دیگر از تفاسیری است که در خصوص حوزه و دانشگاه وجود دارد، اظهار کرد: برگزاری همایش‌ها و سمینار ها می‌تواند تحقق بخش این معنا باشد.همچنین تفسیر سوم نیز وحدت با محوریت کارویژه‌های مشترک است که نه تنها یک همایش گرفته شود و دغدغه‌ها را فریاد بزنند بلمه کار عملیاتی نیز انجام شود.

او ادامه داد: تفسیر چهارم وحدت میان حوزه و دانشگاه، وحدت با محوریت فلسفه واحد است.همه علوم یک فلسفه‌ای دارند، علومی که دارای فلسفه غربی هستند باید با فلسفه توحید اسلامی محقق شوند همانگونه که قرآن و عترت را فلسفه واحد تعریف می‌کند.

مدیر حوزه علمیه فارس عنوان کرد: امروز در ۱۶ حوزه دانشی بیش از ۴۰۰ رشته و گرایش تخصصی تعریف شده که طلاب بتوانند در این رشته‌ها تخصص لازم را کسب کنند.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 42

تولیدکنندگان نفت محتاط بمانند

منتشر شده

در

توسط

تولیدکنندگان نفت محتاط بمانند

عربستان سعودی از اعضای گروه اوپک پلاس که آماده می‌شوند افزایش بیشتر تولید نفت را در نشست ماه آینده بررسی کنند، دعوت کرد احتیاطشان را حفظ کنند.

 به گزارش ایسنا، قیمتهای نفت تحت تاثیر بهبود تقاضا و محدودیت عرضه گروه اوپک پلاس، در معاملات نیویورک به بالای مرز ۶۰ دلار در هر بشکه صعود کرده که بالاترین قیمت در بیش از یک سال اخیر است. با این حال ادامه روند همه گیری ویروس کرونا، باعث شده ابهامات به قوت خود باقی بمانند و کاهش تولید نفت به دلیل طوفانهای قطبی در آمریکا بعید است ادامه پیدا کند.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی، روز چهارشنبه در کنفرانس آنلاینی که از سوی مجمع انرژی بین المللی در ریاض برگزار شد، اظهار کرد: ما در مقایسه با یک سال پیش در موقعیت بسیار بهتری قرار داریم اما باید بار دیگر نسبت به رضایت از وضعیتمان هشدار دهم. ابهامات بسیار بالایی وجود دارد و بایستی فوق‌العاده محتاط باشیم. وی همچنین گفت: باید به آن دسته از افراد که تلاش می‌کنند حرکت بعدی اوپک پلاس را پیش‌بینی کند بگویم سعی نکنید غیرقابل پیش بینی را پیش بینی کنید.

وزیران گروه اوپک پلاس به ریاست مشترک عربستان سعودی و روسیه روز چهارم مارس برای تصمیم گیری درباره تسهیل بیشتر محدودیت عرضه دیدار خواهند کرد. این گروه در حال حاضر تولیدش را بیش از ۷ میلیون بشکه در روز معادل حدود ۷ درصد از عرضه جهانی محدود کرده و قرار است امسال حدود یک و نیم میلیون بشکه در روز از محدودیت مذکور را احیا کند که این اقدام با توجه به شرایط بازار انجام خواهد گرفت.

ریاض و مسکو درباره روند احیای محدودیت عرضه اختلاف نظر دارند و روسیه به طور کلی اشتیاق بیشتری برای ازسرگیری سریع تولید دارد. هنگامی که اعضای اوپک پلاس ماه گذشته دیدار کردند سعودی‌ها به طور یک جانبه کاهش تولید داوطلبانه به میزان یک میلیون بشکه در روز در ماه های فوریه و مارس را اعلام کردند.

افزایش قیمتهای نفت باعث نگرانی واردکنندگان بزرگ شده است. دارمندرا پرادهان، وزیر نفت هند که یکی از بزرگ‌ترین خریداران نفت اوپک است، در همین کنفرانس اعلام کرد قیمتهای بالاتر نفت به روند احیای اقتصاد جهانی آسیب خواهد زد.

هشدارهای شاهزاده عبدالعزیز نشان می دهد که در جلسه آینده اوپک و متحدانش بحث دیگری به وجود خواهد آمد.

عراق که یکی از اعضای موافق با افزایش تولید در اوپک پلاس است، هفته گذشته اعلام کرده بود این گروه احتمالاً در نشست ماه آینده حفظ سطح فعلی تولید را انتخاب خواهد کرد.

روسیه و امارات متحده عربی که در دیدارهای گذشته اوپک پلاس خواستار افزایش تولید شده بودند، هنوز نظرات خود را ابراز نکرده اند. با این حال اظهارنظر روز چهارشنبه وزیر انرژی عربستان سعودی نشان می‌دهد که این کشور تمایل دارد محدودیت عرضه فعلی حفظ شود.

در این بین، روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از مشاوران سعودی گزارش کرد عربستان سعودی قصد دارد تولید نفت را در ماههای آینده افزایش دهد. انتظار می‌رود عربستان در نشست هماهنگی سیاست تولید در ماه  آینده برنامه‌هایش را به تولیدکنندگان اوپک اعلام کند.

آمار رسمی منتشره در وب سایت سازمان JODI نشان داد صادرات نفت عربستان سعودی در دسامبر سال ۲۰۲۰ برای ششمین ماه متوالی رشد کرده و به بالاترین میزان در ۸ ماهه اخیر رسیده است. صادرات این کشور در دسامبر به ۶.۴۹۵ میلیون بشکه در روز رشد کرد که بالاترین میزان از آوریل سال ۲۰۲۰ و بالاتر از ۶.۳۵ میلیون بشکه در روز در نوامبر بود. مجموع صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی عربستان سعودی در دسامبر به ۷.۷۱ میلیون بشکه در روز رشد کرد.

طبق آمار رسمی، تولید پالایشگاهی عربستانی سعودی در دسامبر ۰.۴ درصد کاهش یافته و به ۲.۳۳ میلیون بشکه در روز رسید و مصرف مستقیم نفت ۵۳ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرد و به ۲۶۷ هزار مشکل در روز رسید. تولید نفت این کشور تغییر چندانی نداشت و در ۸.۹۸ میلیون بشکه در روز ایستاد.

بر اساس گزارش رویترز، محمد بارکیندو دبیر کل اوپک در همین نشست اظهار کرد: دلایلی برای خوشبینی وجود دارد که سال ۲۰۲۱ سال احیا خواهد بود اما ابهامات متعدد دیگری پیش رو قرار دارند. وی همچنین گفت چشم انداز پیک مصرف نفت در افق نزدیک دیده نمی شود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 42

صادرات اقلام شوینده و صابون آزاد شد

منتشر شده

در

توسط

صادرات اقلام شوینده و صابون آزاد شد

صادرات انواع صابون و شوینده‌ها تا اطلاع ثانوی بلامانع است.

به گزارش ایسنا، بر اساس نامه سعید عباسپور، مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) به گمرک ایران صادرات انواع صابون ذیل تعرفه ۳۴۰۱ و انواع شوینده‌ها تحت ردیف تعرفه های ۳۴۰۲۲۰۱۰، ۳۴۰۲۲۰۲۹ و ۳۴۰۲۲۰۹۰ تا اطلاع ثانوی با رعایت سایر ضوابط و مقررات مربوطه بلامانع است.

پیش‌تر هم ستاد تنظیم بازار با صادرات صابون رختشویی تا اطلاع ثانوی موافقت کرده بود.

حدود ۱۰ روز پیش هم سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان از رفع ممنوعیت صادرات آب ژاول و تسریع در ثبت سفارش ملت بلون خبر داد و برای درخواست سازمان غذا و دارو مبنی بر قیمت گذاری اقلام ضدعفونی کننده با پایه الکلی دارای پروانه دائم با کاربرد در مراکز درمانی و بیمارستانی نیز شرایط جدیدی اعلام کرد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها