با ما همراه باشید

استانها

300 میلیارد تومان برای “دارو” و “تجهیزات مصرفی” مبتلایان کرونا هزینه کرده‌ایم

منتشر شده

در

300 میلیارد تومان برای "دارو" و  "تجهیزات مصرفی" مبتلایان کرونا هزینه کرده‌ایم

 معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه هزینه تامین دارو و تجهیزات مصرفی مبتلایان کرونا در استان را در دوران شیوع این بیماری بیش از 300 میلیارد تومان اعلام کرد.

دکتر قباد محمدی در نشست خبری امروز (13 شهریور) با اشاره به سیرصعودی کرونا در استان گفت: در همین راستا معاونت غذا و دارو همواره تلاش مستمر در تامین دارو و تجهیزات مورد نیاز این بیماران دارد.

به گزارش ایسنا، محمدی افزود: از همان ابتدای شیوع بیماری داروی مورد نیاز این بیماران در کمترین زمان ممکن تامین شد تا بیماران بدون هیچ کمبودی بتوانند روند درمان خود را طی کنند.

محمدی گفت: طی بیش از یک و نیم سالی که از شیوع کرونا گذشته بیش از 300 میلیارد تومان صرف تامین دارو و تجهیزات مصرفی بیماران مبتلا به کرونا در استان شده است.

وی افزود: از این میزان تنها 80 میلیارد تومان برای خرید و تامین داروی “رمدسیویر” این بیماران هزینه شده است.

150 میلیارد تومان برای “اکسیژن” مبتلایان کرونا هزینه کرده ایم

محمدی “اکسیژن” را نیاز اصلی درمان بیماران کرونایی عنوان کرد و افزود: طی مدت شیوع کرونا توانستیم بیش از 25 دستگاه اکسیژن ساز را در بیمارستان های استان نصب کنیم.

وی افزود: علاوه بر این دو مخزن 20 و 25 تنی اکسیژن هم در بیمارستان های فارابی و امام رضا (ع) نصب شده است.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه خاطرنشان کرد: طی مدت شیوع کرونا حدود 40 میلیارد تومان صرف خرید دستگاه های اکسیژن ساز در استان شده است.

وی با بیان اینکه هر بیمار مبتلا به کرونا بطور میانگین حدود سه میلیون تومان اکسیژن در طول زمان بستری خود مصرف می کند، گفت: در همین راستا با توجه به اینکه از ابتدای شیوع کرونا تاکنون بیش از 50 هزار نفر در مراکز درمانی استان بستری شده اند، تاکنون حدود 150 میلیارد تومان هزینه تامین اکسیژن بستری های کرونا در استان شده است.

وی افزود: متاسفانه این هزینه‌ها از جایی تامین نمی شود و تمام بار مالی آن به هزینه های جاری دانشگاه تحمیل می شود.

محمدی گفت: با توجه به اینکه اکسیژن نیاز اساسی بستری های کرونا است، شبانه روز در حال تامین اکسیژن هستیم و ظرف یک سال و نیم گذشته عملا ظرفیت اکسیژن تمام بیمارستان های استان را به سه برابر افزایش داده ایم.

این مسئول خاطرنشان کرد: در حال حاضر 47 دستگاه اکسیژن ساز و مخزن اکسیژن در سطح بیمارستان های استان فعال است.

محمدی افزود: علاوه بر اینها طی مدت شیوع کرونا، دو هزار کپسول اکسیژن هم خریداری شده و به بیمارستانها تحویل شده که هزینه هر کدام از آنها حدود شش میلیون تومان است و در مجموع تامین این تعداد کپسول حدود 18 میلیارد تومان هزینه در بر داشته است.

افزایش بیش از 100 تخت ویژه در دوران شیوع کرونا/ کمبود سرم کاهش پیدا کرده

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه اشاره ای به اقدامات صورت گرفته درتامین تخت های ویژه طی مدت شیوع کرونا داشت و افزود: هر تخت ویژه در هر روز جان یک بیمار را نجات می دهد و این تخت ها اهمیت بسیاری در درمان بیماران کرونایی دارند.

محمدی گفت: در دوران شیوع کرونا در مجموع بیش از 100 تخت به تخت های ویژه استان (ICU، CCU و PICU) اضافه شده است.

وی افزود: تعداد تخت های ویژه استان طی این مدت از حدود 300 تخت به حدود 420 تخت رسیده است.

محمدی گفت: در مجموع تلاش های بسیاری طی این مدت برای تامین دارو و تجهیزات درمانی این بیماران صورت گرفته ودر زمینه ماسک و دستکش و … هم تولیدکنندگان داخلی به حد مطلوبی رسیده اند و استان هم اکنون در بحث ماسک خودکفا شده است.

محمدی در ادامه به کمبود سرم در بازار در دو ماه گذشته اشاره کرد و افزود: این کمبود به دلیل تعطیلی بزرگترین کارخانه سرم سازی کشور صورت گرفته که با توجه به اعلام این تعطیلی از چند ماه پیش سه میلیارد تومان سرم خریداری و ذخیره سازی کردیم و همین امر موجب شد در دو ماه گذشته در بحث تامین سرم بیماران بستری کمبود نداشته باشیم.

وی افزود: کمبود سرم تنها در سطح داروخانه های استان است که این کمبود هم بطور نسبی کم شده شده و پیوسته درتلاش هستیم کمبود سرم را جبران کنیم.

خریداری 2500 میلیارد تومان تجهیزات سرمایه ای پزشکی در 4 سال گذشته

محمدی در ادامه به گوشه ای دیگر از فعالیت های معاونت غذا و دارو در چهار سال گذشته اشاره کرد و افزود: طی این سالها اقدامات خوبی در بحث تامین و خرید تجهیزات سرمایه ای بیمارستان های استان صورت گرفته است.

وی افزود: در چهار سال گذشته 400 میلیارد تومان تجهیزات پزشکی سرمایه ای برای استان با ارز 4200 تومانی خریداری شده است.

محمدی خاطرنشان کرد: اگر قیمت این تجهیزات را با نرخ ارز آزاد محاسبه کنیم عملا طی این مدت 2500 میلیارد تومان تجهیزات پزشکی سرمایه ای برای استان خریداری شده است.

این مسئول به برخی از این تجهیزات خریداری شده اشاره کرد و افزود: یکی از مهم ترین این تجهیزات، خرید پیشرفته ترین دستگاه توموتراپی است که خرید آن با ارز 4200 تومانی حدود 20 میلیارد تومان هزینه در برداشته است.

وی افزود: این دستگاه در درمان بیماران سرطانی کاربرد داشته که با آماده سازی مکان آن ظرف چند ماه آینده نصب می شود.

محمدی به خریداری دو دستگاه رادیوتراپی هم اشاره کرد وافزود: این دو دستگاه هم با ارز 4200 تومانی حدود 10 میلیارد تومان خریداری شده اند که در درمان سرطان کاربرد دارند.

این مسئول، پنج دستگاه سی تی اسکن، یک دستگاه سیتوآنژیوگرافی، دو دستگاه MRI و یک دستگاه پت اسکن را از جمله دیگر تجهیزات مهم سرمایه ای خریداری شده طی این مدت عنوان کرد.

وی افزود: در چهار سال گذشته علاوه بر خریداری این تجهیزات، پنج بیمارستان پاوه، اسلام آبادغرب، سرپل ذهاب، نسیم و گلستان را هم بطور کمال تجهیز کردیم.

کاهش “نمک و چربی و قند” در محصولات غذایی کرمانشاه

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه به اقدامات این معاونت در حوزه غذا هم اشاره کرد وافزود: در حال حاضر نشانگرهای رنگی تغذیه ای که نشان دهنده قند، چربی، نمک و اسید چرب ترانس هستند بر روی تمام محصولات خوراکی استان نصب شده است.

محمدی خاطرنشان کرد: همچنین بر روی تمامی محصولات تغییر ژنتیک یافته (تراریخته) هم برچسب تراریخته نصب می شود.

محمدی افزود: طی سالهای اخیر توانسته ایم اسید چرب ترانس را در روغن های مصرفی خانوار به کمتر از نیم درصد درصد برسانیم و این درحالی است که این میزان در روغن خوراکی تولید شده در کشور حدود دو درصد است.

این مسئول تصریح کرد: همچنین میزان اسید چرب ترانس در روغن های مصرفی صنایع غذایی هم به حدود دو درصد رسیده که این میزان در میانگین کشوری پنج درصد است.

محمدی به کاهش استفاده از نمک در فرمولاسیون محصولات غذایی استان هم اشاره کرد وافزود: طی چهارسال گذشته میزان مصرف نمک در محصولات غذایی استان را 10 درصد کاهش داده ایم.

وی به غنی سازی آردهای تولیدی استان با آهن و اسید فولیک اشاره کرد و افزود: در حال حاضر 97 درصد آردهای تولیدی استان با آهن و اسید فولیک غنی سازی می شود.

محمدی به گسترش طرح PMS در استان اشاره کرد و افزود: در این طرح نمونه برداری از محصولات غذایی در فروشگاه ها انجام می شود و این علاوه بر پایشی است که در سطح کارخانه ها از محصولات صورت می گیرد.

محمدی از صدور 420 مجوز تولید محصولات غذایی، آرایش و بهداشتی به عنوان دیگر اقدامات این معاونت در چهار سال گذشته خبر داد.

وی افزود: همچنین طی این مدت 105 هزار تن انواع محصولات آرایشی، بهداشتی و مواد خوراکی و آشامیدنی غیرقابل مصرف منهدم شده است.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استانها

۵ هزار واحد مسکونی در بندرامام بازسازی می‌شود

منتشر شده

در

توسط

۵ هزار واحد مسکونی در بندرامام بازسازی می‌شود

  رئیس بنیاد مسکن کشور با اشاره به بازسازی ۵ هزار واحد غیرمقاوم در بندرامام، گفت: عملیات اجرایی درجاسازی این واحدها در بندر امام آغاز شده است و برخی از ساختمان ها در مرحله فونداسیون، اسکلت و برخی نیز در مرحله تکمیل سقف هستند.

اکبر نیکزاد در بازدید از روند بازسازی مناطق آبگرفته بندر امام که امروز، ۲۵ شهریورماه انجام شد، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: یکی از پروژه های مهم و بسیار اساسی در حال اجرا در شهر بندر امام خمینی، پروژه ساماندهی بافت نابسامان و در معرض خطر این شهر است.

به گزارش ایسنا، وی افزود: ۵ هزار واحد مسکونی در بندرامام خمینی وجود دارد که غیرمقاوم هستند و در ساخت آن ها اصول فنی رعایت نشده است.

رئیس بنیاد مسکن گفت: همه مسوولان کشور بر مساله ساماندهی این واحدها تاکید داشتند و از این رو با یک برنامه‌ریزی ضربتی، مطالعات ساخت این واحدها انجام شد.

نیکزاد بیان کرد: برای ساخت مسکن به محوریت مردم به تعداد ۵ هزار واحد مسکونی، نیاز به زمین بیشتری بود و از این رو برنامه‌ریزی شد تا در بخش‌هایی که ممکن است نسبت به درجاسازی برخی از واحدها اقدام شود.

وی افزود: برای ساخت سایر واحدها قرار شد تا اراضی مورد نیاز تامین شود. خوشبختانه اکنون نقشه‌های تفکیکی در اراضی تامین و همچنین نقشه‌های تفکیکی در طرح درجاسازی، مصوب شده است.

رئیس بنیاد مسکن کشور گفت: عملیات اجرایی در بحث درجاسازی واحدها آغاز شده است و برخی از ساختمان ها در مرحله فونداسیون، اسکلت و برخی نیز در مرحله تکمیل سقف هستند.

نیکزاد عنوان کرد: برای ساخت واحدهایی که قرار است نسبت به جابه‌جایی آن ها اقدام شود و امروز نیز نسبت به کلنگ زنی یکی از این واحدها اقدام شد، ۱۳۰ میلیون تومان وام ارزان قیمت و ۵۵ میلیون تومان وام بلاعوض در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: ۱۶۰ کیسه سیمان هدیه بنیاد مستضعفان به مردم برای ساخت واحدها تحویل داده می شود. همچنین برای زیرساخت های این مجموعه برنامه‌ریزی‌های بسیار خوبی انجام شده است.

رئیس بنیاد مسکن بیان کرد: به صورت ضربتی در بندرامام کار ساخت واحدها آغاز شده است و تلاش خواهیم کرد در کمترین زمان ممکن و با محوریت مردم واحدهای مسکونی را بسازیم و خدمات مورد نیز ایجاد شود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

استانها

همدان چهارمین استان پیر کشور است

منتشر شده

در

توسط

همدان چهارمین استان پیر کشور است

  وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نسبت به پیری جمعیت هشدار داد و گفت: همدان چهارمین استان پیر کشور بوده و وضعیت جمعیت آن قرمز است.

 دکتر بهرام عین‌اللهی شامگاه پنج‌شنبه ۲۵ شهریورماه در ستاد مدیریت کرونای همدان، اظهار کرد: همدان پایتخت فرهنگ و تمدن ایران است و به تعبیر مقام معظم رهبری، خاک عرفان خیز دارد.

عین‌اللهی تصریح کرد: گزارش وضعیت همدان، امیدوار کننده بود اما نیاز است گزارش وضعیت فعالیت فرهنگی نیز ارائه شود چون معضل ما فرهنگی است و اگر توجه نکنیم نمی‌توانیم آینده انقلاب را تضمین کنیم.

وی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی همدان، بهترین دانشکده بهداشت کشور است، مطرح کرد: همدان چهارمین استان پیر کشور است و این یک زنگ خطر است و باید برای این مسئله فکر شود.

وزیر بهداشت، ادامه داد: برای خدمات باروری باید برنامه‌ریزی شود چون وضعیت جمعیت همدان، قرمز است.

عین‌اللهی خاطرنشان کرد: مهم‌ترین اولویت دولت، کروناست، همه فعالیت‌ها را تحت تاثیر قرار داده و ما الان در یک پیچ تاریخی هستیم و شاهد صحنه‌های بدی بودیم بنابراین باید تلاش کنیم پیچ تاریخی را رد کنیم.

وی ادامه داد: مرحله اول تهیه واکسن بود موفقیت‌آمیز بود، فکر می‌کردیم باران واکسن داشته باشیم الان سیل واکسن داریم، تا آخر تیرماه، پنج میلیون دز تزریق شده بود اما در مرداد و شهریور ۳۵ میلیون دز تزریق شده است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه پنج مرکز داخلی مجوز تولید واکسن دارند، گفت: در آینده نیازی به ورود واکسن نداریم و در هفته گذشته رتبه دوم تزریق واکسیناسیون در دنیا بودیم که الان به رتبه اول رسیدیم.

عین‌اللهی با بیان اینکه در آموزش خیلی صدمه خوردیم، اظهار کرد: در علوم پزشکی فعالیت مجازی موثر نیست و در اواسط مهر باید به صورت ترکیبی کلاس‌ها را آغاز کنیم.

وی ادامه داد: از دو هفته آینده، واکسیناسیون ۷ تا ۱۸ ساله‌ها را با واکسن وارداتی آغاز می‌کنیم و مدارس زمانی آغاز می‌شود که بچه‌ها وخانواده‌ها واکسینه شوند.

وزیر بهداشت تاکید کرد: طب سنتی اگر مبتی بر علم باشد مورد تایید است.

عین‌االهی توضیح داد: با وجود واکسینه شدن و تست PCR امکان جذب توریست سلامت وجود دارد چون از نظر فرهنگی و ارزآوری مهم است.

وی با بیان اینکه سلامت پایه مردم فقط با بهداشت است، گفت: ما موافق نیستیم نیروهای بهداشت از حوزه بهداشت خارج شوند و خط قرمز ما خروج نیروهای بهداشتی به حوزه درمان است.

وزیر بهداشت، گفت: در درمان هرچقدر هزینه کنیم مشکل سلامت مردم حل نمی شود و کرونا نشان داد پیشگیری در حوزه بهداشت بهتر از درمان است اما باید به میدان بیایید از دانشگاه خارج شوید و به مناطق روستایی بروید.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

استانها

بنیاد مستضعفان به بحران کم آبی در روستاها چاره اندیشی کند

منتشر شده

در

توسط

بنیاد مستضعفان به بحران کم آبی در روستاها چاره اندیشی کند

  نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل گفت: اکثر روستاهای استان اردبیل با مشکل کم آبی و حتی بی آبی روبرو هستند که انتظار می رود بنیاد مستضعفان در حل این مشکل به صورت علمی و کارشناسی چاره اندیشی کند.

آیت الله سیدحسن عاملی روز پنجشنبه 25 شهریورماه در دیدار با رئیس بنیاد مستضعفان اظهار کرد: روستاهای استان اردبیل وضعیت نامناسبی را در تامین آب سپری می کنند و حتی تانکرهای آبرسانی کفاف نیاز روستائیان را نمی کند و شایسته است مسئولان امر و نهادهای انقلابی در این زمینه آستین بالا بزنند.

 

وی ضرورت توسعه اشتغال خرد و کوچک را یادآور شد و خاطرنشان کرد: وظیفه حاکمیت تامین عزت رعیت است و مهمترین موضوع در این امر ایجاد اشتغال می باشد که با الگوگیری از روش های بین المللی در ایجاد اشتغال خود باید به سمتی حرکت کنیم تا اشتغال زودبازده و خرد در مناطق مختلف شهری و روستایی مورد حمایت قرار گیرد.

 

امام جمعه اردبیل با تاکید بر ضرورت احیای کارخانه تسنیم نوش نیر با ظرفیت تولید 100 هزار بطری نوشیدنی بیان کرد: این مجموعه گرفتار بروکراسی دولتی شده و بهتر است بنید مستضعفان در راه اندازی این مجموعه به اشتغال پایدار جوانان این منطقه کمک کند.

 

عاملی آمار بالای تصادفات در جاده پارس آباد – مشگین شهر را اسباب شرمندگی و خجالت مسئولان دانست و گفت: باید در این مسیر جاده ای ایمن و چهارخطه راه اندازی کنیم تا تلفات کمتری را در این حوزه شاهد باشیم.

 

وی با قدردانی از ورود نهادهای انقلابی همچون بنیاد مستضعفان و کمیته امداد در تامین سرپناه و ایجاد اشتغال برای گروه های مختلف جامعه اضافه کرد: این نهادها باید به الگوهای جهانی تبدیل شود تا بیش از این مردم ایران و سایر کشورهای منطقه از خدمات این نهادهای انقلابی استفاده کنند.

 

امام جمعه اردبیل به اوضاع نامناسب شهرداری ها و گرفتاری مالی آنها اشاره کرد و افزود: در سال های گذشته جذب نیرو در شهرداری ها به حدی بوده که شهرداری ها عمده تلاششان بر پرداخت حقوق پرسنل بوده و کمترین کار عمرانی و خدماتی را انجام داده اند.

 

عاملی با قدردانی از بنیاد مستضعفان در ورود به محرومیت زدایی در شهرستان های گرمی و خلخال تصریح کرد: در کنار تکمیل پروژه عظیم پایاب سد خدافرین با 3 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری بهتر است نواقصات این پروژه برطرف و این طرح عظیم به سرانجام برسد.

 

وی همچنین احداث راه آهن اردبیل – پارس آباد را سودمند برای بنیاد مستضعفان معرفی کرد و گفت: هر سرمایه گذاری در این پروژه ورود پیدا کند با توجه به ظرفیت صادراتی و ترانزیتی این خط ریلی از مزایای آن بهره مند خواهد شد.

 

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها