کد خبر : 209033
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۲ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۶

«The Baker 2022» به طرز سرگرم‌کننده‌ای جرم و جنایت و پیوند خانوادگی را در هم می‌آمیزد

«The Baker 2022» به طرز سرگرم‌کننده‌ای جرم و جنایت و پیوند خانوادگی را در هم می‌آمیزد

  زیرنویس فارسی فیلم The Baker 2022 یک داستان جنایی و قتل و همچنین یک تصویر پیوند خانوادگی است. هر چقدر هم که این ترکیب عجیب به نظر برسد، فیلم به طرز ماهرانه‌ای بین صحنه‌های خشونت شدید و صحنه‌های پدربزرگ و نوه‌ای که از هم جدا شده‌اند که یاد می‌گیرند به یکدیگر اعتماد کنند، متناوب

 

زیرنویس فارسی فیلم The Baker 2022 یک داستان جنایی و قتل و همچنین یک تصویر پیوند خانوادگی است. هر چقدر هم که این ترکیب عجیب به نظر برسد، فیلم به طرز ماهرانه‌ای بین صحنه‌های خشونت شدید و صحنه‌های پدربزرگ و نوه‌ای که از هم جدا شده‌اند که یاد می‌گیرند به یکدیگر اعتماد کنند، متناوب می‌شود. بازی بسیار کم‌کلید است که رقص مبارزات شدید را خنثی می‌کند.

فیلم با صحنه ای از نانوا پاپی (ران پرلمن) شروع می شود که از خواب بیدار می شود تا خلاقیت های صبحگاهی خود را بسازد. در صحنه ای دیگر، پسر پاپی، پیتر (جوئل دیوید مور) تابلویی را در فرودگاه در دست گرفته است، زیرا او راننده لیموزین برای مسافران ورودی است.

 

بعداً پیتر در ماشینش در گاراژ پارکینگ فرودگاه خوابیده است که جنایتی در مقابل او رخ می دهد. مردی به سمت صندوق عقب یک وسیله نقلیه پارک شده می رود و یک کیف پولی را بیرون می آورد. او با مردان نقابدار روبرو می شود و نبرد در می گیرد. همه آنها در یک حمام خون کشته می شوند. پیتر شروع به تماس با 911 می کند اما وقتی نقشه ای در سرش در مورد کیسه می گذرد، ارتباط را قطع می کند.

 

دلفی (اما هو)، دختر پیتر و نوه پاپی، حشره‌ای را روی طاقچه‌ای در مدرسه که نمی‌تواند خودش را اصلاح کند ورق می‌زند. پدرش وارد کلاس شد تا او را ببرد. او به او می گوید که آنها به یک سفر جاده ای می روند و او به وضوح از گذراندن وقت با پدرش خوشحال است.

 

آنها به مغازه پاپی می رسند. معلوم می شود که پاپی سال ها پیش از زندگی پیتر ناپدید شده است. پیتر پس از تلاش زیاد او را ردیابی کرده است. او به پدرش می گوید که فرصت تجاری خوبی دارد. او باید دلفی را با پاپی ترک کند تا همه چیز را حل کند.

 

دلفی در ابتدا از فکر اینکه پدرش او را رها کرده است عصبانی می شود. در حال حاضر، ما می دانیم که او صحبت نمی کند، اما نمی دانیم چرا: آیا این یک انتخاب، نتیجه یک ضربه یا یک وضعیت جسمانی است؟ دلفی به سمت ماشین پیتر می رود و می بینیم که او به کیف مرموز خیره شده است. پس از رفتن پیتر، پاپی و دلفی درگیر درگیری های معمولی می شوند زیرا دلفی سرکش است.

 

وقتی پیتر به آپارتمان خود باز می گردد، با ویک (الیاس کوتاس) و یک اراذل روبرو می شود. آنها می خواهند در مورد کیف بدانند. وقتی پیت کیسه را به آنها می‌دهد، معلوم می‌شود که دلفی لباس‌های کوله‌پشتی‌اش را داخل کیف گذاشته و مقداری از بسته‌های صورتی رنگ هروئین را داخل کوله پشتی خودش برده است.

 

هنگامی که پیتر متوجه سوئیچرو انجام شده توسط دلفی می شود، برای محافظت از آنها با پاپی تماس می گیرد. او به او می گوید دلفی چه چیزی را دوست دارد. پاپی از این تماس تلفنی گیج می شود تا اینکه صدای شلیک گلوله را می شنود و خط از بین می رود.

 

پاپی تصمیم می گیرد به دنبال پسرش برود. در حال حاضر او در مورد مواد مخدر می داند. او و دلفی چیزهایی جمع می کنند و سوار کامیون تحویل نانوایی می شوند. دلفی اصرار دارد که پاپی دست و پنجه نرم کند.

 

در آپارتمان پیتر، آنها صحنه ای از هرج و مرج را می بینند، اما پیتر نه. پاپی با همسایه‌ای صحبت می‌کند که دلفی بچه‌دار است. او می گوید که مادر دلفی در یک تصادف رانندگی کشته شد که توسط راننده ای که دچار حمله قلبی شده بود، برخورد کرد. وقتی این اتفاق افتاد دلفی روی صندلی عقب بود. مادر دلفی در آن زمان کمربند ایمنی نبسته بود و دلفی از زمان تصادف صحبت نکرده است.

به زودی پاپی و دلفی در جستجوی پیتر ناخواسته به دنیای جنایت کشیده می شوند.

ظاهرا «بیکر» در سال 2022 ساخته شد اما به تازگی در ایالات متحده اکران شده است. دلیل تأخیر را نمی‌دانم، اما می‌توانم بگویم که مطمئن نیستم مخاطب هدف این تصویر چه کسی است.

از یک طرف شما داستان خانواده ای را دارید که از یکدیگر دور شده اند. با پیشرفت فیلم، دلفی و پاپی با هم آشنا می شوند و یکدیگر را بهتر می شناسند. اشاره به «هایدی» قابل توجه است.

 

از سوی دیگر، وقتی پاپی تلاش می‌کند تا بفهمد پسرش هنوز زنده است یا نه، شما به یک معمای قتل تبدیل می‌شوید. همانطور که او بیشتر و بیشتر درگیر این جهان می شود، متوجه می شویم که پاپی در مورد تسلیم کردن جنگجویان، چه مسلح و چه غیرمسلح، تازه کار نیست.

 

من از شیوه ای که جاناتان سوبول کارگردان به طرز ماهرانه ای این دو خط داستان را ترکیب کرد، تحت تاثیر قرار گرفتم. در حالی که داستان قانع کننده نیست، اما جالب و به خوبی روایت شده است.

 

این واقعیت که پاپی مهارت های مبارزه قابل توجهی داشت به این معنی نیست که او در برابر آسیب شکست ناپذیر است. در حالی که ما صحنه هایی داریم که در آن انسان های عادی نمی توانند آسیب وارد شده را تحمل کنند، این با زخم هایی که پاپی متحمل می شود جبران می شود. نتایج نبردهای او خوشایند نیست. من این جنبه از داستان را در عدم ساختن پاپی به صورت کامل رمبو تحسین کردم.

 

سکانس‌های مبارزه به زیبایی طراحی شده‌اند و زمانی که جستجو برای پیتر آغاز می‌شود، با نظم خاصی رخ می‌دهند. نبرد در کامیون تحویل شامل یک مرگ منحصر به فرد با ابزار پخت بسیار خلاقانه است.

من هرگز حوصله داستان را نداشتم و از هاله ای از رمز و راز که داستان را در بر می گیرد قدردانی کردم. مطمئناً من طرفدار نمایش بیش از حد نیستم و این فیلمنامه کاملاً فشرده است.

 

بازیگری آنقدر کم‌کلاس بود که برخی از بازی‌های خوب را پنهان می‌کرد. البته پرلمن تعادل خوبی بین مراقبت از دلفی و لگد زدن ایجاد می کند.

 

هاروی کایتل در نقش تاجر تنها با حضور خود تهدید را منتقل می کند. کوتاس در نقش ویک از این که به اندازه کافی خوب نباشد، چون خانواده نیست، برای بازرگان راه می رود در حالی که باید مجری او باشد. احساس خستگی او از جهان محسوس است.

اما هو در نقش دلفی در انتقال احساسات بدون گفتار بسیار خوب است. حتی مور در حضور کوتاه خود در این فیلم، آرزوی پدر خوبی بودن و کسی را که بسیار مایل به درگیر شدن در یک طرح پولدار شدن سریع است را بیان می کند. همه اینها به منزله ادای احترام به بازیگران است.

 

تدوین به خوبی انجام شد. من به خصوص از کار با صحنه بیمارستان و دعوا با اوکراینی در حمام خوشم آمد.

 

این فیلم در جزایر کیمن ساخته شده است، اگرچه داستان هرگز به جایی که بوده است اشاره نکرده است. بنابراین هر از گاهی مناظر زیبای ساحل را می‌بینید.

 

این فیلم در حالی که بودجه پایینی دارد و احتمالاً در معرض دید قرار می‌گیرد، داستان خوبی دارد که ارزش تماشا را دارد. با اینکه بازیگر کودک دارد اما برای کودکان و نوجوانان کاملاً نامناسب است. 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها