با ما همراه باشید

اخبار 52

آخرین وضعیت روابط ایران و کرواسی در عرصه های مختلف

منتشر شده

در

آخرین وضعیت روابط ایران و کرواسی در عرصه های مختلف

سفیر جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه ای با شبکه سحر بالکان به تشریح آخرین وضعیت روابط تهران و زاگرب در حوزه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی طی گذشت یکسال از ماموریت خود پرداخت.

به گزارش ایسنا، پرویز اسماعیلی با اشاره به اینکه “روند روابط دو کشور ایران و کرواسی در سال های گذشته را باید در بخش های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی؛ جداگانه تحلیل کرد”، افزود:  روابط ایران و کرواسی را ملاحظات مهم تاریخی، فرهنگی و سیاسی پیوند داده است. به همین دلیل روابط سیاسی دوجانبه تحت تاثیر اراده مقامات سیاسی دو طرف (و فارغ از اینکه چه احزابی در هر کشور در قدرت قرار دارند) همواره دوستانه، مثبت و در جهت توسعه روابط بوده است.

وی افزود: ایران اولین کشور آسیایی و مسلمان بود که هم استقلال کرواسی را به رسمیت شناخت، و هم در مسیر استقلال این کشور نقش مثبت ایفا کرد. مقامات ارشد سیاسی دو کشور همواره در تماس مستقیم بوده اند و رئیس جمهور و وزیر امور خارجه و بسیاری از شخصیت های کرواسی طی روزهای اخیر سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را به همتایان خود در دولت ایران تبریک گفتند.

“روابط فرهنگی و ارتباطات بین مردمی طی سالهای گذشته رو به رشد بوده و وقفه ای شاهد نبوده ایم. اما همکاریهای تجاری و اقتصادی بین دو کشور، فراز و نشیب زیادی داشته و به هر حال از تحریم های ظالمانه دولت آمریکا و یا برخی تصمصمات اتحادیه اروپا تاثیر پذیرفته است. فعالان تجاری کرواسی چه در دولت و چه بخش خصوصی از این تحریم ها بسیار ناراضی و منتظر پایان تحریم ها بویژه در حوزه های بانکی برای ارتباط همه جانبه اقتصادی با ایران هستند.”

سفیر ایران در کرواسی در خصوص ارزیابی خود از سطح روابط دو کشور در حال حاضر، گفت: ارتقای روابط روابط دو کشور، در هر شرایطی، وظیفه سفرا و دیپلمات ها است. بنابراین ما همواره به سطح روابط قانع نبوده و موظف به توسعه روند همکاری ها هستیم.

اسماعیلی با تاکید بر اینکه “علیرغم شرایط سخت ناشی از فشار حداکثری آمریکا بر ملت ایران و همچنین محدودیتهای ناشی از بیماری کرونا؛ روابط دو کشور در هر سه حوزه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی طی سال گذشته رو به توسعه بوده است”، ادامه داد: روابط فرهنگی – اجتماعی دو ملت بدلیل اشتراکات فرهنگی فراوان رو به گسترش بوده است. برگزاری انواع نمایشگاه های فرهنگی و هنری بدون وقفه ادامه داشته اند. حتی در سال گذشته و علیرغم فراگیری ویروس کرونا، هنرمندان دو کشور در فستیوالهای یکدیگر فعالانه شرکت داشته و هنرمندان ایرانی حدود ده جایزه از این فستیوالها را به خود اختصاص داده اند.

وی در تحلیل سطح مناسبات تجاری ایران و کرواسی گفت: روابط دو کشور در بخش اقتصادی و تجاری متاسفانه از تحریم های ظالمانه آمریکا متاثر بوده است. پیش از تحریم های هسته ای آمریکا و در سال های 2005 تا 2013 بخش های اقتصادی دو کشور کم و بیش ارتباط داشتند. در همان سال ها پروژه های خوبی مانند تاسیس کارخانه تی دی آر در استان مازندران انجام شد و زمینه های اولیه فعالیت اینا در حوزه های نفتی ایران هم فراهم آمد. بعد از برجام فرصت های بیشتری برای ارتقای روابط تجاری میان شرکت ها و فعالان اقتصادی دو طرف ایجاد شد که خوشبختانه مورد بهره برداری هم قرار گرفت؛‌ اما با خروج آمریکا از برجام و اعمال مجدد تحریم ها آن اقدامات مجددا به حالت تعلیق درآمدند.

وی خاطر نشان کرد که مقامات سیاسی و عموم فعالان بخش اقتصادی کرواسی در ملاقات ها همواره بر اشتیاق خود برای تقویت روابط تجاری تاکید می کنند.
سفیر کشورمان در زاگرب در پاسخ به این سوال که چه ظرفیت هایی برای توسعه روابط وجود دارد، گفت: در فرهنگ، آداب و نوع و شیوه زندگی مردمان دو طرف اشتراکات زیادی وجود دارد. کروات ها بیشترین روحیه شرقی را در میان ملتهای اروپایی دارند. حتی لغات مشترک زیادی در زبان های دو کشور وجود دارد. در کرواسی نظریه معروفی وجود دارد که بر مبنای آن کروات ها ریشه ایرانی دارند. تا کنون حدود 300 پژوهش و رساله دانشگاهی در کرواسی برای اثبات این نظریه منتشر شده است.

اسماعیلی افزود: گرچه این موضوع در تخصص اساتید تاریخ است. اما این تئوری درست باشد و یا نه؛ به نظر من علاقه و دوستی دو ملت با یکدیگر و باورها و اشتراکات فرهنگی بسیار، مهمترین سرمایه برای توسعه و گسترش روابط در همه ابعاد است. ضمن اینکه هموطنان عزیز مقیم کرواسی و ایراندوستان این کشور پشتوانه مهم و مکمل فعالیت های سفارت هستند.

وی در پاسخ به این سوال خبرنگار که «با توجه به گذشت یکسال از ماموریت خود در کرواسی، مهمترین اصول و سیاست کاری خود را چه می دانید»، گفت: درست یکسال از ماموریت من در کرواسی می گذرد. من تلاش کردم با درک صحیح از موقعیت کرواسی و شرایط کنونی؛ محور فعالیت خود را کمک به استحکام و پایداری روابط دو کشور در دراز مدت قرار دهم. به همین دلیل و با توجه به مسئولیت های قبلی، به موضوع ارتباطات و شناخت هر چه بیشتر دو ملت از یکدیگر و همچنین توسعه مناسبات فرهنگی توجه ویژه ای کردم. در حقیقت از محدودیت هایی که کرونا برای ارتباطات رسمی و حضوری ایجاد کرد، فرصتی برای پیش برد «دیپلماسی عمومی» ساختم. خوشحالم که در این زمینه گام های بلندی برداشته ایم.

سفیر ایران در کرواسی افزود: البته این به معنی غفلت از سایر حوزه ها نیست. تکمیل و روزآمد کردن اطلاعات اقتصادی، شناسایی و معرفی ظرفیت های موجود و گسترش ارتباطات میان فعالان تجاری ایران وکرواسی اقدام مهمی بود که در این یکسال انجام شد. با وجود همه موانع بر مسیر تقویت مناسبات اقتصادی و تجاری  دو کشور، کانالهای جدیدی برای روابط اقتصادی دو کشور ایجاد شد و خوشبختانه در این زمینه هم روند مثبتی را شاهد بوده ایم که البته به آن قانع نیستیم.

وی در مورد تحلیل خود از آینده روابط ایران و کرواسی گفت: ایران با ظرفیت های عظیم انرژی و صنعتی در قلب بازاری 500 میلیون نفری قرار دارد. کرواسی هم می تواند دریچه ای برای سرمایه گذاری و توسعه حضور اقتصادی ایران در منطقه بالکان و بویژه اروپای شرقی و مرکزی باشد. بنابر این روابط اقتصادی، فرصت بزرگی برای تامین هر چه بیشتر منافع دو ملت است. من اصولا در کار و ماموریت خود خوشبین هستم. ما پنجره های متعددی برای ارتباطات اقتصادی گشودیم و زمینه های فراوانی برای مناسبات تجاری آماده شده است. اطمینان دارم که در آینده نزدیک و با اتمام تحریم های ظالمانه، شاهد جهشی قابل توجه در نوع و حجم مبادلات اقتصادی میان ایران و کرواسی خواهیم بود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 52

بررسی طرح “تاسیس خانه تهران” روی میز شورا

منتشر شده

در

توسط

بررسی طرح "تاسیس خانه تهران" روی میز شورا

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران از بررسی طرح تأسیس خانه تهران در جلسه فردا سه شنبه شورا خبر داد.

به گزارش ایسنا، علیرضا نادعلی با اشاره به برگزاری سی و هفتمین جلسه شورای شهر تهران در روز سه شنبه ( فردا) گفت:  این جلسه با بررسی طرح تأسیس خانه تهران و گزارش مشترک کمیسیون های برنامه و بودجه ، فرهنگی و اجتماعی برگزار خواهد شد.

 

نادعلی در ادامه افزود: همچنین انتخاب شش نفر نماینده شورا از شخصیت های صاحب نظر در حوزه های ماموریتی موضوع بند (چ) ذیل تبصره دوم مصوبه «اصلاحیه مصوبه اعطای نشان های شهروندی» نیز در این جلسه صورت خواهد گرفت.

 

در پایان نادعلی تاکید کرد: همچنین در این جلسه ۸ مورد پرونده پلاک ثبتی باغات تعیین تکلیف می‌شوند.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 52

معاون رئیس جمهور: تداوم مسیر رشد و تعالی از شاهراه وحدت می‌گذرد

منتشر شده

در

توسط

 معاون رئیس جمهور: تداوم مسیر رشد و تعالی از شاهراه وحدت می‌گذرد
عکس آرشیوی است.

ایسنا/فارس معاون امور مجلس ریاست جمهوری با اشاره به بخشی از دستاوردهای انقلاب اسلامی در ابعاد مختلف، تاکید کرد که ایران امروز در حوزه‌های گوناگون علمی، پژوهشی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به هیچ عنوان قابل قیاس با قبل از انقلاب نیست و تداوم مسیر رشد و تعالی از شاهراه وحدت و تقویت همدلی می‌گذرد.

حسینعلی امیری چهارشنبه در مراسم بزرگداشت ۲۲ بهمن در شیراز که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و با حضور جمع زیادی از زنان و مردان انقلاب و حامی نظام اسلامی در میدان شهدا برگزار شد، گفت: دستاوردهای انقلاب اسلامی در ۴۲ سال گذشته هر کدام، گامهای بزرگی به سمت توسعه و پیشرفت کشور است.

او با اشاره به اینکه امروز و دیروز ایران را می‌توان در لابلای سطور نوشته‌های شخصیت‌های مختلف ایرانی و غیرایرانی جست و جو کرد، گفت: امروز شرکتهای دانش بنیان در ایران اقداماتی را پایه گذاری کرده و انجام میدهند که با کشورهای پیشرفته جهان برابری میکند.

امیری یکی از دستاوردهای انقلاب را امنیت در ابعاد مختلف برشمرد و این داشته را مدیون تلاشهای نیروهای مسلح، دستگاه های امنیتی و انتظامی دانست و تاکید کرد که توان ایران در این بخش بسیار فراتر از دوران قبل از انقلاب است.

معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه در سالهای ابتدایی دولت تدبیر و امید، گامهای بلند و تاثیرگذاری در حوزه های مختلف به ویژه اقتصاد برداشته و رشد قابل توجهی حاصل شد، اقدامات نابخرادانه رئیس جمهور پیشین آمریکا و اعمال تحریم‌های ظالمانه و همه جانبه و دشمنی‌ها را عامل بروز مشکلات مختلف دانست.

امیری در عین حال گفت: علیرغم آن همه تحریمهای سخت و جنگ اقتصادی که دشمنان ایران اسلامی راه انداختند، این همه کار توسعه ای و عمرانی در کشور اجرایی شده است و هر هفته شاهده افتتاح طرحهای بزرگ و تاثیرگذار در ابعاد مختلف توسط رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت هستیم.

او با بیان اینکه بررسی وضعیت ایران پیش و بعد از انقلاب برای جوانان منجر به روشنگری خواهد شد، لزوم بیان و تاکید بر دستاوردهای بی شمار انقلاب اسلامی تاکید و اضافه کرد: این مقایسه برای طیف های مختلف انقلاب حائز اهمیت است و میتواند کمک شایانی به بیان  دستاوردهای انقلاب داشته باشد البته امام خمینی (ره) نیز با پشتیبانی مردم ایران توانست انقلاب را به پیروزی برساند.

امیری در عین حال یکی از مهمترین دستاوردهای انقلاب را برچیدن نظام سلطنتی دانست و گفت: در نظام سلطنتی مردم هیچ جایگاهی در تصمیم گیری های سیاسی نداشتند و اگر انتخاباتی در دوران قبل از انقلاب برگزار می شود صرفا انتصابات بود و رای مردم جایگاهی در تصمیم گیری های سیاسی نداشت.

امیری با بیان اینکه هیچ نظام سیاسی در جهان نیست که در سال اول استقرار انتخابات برگزار کند، انجام رفراندوم در روزهای پیروزی انقلاب را یکی از مهمترین دستاوردهای ماندگار دانست و گفت: پس از انقلاب اسلامی ایران شاهد بودیم که نسبت به برگزاری انتخابات اقدام شد تا دیدگاه مردم به عنوان اصلی‌ترین ملاک در تصمیم گیری های سیاسی لحاظ شود.

او بازگشت اقتدار به منطقه و بهبود وضعیت کشورهای اسلامی را بعد از پیروزی انقلاب یادآور و متذکر شد: پس از انقلاب، ایران دستاوردهای مختلفی نظیر استقلال سیاسی، آزادی و دمکراسی دینی را به ارمغان آورد؛ انقلاب اسلامی در ادبیات سیاسی جهان نیز نقش مهمی داشته و توانست جهان سیاسی را از دو قطبی بودن خارج و خود را به عنوان یکی از قطب های سیاسی در جهان معرفی کند.

وی با اشاره به اینکه ایجاد فرصتهای برابر آموزشی برای همه افراد جامعه از دستاوردهای انقلاب بوده است، گفت: برخی تصور کردند خارج شدن آمریکا از برجام موجب لطمه خوردن اقتصاد ایران خواهد شد اما فرامین مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی و تعیین سیاستهای کلی اقتصادی، موجب جلوگیری از آسیب در این حوزه شد.

امیری اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی را موجب شکوفایی کشور دانست و تاکید کرد که علیرغم تمام تحریمها و فشارها، تنها در استان فارس 1146 پروژه با اعتباری بالغ بر 23 هزار میلیارد تومان، در این ایام به بهره برداری رسیده است.

معاون رئیس جمهور گفت: تا قبل از انقلاب در همین استان فارس تنها یک سد ساخته شده بود، حال آنکه روز گذشته در قالب طرحهای افتتاح شده به مناسبت دهه مبارک فجر، 2 سد در این استان به بهره برداری رسید.

او گفت: اگر انقلاب اسلامی تا الآن با صلابت و اقتدار به سمت آرمانهایش حرکت کرده به خاطر یکپارچگی و وحدت است؛ طی 42 سال گذشته در هر صحنه‌ای مردم با هم همدل و همراه بودند و با هم حرکت کردند و از عهده مشکلات برآمدند و حتی مشکلاتی که از بیرون تحمیل میشده را تحمل کرده اند.

معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه برای توسعه بیشتر و فائق آمدن بر مشکلات، نیازمند تداوم و استحکام وحدت هستیم، گفت: میدانیم که مردم با مشکلات متعددی مواجه‌اند، منکر گرانیها و شرایطی که عمدتا ناشی از تحریمها بوده، نیستیم، اما برای فائق آمدن بر این مسائل، نیازمند همراهی و همدلی هستیم.

او با اشاره به اینکه فارس یکی از استانهای دارای ظرفیتهای متعددی‌ست که یک دهم این ظرفیتها را در کمتر استانی میتوان یافت، گفت: در این استان همه بسترها برای توسعه همه جانبه فراهم است.

امیری با قدردانی از نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز، آیت‌الله دژکام را محور وحدت در فارس معرفی و از استاندار این استان به عنوان شخصیتی کارشناس و پرتلاش یاد و دستگاه قضایی را به عنوان مجموعه‌ای همراه و همدل ارزیابی کرد و یادآور شد که نمایندگان مردم فارس در مجلس و فرماندهان نظامی و انتظامی و مسئولان امنیتی این استان هم همراهی و همدلی مطلوبی دارند.

معاون رئیس جمهوری تاکید کرد که با وجود ظرفیت‌های فارس و همدلی و همراهی و توانمندی مسئولان ارشد و دستگاه‌های مختلف، همه ابزارها برای توسعه و پیشرفت فراهم است و هیچ عذری از ما پذیرفته نیست.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 52

نعیم قاسم: روابط ما با تهران بر اساس مصلحت نیست

منتشر شده

در

توسط

نعیم قاسم: روابط ما با تهران بر اساس مصلحت نیست

معاون دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به اینکه حمایت از محور مقاومت حق ایران است تاکید کرد که روابط ایران و حزب الله بر اساس منافع نیست.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه خبری العهد، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان سمیناری مجازی به مناسبت چهل و دومین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی برگزار کرد.

شیخ نعیم قاسم، معاون دبیرکل حزب الله لبنان که در این سمینار مشارکت کرد در سخنانی گفت: غنی سازی اورانیوم و حمایت از محور مقاومت در منطقه حق ایران است.

وی تاکید کرد: حزب الله به روابط خود با تهران افتخار می کند زیرا این روابط حزب الله را در دفاع از استقلال و آزادی سرزمین تقویت می کند.

معاون سید حسن نصرالله همچنین خاطرنشان کرد که ایران در مقابل روابط خود با حزب الله هیچ درخواستی از این حزب ندارد و این روابط بر اساس مصلحت و منافع نیست.

شیخ نعیم قاسم در بخشی از صحبت های خود گفت: ما سرزمین خود را آزاد کردیم و کرامت خود را بازگرداندیم و این نمونه از خدمات و حمایت های ایران است .

از سوی دیگر، عباس خامه یار، رایزن فرهنگی ایران در بیروت در این سمینار گفت: یکی از اهداف عالی جمهوری اسلامی ایران در زمینه سیاست خارجی، رهایی از تبعیت ابر قدرت ها است به ویژه اینکه در مرحله قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، ایران تابع آمریکا و قدرت های غربی بود.

وی تاکید کرد: تحلیلگران غرب بر این باورند که یکی از دلایل شکل گیری انقلاب اسلامی ایران استبداد حکومت وقت و تبعیت مطلق از بیگانگان است.

عباس خامه یار خاطرنشان کرد: استقلال ما در زمینه سیاست خارجی بسیار مهم است؛ منظور از استقلال در اینجا استقلال در تمامی زمینه ها از جمله سیاسی، نظامی و اقتصادی است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها