با ما همراه باشید

اقتصادی

اتصال شبکه نوآوری و تعاون کشور برای اولین بار

منتشر شده

در

اتصال شبکه نوآوری و تعاون کشور برای اولین بار

نخستین رویداد استارت آپی با محوریت تعاون، اقتصاد جمعی و جامعه به مناسبت روز تعاون، به همت مرکز نوآوری و توسعه تعاون ایران (منتا) برگزار شد.

به گزارش ایسنا، محمد جعفر کبیری معاون تعاون وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، در این مراسم ضمن ابراز خرسندی از تجربه برگزاری اولین رویداد کوپ استار با رویکرد نوآوری و تعاون اظهارکرد: ما در آغاز راه اتصال شبکه تعاون و شبکه نوآوری کشور قرار داریم. بیش از سه میلیون تعاونی در دنیا وجود دارند که گردش مالی۳۰۰ تعاونی برتر آنها، بیش از ۲۱۰۰ میلیارد دلار و ارزش دارایی این تعاونیها به بیش از ۲۰۰۰۰ میلیارد دلار می رسد.

وی ادامه داد: مطمئن هستم که دلیل توسعه آنها، ایجاد DNA نوآوری در وجود خود و استفاده از ظرفیت آن است. زیست بوم نوآوری می‌تواند بخشی از نیازهای کشور را که بخش تعاون در گذشته قصد داشته به شکلها و از طرق مختلف پاسخگوی آن باشد را برطرف کند.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: پیوند نوآوری و تعاون قطعا می تواند ارزش افزوده اقتصادی جدیدی را برای کشور ایجاد کند و فکر می کنم این مدل نشستها حتما باید با حضور اتحادیه ها در بخش تعاون ادامه پیدا کند؛ خانواده بخش تعاون در دولت نیز به طور کامل آمادگی حمایت از این نوع استارت آپها را دارد.

کبیری تشکیل منتا را نخستین گام مشترک معاونت تعاون، بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون عنوان و ابراز امیدواری کرد: با توجه به آنکه تشکیل استارت آپ از نظر بنیان و مفهوم یک تعاونی است، این جریان همچنان ادامه داشته باشد و تکرار  تجربیات جدید به توسعه نوآوری و بهره وری در بخش تعاون منجر شود.

سجاد نوری، مدیر عامل منتا نیز در این مراسم اظهار کرد: تعاون یک مدل کاربردی و کارگشای بسیاری از نیازها و گره های اقتصادی و اجتماعی است و این عدم تناسب یکی از دلایل تشکیل منتا به همت معاونت تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و حمایت بانک توسعه تعاون و صندوق سرمایه گذاری تعاون بوده است.

وی ادامه داد: یکی از ماموریتهای اساسی منتا در زمینه توسعه نوآوری در تعاون، تشکیل زیست بوم آن و پیوند میان بدنه تعاون کشور با بازیگران نوآوری و آشنایی فعالان نوآوری با مقوله تعاون است که رویداد کوپ استار از جمله تلاشهای مجموعه منتا برای تحقق آن است.

مدیرعامل مرکز نوآوری و توسعه تعاون ایران،  سوق دادن مشوقها به سمت نوآوری در تعاونی ها، اصلاح قانون با نگاه نوآورانه برای، به منظور امکان فعالیت استارت آپهای تعاونی، نگاه نوآورانه و چابک در حکمرانی بخش تعاون به منظور مدل سازی و خلق نمونه های موفق از فرم های جدید تعاون، کمک به حرکت به سوی داده محوری در بخش تعاون و تلاش برای تسهیل استفاده از فناوری های روز مانند بلاکچین در مقوله جمع سپاری را از جمله دستاوردهایی دانست که در ادامه مسیر گسترش نوآوری در تعاون محقق شود.

نوری در پایان ابراز امیدواری کرد: این رویداد در سالهای آینده با کیفیت بیشتر و با حضور بازیگران بیشتری از بخش تعاون کشور برگزار شود چرا که  امروز فرم و محتوای تعاون در ایران متناسب با نیاز، دانش و فناوری روز نیست.

به گزارش ایسنا، در رویداد کوپ استار حدود پنجاه تیم، با ارسال طرح کسب و کار خود در فراخوان اولیه این رویداد شرکت کردند که در دو مرحله داوری اولیه ابتدا ۱۴ تیم و سپس ۸ تیم موفق به جلب نظر داوران برای ارئه ایده های نوآورانه خود شدند.
سه تیم نخست این رویداد ضمن برخورداری از خدمات ویژه منتا به عنوان راهبر نوآوری در بخش تعاون کشور از تسهیلات ویژه و کمک بلاعوض معاونت تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و حمایت صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون و دیگر مزایای بیمه ای  بهره مند شدند.

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اقتصادی

مخبر: مناسبات تهران-بغداد نقش بسزایی در ثبات منطقه دارد/ آماده‌ حضور در روند بازسازی عراق هستیم

منتشر شده

در

توسط

مخبر: مناسبات تهران-بغداد نقش بسزایی در ثبات منطقه دارد/ آماده‌ حضور در روند بازسازی عراق هستیم

معاون اول رییس جمهور با اشاره به روابط تاریخی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و عراق گفت: مناسبات دو کشور نقش بسزایی در ثبات و امنیت منطقه دارد و باید همکاری های دوجانبه در همه سطوح گسترش یابد.

 محمد مخبر عصر امروز (یکشنبه) در دیدار نخست وزیر عراق بر استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های فیمابین به ویژه در عرصه اقتصادی تأکید کرد و گفت: تهران و بغداد می‌توانند با اتکا بر این ظرفیت‌ها روابط خود را بیش از پیش گسترش دهند.
معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اینکه سقف تجارت دو کشور متناسب با شرایط اقتصادی و سیاسی نیست،  اظهار امیدواری کرد: تفاهم نامه‌های انجام شده با معرفی نماینده تام الاختیار از سوی دوطرف به منظور پیگیری قراردادهای میان دو کشور هر چه زودتر اجرایی شود.
مخبر با اشاره به توان مهندسی و ظرفیت بخش خصوصی و دولتی ایران، آمادگی «تهران» برای مشارکت در روند بازسازی عراق را اعلام کرد و گفت: ارتباطات سیاسی فیمابین قطعاً با گسترش روابط اقتصادی پایدارتر و مستحکم‌تر می‌شود.
وی با قدردانی از نخست وزیر عراق در تقویت همکاری‌های دوجانبه اظهار کرد: خوشبختانه بسیاری از طرح‌های مشترک که در سنوات گذشته معطل مانده بود در این مقطع مجدداً راه اندازی شده و باید این روند با قوت ادامه یابد.
معاون اول رییس جمهور در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به عشق و علاقه مردم ایران به اباعبدالله الحسین (ع) و شرکت در مراسم اربعین از نخست وزیر عراق خواست تا تمهیدات لازم برای افزایش سهمیه زائران ایرانی اتخاذ کند.
مخبر همچنین به شهادت «عزیزترین فرمانده ایران» حاج قاسم سلیمانی و نیز ابومهدی المهندس در عراق اشاره کرد و گفت: حضور باشکوه مردم ایران و عراق  در مراسم تشییع پیکر این دو سردار شهید حاوی پیام بسیار مهمی بود و نشان از نزدیکی و پیوند دو ملت ایران وعراق با یکدیگر داشت.
معاون اول رییس جمهور با قدردانی از ابتکار دولت عراق در برگزاری کنفرانس منطقه‌ای بغداد به منظور حل بحران‌ها و شناخت ظرفیت‌ها برای تعاملات منطقه‌ای، تصریح کرد: ایران دخالت کشورهای خارجی در منطقه را به زیان کشورهای منطقه می‌داند و بر تلاش برای همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه تأکید دارد.
مخبر افزود: حضور آمریکایی‌ها در منطقه نه تنها منفعتی برای کشورهای منطقه نداشته بلکه ضرر و زیان گسترده‌ای برای ملت‌ها به جا گذاشته است.
نخست وزیر عراق نیز در این دیدار با اشاره به زمینه‌های فراوان همکاری میان دو کشور به ویژه درعرصه‌های فرهنگی، تاریخی، تمدنی و دینی گفت: فرصت‌های فراوانی برای افزایش تعاملات فیمابین وجود دارد و در یک و نیم سال گذشته تلاش کرده‌ایم تا طرح‌های مشترک دو کشور را که متوقف مانده بود دوباره احیا کنیم.
مصطفی الکاظمی با اشاره به اهمیت پروژه راه آهن خرمشهر- بصره که می‌تواند خط ریلی چین را به مدیترانه متصل کند، اظهار کرد: ایجاد بسترها و زیرساخت‌هایی نظیر راه‌ها، می‌تواند همکاری‌های استراتژیک فیمابین را تقویت کند و به تحقق رویای بزرگراه مشهد –کربلا و نجف بینجامد.
وی با بیان اینکه روابط ایران و عراق نباید تحت تأثیر هیچ متغیری قرار بگیرد، به بازپرداخت بخشی از مطالبات و تعهدات عراق به ایران اشاره کرد و افزود: بغداد مخالف تحریم‌های ظالمانه علیه ایران است و تلاش می‌کند تا به تمام تعهدات  خود در برابر ایران پایبند باشد زیرا معتقدیم تحریم راه حل نیست و تجربه تحریم‌های عراق در دهه ۹۰ میلادی نشان داد که تحریم‌ها باعث بروز مشکلات عدیده‌ای برای مردم می‌شود.
نخست وزیر عراق با اشاره به نیاز عراق به توانمندی‌های شرکت‌های ایرانی برای توسعه و تکمیل روند بازسازی گفت: عراق نیازمند گاز و برق ایران است و اعلام می‌کنیم که درهای عراق بر روی شرکت‌های ایرانی گشوده است.
مصطفی الکاظمی با قدردانی از دولت و ملت ایران به خاطر ایستادگی در کنار عراق در مبارزه با داعش و تروریسم گفت: تا پایان سال میلادی بخش عمده‌ای از نیروهای آمریکایی از عراق خارج خواهند شد.
نخست وزیر عراق ضمن قدردانی از استقبال گرم مقامات ایرانی از هیئت عراقی، انتصاب مخبر به سمت معاون اول رییس جمهور ایران را تبریک گفت و با اشاره به درخواست معاون اول رییس جمهور کشورمان در خصوص افزایش سهمیه زائران ایرانی گفت: تعداد سهمیه زائران با توجه به شرایط کرونا ۶۰ هزار نفر است که به این ظرفیت با توجه به اشتیاق مردم ایران برای حضور درمراسم اربعین اضافه خواهیم کرد و تسهیلات مناسبی برای ورود آنها در نظر خواهیم گرفت.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

استانها

رصد مداوم بازار/ مرغ ها شناسه دار می شوند

منتشر شده

در

توسط

رصد مداوم بازار/ مرغ ها شناسه دار می شوند

 رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان با اشاره به راه اندازی سامانه جامع تجارت گفت: تمامی کالاهای اساسی از مبدا تا مصرف کننده رصد و پایش می شوند.

 علی تشنه دل در چهارمین جلسه ی کارگروه تنظیم بازار و نظارت بر فرآیند عرضه مایحتاج عمومی و کالاهای اساسی که به صورت مشترک با کار گروه آرد و نان استان سمنان به ریاست شریفی نژاد معاون هماهنگی امور اقتصادی  استاندار برگزار شد با اعلام این خبر گفت: سامانه جامع تجارت نقطه شفا بخش تنظیم بازار است و تمامی کالاهای اساسی با این سامانه قابل رصد و پایش هستند.

وی با بیان اینکه رصد و پایش کالاها اولویت نخست کار گروه تنظیم بازار استان است ، افزود: تمامی تولیدکنندگان موظف هستند کالاهای خود را در این سامانه ثبت و شناسه دار کنند و از این طریق تمامی کالاهای اساسی از مبدا تا مصرف کننده رصد می شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان تصریح کرد: در این زمینه اولین گامی که در استان انجام شده است شناسه دار کردن گوشت مرغ گرم است و تمامی کشتارگاه ها موظف هستند میزان گوشت مرغ گرم تولیدی خود را در سامانه جامع تجارت ثبت و شناسه دار کنند.

دبیر کار گروه تنظیم بازار استان سمنان عنوان کرد: با این اقدام میزان گوشت مرغ گرم استان از مبدا کشتارگاه ها تا مصرف کننده مورد رصد و پایش قرار می گیرد و کشتارگاه هایی که نسبت به ثبت در سامانه اقدام نکنند سهمیه مرغ زنده آنها قطع و به تعزیرات حکومتی معرفی می شوند.

تشنه دل با اشاره به دیگر دستور کار این نشست اضافه کرد: در این جلسه گزارشی از وضعیت تنظیم بازار کالاهای اساسی ارائه و آخرین وضعیت ذخیره سازی گندم و ذخایر استراتژیک کالاهای اساسی مورد بررسی و در این زمینه گزارشی از سوی دستگاه های مربوطه بیان شد.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

اقتصادی

وعده وزیر صمت برای کاهش قیمت سیمان

منتشر شده

در

توسط

وعده وزیر صمت برای کاهش قیمت سیمان

نایب رییس مجلس شورای اسلامی گفت: وزیر صنعت، معدن و تجارت قول داده است که ظرف ۱۵ روز قیمت هر پاکت سیمان به ۲۵ هزار تومان برسد.

  علی نیکزاد در صفحه توییتر خود نوشت: «پیش از این دو سرپرست و یک وزیر دولت دوازدهم قول ساماندهی بازار فولاد و سیمان داده بودند که متأسفانه نتوانستند عمل کنند؛ در نشستی که با وزیر جدید صمت داشتیم، قول دادند قیمت هر پاکت سیمان ظرف ۱۵ روز به ۲۵ هزار تومان برسد و قیمت میلگرد هم در سه مقطع یک ماهه به‌طور کامل ساماندهی شود.»

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها