با ما همراه باشید

استانها

از “ساری ۲۰۲۲” چه خبر؟

منتشر شده

در

از "ساری ۲۰۲۲" چه خبر؟

 ساری در سال ۲۰۲۲ قرار است به پایتخت گردشگری کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی موسوم به «اکو» تبدیل شود اما با توجه به شیوع ویروس کرونا و اینکه زمان کمی تا وقوع این رویداد وجود دارد، باید دید آیا این تنها یک شعار تبلیغاتی بوده یا واقعا گام های اساسی برای رونق گردشگری در مازندران برداشته خواهد شد، موضوعی که حتی استاندار مازندران روز گذشته در نامه به رییس موسسه فرهنگی اکو مستقر در تهران، خواستار همکاری بیشتر این مجموعه با این رویداد شد.

گردشگری به عنوان یک صنعت پایدار از نظر منابع ارزی و توسعه پایدار در اقتصاد معیشتی مازندران بسیار موثر است، هرچند این استان به دلیل جاذبه های بیشمارو مواهب طبیعی جنگل، دریا و کوه ظرفیت بالقوه گردشگری دارد و همیشه مقصد بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی بوده و از این ابزار قدرتمند در جهت تولید اشتغال،رفع بیکاری و بحران حاکم باید به درستی استفاده کرد،اما تا تبدیل به یک قطب گردشگری که دارای ایده‌آل ها و مولفه های خاصی است، فاصله بسیار دارد.

متاسفانه یکسالی از حضور نحس مهمان ناخوانده ویروس کرونا می گذرد، ویروسی که تمام جهان را در حوزه های مختلف از جمله گردشگری تحت تاثیر خود قرار داده است.انتشار سریع این ویروس جهش یافته باعث شد تا ورودی کشورها بر روی مهمانان و گردشگران خارجی بسته شود و البته درداخل کشور هم رفت و آمدها و مسافرت ها تعریف چندانی نداشت.

استان پهناور و سرسبز مازندران که سالانه میزبانی جمعیت میلیونی گردشگران را به نحوی شایسته انجام می داد متاسفانه با شیوع ویروس کرونا شاهدبسته شدن یک به یک مراکز اقامتی و بومگردی و هتل ها و امکان مذهبی بود. سایه سنگین ویروس کرونا بر پیکره مراکز تفریحی و گردشگری چیزی جز سکوت و خاموش شدن چراغ آن ها نبود.

سال ۹۸ از سوی میراث فرهنگی و استانداری مازندران پیشنهاد میزبانی مازندران به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اکو به وزیر میراث فرهنگی کشور داده شد که به تصویب هیات وزیران کشورهای عضو اکو رسید.

ادعای بزرگ مازندران در میزبانی ساری به عنوان پایتخت گردشگری ۲۰۲۲!

اما محمدرضا اورمزدی چندی پیش در گفت وگو با ایسنا گفته بود که مازندران با وجود مشکلات فراوان زمانی می تواند ادعای میزبانی برای گردشگران داخلی و خارجی را داشته باشد که هتل های استاندارد،مراکز اقامتی مناسب، شبکه آژانس های مطلوب و امنیت جاده ای را درحد ایده آل داشته باشد.

متاسفانه به دلیل شرایط شیوع ویروس کرونا و کاهش گردشگران داخلی و خارجی و محدودیت های جاده ای بسیاری از مراکز و آژانس های مسافرتی تعطیل و بسیاری از اقامتگاه های بومگردی فروخته و هتل ها در معرض نابودی قرارگرفتند.

این کارشناس گردشگری با بیان اینکه با این پای لنگان نمی توان به سمت میزبانی مازندران به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اکو در سال ۲۰۲۲ حرکت کرد، گفت که هرچند این موضوع یک فرض ایده آل محسوب می شود و باید برای آن تلاش کرد،اما واقعیت ها و مشکلات پیش روی مازندران به لحاظ اقتصاد کلان و خرد و اقتصاد گردشگری باید دیده شود.

همه باید در این رویداد سهیم باشند

احمد حسین‌زادگان استاندار مازندران در جلسه ساری پایتخت گردشگری ۲۰۲۲ کشورهای عضو اکو گفته که کسب این عنوان دراجلاس تاجیکستان اقدام ساده ای نبوده بلکه این مهم در ۳ سال اخیر عملیاتی شده است.

همچنین برگزاری نمایشگاه ها و جشنواره ها، دعوت از کشورهای مختلف در حوزه فرهنگی، علمی و اقتصادی می تواند منجر به اقدامات قابل توجهی در برجسته سازی رویداد ساری پایتخت کشورهای ۲۰۲۲ شود.

وی با اشاره به اینکه رویداد ساری ۲۰۲۲ پایتخت گردشگری کشورهای اکو یک اقدام نمادین است، افزود: هدف این است توجه کشورهای منطقه را به یک استان و شهرهای مختلف و ظرفیت ها و مزیت های موجود جلب کنیم و این مهم موجب تقویت شناخت مردم و ظرفیت های موجود در حوزه های مختلف می گردد.

استاندار مازندران گفت که آنچه باعث عقب ماندگی استان شده مطرح کردن مسائل منطقه ای و بخشی نگری است هر چند بعنوان نماینده عالی دولت در استان همیشه بر مازندران یکپارچه تاکید کرده‌ایم.

وی بیان کرد: وقتی میهمان داشته باشید و عنوان پایتخت گردشگری را کسب کنی سعی می کنید تا میزبانی آبرومندی رقم بخورد، پس به جای حاشیه سازی کمک کنیم تا پایتخت خوبی باشیم.

درخواست استاندار مازندران از رئیس موسسه فرهنگی اکو مستقر در تهران

از سویی دیگر، روز گذشته، احمد حسین زادگان، استاندار مازندران درنامه ای به سرور بختی، رییس موسسه فرهنگی اکو مستقر در تهران، خواستار همکاری این مجموعه با رویداد ساری، پایتخت گردشگری اکو در سال ۲۰۲۲ شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری مازندران، احمد حسین زادگان در این نامه؛ با بیان این که انتخاب ساری به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای عضو اکو فرصت مناسبی برای ایجاد همدلی و پیوند میان مردمان این کشورها از طریق گردشگری است، اظهار کرد: پایتخت گردشگری می تواند زمینه ساز آشنایی هرچه بیشتر فرهنگ غنی کشورهای عضو اکو و تبادل فرهنگی و اقتصادی فی مابین از طریق صنعت گردشگری باشد.

استاندار مازندران، یادآور شد: جمعیت میلیونی کشورهای عضو اکو می تواند در توسعه ارتباطات فرهنگی و گردشگری با یکدیگر باتوجه به داشته های فرهنگی دوطرف موثر افتد و دوستی و صلح را تقویت نماید.

حسین زادگان، با بیان این که نباید از این فرصت ارزشمند براحتی عبور کرد و کشورهای ذی نفع شرکت کننده در این رویداد باید همکاری و همراهی خود را در این راستا گسترش دهند، عنوان کرد: تشویق و ترویج همکاری های نزدیک تر میان مردم منطقه بطور کلی و میان رسانه های گروهی، اندیشمندان و هنرمندان بطور خاص در برگزاری مطلوب تر این رویداد بسیار موثر است.

استاندار مازندران، همچنین؛ انجام پژوهش هایی در زمینه میراث فرهنگی مشترک کشورهای منطقه با ایران و ساری، هماهنگی جهت برنامه های تبادل فرهنگی از قبیل بازدید از مازندران و ساری توسط چهره های تاثیرگذار این کشورها و توسعه همکاری ها میان دانشگاه ها و دیگر مراکز فرهنگی این کشورها با مازندران را از جمله تعاملات تسریع کننده این ارتباط دانست و گفت: میزبانی و برگزاری نمایشگاه ها و رویدادهای ادبی، آموزشی و فرهنگی که جنبه های فرهنگی و اجتماعی زندگی مردم مازندران را منعکس می کنند، برگزاری نمایشگاه های هنرهای فولکلور، سنتی و مدرن، انجام هماهنگی و برگزاری هفته فرهنگی اکو درساری و فراهم کردن تمهیدات لازم جهت تبادل فیلم های مستند و برنامه های رادیویی – تلویزیونی که در ارتباط با زندگی، آداب و رسوم و فعالیت های اجتماعی مازندران باشند نیز از جمله اقدامات مطلوب در این خصوص است که لازم صورت گیرد.

وی در ادامه خطاب به سرور بختی، به لزوم توسعه همکاری در زمینه های تاریخ، جمعیت شناسی، مردم شناسی، باستان شناسی و حفظ میراث فرهنگی و معماری مشترک، برقراری شبکه ارتباطی میان مراکز فرهنگی، توسعه همکاری های منطقه ای در زمینه های ورزشی، توسعه همکاری های فی مابین رسانه های استان و کشورهای عضو، گسترش تفاهم میان ملل منطقه با تمرکز بر ادبیات، فرهنگ فولکلور، موسیقی سنتی و آداب و رسوم ملی کشورهای عضو با مازندران و انجام هر گونه اقدام لازم دیگری جهت گسترش درک عمیق تر و روابط نزدیک تر میان مردم کشورهای عضو از طریق برنامه های فرهنگی در این زمینه اشاره کرد.

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استانها

‍ توزیع ۳ هزار دستگاه تبلت در بین دانش‌آموزان نیازمند ایلامی

منتشر شده

در

توسط

‍ توزیع ۳ هزار دستگاه تبلت در بین دانش‌آموزان نیازمند ایلامی

 مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان ایلام گفت: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و در پاسداشت سه هزار شهید گرانقدر این استان تعداد سه هزار دستگاه تبلت در بین دانش آموزان نیازمند این استان توزیع می‌شود.

 «قنبر موسی‌نژاد» در آیین توزیع هزار و ۵۰۰ دستگاه تبلت در بین دانش‌آموزان مددجوی ایلامی اظهار کرد: امروز هزار و ۵۰۰ دستگاه تبلت که با همکاری شرکت زرین معدن چاف تهیه شده‌اند بین نیازمندان توزیع می شود و تأمین مابقی آن نیز در روزهای آینده مدنظر ما خواهد بود.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) با عنوان اینکه در آستانه سال تحصیلی و در شرایط کرونایی تبلت و لوازم کمک آموزشی هوشمند مهم ترین نیاز دانش آموزان و دانشجویان این استان خواهد بود گفت: انتظار ما از افراد خیر و نیکوکار و همچنین دستگاه‌های دیگر این است که در این امر مهم کمیته امداد را همراهی و در این زمینه مشارکت کنند.

وی با بیان اینکه دانش آموزان نیازمند به لوازم هوشمند کمک آموزشی از قبل شناسایی و نیاز آنها اثبات  شده است تصریح کرد: تلاش ما این است که با تهیه تبلت برای این دانش آموزان و دانشجویان خدمات ماندگاری به این قشر ارائه دهیم.

مدیرکل کمیته امداد استان ایلام با اشاره به اینکه شیوع کرونا موجب شد که  دانش آموزان برای ادامه تحصیل و بهره مندی از کلاس های مجازی نیاز به وسایل کمک آموزشی از جمله تبلت داشته باشند، افزود: در آستانه برگزاری کنگره ۳ هزار شهید استان ایلام به مناسبت  چهل و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ۴۳ خدمت به محروم و نیازمندان  ارایه می شو که ۱۰ نوع از این خدمات توسط کمیته امداد انجام می گیرد.

موسی نژاد با اشاره به اینکه یکی از این ۴۳ خدمت تهیه تبلت برای توزیع در بین دانش آموزان نیازمند سطح استان است تصریح کرد: خوشبختانه با مدد شهدا و تلاشی که صورت گرفت، به زودی رقم تبلت هایی که بین دانش اموزان استان توزیع می شود به رقم سه هزار دستگاه خواهد رسید.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

استانها

پوستر بیشترین اثرگذاری در فضای مجازی دارد/ خانه گرافیک ایلام تشکیل می‌شود

منتشر شده

در

توسط

پوستر بیشترین اثرگذاری در فضای مجازی دارد/ خانه گرافیک ایلام تشکیل می‌شود

 رئیس حوزه هنری استان ایلام در نخستین روز از کارگاه سه روز خلق پوستر از اهتمام حوزه هنری برای تشکیل خانه گرافیک ایلام خبر داد.

 محمدعلی قاسمی اظهار کرد: در مناطقی مانند استان ایلام فارغ‌التحصیلان زیادی در حوزه تجسمی و گرافیک داریم ولی در خلق اثر و حضور هنرمندان در بستر جامعه و مکان های فرهنگی و هنری تعدادشان اندک است که این موضوع نیاز به آسیب شناسی دارد.

وی گفت: امید است این سلسله جلسات و کارگاه های آموزشی با حضور هنرمندان رشته های مختلف در استان ادامه داشته باشد و در آینده بتوانیم خانه گرافیک حوزه هنری را با حضور هنرمندان استان افتتاح کنیم تا از هنر این عزیزان در عرصه میدانی  و اجتماعی بیش از پیش بهره مند شویم.

رئیس حوزه هنری استان ایلام یادآور شد:  امروز در بستر فضای مجازی هنر گرافیک است که مفاهیم و موضوعات را در کمترین زمان ممکن و ارزانترین قیمت به مخاطب منتقل می‌کند.

کارگاه سه روزه گرافیک (خلق پوستر) با حضور استاد مجتبی مجلسی، با موضوع ایلام مهد پایداری و پایتخت خادمین حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) از ۲۸ تا ۳۰شهریور در محل حوزه هنری استان ایلام به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس و کنگره ملی سه هزار شهید استان ایلام برگزار می‌شود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

استانها

کاهش ۸۱ درصدی آب در ایستگاه هیدرومتری ماربره دورود

منتشر شده

در

توسط

کاهش ۸۱ درصدی آب در ایستگاه هیدرومتری ماربره دورود

 سرپرست منابع آب دورود از کاهش ۸۱ درصدی آب در ایستگاه هیدرومتری ماربره شهرستان خبر داد.

شاددل در جلسه شورای حفاظت از منابع آب دورود که امروز ۲۷ شهریورماه برگزار شد، با ارائه گزارش کاملی از وضعیت نگران‌کننده منابع آبی، اظهار کرد: حجم رواناب در ایستگاه هیدرومتری ماربره دورود نسبت به مردادماه سال آبی گذشته ۶۳ درصد و نسبت به متوسط طول دوره آماری ۸۱ درصد کاهش داشته است.

وی تصریح کرد: با توجه به ‌پیش‌بینی سازمان هواشناسی مبنی بر ادامه وضعیت خشکسالی در سال آبی آتی و کاهش نزولات جوی در سال آبی ۱۴۰۰-۹۹ و افت شدید آب‌های زیرزمینی، سطحی و همچنین موجب کاهش حجم رواناب و به تبع آن کاهش حجم مخزن ذخیره در پشت سد مروک شد و به کمترین مقدار خود که در حال حاضر ۲۰ میلیون مترمکعب رسید درحالی‌که سال گذشته همین موقع ۳۴ میلیون مترمکعب و ۴۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

سرپرست منابع آب دورود خاطرنشان کرد: با توجه به این بحران رهاسازی آب از سد مروک در سال آبی پیش رو برای پایین‌دست غیرممکن و اگر کشاورزان محصولات بهاره به میزان زیاد و عدم رعایت الگوی کشت، به‌منظور حفاظت از منابع آب شهرستان دورود از هرگونه اضافه برداشت و حفر چاه غیرمجاز توسط متخلفین برابر قانون جلوگیری می‌شود.

شاددل اضافه کرد: از خردادماه ۱۴۰۰ در شهرستان دورود دو دستگاه حفاری غیرمجاز در حال حفر توقیف، ۴ حلقه چاه غیرمجاز پر و هفت حلقه به مراجع قضایی جهت اخذ حکم معرفی شده و تاکنون حکم مسدود کردن ۶۰ حلقه چاه اخذ که با این تعداد چاه غیرمجاز شرکت منابع آب شهرستان به حمایت و همدلی جمعی بیشتری نیاز داد.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها