با ما همراه باشید

اقتصادی

استدلال‌های نخ نما نسبت به حذف ارز ترجیحی

منتشر شده

در

استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا اظهار داشت: اگر طبق گزارش‌های اعلام شده امسال روزی یک میلیون بشکه صادرات نفت داشتیم، انتظار داریم که سال جاری چیزی حدود 100 میلیارد دلار درامد ارزی داشته باشیم. حال سوال این است که چرا این درآمد دیده نمی‌شود و اثرگذار نیست؟

حسین راغفر در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره تبعات حذف ارز ترجیحی گندم اظهار داشت: دولت با استدلال‌های نخ نما نسبت به حذف ارز ترجیحی گندم اقدام کرد، استدلال‌هایی که در دهه‌های بعد ازجنگ هر بار توسط مقامات دولتی، صرف نظر از اینکه چه دولتی و با چه شعاری سر کار است، مطرح می‌شود.

وی افزود: دولت‌ها هر بار که می‌خواستند قیمت بنزین را بالا ببرند، مدعی شدند این افزایش قیمت برای کاهش قاچاق بنزین است یا اینکه پرمصرف‌ها از قشر ثروتمندان جامعه هستند و چیزی از این یارانه عاید فقرا نمی‌شود، بنابراین مجبوریم قیمت بنزین را افزایش دهیم و پس از مدتی اعلام می‌کنند با توجه به قاچاق بنزین در کشور باید قیمت ارز را هم بالا ببریم چراکه ارز بنزین برای کشورهای همسایه بسیار ارزان است و همین موضوع انگیزه برای قاچاق را بالا می‌برد.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه همین موارد برای حذف ارز ترجیحی گندم اعلام شد، گفت: در این مدت دولت مدام آمارهای غیر واقعی به مردم اعلام کرد از جمله اینکه دو میلیون تن قاچاق گندم از کشور انجام می‌شود. این اظهارات در واقع همان استدلال‌های بی‌پایه و نخ‌نمایی هستند که دولت‌ها همواره در دهه‌های گذشته مطرح کرده‌اند و می‌کنند. با همین استدلال‌ها اقتصاد کشور به سمتی رفته‌ است که هر روز شاهد فربه‌تر شدن ثروتمندان و نحیف‌تر شدن فقرا در کشور هستیم.

راغفر ادامه داد: این بار هم دولت همان سناریو گذشته را تکرار می‌کند اما جالب این است که اقدامات و رفتارهای دولت سیزدهم در همین ٩ ماه دقیقا ناقض وعده‌ها و شعارهایی بوده که در دوران انتخاب مطرح می‌کرد.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به دلایل حذف ارز ترجیحی اظهار داشت: هر چند استدلال‌های بی‌پایه مانند جلوگیری از قاچاق اعلام می‌شود اما دلیل اصلی به بی‌انضباطی‌هایی مالی دولت ‌برمی‌گردد و موضوع این است که اگر دولت منابع ندارد چرا بودجه 1401 نسبت به بودجه سال گذشته 60 درصد افزایش پیدا کرده‌ است؟ هر بار به آنها تاکید شد که اگر ارز ندارید باید ارز را سهمیه بندی و بودجه بندی کنید و برای موارد اساسی ارز را تخصیص دهید اما اقدام موثری دیده نمی‌شود به‌طوریکه در چند ماه‌ از سال گذشته رقم قابل توجهی کالاهای غیر ضروری از جمله غذای سگ و گربه وارد کشور شده‌ است. دولت اگر ارز ندارد چرا این میزان از ریخت و پاش و  خروج ارز از کشور را مهار نمی‌کند.

وی تاکید کرد: در واقع یکی دیگر از دلایل اصلی، مساله خروج ارز از کشور است و این استدلال‌هایی که می‌آورند، بهانه است.

راغفر ادامه داد: معلوم نیست پس از حذف یارانه گندم و به دنبال افزایش قیمت آرد، چه اقدام دیگری باقی مانده که انجام دهند؟متاسفانه شاهد طرح استدلال‌های نخ نمایی هستیم که مدت زیادی است مشخص شده که این استدلال‌ها تنها برای حفظ منافع گروه خاصی بیان می‌شود، وگرنه حاکمیت مبالغ بسیار بزرگی را به عنوان یارانه پرداخت می‌کند اما وقتی زمان پرداخت و توزیع یارانه بین فقرا می‌شود چنین استدلال‌های نخ‌نما را تکرار می‌کند.

این کارشناس اقتصادی مدعی شد: فقط در 6 ماهه سال 1400 سود خالص یک شرکت فولادی کشور حدود 56 هزار میلیارد تومان و سود خالص یک مجموعه معدنی 30 هزار میلیارد تومان بوده‌است اما دولت از این شرکت‌ها و مجموعه‌ها یا مالیات دریافت نمی‌کند و یا مالیاتی که اخذ می‌شود بیشتر شبیه به شوخی است.

وی ادامه داد : همزمان شاهد آن هستیم که منابع بزرگ به عنوان منابع عمومی در قالب یارانه به این شرکت‌ها پرداخت می‌شود. این در حالی است که باید یارانه این شرکت ها کاهش پیدا کند تا کارایی آنها افزایش یابد و براساس رشد کارایی بتوانند توان صادراتی خود را ارتقا دهند نه اینکه از حلقوم مردم ایران زده شود و به صنایع یارانه داده‌ شود تا مواد خام کشور صادر شود که مصرف‌کننده هند ،ترک، چینی و سایر کشورها از این صادرات منتفع شوند و از یارانه‌ای که بابت نان به مردم پرداخت شده دریغ کنند.

این کارشناس اقتصادی اظهار داشت: در سال گذشته 48 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی انجام شد که با توجه به افزایش قیمت همین کالاها انتظار داریم امسال این رقم به حداقل 60 میلیارد دلار برسد که احتمالا از این 48 میلیارد دلار هم 10 تا 15 میلیارد دلار کم اظهاری شده‌ باشد.

وی ادامه داد: اگر طبق گزارش‌هایی که اعلام شده امسال روزی یک میلیون بشکه صادرات نفت داشتیم انتظار داریم سال جاری چیزی حدود  100 میلیارد دلار درامد ارزی داشته باشیم. حال سوال این است که چرا این درآمد دیده نمی‌شود و اثرگذار نیست؟ مشخص نیست درآمدهای ارزی کشور کجا خرج می‌شود و پرسش‌های اساسی در این باره مطرح است. دلایل اصلی حذف ارز ترجیحی و نبود منابع، خروج ارز از کشور است.

راغفر گفت: نکته قابل توجه این است که دولت سیزدهم بهانه‌ای ندارد چرا که کاملا یکپارچه است و تمام نهادها و قوا یکپارچه با هم هستند و این نشان می‌دهد اراده بالاتری از اراده دولت درباره این سیاست‌ها تصمیم‌گیری می‌کند.

وی تاکید کرد: اقتصاد ایران اسیر مافیای مختلف است. همین افراد برای تصویب تصمیماتشان پول‌های زیادی خرج می‌کنند و البته در مقابل منابع قابل توجهی را به جیب می‌زنند و منافع زیادی از افزایش قیمت ارز عاید این شبکه می‌شود که دنباله آن فقیرتر شدن مردم و افزایش نرخ تورم است و تمام این موضوعات نشانه سوء مدیریت در اقتصاد کشور در سه دهه گذشته است.تا اصلاحات اساسی هم در این زمینه انجام نشود اقتصاد از این وضعیت خارج نخواهد شد.

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه اصرار دولت بر عدم افزایش قیمت سایر کالاها با حذف ارز ترجیحی گندم درست نیست، ادامه داد: این ادعاها و اظهارات دولت نشان می‌دهد که یا واقعا تا این حد نسبت به مسائل و کارکردهای اقتصاد ناآگاه هستند و مسائل اقتصادی را دستوری دنبال و اجرا می‌کنند یا اینکه با اهداف دیگری این حرف‌ها را می‌زنند و با مردم صادق نیستند. شاهد آن هستیم که تبعات حذف ارز ترجیحی گندم در جامعه خود را نشان می‌دهد و اما دولت از واقعیت های جامعه خود، آگاه نیست.

منبع: ايلنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اقتصادی

بررسی نسبت یارانه و افزایش قیمت‌ها در مجلس

منتشر شده

در

توسط

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: نسبت بین افزایش قیمت کالاها و میزان یارانه اختصاص شده در مجلس در دست بررسی است و حتما اگر نیاز باشد، اصلاحاتی انجام خواهد شد اما اصل این کار درست است و در این مورد کسی شک ندارد. ما حتما باید نسبت بین یارانه و افزایش قیمت را درست بررسی کنیم تا مردم دچار بحران و گرفتار نشوند.

لطف‌الله سیاهکلی در گفت‌وگو با ایلنا درباره وضعیت گرانی‌های اخیر و واکنش مجلس در این باره گفت:  برنامه‌ دولت کمک به مردم است، تا از پس این گرانی‌ها بربیایند. همه اقتصاددان‌ها چه داخلی و خارجی اعتقاد دارند که وقتی رانت ایجاد می‌شود یا ارز دونرخی و یارانه‌ای بوجود می‌آید، به دنبال آن فساد ایجاد می‌شود.

این نماینده مجلس دوره یازدهم در ادامه افزود: وقتی ارز 4200 و 22 هزار تومانی داریم و آرد 800 تومانی را چهل تومان توزیع می‌کنند، معلوم است که در اینجا فساد رخ می‌دهد. همه نیز به این موضوع اعتقاد دارند. اما اینکه چه باید کار کرد، کار سختی است که دولت‌ها تاکنون جرات نکرده‌اند به آن ورود کنند.

عضو مجمع نمایندگان استان قزوین در مجلس شورای اسلامی افزود: وضعیت جهانی اکنون به هم‌ریخته است و اگر نگاه کنید قیمت‌های اروپا و امریکا دچار تغییرات شدیدی شده‌ است. در این شرایط باید یک جراحی اقتصادی صورت می‌گرفت و دولت حیثیت و آبروی خودش را برای این کار در میان می‌گذاشت‌ که این کار انجام شد.

سیاهکلی در ادامه با بیان اینکه همه با این کار دولت موافق هستند، تصریح کرد: نکته ظریف این است که مردمی که درآمد پایینی دارند و دهک‌های پایین جامعه محسوب می‌شوند، در این جراحی اقتصادی خسارت نبینند. دولت هم برای این کار برنامه‌ریزی کرده و خوشبختانه چندماه مانده به انجام طرح، آن را مطرح و مردم را در این خصوص اقناع کرد که کار بسیار خوبی در این زمینه است.

این نماینده مجلس در ادامه درباره نسبت افزایش چندبرابری قیمت‌ها و یارانه پرداختی به مردم تاکید کرد: اکنون کاری که مجلس می‌کند، همین است که میزان این گرانی‌ها و میزان یارانه‌هایی که به مردم می‌دهند، چقدر است و چه‌نسبتی با این یارانه‌ها دارد؟ اگر این نسبت رعایت شود و خانواده‌ها در ارتزاق روزانه و تنظیم زندگی خود دچار مشکل نشوند، این کار ما را از همه رانت‌ها، فسادها، قاچاق و امثال آن مصون می‌کند. در واقع با این کار حق به حق‌دار می‌رسد و یارانه مستقیم به دست مردمی می‌رسد که حق به دست آنهاست، نه یک گروه خاصی که از شرایط کشور سوءاستفاده می‌کنند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در ادامه خاطرنشان کرد: اکنون این کار را مجلس تعقیب می‌کند و تقریبا هر هفته یکی دو وزیر مربوطه را در این خصوص به مجلس می‌آوریم و از آنها در این خصوص سوال می‌کنیم.

سیاهکلی درباره نحوه پرداخت یارانه‌ها به مردم  گفت: چیزی که در این میان بسیار مهم است، اینکه بعضی به این شیوه اعتراض دارند و یا یارانه آنها قطع شده‌است، اکنون بیش از ده سال است که مردم نمی‌دانستند، کجا باید اعتراض خود را مطرح کنند و سایت‌ها بسته شده‌ بود اما در این دولت مردم می‌توانند اعتراض خود را در سایت‌ها مطرح و دولت آن را پیگیری می‌کند.

وی افزود: همچنین مجلس هم این موضوع را پیگیری می‌کند که مردمی که یارانه آنها قطع یا کم شده‌است، این فضا برای آنها ایجاد شود که آن را مطرح کنند تا این یارانه بتواند به دست کسانی برسد که به آن نیازمند هستند.

بررسی میزان یارانه و افزایش قیمت‌ها در مجلس

این نماینده مجلس درباره عدم تامین نیاز خانوار با یارانه اختصاص یافته به آنها خاطرنشان کرد: نسبت بین افزایش قیمت کالاها و میزان یارانه اختصاص شده در مجلس در دست بررسی است و حتما اگر نیاز باشد، اصلاحاتی انجام خواهد شد اما اصل این کار درست است و در این مورد کسی شک ندارد. ما حتما باید نسبت بین یارانه و افزایش قیمت را درست بررسی کنیم تا مردم دچار بحران و گرفتار نشوند.

سیاهکلی همچنین درباره افزایش نرخ تعرفه‌های اینترنت بیان کرد: ما با افزایش تعرفه‌های اینترنت مخالف هستیم و باید تشریح کنند که در این مورد چه کار می‌خواهند بکنند تا مردم در جریان قرار بگیرند. اگر افزایش این قیمت، منطقی و براساس هزینه و درآمد و دقیق تشریح شده باشد، انجام می‌شود. اما اگر صرفا برای سودآوری بدون توجه به وضعیت مردم باشد ما حتما با آن مقابله می‌کنیم.

وی درباره علت کاهش سرعت اینترنت خاطرنشان کرد: ما یکی دوبار درباره سرعت اینترنت در مجلس سوال کردیم که اشکالات بین ایران و دیگر کشورها مثل قطعی فیبر و غیره را از ناحیه شمال ایران مطرح کردند  و در حال اصلاح است. اما سرعت اینترنت ربطی به افزایش قیمت‌ها ندارد و یک مشکل زیرساختی است که در حال برطرف شدن است.

سیاهکلی درباره دیگر قوانین تصویب شده در مجلس افزود: در مجلس پیگیری طرح قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و قانون کسب و کارها را داشتیم. اگر قانون کسب و کارها اجرایی شود؛ به نفع مردم خواهد بود. با اجرای این قانون در بیش از 60 یا 70 درصد کسب و کارها، مجوزها و امضاهای طلایی  حذف می‌شود. در این صورت آنها فقط کار خود را اعلام می‌کنند و نیازی نیست که برای آن مجوز بگیرند. قرار بر این است که وزارت صمت نوع کسب و کارهایی که نیاز به مجوز ندارند را اعلام کند. برای مثال فردی باید دو یا سه سال تلاش می‌کرد تا بتواند یک مجوز گلخانه دریافت کند. با اجرا شدن این قانون دیگر نیاز به طی کردن این مراحل پیچیده برای گرفتن مجوز نیست.

این نماینده مجلس در ادامه افزود: این قانون تازه ابلاغ شده و امیدواریم در تنظیم مقررات و دستورالعمل‌های آن هم دقت شود تا مردم از پیچ و خم‌های اداری و امضا گرفتن‌ها خلاص شوند. این قانون می‌تواند به رونق کسب و کارها بیانجامد. اگر کسی می‌خواهد  برای خودش سرمایه‌گذاری و شغلی ایجاد کند دولت نباید در آن مداخله‌ای داشته باشد. بعضی از مشاغل مثل داروخانه چون با جان انسان‌ها در ارتباط است باید مجوز دریافت کنند اما همه مشاغل نیاز به مجوز ندارند که مجلس با این قانون به این موضوع توجه کرد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه این قانون اکنون ابلاغ شده و با اجرای قانون کسب و کارها تحول عظیمی در حوزه کسب و کارها ایجاد می‌شود و مردم تکریم می‌شوند، ادامه داد: چون مردم در ادارات برای گرفتن مجوزها با مشکلات فراوانی روبرو شده و ناامید از کار می‌شدند و نمی‌دانستند باید چه کار کنند. با اجرای این قانون بسیاری از بروکراسی‌های اداری اضافه برای گرفتن مجوز برای راه‌اندازی کسب و کارها حذف خواهد شد که بسیار به نفع مردم است.

منبع: ايلنا

ادامه مطلب

اقتصادی

اخذ مالیات خرید و فروش ارز خارج از صرافی‌ شدنی نیست

منتشر شده

در

توسط

عضو شورای عالی کانون صرافان اظهار داشت: در حال حاضر مردم خریدار ارز شده‌اند چراکه دقیقا در شرایطی که قیمت بسیاری از اقلام چندین برابر می‌شود و این افزایش قیمت بر روی نرخ ارز هم اثر گذار خواهد بود و بازار ارز همواره برای مردم جذابیت داشته است.

کامران سلطانی‌زاده در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره اطلاعیه سازمان امور مالیاتی مبنی بر اخذ مالیات بر درآمد خرید و فروش ارز خارج از صرافی‌ها اظهار داشت: اساسا خرید و فروش ارز خارج از صرافی‌ها قابل شناسایی نیست و معمولا در قوانین مالیاتی برای اخذ مالیات باید از هر دو طرف معامله اسناد و مدارکی  وجود داشته باشد که ایجاد سود از معامله را نشان دهند تا این سود مشمول دریافت مالیات شود.

وی گفت: معتقدم براساس قانون و سازو کار موجود، بعید است که مالیات بر درآمد و خرید و فروش ارز خارج از صرافی‌ها به اجرا برسد.

عضو شورای عالی کانون صرافان تاکید کرد: اگر صرافی‌های مجاز امکان معامله‌ ارز با نرخ آزاد را داشته باشند،‌ مردم برای رفع نیاز ارزی خود به صرافی‌ها مجاز مراجعه می‌کنند و در این صورت معاملات ارزی مردم مشخص خواهد بود و امکان دریافت مالیات هم به وجود می‌آید.

سلطانی‌زاده درباره مواضع بانک مرکزی برای امکان معاملات ارز با نرخ آزاد در صرافی‌ها گفت: بانک مرکزی هم محدودیت‌ و ملاحظاتی را نسبت به فاصله قیمت‌های ارزی دارد و به همین دلیل محدودیت فروش ارز را اعمال می‌کند اما در واقع با این محدودیت‌ها، تامین نیاز ارزی مردم به بازار غیر رسمی منتقل می‌شود و دقیقا همین تقاضاها در بازار غیررسمی بر روی قیمت ارز اثر می‌‌گذارد در این شرایط  بهتر بود که این معاملات در صرافی‌ها مجاز انجام شود تا رصد دقیق‌تری بر روی معاملات ایجاد شود و از سوی دیگر در این شرایط  پول مردم در مجراهای رسمی جابه جا می‌شوند و  مردم گرفتار دلارهای تقلبی هم نخواهند شد.

وی درباره امکان شناسایی سوداگران ارزی اظهار داشت: معمولا سیستم‌های مالی قابل رصد است اما راهکار است که بازار غیر رسمی به بازار رسمی منتقل شود اما توجیه بانک مرکزی این است که  درصورت امکان فروش ارز نرخ آزاد در صرافی‌ها تقاضا افزایش می‌یابد این در حالی است که این تقاضا به بازار غیر رسمی هدایت شده‌است.

عضو شورای عالی کانون صرافان با اشاره به وضعیت بازار ارز با افزایش قیمت دلار، گفت: در حال حاضر مردم خریدار ارز شده‌اند چراکه دقیقا در شرایطی که قیمت بسیاری از اقلام چندین برابر می‌شود و این افزایش قیمت بر روی نرخ ارز هم اثر گذار خواهد بود و بازار ارز همواره برای مردم جذابیت داشته است.

به گزارش ایلنا، سازمان امور مالیاتی کشور در اطلاعیه‌ای تاکید کرد سوداگران ارزی که حسب اعلام بانک مرکزی و نهادهای نظارتی اقدام به خرید و فروش غیر مجاز ارز خارج از شبکه بانکی یا صرافی‌ها کرده باشند، در اجرای ماده ۱۶۳ قانون مالیات‌های مستقیم، مشمول پرداخت مالیات علی الحساب بر درآمد می‌شوند.

در این اطلاعیه آمده است که اقدامات لازم برای شناسایی و وصول مالیات از ۱۰۰۵ سوداگر ارزی معرفی شده از سوی بانک مرکزی که در طی دو سال گذشته از طریق بیش از ۵۰۰۰ حساب بانکی به صورت غیر قانونی و خارج از شبکه بانکی و صرافی ها اقدام به خرید و فروش ارز کرده اند، در دست رسیدگی مالیاتی است.

لازم به ذکر است گردش مالی این دلالان ارزی بالغ بر یکصد هزار میلیارد تومان بوده است. ۷۳۱ نفر از این دلالان ارزی فاقد سابقه مالیاتی بوده و برای اولین بار برای آن ها پرونده مالیاتی تشکیل شده است.

منبع: ايلنا

ادامه مطلب

اقتصادی

نرخ مرغ کاهشی شد/ تخم مرغ در مناطق مرزی ارزان‌تر از بازار داخل

منتشر شده

در

توسط

رئیس اتحادیه فروشندگان مرغ و ماهی گفت: نخریدن کالایی که بیش از حد گران شده است باید به یک فرهنگ تبدیل شود چراکه با این گرانی‌ها تولیدکنندگان می‌خواهند سودهای چند صد برابری نصیب خود کنند و آگاهی مردم باید بالا برود و با نخریدن باعث متعادل کردن قیمت‌ها در بازار شوند.

مهدی یوسفخانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، با اشاره به کاهش نرخ مرغ در بازار، گفت: مرغ گوشتی تا صبح روز گذشته با نرخ مصوب 59 هزار و 800 تومان عرضه می‌شد اما بعد از ظهر دیروز نرخ آن به زیر نرخ مصوب رسید و حدود 5 هزار تومان کاهش پیدا کرد.

به گفته این فعال اقتصادی؛ قیمت مرغ امروز نیز همچنان روند کاهشی به خود گرفت و حدود 10 هزار تومان کاهش نرخ را تجربه کرد.

وی علت عدم استقبال از خرید مرغ را به کاهش توان خرید مردم نسبت داد و افزود: قیمت مصوب بیشتر از توان و قدرت خرید مصرف‌کنندگان است از این‌رو میزان خرید و تقاضا کاهش پیدا کرد.

یوسفخانی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود قیمت مرغ فردا نیز روند کاهشی خود را دنبال کند و این روند کاهشی همچنان ادامه خواهد داشت تا در نهایت روی یک نرخ ثابت بماند.

رئیس اتحادیه فروشندگان مرغ و ماهی با بیان اینکه نهاده‌ها با نرخ دولتی تا پایان اردیبهشت به تولیدکنندگان داده خواهد شد، افزود: وزارت کشاورزی به عنوان متولی اعطای نهاده‌ها تا پایان این ماه با ارز دولتی، نهاده‌ها را در اختیار تولیدکنندگان قرار خواهد داد و از ماه‌های بعد به صورت تدریجی این نهاده‌ها قطع خواهد شد.

وی با اشاره به تاثیر پویش‌های نه به خرید کالاهای اساسی گران، گفت: نخریدن کالایی که بیش از حد گران شده است باید به یک فرهنگ تبدیل شود چراکه با این گرانی‌ها تولیدکنندگان می‌خواهند سودهای چند صد برابری نصیب خود کنند و آگاهی مردم در این زمینه باید بالا برود و با نخریدن یک کالای گران باعث متعادل کردن قیمت‌ها در بازار شوند.

قیمت تخم‌مرغ بالاتر از توان مردم است

ناصر نبی‌پور رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار در گفت‌وگو با ایلنا، با اشاره به کاهشی شدن قیمت تخم‌مرغ در بازار، گفت: روند کاهشی شدن قیمت تخم‌مرغ از دیروز آغاز شد و قیمت تخم‌مرغ به کیلویی 30 تومان هم رسید.

وی با بیان اینکه با گرم شدن هوا روزانه 200 تا 250 تن مازاد تولید داریم، خاطر نشان کرد: دولت نرخ یک کیلو مرغ درب مرغداری‌ها را کیلویی 39 هزار و 800 تومان اعلام می‌کرد طبیعی است که نرخ آن در بازار به کیلویی 70 تا 80 هزار تومان برسد؛ این افزایش نرخ بالاتر از توان خرید مصرف‌کنندگان است از این‌رو میزان تقاضا برای خرید کاهش پیدا کرد.

این فعال اقتصادی با اشاره به ادامه‌دار بودن روند کاهشی قیمت تخم‌مرغ تا شهریور سال جاری، گفت: بسیاری از تولیدکنندگان خرد توان تامین هزینه‌ها را ندارند از این‌رو مرغ‌های خود را به کشتارگاه‌ها می‌فروشند.

نبی‌پور با بیان اینکه ذرت با نرخ کیلویی 12 هزار تومان در بازار موجود نیست، خاطر نشان کرد: دولت نرخ ذرت در بازار آزاد را کیلویی 12 هزار تومان اعلام کرد این در حالیست که ذرت در بازار کیلویی 13 هزار تومان بفروش می‌رسد.

به گفته وی؛ نرخ تخم‌مرغ صادراتی در منطقه‌های مرزی کیلویی 27 هزار تومان است اما در بازار داخلی کیلویی 30 هزار است پس در نتیجه صادرات توجیه اقتصادی ندارد مگر اینکه دولت مانند ترکیه برای صادرکنندگان مشوق‌های در نظر بگیرد.

منبع: ايلنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها