با ما همراه باشید

اخبار 25

افتتاح ۱۲ «ایست کار» در مشهد/استفاده از کارگران فصلی و ساختمانی در پروژه‌های شهرداری

منتشر شده

در

افتتاح ۱۲ «ایست کار» در مشهد/استفاده از کارگران فصلی و ساختمانی در پروژه‌های شهرداری

ایسنا/خراسان رضوی معاون خدمات شهری شهرداری مشهد با بیان اینکه ۱۲ ایست‌ کار در مشهد به عنوان کلان‌پروژه اجتماعی و یک الگوی ایده‌آل در کشور پیاده‌سازی شده، گفت: در این ایست‌کارها ثبت نام از کارگران انجام و نوبت‌دهی می‌شود تا شهروندان نیز با خیالی آسوده کارگران شناسنامه‌دار را به کارگیری کنند.

مهدی یعقوبی در آیین افتتاح جایگاه‌های دائمی ساماندهی کارگران ساختمانی و موقت در مشهد اظهار کرد: یکی از مناظری که روزانه در سطح شهر شاهد هستیم، حضور افراد در حاشیه برخی معابر و میادین شهر به عنوان کارگر ساختمانی و فصلی است.

وی افزود: شرایط کرونایی تاثیر منفی بر کسب و کارها گذاشته و تعداد این کارگران را افزایش داده است. بی‌شک حضور این افراد در حاشیه معابر در شأن آن‌ها نیست زیرا برای توزیع کار انضباطی وجود ندارد و از سوی دیگر کارفرمایان نیز از شرایط فعلی ناراضی هستند.

معاون خدمات شهری شهردار مشهد بیان کرد: در سال‌های قبل اقداماتی به صورت مقطعی با امید به ساماندهی کارگران به حوزه‌های متولی انجام و جایگاهی برای استقرار این نیروها احداث شده بود، اما به دلایل مختلف از جمله عدم همراهی جدی سازمان‌های ذی‌ربط یا کم‌بودن تعداد جایگاه‌ها و سایر دلایل این اقدام راه به جایی نبرد.

یعقوبی خاطرنشان کرد: سال گذشته برای انجام اقدام ضابطه‌مند، آسیب‌شناسی لازم صورت گرفت و با به‌کارگیری مشاور، مطالعاتی انجام شد. اواخر سال نتیجه مطالعات براساس محل‌های اصلی تجمع کارگران و آسیب‌های پیرامون آن نسبت به اقدامات انجام شده قبلی انجام و مقرر شد تعداد جایگاه‌های ساماندهی کارگران افزایش پیدا کند.

وی ادامه داد: برای اینکه شهرداری به عنوان وظیفه اجتماعی برای تکریم کارگران و رفاه هر چه بیشتر شهروندان به رفع این معضل کمک کند، باید خارج از وظایف سازمانی کمک و مساعدت‌هایی نیز انجام می‌شد. از این رو برای موفقیت طرح، استانداری خراسان رضوی نهادهای متولی را فرا خواند تا در این مسیر شهرداری را همراهی کند. ابتدای سال جاری مقرر شد بین ۱۰ تا ۱۲ جایگاه در محل‌های ازدحام جمعیت کارگران ایجاد شود.

معاون خدمات شهری شهردار مشهد تشریح کرد: با توجه به شیوع کرونا و افزایش تعداد کارگران، بنا بر دستور شهردار مشهد ضمن پیگیری برای اجرای جایگاه‌های ثابت کارگران ساختمانی، تفکیک کارگران از متکدیان، در کنار آن جایگاه موقت سریع اجرایی و ارائه خدمات لازم به کارگران، بلافاصله چهار جایگاه موقت با سازه‌های سبک در کنار جایگاه قبلی ایجاد و در مجموع پنج جایگاه برای ارائه خدمت در نظر گرفته شد.

استفاده از کارگران فصلی و ساختمانی در تمام پروژه‌های عمرانی شهرداری 

یعقوبی با بیان اینکه، در این راستا انجمن صنفی کارگران ساختمانی همراهی خوبی با شهرداری داشت، عنوان کرد: ثبت نام از کارگران و تشکیل پرونده آن‌ها انجام و در ادامه لایحه دو فوریتی به شورای شهر ارسال و مورد تصویب قرار گرفت. همچنین پس از دریافت مجوزهای لازم، اعتبار مورد نیاز برای ساخت جایگاه دریافت شد.

وی افزود: براساس تاکید شهردار مشهد مقرر شد در تمام پروژه‌های عمرانی شهرداری از کارگران فصلی و ساختمانی ثبت نام کننده در جایگاه‌های ایجاد شده، استفاده شود. این موضوع نیز ابلاغ شد و اخیرا برای انجام درخت‌کاری در حاشیه کشف‌رود از این کارگران به صورت روزمزد استفاده شد. در قالب پروژه درخت‌کاری بالغ بر ۵۰۰۰ از کارگران روزمزد استفاده شد. حدود یک هزار و ۶۰۰ نفر نیز از این کارگران با همراهی حوزه قضایی ازکمپ‌ها معرفی و به کارگیری شدند.

معاون خدمات شهری شهرداری مشهد اظهار کرد: با توجه به اعزام به کارها، ارائه خدمات رفاهی و توزیع دو نوبت بسته معیشتی بین آن‌ها بنا بر دستور شهردار، استقبال چشم‌گیری صورت گرفت. به طوری که در حال حاضر بالغ بر ۶ هزار و ۵۰۰ نفر با هماهنگی انجمن صنفی کارگران ساختمانی راستی آزمایی شده و پس از تشکیل پرونده، برای آن‌ها کارت صادر شده است. از ۱۰ اردیبهشت ماه تاکنون بالغ بر ۹۰ هزار نفر روز فقط براساس درخواست‌های شهروندی برای انجام امور شهروندان اعزام شده‌اند.

یعقوبی با بیان اینکه، با پیگیری‌های انجام شده توسط استانداری تعداد ۱۱ دستگاه اجرایی علاوه بر شهرداری همچنین دو سازمان مردم نهاد به میدان آمده‌اند، خاطرنشان کرد: در این راستا تفاهم نامه‌ای امضا شده تا بلافاصله پس از اجرای جایگاه‌های دائمی خدمات خود را در این جایگاه ارائه کنند.

رونمایی از اپلیکیشن کارگران ساختمانی

وی با اعلام این خبر که، ۱۲ «ایست کار» با امکانات مناسب در مشهد طراحی، اجرایی شده و امروز مورد بهره‌برداری قرار گرفت، بیان کرد: در این ایست‌کارها ثبت نام از کارگران انجام و نوبت‌دهی می‌شود تا شهروندان نیز با خیالی آسوده کارگران شناسنامه‌دار را به کارگیری کنند.

معاون خدمات شهری شهرداری مشهد تاکید کرد: اپلیکیشن کارگران ساختمانی با همکاری سازمان فاوای شهرداری طراحی شده و امروز رونمایی می‌شود تا شهروندان بدون حضور در «ایست کارها» درخواست خود را برای استفاده از کارگران و استادکاران اعلام و از این طریق نیروی کاری مورد نیاز خود را تامین کنند. برنامه‌ریزی دقیقی برای انجام این کار شکل گرفته اما بی‌شک در روزهای آغازین ایرادها و ابهاماتی وجود دارد که تلفن ۳۱۷۵ آماده پاسخگویی است.

یعقوبی با اشاره به اینکه، این اقدام به عنوان کلان پروژه اجتماعی و یک الگوی خوب در مشهد پیاده‌سازی شده است، اظهار کرد: انتظار از نهادهای متولی این است که با فعال شدن «ایست کارها» سایر نهادها خدمات خود را در این «ایست کار» به کارگران واقعی از جمله خدمات بیمه‌ای، آموزشی رایگان و… ارائه کنند.

اکبر شوکت، رئیس کانون انجمن کارگران ساختمانی کشور  نیز در این مراسم اظهار کرد: ما بزرگترین سندیکا و تشکل کارگری کشور هستیم. یکی از آرزوهای ما حضور در اینگونه مراسمی است که چنین طرحی در کشور به صورت جامع و کامل پیاده‌سازی شده است.

وی افزود: این طرح در استان‌های مختلف آغاز شد، اما متاسفانه درست اجرا نشد و میلیاردها تومان پول به هدر رفته است. با تلاش‌های زیادی که صورت گرفته است توانسته‌ایم، حدود یک میلیون از کارگران ساختمانی را بیمه کنیم.

رئیس کانون انجمن کارگران ساختمانی کشور بیان کرد: به عقیده بنده کاری که در مشهد انجام شده است، پایلوت یک کار ملی و کشوری است و کامل‌ترین و جامع‌ترین کاری را که می‌توانستیم در این زمینه انجام دهیم، در شهر مشهد رخ داده است.

شوکت خاطرنشان کرد: از دادستانی و شورای شهر مشهد که از این طرح حمایت کرده‌اند، تشکر می کنم و نتیجه اعتماد به شهردار جوان، همین کار جهادی و خوب است. امیدوارم واژه «ایست کار» به فرهنگ عمومی در کشور تبدیل و در تک تک شهرهای کشور این واژه نهادینه شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، وی اضافه کرد: در این طرح امکان شناسایی کارگر واقعی از غیرواقعی وجود دارد و پس از ۱۸ سال کار در این زمینه، تاکنون نقصی در اجرای این کار ندیده ام که نشان دهنده عزم جدی و نیت خیر شهردار مشهد است.

رئیس کانون انجمن کارگران ساختمانی کشور گفت: این کار در استان‌های دیگر به کاریاب‌ها واگذار و با شکست مواجه شد؛ زیرا با نیت اقتصادی کار را آغاز کردند، اما در شهر مشهد ما با یک کار اجتماعی مواجه هستیم. ما نیز وعده می‌دهیم سهمیه ویژه بیمه‌ای برای مراکز ساماندهی کارگران ساختمانی شهر مشهد در نظر گرفته شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 25

شناسایی ۱۰ مبتلا به کرونای انگلیسی در یکی از روستاهای کرمانشاه

منتشر شده

در

توسط

شناسایی ۱۰ مبتلا به کرونای انگلیسی در یکی از روستاهای کرمانشاه

ایسنا/کرمانشاه معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از شناسایی ۱۰ فرد مبتلا به کرونای انگلیسی در یکی از روستاهای استان خبر داد.

دکتر ابراهیم شکیبا با اشاره به شناسایی ۱۴ فرد دیگر که مبتلا به کرونای انگلیسی شده‌اند، اظهار کرد: در آزمایش‌های تخصصی انجام شده ۱۴ بیمار مبتلای دیگر به ویروس کرونای جهش یافته انگلیسی در استان شناسایی و شمار مبتلایان در استان به ۲۶ نفر افزایش یافت.

وی افزود: متاسفانه ۱۰ نفر از ساکنان یک روستا که از نظر تقسیمات جغرافیایی جزو شهرستان صحنه بوده، اما مراودات ساکنان آن بیشتر با شهرستان سنقر و کلیایی است به ویروس جهش یافته کرونا مبتلا شده اند.

شکیبا اظهار کرد: این افراد در یک مراسم عروسی در یکی از شهرستانهای استان لرستان شرکت کرده بودند و هم اکنون تعدادی از آنان در بیمارستان بستری هستند.

وی ادامه داد: همچنین به دنبال پایش و بیماریابی از افرادی که با بیمار ساکن ماهشهر که به گیلانغرب سفر کرده بود در ارتباط بودند، ابتدا سه نفر و امروز نیز دو نفر دیگر بیمار مبتلا به این گونه ویروس در شهرستان گیلانغرب شناسایی شدند.

شکیبا گفت: تمامی این پنج نفر به واسطه فردی که اقدام به سفر به این شهرستان کرده بود به این ویروس خطرناک مبتلا شده‌اند.

وی اظهار کرد: دو بیمار دیگر استان در شهرستان سرپل ذهاب شناسایی شده اند. این دو بیمار در یک کارخانه در استان ایلام کار می کنند که متاسفانه اکثرا به این واریانت ویروس مبتلا شده اند.

به گفته شکیبا از مجموع ۲۶ بیمار مبتلا به ویروس انگلیسی در استان، ۲۵ نفر به دنبال سفر یا پذیرش مهمان گرفتار شده اند که این امر اهمیت خودداری از سفر و دورهمی را بیشتر از گذشته نشان می دهد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 25

رئیس جمهور سابق بولیوی بازداشت شد/ واکنش مورالس

منتشر شده

در

توسط

رئیس جمهور سابق بولیوی بازداشت شد/ واکنش مورالس

رئیس جمهور موقت سابق بولیوی امروز، شنبه به همراه دو وزیر سابق به اتهام خیانت، توطئه چینی و فساد بازداشت شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، اداوردو دِل کاستیلو، وزیر کشور بولیوی اظهار کرد: “جنین آنی‌یز “، رئیس جمهور موقت سابق این کشور توسط پلیس بازداشت شد. آنی‌یز به همراه آلوارو کویمبرا و رودریگو گوسمن، وزیر دادگستری و انرژی بازداشت شد.

کاروس ادواردو دل کاستیلو با انتشار پیامی در شبکه‌های اجتماعی توییتر و فیس‌بوک تصریح کرد: «به اطلاح مردم بولیوی می‌رسانم که جینین آنز دستگیر شده و هم‌اکنون تحت بازداشت پلیس قرار دارد.»

وزیر کشور بولیوی گفت که حکم قرار بازداشت به دلیل دست داشتن در پرونده کودتای سال ۲۰۱۹ از سوی دادستانی عمومی این کشور علیه جنین آنی‌یز صادر شده بود.

اوو مورالس در واکنش به این مساله گفت، باید تمام مسؤولان کودتای نوامبر ۲۰۱۹ مجازات شوند.

اوو مورالس سال ۲۰۱۹ در پی تشدید اعتراض‌ها به عملکرد دولت و نیز ادعای مطرح شده مبنی بر تقلب در انتخابات از سمت خود استعفا داد و از بولیوی گریخت.

وی که به آرژانتین پناه برده بود چندی بعد پس از پیروزی سوسیالیست‌ها در انتخابات ریاست جمهوری ماه اکتبر گذشته که به قدرت گرفتن لوئیس آرسه، متحد و وزیر سابق وی منجر شد وعده داد به زودی به کشور باز می‌گردد.

خانم آنی‌یز، سیاستمدار محافظه‌کاری که پس از سرنگونی مورالس به مدت ۱۱ ماه از نوامبر ۲۰۱۹ تا نوامبر ۲۰۲۰ به صورت موقت ریاست جمهوری بولیوی را بر عهده داشت روز جمعه با انتشار عکسی از قرار بازداشت صادرشده علیه وی در توییتر نوشته بود که «آزار و اذیت سیاسی آغاز شده است.»

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 25

سیاست نهاد رهبری در سیستان وبلوچستان صداقت در کار و قانون‌مداری است

منتشر شده

در

توسط

سیاست نهاد رهبری در سیستان وبلوچستان صداقت در کار و قانون‌مداری است

ایسنا/سیستان و بلوچستان نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت سیستان وبلوچستان گفت: سیاست نهاد رهبری در امور اهل سنت استان، صداقت در کار و شفافیت و قانون‌مداری است.

حجت الاسلام والمسلمین مصطفی محامی در نشست علمای شاخص اهل سنت استان گفت: از ابتدای ماموریت در سیستان‌و بلوچستان مبنای فعالیت ما بر تعامل و مشارکت حداکثری اهل سنت در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری ها بوده و سیاست ما صداقت در کار و شفافیت و قانون‌مداری بوده و هست.

امام جمعه زاهدان افزود: در جلسات مختلف و گفتگو های متعدد با علمای اهل سنت به برخی از بی اعتمادی ها اشاره کردیم و خواستار تلاش برای رفع بی اعتمادی ها در استان شدیم و در خصوص برخی مطالبات صورت گرفته باید بدانیم که مطالبات دو طرفه خواهد بود وهمت وتلاش دوطرفه را نیز می طلبند.

محامی بیان داشت: تلاش های زیادی در سطح استانی وکشوری، برای ایجاد نگاه واحد بین مسئولان در تعامل با اهل سنت صورت گرفته و خوشبختانه در شرایط کنونی وفاق خوبی بین مسئولان برای پیگیری و حل مشکلات استان ایجاد شده است، ولازمه نتیجه بخش بودن آن هم، هماهنگی و یک صدایی ماست.

وی ادامه داد: با دسته بندی و فهرست بندی مشکلات استان و با حضور جمعی‌ مسئولان استان در مرکز و جلسه با مسئولان ارشد کشور پیگیر مطالبات و مشکلات مردم استان بوده ایم که این مشکلات به تدریج قابل حل خواهد بود.

نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان اظهار کرد: یک صدایی استان در بیان مشکلات به مرکز کشور و حفظ آرامش و همدلی در بین مردم منجر به آغاز پروژه‌های مختلف و شتاب قطار پیشرفت در استان شده و باید توجه داشته باشیم که ناهماهنگی، آشوب و التهاب ترمز دستی پیشرفت استان را خواهد کشید.

وی عنوان کرد: تشکیل شوراهای مختلف از جمله راه اندازی شورای افتاء از دیگر برنامه های مدنظر بوده که سعی داریم تا با برنامه ریزی های لازم شورای افتاء را بر اساس فقه حنفی تشکیل دهیم تا مبنای بسیاری از کارها قرار گیرد.

وی به لزوم ایجاد تحول در حوزه های علمیه اهل سنت تاکید کرد و افزود: نیاز است تا حوزه های علمیه اهل سنت پاسخگوی نیاز های روز جامعه باشد که در این جهت تلاش های زیادی صورت گرفته و همچنان باید ادامه دار باشد.

وی گفت: نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان مجموعه مستقلی است که با شورای برنامه‌ریزی مدارس علمیه اهل سنت همکاری می‌کند و ارائه طرح های شورای برنامه ریزی  در صورتی در سیستان ‌وبلوچستان به اجرا درخواهد آمد که متناسب با اقتضائات استان باشد.

حجت الاسلام والمسلمین محامی گفت: طبق گفتمان های صورت گرفته در جلسات شورای آموزش در نهایت مقرر شد مشکلات و چالش ها در استان مشخص و همه یکصدا شویم و سپس به دنبال پیگیری مسائل از مرکز کشور باشیم.

وی با بیان این که پیشنهاد به شورای آموزش این بود که خدمات را برشمرده و هرکدام با استقلال مدارس منافات دارد را حذف خواهیم نمود، ادامه داد: مدیران مدارس اهل سنت در خصوص ارائه خدمات به مدارس اولا از مجموع خدمات فقط یک مورد را منافی استقلال دانستند که گفتیم حذف گردد.

نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان ادامه داد: خدمات به دو شکل خدمات عمومی و خدمات خصوصی در نظر گرفته شد و در نهایت پیشنهاد بر این شد که شورای هماهنگی مدارس علمیه اهل سنت آیین نامه ای را برای ارائه اطلاعات با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان تنظیم کند که اینکار صورت نگرفت و با نامه های دیگری مواجه شدیم.

امام جمعه زاهدان تصریح کرد: آزادی مذهبی که در قانون اساسی آمده است به معنای این است که وقتی اکثریت کشور مذهب جعفری هستند اینگونه نباشد که مذاهب دیگر را اجازه فعالیت ندهند بلکه سایر مذاهب باید در امور مذهبی خود آزادانه عمل کنند البته به معنای این نیست که اینها از شیعیان بالاتر هستند و از قوانین کشور نیز مستثنی هستند زیرا برخی مسائل حیث مذهبی ندارد و همه ملزم به رعایت آن هستند از جمله ساخت مدارس یا مساجد که از حیث قانون و مدیریت هیچ فرقی بین شیعه و سنی نیست، وچهارچوب وضوابط خاص خودش را دارد.

وی گفت: حوزه‌های علمیه شیعه زیر نظر شورای مدیریت و برنامه ریزی حوزه علمیه فعالیت می‌کنند و نظارت  به حوزه های علمیه اهل سنت توسط مرکزی زیر نظر سازمان اوقاف تعریف شده است که از میان اهل سنت استان سیستان و بلوچستان نیز چند نماینده در این مرکز حضور دارند و تصمیم گیری در این خصوص توسط خود آن ها صورت می گیرد و باید توجه داشت که نظارت بر حوزه های علمیه شیعه به مراتب بیشتر از مدارس علمیه اهل سنت است.

محامی بیان کرد: در گذشته نیز اعلام کردیم که بنای دخالت در مدارس علوم دینی اهل سنت را نداریم و پیشنهاد دادیم تا آیین نامه همکاری به گونه ای دقیق و منصفانه تهیه ، تدوین و تصویب شود که ماندگار باشد و به شخص خاصی ارتباط پیدا نکند.

وی در ادامه به ارائه چند پیشنهاد پرداخت و گفت: بر اساس  آنچه که در نامه ۶ بندی نوشته و تصویب شده مبنای ارائه خدمات بر اساس آمارها و امتحانات و نمرات کسب شده باشد.

وی ادامه داد: ارائه اطلاعات افراد چه از طریق مدیران مدارس و چه از طریق شورای هماهنگی باید ارائه شود و در ادامه مدارس برای همکاری بیشتر شورای هماهنگی و نهاد آیین نامه ای را تنظیم و گفتمان هایی را صورت دهند و نسبت به شورای برنامه ریزی نیز بهتر است ابتدا صحبت ها در استان یکی شود و سیستم به گونه ای طراحی شود که شائبه دخالت در آن وجود نداشته باشد.

در ابتدای این جلسه مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی امام جمعه مسجد مکی زاهدان نیز تاکید کرد: علمای اهل سنت هیچ گونه خصومتی با نظام جمهوری اسلامی ایران ندارند و همواره دوستدار نظام و همراه رهبر معظم انقلاب ومسئولین بوده اند.

وی ادامه داد: وحدت موجود در منطقه با تلاش های نظام جمهوری اسلامی و علما ایجاد شده است و همه علمای ما در مسیر اعتدال و وحدت حرکت و در برابر ناامنی ها ایستادگی می کنند.

مولوی اسماعیل زهی بیان داشت: ما با حاکمیت جمهوری اسلامی مشکلی نداریم و نظارت را حق نظام می دانیم اما معتقدیم که استقلال مدارس باید حفظ شود.

وی گفت: به همه مسئولان اطمینان می‌دهیم که هیچگونه نگرانی از بابت مدارس علمیه اهل سنت نداشته باشند زیرا کار ما کار فرهنگی است و علمای ما با هیچ گروهک تندرو و افراط گری همراه نیست و به دنبال انجام کار سیاسی نیستیم.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها