با ما همراه باشید

اخبار 53

انتخاب ۴ پلتفرم برای تولید واکسن کرونا/۳ محصول به فاز بالینی رسید

منتشر شده

در

انتخاب ۴ پلتفرم برای تولید واکسن کرونا/۳ محصول به فاز بالینی رسید

۹ شرکت ایرانی مبتنی بر ۴ پلتفرم ویروس کامل، ناقل ویروسی، اسید نوکلئیک و پروتئین پایه در حال تولید واکسن کووید ۱۹ هستند.

به گزارش ایسنا، ساخت واکسن در حالت عادی بین ۳ تا ۵ سال زمان می‌برد. اما به دلیل وضعیت اضطراری که دنیا درگیر آن است، تاییدیه‌های اضطراری برای واکسن‌های تولیدی کرونا صادر می‌شود. در حال حاضر دو تاییدیه جهانی برای تولید واکسن کرونا تعیین شده است و در این شرایط، واکسن‌های ساخته و تجویز شده تاییدیه اضطراری FDA و WHO را دریافت کرده‌اند.

از آغازین روزهای شیوع کرونا، ۱۷۳ واکسن‌ساز جهانی به تولید واکسن ورود کردند؛ اما تنها ۶ مجموعه برای ادامه فعالیت در این زمینه تاییدیه گرفتند. در ایران نیز با شروع همه‌گیری کرونا، شرکت‌ها دست به کار شدند تا توان خود را برای تولید واکسن بسنجند؛ توان دانشی و بومی که به دلایلی چند سالی از آن غافل شده بودیم.

ایران یکی از کشورهای دارای سبقه تاریخی افتخارآفرین در ساخت واکسن است، اما این مسیر در طول تاریخ به بیراهه رفت و از جایگاه اصلی خود در صنعت تولید واکسن فاصله گرفتیم؛ اما شیوع کرونا کمک کرد تا این توانمندی‌ها را دوباره احیا کنیم. به گونه‌ای که سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری می‌گوید: «با ساخت واکسن کرونا بار دیگر به جایگاه واقعی ایران در این صنعت بازگشتیم.»

تولید واکسن کرونا با توجه به پیچیدگی‌های فناورانه آن یک کار سخت و زمان‌بر است و هر واکسن برای تولید نهایی و تجاری‌سازی باید سه فاز پیش‌بالینی، تایید و تولید انبوه را طی کند. ایران که نامش به عنوان یکی از کشورهای سازنده واکسن کرونا ثبت شده است، با تلاش ۹ شرکت دانش‌بنیان به این حوزه وارد شد؛ شرکت‌هایی که با ۴ روش ویروس کامل، ناقل ویروسی، اسید نوکلئیک و پروتئین پایه در حال ساخت واکسن هستند. اما هنوز واکسن نهایی شده‌ای در کشور نداریم که به مرحله تولید قطعی رسیده باشد.

استفاده از توان متخصصان بومی به تولید چند فرآورده آماده برای کارآزمایی بالینی منجر شده است که در حال طی فازهای بعدی برای تولید هستند. اما این تلاش‌ها به شکل‌گیری یک همکاری مشترک با کشور کوبا نیز منجر شده است.

تولید واکسن مشترک ایران و کوبا

مصطفی قانعی، دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درباره این موضوع، گفت: ایران در زمینه تولید واکسن کرونا وضعیت خوبی دارد و در کنار تلاش فناوران خود، همکاری با کشور کوبا را نیز آغاز کرده است. بر همین اساس یک واکسن مشترک با این کشور در حال تولید است. این واکسن در مرحله فاز ۳ قرار دارد. ایران و کوبا پیش از این نیز با یکدیگر در حوزه تولید واکسن هپاتیت ب همکاری داشتند و نتایج آن مطلوب بود.

بر اساس اعلام معاونت علمی ریاست‌جمهوری، رییس کمیته ملی مبارزه با کرونا همچنین تاکید کرد: پیش‌بینی کرده‌ایم که با توان داخلی و به کمک تیم‌های ایرانی بتوانیم نیاز کشور به واکسن کرونا را با ۲۵ میلیون دوز واکسن داخلی و بقیه را از واکسن‌های خارجی تامین کنیم. این تلاش‌ها در کشور منجر به ایجاد زیرساخت آزمایشگاه سطح ایمنی ۳، توسعه واکسن در بخش خصوصی، دستیابی و تثبیت دانش فنی واکسن‌های نسل جدید و ایجاد فضای رقابتی برای شرکت‌های دانش‌بنیان شده است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 53

سوختهای فسیلی عامل میلیونها مورد فوت در سال ۲۰۱۸

منتشر شده

در

توسط

سوختهای فسیلی عامل میلیونها مورد فوت در سال ۲۰۱۸

نتایج یک بررسی نشان می دهد: سوختهای فسیلی عامل ۸.۷ میلیون مورد فوت در جهان طی سال ۲۰۱۸ بوده است.

به گزارش ایسنا، آلودگی هوای ناشی از سوختهای فسیلی از قبیل ذغال سنگ عامل فوت ۸.۷ میلیون نفر در جهان در سال ۲۰۱۸ بوده است که نشان می دهد از هر پنج مورد فوت گزارش شده در این سال سوختهای فسیلی عامل فوت یک نفر بوده است.

همچنین در این بررسی آمده است: کشورهایی که بیشترین میزان مصرف سوختهای فسیلی را داشته اند بالاترین آمار فوتیها را گزارش کرده اند و بیش از یک مورد از ۱۰ مورد فوتی در ایالات متحده و منطقه اروپا به دلیل آلودگی هوا ناشی از سوختهای فسیلی بوده است.

علاوه بر این، نزدیک به یک سوم از موارد فوتی در شرق آسیا از جمله چین بر اثر آلودگی هوا ناشی از این سوختها بوده است.موارد فوتی در آمریکای جنوبی و آفریقا به طور چشمگیری کمتر بوده است.

آمار فوتیهای ناشی از سوختهای فسیلی نسبت به آنچه پیش از این برآورد شده بود بالاتر بوده و حتی محققان این بررسی را نیز متعجب ساخته است.

یکی از محققان این مطالعه از کالج لندن گفت: ابتدا نسبت به نتایج بدست آمده تردید داشتیم اما با بررسیهای بیشتر تاثیر آلودگی ناشی از این سوختها بیشتر آشکار شد.

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه گاردین، به گفته محققان فوت ۸.۷ میلیون نفر در سال ۲۰۱۸ نشان می دهد که سوختهای فسیلی یکی از عوامل اصلی در بار جهانی بیماری و مرگ و میر است.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 53

عملیات نیروهای امنیتی عراق در غرب بغداد

منتشر شده

در

توسط

عملیات نیروهای امنیتی عراق در غرب بغداد

فرماندهی عملیات عراق از آغاز عملیات امنیتی در مناطق غرب بغداد خبر داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه شفق‌نیوز، فرماندهی عملیات مشترک عراق امروز (چهارشنبه) در بیانیه‌ای اعلام کرد، فرماندهی عملیات بغداد، سامرا و الانبار با مشارکت حشد شعبی در الانبار و سامرا و با پشتیبانی جنگنده‌های ارتش و نیروی هوایی عملیات امنیتی مشترک و گسترده‌ای را در مناطق غرب بغداد و جزیره الکرمه و شرق دریاچه الثرثار آغاز کردند.

این عملیات برای پاکسازی این مناطق از تروریست‌های داعش و کنترل مرزها است.

اخیرا بعد از حملات انتحاری داعش در بغداد نیروهای عراقی عملیات امنیتی گسترده‌ای را برای بیرون راندن بقایای داعش آغاز کردند. این عملیات به کشته شدن مهم‌ترین تروریست‌های داعش از جمله ابویاسر العیساوی، “والی” داعش منجر شد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 53

ساخت میکرو نمایشگر OLED برای عینک واقعیت افزوده اپل

منتشر شده

در

توسط

ساخت میکرو نمایشگر OLED برای عینک واقعیت افزوده اپل

شرکت اپل با شرکت TSMC برای ساخت میکرو نمایشگرهای OLED که قصد دارد در دستگاههای واقعیت افزوده از آنها استفاده کند، پیمان شراکت بست.

به گزارش ایسنا، نشریه نیک کی آسیا گزارش کرد اپل با شرکت TSMC که تنها تامین کننده پردازنده های آیفون است، برای ساخت میکرو نمایشگرهای OLED همکاری می کند زیرا بسیار باریک و کوچک بوده و نیروی کمتری استفاده می کنند و از این رو برای استفاده در دستگاههای واقعیت افزوده پوشیدنی مناسبتر هستند.

طبق گزارش نیک کی، این نمایشگرها در دست ساخت بوده و کمتر از یک اینچ اندازه دارند.

بلومبرگ نیوز در ژانویه گزارش کرده بود که اپل همچنان سرگرم کار روی فناوریها برای عینک واقعیت افزوده خود با اسم کد N۴۲۱ است. به گفته منابع آگاه، برای عرضه این محصول به بازار چند سال دیگر زمان نیاز است اما اپل سال ۲۰۲۳ را برای رونمایی چنین محصولی هدف گذاری کرده است.

پروژه میکرو نمایشگر OLED با همکاری شرکت TSMC در مرحله تولید آزمایشی قرار دارد و چند سال زمان می برد تا به تولید انبوه برسد.

بر اساس گزارش رویترز، شرکتهای اپل و TSMC در این باره اظهارنظر نکردند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها