با ما همراه باشید

اخبار 42

اگر جریان هنر متوقف شود، فضیلت‌ها در جامعه تضعیف خواهد شد

منتشر شده

در

اگر جریان هنر متوقف شود، فضیلت‌ها در جامعه تضعیف خواهد شد

ایسنا/آذربایجان شرقی هنرمند رشته نقاشی‌خط و گرافیک با بیان اینکه باید مسئولان و متولیان امر کمک کنند تا اکسپوی تبریز شناخته شده و فرهنگ خرید آثار هنری بین افراد متمول و متمکن جامعه جا بیافتد، گفت: نتیجه این کار به نفع آینده این شهر و فرزندان‌مان است، چراکه اگر جریان هنر متوقف شود، فضیلت‌ها نیز در جامعه تضعیف خواهد شد.

حسین اقبالی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به تاریخچه شکل‌گیری و خلق آثار هنری در جهان، اظهار کرد: از ابتدای تاریخ و از روزی که هنر شکل گرفت، انسان‌ها نیز به نسبت شرایط زندگی و رفاه خود احساس کردند که می‌توانند در خانه‌های خود تزئیناتی از آثار هنری داشته باشند و محیط را زیباتر کنند، از این رو خلق اثر بر روی چرم، پارچه و… پیاده شده و در زیباسازی محیط به کار گرفته شد.

وی با تاکید بر اینکه با توجه به شرایط زندگی پادشاهان و تمکن مالی این طبقه از جامعه، آثار هنری زودتر به دربار پادشاهان راه یافت، افزود: بر این اساس، به تدریج پادشاهان نیز به این دیدگاه رسیدند که تعدادی هنرمند در دربار خود استخدام کنند، برای مثال، در دوره غیاث الدین بایسُنقُر تعدادی از خطاطان، نگارگران و نقاشان فعالیت‌های موثری داشتند و در نتیجه این توجهات، سبک‌هایی ویژه شکل گرفت و مکاتبی ایجاد شد.

نقش حکومت‌ها در تقویت جریان هنر

وی با اشاره به اینکه پادشاهان نیز یا به خاطر هنردوستی و یا ارضای حس تفاخر و جاه طلبی خود، هنرمندانی را در دربارهای خود استخدام کردند و اینگونه بود که هنرمندان جایگاه عظیمی نزد پادشاهان یافتند، اضافه کرد: حتی دوره‌هایی در تاریخ وجود دارد که بر روی یک هنرمند، جنگی به راه می‌افتد و یا سلسله و سلاطینی به مناطقی از جهان حمله کرده و هنرمندان بزرگ منطقه را با خود می‎برند که نمونه آن، انتقال نقاش، معمار و خطاطانی از تبریز به استانبول است؛ حتی «اسیرعلی» که تاثیر انکار ناپذیری در شکل گیری معماری عثمانی داشته است، از تبریز به استانبول برده شده است.

این هنرمند با تاکید بر اینکه هنر به عنوان تزئین دهنده و عنصری آرامبخش در محیط و یک کالای شاهانه است، اضافه کرد: هنر، چیزی است که شاهان آن را در قالب‌ آثار هنری خریداری کرده و به عزیزان خود هدیه می‌دادند؛ این موضوع نشان می‌دهد که جریان اقتصاد هنر از جایی رونق یافت که انسان‌هایی جایگاه هنر را دریافته‌اند و شاهان با استخدام هنرمند در دربار و هنرمندان نیز با تلاش برای ورود به دربار برای اعتلای هنر تلاش کرده‌اند و اینگونه بود که بیشتر هنرها، تقویت شده است.

وی با تاکید بر اینکه با توجه به تاریخ، پادشاهان، دانسته یا نادانسته جریان هنر را از طریق تامین زندگی هنرمندان و یا ارج و قرب نهادن به هنرمندان، تقویت کرده‌اند. اگر مثال دیگری بزنیم، در دوره قاجار به دلیل هنردوستی و یا ارضای حس تفاخر، به هر حال در تمامی ابعاد، از جریان هنر حمایت می‎شود، اضافه کرد: در تاریخ ایران نیز هنرمندان در دوره قاجار، جایگاه خوبی داشته‌اند و در اواخر حکومت قاجار نیز چهره‌های هنری برجسته‌ای مطرح می‌شود که یکی از معروف‌ترینشان «کمال الملک» است. البته فامیلی اصلی وی «غفاری» بوده و کمال الملک لقب اعطا شده از طرف دودمان قاجار بود.

وی با بیان اینکه در زمان انتقال قدرت از قاجار به حکومت بعدی و با مدرنتیه شدن جو حاکم بر جامعه، به نوعی از مدیریت صحیح در رابطه با آثار هنری فاصله گرفته می‌شود، اما این روند در اروپا به شکل مثبتی مدیریت شده و آکادمی‌ها و موسساتی برای ساماندهی اقتصاد هنر شکل می‌گیرد، اضافه کرد: هرچند در دوره‌های مختلفی در اروپا نیز مشکلاتی در این مسیر پیش می‌آید که نمونه بارز آن را در زندگی «ون گوگ»، نقاش برجسته سده نوزدهم میلادی می‌بینیم.

اقبالی با بیان اینکه مشکلات ون گوگ نیز به خاطر آغاز یک مکتب هنری است که در جامعه آن زمان فهم نمی‌شود، خاطرنشان کرد: شیوه‌ای که ون گوگ در هنر نقاشی به کار می‌گرفت، برای دیگران قابل درک نبود، پس مورد اقبال هم قرار نمی‎گرفت، در نتیجه این نقاش بزرگ با مشکلات بسیاری در زندگی خود دست و پنجه نرم کرد؛ این در حالی بود که همزمان با ون گوگ، در خود هلند و ایتالیا، جایگاه نقاشان و هنرمندان بسیار بالا بود.

وی با اشاره به اینکه اروپا در رابطه با اقتصاد هنر تقریبا در یک خط مستقیم رشد کرده و به نقطه‌ای رسیده و برای رسیدن به نقطه ای که الان هست، از ده‌ها سال قبل، موسساتی مثل ساتبیز، کریستیز و بونامز شکل گرفتند تا خرید و فروش آثار هنری را ساماندهی کنند، گفت: اما این روند در ایران در برهه‌ای از دوران پهلوی دچار خلل می‌شود، چراکه با تغییر حاکمیت، جریان هنر نیز دستخوش تغییر می‌شود، اما بعدها این روند تقویت شد و در همین فضا موزه هنرهای معاصر در تهران شکل گرفت.

وی با بیان اینکه این روند مجددا تا 10 الی 15 سال قبل که کشورمان با جنگ و… دست در گریبان بود قدری متوقف شد، اما پس از جنگ و دوره بازسازی، به نوعی جریان‌های فعال در حوزه اقتصاد هنر به ویژه در تهران شکل گرفته و حراج تهران، باران و… شکل می‌گیرند، اضافه کرد: اما در شهر ما، هنرمندان رشد یافته و به سایر نقاط مهاجرت می‌کنند؛ نمونه آن مرحوم منصور قندریز، نقاش برجسته کشورمان است که متولد تبریز و رشد یافته در تبریز بود، اما در تهران معروف و مطرح می‌شود.

هنرمندان توانمند تبریزی، بیرون از تبریز شناخته می‌شوند

این هنرمند تبریزی با بیان اینکه نمونه‌های بسیاری از هنرمندان تبریزی داریم که در تبریز رشد یافته و در تهران و یا خارج از ایران شناخته شده‌اند که آقایان نورمحمدزاده، سلیمان پور، فاسونکی و… نیز از جمله آن هستند، گفت: هنرمندان در تبریز جایی برای شکوفایی هنری نمی‌بینند و چنین شرایطی در تبریز فراهم نیست، چراکه اقتصاد هنر به ویژه در حوزه هنرهای تجسمی در این شهر مفهوم خود را نیافته و این امر نیز علت‌های مختلفی دارد و نمی‌توان آن را به علت خاصی معطوف کرد.

وی با تاکید بر اینکه یکی از دلایل این امر، عدم فرهنگ سازی عمومی در این رابطه بوده و فضای حاکم بر تبریز به گونه‌ای است که حتی افراد متمول نیز رغبتی به خرید آثار هنری اصیل نداشته و بیشتر اقدام به خرید نقاشی‌های پرینت شده روی بوم و در نهایت جوشش هنری نیز تابلو فرشی را خریداری می‌کنند که از روی یک اثر نقاشی، بافته شده است، اضافه کرد: در حالی که با خرید یک اثر هنری، طرحی اصیل و دارای ارزش افزوده خریداری شده و همچنین جریان هنر و ارزش آثار هنری تقویت می‌شود.

وی با بیان اینکه در جامعه‌ای که هنرمندان و اندیشمندانش تضعیف و تحقیر شوند، آن جامعه هرگز رشد نخواهد کرد، اضافه کرد: اکسپوی هنری تبریز، جرقه و حرکتی است که شاید در ابتدا ایراداتی هم داشته باشد که باید راهنمایی و رفع شود، اما حرکتی است که باید مورد حمایت همه جانبه مردم و مسئولان قرار گیرد و مسئولان با دید یک بیزنس به این موضوع نگاه نکنند، بلکه این روند تقویت جریان هنر و اقتصاد هنر تبریز را در پی دارد.

اقبالی با بیان اینکه تمام اقشار جامعه نیاز دارند که هنر زنده بماند و تعالی یابد، خاطرنشان کرد: شورای شهر تبریز و به ویژه اعضای کمیسیون فرهنگی که در این دوره نیز افراد فاضلی هستند، می‌توانند در رابطه با اقتصاد هنر و تقویت جریان هنر راه‌کارهای قانونی اعمل کنند تا مدیریت شهری نیز میدان عمل کافی برای حمایت از جریان‌ها و گروه‌هایی که اقتصاد هنر را تقویت می‌کنند، داشته باشد.

ضرورت تاسیس موزه هنرهای معاصر در تبریز

وی با تاکید بر اینکه معتقدم در شهر تبریز نیاز به راه‌اندازی موزه هنرهای معاصر داریم، اضافه کرد: برخی معتقدند شهرداری نمی‌تواند موزه‌داری کند، در حالی که این عبارت دقیق نیست، شاید ده‌ها نمونه نغز از شهرداری‌های مختلف در دنیا بتوانیم مثال بزنیم که به صورت مطلوبی موزه‌داری می‌کنند، از این رو باید حسب شرایط هر شهر و هنرمندانش اقدامات لازم نیز انجام شود. در شهر تبریز هم می‌شود سیستمی در راستای حمایت از هنرمندان ایجاد کرده و یا موزه هنرهای معاصر راه اندازی، حفظ و مراقبت شود.

وی با بیان اینکه نمی‌توان صرفا به خاطر احتمال خطا، از انجام اقداماتی اساسی چون راه اندازی موزه هنرهای تجسمی خودداری کرد، گفت: نهادهای عمومی و حتی دولتی از طرق مختلف می‌توانند از هنرمندان و اقتصاد هنر حمایت کرده و حتی با خرید کارشناسی شده‌ی آثار، جریان هنری تبریز را تقویت کنند.

این گرافیست با تاکید بر اینکه ظرفیت بسیاری در هنرمندان تبریز وجود داشته و بسیاری از هنرمندان این خطه، در نقاط دیگر بسیار خوش درخشیده‌اند، افزود: اگر امروز بتوانیم مسیر را درست رفته و جریان‌هایی همانند اکسپوی تبریز را حمایت کرده و حتی رویدادهای هنری جدید راه‌اندازی کنیم، قطعا در آینده شرایط هنری تبریز را بسیار بهتر خواهیم دید.

صاحبان صنایع از اکسپوی تبریز حمایت کنند

وی با تاکید بر اینکه رویدادهای هنری برای رشد، نیازمند حمایت نهادهای عمومی و دولتی هستند، اما نقطه قوت اکسپوی تبریز در آن است که یک جریان مردمی است، اضافه کرد: بر این اساس، ضمن انتظار از نهادهای دولتی و عمومی، باید صاحبان صنایع بزرگ این شهر نیز که همگی افراد شناخته شده هستند، از این جریان حمایت کرده و از آثار فاخر هنرمندان، برای مجموعه‌های خود خریداری کنند.

وی متذکر شد: این صاحبان صنایع اکنون کجا هستند و کی قرار است از جریان هنر حمایت کنند؟ انتظار است روز اول اکسپوی هنری تبریز در محل مشخص شده حضور یافته و از آثار هنرمندان و این جریان هنری حمایت کنند.

به گزارش ایسنا، نمایشگاه فروش آثار هنری تبریز(اکسپوی تبریز) از ۳۰ اردیبهشت تا دوم خرداد ماه سال ۱۴۰۰ در “رشته‌های نقاشی، خط نقاشی، مجسمه‌ و عکس” در هتل لاله پارک تبریز برگزار خواهد شد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 42

اسلامی سازی علوم انسانی و اقتصاد نیاز جامعه دینی است

منتشر شده

در

توسط

اسلامی سازی علوم انسانی و اقتصاد نیاز جامعه دینی است

ایسنا/فارس مدیر حوزه علمیه فارس تاکید کرد که اسلامی سازی علوم انسانی و اقتصاد که نیاز جامعه دینی است، با تعریف کار ویژه‌های مشترک قابل تحقق است.

حجت‌الاسلام محمد استوار میمندی شنبه ۲۷ آذر در نخستین جلسه هم‌اندیشی وحدت حوزه و دانشگاه که با حضور روسای دانشگاه‌های مستقر در شیراز و مسئولان نهاد رهبری در دانشگاه‌های فارس، برگزار شد، ضمن تسلیت ایام فاطمیه بیان کرد: نگاه ما به این جلسه یک نگاه عملیاتی و کاربردی است، چرا که نقطه نظرات می‌تواند به تعاملات حوزه و دانشگاه برای فعال کردن ظرفیت‌ها، منجر شود.

او با بیان اینکه بیش از سه هزار طلبه در حوزه علمیه استان فارس مشغول به تحصیل هستند و بیش از همین میزان یعنی حدود ۴ هزار نفر روحانی هم وارد عرصه‌های اجرایی، تبلیغی و فرهنگی اجرایی شده‌اند، افزود: این تعداد طلاب برادر هستند و حدود ۴ هزار نفر نیز طلبه خواهر وجود دارد. ۵۰ مدرسه علمیه و ۴ مرکز آموزش تخصصی نیز در استان فعال است.

به گفته مدیر حوزه علمیه فارس، ۳ هزار طلبه‌ای که در استان تحصیل می‌کنند در شمار طلابی هستند که دروس پایه یک تا درس خارج را فرا می‌گیرند.

استوار میمندی به وجود حدود ۶۰۰ مبلغ  طرح هجرت، مبلغان آزاد، روحانیون مستقر و ۲۰۰ مبلغ طرح امین در مدارس اشاره وعنوان کرد: ۳۲۰ استاد در حوزه علمیه در استان نیز مشغول تحصیل علوم دینی هستند.

او با اشاره به سابقه درخشان حوزه علمیه فارس و تربیت بزرگانی از عرصه علم و دانش سخن گفت که برخی تبدیل به چهره بین‌المللی شده‌اند و افزود: افتخار می‌کنیم که حوزه کهن و پرستاره‌ای داشته‌ایم که همچنان می‌درخشد.

استوار میمندی تصریح کرد: شیراز در میان اندیشمندان به دلیل حوزه علمیه فارس معروف به دارالعلم شده است و اگر امروز دانشگاه‌های شیراز جایگاه ویژه‌ای در سطح کشور دارند، حوزه علمیه فارس نیز ۴۰۰ سال اعتبار شیراز محسوب می‌شود که از بزرگانی می‌آمدند تا علوم خود را تکمیل کنند.

او خاطرنشان کرد: اگرچه ما امروز با گذشته فاصله داریم، اگر چه شاهد افول هستیم اما ظرفیت‌های مطلوبی داریم،ث. به عنوان مثال؛ امروز ۲ هزار و ۵۰۰ طلبه استان فارس در شهر قم مشغول به فعالیت‌های علمی و دینی هستند.

مدیر حوزه علمیه فارس با بیان اینکه امروز استان فارس پس از خراستان و قم، در میان همه استان‌ها دومین استان پرتعداد است، در خصوص وحدت حوزه و دانشگاه نیز گفت: حداقل چهار و پنج تفسیر برای حوزه و دانشگاه وجود دارد، البته همه این‌ها مطلوب است اما آیا کافی است یا نه؟ تفسیر نخست که از فرمایشات ابتدایی امام راحل محسوب می‌شود این است که باید در کنار هم زیست مسالمت آمیز داشته باشند.

استوار میمندی با بیان اینکه وحدت بر محور دغدغه‌ها و اهداف مشترک یکی دیگر از تفاسیری است که در خصوص حوزه و دانشگاه وجود دارد، اظهار کرد: برگزاری همایش‌ها و سمینار ها می‌تواند تحقق بخش این معنا باشد.همچنین تفسیر سوم نیز وحدت با محوریت کارویژه‌های مشترک است که نه تنها یک همایش گرفته شود و دغدغه‌ها را فریاد بزنند بلمه کار عملیاتی نیز انجام شود.

او ادامه داد: تفسیر چهارم وحدت میان حوزه و دانشگاه، وحدت با محوریت فلسفه واحد است.همه علوم یک فلسفه‌ای دارند، علومی که دارای فلسفه غربی هستند باید با فلسفه توحید اسلامی محقق شوند همانگونه که قرآن و عترت را فلسفه واحد تعریف می‌کند.

مدیر حوزه علمیه فارس عنوان کرد: امروز در ۱۶ حوزه دانشی بیش از ۴۰۰ رشته و گرایش تخصصی تعریف شده که طلاب بتوانند در این رشته‌ها تخصص لازم را کسب کنند.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 42

تولیدکنندگان نفت محتاط بمانند

منتشر شده

در

توسط

تولیدکنندگان نفت محتاط بمانند

عربستان سعودی از اعضای گروه اوپک پلاس که آماده می‌شوند افزایش بیشتر تولید نفت را در نشست ماه آینده بررسی کنند، دعوت کرد احتیاطشان را حفظ کنند.

 به گزارش ایسنا، قیمتهای نفت تحت تاثیر بهبود تقاضا و محدودیت عرضه گروه اوپک پلاس، در معاملات نیویورک به بالای مرز ۶۰ دلار در هر بشکه صعود کرده که بالاترین قیمت در بیش از یک سال اخیر است. با این حال ادامه روند همه گیری ویروس کرونا، باعث شده ابهامات به قوت خود باقی بمانند و کاهش تولید نفت به دلیل طوفانهای قطبی در آمریکا بعید است ادامه پیدا کند.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی، روز چهارشنبه در کنفرانس آنلاینی که از سوی مجمع انرژی بین المللی در ریاض برگزار شد، اظهار کرد: ما در مقایسه با یک سال پیش در موقعیت بسیار بهتری قرار داریم اما باید بار دیگر نسبت به رضایت از وضعیتمان هشدار دهم. ابهامات بسیار بالایی وجود دارد و بایستی فوق‌العاده محتاط باشیم. وی همچنین گفت: باید به آن دسته از افراد که تلاش می‌کنند حرکت بعدی اوپک پلاس را پیش‌بینی کند بگویم سعی نکنید غیرقابل پیش بینی را پیش بینی کنید.

وزیران گروه اوپک پلاس به ریاست مشترک عربستان سعودی و روسیه روز چهارم مارس برای تصمیم گیری درباره تسهیل بیشتر محدودیت عرضه دیدار خواهند کرد. این گروه در حال حاضر تولیدش را بیش از ۷ میلیون بشکه در روز معادل حدود ۷ درصد از عرضه جهانی محدود کرده و قرار است امسال حدود یک و نیم میلیون بشکه در روز از محدودیت مذکور را احیا کند که این اقدام با توجه به شرایط بازار انجام خواهد گرفت.

ریاض و مسکو درباره روند احیای محدودیت عرضه اختلاف نظر دارند و روسیه به طور کلی اشتیاق بیشتری برای ازسرگیری سریع تولید دارد. هنگامی که اعضای اوپک پلاس ماه گذشته دیدار کردند سعودی‌ها به طور یک جانبه کاهش تولید داوطلبانه به میزان یک میلیون بشکه در روز در ماه های فوریه و مارس را اعلام کردند.

افزایش قیمتهای نفت باعث نگرانی واردکنندگان بزرگ شده است. دارمندرا پرادهان، وزیر نفت هند که یکی از بزرگ‌ترین خریداران نفت اوپک است، در همین کنفرانس اعلام کرد قیمتهای بالاتر نفت به روند احیای اقتصاد جهانی آسیب خواهد زد.

هشدارهای شاهزاده عبدالعزیز نشان می دهد که در جلسه آینده اوپک و متحدانش بحث دیگری به وجود خواهد آمد.

عراق که یکی از اعضای موافق با افزایش تولید در اوپک پلاس است، هفته گذشته اعلام کرده بود این گروه احتمالاً در نشست ماه آینده حفظ سطح فعلی تولید را انتخاب خواهد کرد.

روسیه و امارات متحده عربی که در دیدارهای گذشته اوپک پلاس خواستار افزایش تولید شده بودند، هنوز نظرات خود را ابراز نکرده اند. با این حال اظهارنظر روز چهارشنبه وزیر انرژی عربستان سعودی نشان می‌دهد که این کشور تمایل دارد محدودیت عرضه فعلی حفظ شود.

در این بین، روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از مشاوران سعودی گزارش کرد عربستان سعودی قصد دارد تولید نفت را در ماههای آینده افزایش دهد. انتظار می‌رود عربستان در نشست هماهنگی سیاست تولید در ماه  آینده برنامه‌هایش را به تولیدکنندگان اوپک اعلام کند.

آمار رسمی منتشره در وب سایت سازمان JODI نشان داد صادرات نفت عربستان سعودی در دسامبر سال ۲۰۲۰ برای ششمین ماه متوالی رشد کرده و به بالاترین میزان در ۸ ماهه اخیر رسیده است. صادرات این کشور در دسامبر به ۶.۴۹۵ میلیون بشکه در روز رشد کرد که بالاترین میزان از آوریل سال ۲۰۲۰ و بالاتر از ۶.۳۵ میلیون بشکه در روز در نوامبر بود. مجموع صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی عربستان سعودی در دسامبر به ۷.۷۱ میلیون بشکه در روز رشد کرد.

طبق آمار رسمی، تولید پالایشگاهی عربستانی سعودی در دسامبر ۰.۴ درصد کاهش یافته و به ۲.۳۳ میلیون بشکه در روز رسید و مصرف مستقیم نفت ۵۳ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرد و به ۲۶۷ هزار مشکل در روز رسید. تولید نفت این کشور تغییر چندانی نداشت و در ۸.۹۸ میلیون بشکه در روز ایستاد.

بر اساس گزارش رویترز، محمد بارکیندو دبیر کل اوپک در همین نشست اظهار کرد: دلایلی برای خوشبینی وجود دارد که سال ۲۰۲۱ سال احیا خواهد بود اما ابهامات متعدد دیگری پیش رو قرار دارند. وی همچنین گفت چشم انداز پیک مصرف نفت در افق نزدیک دیده نمی شود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 42

صادرات اقلام شوینده و صابون آزاد شد

منتشر شده

در

توسط

صادرات اقلام شوینده و صابون آزاد شد

صادرات انواع صابون و شوینده‌ها تا اطلاع ثانوی بلامانع است.

به گزارش ایسنا، بر اساس نامه سعید عباسپور، مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) به گمرک ایران صادرات انواع صابون ذیل تعرفه ۳۴۰۱ و انواع شوینده‌ها تحت ردیف تعرفه های ۳۴۰۲۲۰۱۰، ۳۴۰۲۲۰۲۹ و ۳۴۰۲۲۰۹۰ تا اطلاع ثانوی با رعایت سایر ضوابط و مقررات مربوطه بلامانع است.

پیش‌تر هم ستاد تنظیم بازار با صادرات صابون رختشویی تا اطلاع ثانوی موافقت کرده بود.

حدود ۱۰ روز پیش هم سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان از رفع ممنوعیت صادرات آب ژاول و تسریع در ثبت سفارش ملت بلون خبر داد و برای درخواست سازمان غذا و دارو مبنی بر قیمت گذاری اقلام ضدعفونی کننده با پایه الکلی دارای پروانه دائم با کاربرد در مراکز درمانی و بیمارستانی نیز شرایط جدیدی اعلام کرد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها