با ما همراه باشید

سلامتی

بازی مار و پله با کرونا / تجربیات قبلی را تکرار نکنید

منتشر شده

در

عکس خبر آرشیوی است.

مدیر اورژانس بیمارستان سینا تهران با تاکید بر لزوم اتخاذ تصمیم به موقع برای مدیریت شرایط کرونای اُمیکرون در کشور، گفت: ممکن است میزان مرگ و میر ظرف مدتی کوتاه و نهایتا تا آخر بهمن‌ماه مجددا سه رقمی شود. از آنجایی که سرایت امیکرون به شدت بالا است نباید تجربیات قبلی تکرار شود.

دکتر حسین کرمانپور در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به وضعیت کرونای اُمیکرون و روند تصاعدی مبتلایان آن، ضمن انتقاد از عدم تصمیم گیری به موقع برای برقراری محدودیت‌ها، گفت: تکلیف روشن است، نباید به دلیل واهمه از اتفاقات پشت پرده‌ تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها، تصمیم‌گیری سخت شود. اُمیکرون این قابلیت را دارد که به سرعت افزایش یابد و متاسفانه ابتلاها در نوع امیکرون گروهی است. با توجه به سرایت پذیری به شدت بالای امیکرون اگر حجم مراجعات بیمارستانی افزایش یابد، یکی از ترس‌های ما این است که کادر درمان هم مبتلا و زمین‌گیر شوند. رعایت دستورالعمل‌ها از این جهت است که کمترین میزان بیماری به فرد برسد تا شدت بالایی از بیماری را تجربه نکند.

خطر سه رقمی شدن مرگ‌های کرونایی تا آخر بهمن ماه

وی افزود: اگر تعداد افراد بستری در ICU در کل کشور کمتر از ۱۰۰۰ نفر باشد، خدمات از کیفیت بالاتری برخوردار است و مرگ و میر کاهش می‌یابد. هرچه این بخش‌ها شلوغ‌تر شود کیفیت خدمات هم کاهش می‌یابد و حتی ممکن است میزان مرگ و میر ظرف مدت کوتاهی نهایتا تا آخر بهمن‌ماه مجددا سه رقمی شود. از آنجایی که سرایت امیکرون به شدت بالا است، نباید تجربیات قبلی تکرار شود. بهتر بود زودتر از این واکسیناسیون کودکان هم آغاز شده بود تا اگر به همین میزان بر بازگشایی مدارس اصرار دارند حداقل ایمنی در کودکان افزایش می‌یافت.

تجربیات دو سال گذشته تکرار نشود

بازی مار و پله با کرونا

کرمانپور با اشاره به تجربه دو سال گذشته از مدیریت کرونا، تاکید کرد: هیچ عاقلی نمی‌پذیرد که از این تجربه دو ساله استفاده نکنیم و مجددا اقدامات سال‌های ۹۸ و ۹۹ را تکرار کنیم. در مدت اخیر کمبود دارو و تجهیزات وجود نداشت زیرا تعداد مراجعه بیماران کاهش یافته بود. تجربه نشان می‌دهد اگر حواس‌مان نباشد دوباره اتفاقاتی می‌افتد که به نقطه اول بازگردیم. این حالت مانند بازی مار و پله است، به زحمت از نردبانِ کنترل شرایط بالا آمدیم ولی اگر دقت نکنیم با نیش مارِ کرونا باز به خانه اول برمی‌گردیم. باید به نحوی مدیریت کنیم که مردم عید امسال را خوشحال کنار یکدیگر باشند. اگر نقدی به دولت قبل وجود دارد حالا باید از تجربیات قبلی استفاده کنیم تا پای در بی‌راهه نگذاریم.

وضعیت متوسط رو به وخیم مراجعان فعلی به مراکز درمانی

مدیر اورژانس بیمارستان سینا تهران با اشاره به اینکه مبتلایان فعلی به کرونا در مراجعه به مراکز درمانی وضعیت متوسط روبه وخیم دارند، گفت: مراجعه سرپایی به بیمارستان ما خلوت‌تر است زیرا به نظر می‌رسد مردم تا حدی یاد گرفته‌اند که درمان ابتدایی کرونا چگونه است و با کمترین علائم، درمان خود را آغاز می‌کنند و به مطب پزشک یا درمانگاه‌ها مراجعه کرده و خود را قرنطینه می‌کنند. اگر در روزهای اولیه درمان سرپایی معمول را آغاز کنند، قاعدتا به وضعیت بدی برای بستری نمی‌رسند. کسانی که برای بستری به بیمارستان مراجعه می‌کنند یا درگیری ریه دارند و یا علائم حیاتی پایدار ندارند.

چه زمانی به بیمارستان مراجعه کنیم؟

وی افزود: برخی علائم وجود دارد که با دقت در آنها مراجعه به بیمارستان دیر نخواهد شد. مهم‌ترین عامل تب است، اگر افراد مبتلا به کرونا تب بالای ۳۸.۵ دارند که با مصرف دارو و پاشویه اندکی کاهش می‌یابد، اما مجددا به سرعت افزایش می‌یابد که اصطلاحا تب سرکش خوانده می‌شود، باید به علائم خود دقت کنند، با بروز این علائم دیگر نمی‌توان بیمار را در خانه نگه داشت و باید به مراکز درمانی مراجعه کند و داروهای بیشتری دریافت کند.

او عامل مهم دیگر در بررسی حال بیماران را میزان اکسیژن خون آنها خواند و ادامه داد: میزان اکسیژن خون طبیعی ۹۴درصد به بالا است؛ اگر فردی به شکل متناوب مثلا هر یک ساعت یکبار اکسیژن خون را اندازه‌گیری کرد و متوجه روند کاهشی درصد اکسیژن خون خود شد، یعنی بیمار باید برای ادامه درمان به مراکز درمانی مراجعه کند تا مورد بررسی بیشتر قرار گیرد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر تعداد تنفس در دقیقه بیمار حائز اهمیت است. حالت معمول تنفس کودکان ۵ تا ۱۱ سال ۲۰ تا ۳۰ بار در دقیقه است،‌ اگر تنفس بیشتر شده و به بالای ۳۵ بار تنفس در دقیقه برسد باید به متخصص اطفال مراجعه کنند. در بزرگسالان حالت طبیعی  ۱۲ تا ۱۸ تنفس در دقیقه است اما تا ۲۶ تنفس در دقیقه را هم طبیعی می‌دانیم ولی اگر این عدد  افزایش یابد باید به پزشک مراجعه کنند.

کرمانپور تصریح کرد: تعداد ضربان قلب هم یکی از علائمی است که می‌تواند هشدار دهنده باشد. کسانی که مضطرب نیستند و برای انسان‌های معمولی ۷۰ تا ۹۰ ضربان در دقیقه طبیعی است. در صورتی که این عدد از ۱۰۰ بیشتر شد و مستدام باقی ماند و روند کاهشی نداشت حتما باید به پزشک مراجعه کنند.

وی با اشاره به اینکه در برخی مبتلایان به کرونا اسهال و استفراغ مشاهده می‌شود،‌ اظهار کرد: بیمارانی که دچار اسهال شدید می‌شوند که با دارو کنترل نمی‌شود، به دلیل از دست دادن آب بدن خود مستعد حملات بعدی کرونا می‌شوند و باید سریعا به پزشک مراجعه کنند.

او ضعف، بی‌حالی و خواب‌آلودگی غیرعادی را عامل مهم دیگری برای مراجعه به پزشک خواند و بیان کرد: اگر روند طبیعی زندگی فرد مختل شده است و ضعف،‌ بی‌حالی و تعریق شدید داشته و تمایل دارد بیش از حد بخوابد باید به پزشک مراجعه کند؛ چه بسا که قلب،‌ ریه یا میزان اکسیژن خونش دچار مشکل شده باشد. با دقت در علائم ذکر شده و درمان به موقع، حال فرد پس از پنج روز رو به بهبودی می‌رود.

کرمانپور ادامه داد: در سویه امیکرون پس از پنج روز انتظار داریم علائم بیمار کاهشی شود، اگر این فرمول رعایت نشود و بهبودی به مرور حاصل نشود، فرد باید به پزشک مراجعه کند؛ زیرا ممکن است در حین ابتلا به کرونا به بیماری‌های دیگری مانند پنومونی، ذات‌الریه، سل و… مبتلا شوند که نیازمند بررسی بیشتر است.

ارتباط کرونا با ترس و استرس

وی با تاکید بر این که کرونا با ترس،‌ وحشت و استرس رابطه مستقیم دارد، گفت‌: هرچه بیمار بترسد یا استرس داشته باشد، علائم بیماری بیشتر می‌شود و هرچه شادتر باشد به راحتی بیماری را شکست می‌دهد.

زمان مناسب تزریق واکسن در صورت ابتلا به کرونا

مدیر اورژانس بیمارستان سینا در ادامه صحبت‌هایش درباره تزریق واکسن کرونا نیز تصریح کرد: کسانی که علائم مشابه سرماخوردگی مانند گلودرد، تب، آبریزش بینی، بدن درد،‌ سردرد و… دارند اگر نوبت تزریق دز سوم واکسن‌شان رسیده است، بهتر است صبر کنند تا ۱۰ روز بعد از بهبود علائم اقدام به تزریق واکسن کنند؛ اما اگر به کرونا مبتلا شدند بهتر است ۴ تا ۸ هفته بعد از بهبودی از کرونا دز یادآور را تزریق کنند. خود ابتلا به کرونا هم نقش یک دز یادآور واکسن را می‌تواند ایفا کند زیرا به فرد ایمنی می‌دهد.

به تست منفی کرونا اکتفا نکنید

وی در ادامه با تاکید بر اینکه در صورت داشتن علائم مشابه سرماخوردگی،‌ به تست منفی کرونا اکتفا نکنید، ادامه داد: امیکرون علائم شدید ندارد و باید با وجود علائم بیماری نکات بهداشتی را رعایت کنید تا مبادا بیماری را به دیگران انتقال دهید. توصیه می‌شود که اگر فرد علائم دارد و تست منفی می‌شود، باز هم مبنا را بر ابتلا به کرونا و منفی کاذب بگذارد و تا از بین رفتن علائم پس از ۱۴ روز از حضور در جمع خودداری کند.

 

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلامتی

فوت ۳۳ بیمار کرونایی در شبانه روز گذشته/ شناسایی ۱۹۹۴ بیمار جدید

منتشر شده

در

توسط

عکس تزئینی است

بنا بر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت در شبانه روز گذشته در ۱۹ استان، هیچ موردی از مرگ و میر بیماران کرونایی گزارش نشده و در ۵ استان نیز، یک نفر جان خود را بر اثر ابتلا به کووید ۱۹ از دست داده است این در حالیست که متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، در مجموع ۳۳ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند.

 بنا بر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت از دیروز تا امروز ۲۶ فروردین ماه ۱۴۰۱ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، یک هزار و ۹۹۴ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۳۴۹ نفر از آنها بستری شدند.

مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۷ میلیون و ۲۰۴ هزار و ۴۹ نفر رسید.

متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۳۳ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۴۰ هزار و ۷۷۷ نفر رسید.

در شبانه روز گذشته در ۱۹ استان، هیچ موردی از مرگ و میر بیماران کرونایی گزارش نشده و در ۵ استان نیز، یک نفر جان خود را از دست داده است.

استانهای سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد، زنجان، سمنان، چهار محال و بختیاری، قزوین، بوشهر، خراسان شمالی، ایلام، مرکزی، اردبیل، یزد، کردستان، قم، همدان، البرز، خوزستان، مازندران و خراسان رضوی مرگ و میر ۰ و استانهای کرمان، لرستان، کرمانشاه، گلستان و هرمزگان مرگ و میر ۱ نفر داشته‌اند.

خوشبختانه تا کنون ۶ میلیون ۹۳۸ هزار و ۴۸۰ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده‌اند.

یک هزار و ۴۸۳ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.

تا کنون ۵۰ میلیون و ۳۱۳ هزار و ۳۵۸ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

در حال حاضر ۳۴ شهرستان در وضعیت قرمز، ۶۹ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۲۹۱ شهرستان در وضعیت زرد و ۵۴ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

 

ادامه مطلب

بین الملل

اظهارات ضد ایرانی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

منتشر شده

در

توسط

سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا با تکرار ادعاهای واهی و خصمانه واشنگتن علیه ایران گفت: باوجود اختلاف‌نظرهایی درخصوص ایران اما ما برای مقابله با تهدیدات و اقدامات تحریک‌آمیز متحد هستیم.

 ند پرایس سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا شامگاه چهارشنبه (به وقت تهران) در نشست خبری هفتگی در پاسخ به سوالی درباره اظهارات اخیر یکی از فرماندهان سپاه درخصوص گرفتن انتقام از عاملان ترور سردار شهید قاسم سلیمانی گفت: من قصد ندارم حرف‌های او را تفسیر کنم اما یادآوری می‌کنم، ما پیشتر هم قاطعانه گفته‌ایم که از شهروندان خود دفاع و محافظت می‌کنیم. این شامل مقامات کنونی و سابق آمریکا هم می‌شود.

بنابر گزارش وب سایت رسمی وزارت امورخارجه آمریکا، پرایس با بیان اینکه درخصوص سیاست ایران، اختلاف نظرهایی وجود دارد، مدعی شد: اما ما در عزم خود برای مقابله با تهدیدها و اقدامات تحریک‌آمیز متحد هستیم و با متحدان و شرکای خود در سراسر جهان و همچنین منطقه برای مقابله با هرگونه حمله احتمالی از سوی ایران همکاری خواهیم کرد.

وی در ادامه اظهارات ضد ایرانی خود گفت: شما شاهد رویکرد ما در برابر سپاه بوده‌اید. اغلب تحریم‌هایی که ما علیه ایران اعمال کرده‌ایم، شامل سپاه نیز می‌شود. ما متعهد به مقابله با فعالیت‌های سپاه از طریق تمامی ابزارهای مناسب هستیم.

سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه “باتوجه به اظهارات ژنرال مارک میلی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا علیه نیروی قدس سپاه، آیا وزارت خارجه، تفاوتی میان سپاه پاسداران و نیروی قدس سپاه  قائل است؟” گفت که از نظر او فهرست آمریکا از گروه‌های به اصطلاح تروریستی خارجی شامل هر دوی آنها می‌شود.

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا به تازگی در جلسه کمیته نیروهای مسلح مجلس سنا مخالفت خود را با حذف نیروی قدس سپاه پاسداران از فهرست موسوم به سازمان‌های تروریستی خارجی اعلام کرده بود.

به گزارش ایسنا، همزمان که مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین وارد مرحله نهایی خود شده و با یک وقفه مواجه شده است، برخی مقامات آمریکایی تلاش می‌کنند مانع از اقدام احتمالی دولت واشنگتن برای حذف نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست به اصطلاح تروریستی آمریکا شوند.

تعدادی از قانون‌گذاران آمریکایی ماه گذشته طی نامه‌ای خطاب به جو بایدن، رئیس جمهور کشورشان گفته‌اند که باتوجه به وجود گزارش‌هایی که نشان می‌دهد مذاکرات وین در حال نزدیک شدن به پایان است، چند موضوع نگران‌کننده وجود دارد که همچنان روی میز مذاکره باقی مانده است – از جمله حذف نام سپاه پاسداران ایران از فهرست تروریستی آمریکا، برداشته شدن برخی تحریم‌های مقامات ایرانی.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان روز دوشنبه در پاسخ به سوالی در ارتباط با دورنمای مذاکرات وین با توجه به زیاده خواهی هایی که آمریکایی ها به تازگی در جریان این مذاکرات بار دیگر مطرح کرده اند، تصریح کرد: ما هنوز به نقطه ای نرسیده ایم که طرف آمریکایی نشان دهد اراده قطعی برای بازگشت به تعهداتش ذیل برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل دارد. متأسفانه آمریکا تلاش می کند و انرژی و وقت خود را مصروف این کرده که اجزا و بخش هایی از فشار حداکثری خود را حفظ کند.

خطیب زاده ادامه داد: آنچه که برای ما اهمیت دارد انتفاع اقتصادی و قطعی مردم از رفع تحریم ها است. سدهایی را طرف آمریکایی در این زمینه ایجاد کرده که منافع مردم ایران از برجام به حداقل برسد و ما با آگاهی کامل این موارد را به طرف مقابل اعلام کردیم.

وی با تأکید بر اینکه ما در راه تحقق منافع مردم ایران و پیشبرد خطوط قرمز خود در این زمینه تحت تأثیر کمپین ها و کارزارهای رسانه ای و اظهارات ضد و نقیض قرار نمی‌گیریم، تصریح کرد: منافع قطعی ملت ایران چراغ راهنمای ما است و نمی دانیم که آیا به توافق می رسیم یا نمی رسیم چرا که آمریکا هنوز اراده لازم را برای رسیدن به توافق نشان نداده است. ما متعهد هستیم که به یک توافق خوب برسیم و اگر این چنین شود حتما عازم وین خواهیم شد.

 

ادامه مطلب

سلامتی

پوشش خودکار بیمه‌ای برای دهک‌های پایین؛ امسال/ پرداخت هزینه‌های درمان نازایی تا ۳۰میلیون تومان

منتشر شده

در

توسط

معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران با اشاره به اینکه بیش از ۶ هزار زوج نابارور تحت پوشش سازمان بیمه سلامت ایران قرار دارند، گفت: برای هر دوره درمان ناباروری ۵۵۰ هزارتومان تا ۴ میلیون تومان در بخش دولتی و ۱ تا ۷ میلیون در بخش خصوصی هزینه می‌شود.

 دکتر مهدی رضایی با اشاره به اینکه آمار دقیقی از تعداد زوج‌های نابارور در دست نیست ولی برآوردها بین ۲.۵ تا ۴ میلیون نفر است، بیان کرد: بیش از ۶ هزار زوج نابارور تحت پوشش سازمان بیمه سلامت ایران قرار دارند که نسبت به تعداد زوج‌های نابارور در کشور آمار قابل توجهی محسوب نمی‌شود.

وی ادامه داد: از سال ۱۴۰۰ بر اساس قانون بودجه و مصوبه هیات وزیران خدمات ناباروری تحت پوشش بیمه پایه قرار گرفت. بر این اساس تسهیلات نسبتا خوبی فراهم شده است به طوری که بیش از ۹۰ درصد هزینه‌ها با تعرفه‌های دولتی و عمومی تحت پوشش قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه زوج ناباروری که تحت پوشش هیچ گونه بیمه‌ای نیستند، می‌توانند با شرایطی تحت پوشش بیمه همگانی قرار گیرند، افزود: بر اساس قانون تسهیلاتی تحت عنوان بیمه همگانی در کشور وجود دارد که افراد فاقد بیمه که امکان پرداخت حق بیمه ندارند، می توانند از خدمات بیمه همگانی بهره‌مند شوند.

رضایی بیان کرد: در قانون بودجه ۱۴۰۱ دهک بندی انجام شده است که بر اساس اطلاعات پایگاه وزارت رفاه دهک‌های پایین جامعه به سازمان بیمه سلامت معرفی و به صورت خودکار تحت پوشش بیمه قرار می گیرند. کسانی که بالای ۳ دهک اول باشند با پرداخت بخشی از حق بیمه می‌توانند تحت پوشش بیمه قرار گیرند.

وی با اشاره به اینکه اعتبارات خدمات ناباروی تقریبا همانند سال گذشته است، گفت: اعتبار لازم برای زوج‌های ناباروری که بخواهند از خدمات درمانی بهره‌مند شوند وجود دارد. خدمات تخصصی ناباروری در طول ۳ دوره تحت پوشش بیمه قرار دارد که حد معمول و معقول خدمت ناباروری است.

بنابر اعلام سازمان بیمه سلامت ایران او در پایان، افزود: برای هر دوره درمان ناباروری ۵۵۰ هزار تومان تا ۴ میلیون تومان در بخش دولتی و ۱ تا ۷ میلیون در بخش خصوصی هزینه می‌شود که تا سه نوبت هم قابل تکرار هست. همچنین علاوه بر بحث خدمتی پرداخت هزینه دارو و تجهیزات پزشکی نیز به صورت مجزا به این تعرفه ها اضافه می‌شود که می‌توان گفت این خدمات حداقل تا ۳۰ میلیون تومان تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد.

 

 

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها