با ما همراه باشید

اخبار 50

بایدن تا به امروز برای رفع تحریم‌ها علیه تهران کاری نکرده است

منتشر شده

در

بایدن تا به امروز برای رفع تحریم‌ها علیه تهران کاری نکرده است

سفیر ایران در اسپانیا گفت: بایدن تا به امروز برای رفع تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبه علیه ایران مطلقا کاری نکرده است.

به گزارش ایسنا، حسن قشقاوی، در مصاحبه با روزنامه اسپانیایی«لاراسون» در پاسخ به این سوال که جو بایدن، رئیس‌جمهور جدید ایالات متحده اطمینان داده است تا زمانی که تهران غنی‌سازی اورانیوم را متوقف نکند، تحریم‌های ایران را لغو نخواهد کرد. آیا ایران بدون لغو تحریم‌ها به میز مذاکره باز خواهد گشت؟ آیا انتظار این را از دولت جدید بایدن داشتید؟ گفت: جهان منتظر است ببیند رویکرد بایدن در مورد مساله هسته‌ای چگونه خواهد بود. سوال اینجاست که آیا رئیس‌جمهور جدید ایالات متحده رویکرد خاص خود را خواهد داشت یا صرفا قدم در مسیر سلف خود، دونالد ترامپ خواهد گذاشت. مشروط کردن لغو تحریم‌ها به توقف غنی سازی اورانیوم، که حرف ترامپ است؛ یعنی این همان چیزی است که ترامپ می گفت در حالیکه رئیس جمهور بایدن قول داده بود راهی متفاوت از سلف خود را در پیش بگیرد.

وی افزود: کسی که به صورت یکجانبه از توافق هسته‌ای خارج شد، دولت ایالات متحده بود که با نقض تعهدات خود ذیل ماده ۲۵ منشور ملل متحد و تهدید سایر کشورها با هدف اجبار آنها به نقض تعهدات، قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل را نیز نقض کرد. اکنون این رئیس‌جمهور بایدن است که باید این رویه و رفتار غلط آمریکا نه تنها در مورد ایران بلکه در خصوص موارد بیشماری از امور بین المللی را اصلاح کند. منظور بنده از تغییر رویکرد و رفتار نیز برداشتن گام‌های عملی از طریق لغو کلیه تحریم‌های اعمال شده غیرقانونی و ناعادلانه علیه ایران است.

این دیپلمات ارشد ایرانی ادامه داد: درست است که از زمان ورود جو بایدن به ریاست جمهوری ایالات متحده زمان زیادی نگذشته است، اما در عین حال این نیز واقعیت دارد که بایدن تا به امروز برای رفع تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبه علیه ایران مطلقا کاری نکرده است. ایران از هیچ توافقی خارج نشده است. توافق همچنان پابرجاست و آنچه لازم است این است که طرفی که آن را نقض کرده و از آن خارج شده، یعنی دولت ایالات متحده، بار دیگر به تعهدات خود تحت همان شرایط پیش بینی شده در توافق عمل کند و سایر تحریم‌های اعمال شده علیه ایران را نیز لغو کند.

سفیر ایران در اسپانیا در پاسخ به این سوال که ایران پس از خروج دونالد ترامپ از برجام شروع به کاهش تدریجی تعهدات هسته‌ای خود کرد، چه اتفاقی باید بیفتد تا تهران به تعهدات بین‌المللی خود باز گردد؟ گفت: در وهله اول، باید همیشه به خاطر داشت که خروج یکجانبه دولت ایالات متحده از توافق هسته‌ای در ماه مه ۲۰۱۸، در حالی اتفاق افتاد که ایران به گواه گزارش‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی کاملا به تعهدات خود در توافق هسته‌ای پایبند بود. ایران حتی تا یک سال پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای هم به انجام کامل کلیه این تعهدات ادامه داد. اما آنچه ایران بعدها، مشخصا در سال ۲۰۱۹، انجام داد، اتخاذ تدابیر جبرانی بود که علی‌رغم توصیف آنها به “کاهش تعهدات” در رسانه‌ها، همه این تدابیر کاملا ذیل مندرجات مفاد ۲۶، ۳۶ و ۳۷ توافق هسته‌ای اتخاذ شدند. به عبارتی؛ مطابق این مفاد، ایران اعلام کرده است که نقض توافق از سوی طرف غربی به این کشور این حق را می‌دهد که “توقف کلی یا جزیی اجرای تعهدات خود” را در دستور کار قرار دهد.

وی ادامه داد: مجدداً تأکید می‌کنم که اقداماتی که ایران در پاسخ به نقض توافق هسته‌ای توسط ایالات متحده (باخروج یکجانبه از آن) و یا اتحادیه اروپا (با عدم انجام اقدامات مشخص برای عمل به تعهدات خود) اتخاذ کرده است، در چند مادهِ خود توافق هسته‌ای پیش‌بینی شده‌اند. به این ترتیب، ایران هرگز توافق را نقض نکرده است، نه قبلا و نه اکنون. لذا، هر آنچه برای از سرگیری اجرای کامل توافق هسته‌ای لازم است را باید در طرف غربی جستجو کرد. و این امر نیز فقط و فقط با لغو تمامی تحریم‌های اعمال شده به ناحق علیه ایران محقق خواهد شد؛ چه تحریم‌های هسته‌ای که لغو آنها در برجام پیش بینی شده و چه تحریم‌های دیگر که دولت آمریکا به بهانه‌های مختلف علیه ایران وضع کرده است.

وی افزود: در ضمن تاکید می‌کنم که صرف یک بیانیه یا موضع‌گیری سیاسی نیز برای این منظور کافی نیست. چنانچه کلیه تحریم‌ها، از جمله تحریم‌های مربوط به فروش نفت ایران یا تحریم‌های وضع شده بر بانک مرکزی کشور در چارچوب یک فرآیند قابل راستی‌آزمایی لغو شوند، ما مشکلی برای از سرگیری کامل تعهداتمان نخواهیم داشت.

قشقاوی در پاسخ به این سوال که آخرین باری که با شما مصاحبه کردم در ابتدای موج ویرانگر ویروس کرونا بود. ایران یکی از کشورهای متاثر از این پاندمی بود و شما قبلاً در مورد مشکلات ناشی از تحریم‌ها و مشکل عدم توانایی خرید داروها توضیح داده بودید. در حال حاضر آیا تحریم‌ها در بحث واکسن هم شما را متاثر می نمایند؟ آیا واکسیناسیون در ایران شروع شده است؟ آیا باید منتظر واکسن ایرانی بمانید؟ همه ملزومات تولید واکسن را در اختیار دارید؟ گفت: در واقع، ایران یکی از اولین کشورهای متاثر از بیماری همه گیر کوید-۱۹ بود، هر چند در حال حاضر وضعیت تغییر کرده و با اقدامات انجام شده، میزان ابتلا به ویروس کرونا و مرگ و میر ناشی از آن به شدت در ایران کاهش یافته است. در ماه گذشته، میانگین روزانه موارد جدید ابتلا به کرونا حدود پنج هزار مورد و مرگ و میر روزانه نیز کمتر از ۱۰۰ نفر بوده است. البته، مشکل هنوز حل نشده است. تحریم‌ها همچنان مردم را متاثر می‌سازند و در مورد واکسن نیز از شدت کمتری برخوردار نیستند. تحریم‌ها مانع از انجام هرگونه تراکنش بانکی با ایران شده‌اند و به این صورت  اجازه فروش هیچ کالا و محصولی را به ایران نمی‌دهند. ایران در مواجهه با این وضعیت سه پروژه برای تولید واکسن آغاز کرد؛ یک پروژه ملی و دو پروژه دیگر با کوبا و  چین. هر سه پروژه بسیار خوب پیش می‌روند. علاوه بر این، با توافقاتی که با کوواکس حاصل شده است، ما از روسیه و سایر کشورها واکسن وارد می‌کنیم. همانطور که رئیس‌جمهور روحانی پیش از این اعلام کرده بود، واکسیناسیون کرونا از تاریخ ۹ فوریه ۲۰۲۱ در ایران با واکسن‌های وارداتی آغاز شد.

وی در پاسخ به این سوال که، وقتی نوبت واکسیناسیون شما در اسپانیا برسد، آیا از واکسن‌های تولید شده در آزمایشگاه‌های انگلیسی و آمریکایی استفاده خواهید کرد، یا منتظر واکسن روسی خواهید ماند؟ تصریح کرد: سخت‌ترین و ناعادلانه ترین تحریم‌های اعمال شده علیه ملت ایران، کار ایالات متحده آمریکا و انگلستان بوده است. وقتی این دو کشور هیچ اهمیتی برای سلامتی و حتی جان شهروندان ایرانی قائل نبوده‌اند، اکنون چگونه می‌توانیم به واکسن‌های آنها اعتماد کنیم؟ با این مقدمه، زمانیکه نوبت واکسیناسیون من در اسپانیا برسد، اگر واکسن کاملاً آمریکایی یا انگلیسی باشد، آن را نمی‌زنم اما اگر تا آن زمان یک واکسن تولید شده در اسپانیا وجود داشته باشد، نه تنها من، بلکه با همه همکارانم در سفارت با کمال میل واکسن خواهیم زد.

این دیپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به سوالی در مورد روابط دو جانبه ایران با اسپانیا، و این که در صورت بهبود روابط با  ایالات متحده، آیا تجارت بین دو کشور دوباره آغاز می‌شود؛ آیا ما یک بار دیگر نفت ایران خواهیم داشت؟ خاطرنشان کرد: روابط ۴۰۰ ساله ایران و اسپانیا، تاریخی است و قدمت آن حتی از موجودیت کشورهایی که امروزه به خود اجازه می‌دهند مانع تجارت آزاد بین ملت‌ها شوند بیشتر است. توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ به از سرگیری تدریجی تجارت بین ایران و اسپانیا (که متاثر از تحریم‌های بین‌المللی قبل از برجام شده بود) کمک کرد و تراز تجاری بین دو کشور به بیش از ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورو رسید. اما خروج یکجانبه دولت ایالات متحده از توافق هسته‌ای در ماه مه ۲۰۱۸ باعث افت شدید این روابط تجاری شد. در واقع، حجم تجارت بین دو کشور امروزه حتی کمتر از زمان تحریم‌های بین‌المللی قبل از سال ۲۰۱۵ است. چنین تراز تجاری، شایسته روابط تاریخی ما نیست.

قشقاوی تاکید کرد: ما در سفارت همیشه در تلاش هستیم تا این جنبه را در روابط دو جانبه با اسپانیا که در سال‌های نه چندان دور ۱۴ درصد از نفت مورد نیاز خود را از ایران وارد می‌کرد، بهبود ببخشیم.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 50

پیری جمعیت؛ بلایی که دیر یا زود گریبانگیر کشور می‌شود

منتشر شده

در

توسط

پیری جمعیت؛ بلایی که دیر یا زود گریبانگیر کشور می‌شود

ایسنا/چهارمحال و بختیاری بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته در آینده‌ای نه چندان دور جمعیت سالمندان در ایران افزایش پیدا می‌کند و ایران از یک کشور جوان به یک کشور سالمند تبدیل می‌شود، پیری جمعیت در کشورها پیامدهای بسیاری دارد، مشکلات اقتصادی یکی از این پیامدها است، به همین دلیل تمامی کشورها سیاست‌هایی برای جلوگیری از پیری جمعیت و برقراری توازن بین جمعیت اتخاذ می‌کنند.

به گزارش ایسنا، نیروی جوان در هر کشور یک سرمایه محسوب می‌شود، زیرا باوجود نیروی جوان در یک کشور امکان رشد، شکوفایی و نوآوری فراهم می‌شود، نیروی جوان در حرکت چرخ‌های اقتصاد بسیار موثر بوده و یکی از مولفه‌های مهم در تامین امنیت یک کشور نیز به شمار می‌رود، بنابراین حضور جوانان در یک جامعه بسیار مهم و حیاتی است.

از طرفی سالمندان به مراقبت‌های بسیاری نیازمند هستند و این مراقبت‌ها نیز عموما هزینه‌هایی را به کشور تحمیل می‌کند، یکی دیگر از مسائل مهم پیرامون سالمندان پرداخت حقوق بازنشستگی است، زمانیکه جمعیت یک کشور به سمت سالمندی حرکت کند و عمده نیروی آن کشور از تولیدکننده به مصرف‌کننده تبدیل شود، مشکلات اقتصادی گوناگونی برای کشور ایجاد می‌شود و به دلیل نبود نیروی جوان مورد نیاز انجام فعالیت‌های اقتصادی و کسب درآمد نیز بسیار سخت خواهد شد.

پیری جمعیت امری طبیعی است و در هر کشوری رخ می‌دهد، به‌همین دلیل در بسیاری از کشورها سیاست‌های گوناگون برای جلوگیری از این موضوع اتخاذ شده و تمرکز بسیاری بر موضوع فرزندآوری و برقراری توازن در جمعیت صورت گرفته است، در ایران نیز طی سالیان گذشته هشدارهای بسیاری مبنی بر حرکت جمعیت به سمت سالمندی بیان شده و به همین دلیل نیاز به فرزندآوری و تلاش برای داشتن جامعه جوان به شدت احساس می‌شود.

البته یکی از موضوعات بسیار مهم در خصوص فرزندآوری در میان خانواده‌های امروزی مسائل اقتصادی است، زیرا داشتن فرزند نیازمند هزینه‌هایی است که شاید تامین آن برای تمامی زوجین کار آسانی نباشد، متاسفانه امروزه بسیاری از زوج‌های جوان حتی توان پرداخت اجاره یک منزل مسکونی را ندارند و خرید خانه برای آن‌ها به امری بسیار سخت و محال تبدیل شده است، البته مشکلات آن‌ها تنها به این مورد ختم نمی‌شود، زیرا باوجود افزایش روز افزون قیمت انواع کالاها حتی خرید مواد خوراکی مورد نیاز و لباس نیز برای افراد با درآمد پایین بسیار دشوار شده و این موضوع بیانگر این است که تشویق زوجین به فرزندآوری و در نتیجه برقراری توازن در جمعیت و جلوگیری از پیری آن به برنامه‌ریزی دقیق و سیاست‌گذاری صحیح در حوزه اقتصاد نیازمند است.

 نیازهای اساسی یک کودک قابل چشم‌پوشی نیست

محمد احمدی_ یکی از افرادی که در یکی از شرکت‌های تولیدی در شهرکرد مشغول به کار است و حدود سه سال از زندگی مشترک او می‌گذرد در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: متاسفانه امروزه تامین هزینه‌های مربوط به زندگی بسیار دشوار است و بنده با وجود اینکه فرزندی ندارم، مشکلات بسیاری در تامین مخارج زندگی دارم، زیرا در بسیاری از موارد با پرداخت اجاره منزل، اقساط تسهیلات گوناگون و خرید مواد خوراکی ضروری در همان روزهای ابتدایی ماه حقوق تمام می‌شود و به همین دلیل تا به حال به داشتن فرزند به صورت جدی فکر نکرده‌ام.

وی افزود: البته که داشتن فرزند برای هر انسانی بسیار شیرین است، اما امروزه نمی‌توان از نیازهای اساسی یک کودک چشم‌پوشی کرد، از آغاز بارداری به دلیل انواع چکاپ‌ پزشکی مورد نیاز برای زنان باردار، هزینه‌های مربوط به داشتن فرزند آغاز می‌شود و تمامی این موارد نیز برای سلامت کودک و مادر ضروری است و نمی‌توان به دلیل مشکل مالی از آن چشم‌پوشی کرد.

احمدی ادامه داد: تامین هزینه‌های مربوط به زایمان و بیمارستان و پس از آن خرید شیرخشک و پوشک و… بسیار سخت است و همین موضوعات باعث می‌شود که جوانان از داشتن فرزند واهمه داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: برخی افراد با وجود اینکه از وضعیت مالی مطلوبی برخوردار هستند، تمایل به داشتن فرزند ندارند، اما بسیاری از زوجین تنها به دلیل مشکلات اقتصادی اقدام به فرزندآوری نمی‌کنند، بنابراین اگر این افراد از لحاظ مالی دارای دغدغه‌های کمتری باشند، برای داشتن فرزند اقدام خواهند کرد، برای مثال استرس افزایش اجاره‌بها منزل و مجبور به نقل‌مکان، افزایش هر روزه قیمت کالاهای ضروری، نداشتن امنیت شغلی بسیاری از افراد و… از مهم‌ترین موانع موجود بر راه زوجین بوده که برطرف شدن آن‌ها نیازمند تدابیری جدی است.

بالا بودن هزینه‌های نگهداری از کودک مانعی برای فرزندآوری

سحر اسدی_مادری که حدود پنج ماه از تولد فرزند او می‌گذرد در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: داشتن فرزند و تجربه حس مادر شدن بسیار خوشایند است، اما برخی افراد باتوجه به وضعیت اقتصادی موجود از فرزندآوری اجتناب می‌کنند، البته بنده باتوجه به اینکه به‌خوبی از میزان هزینه‌های مربوط به داشتن فرزند آگاهی دارم در برخی موارد به این افراد حق می‌دهم.

وی افزود: از هزینه‌های سرسام آور دوران بارداری، زایمان و بیمارستان که بگذریم، تامین هزینه‌های یک کودک بسیار دشوار است، برای مثال شیرخشک و پوشک دو اقلامی است که برای یک کودک بسیار ضروری هستند و نمی‌توان در خرید آن کوتاهی و یا صرفه‌جویی کرد، اما متاسفانه همین اقلام قیمت بسیار بالایی دارند و روز به‌روز نیز قیمت آن‌ها افزایش پیدا می‌کند.

اسدی ادامه داد: کودکان رشد روزانه دارند و بنابراین نمی‌توان از یک لباس برای مدت طولانی برای آن‌ها استفاده کرد، عموما لباس کودکان نیز قیمت بالایی دارد و خرید آن‌ها برای والدین کار آسانی نیست، در صورتیکه تنها مدت کوتاهی نیز قابل استفاده هستند، البته تمامی این موارد مربوط به زمان کودکی است و طبیعی است با رشد کودک هزینه‌های او نیز افزایش پیدا می‌کند و باتوجه به تورم موجود تامین این هزینه‌ها دشوار خواهد شد.

وی عنوان کرد: من و همسرم هر دو شاغل هستیم، اما با این وجود در کنار هزینه‌های فرزندمان برای پرداخت اجاره منزل و سایر موارد گاهی با مشکل رو به‌رو می‌شویم و به همین دلیل فکر می‌کنم برای خانواده‌هایی که تنها یک نفر و مرد خانواده شاغل بوده، داشتن فرزند و پرداخت هزینه‌های مربوط به آن بسیار دشوار است.

کیفیت جمعیت اهمیت بالاتری نسبت به کمیت آن دارد

شهرام مقدس_ جامعه‌شناس در خصوص اهمیت جوانی جمعیت، اظهار کرد: موضوع فرزندآوری پیرو بحث ازدواج است، بنابراین باید بررسی کرد به چه علت شاهد کاهش آمار ازدواج هستیم و این دلایل می‌تواند در موضوع فرزندآوری نیز تاثیر داشته باشند.

وی افزود: درحال حاضر در فضایی قرار داریم که باتوجه به تحولات اقتصادی و اجتماعی نگرانی‌هایی برای تامین آینده در دوره‌های مختلف مطرح می‌شود، در چنین حالتی انسان‌ها به دلیل نبود اطمینان از آینده قادر به انجام یک برنامه‌ریزی صحیح نیستند و نمی‌توانند برای آینده تصمیمات جدی اتخاذ کنند، موضوعات ازدواج و فرزندآوری از استراتژیک‌ترین و بلندمدت‌ترین برنامه‌ریزی‌هایی است که هر انسانی برای آینده خود دارد و موضوعی نیست که بتوان به صورت مقطعی به آن نگاه کرد، زیرا دارای تبعات دائمی و پایدار بوده، بنابراین باید با اطمینان بالایی این تصمیمات اتخاذ شوند.

مقدس با بیان اینکه انسان‌ زمانی یک مسئولیت را برعهده می‌گیرد که برای او منافع و مزایایی داشته باشد، ادامه داد: اگر افراد در فضایی که مجبور هستند، مسئولیت‌پذیر باشند دچار تنش‌های متعدد شوند، احتمال دارد که در مراحلی به‌دلیل تمام شدن توان فرد به سمت راحت‌طلبی و فرار از مسئولیت حرکت کنند، در سیستم‌های سنتی داشتن فرزند یک امتیاز بود، زیرا به‌عنوان یک سرمایه اجتماعی تلقی می‌شد، اما در سیستم جدید و کنونی این کارکردها دچار تغییر شده و در حقیقت فرزندان در زمان گذشته به نوعی کمک‌رسان خانواده بودند، اما امروزه فرزندان تا سن بالایی وابستگی به خانواده را داشته و استقلال یافتن برای آن‌ها مشکل شده، بنابراین برخی عوامل کلان، عوامل خُرد را تحت تاثیر خود قرار داده و منجر به کاهش میزان زاد و ولد شده است.

این جامعه‌شناس عنوان کرد: کیفیت جمعیت از اهمیت بالایی برخوردار بوده و حتی کیفیت جمعیت از کمیت آن مهم‌تر است، زیرا در دنیای امروز بسیاری از کارها به سمت مکانیزه شدن و حذف نیروی کار پیش می‌رود و تمامی این موارد بیان‌کننده این موضوع است که داشتن جمعیت با عده بالا ضرورتی ندارد، بنابراین در این مرحله لازم است افرادی که می‌توانند کیفیت جمعیت را تضمین کنند، مشارکت داشته باشند.

مقدس اضافه کرد: زمانیکه برای فرزندآوری برخی امتیازات درنظر گرفته می‌شود، افرادی که از لحاظ آگاهی و در نتیجه فرزندپروری ضعیف هستند به این کار تشویق می‌شوند و در نتیجه گروه‌هایی از انسان‌ها در آینده وارد جمعیت می‌شوند که کیفیت جمعیت را تغییر داده و این کیفیت را کاهش می‌دهند، زیرا این افراد در خانواده‌های با سطح آگاهی پایین پرورش پیدا کرده و درنتیجه دارای تخصص و مهارت‌های لازم نشده‌اند، در حالیکه جامعه به شدت به افراد متخصص و با مهارت بالا نیازمند است.

وی تصریح کرد: زمانیکه امکانات و منابع کافی در جامعه وجود داشته باشد، خود افراد جامعه قادر به تصمیم‌گیری صحیح در خصوص فرزندآوری هستند، اما زمانیکه امکانات و منابع موجود نباشد، اضطرار برای افزایش جمعیت به تعویق می‌افتد و فرزندآوری جایگاهی در ذهن و تصمیمات افراد نخواهد داشت، بنابراین منابع و امکانات با تصمیم‌گیری درخصوص فرزندآوری رابطه مستقیم و تنگاتنگ دارد.

این جامعه‌شناس بیان کرد: در دهه ۶۰ فرزندآوری رشد بالایی داشت و این موضوع نیز منجر به بروز برخی مشکلات در جامعه شد، برای مثال در زمان مناسب برای متولدین این دهه کار ایجاد نشد و همچنین مشکلاتی در خصوص تامین مسکن و ازدواج این افراد به وجود آمد.

مقدس افزود: جمعیت در حقیقت دارای مکانیزم‌های درونی است و این یعنی هرچقدر درخصوص فرزندآوری تبلیغات انجام شود، احتمال دارد نتیجه مورد انتظار به دست نیاید و این موضوع به دلیل همین مکانیزم‌های درونی جمعیت بوده و بهترین کار این است که فرصت‌های زندگی و امنیت نسبت به آینده برای افراد تضمین شود، سپس جامعه را به یک جامعه رو به توسعه با چشم‌انداز بلندمدت تبدیل کرد، همچنین لازم است روی خانواده موفق و کارکردهای آن متمرکز شده و یک الگو مناسب برای افراد و جامعه ایجاد کنیم، در نتیجه افراد جذب چنین خانواده‌هایی شده و متقاضی داشتن آن می‌‎شوند و این بهترین تبلیغ است.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 50

عمان: از سطح کنونی روابط با اسرائیل راضی هستیم

منتشر شده

در

توسط

عمان: از سطح کنونی روابط با اسرائیل راضی هستیم

وزیر خارجه عمان گفت که کشورش نسبت به سطح کنونی روابط با رژیم صهیونیستی رضایت دارد.

به گزارش ایسنا، به نقل از رویترز، بدر البوسعیدی، وزیر خارجه عمان گفت که کشورش از سطح روابط و گفتگو با رژیم صهیونیستی که شامل کانال‌های مناسب تماس می‌شود، راضی است.

وی گفت که کشورش به صلح میان رژیم صهیونیستی و فلسطینی‌ها بر اساس راهکار تشکیل دو کشور پایبند است.

این اظهارات البوسعیدی در حالی مطرح می‌شود که برخی گمانه‌زنی‌ها از احتمال عادی سازی روابط مسقط و تل آویو بعد از عادی سازی روابط بحرین و امارات با این رژیم حکایت داشت.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 50

جدیدترین آمار مبتلایان و فوتی‌های کرونا در جهان

منتشر شده

در

توسط

 

جدیدترین آمار مبتلایان و فوتی‌های کرونا در جهان

آمار جهانیِ مبتلایان به کروناویروس تاکنون به ۱۰۸ میلیون و ۲۹۸ هزار و ۶۶۸ نفر رسیده و مرگ دو میلیون و ۳۷۸ هزار و ۸۷۳ نفر بر اثر ابتلا به این بیماری تأیید شده است.

به گزارش ایسنا، بنابر تازه‌ترین آمارها تاکنون ۸۰ میلیون و ۳۴۵ هزار و ۴۲۰ نفر از مبتلایان به کووید-۱۹ بهبود یافته‌اند.

روند افزایش آمار ابتلا به بیماری کووید-۱۹ که تاکنون در ۲۱۹ کشور و منطقه در جهان شیوع یافته، ادامه دارد و این بیماری همچنان در دنیا قربانی می‌گیرد.

آمریکا تاکنون با بیش از ۲۸ میلیون مبتلا و بیش از ۴۸۰ هزار قربانی همچنان در صدر فهرست کشورهای درگیر با بیماری کووید-۱۹ قرار دارد.

هند نیز با آمار بیش از ۱۰.۸ میلیون مبتلا پس از آمریکا در رتبه دوم جهانی قرار دارد و آمار مبتلایان به کووید-۱۹ در برزیل هم از ۹.۷ میلیون نفر فراتر رفته است.

همچنین در حال حاضر چهار کشور ایالات متحده، برزیل، مکزیک و هند رکورددارِ شمار قربانیان این بیماری در دنیا هستند.

تعداد جان‌باختگان کووید ۱۹ در انگلیس نیز از ۱۱۵ هزار نفر عبور کرده و این کشور تاکنون بیشترین قربانیان کرونا را در بین کشورهای اروپایی داشته است. به علاوه هم‌اکنون تعداد قربانیان کرونا در ایتالیا هم از ۹۲ هزار نفر عبور کرده و در میان کشورهای اروپایی در رتبه دوم این جدول قرار دارد.

همچنین فرانسه بیش از ۸۰ هزار، روسیه بیش از ۷۸ هزار و آلمان نیز بیش از۶۴ هزار و ۵۰۰ فوتی بر اثر ابتلا به بیماری کووید-۱۹ را گزارش داده‌اند.

پس از این کشورها، اسپانیا با بیش از ۶۴ هزار و ۲۰۰، ایران با بیش از ۵۸ هزار، کلمبیا با بیش از ۵۶ هزار، آرژانتین با بیش از ۴۹ هزار، آفریقای جنوبی با بیش از ۴۷ هزار و پرو با بیش از ۴۳ هزار جان‌باخته دیگر کشورهایی هستند که تاکنون آمار بالای مرگ‌ و میر ناشی از کووید ۱۹ را ثبت کرده‌اند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی “ورلداُمتر”، شمار مبتلایان و قربانیان این بیماری در ۱۰ کشوری که طبق گزارش‌های رسمی بالاترین آمارها را تاکنون داشته‌اند تا صبح امروز (جمعه) به ترتیب به شرح زیر است:

۱. آمریکا: ۲۸ میلیون و ۲ هزار و ۲۴۰ مبتلا، ۴۸۶ هزار و ۹۲۲ قربانی

۲. هند: ۱۰ میلیون و ۸۸۰ هزار و ۶۰۳ مبتلا، ۱۵۵ هزار و ۴۸۴ قربانی

۳. برزیل: ۹ میلیون و ۷۱۶ هزار و ۲۹۸ مبتلا، ۲۳۶ هزار و ۳۹۷ قربانی

۴. روسیه: چهار میلیون و ۲۷ هزار و ۷۴۸ مبتلا، ۷۸ هزار و ۶۸۷  قربانی

۵. انگلیس: سه میلیون و ۹۹۸ هزار و ۶۵۵ مبتلا، ۱۱۵ هزار و ۵۲۹ قربانی

۶. فرانسه: سه میلیون و ۴۰۶ هزار و ۶۸۵ مبتلا، ۸۰ هزار و ۸۰۳ قربانی

۷.اسپانیا: سه میلیون و ۴۱ هزار و ۴۵۴ مبتلا، ۶۴ هزار و ۲۱۷ قربانی

۸. ایتالیا: دو میلیون و ۶۸۳ هزار و ۴۰۳ مبتلا، ۹۲ هزار و ۷۲۹ قربانی

۹. ترکیه: دو میلیون و ۵۶۴ هزار و ۴۲۷ مبتلا، ۲۷ هزار و ۱۸۷ قربانی

۱۰. آلمان: دو میلیون و ۳۲۱ هزار و ۲۱۵ مبتلا، ۶۴ هزار و ۵۱۳ قربانی

براساس آمار فوق در حال حاضر ۲۱ کشور اول این جدول، همگی از رقم یک میلیون ابتلا عبور کرده‌اند و پس از ایالات متحده، هند و برزیل – که سه کشور رکورددار شمار مبتلایان در دنیا هستند – کشورهای روسیه، انگلیس، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، ترکیه، آلمان، کلمبیا، آرژانتین، مکزیک، لهستان، ایران ،آفریقای جنوبی،اوکراین، پرو، اندونزی، جمهوری چک و هلند نیز بیش از یک میلیون مبتلا را ثبت کرده‌اند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها