با ما همراه باشید

اخبار

برگزاری بیش از ۳۰۰ برنامه فرهنگی هفته دفاع مقدس در گیلان

منتشر شده

در

برگزاری بیش از ۳۰۰ برنامه فرهنگی هفته دفاع مقدس در گیلان

 مدیرکل حفظ آثار دفاع مقدس گیلان، از برگزاری بیش از ۳۰۰ برنامه فرهنگی به مناسبت هفته دفاع مقدس در سطح استان گیلان خبر داد و گفت: از ۴۱ پیشکسوت افتخارآفرین دفاع مقدس و مقاومت به صورت نمادین تجلیل می شود.

سرهنگ حسین مصطفی پور در جمع خبرنگاران، به تقارن هفته دفاع مقدس با ایام اربعین حسینی اشاره کرد و گفت: دفاع هشت ساله ما از این جهت مقدس است که متصل به آرمان ها و ارزش ها و فرهنگ عاشوراست و رزمندگان همواره به آموزه های حسینی تاسی می جستند.

وی ایام دفاع مقدس و عملیات ها و ایثارگری ها و شهادت ها را جلوه هایی از حادثه کربلا دانست و افزود: رمز عملیات های رزمندگان متبرک به نام مبارک ائمه اطهار(ع) بود و شعار «یا حسین» به رزمندگان روحیه می داد.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس گیلان، با اشاره به توصیه بزرگان انقلاب به ویژه امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری مبنی بر بزرگداشت هر ساله هفته دفاع مقدس، تصریح کرد: علاوه بر یگان های نظامی، همه دستگاه های علمی و فرهنگی و هنری که متولی تربیت نسل امروز و فردای کشور هستند نیز باید فعالیت های خود را به سمت فرهنگ و معارف دفاع مقدس معطوف کنند.

مصطفی پور، از فعالان حوزه کتاب و نشر نیز خواست نگاه ویژه ای به فرهنگ و آموزه های دفاع مقدس داشته باشند و اضافه کرد: رهبر حکیم و فرزانه انقلاب از آموزه های دفاع مقدس تعبیر به گنجینه کردند، یعنی هر کسی با هر دیدگاه و سلیقه ای می تواند برداشت های لازم را از این منبع سرشار داشته باشد و لذا همه افراد باید پای کار حفظ و نشر فرهنگ دفاع مقدس بیایند و برای نهادینه کردن آن در حد توان ادای دین کنند.

وی هفته دفاع مقدس را محدود به برنامه های نظامی ندانست و یادآور شد: نقش یگان های نظامی در بزرگداشت هفته دفاع مقدس برجسته است، اما باید از فرصت هفته دفاع مقدس برای وحدت کلمه و انسجام ملی استفاده کنیم، زیرا دفاع مقدس هشت ساله نمونه کاملی از اتحاد و انسجام و یکپارچگی ملت ایران اعم از مرد و زن و پیر و جوان است که توانستند از کیان سرزمین خود حراست کنند.

مدیرکل حفظ آثار دفاع مقدس گیلان، با بیان اینکه بدون وحدت کلمه و هم افزایی و یکپارچگی و انسجام در دوران دفاع مقدس به توفیق نمی رسیدیم، اظهار کرد: جهان استکبار و صهیونیستم پشت صدام ایستادند و جنگ را بر ما تحمیل کردند، اما ملت ایران با دست خالی مقابل همه دشمنان ایستاد و از تمامیت ارضی کشور دفاع کرد و اجازه نداد دشمنان به اهداف شوم خودشان برسند لذا این پیروزی نشات گرفته از سلاح و امکانات و اطلاعات و لجستیک نبود، زیرا دشمن ما در همه این حوزه ها قدرت بیشتر داشت، اما آن چیزی که باعث پیروزی جبهه حق شد، حضور مردم از همه اقشار و اصناف و گروه ها و اقوام در کنار نظامیان بود که در نهایت منجر به مدیریت جنگ و پیروزی شد.

وی فرهنگ دفاع مقدس را یک فرهنگ نورانی و ارزشمند دانست و بیان کرد: دفاع مقدس یادآوری می کند که برای پیروزی در همه عرصه ها باید به فرهنگ و معارف دفاع مقدس تاسی بجوییم، زیرا دفاع مقدس هنوز پایان نیافته و ملت ایران همچنان در حال دفاع از کیان انقلاب و فرهنگ مملکت هستند. در واقع دشمنان جنگ در جبهه نظامی را وارد عرصه های فرهنگی و اقتصادی و امنیتی و شناختی کردند و برای ما مشکلات ایجاد می کنند.

مصطفی پور، کلیدواژه فرهنگ دفاع مقدس را وحدت و یکپارچگی ملت ایران دانست و اضافه کرد: وحدت کلمه و انسجام ملی بزرگترین پدافند است و برای پیروزی در جنگ فرهنگی و جنگ اقتصادی باید فرهنگ دفاع مقدس را سرلوحه خویش قرار دهیم تا از این برهه حساس نیز عبور کنیم.

وی در ادامه شعار امسال بزرگداشت هفته دفاع مقدس را «ما مقتدریم» دانست و تاکید کرد: از یک ماه گذشته ستاد استانی بزرگداشت هفته دفاع مقدس به ریاست استاندار و دبیری اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس گیلان برگزار شده و ۲۲ ستاد فرعی در سایر دستگاه ها و یگان های مستقر نیروهای مسلح در استان داریم.

مدیرکل حفظ آثار دفاع مقدس گیلان، از برگزاری بیش از ۳۰۰ برنامه فرهنگی به مناسبت هفته دفاع مقدس در سطح استان گیلان خبر داد و خاطرنشان کرد: برجسته ترین برنامه آیین سراسری تجلیل از یک میلیون پیشکسوت افتخارآفرین دفاع مقدس و مقاومت با حضور رئیس جمهور است که ۳۰ شهریور برگزار می شود لذا سهمیه استان گیلان از این یک میلیون پیشکسوت دوران دفاع مقدس، ۲۰ هزار نفر است که به صورت نمادین از ۴۱ نفر در سالن شهدای ناجای رشت تجلیل خواهیم کرد.

مصطفی پور، از برگزاری نمایشگاه بزرگ رزمی – فرهنگی «گنج مقدس» خبر داد و خاطرنشان کرد: این نمایشگاه با مشارکت همه نهادهای نظامی، انتظامی و فرهنگی استان در لشکر عملیاتی ۱۶ قدس گیلان همراه با استقرار ادوات و تجهیزات جنگی برگزار و هر شب به مدت یک ساعت از شبکه باران در محل نمایشگاه پخش می شود.

وی غبارروبی و عطرافشانی گلزارهای شهدا، مسابقات فرهنگی و ورزشی، میز خدمت و… را از دیگر برنامه ها دانست و تصریح کرد: اجرای سرود و تئاتر خیابانی در پیاده راه فرهنگی رشت با موضوع دفاع مقدس یکی از برنامه های شاخص است. همچنین تجلیل از کادر بهداشت و درمان و خانواده های شهدای مدافع سلامت استان را خواهیم داشت.

مدیرکل حفظ آثار دفاع مقدس گیلان، با اشاره به رونمایی از ۲۵ جلد کتاب دفاع مقدس، اجرای تئاتر «خانه ای برای پرواز» به مدت یک هفته و برگزاری مرحله استانی پنجمین جشنواره ملی فانوس و دومین جشنواره ملی تئاتر سنگر، گفت: در راستای آشنایی دانش آموزان با سیره شهدا طرح «سلاله ها» را برگزار می کنیم. همچنین مستند – مسابقه «دریادلان» با محوریت نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی از شبکه باران پخش می شود.

وی از افتتاح ۴۰ پروژه محرومیت زدایی و عام المنفعه با همکاری سازمان بسیج سازندگی سپاه قدس گیلان خبر داد و بیان کرد: برگزاری یادواره های استانی و شهرستانی شهدا از جمله شهدای منا، نصب تصاویر شهدا در سطح شهرها، توزیع بسته های بهداشتی، فرهنگی و معیشتی، اجرای مسابقات کتابخوانی، مقاله نویسی و عکاسی، برپایی اردوهای محرومیت زدایی و ویزیت رایگان و برگزاری نمایشگاه عکس و کتاب دفاع مقدس در سطح پایگاه های مقاومت بسیج محلات از دیگر برنامه هاست.

مصطفی پور، با اشاره به اجرای دو پویش «اهتزاز پرچم ایران» و «بچه ها و حاج قاسم» توسط کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان، عنوان کرد: پویش نقاشی دفاع مقدس نیز از سوی اداره کل آموزش و پرورش استان برگزار و در شبکه شاد منعکس می شود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز

منتشر شده

در

توسط

آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز(۲۴ آبان ماه) خبر داد.

صادق ضیاییان در گفت و گو با ایسنا افزود: براساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش یابی هواشناسی، امروز(۲۴ آبان ماه) در اکثر مناطق کشور جوی پایدار حاکم است و برای شهرهای صنعتی و پرجمعیت انباشت آلاینده های جوی و کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: سه شنبه (۲۵ آبان ماه) شمالی شدن جریانات روی دریای خزر برای استان‌های ساحلی دریای خزر و اردبیل بارش آغاز خواهد شد و با گذر امواج تراز مبانی، در بخش‌هایی از کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، همدان، مرکزی، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، ارتفاعات و دامنه‌های جنوبی البرز به تدریج اصفهان، شمال بوشهر، شمال فارس، غرب، یزد، خراسان شمالی و خراسان رضوی بارش باران، وزش باد شدید موقت و در مناطق سردسیر و مرتفع بارش برف پیش‌بینی می‌شود. بیشینه مقادیر بارش در این روز برای سواحل دریای خزر انتظار می رود و در نواحی جنوب غرب بارش همراه با رعد و برق خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ادامه داد: چهارشنبه (۲۶ آبان ماه) فعالیت سامانه بارشی با شدت کمتر در استان‌های ساحلی دریای خزر، لرستان، ارتفاعات خوزستان، مرکزی، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، یزد و خراسان رضوی ادامه خواهد داشت. از اواخر وقت چهارشنبه سامانه از شمال شرق کشور خارج می‌شود و طی روزهای پنجشنبه و جمعه (۲۷و ۲۸ آبان ماه) مجدد جوی پایدار بر کشور حاکم خواهد شد و در شهر های پرتردد و صنعتی افزایش غلظت آلاینده‌ها انتظار می‌رود.

وی افزود: طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه (۲۵ و ۲۶ آبان ماه) در نواحی غرب، سواحل دریای خزر، اردبیل، خراسان شمالی و چهارشنبه در نواحی شرق، شمال شرق، مرکز و دامنه‌های جنوبی البرز کاهش محسوس دما بین ۸ تا ۱۲ درجه سانتیگراد رخ خواهد داد. همچنین در این دو روز برای نواحی شمال شرق و شرق وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

به گفته ضیاییان اوایل وقت امروز (۲۴ آبان ماه) تنگه هرمز و شرق خلیج فارس مواج پیش بینی می‌شود همچنین سه شنبه و چهارشنبه (۲۵ و ۲۶ آبان ماه) دریای خزر مواج و توفانی خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده اظهارکرد: آسمان تهران فردا ( ۲۵ آبان ماه) نیمه‌ابری و به‌تدریج ابری با حداقل دمای ۷ و حداکثر دمای ۱۶ درجه سانتیگراد و طی ‌چهارشنبه ( ۲۶ آبان ماه) نیمه‌ابری تا ابری همراه با بارش باران و وزش باد و در اواخر وقت به‌تدریج کاهش ابر با حداقل دمای ۳  و حداکثر دمای ۸  درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

ضیاییان در پایان گفت: طی امروز و فردا (۲۴  و ۲۵ آبان ماه) بندرعباس با دمای ۳۱ و۳۰ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و اراک با  دمای ۱۰ درجه سانتیگراد سردترین مراکز استان‌ کشور هستند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار

اهدای ۱۰۰ هزار جلد کتاب بین جامعه‌ی هدف تا پایان امسال در ایلام

منتشر شده

در

توسط

اهدای ۱۰۰ هزار جلد کتاب بین جامعه‌ی هدف تا پایان امسال در ایلام

ایسنا/ایلام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام گفت: سال گذشته بیش از ۶۰‌ هزار جلد کتاب در میان جوامع هدف توزیع شده و هدف‌گذاری ما تا پایان سال جاری، اهدای ۱۰۰هزار جلد کتاب به علاقه‌مندان در مناطق محروم و کم‌برخوردار استان براساس ذائقه مخاطبان و به یاد و نام ۳۰۰۰ شهید ارزشمند استان است.

«عمران خودآموز» در گفت‌وگو با ایسنا، به اهمیت هفته کتاب و کتابخوانی در کشور اشاره و اظهار کرد: خوشبختانه توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در استان ایلام با بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در چند سال اخیر روندی رو به رشد داشته و اخیراً با افتتاح کتابخانه‌ی تخصصی فرهنگ، هنر و ارتباطات گامی مهم در این زمینه برداشته شده است.

وی گفت: استمرار فعالیت کتابسرا با رویکردی جدی، تخصصی و حرفه‌ای در حوزه‌ی توزیع هدفمند کتاب، خرید حداکثری کتاب از مؤلفان و ناشران بومی، برگزاری برنامه‌های مختلف در فضای مجازی با محوریت کتاب و کتابخوانی، برگزاری مستمر جایزه‌ی کتاب سال استان از سال ۱۳۹۵ تاکنون و… زیرساخت‌های توسعه‌ی کتابخوانی در استان‌ تقویت شده و تلاش داشته‌ایم با شناسایی نیازهای جوامع هدف یار مهربان به‌ صورت حداکثری و گسترده و با سهولت در دسترس مخاطبان قرار گیرد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام افزود: دبدار با نماینده ولی‌فقیه در استان با حضور نمایندگان ناشران و نویسندگان با نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه ایلام ،دیدار با ناشران استانی و اصحاب پیشکسوت قلم به‌صورت محدود و شرکت در مراسم غبارروبی مزار شهدای گمنام شهر ایلام با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برگزار می‌شود.

خودآموز بازدید از کتابفروشی‌های شهر ایلام و بررسی مسائل و مشکلات این قشر پرتلاش فرهنگی و  بازدید از کتابخانه‌های عمومی با همراهی مسئولان را از دیگر برنامه‌های هفته کتاب و کتاب‌خوانی عنوان کرد و گفت: ویژه‌ برنامه‌های کتاب و کتابخوانی در شهرهای مختلف استان و در مجتمع‌های فرهنگی، هنری ادارات تابعه نیز برگزار خواهد شد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام  با بیان اینکه با هدف تجهیز کتابخانه‌های مدارس و مساجد در مناطق محروم و البته رعایت تناسب گروه سنی جوامع هدف بر اساس محتوا و موضوع، کتاب‌های مناسب بین آنها توزیع خواهد شد، گفت: کتاب‌های کمک ‌آموزشی در مناطق محروم در پایه‌های تحصیلی (ابتدایی تا دبیرستان) نیز در هفته‌ی کتاب امسال اهدا خواهد شد.

خودآموز با بیان اینکه سال گذشته بیش از ۳۶۰۰ جلد کتاب کمک ‌آموزشی در میان دانش‌آموزان مستعد کم‌برخوردار در مناطق محروم استان توزیع و اهدا شده است، در خصوص اهدای هدفمند و برنامه‌ریزی ‌شده‌ی کتاب در میان جوامع هدف تصریح کرد: سال گذشته بیش از ۶۰‌ هزار جلد کتاب در میان جوامع هدف توزیع شده و هدف‌گذاری ما تا پایان سال جاری، اهدای ۱۰۰هزار جلد کتاب به علاقه‌مندان در مناطق محروم و کم‌برخوردار استان براساس ذائقه مخاطبان و به یاد و نام ۳۰۰۰ شهید ارزشمند استان است.

وی گفت: هر چند در طول سال کتاب‌هایی برای مخاطبان بزرگسال و کودک و نوجوان در مناطق محروم و کم‌برخوردار با موضوعات مختلف ادبی، مذهبی، دفاع مقدس، آیینی، هنری، ورزشی، تخصصی، علمی، سیاسی، اجتماعی، اعتقادی و… اهدا می‌شود.
وی فرهنگ اهدا کتاب را تقویت بنیادهای انگیزشی مخاطبان عنوان کرد و افزود: یکی از اهداف کلان و بلندمدت این اداره‌کل، توسعه و ترویج حداکثری فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در جامعه مخصوصاً در میان افراد محروم و نیازمند و به‌دور از امکانات فرهنگی بوده است.
خودآموز گفت: یکی از برنامه‌هایی که بسیار مورد استقبال جوامع هدف قرار گرفته، آیین تجلیل از فعالان، خادمان حوزه‌ی نشر، ناشران، نویسندگان، کتابفروشان، ویراستاران، طراحان و … است که هر سال از سوی این اداره کل برگزار شده و امیدواریم بتوانیم در هفته‌ی کتاب به‌ صورت حضوری و با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برنامه‌های شایسته و در خور و شان مخاطبان برگزار کنیم.
وی ادامه داد: بازدید از کتابفروشی‌های استان و خرید کتاب با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در راستای اجرای طرح کتابگردی، برگزاری برنامه نقد و بررسی کتاب با حضور استادان و اهالی قلم و منتقدان به‌صورت مجازی و رونمایی از تازه‌های نشر در سال ۱۴۰۰ از برنامه‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام در هفته‌ی کتاب است.
بیست ‌و نهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران همزمان با سراسر کشور و همراه با اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری از امروز ۲۴ تا ۳۰ آبان‌ماه با شعار «جای خالی را با کتاب خوب پر کنیم» برگزار می‌شود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار

تداوم آلودگی هوای تهران

منتشر شده

در

توسط

تداوم آلودگی هوای تهران

براساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، امروز(۲۴ آبان ماه) هوای تهران در محدوده ناسالم برای گروه های حساس قرار دارد که ناشی از پایداری جو، انباشت آلاینده‌ها و ترافیک صبحگاهی است.

به گزارش ایسنا پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران نشان می‌دهد که در صبح روز دوشنبه (۲۴ آبان ماه) همزمان با افزایش ترافیک صبحگاهی، کیفیت هوا در بیشتر مناطق در محدوده‌ ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس قرار خواهد گرفت که ناشی از حاکمیت پایداری و سکون جو و انباشت آلاینده‌ها طی ساعات گذشته است.

تداوم این شرایط جوی و عدم وزش باد مؤثر در طول روز از پراکندگی آلاینده‌ها جلوگیری خواهد کرد و کیفیت هوا در وضعیت نامطلوب باقی خواهد ماند. پایداری جو تا اواخر وقت دوشنبه (۲۴ آبان ماه) ادامه خواهد داشت و با افزایش ترافیک شامگاهی بر غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد که برقراری وضعیت ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس در بیشتر مناطق پایتخت پیش‌بینی می‌شود.

در صبح روز سه‌شنبه (۲۵ آبان ماه) با آغاز تردد خودروها بر غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد و آسمان غبارآلود ناشی از برقراری وضعیت ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس حاکم می‌شود.

رشد تدریجی ناپایداری جوی در طول روز همراه با افزایش تندی باد تاحدودی سبب پراکندگی آلاینده‌ها خواهد شد. به‌تدریج با افزایش تندی باد همراه با رشد ابرناکی و احتمال رگبار پراکنده تا اواخر وقت سه‌شنبه از میزان غلظت آلاینده‌ها کاسته خواهد شد و در نتیجه بهبود کیفیت هوا در بیشتر مناطق پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش ایسنا، آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۱۴۶ بود و کیفیت هوای پایتخت در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت. آلاینده شاخص هم‌اکنون «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۱۲۰ و کیفیت هوا در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها