با ما همراه باشید

اخبار

برگزاری سمپوزیوم “ملی مداخله در بحران با تأکید بر خودکشی” در دانشگاه اسدآباد

منتشر شده

در

برگزاری سمپوزیوم "ملی مداخله در بحران با تأکید بر خودکشی" در دانشگاه اسدآباد

 سمپوزیوم “ملی مداخله در بحران با تأکید بر خودکشی” به میزبانی دانشگاه سید جمال‌الدین اسدآبادی با همکاری دفتر مشاوره سلامت وزارت علوم تحقیقات و فن‌آوری و دانشکده علوم پزشکی به‌صورت مجازی برگزار شد.

  رئیس دانشگاه سید جمال الدین اسدآبادی یکشنبه ۱۴ شهریور، در این سمپوزیوم که با بیان اینکه دغدغه‌مندانه به این موضوع اجتماعی ورود پیدا کرده‌ایم تا با صاحب نظران این مسئله را برای کشور و جامعه آسیا تبیین کنیم، اظهار کرد: نقش دانشگاه‌های ما به عنوان دانشگاهی که در پنجمین دهه انقلاب فعالیت دارند وارد گفتمانی شده که گفتمان دوم انقلاب بوده و گفتمانی است که از فضای آموزش و پژوهش بنیادی به سمت آموزش و پژوهش‌های کاربردی و جامعه محور در حال حرکت است.

حسین مرادی مخلص گفت: یکی از مباحث و بحران‌های جامعه امروز بحث آسیب‌های اجتماعی بوده که خوشبختانه دانشگاه سیدجمال‌الدین اسدآبادی با استفاده از ظرفیت ملی و همکاری مسئولین شهرستان و با همکاری دانشکده علوم پزشکی اسدآباد در این رابطه گام‌های مانا بردارد و بتواند در رابطه با حل آسیب‌های اجتماعی در موضوعات مختلف چون خودکشی، طلاق، اعتیاد و…در هر فصلی  وارد شده و با جمع‌بندی و ارائه طریق در مباحث فوق وارد برنامه عملیاتی شود.

وی خاطرنشان کرد: دغدغه‌های شهرستان را در مباحث آسیب‌های اجتماعی در کمیته و جلسات مختلفی چون شورای برنامه‌ریزی و امر به معروف و نهی از منکر شهرستان، در جلسه با نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی به عنوان عضو کمیسیون اجتماعی مجلس احصاء و جمع‌بندی کرده و با عقد تفاهم‌نامه با محوریت فرمانداری ،سپاه ،دانشکده علوم پزشکی ،نیروی انتظامی …ماحصل این جلسات اجرا و برگزاری سمپوزیوم  ملی مداخله در بحران به میزبانی دانشگاه جامعه محور سید جمال‌الدین اسدآبادی با محوریت علوم انسانی شد .

مرادی مخلص با اشاره به استقبال بسیاری از صاحب نظران و دانشگاهیان از این سمپوزیوم، یادآور شد: امیدواریم بتوانیم با نقش‌آفرینی در فضای دانشگاهی و آکادمیک گامی تأثیرگذار برداریم.

رئیس دانشکده علوم پزشکی شهرستان اسدآباد هم اظهار کرد: در شهرستان کاری که انجام گرفته یک کار تیمی با همکاری فرمانداری ، دانشگاه سیدجمال‌الدین اسدآبادی ، نیروی انتظامی ، سپاه و بهزیستی بوده و که در قالب چهار کمیته پیگیری ،آموزش ،پیشگیری و درمان در فرمانداری تحت نظر فرمانداری تشکیل شد.

ایرج صالحی با بیان اینکه فاصله علم با  عمل کوتاه شده است، افزود: این مباحث مطرح شده در سمپوزیوم  بلافاصله در سه کمیته پیگیری، پیشگیری و درمان در عمل مورد استفاده قرار خواهد گرفت و امیدواریم با مداخله در امر خودکشی با کمک و همکاری ادارات بتوان در این آسیب اجتماعی نقش مثبتی را ایفا کرد.

برای پیشگیری از خودکشی باید با برنامه ورود کرد

امام جمعه اسدآباد نیز در این جلسه ادامه داد: معضل خودکشی سومین عامل مرگ و میر جهان به شمار می‌رود و ۶۰ سال قبل در ایالت متحده آمریکا در سال ۱۹۶۰ به دلیل افسردگی‌های جامعه مرکزی به نام یاس به عنوان مرکز بین المللی پیشگیری از خودکشی را تأسیس کردند که ۵۰ کشور جهان امروز عضو این مرکز هستند.

حجت الاسلام‌والمسلمین سید موسی حسینی مجد خاطرنشان کرد: روز دهم سپتامبر روز پیشگیری از خودکشی در جهان بوده و همزمانی این سمپوزیوم با این روز، برنامه ارزنده‌ای به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه خودکشی رفتار پیچیده‌ای  بوده و در همه جوامع خود را نشان داده است، گفت: در پیشگیری از خودکشی با مداخلات این امر نیاز به تدوین یک استراتژی بوده که باید با برنامه‌ای دقیق و جامع  ورود پیدا کرد و مهمترین گام در این رابطه تبیین دقیق علت خودکشی بوده که مورد بررسی قرار گیرد و شرایط مهم بحث فرهنگی ،جنسی ،فصلی ،بومی جغرافیایی و سنی را نیز مد نظر قرار داد.

وی با تأکید بر راه‌اندازی و شکل‌گیری مراکز پیشگیری از خودکشی، تصریح کرد: عوامل خطر ساز خودکشی فقر، اشتغال، مشکلات بومی و افسردگی از مواردی است که در بررسی‌ها باید به آن توجه شود.

امام جمعه  اسدآباد کاهش دسترسی به ابزار خودکشی، ارتقاء آموزش عمومی، ارتقاء آموزش اختصاصی کادر درمان، آموزش فرهنگیان و معلمان، روحانیت، توانمندسازی حوزه سلامت در تشخیص بیماران افسرده، ارتقاء مراکز مشاوره با مهارت‌آموزی و آگاهی‌بخشی به خانواده‌ها را از جمله مواردی برشمرد که در بحث پیشگیری و مداخله در خودکشی از نقش مؤثری برخوردار هستند و گفت: باید برای پیشگیری از خودکشی دارای برنامه بلندمدت بود و با قوانین و دستور کار قرار گرفتن برنامه‌های بلندمدت توسط مجلس و دولت  نسبت به این امر  اقدام شود .

وی با تأکید بر ارتقاء مراکز پیشگیری از خودکشی، یادآور شد: در آسیب‌های اجتماعی همواره پیشگیری بهتر از درمان بوده و امیدواریم کارایی  این سمپوزیوم به عنوان الگویی کارساز برای دیگر مناطق. سطح کشور شاهد باشیم .

لزوم مداخله دانشگاه سیدجمال‌الدین اسدآبادی در آسیب‌های اجتماعی اجتناب‌ناپذیر و ضروری است

فرماندار اسدآباد هم با بیان اینکه همواره  دانشگاه‌ها به عنوان  موتور محرکه علم و اندیشه در جامعه مطرح هستند، اظهار کرد: نسل چهارم دانشگاه‌ها باید به سمت جامعه محور حرکت کرده و لزوم مداخله دانشگاه سیدجمال‌الدین اسدآبادی به عنوان یک دانشگاه جامعه محور با مأموریت علوم انسانی در آسیب‌ها و بحران‌های اجتماعی اجتناب‌ناپذیر و ضروری است ضمن اینکه این سمپوزیوم یک الگو مناسب  با ثمرات ارزنده برای مداخله در مسائل مختلف آسیب‌های اجتماعی می‌تواند باشد.

سعید کتابی آسیب‌های اجتماعی را یکی از دغدغه‌های امروز جامعه دانست و افزود: در برنامه ششم توسعه توجه ویژه‌ای به آسیب‌های اجتماعی و برنامه‌های لازم در این رابطه شده است و دانشگاه‌ها در بحث کاهش آسیب‌های اجتماعی نقش بی‌بدیلی دارند.

وی یاد آور شد: تأکید مقام معظم رهبری و نگرانی وی از آسیب‌های اجتماعی گواه دغدغه ایشان نسبت به این معضل بوده و وظیفه همه ما مسئولین ورود در کاهش معضل آسیب‌های اجتماعی است.

کتابی با قدردانی از ریاست دانشگاه سیدجمال و دانشکده علوم پزشکی در برگزاری برنامه فاخر “سمپوزیوم ملی مداخله در بحران با تاکید بر خودکشی”  با حضور اساتید صاحب‌نام، بیان کرد: جلوگیری از اقدام به خودکشی حتی  یک نفر نشان از  آن دارد که مأموریت  خود را در این  سمپوزیوم انجام داده‌ایم.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز

منتشر شده

در

توسط

آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز(۲۴ آبان ماه) خبر داد.

صادق ضیاییان در گفت و گو با ایسنا افزود: براساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش یابی هواشناسی، امروز(۲۴ آبان ماه) در اکثر مناطق کشور جوی پایدار حاکم است و برای شهرهای صنعتی و پرجمعیت انباشت آلاینده های جوی و کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: سه شنبه (۲۵ آبان ماه) شمالی شدن جریانات روی دریای خزر برای استان‌های ساحلی دریای خزر و اردبیل بارش آغاز خواهد شد و با گذر امواج تراز مبانی، در بخش‌هایی از کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، همدان، مرکزی، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، ارتفاعات و دامنه‌های جنوبی البرز به تدریج اصفهان، شمال بوشهر، شمال فارس، غرب، یزد، خراسان شمالی و خراسان رضوی بارش باران، وزش باد شدید موقت و در مناطق سردسیر و مرتفع بارش برف پیش‌بینی می‌شود. بیشینه مقادیر بارش در این روز برای سواحل دریای خزر انتظار می رود و در نواحی جنوب غرب بارش همراه با رعد و برق خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ادامه داد: چهارشنبه (۲۶ آبان ماه) فعالیت سامانه بارشی با شدت کمتر در استان‌های ساحلی دریای خزر، لرستان، ارتفاعات خوزستان، مرکزی، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، یزد و خراسان رضوی ادامه خواهد داشت. از اواخر وقت چهارشنبه سامانه از شمال شرق کشور خارج می‌شود و طی روزهای پنجشنبه و جمعه (۲۷و ۲۸ آبان ماه) مجدد جوی پایدار بر کشور حاکم خواهد شد و در شهر های پرتردد و صنعتی افزایش غلظت آلاینده‌ها انتظار می‌رود.

وی افزود: طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه (۲۵ و ۲۶ آبان ماه) در نواحی غرب، سواحل دریای خزر، اردبیل، خراسان شمالی و چهارشنبه در نواحی شرق، شمال شرق، مرکز و دامنه‌های جنوبی البرز کاهش محسوس دما بین ۸ تا ۱۲ درجه سانتیگراد رخ خواهد داد. همچنین در این دو روز برای نواحی شمال شرق و شرق وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

به گفته ضیاییان اوایل وقت امروز (۲۴ آبان ماه) تنگه هرمز و شرق خلیج فارس مواج پیش بینی می‌شود همچنین سه شنبه و چهارشنبه (۲۵ و ۲۶ آبان ماه) دریای خزر مواج و توفانی خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده اظهارکرد: آسمان تهران فردا ( ۲۵ آبان ماه) نیمه‌ابری و به‌تدریج ابری با حداقل دمای ۷ و حداکثر دمای ۱۶ درجه سانتیگراد و طی ‌چهارشنبه ( ۲۶ آبان ماه) نیمه‌ابری تا ابری همراه با بارش باران و وزش باد و در اواخر وقت به‌تدریج کاهش ابر با حداقل دمای ۳  و حداکثر دمای ۸  درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

ضیاییان در پایان گفت: طی امروز و فردا (۲۴  و ۲۵ آبان ماه) بندرعباس با دمای ۳۱ و۳۰ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و اراک با  دمای ۱۰ درجه سانتیگراد سردترین مراکز استان‌ کشور هستند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار

اهدای ۱۰۰ هزار جلد کتاب بین جامعه‌ی هدف تا پایان امسال در ایلام

منتشر شده

در

توسط

اهدای ۱۰۰ هزار جلد کتاب بین جامعه‌ی هدف تا پایان امسال در ایلام

ایسنا/ایلام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام گفت: سال گذشته بیش از ۶۰‌ هزار جلد کتاب در میان جوامع هدف توزیع شده و هدف‌گذاری ما تا پایان سال جاری، اهدای ۱۰۰هزار جلد کتاب به علاقه‌مندان در مناطق محروم و کم‌برخوردار استان براساس ذائقه مخاطبان و به یاد و نام ۳۰۰۰ شهید ارزشمند استان است.

«عمران خودآموز» در گفت‌وگو با ایسنا، به اهمیت هفته کتاب و کتابخوانی در کشور اشاره و اظهار کرد: خوشبختانه توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در استان ایلام با بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در چند سال اخیر روندی رو به رشد داشته و اخیراً با افتتاح کتابخانه‌ی تخصصی فرهنگ، هنر و ارتباطات گامی مهم در این زمینه برداشته شده است.

وی گفت: استمرار فعالیت کتابسرا با رویکردی جدی، تخصصی و حرفه‌ای در حوزه‌ی توزیع هدفمند کتاب، خرید حداکثری کتاب از مؤلفان و ناشران بومی، برگزاری برنامه‌های مختلف در فضای مجازی با محوریت کتاب و کتابخوانی، برگزاری مستمر جایزه‌ی کتاب سال استان از سال ۱۳۹۵ تاکنون و… زیرساخت‌های توسعه‌ی کتابخوانی در استان‌ تقویت شده و تلاش داشته‌ایم با شناسایی نیازهای جوامع هدف یار مهربان به‌ صورت حداکثری و گسترده و با سهولت در دسترس مخاطبان قرار گیرد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام افزود: دبدار با نماینده ولی‌فقیه در استان با حضور نمایندگان ناشران و نویسندگان با نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه ایلام ،دیدار با ناشران استانی و اصحاب پیشکسوت قلم به‌صورت محدود و شرکت در مراسم غبارروبی مزار شهدای گمنام شهر ایلام با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برگزار می‌شود.

خودآموز بازدید از کتابفروشی‌های شهر ایلام و بررسی مسائل و مشکلات این قشر پرتلاش فرهنگی و  بازدید از کتابخانه‌های عمومی با همراهی مسئولان را از دیگر برنامه‌های هفته کتاب و کتاب‌خوانی عنوان کرد و گفت: ویژه‌ برنامه‌های کتاب و کتابخوانی در شهرهای مختلف استان و در مجتمع‌های فرهنگی، هنری ادارات تابعه نیز برگزار خواهد شد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام  با بیان اینکه با هدف تجهیز کتابخانه‌های مدارس و مساجد در مناطق محروم و البته رعایت تناسب گروه سنی جوامع هدف بر اساس محتوا و موضوع، کتاب‌های مناسب بین آنها توزیع خواهد شد، گفت: کتاب‌های کمک ‌آموزشی در مناطق محروم در پایه‌های تحصیلی (ابتدایی تا دبیرستان) نیز در هفته‌ی کتاب امسال اهدا خواهد شد.

خودآموز با بیان اینکه سال گذشته بیش از ۳۶۰۰ جلد کتاب کمک ‌آموزشی در میان دانش‌آموزان مستعد کم‌برخوردار در مناطق محروم استان توزیع و اهدا شده است، در خصوص اهدای هدفمند و برنامه‌ریزی ‌شده‌ی کتاب در میان جوامع هدف تصریح کرد: سال گذشته بیش از ۶۰‌ هزار جلد کتاب در میان جوامع هدف توزیع شده و هدف‌گذاری ما تا پایان سال جاری، اهدای ۱۰۰هزار جلد کتاب به علاقه‌مندان در مناطق محروم و کم‌برخوردار استان براساس ذائقه مخاطبان و به یاد و نام ۳۰۰۰ شهید ارزشمند استان است.

وی گفت: هر چند در طول سال کتاب‌هایی برای مخاطبان بزرگسال و کودک و نوجوان در مناطق محروم و کم‌برخوردار با موضوعات مختلف ادبی، مذهبی، دفاع مقدس، آیینی، هنری، ورزشی، تخصصی، علمی، سیاسی، اجتماعی، اعتقادی و… اهدا می‌شود.
وی فرهنگ اهدا کتاب را تقویت بنیادهای انگیزشی مخاطبان عنوان کرد و افزود: یکی از اهداف کلان و بلندمدت این اداره‌کل، توسعه و ترویج حداکثری فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در جامعه مخصوصاً در میان افراد محروم و نیازمند و به‌دور از امکانات فرهنگی بوده است.
خودآموز گفت: یکی از برنامه‌هایی که بسیار مورد استقبال جوامع هدف قرار گرفته، آیین تجلیل از فعالان، خادمان حوزه‌ی نشر، ناشران، نویسندگان، کتابفروشان، ویراستاران، طراحان و … است که هر سال از سوی این اداره کل برگزار شده و امیدواریم بتوانیم در هفته‌ی کتاب به‌ صورت حضوری و با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برنامه‌های شایسته و در خور و شان مخاطبان برگزار کنیم.
وی ادامه داد: بازدید از کتابفروشی‌های استان و خرید کتاب با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در راستای اجرای طرح کتابگردی، برگزاری برنامه نقد و بررسی کتاب با حضور استادان و اهالی قلم و منتقدان به‌صورت مجازی و رونمایی از تازه‌های نشر در سال ۱۴۰۰ از برنامه‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام در هفته‌ی کتاب است.
بیست ‌و نهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران همزمان با سراسر کشور و همراه با اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری از امروز ۲۴ تا ۳۰ آبان‌ماه با شعار «جای خالی را با کتاب خوب پر کنیم» برگزار می‌شود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار

تداوم آلودگی هوای تهران

منتشر شده

در

توسط

تداوم آلودگی هوای تهران

براساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، امروز(۲۴ آبان ماه) هوای تهران در محدوده ناسالم برای گروه های حساس قرار دارد که ناشی از پایداری جو، انباشت آلاینده‌ها و ترافیک صبحگاهی است.

به گزارش ایسنا پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران نشان می‌دهد که در صبح روز دوشنبه (۲۴ آبان ماه) همزمان با افزایش ترافیک صبحگاهی، کیفیت هوا در بیشتر مناطق در محدوده‌ ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس قرار خواهد گرفت که ناشی از حاکمیت پایداری و سکون جو و انباشت آلاینده‌ها طی ساعات گذشته است.

تداوم این شرایط جوی و عدم وزش باد مؤثر در طول روز از پراکندگی آلاینده‌ها جلوگیری خواهد کرد و کیفیت هوا در وضعیت نامطلوب باقی خواهد ماند. پایداری جو تا اواخر وقت دوشنبه (۲۴ آبان ماه) ادامه خواهد داشت و با افزایش ترافیک شامگاهی بر غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد که برقراری وضعیت ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس در بیشتر مناطق پایتخت پیش‌بینی می‌شود.

در صبح روز سه‌شنبه (۲۵ آبان ماه) با آغاز تردد خودروها بر غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد و آسمان غبارآلود ناشی از برقراری وضعیت ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس حاکم می‌شود.

رشد تدریجی ناپایداری جوی در طول روز همراه با افزایش تندی باد تاحدودی سبب پراکندگی آلاینده‌ها خواهد شد. به‌تدریج با افزایش تندی باد همراه با رشد ابرناکی و احتمال رگبار پراکنده تا اواخر وقت سه‌شنبه از میزان غلظت آلاینده‌ها کاسته خواهد شد و در نتیجه بهبود کیفیت هوا در بیشتر مناطق پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش ایسنا، آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۱۴۶ بود و کیفیت هوای پایتخت در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت. آلاینده شاخص هم‌اکنون «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۱۲۰ و کیفیت هوا در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها