با ما همراه باشید

اخبار 54

برگشت‌ محصولات کشاورزی بخاطر «ناهماهنگی» بود

منتشر شده

در

برگشت‌ محصولات کشاورزی بخاطر «ناهماهنگی» بود

این روزها بحث برگشت‌خوردن محصولات کشاورزی ما از برخی کشورها داغ است. از بی‌کیفیتی گرفته تا سیاسی‌کاری، علت این موضوع ذکر شده است.

به گزارش ایسنا، روزنامه «جوان» در ادامه نوشت: ورود سم غیرمجاز به محصولات کشاورزی برای سلامت عمومی شهروندان خودمان هم مضر است. به منظور کندوکاو این موضوع و بررسی اطلاعات علمی و جزئی سراغ مدیرکل دفتر آفت‌کش‌های سازمان حفظ نباتات در وزارت جهاد کشاورزی رفته‌ایم. مهندس سیدجواد نوروزیان پیش از سمت فعلی، مدیرکل دفتر پایش و تحلیل خطر و همچنین مسئول نظارت بر شبکه توزیع آفت‌کش‌های کشور هم بوده است. صحبتمان با آقای نوروزیان علاوه بر بحث‌های تخصصی راجع به سموم در حال استفاده در ایران، به یکدستی طعم صیفی‌جات و رنگ سفید وسط گوجه‌فرنگی و سیب‌زمینی‌های بیشتر از یک کیلو هم کشید. گفت وگوی ما با وی به دلیل سابقه کاری و مسئولیت فعلی‌اش حاوی اطلاعات علمی و دقیقی است که موضوع را بیشتر و بهتر روشن می‌کند.

اگر اجازه بدهید گفت‌وگو را با یک پرسش آماری آغاز کنم. تولید خالص محصولات کشاورزی ما چقدر است؟

۱۲۰ ‌میلیون تن در سال.

مصرف سالانه سم در کشور ما چقدر است؟

به طور متوسط ۳۵‌هزار تن. این میزان شامل کل آفت‌کش‌های مصرفی است، اعم از حشره‌کش، قارچ‌کش و علف‌کش.

این میزان مصرف سم در محصولات کشاورزی ما زیاد نیست؟

زیاد نیست. مصرف آفت‌کش‌ها در کشور ما از بسیاری از کشورها کمتر است. ما حتی از اروپا و خیلی از کشورهای پیشرفته هم کمتر سم مصرف می‌کنیم.

در اروپا و امریکا چگونه است؟ ما از آن‌ها بیشتر آفت‌کش استفاده می‌کنیم یا کمتر؟

آمار دقیقی ندارم اما می‌دانم که میزان استفاده از آفت‌کش در کشور ما از اروپا و امریکا کمتر است.

به طور مشخص به پیاز و خیار چقدر سم می‌زنیم؟

آمار تفکیکی برای این محصولاتی که اعلام کردید، ندارم.

پیاز و خیار را برای مثال عرض کردم. چون شنیده‌ایم که سم زیادی نیاز دارد. خودتان برای هر محصولی که آمارش در دسترستان است، میزان مصرف سم را بفرمایید.

این آمارها چون مربوط به دفتر من نمی‌شود، در دسترس من قرار ندارد.

آقای مهندس، این سؤالی است که هم مردم می‌پرسند و هم کارشناسان به آن اذعان دارند: طعم صیفی‌جات در مقایسه با ۲۰-۱۰ سال گذشته عوض شده است. مثلاً گوجه‌فرنگی ۲۰ سال پیش طعمی ترش و رنگی قرمز داشت، اما گوجه‌های الان ترش و قرمزرنگ نیستند. چرا طعم صیفی‌جات یکدست شده است؟

بذرهای مورد استفاده ما در ۲۰-۱۵ سال گذشته بومی بوده است. الان تغییرات خیلی زیادی در این زمینه ایجاد شده است و ما بذرهای زیادی از کشورهای مختلف در همین مثال گوجه‌فرنگی وارد می‌کنیم، مثلاً قبلاً گوجه‌های ریز موسوم به گیلاسی کلاً در ایران موجود نبود، اما الان گوجه‌های گیلاسی به وفور در بازار موجود است. این به خاطر واردات بذر است. محصولات گلخانه‌ای که در ۱۵-۱۰ سال گذشته بسیار بیشتر شده‌اند، غالباً از همین بذرهای وارداتی است. این تغییر طعم فقط به خاطر استفاده از سم نیست.

پس شما هم تأیید می‌کنید که طعم صیفی‌جات عوض و یکدست شده است.

بله. الان شاهد این موضوع هستیم که مثلاً مردم به خیار بومی گرایش بیشتری دارند تا خیارهای گلخانه‌ای. این به خاطر بهتر بودن طعم خیارهای محلی است که با همان بذرهای گذشته کشت می‌شود.

در صحبتتان اشاره کردید که این تغییر طعم‌ها «فقط» به خاطر استفاده از سموم نیست، یعنی استفاده از سم یکی از دلایل تغییر طعم این محصولات است؟

این طور نیست که بگوییم سم باعث تغییر مزه در محصولات کشاورزی شده است. ممکن است یک جایی سم بیشتر از مقدار مورد نیاز و برخلاف دستورالعمل‌ها استفاده شود یا اینکه ترکیبی استفاده شود که طعم را تغییر دهد، اما این‌ها جزء استثنائات است. اینکه این استثناها را عمومیت بدهیم، قیاسی مع‌الفارق است.

پس به نظر شما الان علت تغییر طعم میوه‌ها و صیفی‌جات، بذرهایی است که وارد می‌کنیم؟

یکی از مواردی که ایرانی‌ها به خاطرش اذعان دارند طعم‌ها متفاوت شده است، تغییر در بذر است. شما اگر از کشاورزی محصولی خریداری کنید که از همان بذرهای قدیمی استفاده می‌کند، همان طعم‌های قدیمی را هم خواهید چشید.

کارشناسان تغذیه و کشاورزی بر این عقیده‌اند که سفیدی وسط گوجه‌فرنگی به خاطر وجود نیترات است. نیترات هم در نتیجه استفاده بی‌رویه از سموم و آبیاری با آب آلوده وارد محصولات می‌شود. چه توضیحی برای این پدیده دارید؟

نیترات موجود در محصولات یا از خاک است یا به دلیل استفاده از کود است. کود بیش از اندازه یا کود حاوی فلزات سنگین، باعث می‌شود محصول هم دارای فلزات سنگین شود. با مصرف آفت‌کش، محصولی به دست نمی‌آید که دارای نیترات بالایی باشد.

چه نهادی میزان مصرف کود در محصولات کشاورزی را رصد می‌کند؟

مرجع خاص خودش را دارد.

سازمان غذا و دارو؟

اگر بخواهیم میزان باقی‌مانده نیترات، فلزات سنگین و آفت‌کش‌ها را در محصولات کشاورزی بسنجیم، بله، باید سراغ سازمان غذا و دارو برویم.

فرمودید «باقی‌مانده» فلزات سنگین را سازمان غذا و دارو سنجش می‌کند. متولی شروع این پروسه چه نهادی است؟ یعنی کدام سازمان مسئول این کار است که از ابتدا مراقبت کند سموم و کودها به اندازه وارد محصولات کشاورزی شود؟

همکاران ما برای هر محصول یک دستورالعمل خاص تهیه می‌کنند؛ چه محصولات زراعی و چه محصولات باغی. در این دستورالعمل‌ها مشخص شده است که برای چه محصولی چه سمی و به چه میزانی استفاده شود. اگر طبق این دستورالعمل‌های ما اقدام شود، اتفاقی نمی‌افتد، اما اگر خارج از این دستورالعمل‌ها آفت‌کش استفاده شود، مسلماً مضر خواهد بود.

آقای مهندس ضمانت اجرای این موضوع چگونه است؟ یعنی چه تضمینی وجود دارد که کشاورز در باغ و زمین خود، دستورالعمل شما را جلوی خودش گذاشته و طبق آن عمل کند؟

ضمانت اجرا، آگاهی‌بخشی و ترویج است. هم ما این کار را می‌کنیم، هم سازمان حفظ نباتات استان‌ها. معاونت ترویج هم در سازمان تحقیقات هست که آن‌ها هم این کار را انجام می‌دهند.

متولی مشخص و اصلی آموزش به کشاورزان شما هستید؟

مدیریت حفظ نباتات در استان‌ها این کار را انجام می‌دهد، حتی من این را هم عرض کنم که خود شرکت‌های واردکننده سموم، کارشناسانی دارند که شرکت آن‌ها را به استان‌ها اعزام می‌کند. این کارشناسان با رفتن به مزارع و باغ‌ها نحوه مصرف محصولات شرکتشان، یعنی همان سموم وارداتی را به کشاورزان اعلام می‌کنند. مقوله آموزش کشاورز موضوعی نیست که حتی بخش خصوصی هم از آن غافل باشد.

خب شرکت‌ها که نفع‌شان در استفاده بیشتر از سموم است! منطقاً کارشناسان شرکت‌های خصوصی استفاده بیشتر از سموم را ترویج خواهند کرد.

آن‌ها درست مصرف کردن را به کشاورزان آموزش می‌دهند. سمومی که الان استفاده می‌شود، سمومی است که با کمترین میزان، بیشترین تأثیر را دارند. اگر در گذشته سمومی که مصرف می‌شده، دو در هزار بوده است، الان ۳/ ۰ در هزار مصرف می‌شود. ملاحظه می‌کنید که مصرف سموم چندین برابر کمتر از قبل شده است.

اما سموم جدید فرمول قوی‌تر و اثرات تخریبی بیشتری دارند که مصرف‌شان کمتر شده است.

بله، تأثیر بیشتری دارند، چون از دانش بالاتری برخوردارند. یکی از نتایج کاهش مصرف آفت‌کش‌های جدید، مطابقت با نُرم‌های محیط‌زیستی است. اثرات کمتر روی گرده‌افشان‌ها و زنبورعسل از دیگر نتایج مطلوب آفت‌کش‌های جدید است.

آماری از میزان کم‌خطری و پرخطری آفت‌کش‌های موجود در بازار دارید؟

در سال ۷۵، آفت‌کش‌های کم‌خطر ۲۱درصد، آفت‌کش‌های پرخطر ۲۹‌درصد و ۵۰‌ درصد هم آفت‌کش‌های متوسط خطر بودند. الان فقط ۲‌درصد سم کشور پرخطر و ۹۸‌ درصد سم موجود در بازار کم‌خطر و متوسط خطر است. این تغییرات واقعاً معنادار است.

حالا من به عنوان یک کشاورز، خارج از دستورالعمل‌های شما عمل می‌کنم و با تجربه قبلی خودم از همان آفت‌کش‌های دو در هزار، میزان بیشتری از سم به محصولاتم می‌زنم و در نهایت هم محصولم را در بازار به فروش می‌رسانم. در این روند هیچ نهاد و مرجعی نیست که مانع ورود محصول من به سبد مصرفی خانوار شود.

خب در چنین مواردی سازمان غذا و دارو باید حساسیت بیشتری به خرج دهد.

یعنی در پروسه ورود محصول از سر زمین و باغ به میادین مرکزی فروش، جایی برای سازمان غذا و دارو دیده شده است؟

سازمان غذا و دارو مکلف است با حضور در میادین از محصولات نمونه‌برداری کند.

الان این اتفاق می‌افتد؟

این را باید از مسئولان غذا و دارو بپرسید.

بالاخره شما در این رابطه یک مقام مسئول و مطلع هستید. اگر این اتفاق رخ ندهد و سازمان غذا و دارو سم‌سنجی از محصول نهایی را پیش از مصرف انجام ندهد، عملاً تهیه دستورالعمل‌ها و همه تلاش‌های دیگر شما بی‌فایده است.

طبق بررسی‌هایی که ما انجام داده‌ایم، سازمان غذا و دارو منفعل نیست و نمونه‌برداری‌هایی انجام می‌دهد، اما اینکه شدت و حدت و کیفیت انجام این کار چگونه است، باید از خود سازمان غذا و دارو پرسیده شود.

با همه این تفاصیل، محصولات ما نباید از سایر کشورها برگشت می‌خورد.

در این رابطه اول باید یک بررسی آماری داشته باشیم. اینکه چه میزان کالا صادر می‌شود و چه مقدار برمی‌گردد، مهم است.

این سیب‌زمینی‌های درشت که بعضاً هر یک عددشان بیشتر از یک کیلو هم می‌شود. علتش چیست؟

سم هیچ محصولی را بزرگ نمی‌کند. کود باعث حجیم شدن و بزرگی محصولات می‌شود. در عرف هم می‌گویند که موقع خرید، سیب‌زمینی‌های بزرگ را انتخاب نکنید. خب این به دلیل استفاده از اوره است که باعث حجیم شدن محصولات می‌شود.

متولی کود هم که فرمودید مجموعه شما نیست. کدام سازمان باید میزان مصرف کود در محصولات را بسنجد؟

سازمان خاک و آب در وزارت جهاد کشاورزی.

اجازه بدهید یک وجه اشتراک مصداقی از سؤالات خودم و توضیحات شما بگیرم. سفیدی وسط گوجه‌فرنگی‌ها و درشتی سیب‌زمینی‌ها به خاطر استفاده نادرست از همین سموم و کود است، تأیید می‌کنید؟

بله. یکی از دلایل اندازه‌های نامتعارف میوه‌ها و صیفی‌جات، استفاده نادرست از کودهاست.

دلیل دیگری هم دارد؟

ممکن است دلایل دیگری هم داشته باشد، اما خب آن چیزی که الان اتفاق افتاده به دلیل استفاده ناصحیح از کود است.

چرا مجموعه خاک و آب وزارتخانه شما به این موضوع مهم که با سلامت و امنیت غذایی عموم مردم است، رسیدگی نمی‌کند؟

شما سؤالات سایر مجموعه‌ها را از من می‌پرسید؟! من واقعاً نمی‌توانم به این سؤالات پاسخ بدهم.

آقای مهندس، این‌ها یک زنجیره به هم پیوسته و غیرقابل انفکاک است. من الان از شما آماری در زمینه کود و استفاده از کودها مطالبه نکردم که نیازمند اطلاعات جزئی باشد. نمی‌توانم قبول کنم که شما هیچ اطلاعی در این رابطه ندارید. اینکه محصول نهایی ما فاقد برخی استانداردهاست، یک دغدغه جدی است که شما هم به آن اذعان دارید.

شما درست می‌فرمایید، این یک دغدغه جدی است و می‌طلبد یک هم‌افزایی در این رابطه اتفاق بیفتد و دستگاه‌های مسئول به هم نزدیک‌تر بشوند تا اثر این هم‌افزایی را مردم ببینند.

در لابه‌لای صحبت‌هایتان اشاره داشتید که یکدست شدن طعم صیفی‌جات به خاطر بذری است که اکنون وارد می‌کنیم و قبلاً در بازار موجود نبوده است. کدام نهاد متولی کیفیت‌سنجی بذرهای وارداتی است؟

این را باید از قسمتی دیگر در وزارتخانه جهاد بپرسید که مسئول ثبت بذرهای وارداتی است. آن‌ها به شما توضیح خواهند داد که چه اتفاقاتی لازم است رخ دهد تا یک بذر بتواند در کشور ما ثبت شده و وارد بازار شود.

گفته می‌شود که ما در کشورمان دیگر سیب‌زمینی غیرتراریخته نداریم. این موضوع به خاطر همین بذرهای وارداتی است؟

تراریخته بحث مستوفی دیگری را می‌طلبد.

همین یک مورد خاص فقط. سیب‌زمینی غیرتراریخته داریم؟

من نشنیدم که سیب‌زمینی تراریخته باشد. همه سیب‌زمینی‌های موجود در کشور ما غیرتراریخته است.

من چند سؤال دیگر دارم، منتها در پرسیدنشان تحفظی دارم؛ اینکه مطرح کنم و شما بگویید این سؤال را کس دیگری باید پاسخ بگوید!

سوءتفاهم پیش نیاید. اینکه من در پاسخ برخی سؤالاتتان گفتم از سایر مجموعه‌ها باید بپرسید به این خاطر بود که در کار بقیه دخالت نکرده باشم.

اما آقای مهندس همه سؤالاتی که طرح کردم و سؤالاتی هم که نپرسیدم، حول یک موضوع و آن هم کیفیت محصولات کشاورزی است. این موضوع اگر نگویم کاملاً مرتبط با مجموعه شماست، اقلاً با حوزه کاری شما بی‌ارتباط نیست.

من هم تا جایی که به حوزه کاری‌ام مرتبط بود پاسخ‌های شفافی دادم.

بگذریم. آفت‌کش‌های مصرفی در کشور ما وارداتی است؟

بخش عمده‌ای از تولید ۱۲۰‌ میلیون تن محصولی که در پاسخ اولین سؤال شما اشاره کردم، و این میزان هم برنامه به برنامه افزایش می‌یابد به دلیل استفاده از آفت‌کش‌هاست. بخش زیاد این آفت‌کش‌ها هم تولید داخل است.

در این برنامه‌های تولید که افزایشی است، کیفیت محصولات غذایی فدای کمیت نمی‌شود؟

عرض من چیز دیگری است. کشور ما نیاز به تولید محصول دارد. عنصر کلیدی در این نیاز و در این تولید، آفت‌کش است. اگر از آفت‌کش‌ها استفاده نکنیم، تا ۳۵‌ درصد متحمل خسارت خواهیم شد. آن وقت مابه‌ازای این هدررفت محصول، ما باید واردات داشته باشیم. در تحلیل نهایی هزاران‌هزارمیلیارد خسارت به بار خواهد آمد. ما آزمایشگاه کنترل کیفی مرجع در سازمان حفظ نباتات داریم. علاوه بر این یکسری آزمایشگاه‌های همکار هم داریم. با این ابزارها بر کیفیت آفت‌کش‌های تولید داخل و آفت‌کش‌های وارداتی نظارت می‌کنیم.

آماری از نسبت آفت‌کش‌های وارداتی و تولید داخل دارید؟

۷۵ ‌درصد آفت‌کش‌های مصرفی ما، تولید داخل است.

کشورهای مبدأ واردات آفت‌کش به ایران کدامند؟

چین، هند و اروپا.

خیلی از کشورها سموم قدیمی را رها کرده و به سمت استفاده از آفت‌کش‌های طبیعی گام برداشته‌اند؛ مواردی مثل استفاده از سنجاقک. برنامه‌ای در این زمینه دارید؟

بیش از ۶۰ قلم آفت‌کش در فهرست سموم مجاز کشور ما ثبت شده است که غیرشیمیایی هستند.

از این آفت‌کش‌های غیرشیمیایی استفاده هم می‌شود؟

پیش‌بینی ما این است که امسال ۱۱میلیارد عدد عوامل ماکرو تولید و وارد بشوند. ما در تصویب آفت‌کش‌ها آن چیزی که مدنظرمان است، این است که با محیط‌زیست سازگار باشند و برای حشرات گرده‌افشان خطری نداشته باشند. برخی آفت‌کش‌ها برای زنبور عسل خطرناکند که ما اصلاً آن‌ها را تصویب نمی‌کنیم. حتماً مطلع هستید که زنبور عسل در تولید محصولات کشاورزی چه میزان اثرگذار است، مثلاً در باغ سیبی که زنبور عسل وجود دارد، محصول بهتری به دست می‌آید.

با این همه تدارک، چرا گاهی می‌شنویم محصولات ما برگشت خورد؟

بازگشت محصولات عوامل متعددی دارد. بخشی شانتاژهای سیاسی بود، مثلاً همین که همه گفتند سیب‌زمینی ما از ترکمنستان برگشت خورد، از اساس خلاف واقع است. خود ما به دلیل رعایت نشدن ملاحظات قرنطینه‌ای اصلاً اجازه صادرات سیب‌زمینی به ترکمنستان را صادر نکردیم، یعنی اصلاً سیب‌زمینی به ترکمنستان نرفت که بخواهد برگشت بخورد.

قضیه روسیه چه بود؟

روسیه چهار آفت‌کش را ثبت کرده و به رسمیت شناخته بود که این چهار آفت‌کش در کشور ما تصویب نشده است.

خب چرا پیش از صادرات محصول به روسیه، ما فکری به حال این تفاوت در ثبت آفت‌کش‌ها نکرده بودیم؟

این موارد ممکن است رخ دهد، اما روتین نیست و عمومیت ندارد. نباید هماهنگ‌نبودن بین دستگاه‌ها را به آلوده‌بودن محصول پیوند بزنیم.

یعنی شما می‌فرمایید بازگشت محصولات ما از روسیه به خاطر ناهماهنگی بین دستگاه‌های خودمان بوده است؟

بله.

ما قبلاً هم به روسیه محصول صادر کرده‌ایم و برگشت نخورده است، یعنی به یک‌باره هماهنگی دستگاه‌های ما در صادرات به روسیه تبدیل به ناهماهنگی شده است؟

کشورها می‌توانند استانداردهای مربوط به سلامت را تغییر دهند. همان عددی که شما در سه سؤال قبل فرمودید، کشورها می‌توانند این اعداد را تغییر دهند. برای تطابق با این تغییرات عددی و استانداردی، بازه‌های چهار پنج ماهه کافی نیست. برای اِعمال استانداردهای جدید حداقل یک سال زمان لازم داریم. وسط تولید و کشت نمی‌شود استانداردهای جدید را عملیاتی کرد.

روسیه برای حفظ سلامت شهروندان خودش و ارتقای کیفیت محصولات غذایی‌شان استانداردها را تغییر می‌دهد. این موارد برای ما اهمیت نداشته که محصولاتمان برگشت خورده است؟

برگشت به خاطر آلودگی محصول نبوده است. ناهماهنگی‌ای که عرض کردم باعث برگشت محصولاتمان شد. آفت‌کشی از سوی گلخانه‌دار ما استفاده شده که طبق استانداردهای جدید روسیه نباید استفاده می‌شده و گلخانه‌دار ما هم از این موضوع که جدیداً مورد تصمیم روسیه واقع شده، بی‌اطلاع بوده است. اتفاقاً باید عرض کنم که از قضا، همین آفت‌کش که مورد استفاده گلخانه‌دار ما بوده است، در اروپا هم ثبت شده و کم‌خطر است.

یعنی روسیه محصول ما را به دلیل استفاده از یک آفت‌کش استاندارد و مورد تأیید اروپا برگشت داده است؟

بله. ملاک روسیه این بود که، چون این آفت‌کش را ثبت نکرده است، اجازه ورود محصولات آغشته به این آفت‌کش را هم نمی‌دهد، وگرنه آفت‌کش استفاده شده در محصول ما، همین امروز هم ثبت اتحادیه اروپا را دارد.

یعنی شما می‌فرمایید همین محصولاتی که از روسیه برگشت خورده است، اگر الان به اروپا صادر کنیم، اروپایی‌ها از آن استفاده می‌کنند؟

عرض من چیز دیگری است. آفت‌کش مورد استفاده ما، ثبت‌شده در اروپاست.

اگر نوع آفت‌کش اشکالی نداشته است، پس روسیه به این دلیل محصولات ما را برگشت داده است که میزان استفاده از این آفت‌کش، استاندارد نبوده است.

خیر. دلیل برگشت از روسیه صرفا به خاطر استفاده از یک نوع آفت‌کش بوده است، نه به خاطر میزان مصرف آفت‌کش. روس‌ها گفته‌اند از این آفت‌کش نباید استفاده می‌شده است. هماهنگی‌ها در حال انجام شدن است و در آینده نزدیک این موضوع هم حل خواهد شد.

یعنی برگشت محصولات ما از روسیه، فقط به خاطر ناهماهنگی‌ای بوده که در حال رفع شدن است و ربطی به کیفیت محصولات ما نداشته است؟

بله. خواهش می‌کنم این دو مقوله را از هم تفکیک کنید؛ ناهماهنگی بین دستگاه‌ها و آلودگی محصولات تولیدی. بهتر از من مطلع هستید که عده‌ای سوار بر موج سیاستند. این‌ها می‌خواهند اتفاقات معمولی را به چیزهای دیگری گره بزنند. ما سالانه میلیون‌ها تن محصول صادر می‌کنیم، چرا محصولات ما برگشت نمی‌خورد؟ اصلاً مگر چند محصول ما الان برگشت خورده است؟ همین موارد را هم که عرض کردم، به دلیل ناهماهنگی بوده است و ربطی به آلودگی محصول نداشت. بخش عمده‌ای از اخبار پیرامون بازگشت محصولات، شانتاژ رسانه‌ای است که به مدد توئیتر و فضای مجازی که محیطی بدون بازخواست است، این‌گونه بسط پیدا کرده است.

انتهای پیام

اخبار 54

سیاست‌های شکست‌خورده خود را تکرار نکنید

منتشر شده

در

توسط

سیاست‌های شکست‌خورده خود را تکرار نکنید

فرمانده کل سپاه گفت: آمریکا دیگر چهره یک قدرت فائقه جهانی را ندارد و قوای پیشران قدرت او توسط انقلاب اسلامی چه در ایران عزیز و چه در سایر بلاد اسلامی، فرسوده شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از سپاه نیوز، سردار سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صبح امروز (دوشنبه) در آیین الحاق شناورهای رزمی به نیروی دریایی سپاه در بندرعباس، اظهار داشت: ما از وادی ظلمت به سرزمین نور هدایت شدیم؛ ایرانی که جلال و شوکت و شکوهت در شوکت شیطانی امپراتوری غرب ادغام شده بود، بر اثر انقلاب اسلامی مجد و عظمت فراموش شده خود را بازیافت و اسلام به حاکمیت رسید و تشکیل قدرت داد.

وی گفت: ما از تحریم و پیامدهای آن عبور کرده ایم و معماران آن را شکست داده ایم.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: پیشرفت‌های ما در زمان تحریم بسیار قوی تر، درخشان‌تر و مدرن‌تر از فضای غیر تحریم بوده است.

فرمانده کل سپاه  افزود: قدرت‌های بزرگ در برابر روح آسمانی این انقلاب شکوهند ایستاده اند.واکنش‌های سرسخت استکبار در دفاع مقدس، برای بازگشت دوباره و به دست گرفتن سرنوشت ملت ایران صورت گرفت.ملت ما تجربه‌های سختی در تاریخ گذشته از سلاطین و حاکمان دیده بود و تجربه‌های دردناک از صدر اسلام در حافظه خود داشت.

سردار سلامی گفت: این بار ایران عزیز سرافراز در مقابل همه توطئه‌های جهانی ایستاد.حجم تهاجمات در این ۴۲ سال کاملا جهانی بود و همه قدرت‌های جهان با هم متحد بودند.دشمن تمام زوایای ملت بزرگ ایران از جمله عرصه‌های روانی، اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی را به جغرافیای جنگ تبدیل کرد.

فرمانده کل سپاه  تصریح کرد: در تمام فرازهای سخت ملت عزیز ایران و سایر ملت‌های همراه ایران اسلامی درخشیدند و در هیچ صحنه‌ای عقب ننشستند و تسلیم نشدند.تا امروز که ۴۲ سال از این انقلاب ناب میگذرد، جلال و جبروت شیطانی دشمنان در هم شکسته شده است.آمریکا دیگر چهره یک قدرت فاتح جهانی را ندارد و قادر نیست در هر نقطه دلخواه، سیاست‌های خود را پیش ببرد.قوای پیشران او توسط انقلاب اسلامی چه در ایران و یا سایر بلاد اسلامی فرسوده شده است.

سردار سلامی با بیان اینکه ملت ایران استقلالش را با تحریم عوض نمی‌کند گفت: در عرصه جنگ اقتصادی دشمن، امروز ما بسیار قوی‌تر از آغاز این جنگ هستیم. مقاومت جواب داده است و قوی شدن مسیر قطعی ماست. در دنیای امروز باید قوی بود و یا تسلیم شد.ما با تجربه‌های زیاد از این ۴۲ سال، دریافته ایم در هر نقطه‌ای که دشمنان متمرکز شده اند، ما ایستاده ایم و آنجا قوی‌تر شده ایم. رهبر بزرگ انقلاب اسلامی و ملت عزیز با هم در یک جبهه واحد برای ایستادگی اراده کرده اند و این ایستادن واقعیت پیدا کرده است.

وی افزود: تصور دشمنان این بود که می‌توانند با فشار اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، ارعاب نظامی، تهاجم رسانه‌ای و جنگ نیابتی ملت شریف ایران را از نظام و رهبری عزیز جدا کنند.دشمن تصور می‌کرد می‌تواند ملت را به ستوه بیاورد و آن‌ها را در مسیر تسلیم قرار دهند.ما فهمیده ایم باید در اقتصاد به ظرفیت‌های خود تکیه کنیم. فشار حداکثری و معمار آن، با هم از ملت ایران شکست خورده اند و امروز با یک دشمن شکست خورده روبرو هستیم.

وی گفت: ما باید قوی باشیم، این راهی است که رهبر عزیزمان فرا روی ما گشوده اند و ملت عزیز ما پشتیبان آن بوده اند و باید در اینجا از ملت سرافراز، نجیب، آگاه و هوشمند تشکر کنیم. دشمنان را اگر رها کنیم، آن‌ها رها نمی‌کنند و این سفارش قرآن است.باید دشمن را تعقیب کنیم و اجازه ساماندهی نظامی و سیاسی به آن‌ها ندهیم. امروز برخی رژیم‌های مرتجع، سرزمین‌های اسلام را میزبان سیاست‌های صهیونیست‌ها کرده اند.صهیونیست‌ها شجره ملعونه هستند که در هر سرزمینی رشد می‌کنند ارمغانی جز آتش ندارند.

سردار حسین سلامی افزود: اجازه به صهیونیست‌ها در سرزمین اسلامی چیزی جز دشمنی با مسلمانان نیست.در دوستی با صهیونیست‌ها افراط نکنید و این ازدواج نامبارک هر دوی شما را در آتش قرار می‌دهد.مسلمانان چنین رفتارهایی را از حاکمانشان نمی‌پذیرند.

سردار سلامی خطاب به آمریکایی‌ها افزود: شما در میدان فشار علیه ملت ایران شکست خورده اید و سیاست‌های شکست خورده را تکرار نکنید.دریا یکی از جبهه‌های دفاعی ما است که به وسعت تمام آب‌های جهان گسترش یافته است.این برای دفاع از منافع این ملت عزیز، جمال و شوکت الهی ایران بزرگ است.نیروی مسلح، ارتش و سپاه قهرمان در حال متراکم سازی قدرت خود هستند.

وی گفت: این چهارمین مرحله گسترش کمی و کیفی قدرت در نیروی دریایی سپاه است.از ابتدای سال تاکنون حدود صد فروند شناور دریایی، ۲۰۰ فروند پهپاد تهاجمی، اعزام شناور اقیانوس پیما و امروز صدها فروند شناور رزمی، نشان دهنده بخشی از تلاش گسترده همه خادمان، طراحان و مجریان سیاست‌های دفاعی و قدرتمند ایران عزیز است.

سردار سلامی افزود: نیروی دریایی ما در ارتفاع قدرتمند است و سیستم‌های پرتابگر از هوا برای مقابله با شناورهای دشمن مجهیز می‌شود. ملت ایران استقلالش را با تحریم عوض نمی‌کند ؛روی سطح، افق‌های بلندی برای نیروها طراحی شده است و باز هم گسترش می‌یابد.در زیرسطح در موضوع کشف و مقابله با دشمن، پدیده جدیدی در سپاه شکل گرفته و توسعه می‌یابد.سرافرازی از آن ملت ماست و در همه ارکان دفاعی، رویش قدرت بر مبنای فن آوری‌های مدرن که از ذهن جوانان خلاق ما سرچشمه می‌گیرد وجود دارد.

وی از همه مهندسان، تکنسین‌ها و کارگران شریف، وزارت دفاع و بخصوص نیروی دریایی و فرماندهان که با این حرکت، ناکارآمدی دشمن را رقم زدند و آرامش را به قلب‌های مردم این سرزمین آوردند، قدردانی کرد.
منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 54

محورهای مواصلاتی فارس باز است

منتشر شده

در

توسط

محورهای مواصلاتی فارس باز است

ایسنا/فارس مدیر مرکز مدیریت راه‌های فارس گفت: براساس تصاویر دریافتی از دوربین‌های نظارتی، سامانه‌های ترددشمار و گشت‌های شعب راهداری سراسر استان، در حال حاضر تمام محورهای استان باز و تردد در آنها به روال عادی در جریان است.

حمید احمدی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به آخرین شرایط جوی در محورهای فارس بیان کرد: براساس اطلاعات دریافتی از سامانه‌های هوشمند جاده‌ای و گزارش اعلامی راهداران مستقر در محورها هم‌اینک‌ بارش پراکنده باران در محورهای منتهی به ارسنجان و خرامه در جریان است.

او با بیان اینکه سایر محورهای استان نیمه ابری تا تمام ابری گزارش شده است، ادامه داد: براساس تصاویر دریافتی از دوربین‌های نظارتی، سامانه‌های ترددشمار و گشت‌های شعب راهداری سراسر استان، در حال حاضر تمام محورهای استان باز و تردد در آنها به روال عادی در جریان است.

به گفته احمدی، طی شبانه روز گذشته، کل تردد ثبت شده بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی از ۱۲۸ تردد شمار فعال در محورهای برون شهری، نسبت به روز قبل ۳۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد همچنین سهم وسایل نقلیه سنگین ۱۳ درصد است.

او خاطرنشان کرد: اوج تردد بین ساعات ۷ تا ۸ در محور مرودشت-شیراز و کمترین تردد در محور احشام-لامرد بین ساعات ۹ تا ۱۰ انجام شده است.

مدیر مرکز مدیریت راههای فارس به هموطنان توصیه کرد بدلیل شیوع ویروس کرونا از سفرهای جاده‌ای پرهیز کنند.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 54

فروش فراتر از انتظار کتاب یک شاعر

منتشر شده

در

توسط

فروش فراتر از انتظار کتاب یک شاعر

نسخه‌ای از مجموعه شعرهای «پل الوار» شاعر فرانسوی در یک حراجی به قیمتی فراتر از انتظار فروخته شد.

به گزارش ایسنا و به نقل از فیگارو، یک نسخه از مجموعه شعر «پل الوار» شاعر فرانسوی در حراجی کریستیز به قیمت حدود ۱۷۰ هزار یورو فروخته شد.

مجموعه شعر «محفوظ از شکست» که «خوان میرو» نقاش اسپانیایی تصویرگری آن را برعهده داشته است به عنوان یکی از موفقیت‌آمیزترین کتاب‌های این هنرمند شناخته می‌شود.

کارشناسان ارزش تقریبی این کتاب را حدود ۵۰هزار تا ۷۰هزار یورو برآورد کرده بودند.

این کتاب در سومین بخش از حراجی «کتابخانه آوانگارد» کریستیز به فروش گذاشته شد. کتاب دیگری از شعرهای «تریستان تزارا» شاعر رومانیایی- فرانسوی با تصویرگری «میرو» نیز در همین حراجی درحالی به قیمت ۹۰هزار یورو فروخته شد که ارزش تقریبی آن ۲۰هزار یورو برآورد شده بود.

در جولای ۲۰۱۹ نیز کتاب دیگری از شعرهای «پل الوار» با تصویرگری «پیکاسو» به قیمت ۵۳۲هزار یورو فروخته شد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها