با ما همراه باشید

اخبار 54

بیماران زمینه‌ای و چالش نظام درمان در بحران کرونا

منتشر شده

در

بیماران زمینه‌ای و چالش نظام درمان در بحران کرونا

ایسنا/اصفهان معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، شرایط حساس بیماران زمینه‌ای در بحران کرونا را چالش بزرگی برای نظام درمان دانست و گفت: در ماه‌های اخیر دستورالعمل‌هایی صادر کرده‌ایم که بیمارستان‌ها تمرکز خاصی بر روی بیماری‌های زمینه‌ای داشته باشند، چراکه غفلت از بیماری‌های زمینه‌ای ممکن است منجر به افزایش مرگ‌ومیرها شود.

بهروز کلیدری در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به وضعیت بیماران زمینه‌ای در بحران همه‌گیری کرونا، اظهار کرد: طی ۱۰ ماه گذشته تعداد زیادی از بیماران مبتلا به کووید۱۹ که در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌ها بستری‌شده‌اند مبتلا به یک، دو و گاهی سه بیماری زمینه‌ای بوده‌اند.

وی شایع‌ترین بیماری‌های زمینه‌ای مبتلایان به کووید که طی این مدت در استان ثبت‌شده را دیابت، فشارخون و بعد از آن، بیماری‌های زمینه‌ای تنفسی مثل آسم اعلام کرد و افزود: متأسفانه به همین ترتیب مرگ‌ و میر در این گروه‌ها نیز بیشتر بوده است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: علاوه بر اینکه ابتلا به بیماری کووید۱۹ باعث مرگ‌ومیر بیماران زمینه‌ای می‌شود، برخی بیماری‌های زمینه‌ای نیز در زمان همه‌گیری کرونا غیرقابل‌کنترل شده و در نتیجه منجر به فوت این بیماران می‌شود؛ به‌عنوان نمونه بیمار دیابتی با ابتلا به بیماری کووید دچار قندهای کنترل نشده می‌شود که گاهی همین قندهای کنترل نشده و یا فشارخون غیرقابل‌کنترل، بیمار را از پا درمی‌آورد.

افزایش مرگ‌ومیرها نتیجه غفلت از بیماری‌های زمینه‌ای

وی شرایط حساس بیماران زمینه‌ای در بحران کرونا را چالش بزرگی برای نظام درمان دانست و گفت: بر این اساس و به‌ویژه در ماه‌های اخیر دستورالعمل‌هایی صادر کرده‌ایم که بیمارستان‌ها تمرکز خاصی بر روی بیماری‌های زمینه‌ای داشته باشند، چراکه غفلت از بیماری‌های زمینه‌ای ممکن است منجر به افزایش مرگ‌ومیرها شود.

کلیدری همچنین به ساماندهی کمیته‌های مرگ‌ومیر در استان و بررسی و تحلیل بیش از ۲ هزار پرونده مرگ اشاره و خاطرنشان کرد: نتایج این تحلیل‌ها را برای بیمارستان‌ها نیز ارسال کرده‌ایم، این در حالی است که یکی از نکات اصلی که همواره به بیمارستان‌ها یادآور شده و بر روی آن تمرکز کرده‌ایم توجه جدی به بیماری‌های زمینه‌ای بوده، چراکه اگر بتوانند کنترل خوبی بر روی این بیماری‌ها داشته باشند می‌توانند میزان مرگ‌ومیر را در بیمارستان‌ها کم کنند.

مراجعه نکردن به مراکز درمانی در سایه کروناهراسی و اشغال تخت‌های بیمارستان

وی همچنین به وضعیت برخی از بیماران زمینه‌ای در کشور و استان اصفهان اشاره کرد که به بیماری کووید مبتلا نشدند اما به علت شرایط کرونا نتوانستند خدمات درمانی مناسب دریافت کنند و در این باره تصریح کرد: این موضوع اتفاق بسیار بدی بوده، تا جایی که کرونا هراسی و اشغال تخت‌های بیمارستانی منجر به این شد که بسیاری از این بیماران زمینه‌ای برای کنترل بیماری و مراقبت از خود به مراکز درمانی مراجعه نکنند و قطعاً در کوتاه‌مدت و بلندمدت دچار عوارضی می‌شوند که باعث نگرانی است.

وی با ابراز نگرانی از این‌که در ماه‌ها یا سال‌های آینده با عوارض ناشی از عدم مراقبت بیماران زمینه‌ای طی ۱۰ ماه گذشته مواجه شویم، گفت: البته این موضوع به معنای نداشتن مراقبت کامل نیست، اما مراقبت‌ها به نسبت دوران قبل از همه‌گیری کرونا کاهش قابل‌توجهی داشته و این‌یک دغدغه جدی است.

نگرانی از آسیب‌های بیماران زمینه‌ای در دوران کرونا

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان یادآور شد: از ابتدای شیوع کرونا همواره تأکید می‌کردیم باید همه‌گیری کرونا را طوری کنترل کنیم که تخت‌های بیمارستانی کاملاً اشغال نشود و همه ظرفیت فقط به بیماران کووید اختصاص نیابد تا بیماران غیرکرونایی بی‌پناه نشوند. آسیب‌هایی که بیماران زمینه‌ای در این دوران دیدند دلیل اصلی نگرانی‌های ما بود.

کلیدری به یکی دیگر از آسیب‌های بیماران زمینه‌ای در دوران کرونا اشاره و تصریح کرد: برخی بیماران بعد از ابتلا به کووید و در دوره پست کووید ممکن است دچار عوارضی شوند. واقعیت این است که ناشناخته‌های ما در مورد این بیماری زیاد است و نمی‌دانیم چه اتفاقی برای بیماران خواهد افتاد و عوارضی مثل دیابت، فشارخون، نارسایی کلیه یا حتی سرطان که در بیماران مبتلا به کووید اتفاق می‌افتد هنوز جزو نادانسته‌های ما در این زمینه است.

رصد ۵ ساله وضعیت بیماران مبتلابه کووید

وی با اعلام اینکه مطالعه بزرگی در استان اصفهان با هماهنگی سازمان بهداشت جهانی آغازشده، توضیح داد: در این مطالعه وضعیت بیماران مبتلا به کووید را در یک بازه زمانی ۵ ساله پیگیری کنیم تا ببینیم ابتلا به این بیماری چه تأثیراتی بر روی ساختار بدنی، بیماری‌های زمینه‌ای و بروز بیماری‌های جدید در این افراد می‌گذارد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه هر بیمار کووید که طی این مدت شناسایی و در بیمارستان‌های استان بستری‌شده را وارد این مطالعه می‌کنیم، گفت: وضعیت این بیماران رصد می‌شود تا اگر بیماری جدیدی برای آن‌ها ایجاد شد به‌سرعت شناسایی و به مراکز درمانی معرفی شوند، درعین‌حال که جمع‌آوری اطلاعات در تصمیم‌گیری‌های کلان در استان و کشور نیز مؤثر خواهد بود.

وی با تأکید بر اینکه تمام بیماران پروتکل‌های مراقبتی در بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها دارند، افزود: بیماران غیرکرونایی که مبتلا به بیماری زمینه‌ای هستند نیز پروتکل‌های خود را دارند که در چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنند و چه مراقبت‌هایی نیاز دارند، اما در پیک‌های کرونا به علت شلوغی بیمارستان‌ها و کرونا هراسی، بسیاری از بیماران زمینه‌ای به پزشک مراجعه نمی‌کردند و همین موضوع عوارض ناگواری به دنبال دارد، به همین خاطر طی این مدت تلاش کردیم مراقبت در منزل و ویزیت آنلاین را تقویت کنیم تا بیماران پیگیر وضعیت سلامت خود باشند.

کلیدری همچنین با اشاره به اینکه اطلاعات تمام بیماران مبتلا به کووید که شناسایی می‌شوند ولی نیاز به بستری در مراکز درمانی را ندارند در اختیار مرکز بهداشت استان قرار می‌گیرد، خاطرنشان کرد: وضعیت این بیماران نیز پیگیری می‌شود تا در صورت بروز مشکل همکاران ما در مرکز بهداشت بیمار را برای پیگیری وضعیت درمان به مراکز درمانی هدایت کنند.

وضعیت اصفهان همچنان شکننده است

کلیدری در بخش پایانی صحبت‌هایش با اعلام اینکه در حال حاضر وضعیت شیوع کرونا در استان اصفهان بهبودیافته، اما همچنان شکننده است، تأکید کرد: حساسیت مردم نسبت به بیماری و همراهی آن‌ها برای پیشگیری از انتقال ویروس کرونا عامل اصلی موفقیت در کنترل این همه‌گیری است.

وی خاطرنشان کرد: اگر مردم فکر کنند کرونا تمام‌شده و دوباره دورهم جمع شوند و اجتماعات شکل گیرد تردید نکنید که شاهد موج‌های جدید بیماری خواهیم بود، چراکه در حال حاضر شرایط بسیار شکننده‌ای داریم اما با مراعات مردم تا پایان سال می‌توانیم کنترل نسبی بیماری را داشته باشیم و ان شا الله بعد از آن واکسیناسیون را خواهیم داشت.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از شروع ارائه خدمات غیرکرونایی در بیمارستان‌های استان خبر داد و گفت: کماکان نگران این هستیم که با موج جدید بیماری روبرو شویم و منجر به محدود شدن بخش‌های غیرکرونایی بیمارستان‌ها شود که باعث می‌شود تعدادی از بیماران غیرکرونایی نتوانند خدمات درمانی موردنیاز خود را دریافت کنند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 54

سیاست‌های شکست‌خورده خود را تکرار نکنید

منتشر شده

در

توسط

سیاست‌های شکست‌خورده خود را تکرار نکنید

فرمانده کل سپاه گفت: آمریکا دیگر چهره یک قدرت فائقه جهانی را ندارد و قوای پیشران قدرت او توسط انقلاب اسلامی چه در ایران عزیز و چه در سایر بلاد اسلامی، فرسوده شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از سپاه نیوز، سردار سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صبح امروز (دوشنبه) در آیین الحاق شناورهای رزمی به نیروی دریایی سپاه در بندرعباس، اظهار داشت: ما از وادی ظلمت به سرزمین نور هدایت شدیم؛ ایرانی که جلال و شوکت و شکوهت در شوکت شیطانی امپراتوری غرب ادغام شده بود، بر اثر انقلاب اسلامی مجد و عظمت فراموش شده خود را بازیافت و اسلام به حاکمیت رسید و تشکیل قدرت داد.

وی گفت: ما از تحریم و پیامدهای آن عبور کرده ایم و معماران آن را شکست داده ایم.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: پیشرفت‌های ما در زمان تحریم بسیار قوی تر، درخشان‌تر و مدرن‌تر از فضای غیر تحریم بوده است.

فرمانده کل سپاه  افزود: قدرت‌های بزرگ در برابر روح آسمانی این انقلاب شکوهند ایستاده اند.واکنش‌های سرسخت استکبار در دفاع مقدس، برای بازگشت دوباره و به دست گرفتن سرنوشت ملت ایران صورت گرفت.ملت ما تجربه‌های سختی در تاریخ گذشته از سلاطین و حاکمان دیده بود و تجربه‌های دردناک از صدر اسلام در حافظه خود داشت.

سردار سلامی گفت: این بار ایران عزیز سرافراز در مقابل همه توطئه‌های جهانی ایستاد.حجم تهاجمات در این ۴۲ سال کاملا جهانی بود و همه قدرت‌های جهان با هم متحد بودند.دشمن تمام زوایای ملت بزرگ ایران از جمله عرصه‌های روانی، اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی را به جغرافیای جنگ تبدیل کرد.

فرمانده کل سپاه  تصریح کرد: در تمام فرازهای سخت ملت عزیز ایران و سایر ملت‌های همراه ایران اسلامی درخشیدند و در هیچ صحنه‌ای عقب ننشستند و تسلیم نشدند.تا امروز که ۴۲ سال از این انقلاب ناب میگذرد، جلال و جبروت شیطانی دشمنان در هم شکسته شده است.آمریکا دیگر چهره یک قدرت فاتح جهانی را ندارد و قادر نیست در هر نقطه دلخواه، سیاست‌های خود را پیش ببرد.قوای پیشران او توسط انقلاب اسلامی چه در ایران و یا سایر بلاد اسلامی فرسوده شده است.

سردار سلامی با بیان اینکه ملت ایران استقلالش را با تحریم عوض نمی‌کند گفت: در عرصه جنگ اقتصادی دشمن، امروز ما بسیار قوی‌تر از آغاز این جنگ هستیم. مقاومت جواب داده است و قوی شدن مسیر قطعی ماست. در دنیای امروز باید قوی بود و یا تسلیم شد.ما با تجربه‌های زیاد از این ۴۲ سال، دریافته ایم در هر نقطه‌ای که دشمنان متمرکز شده اند، ما ایستاده ایم و آنجا قوی‌تر شده ایم. رهبر بزرگ انقلاب اسلامی و ملت عزیز با هم در یک جبهه واحد برای ایستادگی اراده کرده اند و این ایستادن واقعیت پیدا کرده است.

وی افزود: تصور دشمنان این بود که می‌توانند با فشار اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، ارعاب نظامی، تهاجم رسانه‌ای و جنگ نیابتی ملت شریف ایران را از نظام و رهبری عزیز جدا کنند.دشمن تصور می‌کرد می‌تواند ملت را به ستوه بیاورد و آن‌ها را در مسیر تسلیم قرار دهند.ما فهمیده ایم باید در اقتصاد به ظرفیت‌های خود تکیه کنیم. فشار حداکثری و معمار آن، با هم از ملت ایران شکست خورده اند و امروز با یک دشمن شکست خورده روبرو هستیم.

وی گفت: ما باید قوی باشیم، این راهی است که رهبر عزیزمان فرا روی ما گشوده اند و ملت عزیز ما پشتیبان آن بوده اند و باید در اینجا از ملت سرافراز، نجیب، آگاه و هوشمند تشکر کنیم. دشمنان را اگر رها کنیم، آن‌ها رها نمی‌کنند و این سفارش قرآن است.باید دشمن را تعقیب کنیم و اجازه ساماندهی نظامی و سیاسی به آن‌ها ندهیم. امروز برخی رژیم‌های مرتجع، سرزمین‌های اسلام را میزبان سیاست‌های صهیونیست‌ها کرده اند.صهیونیست‌ها شجره ملعونه هستند که در هر سرزمینی رشد می‌کنند ارمغانی جز آتش ندارند.

سردار حسین سلامی افزود: اجازه به صهیونیست‌ها در سرزمین اسلامی چیزی جز دشمنی با مسلمانان نیست.در دوستی با صهیونیست‌ها افراط نکنید و این ازدواج نامبارک هر دوی شما را در آتش قرار می‌دهد.مسلمانان چنین رفتارهایی را از حاکمانشان نمی‌پذیرند.

سردار سلامی خطاب به آمریکایی‌ها افزود: شما در میدان فشار علیه ملت ایران شکست خورده اید و سیاست‌های شکست خورده را تکرار نکنید.دریا یکی از جبهه‌های دفاعی ما است که به وسعت تمام آب‌های جهان گسترش یافته است.این برای دفاع از منافع این ملت عزیز، جمال و شوکت الهی ایران بزرگ است.نیروی مسلح، ارتش و سپاه قهرمان در حال متراکم سازی قدرت خود هستند.

وی گفت: این چهارمین مرحله گسترش کمی و کیفی قدرت در نیروی دریایی سپاه است.از ابتدای سال تاکنون حدود صد فروند شناور دریایی، ۲۰۰ فروند پهپاد تهاجمی، اعزام شناور اقیانوس پیما و امروز صدها فروند شناور رزمی، نشان دهنده بخشی از تلاش گسترده همه خادمان، طراحان و مجریان سیاست‌های دفاعی و قدرتمند ایران عزیز است.

سردار سلامی افزود: نیروی دریایی ما در ارتفاع قدرتمند است و سیستم‌های پرتابگر از هوا برای مقابله با شناورهای دشمن مجهیز می‌شود. ملت ایران استقلالش را با تحریم عوض نمی‌کند ؛روی سطح، افق‌های بلندی برای نیروها طراحی شده است و باز هم گسترش می‌یابد.در زیرسطح در موضوع کشف و مقابله با دشمن، پدیده جدیدی در سپاه شکل گرفته و توسعه می‌یابد.سرافرازی از آن ملت ماست و در همه ارکان دفاعی، رویش قدرت بر مبنای فن آوری‌های مدرن که از ذهن جوانان خلاق ما سرچشمه می‌گیرد وجود دارد.

وی از همه مهندسان، تکنسین‌ها و کارگران شریف، وزارت دفاع و بخصوص نیروی دریایی و فرماندهان که با این حرکت، ناکارآمدی دشمن را رقم زدند و آرامش را به قلب‌های مردم این سرزمین آوردند، قدردانی کرد.
منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 54

محورهای مواصلاتی فارس باز است

منتشر شده

در

توسط

محورهای مواصلاتی فارس باز است

ایسنا/فارس مدیر مرکز مدیریت راه‌های فارس گفت: براساس تصاویر دریافتی از دوربین‌های نظارتی، سامانه‌های ترددشمار و گشت‌های شعب راهداری سراسر استان، در حال حاضر تمام محورهای استان باز و تردد در آنها به روال عادی در جریان است.

حمید احمدی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به آخرین شرایط جوی در محورهای فارس بیان کرد: براساس اطلاعات دریافتی از سامانه‌های هوشمند جاده‌ای و گزارش اعلامی راهداران مستقر در محورها هم‌اینک‌ بارش پراکنده باران در محورهای منتهی به ارسنجان و خرامه در جریان است.

او با بیان اینکه سایر محورهای استان نیمه ابری تا تمام ابری گزارش شده است، ادامه داد: براساس تصاویر دریافتی از دوربین‌های نظارتی، سامانه‌های ترددشمار و گشت‌های شعب راهداری سراسر استان، در حال حاضر تمام محورهای استان باز و تردد در آنها به روال عادی در جریان است.

به گفته احمدی، طی شبانه روز گذشته، کل تردد ثبت شده بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی از ۱۲۸ تردد شمار فعال در محورهای برون شهری، نسبت به روز قبل ۳۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد همچنین سهم وسایل نقلیه سنگین ۱۳ درصد است.

او خاطرنشان کرد: اوج تردد بین ساعات ۷ تا ۸ در محور مرودشت-شیراز و کمترین تردد در محور احشام-لامرد بین ساعات ۹ تا ۱۰ انجام شده است.

مدیر مرکز مدیریت راههای فارس به هموطنان توصیه کرد بدلیل شیوع ویروس کرونا از سفرهای جاده‌ای پرهیز کنند.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 54

فروش فراتر از انتظار کتاب یک شاعر

منتشر شده

در

توسط

فروش فراتر از انتظار کتاب یک شاعر

نسخه‌ای از مجموعه شعرهای «پل الوار» شاعر فرانسوی در یک حراجی به قیمتی فراتر از انتظار فروخته شد.

به گزارش ایسنا و به نقل از فیگارو، یک نسخه از مجموعه شعر «پل الوار» شاعر فرانسوی در حراجی کریستیز به قیمت حدود ۱۷۰ هزار یورو فروخته شد.

مجموعه شعر «محفوظ از شکست» که «خوان میرو» نقاش اسپانیایی تصویرگری آن را برعهده داشته است به عنوان یکی از موفقیت‌آمیزترین کتاب‌های این هنرمند شناخته می‌شود.

کارشناسان ارزش تقریبی این کتاب را حدود ۵۰هزار تا ۷۰هزار یورو برآورد کرده بودند.

این کتاب در سومین بخش از حراجی «کتابخانه آوانگارد» کریستیز به فروش گذاشته شد. کتاب دیگری از شعرهای «تریستان تزارا» شاعر رومانیایی- فرانسوی با تصویرگری «میرو» نیز در همین حراجی درحالی به قیمت ۹۰هزار یورو فروخته شد که ارزش تقریبی آن ۲۰هزار یورو برآورد شده بود.

در جولای ۲۰۱۹ نیز کتاب دیگری از شعرهای «پل الوار» با تصویرگری «پیکاسو» به قیمت ۵۳۲هزار یورو فروخته شد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها