با ما همراه باشید

سیاسی

تا زمانی که توافقی در وین حاصل نشود، سیاست خارجی ما در تنگنا قرار دارد/ اردوغان براساس منفعت، سیاست‌های منطقه‌ای خود را تغییر می‌دهد

منتشر شده

در

یک استاد ژئوپلیتیک و کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: سیاست خارجی ما در تنگنا قرار گرفته است؛ البته نمی.خواهم بگویم وزارت امور خارجه مقصر است اما تا زمانی که توافق در وین حاصل نشود این تنگنا وجود دارد. ما باید در رقابت با سایر کشورها قرار بگیریم اما شرایط حضور در رقابت را نداریم.

عبدالرضا فرجی‌راد در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در ارزیابی اهداف سفر رجب طیب اردوغان به عربستان سعودی پس از چند سال تنش در روابط دو کشور و همچنین خبرهای مرتبط با لغو سفر رئیس‌جمهور ترکیه به ایران، در پاسخ به این سوال که آیا آنکارا در حال فاصله گرفتن از تهران است، گفت: دولت ترکیه و شخص آقای اردوغان براساس منفعت پیش می‌روند. امروز ایران تحت تحریم است و این تحریم‌ها باعث شده تا سطح مبادلات تجاری ایران و ترکیه کاهش پیدا کند. از طرفی اقتصاد ترکیه در ماه‌های اخیر ضعیف شد و ارزش پول ملی این کشور کاهش پیدا کرد. امروز آقای اردوغان حرکتی را آغاز کرده تا این شرایط را بهبود ببخشد.

وی ادامه داد: از جمله اقدامات رئیس‌جمهور ترکیه این بود که بتواند اختلافات در منطقه را کاهش داده و سرمایه بیشتری را جذب کند. در همین راستا تلاش کرد ابتدا با امارات و اسرائیل و سپس با عربستان وارد پروسه تنش‌زدایی شود. بنابراین اگر قبول کنیم که روابط میان کشورها بر اساس منفعت شکل می‌گیرد، آقای اردوغان در سال‌هایی که در راس قدرت است، نشان داده که با توجه به منفعت می‌تواند سیاست‌هایش را تغییر دهد و حالا به سمت عربستان رفته است.

وی افزود: ترکیه با به تاخیر انداختن سفرش به تهران پالس‌هایی به عربستان می‌دهد که اولویت ما ریاض است و بعد از آن فکر می‌کنم سفر به تهران هم انجام شود. همچنین شاهد سفر شهباز شریف، نخست‌وزیر پاکستان به عربستان هستیم و او هم این اولویت‌بندی‌هایش را نشان می‌دهد.

این استاد دانشگاه گفت: این موارد نشان می‌دهد سیاست خارجی ما در تنگنا قرار گرفته است؛ البته نمی‌خواهم بگویم وزارت امور خارجه مقصر است اما تا زمانی که توافق در وین حاصل نشود این تنگنا وجود دارد. ما باید در رقابت با سایر کشورها قرار بگیریم اما شرایط حضور در رقابت را نداریم.

وی ادامه داد: همچنین در ماه‌های اخیر شاهد این موضوع هستیم که سعودی‌ها حرکت‌هایی تاکتیکی انجام داده‌اند که باعث شده کشورهای مختلف بتوانند به ریاض نزدیک شوند. بن سلمان در همین راستا سیاست‌های نسبتا مستقلی را نسبت به بحران اوکراین از خود نشان داد که همه این‌ها باعث شد که موتور دستگاه سیاست خارجی سعودی که در زمان روی کار آمدن دموکرات‌ها اندکی خوابیده بود مجددا به حرکت دربیاید؛ در ترکیه، قطر و لبنان به پیش رفتند و در روی کار آمدن مجدد مسلم‌لیگ در پاکستان نقش داشتند. اردوغان هم از این شرایط استفاده کرد که امروز که قیمت نفت بالا رفته از فرصت واردات و سرمایه‌گذاری ریاض در کشورش استفاده کند.

منبع: ايلنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیاسی

کمک معیشتی ماه اول به حساب همه مشمولان قبلی که متقاضی تجدیدنظر در دهک‌بندی فعلی هستند، واریز شود

منتشر شده

در

توسط

رئیس جمهور به سازمان برنامه و بودجه و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دستور داد، کمک معیشتی ماه اول به حساب تمامی افرادی که تا ماه قبل مشمول دریافت یارانه بوده اما در این مرحله کمک معیشتی دریافت نکرده‌اند و متقاضی تجدیدنظر در دهک‌بندی فعلی هستند، واریز شود.

 سید ابراهیم رئیسی پیش از ظهر امروز یکشنبه در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت به سازمان برنامه و بودجه و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دستور داد، کمک معیشتی ماه اول به حساب تمامی افرادی که تا ماه قبل مشمول دریافت یارانه بوده اما در این مرحله کمک معیشتی دریافت نکرده‌اند و متقاضی تجدیدنظر در دهک‌بندی فعلی هستند، واریز شود.

رئیس جمهور در این جلسه گفت: اصل بر اعتماد به خوداظهاری مردم است لذا مبلغ کمک معیشتی ماه اول، به حساب این افراد نیز واریز شود تا به محض تأیید درخواست متقاضیان از سوی دستگاه‌های مسئول، این مبلغ توسط آنها قابل برداشت گردد و در ماه‌های آتی نیز همانند سایر مشمولان، بتوانند مبلغ کمک معیشتی را دریافت نمایند.

دکتر رئیسی در این جلسه  تصریح کرد: وزارت تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی موظف است حداکثر ظرف یک ماه، این درخواست‌ها را بررسی و نتیجه نهایی را به سرپرستان خانوار اعلام نماید.

منبع: ايلنا

ادامه مطلب

سیاسی

رسانه‌های بیگانه با تاکید بر افزایش قیمت‌ها اذهان را آشفته می‌کنند

منتشر شده

در

توسط

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ارقامی که در طرح جدید اقتصادی پرداخت شده با محاسبه انجام شده است و دولت سعی کرده افزایش قیمت‌ها را جبران کند. نقایص جزیی نباید ما را از فواید این کار غافل کند.

غلامعلی حداد عادل، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در پاسخ به این سوال که نظر شما درباره طرح جدید اقتصادی دولت برای افزایش یارانه‌ها چیست و آیا باعث بهبود وضعیت معیشت مردم خواهد شد یا خیر، گفت:  بله. اگر مردم به استدلال‌های رئیس‌جمهور، وزرا و مسئولان دقت کنند، می‌بینند که کشور به چنین جراحی اقتصادی احتیاج دارد. اما مردم توجه دارند که جراحی اقتصادی کار سختی است. هیچ مریضی به خاطر سختی جراحی از طبیب روگردان نمی‌شود. اگر کسی به خاطر سختی درمان از جراحی پرهیز کند، معالجه نخواهد شد. تحمل سختی جراحی، سلامتی درازمدت را برای بیمار تضمین می‌کند. اخیرا جراحی که در اقتصاد اتفاق افتاده است باعث شد تا مردم با افزایش قیمت‌ها رو به رو شوند اما مردم توجه کنند، قبل از آنکه افزایش قیمت‌ها حاصل شود، پول به حساب مردم ریخته شده است. اما بعضی از رسانه‌های بیگانه با تاکید بر افزایش قیمت‌ها اذهان را آشفته می‌کنند. رسانه‌های داخلی باید در این زمینه بیدار و مراقب باشند.

حداد عادل در پاسخ به این سوال که آیا رقم واریز شده رقم مناسبی است یا خیر، گفت: پرداخت این ارقام با محاسبه انجام شده است. دولت سعی کرده تا افزایش قیمت را جبران کند. حتی در دهک‌های اولیه مقداری هم اضافه‌تر واریز شده است. اما ممکن است در مقام اجرا نواقصی وجود داشته باشد. آن‌هایی که اعتراض دارند ثبت نام کنند و در نهایت به این اعتراضات رسیدگی خواهد شد. نقایص جزیی نباید ما را از فواید این کار غافل کند.

منبع: ايلنا

ادامه مطلب

سیاسی

رتبه‌بندی معلمان باید هرچه زودتر اجرایی شود

منتشر شده

در

توسط

نماینده رشت گفت: معمولا اعتراضات و تجمعات فرهنگیان آرام است، اما اگر هم کسی بازداشت می‌شود قطعا سازمان‌های امینتی دقت می‌کنند و افرادی که از چارچوب اعتراض خارج می‌شوند را بازداشت می‌کنند.

جبار کوچکی‌نژاد نماینده مردم رشت در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در رابطه با اعتراضات اخیر و بازداشت معلمان و همچنین تهدیدی که از جانب وزیر آموزش و پرورش خطاب به معلمان مطرح شده بود، گفت: من وقتی تهدید وزیر را در رسانه‌ها دیدم تعجب کردم و خوب شد که آقای وزیر در این زمینه عذرخواهی کرد، اما در خصوص کلیت این مساله معتقد به این هستم که یک وقتی شما این حرف را به کل فرهنگیان خطاب می‌کنید که آن کسی که به فرض اعتراض می‌کند اخراج می‌شود؛ در صورتی که قانون اساسی اعتراض را حق مردم ایران می‌داند و این درست نیست.

وی ادامه داد: چند روز قبل مقام معظم رهبری دیداری با کارگران داشتند و در این دیدار تاکید کردند که وقتی کارگران به خاطر ظلمی که به آن‌ها می‌شود اعتراض می‌کنند، حق دارند، یعنی ایشان برای کارگران حق اعتراض قائل شدند. اما در مجموع این نوع صحبت کردن با فرهنگیان اتفاق خوبی نیست.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در رابطه با لایحه رتبه‌بندی و تاخیر در اجرای این مصوبه، عنوان کرد: درخصوص موضوع رتبه‌بندی ما از ابتدا به مسأله رتبه‌بندی به این شکل معترض بودیم، این چیزی که تصویب شد یک رتبه‌بندی تقریبا شسته و رفته‌ای است و رتبه‌‌بندی به آن شکل که مدنظر و قابل توجه بود، در آن نیست.

وی اضافه کرد: در هر حال همین را هم دارند با تأخیر اجرا می‌کنند، ما انتظار داشتیم که در هفته معلم این را اعلام کنند و احکام فرهنگیان صادر شود اما هنوز در کمیسیون‌های دولت دست به دست می‌شود. خب با این وضعیت اجرای آن زمان‌بر می‌شود، چراکه بعد از این باید شیوه نامه اجرایی تدوین شود، به شخصه معتقدم که باید سرعت بدهند و مصوبه مجلس را به سرعت اجرا کنند، اگر این را اجرا کنند تا حدی دغدغه‌ها رفع شده و فرهنگیان آرام می‌شوند.

کوچکی‌نژاد در رابطه موضوع بازداشت معلمان، عنوان کرد: البته معمولا اعتراضات و تجمعات فرهنگیان آرام است، اما اگر هم کسی بازداشت می‌شود قطعا سازمان‌های امینتی دقت می‌کنند و افرادی که از چارچوب اعتراض خارج می‌شوند را بازداشت می‌کنند. شما می‌بینید مثلاً ۵۰۰ نفر معلم اعتراض می‌کنند ولی ۳ نفر بازداشت می‌شوند، مشخص است که آن ۳ نفر یک بحث‌های امنیتی دارند که بازداشت شدند نه به عنوان یک معلم معترض.

منبع: ايلنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها