با ما همراه باشید

اخبار 56

تبیین اهداف بعثت/ولایت محور وحدت است

منتشر شده

در

تبیین اهداف بعثت/ولایت محور وحدت است

ایسنا/فارس دبیر جامعه روحانیت مبارز استان فارس گفت: از آیات و روایت اینگونه برداشت می‌شود که هدف اصلی بعثت انبیاء چهار اصل مهم تعلیم و تربیت، آزادسازی فکر بشر از غل و زنجیرها، عدالتخواهی و تکمیل فضائل اخلاقی بوده است.

حجت الاسلام والمسلمین سید محی‌الدین طاهری در اولین همایش شورای وحدت نیروهای انقلاب اسلامی استان فارس، با تبریک ایام پرفروغ فجر انقلاب اسلامی، گفت: انبیاء با تکمیل و گسترش فضائل اخلاقی در جامعه، بشر دوران جاهلیت را در مسیر تعلیم و تربیت قرار دادند و در پرتو اخلاق الهی دست به تربیت انسان ها زدند و سپس همان افراد با بهره گیری از اخلاق الهی و تعلیم انبیاء غل و زنجیرهای فکری خود را شکسته و در مسیر عدالتخواهی و گسترش عدالت به مبارزه با طاغوتیان برخاستند.

به گزارش ایسنا به نقل از جامعه روحانیت مبارز فارس، طاهری در تبیین اهداف بعثت خاطرنشان کرد: عدالت خواهی و دعوت مردم به عدالت که از دیگر اهداف بعثت بوده و تنها زمانی دستیافتنی است که فکر انسان‌ها آزاد بوده و قابلیت پذیرش حق را داشته باشند و از همین رو می‌توان تعالی فکر و اندیشه و آزاد کردن فکر مردم از تعصبات و هوا و هوس های نفسانی از مهمترین اهداف انبیاء بوده است.

زنجیر فکری سلاح اصلی شیطان است

تولیت آستان مقدس حضرت سید علاءالدین حسین(ع)، غل و زنجیر فکری را سلاح اصلی شیطان در انحراف انسان ها دانست و گفت: جنود شیطان همواره با کمک گرفتن از همین سلاح باعث انحراف بشریت شده و همین زنجیر فکری و تعصبات کورکورانه باعث امتناع از پذیرش حق توسط بشریت بوده است.

دبیر جامعه روحانیت مبارز استان فارس همچنین با اشاره به قیام پیامبران الهی در راستای آزادی فکر انسان‌ها، گفت: آنچه باعث از بین رفتن برخی از قیام‌های مردمی در برخی کشورها شد این بود که آن قیام‌ها الهی نبود و قیام کنندگان به دنبال حقیقت نبودند؛ اگرچه در ابتدا و در ظاهر شعارهایی به ظاهر الهی را سر دادند ولی در ادامه از حقیقت و اهداف الهی دور شدند و در واقع حاکمین آنها از اخلاق الهی و اسلامی دور بودند و به دنبال شکستن غل و زنجیر فکری و رفتن به سمت نوعی دیگر از این غل و زنجیرها بودند.

طاهری در تشریح تعالی اخلاقی و تکمیل فضائل اخلاقی، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم سید جعفر شهیدی، افزود: مرحوم شهیدی در بخش‌هایی از کتاب تاریخ تحلیلی خود می‌نویسد “پیامبر در میان آدم‌هایی مبعوث شد که برای قتل و خونریزی از هم سبقت می‌گرفتند، اما شما می‌بینید پیامبر عظیم الشأن از همین بشریت جاهل انسان‌هایی را ساختند که در تقوا و عدالت از یکدیگر سبقت می‌گرفتند.”

ماندگاری انقلاب اسلامی به دلیل حاکم بودن اخلاق الهی در حاکمان است

دبیر جامعه روحانیت فارس یکی از دیگر عوامل نابودی و انحطاط برخی انقلاب ها را دور بودن حاکمین آنها از اخلاق الهی و اسلامی دانست و گفت: ماندگاری و پویایی انقلاب اسلامی ایران به دلیل حاکم بودن اخلاق الهی و اسلامی حضرت امام خمینی رحمة الله علیه و رهبر معظم انقلاب اسلامی است.

او ادامه داد: در دهه اول انقلاب شخصیتی چون امام راحل در رأس حاضر بودند که همه توجهات ایشان به خداوند و رضایت معبود بود و وقتی دیدگاه و فکر الهی باشد جامعه را هم به همین سمت و سو سوق می‌دهد و همین موضوع باعث پشتیبانی مردم از ایشان در همه عرصه‌ها شد.

طاهری گفت: پس از ارتحال امام عظیم الشأن، امام خامنه‌ای سکاندار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران شدند و دقیقا همانند حضرت امام عمل کردند و قدم جای قدم‌های امام گذاشتند و بدین خاطر ما امروز به روشنی شاهد نفوذ کلام رهبر معظم انقلاب بین مردم جهان هستیم و این نفوذ برگرفته از تقوا و پیروی از دستورات الهی است.

کار نیروهای انقلاب منحصر به ایام انتخابات نیست

دبیر جامعه روحانیت شیراز با تاکید بر اهمیت مسئله وحدت گفت: اگر اتحاد و انسجام بین خودمان را حفظ کنیم و اخلاق را سرلوحه خود قرار دهیم در این مسیر موفق خواهیم شد و در غیر این صورت دستیابی به این اهداف شدنی نیست.

تولیت آستان مقدس حضرت سید علاءالدین حسین(ع)، خاطرنشان کرد: وحدت و یکی بودن رمز پیروزیست و خطر واقعی تعصبات و بسته بودن فکر است و کار نیروهای انقلاب نباید فقط منحصر در ایام انتخابات باشد و کسی که دغدغه انقلاب را دارد و خود را وفادار به انقلاب و ولایت می‌داند باید در تمام ایام به دنبال گسترش اخلاق و توسعه فکری مردم باشد و در مسیر الهی قدم بگذارد و جاذب دل‌های مردم باشد.

او گفت: اگر نیروهای ولایتمدار دنبال کننده همین مسیر و عامل به اخلاق الهی باشند قادر خواهند بود زنجیرهای فکری مردم را بشکنند و بصیرت را در جامعه بسط و گسترش دهند، شهید عزیزمان حاج قاسم سلیمانی، نمونه بارز اخلاق‌مداری و حرکت کننده در مسیر الهی بود.

تخریب رقیب و غوغاسالاری کار حرکت کنندگان بر مدار باطل است

طاهری با قدردانی از خدمات رئیس قوه قضائیه و اخلاق مداری آیت‌الله رئیسی در ایام انتخابات ریاست جمهوری گذشته، گفت: وظیفه ما تبیین و بیان حقایقی کتمان شده و گسترش راستگویی در جامعه است. تخریب رقیب و غوغاسالاری اخلاق افرادیست که بر مدار باطل حرکت می‌کنند. اخلاق انقلابیون تبیین حقایق است.

او با بیان اینکه لازمه زدودن انحصار و زنجیرهای فکری وحدت و همدلی است، گفت: وحدت باید حول محور ولایت فقیه باشد نه هر اجتماعی و فلسفه تشکیل شورای وحدت در کشور همین اصل است.

طاهری با بیان اینکه امروز علم اسلام در اختیار ولی فقیه است، گفت: برای رسیدن به وحدت حول محور ولایت ابتدا باید سعه صدر و قدرت پذیرش یکدیگر را داشته باشیم و منیت های موجود را کنار بزنیم و سپس با کمک یکدیگر و دسته جمعی در راه تبعیت از رهبری قدم برداریم.

تکذیب حمایت شورای وحدت از عامل برجام

دبیر جامعه روحانیت مبارز استان فارس، ضمن تکذیب حمایت شورای وحدت از شخصی که یکی از دلایل و عوامل وضعیت کنونی و قضیه برجام است، گفت: بین شورای وحدت و شورای ائتلاف استان هیچ تفاوتی نیست همه یکی هستند و جامعه روحانیت بر هر دو شورا اشراف و نظارت دارد که ان شاءالله همین وحدت الگوی کشور نیز خواهد بود و در آینده ای نزدیک شاهد یکی شدن این دو مجموعه در کل کشور نیز خواهیم بود.

طاهری ادامه داد: شورای وحدت استان فارس با باز کردن بال خود، در گستره‌ای وسیعتر از تمام نیروهایی که دل در گرو انقلاب و نظام دارند استفاده خواهد کرد. در این شورا هیچ گروهی نسبت به گروه دیگر ارجحیت ندارد و همه یکسان هستند و با یاری خداوند متعال در آینده نزدیک تمام اعضای این شورا طبق ساز و کارهایی که اعلام شده، انتخاب و توسط مسئولین مربوطه به عموم مردم معرفی خواهند شد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 56

اعلام وضعیت هشدار در شمال هند در پی شکستن یخچال طبیعیِ هیمالیا

منتشر شده

در

توسط

اعلام وضعیت هشدار در شمال هند در پی شکستن یخچال طبیعیِ هیمالیا

در پی شکسته شدن بخشی از یخچال طبیعی هیمالیا، مقامات هندی در برخی مناطق شمالی این کشور وضعیت هشدار اعلام کردند.

به گزارش ایسنا، مقامات هندی اعلام کردند: در پی شکسته شدن بخشی از یخچال طبیعی هیمالیا و جاری شدن سیلاب شدید از ساکنان روستاهای حاشیه رودخانه ها درخواست کردند تا خانه های خود را تخلیه کنند.

گفته شده یخچال طبیعی بزرگ در ایالت اوتارخند در شمال هند شکسته شده و باعث بروز بهمن در نزدیکی یک پروژه برق آبی شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از اسپوتنیک نیوز، صدها نیروی پلیس مرزی برای انجام عملیات نجات به منطقه اعزام شده اند. احتمال تلفات انسانی در این حادثه وجود دارد

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 56

برگزاری بزرگداشت آیت‌الله سیدرضا فاضلیان در همدان

منتشر شده

در

توسط

برگزاری بزرگداشت آیت‌الله سیدرضا فاضلیان در همدان

ایسنا/همدان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان گفت: مراسم بزرگداشت فاضل عارف حضرت آیت الله سید رضا فاضلیان در همدان برگزار می‌شود.

احمدرضا احسانی اظهار کرد: وی از یاران راستین امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی بوده و در دوران دفاع مقدس نقش بسزایی در بسیج مردم و ترویج روحیه ایثار و شهادت در جامعه داشت.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان، وی با بیان اینکه آیت الله فاضلیان سال ۱۳۶۱ با حکم امام خمینی(ره) به‌عنوان امام‌جمعه ملایر منصوب‌ شد، افزود: وی پس از ۳۴ سال عهده داری این مسئولیت، شهریورماه سال ۱۳۹۵ از این سمت کناره گیری کرده و آبان ماه امسال بعد از گذراندن یک دوره بیماری، دار فانی را وداع گفت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان با بیان اینکه مراسم بزرگداشت این عالم ربانی روز چهارشنبه  ۳۰ بهمن ماه برگزار خواهد شد، خاطرنشان کرد: این مراسم با حضور و سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین ابوترابی فرد، امام جمعه محترم موقت تهران و با حضور علما و روحانیون و شخصیت های برجسته کشوری در سالن مجتمع فرهنگی و هنری بوعلی سینا برگزار می شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 56

تاثیرات نامطلوبی که مصرف بی‌رویه کودهای شیمیایی بر آب و خاک می‌گذارند

منتشر شده

در

توسط

تاثیرات نامطلوبی که مصرف بی‌رویه کودهای شیمیایی بر آب و خاک می‌گذارند

ایسنا/چهارمحال و بختیاری عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد گفت: اگر مصرف کودهای شیمیایی زیاد شود سبب شوری خاک شده که این مسئله خود به تدریج سبب اثرات منفی مانند کاهش عملکرد گیاه، جذب‌نشدن برخی از عناصر مانند پتاسیم و مشکل در جذب آب می‌شود و گیاه با صرف انرژی بیشتر، آب مورد نیاز خود را جذب می‌کند، به‌علاوه کودها می‌توانند به آب‌های زیرزمینی نفوذ پیدا کرده و بر سلامتی انسان، اثر بدی بگذارد.

رحیم برزگر در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه کودها به چند دسته تقسیم‌بندی می‌شوند، اظهار کرد: از نظر نوع عناصری که در کودها وجود دارد ممکن است کودها، نیتروژن‌دار، فسفردار، آهن‌دار، پتاسیمی، منیزیمی، گوگردی و کلسیمی باشند.

عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد با اشاره به اینکه کودها ممکن است اسیدزا، قلیازا یا خنثی باشند، افزود: برخی از کودها ممکن است خالص باشند و برخی دیگر دارای ناخالصی زیادی هستند.

این مدرس دانشگاه در خصوص استفاده از چه نوع کود برای زمین کشاورزی یا گلخانه توضیح داد: این مسئله بستگی به نوع خاک، نوع محصول و نوع کشت داشته، برخی از کودها را می‌توان برای زمین استفاده کرد اما حق استفاده از آن‌ها در گلخانه وجود ندارد، چرا که در گلخانه میزان برداشت محصول زیاد است و اگر محصول برداشتی، خوراکی باشد در این نوع کشت‌ها باید از کود با خلوص بالا و عناصر سنگین کم و قابل حل در آب استفاده کرد.

عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد ادامه داد: برای زمین کشاورزی که کشت آن خاکی است، می‌توان از کودهایی با ناخالصی بیشتر استفاده کرد، چرا که در زمین‌های کشاورزی کودها با خاک‌پاش در زمین پخش می‌شوند، این کودها در داخل آب آبیاری حل شده و سپس استفاده می‌شوند و اگر در آب حل نشوند ممکن است باعث گرفتگی قطره‌چکان‌ها شود.

برزگر تاکید کرد: بستگی به اینکه کشت در گلخانه از نوع خاکی یا هیدروپونیکی باشد، نوع کود مصرفی مشخص می‌شود، به‌طوری که در کشت‌های هیدروپونیکی از انواعی از کودهای شیمیایی استفاده می‌شود که دارای خلوص بالا بوده و حلالیت بالایی داشته باشند چون به‌مرور در خاک آزاد شده و جذب گیاه می‌شوند.

این مدرس دانشگاه بیان کرد: اگر کشت در زمین کشاورزی باشد، می‌توان از کودهایی استفاده کرد که حلالیت پایینی دارند، چرا که به مرور زمان، عناصر  در داخل خاک  آزاد شده و جذب گیاه می‌شوند، بسته به نوع خاک منطقه و در مناطقی مانند شهرکرد یا مناطق مرکزی ایران که خاک دارای PH قلیایی بوده و یا آهک زیادی دارد از کودهای اسیدزا مانند نیترات آمونیوم، اوره، سولفات آمونیوم و سوپر فسفات تریپل استفاده می‌شود.

عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد با اشاره به اینکه نمی‌توان در زمین‌های آهک‌دار از کود فسفات معمولی استفاده کرد، یادآور شد: چرا که در داخل این نوع کودها مقداری گچ وجود دارد و می‌تواند سبب افزایشPH  خاک شود، برعکس در زمین‌های شمال کشور که خاک‌ها اسیدی هستند، باید از کودهای قلیایی مانند نیترات کلسیم استفاده کرد.

برزگر درخصوص ضرر کودهای شیمیایی تصریح کرد: هرچقدر ناخالصی کود بالاتر باشد، مضرات آن بیشتر است، عناصری مانند سرب، کادمیوم، نیکل در کود شیمیایی وجود داشته و می‌توانند جذب گیاه شوند و مضر هستند.

این مدرس دانشگاه اضافه کرد: اگر مصرف کودهای شیمیایی زیاد شود سبب شوری خاک شده که این مسئله خود به تدریج سبب اثرات منفی مانند کاهش عملکرد گیاه، جذب‌نشدن برخی از عناصر مانند پتاسیم و مشکل در جذب آب می‌شود و گیاه با صرف انرژی بیشتر، آب مورد نیاز خود را جذب می‌کند، به‌علاوه کودها می‌توانند به آب‌های زیرزمینی نفوذ پیدا کرده و بر سلامتی انسان، اثر بدی بگذارد.

وی با بیان اینکه کودهای شیمیایی می‌توانند باعث از بین بردن ساختمان خاک شوند، افزود: به‌علاوه خاکدانه‌ها را از بین برده، تهویه خاک را کاهش داده و ظرفیت نگهداری عناصر غذایی را در خاک کم می‌کنند.

عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد با اشاره به اینکه میزان مصرف کود شیمیایی در گلخانه و زمین قواعد خود را دارد، افزود: اینکه چه گیاهی قرار است کشت شود، چه عناصری در طول دوره رشد از داخل خاک گرفته شود تا گیاه بتواند رشد خود را کامل کند، در میزان مصرف کود موثر هستند.

وی اضافه کرد: در مرحله بعد باید دید در داخل خاک چه میزان عناصر غذایی وجود داشته و گیاه چه میزان عناصر غذایی نیاز دارد، آن‌گاه باید تفاوت این دو مقدار را مشخص کرد و اگر به اندازه نیاز کود مصرف شود مشکلی پیش نمی‌آید.

برزگر در پایان درخصوص کودهای گیاهی خاطرنشان کرد: این نوع کودها به‌دلیل بهبود میزان ماده آلی خاک، افزایش ظرفیت نگهداری عناصر غذایی خاک و نیز اسیدی کردن خاک می‌تواند کمک زیادی در رشد گیاه داشته باشند و کودهای گیاهی در مقایسه با کودهای شیمیایی، معایبی مانند عناصر سنگین و شوری خاک را به دنبال ندارند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها