با ما همراه باشید

اخبار 41

تداوم اعتراضات ضد کودتا در میانمار

منتشر شده

در

تداوم اعتراضات ضد کودتا در میانمار

معترضان میانماری مخالف با کودتای اخیر در این کشور بار دیگر در شهر یانگون و دیگر شهرهای این کشور دست به برپایی تجمع و اقدامات اعتراضی زدند.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه گاردین، هزاران معترض میانماری در حالی در شهر یانگون طی امروز جمعه تجمع کردند که ماموران پلیس در ضمن بزرگترین تلاششان برای جلوگیری از این اعتراضات در مرکز این شهر در پی تجمع بزرگ روز قبل از آن در یک تقاطع مهم، اقدام به مسدود کردن دسترسی به نقاط مهم و اصلی کردند.

گزارش شده که معترضان میانماری در شهر یانگون در هر چهار سمت منطقه مسدود شده تجمع کردند و جمعیت معترضان تا ساعت ۱۱ صبح امروز به وقت محلی به بیش از ۲۰۰۰ نفر رسید. در اطراف تالار شهرداری این شهر  بودایی های معترض نیز به سر دادن شعار علیه پلیس پرداختند و در همان نزدیکی نیز اعتراضاتی در مجاورت مقر بانک اقتصادی میانمار شروع شد. بر اساس این گزارش در مقابل این بانک سه کامیون پر از سربازان ارتش میانمار مستقر بودند.

پلیس برای دومین روز متوالی برای دستگیر کردن معترضان در شهر مایتکایینا، مرکز ایالت کاچین در شمال، متوسل به زور شد.

رسانه های محلی گزارش دادند که پنجشنبه شب در شهر داوی نیز چند تن در پی یورشهای شبانه پلیس برای دستگیر کردن چند فعال معترض در اثر اصابت گلوله های پلاستیکی مجروح شدند.

بر اساس گزارش آسوشیتدپرس نیز روز پنجشنبه کارمندان راه آهن دولتی در میانمار به رغم حملاتی که نیروهای پلیس شبه قبل از آن به آنها داشتند به اعتصاب اعتراضی ادامه دادند.

بر اساس این گزارش، به گفته تام اندروز، کارشناس حقوق بشری مستقل سازمان ملل در امور میانمار، سه چهارم کارمندان دولتی میانمار در اعتصاب قرار دارند، همه بانکهای خصوصی بسته اند و اعتراضات به شدت اقتصاد میانمار را تضعیف کرده است.

او در یک مصاحبه با اشاره به این که معترضان میانماری خواستار به دنبال برخورد جامعه بین المللی هستند تصریح کرد: مهمترین کاری که جامعه بین المللی می تواند انجام دهد “اعمال تحریمهای متمرکز، هدفمند و سخت اقتصادی و فشار دیپلماتیک” است.

روز چهارشنبه نیروهای امنیتی میانمار اقدامات تهاجمی شدیدی رد یک منطقه محل سکونت کارمندان راه آهن میانمار در شهر ماندالای رخ داد. کارمندان راه آهن میانمار از روز یکشنبه به جنبش نافرمانی مدنی در این کشور علیه کودتای اول فوریه پیوسته و اعتصابشان را شروع کردند. اعتصاب آنها با حمایت یک سری معترضانی که خودشان را روی ریلهای راه آهن قرار دادند تا قطارهای تحت فرماندهی ارتش را متوقف کنند مواجه شده است.

آمریکا اقدام به اعمال تحریمهای جدیدی علیه میانمار از بابت کودتای اخیر کرده و دولتهای دیگر و سازمان ملل نیز خواستار بازیابی دولت آنگ سان سوچی شده اند. انگلیس روز پنجشنبه تحریمهایی را علیه سه رهبر ارتش میانمار اعمال کرده و آنها را از بابت نقش داشتن در نقض حقوق بشر در جریان کودتا مشمول ممنوعیت مسافرتی و انسداد دارایی ها کرد. همچنین اعلام شده که کانادا نیز برخورد مشابهی را اتخاذ میکند.

رسانه ها گزارش کردند، یک زن معترض که در جریان اعتراضات چند روز پیش میانمار از ناحیه سر مورد اصابت گلوله پلیس قرار گرفته بود جانش را از دست داده و تبدیل به اولین تلفات اعتراضات اخیر میانمار از زمان کودتای بیش از دو هفته قبل شده است.

سخنگوی ارتش میانمار در کنفرانسی خبری اینکه این زن مورد اصابت گلوله نیروهای امنیتی قرار گرفته را رد نکرد اما گفت  او جزو جمعیتی بوده که به سمت نیروهای پلیس سنگ پرتاب کردند و پرونده در دست تحقیق است. روایت مستقلی از شرکت او در خشونتها منتشر نشده است.

معترضان پیش از این او را به عنوان یک قهرمان مورد حمایت قرار داده بودند و انتظار می رود که مرگ وی باعث تحریک هر چه بیشتر تمایل به شرکت در جنبش اعتراضی غیرخشونت آمیز شود.

به گزارش سی ان ان روز چهارشنبه پلیس میانمار اعلام کرد که تعدادی از چهرها مشهور این کشور شامل چند بازیگر، کارگردان و خواننده را به سبب “استفاده از محبوبیتشان برای تشویق کارمندان دولت به شرکت در نافرمانی مدنی و اعتراضات” تحت تعقیب قرار داده است.

وزیر خارجه ژاپن اعلام کرد، وزرای خارجه کشورهای گروه موسوم به “کوآد” متشکل از آمریکا، استرالیا، ژاپن و هند نیز توافق کردند که باید دموکراسی در میانمار سریعا بازیابی شود و شدیدا با تلاشها برای تغییر وضعیت موجود با زور در میانمار مخالفت کردند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 41

مهلت دفاع ازپایان‌نامه دانشجویان دانشگاه تهران تمدید شد

منتشر شده

در

توسط

مهلت دفاع ازپایان‌نامه دانشجویان دانشگاه تهران تمدید شد

معاونت آموزشی دانشگاه تهران طی اطلاعیه‌ای تاریخ دفاع از رساله یا پایان‌نامه مربوط به نیمسال اول سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ را اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، معاونت آموزشی دانشگاه تهران اعلام کرد؛ بر اساس مصوبه شورای آموزشی این دانشگاه، با تمدید زمان برگزاری جلسه دفاع از رساله یا پایان‌نامه بدون ایجاد نیمسال و اخذ شهریه تا تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۹ موافقت شد.

همچنین دانشجویان مذکور مشمول خدمت وظیفه عمومی که در سنوات ارفاقی هستند و مدت معافیت تحصیلی آنان به پایان رسیده، موظف هستند تا پایان نیم سال اول سال تحصیلی جاری (۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۹) از رساله یا پایان‌نامه خود دفاع کنند.

بر این اساس در صورت دفاع پس از این تاریخ (تا تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۹) عواقب ناشی از عدم تأیید سازمان وظیفه عمومی ناجا به عهده آنان بوده و قصوری متوجه دانشگاه تهران نخواهد بود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 41

آیت الله علوی گرگانی درگذشت پدر وزیر اطلاعات را تسلیت گفت

منتشر شده

در

توسط

آیت الله علوی گرگانی درگذشت پدر وزیر اطلاعات را تسلیت گفت

ایسنا/قم آیت الله سید محمد علی علوی گرگانی از مراجع تقلید در پیامی درگذشت آیت الله سید رضی علوی پدر حجت الاسلام و المسلمین سید محمود علوی وزیر اطلاعات را تسلیت گفت.

در این پیام آمده است: جناب مستطاب حضرت حجة الاسلام و المسلمین آقای حاج سید محمود علوی وزیر محترم اطلاعات سلام علیکم درگذشت والد معظم، عالم پارسا و جلیل القدر حضرت آیت الله آقای حاج سید رضی علوی رحمه الله موجب تاثر و تالم گردید. اینجانب این ضایعه را به جنابعالی و ارادتمندان و بیت آن عالم محترم تسلیت گفته و مغفرت و رحمت الهی را برای آن عالم بزرگوار از خداوند مسالت مینمایم.

آیت الله سید رضی علوی از پیشگامان انقلاب اسلامی ظهر ۳۰ بهمن‌ماه جاری در سن ۹۷ سالگی  درگذشت.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 41

افزایش دو برابری وام دستیاری در سال آینده/دانشجویان دارای مشکل مالی به ما مراجعه کنند

منتشر شده

در

توسط

افزایش دو برابری وام دستیاری در سال آینده/دانشجویان دارای مشکل مالی به ما مراجعه کنند

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت از رشد ۵۰ درصدی وام هایی دانشجویی خبر داد و گفت: آن دسته از دانشجویانی را که به دلیل مشکلات مالی، دچار پریشانی‌های روحی هستند به حوزه رفاهی دانشگاه خود مراجعه نمایند تا در حد بضاعت از این دانشجویان حمایت مالی شود.

به گزارش ایسنا، مهندس بهروز رحیمی در جمع فعالان نهادهای دانشجویی با بیان این‌که طی دو سال گذشته معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت تلاش داشته است تا در حوزه بهبود زیرساخت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی حرکت کند، خاطرنشان کرد: بیش از ۶۷ پروژه خوابگاهی نیمه کاره در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور وجود دارد که به همت این معاونت طی اقداماتی حمایتی در حال تکمیل است.

وی با تاکید براینکه۲۰ هزار تخت دانشجویی به ظرفیت خوابگاهی دانشگاه‌های علوم پزشکی افزوده خواهد شد،اضافه کرد: با تکمیل ۶۷ خوابگاه نیمه‌کاره عنوان شده، ظرفیتی بالغ بر ۲۰ هزار تخت دانشجویی به ظرفیت تخت‌های خوابگاهی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اضافه خواهد شد.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت به انجام سفرهای استانی معاون فرهنگی وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: حضور در همه دانشگاه‌ها و حضور در جمع دانشجویان از سوی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، نشان دهنده توجه ویژه این معاونت به حوزه‌های مختلف فرهنگی و دانشجویی از جمله وضعیت تغذیه، خوابگاه‌ها، وضعیت رفاهی و فرهنگی دانشجویان است. در این میان بودجه‌های حوزه‌های فرهنگی دانشجویی طی این دو سال تغییرات بسیار خوبی پیدا کرده است که امیدواریم اثر آن در سال‌های آتی در حوزه‌های مختلف فرهنگی و دانشجویی قابل مشاهده خواهد بود.

رحیمی با بیان این‌که عمده وظایف ما وظایف مالی و اداری است، بیان داشت: موفقیت‌هایی که در حوزه‌های فرهنگی و دانشجویی طی این دو سال احساس شده است، می‌تواند در سنوات آتی، انقلابی در حوزه‌های فرهنگی و دانشجویی ایجاد کند.

این مقام مسؤول از برگزاری جشنواره‌های دانشجویی به عنوان فضایی برای دیده شدن دانشجو یاد کرد و بیان کرد: برگزاری جشنواره‌های دانشجویی با این وجود که ممکن است از لحاظ اجرایی دارای مشکلاتی باشد اما نماد حضور دانشجویان است که اگر این فرصت را نیز از دانشجویان بگیریم دیگر عرصه‌ای برای دیده شدن ندارند.

رحیمی ‌گفت به رشد ۵۰ درصدی کلیه وام‌های دانشجویی اشاره کرد و بیان داشت: امروز می‌توانیم ادعا کنیم که در کلیه وام‌های دانشجویی و کلیه بودجه‌هایی که بر اساس سرانه در طول سال به دانشجویان از محل این منابع، وام پرداخت می‌شد، نسبت به ابتدای سال ۹۸ رشد ۳ برابری داشته‌ایم. در این بین دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تا به امروز ۱۰ میلیارد تومان بودجه برای ارایه وام به دانشجویان خود دریافت کرده است.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت به موفقیت‌های حاصله در حوزه وام دستیاری و ارایه این وام به مبلغ ۱۵ میلیون تومان اشاره کرد و گفت: این خبر خوش را به دستیاران عزیز خواهیم داد که مبلغ این وام در سال آینده دو برابر خواهد شد.

به گزارش مفدا، وی در حوزه بیمه تکمیلی دانشجویان دستیاری از رسیدن خبرهای خوش در آینده نزدیک خبر داد و متذکر شد: نگاه مجموعه فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، همراهی و همیاری با دانشجویان است و به واقع تلاش می‌کند تا به هر اندازه که در توان خود می‌بیند در مسیر رفع مشکلات این عزیزان حرکت کند.

این مقام مسؤول در پایان در خصوص مشکلات روحی و روانی دانشجویان در حوزه سلامت روان گفت: آن دسته از دانشجویانی را که به دلیل مشکلات مالی، دچار پریشانی‌های روحی هستند به حوزه رفاهی دانشگاه خود مراجعه نمایند و دانشگاه‌ها نیز این افراد را به ما معرفی کنند تا صندوق رفاه دانشجویان در حد بضاعت از این دانشجویان حمایت مالی شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها